header photo

خبرهای خارجی

نتیجه همه پرسی جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک و خرسون و زاپوروژیا: شهروندان با اکثریت مطلق، رای به پیوستن به روسیه دادند

نتیجه همه پرسی  جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک و خرسون و زاپوروژیا:

شهروندان با اکثریت مطلق، رای به پیوستن به روسیه دادند

پس از شمارش آرای گرفته شده از ساکنین دونتسک در روسیه 98.69 درصد از آنها به پیوستن به روسیه رای دادند.

به گزارش اسپوتنیک، پس از شمارش آرای گرفته شده از ساکنین دونتسک در روسیه 98.69 درصد از آنها به پیوستن به روسیه رای دادند.

داده های زیر بر اساس شعب اخذ رای در فدراسیون روسیه محاسبه شده است:

- 97.81 درصد به ورود منطقه زاپوروژیا به روسیه رای دادند.

- 97.93 درصد به ورود لوهانسک به فدراسیون روسیه رای دادند.

- 98.69 درصد به ورود دونتسک به فدراسیون روسیه رای دادند.

همه پرسی پیوستن به روسیه در 23 سپتامبر در جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک و همچنین در مناطق خرسون و زاپوروژیا آغاز شد. رای گیری پنج روز، تا 27 سپتامبر به طول انجامید. مردم با ابتکار عمل برگزاری فوری همه پرسی به مقامات منطقه ای را درخواست کردند. به گفته نمایندگان جمهوری ها و مناطق، پیوستن به روسیه باعث امنیت سرزمین های آنها و احیای عدالت تاریخی خواهد شد. به نظر آنها، این تصمیم در چارچوب اقدامات تروریستی مداوم توسط مقامات اوکراینی و اعضای ناتو، که برای کشتن غی…

Read more

شبح فاشیسم بر فراز اروپا

شبح فاشیسم بر فراز اروپا

معضل راست افراطی اروپا رو به  تشدید است. همزمان با بحران‌ سرمایه‌داری جهانی و تورم کم سابقه در اروپا، غالب نیروهای مدعی چپ اروپا، با فاصله‌گیری از سیاست‌ طبقاتی و انقلابی مارکسیستی، درگیر پارلمانتاریسم شده و عملاً به عنوان کارگزار بورژوازی و امپریالیسم، با تحمیل فشارهای اقتصادی بر گرده طبقه کارگر از طریق سیاست‌های نئولیبرالی و از طرف دیگر افزایش مخارج پلیسی و نظامی و حتی حمایت تسلیحاتی از گروه‌های نئونازی در اوکراین، جذابیت‌شان را برای توده‌ها از دست داده‌اند.

در نتیجه بستر بیش از پیش برای عروج جریانات راست افراطی و فاشیست فراهم شده است؛ جریاناتی که با شعارهای هویت‌پرستانه به ظاهر تند و ضد حاکمیتی اما عمیقأ ارتجاعی، خود عملاً ابزار بورژوازی برای تفرقه افکنی میان ستمدیدگان و سرکوب نیروهای انقلابی و بدیل‌های واقعی وضعیت هستند.

این هفته حزب دموکرات‌های سوئد، که ریشه در جنبش نئونازی سوئد دارند، اولین پیروزی بزرگ خود را…

Read more

چرا روسیه پیروز خواهد شد

چرا روسیه پیروز خواهد شد

روسیه دیگر با ارتش مجهزشده اوکراین توسط ناتو نمی‌جنگد، بلکه با ارتش ناتو که توسط اوکراینی‌ها اداره می‌شود می‌جنگد. با این حال، روسیه با وجود عقب‌نشینی در خارکف همچنان دست بالا را دارد.

ارتش اوکراین روز اول سپتامبر حمله بزرگی را علیه نیروهای روسی مستقر در منطقه شمال شهر جنوبی خرسون آغاز کرد. ده روز بعد، اوکراینی‌ها دامنه و میزان عملیات تهاجمی خود را گسترش دادند و منطقه اطراف شمال را نیز در اختیار گرفتند. در حالی که حمله به خرسون با تحميل خسارات سنگين نظامي و انساني به اوکرايني‌ها، توسط روس‌ها به عقب رانده شد، اما حمله به خارکف با موفقیت بزرگی همراه بود و هزاران کیلومترمربع از اراضی که قبلاً در اشغال سربازان روسی بود، دوباره به کنترل نیروهای دولتی اوکراین تحت درآمد.

وزارت دفاع روسیه (MOD) به‌جای آغاز عملیات متقابل خود علیه اوکراینی‌های فعال در منطقه خارکف، اعلامیه‌ای صادر کرد که بسیاری آن را تکان‌دهنده ارزیابی کردند. در این اعلامیه گفته شد: «برای دستیابی به اهداف اعل…

Read more

جهان در آستانه فروپاشی است!

جهان در آستانه فروپاشی است!

رئیس‌جمهوری بلاروس تاکید کرد که واشنگتن نقش مشخصی در تمام درگیری‌های سیاسی بزرگ در سراسر جهان ایفا کرده است. به گفته او، جهان دیوانه شده و در شرف فروپاشی است.

 به گزارش خبرگزاری تاس، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس شنبه به مناسبت روز وحدت ملی کشورش گفت: واشنگتن درگیر تمام درگیری‌های سیاسی مهم است، اما در عین حال، به نظر می‌رسد که مناقشات داخلی را که در حال تبدیل شدن به یک بن‌بست مدنی هستند، نادیده می‌گیرد. او افزود: آمریکا تنها کشوری است که از آنچه در اینجا می‌گذرد سود می‌برد؛ آنها می‌توانند جایگاه خود را به اروپا نشان دهند و رقبا را در یک حرکت حذف کنند. امروز اوکراین است، فردا ممکن است مولداوی یا کشورهای بالتیک یا لهستان یا رومانی باشد.

 به گفته رئیس‌جمهوری بلاروس، جهان دیوانه شده و در شرف فروپاشی است. لوکاشنکو گفت: چگونه قرار است این به پایان برسد؟ این اولین بار از زمان پایان جنگ سرد است که بشریت خود را در آستانه یک درگیری هسته‌ای می‌بیند. در تمام این جنون، ما باید یک بار دیگر بلوغ خ…

Read more

سخنرانی رئیس جمهور چین در نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

سخنرانی رئیس جمهور چین در نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

سازمان همکاری شانگهای به‌عنوان یک نیروی سازنده مهم در امور بین‌المللی و منطقه‌ای، باید شجاعت مقابله با تحولات بین‌المللی را داشته باشد، روند توسعه زمانه را محکم در دست بگیرد، همبستگی و همکاری را پیوسته تقویت کند و به ساختن یک جامعه نزدیکتر سازمان همکاری شانگهای با آینده مشترک کمک کند.

بیست و دومین نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای 16 سپتامبر در محل نمایشگاه بین المللی سمرقند ازبکستان برگزار شد. شی جین پینگ رئیس جمهور چین در این نشست شرکت و سخنرانی کرد.

شی جین پینگ در ابتدای سخنرانی خود تدارکات ازبکستان و اقای شوکَت میرامانوویچ میرضیایف رئیس جمهور آن کشور به عنوان میزبان برای برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای را مورد قدردانی قرار داد و آن را ثمربخش خواند.

شی جین پینگ شهر سمرقند را مرواریدی در جاده ابریشم و شاهد درخشش این جاده خواند و گفت: جاده باستانی ا…

Read more

جبهۀ خارکوف، یک درس و یک مدرسه

جبهۀ خارکوف، یک درس و یک مدرسه

گنادی زیوگانوف، صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه، رهبر فراکسیون حزب در دومای دولتی فدراسیون روسیه: جبهۀ خارکوف یک درس و یک مدرسه است برای ما.

جهانی‌گرایان مدت‌هاست روسیه را همراه با حزب کمونیست چین که چین را به یک ابرقدرت تبدیل کرد، دشمن شماره یک خود می‌نامند. یانکی‌ها به خوبی می‌دانند که سلطۀ آنگلوساکسون‌ها بر این سیاره در حال پایان است. اما برای طولانی کردن آن، پیش از همه، شکست روسیه را ضروری می‌دانند.

‌۱۳ سپتامبر، گنادی زیوگانوف، صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه در نخستین جلسۀ پائیزی دومای دولتی طی سخنانی اظهار داشت: |«روسیه به بسیج  حداکثری نیروها و منابع نیاز دارد. عملیات نظامی- سیاسی در اوکراین به یک جنگ گسترده تبدیل شده است که ایالات متحدۀ آمریکا و ناتو به روسیه اعلام کردند». او تاکید کرد: «مسئله پیروزی در دونباس مسئلۀ بقای تاریخی ماست. آنچه را که اتفاق می افتد، همه باید واقع‌بینانه ارزیابی کنند».…

Read more

دیدار روسای جمهوری چین و روسیه

دیدار روسای جمهوری چین و روسیه

بعد از ظهر پانزدهم سپتامبر به وقت محلی، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مهمانسرای دولتی سمرقند دیدار و در مورد روابط چین و روسیه و مسایل بین المللی و منطقه ای مورد علاقه مشترک تبادل نظر کردند.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد که امسال، چین و روسیه ارتباطات راهبردی موثری را حفظ کرده اند. همکاری‌های دو کشور در زمینه ‌های مختلف به ‌طور پیوسته پیش رفته، فعالیت‌های سال تبادل ورزشی به ‌طور منظم گسترش یافته ، همکاری‌های محلی و تبادلات مردمی و فرهنگی پرشورتر شده و دو کشور در صحنه بین المللی هماهنگی نزدیک داشته و از هنجارهای اساسی روابط بین الملل دفاع کرده اند. در مواجهه با تغییرات در جهان، زمان و تاریخ، چین مایل است با روسیه همکاری کند تا مسئولیت یک کشور بزرگ را نمایان سازد، نقش هدایتگر را ایفا کند و به جهان آشفته آرامش و ثبات تزریق کند.

شی جین پینگ تاکید کرد که چین مایل است از …

Read more

ولادیمیر پوتین در کنفرانس ولادی واستوک: جهان چگونه باید باشد!

ولادیمیر پوتین در کنفرانس ولادی واستوک:

 جهان چگونه باید باشد!

به گزارش خبر گزاری های جهان به نقل ازخبرگزاری «تاس» 7 سپتامبر 2022 ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه  درمجمع عمومی همایش  اقتصادی شرق، دیدگاه روسیه را بر چند گرایی جهان به اشتراک گذاشت.

پوتین گفت: "ایده چندقطبی جهان به گونه ای است که باید جهان عادلانه تر شود. نباید بر اساس دستورات کشوری که خود را نماینده خدا بر زمین تصور می کند، تمام سیاست ها را منحصر بفرد کند.

رئیس جمهور روسیه همچنین بر لزوم احترام به منافع سایر کشورها، بدون توجه به وسعت، وقلمرو، تولید ناخالص داخلی ، یا داشتن سلاح‌های مدرن...... باید یکسان دانست.

ولا دیمیر پوتین اظهار داشت: ما باید تابع اصولی مبتنی بر حقوق بین‌الملل  باشیم  نه کسی که  قوانین برای خود اختراع ‌می کند. عدالت یعنی ثبات ونظم جهانی. پوتین با بیان اینکه روسیه آماده همکاری با همه کشورها است گفت: ما در همکاری با کشورها پیشروی داشتیم  و به این کار ادامه خواهیم داد. ما برای حفظ حاکمیت ملی خود استوارخواهیم ایستاد... "من مطمئن هستم در نهایت این شرایط تغییرخواهد کرد و همه چیز به حالت حالت عادی باز می گردد."…

Read more

حزب کمونیست کارگران روسیه: مبارزه طبقاتی تعطیل پذیرنیست

حزب کمونیست کارگران روسیه: مبارزه طبقاتی تعطیل پذیرنیست

دولت فدراسیون روسیه سند شماره 1365 (مورخ 1 اوت 2022) را در مورد تنظیم روابط کار در شرکت های مجتمع دفاعی، بخش های ساختاری در تأسیسات تولیدی به تصویب رساند. کارگرانی که دستورات دولت را در ساختار تولیدی انجام می دهند تا چهار ساعت در روز اضافه کار جذب می کند .تا یک هفته کاری شش روزه ایجاد کنند و تعطیلات بعدی را به مدت 18 ماه به تعویق بیندازند. خبرنگار ما با استپان سرگیویچ مالنتسف دبیراول کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه و از رهبران اتحادیه کارگری Zashchita  گفتگویی داشت که در اختیار رسانه ها قرار گرفت .

- استپان سرگیویچ، چگونه می توانید در مورد این موضوع نظر دهید؟ آیا این نو آوری ارزش حمایت را دارد، زیرا ما در مورد اثربخشی رزمی نیروهای مسلح روسیه درعملیات نظامی ویژه در اوکراین و دونباس صحبت می کنیم که حزب کمونیست کارگران روسیه آن را منصفانه ارزیابی می کند؟

- اول از همه، درواقع در مورد حزب (کمون…

Read more

خشم عموم مردم جهان از جنایات متعدد نیروهای آمریکایی در کشورهای دیگر

خشم عموم مردم جهان

از جنایات متعدد نیروهای آمریکایی در کشورهای دیگر

به گزارش رسانه های چین؛ چندی پیش دادگاه شهر دئگو کره جنوبی به یک مورد حادثه رانندگی رسیدگی کرد. در این حادثه یکی از نیروهای ارتش آمریکا مستقر در کره جنوبی با دو خودرو برخورد و پس از آن از محل فرار کرده بود. در اثر این سانحه دو راننده کره ای مجروح شدند  و راننده آمریکایی مقصر حادثه نیز به پرداخت 15 میلیون وون جریمه محکوم شد. اخیراً در ایتالیا، استرالیا و کشورهای دیگر نیز چندین حادثه‌  ناشی از رانندگی در‌حالت مستی سربازان آمریکایی رخ داده است که باعث کشته شدن مردم محلی شده است.

مدت‌هاست که رفتارهای نادرست و حتی اقدامات غیرقانونی نیروهای ایالات متحده مستقر در کشورهای پیوسته تکرار می‌شود و تأثیر منفی بر زندگی و ثبات اجتماعی در محل استقرار این نیروها داشته است. کارشناسان خاطرنشان می‌کنند نیروهای آمریکایی تحت عنوان "همکاری امنیتی» مدعی هستند که به اصطلاح "قانون" و "نظم" را در کشور میزبان حفظ می کنند اما  در واقع این نیروها از "حقوق فراقانونی" نسبت به شهروندان کشور میزبان   برخوردار هستند، و بر همین اساس مرتکب جنایات متعدد در کشور میزبان می‌شوند و خشم عمومی را برمی‌انگیزند…

Read more

گنادی زیوگانف: فاجعه به قدرت رسیدن گارباچف درحکومت اتحاد شوروی

گنادی زیوگانف:

 فاجعه به قدرت رسیدن گارباچف درحکومت اتحاد شوروی

میخائیل گارباچف از گروه معماران فروپاشاندن اتحاد شوروی در 30 اوت 2022 درسن92 سالگی درگذشت. جهان طرفدار "پرواسترویکا" در طیف وسیع با ازدست دادن یار تخریب به سوگ  نشست.

 گنادی زیوگانف صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه درمصاحبه ویدئوئی  با خط سرخ خبری کانال حزب کمونیست در باره مرگ  میخائیل گارباچف آخرین رئیس جمهور کشور شوراها وآخرین دبیرکل حزب کمونیست در روز 31 اوت 2022 بدین شرح اظهار نظر نمود:

من نظرات برخی رهبران بزرگترین کشورهای جهان را دررابطه با مرگ گارباچف پیش رو دارم. نظرات رئیس جمهور ایالات متحده، رئیس جمهور فرانسه، صدراعظم اتریش، دبیر کل سازمان ملل، نخست وزیر بریتانیا در باره مرگ گارباچف  چنین خلاصه می شود" گارباچف  برای مردم جهان ، آزادی ، و استقلال، به ارمغان آورد".

من با سنت و فرهنگ ارتدوکس روسیه و میهن پرستی اتحاد جماهیر شوروی پرورش یافته ام و به این قاعده پایبندم که باید درمورد مردم و کس…

Read more

در جمهوری چک شهروندان خواستار استعفای دولت شدند

در جمهوری چک شهروندان خواستار استعفای دولت شدند

دهها هزار نفر در پراگ خواستار خروج از اتحادیه اروپا و ناتو و لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه از سوی دولت چک شدند.

تداوم جنگ اوکراین و سیاست‌های انقباضی دولت‌های اروپایی که به افزایش نرخ حامل‌های انرژی منجر شده است، هزاران تن از ساکنان پایتخت چک را به خیابان کشاند تا علیه دولت لیبرال-محافظه کار شعار بدهند و خواستار خروج این کشور از اتحادیه اروپا و ناتو شوند.

شنبه سوم سپتامبر در پراگ، پایتخت جمهوری چک هزاران شهروند معترض به افزایش قیمت انرژی به خیابان آمدند و خواستار خروج از اتحادیه اروپا و ناتو و لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه از سوی دولت چک شدند.

معترضان خشمگین از افزایش قیمت برق و دیگر حامل‌های انرژی پلاکاردهایی را به همراه داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «اتحادیه اروپا را ترک کنید»، «علیه ناتو»

معترضان که پرچم‌های چک را به همراه داشتند، با شعار «ابتدا چک» خواستار استعفای دولت و لغو تحریم‌های ا…

Read more

چه کسي واقعاً از بازار زمين اوکراين، سود مي‌برد؟۱

چه کسي واقعاً از بازار زمين اوکراين، سود مي‌برد؟۱

بن رايشر، و فردريک موسو؛ 6 اوت 2021

ترجمۀ کورش تيموري فر

اگرچه اوکراین دارای بخش‌های وسیعی از حاصلخیزترین زمین‌های کشاورزی در جهان است، اما ثروت بخش کشاورزی آن، مدت‌هاست که تا حد زیادی از دسترس کشاورزان این کشور دور مانده است. در کشوری که به «سبد نان اروپا» معروف است، از زمان خصوصی‌سازی زمین‌های دولتی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، کشاورزی تحت سلطه الیگارشی‌ها و شرکت‌های چند ملیتی بوده است. در سی سال گذشته، هیچ دولتی نتوانسته است وضعيت موجود را به چالش بکشد.

آیا اکنون (اول جولای 2021) که قانون بحث برانگیز ایجاد بازار زمین اجرایی شده است، شرايط تغییر خواهند کرد؟

در حالی که طرفداران ادعا می‌کنند که برای جذب سرمایه گذاری خارجی لازم است یک «بازار زمین» داشته باشيم تا نياز کشاورزی اوکراین برای دستیابی به پتانسیل کامل اقتصادی مرتفع شود۲، بسیاری از اوکراینی‌ها معت…

Read more

سخنان پوتین در دهمین کنفرانس امنیت بین المللی مسکو

سخنان پوتین در دهمین کنفرانس امنیت بین المللی مسکو

وضعیت جهان به سرعت در حال تغییر است

دهمین کنفرانس امنیت بین‌المللی در مسکو با حضور  وزرای دفاع، روسای سازمان‌های بین‌المللی، کارشناسان غیردولتی و نمایندگان اتاق‌های فکر از سراسر جهان در مسکو با سخنرانی پوتین آغاز شد.

پوتین غرب را به اعمال سیاست مهار و تضعیف برای حفظ هژمونی خود متهم کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آر تی، دهمین کنفرانس بین‌المللی امنیتی مسکو با حضور  وزرای دفاع، روسای سازمان‌های بین‌المللی، کارشناسان غیردولتی و نمایندگان اتاق‌های فکر از سراسر جهان در مسکو با سخنرانی پوتین آغاز شد.

او در این سخنرانی آمریکا را به تلاش برای طولانی کردن درگیری در اوکراین متهم کرد و گفت: وضعیت در جهان به طور پویا در حال تغییر است، زیرا کشورها و مردم بیشتری مسیر توسعه مستقل را بر اساس هویت، سنت ها و ارزش‌ها انتخاب می‌کنند. ویژگی های نظم جهانی چندقطبی در حال شکل گیری است.…

Read more

خویشاوندی اتحادیه اروپا و آمریکا با رژیم فاشیستی در اوکراین

خویشاوندی اتحادیه اروپا و آمریکا با رژیم فاشیستی در اوکراین

نویسنده: پروفسور لو- کریشتاپوویچ، فیلسوف، دکترای علوم فلسفه

درفوریه 2014 کودتای نظامی با مشارکت مستقیم اتحادیه اروپا و آمریکا  در اوکراین بوقوع پیوست. (سازمان اتلانتیک شمالی) ناتو عروسک های خود را  به قدرت رساند – یکشنبه تاریک اندیشان وعملیات غیر انسانی «باندرا» جریان شوروی ستیزی و روسوفوبیا آغاز گردید. ممنوعیت زبان روسی، انتقال آموزش مدارس از روسی به اوکراینی باعث مقاومت شدید در جنوب شرقی اوکراین شد ومردم دست به اسلحه بردند.

با رجوع به تاریخ امپراتوری روسیه در فوریه 1917 که به هرج و مرج فرورفت واز هم پاشید، مداخله خارجی آغاز شد. آن روزها روزنامه های خارجی نوشتند روسیه به عنوان یک واقعیت ژئوپلیتیکی به شمار می آید. سیاستمداران و روزنامه نگاران غربی مباحثه کردند  کدام یک از کشورهای آنتانت به عنوان وزنه تعادلی برای "اتحاد سه گانه" آلمان، اتریش-مجارستان و ایتالیا ایجاد می کنند که از سرزمین مادری ما مطلع خواهند شد.…

Read more

حنای حقوق‌بشر آمریکا دیگر حتی برای غربی‌ها هم رنگی ندارد

حنای حقوق‌بشر آمریکا دیگر حتی برای غربی‌ها هم رنگی ندارد

در جایگاه نظری و آکادمیک روابط بین‌الملل، از «ثبات هژمونیک» به عنوان یکی از نظریات مهم و تاثیرگذار در حوزه مباحث مرتبط با رژیم‌های امنیتی جهان صحبت می‌شود؛ نظریه‌ای که بر طبق آن، وجودِ یک نیروی غالب و برتر که بتواند استانداردهای مشخصی را به جهان عرضه و همه‌ی واحدها را به تبعیت و پیروی از آنها وادار کند، یک روش موثر و مثبت برای اداره‌ی فضای آنارشیکِ بین‌الملل محسوب می‌شود.

بر مبنای همین نظریه است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 میلادی، ایالات متحده آمریکا تبدیل به تنها ابرقدرت (هژمون) در سطح جهان شد که پس از تثبیت این جایگاه، دست به طراحی هنجارهای جدید برای اداره‌ی جهان به سبک آمریکایی زد.

«حقوق‌بشر»، «مبارزه با تروریسم»، «صدور دموکراسی» و کلیدواژه‌هایی از این دست، همگی ساختارهای هنجاریِ نظم نوین جهان محسوب می‌شدند که ذیل رژیم امنیتی هژمونیک آمریکا محقق شدند؛ یعنی اساسا پذیرش نظم نوین آمریکایی توسط واحدهای ملی و بین‌المللی به دلیل پذیرش و توسعه همین هنجارهاس…

Read more

دست سیاه آمریکا در پشت آشفتگی اقتصادی اروپا

دست سیاه آمریکا در پشت آشفتگی اقتصادی اروپا

نشریه «چاینا دیلی» کاریکاتوری با عنوان «تعهد دروغین در روابط اروپا-آمریکا»، اتحادیه اروپا را در حالی به تصویر کشیده که تصور می‌کنند ایالات متحده از آنها حمایت می‌کند در حالی که حقیقت این است که واشنگتن از اتحادیه اروپا به عنوان یک سپر بلا استفاده می‌کند.

به گزارش رادیوبین المللی چین، تحلیلگران اعلام کردند که کشورهای اروپایی اکنون با محوریت منطقه یورو دچار مشکلات اقتصادی بسیار شده اند. در این امر، علاوه بر مقصر بودن برخی عوامل داخلی در اروپا، دستکاری پنهانی آمریکا نیز وجود دارد.

برخی اقتصاددانان عنوان کردند که از علل اصلی وجود مشکلات فعلی اقتصادی در اروپا می توان به کمبود نیروی محرکه درونی، وابستگی زیاد به واردات انرژی، جدایی سیاست های مالی و پولی اشاره کرد که این مسایل در شرایط تورم بالا در سراسر جهان و درگیری بین روسیه و اوکراین شدت یافته است. این در حالیست که دست سیاه نامرئی آمریکا کشورهای اروپایی را به باتلاق مشکلات اقتصادی کشانده است…

Read more

فرا رسیدن زمان خداحافظی آمریکا با سلطه بر جهان

نماینده سابق کوبا در سازمان ملل:

فرا رسیدن زمان خداحافظی آمریکا با سلطه بر جهان

 خبرگزاری آمریکای لاتین 15 ژوئیه یک مصاحبه اختصاصی را با عنوان "زمان خداحافظی آمریکا با نظام سلطه" منتشر کرد که در آن نماینده سابق کوبا در سازمان ملل متحد گفت که قدرت ایالات متحده در دهه های اخیر فرسایش یافته و دیگر قدرت مسلط بر جهان به شمار نمی رود.

در پایان قرن نوزدهم نظام بین‌الملل با تغییراتی همراه بود که به سلطه آمریکا بر جهان منجر شد. قدرت گرفتن سریع آمریکا بین سالهای پایانی قرن نوزده و جنگ جهانی اول رخ داد. از آن دوره تا سال 1944، ایالات متحده قدرت خود را نشان داد و سلطه خود بر جهان را تحکیم کرد و در پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945، به این قدرت به اوج خود رسید و آمریکا خود را به عنوان ابرقدرت جهان تعریف کرد.

با این حال، در نیمه دوم قرن بیستم، سلطه آمریکا  نشانه هایی از تضعیف را نشان داد . 11 سپتامبر اولویت های کاخ سفید را تغییر داد. یکجانبه گرایی ظالمانه، رساندن همکاری به حداقل و دستکاری در برخی از امور بین…

Read more

اذعان جان بولتون به طراحی کودتاهای خارجی توسط آمریکا

اذعان جان بولتون به طراحی کودتاهای خارجی توسط آمریکا

جان بولتون که سابقا سفیر آمریکا در سازمان ملل و مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود، در مصاحبه‌ای اذعان کرد که به طراحی کودتاها در کشورهای خارجی کمک کرده است.

به گزارش ایسنا، این اظهارات بولتون در جریان گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان و به دنبال جلسات استماع کنگره در رابطه با حمله شش ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره آمریکا مطرح شد. قانونگذاران این هیات روز سه‌شنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را به تحریک خشونت در تلاشی دقیقه نودی برای ماندن در قدرت پس از شکست در انتخابات ۲۰۲۰ متهم کردند.

با این حال بولتون در گفت‌وگو با "جیک تپر" از شبکه سی‌ان‌ان گفت ترامپ "به اندازه کافی سر رشته نداشت که کودتاهای به دقت برنامه‌ریزی شده را انجام دهد." او سپس گفت: به عنوان کسی که به برنامه‌ریزی کودتاها کمک کرده است -البته نه در اینجا، بلکه در نقاط دیگر- باید بگویم که کار زیادی می‌برد. و این چیزی نیست که او (ترامپ) انجام داده باشد…

Read more

هدف واقعی ایالات متحده در اوکراین فاش شد

هدف واقعی ایالات متحده در اوکراین فاش شد

بازی جهانی برای قدرت یادآور صحنه ای از پدرخوانده است که در آن مایکل کورلئونه تصمیم می گیرد به تمام دشمنان در یک لحظه پایان دهد.

اسپوتنیک به نقل از ساوت چاینا مورنینگ پست روزنامه انگلیسی زبان هنک کنگی می نویسد: دفاع از اوکراین پس از آغاز عملیات ویژه روسیه در آن کشور به ایالات متحده این فرصت را داد تا مواضع خود را به عنوان یک ابرقدرت تقویت کند. این افسانه تبلیغاتی مبنی بر اینکه آمریکایی ها ادعا می کنند به اوکراین در دفاع از آن کمک کنند توسط لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده از بین برده شد. در 25 آوریل، او اعلام کرد که هدف ایالات متحده این است که روسیه به حدی تضعیف شود که دیگر هرگز نتواند به کشور دیگری "زیانی" برساند.

اگر واشنگتن در "مقابله" با دشمن بزرگ روسیه موفق شود، آمریکایی‌ها به اروپایی‌ها اشاره می‌کنند که نجات اوکراین و اروپا بهایی دارد: اروپا اکنون باید از سیاست جهانی ایالات متحده حمایت کند…

Read more

پیش نویس قانون اساسی جدید شیلی پایان نئولیبرالیسم،آغاز دولت دموکراتیک

پیش نویس قانون اساسی جدید شیلی

پایان نئولیبرالیسم،آغاز دولت دموکراتیک

متن نهایی قانون اساسی جدید، روز دوشنبه در یک مراسم رسمی به گابریل بوریچ رئیس جمهور فعلی چپ گرا ارائه شد . تحویل پیش نویس قانون اساسی به بوریچ و پایان رسمی کار مجلس موسسان با تجمعات و بسیج گروه های مختلف در سراسر کشور همراه بود.

مطابق قانون اساسی جدید دولت نئولیبرال قرار است با مدل «دولت مشروطه اجتماعی و دموکراتیک» جایگزین شود. اصول متعددی در حفاظت از طبیعت در قانون اساسی جدید وجود دارد

کنوانسیون قانون اساسی شیلی پیش نویس قانون اساسی جدیدی را ارائه کرده است که این کشور مدت ها در انتظار آن بود. قبل از این پیش نویس، دوازده ماه رایزنی و ارایه صدها پیشنهادات از سوی نهادهای مختلف جامعه صورت گرفت. متن قانون اساسی در همه‌پرسی سراسری و اجباری ۱۳ شهریور به رأی گذاشته خواهد شد.

پس از جلسه نهایی کنوانسیون قانون اساسی، تامی پوستیلنیک، یکی از هماهنگ کنندگان کنوانسیون، اظهار داشت: ما از نتیجه بسیار خرسندیم. …

Read more

نظم جدید جهانی؛ بازیکنان اصلی مشخص شد

نظم جدید جهانی؛ بازیکنان اصلی مشخص شد

آخرین باری که یک کشور تازه، جمهوری آفریقای جنوبی، وارد بریکس شد، یازده سال پیش بود. در آینده تعداد کشورهای عضو تا ده کشور دیگر افزایش می یابد، چرا؟

به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در تلگرام خود نوشت: زمانی که در کاخ سفید فکر کردند در چه رشته ای خرابکاری نمایند، ایران و آرژانتین درخواست عضویت خود را به بریکس دادند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینکه این سازمان بر اساس سازوکار بسیار ابتکاری بنا شده است، ابراز امیدواری کرد که الحاق تهران به آن "مزایای اضافی" را برای همه به همراه داشته باشد.

رئیس جمهور آرژانتین آلبرتو فرناندز گفت: "ما تلاش می کنیم تا عضو دارای حق کامل این گروه از کشورها باشیم. ما یک تامین کننده مواد غذایی ایمن و مسئولیت پذیر و بازیگر شناخته شده ای در زمینه بیوتکنولوژی و لجستیک کاربردی هستیم."

بریکس حدود 30 در…

Read more

بریکس؛ رشد اقتصادی خارق‌العاده و دیپلماسی فعال چین

بریکس؛ رشد اقتصادی خارق‌العاده و دیپلماسی فعال چین

برخی از سیاستمداران بر این باورند که دوران آمریکا رو به پایان است، دورانی که امپراتوری آمریکا مانع از عملکرد مستقل دولت‌ها برای ایجاد بهبود و توسعه بوده و کشورها در نظام بین‌الملل به مهره‌های مورد نیاز آمریکا برای جابه‌جایی یا نابودی، ردیف بندی شده بودند؛ و در حال حاضر با تغییرات ایجاد شده از قدرت‌یابی کشورهای آسیایی قدرت پیر آمریکا روبه‌زوال است، زیرا نظم جهانی غرب محور با نظمی که به‌طور فزاینده‌ای تحت سلطه شرق است جایگزین می‌شود.

خانم «طاهره حسن پور» کارشناس ارشد مسائل چین در یادداشتی با اشاره به برگزاری چهاردهمین نشست سران بریکس در چین می نویسد: در مبادی قدرت نقش منافع ملی نقشی انکارناپذیر در میان سایر مولفه‌های عوامل ترغیب برای کسب قدرت است و بازیگران بین‌المللی به قدرت در جهت رفع نیازهای ملی و تامین پرستیژ و امنیت وابسته هستند و برای همین رویکرد واقع‌گرایی تهاجمی از مولفه‌های اصیل قدرت و نفوذ حمایت می‌کند. ظهور چین بدون شک یکی از درام‌های بزرگ قرن بیست و یکم خواهد بود که جهانیان را بعد از گذشت یک قرن متوالی امپراتوری ایالات‌ متحده شاهد بروز و ظهور چین به‌عنوان تنها بازیگر که توان رقابت با آمریکا را دارد خواهد …

Read more

جبهه متحد، آموزه بنیادین مبارز سیاسی دو تجربه مهم و نویدبخش

جبهه متحد، آموزه بنیادین مبارز سیاسی

دو تجربه مهم و نویدبخش

گویند دویست نفر را سه نفر سرباز لاغر اندام به اسارت گرفته، به صف کرده، میبردند. تعدادی نظارهگر بر این جماعت اسیر میخندیدند و میگفتند: ای بیچارهها چگونه است این سه نفر نحیف بر شما چیره گشته و این چنین خوار شدید؟

یکی جهاندیده در میان آنان فریاد زد که ای مردم بر ما نخندید که آن سه نفر با هم هستند و ما دویست نفر تنها... (امثال و حکم، علامه علی اکبر دهخدا)

در مبارزات سیاسی برای تغییرات ملی و دمکراتیک، طبقات، گروهها و نیروهای سیاسی گوناگون شرکت میکنند. هر کدام از این طبقات و نیروهای سیاسی، منافع طبقاتی و سیاسی خود را دنبال میکنند که گاه از یکدیگر دور و گاه نزدیک هستند. این پدیده، امری بسیار طبیعی است. این طبقات و نیروهای سیاسی میتوانند و باید در رسیدن به هدفهای معین که در آنها اشتراک منافع یا نظر دارند، جبهه واحدی تشکیل دهند، زیرا طبقات حاکم، قدرتمند و صاحب همه ابزار نرم…

Read more

سرشکستگی واشنگتن با برگزاری «اجلاس سران قاره آمریکا»

سرشکستگی واشنگتن با برگزاری «اجلاس سران قاره آمریکا»

پس از گذشت 28 سال، ایالات متحده بار دیگر میزبانی «اجلاس سران  قاره آمریکا» را برعهده گرفت، اما دولت ایالات متحده با شرمساری بزرگی مواجه شد زیرا یک سوم کشورها نیامدند و آن‌هایی که آمدند نیز به تخریب وجهه بایدن پرداختند!

«ژائیر بولسونارو»  رئیس جمهور برزیل در ابتدا از شرکت در این نشست امتناع کرد، اما به دلیل کوشش خستگی ناپذیر طرف آمریکایی برای متقاعد کردن وی، در نهایت برنامه خود را تغییر داد. با این حال، در روز دوم اجلاس (9ژوئن)، بولسونارو ناگهان گفت: «بایدن درانتخابات ریاست جمهوری تقلب کرد و ترامپ را شکست داد!». او با گفتن چنین حرفی آبروی میزبان را بین برد!  

تنها سران دو کشور از هشت کشور آمریکای مرکزی در این نشست حضور داشتند؛ پنج کشور (مکزیک، گواتمالا، بلیز، السالوادور، هندوراس) هم دعوت ایالات متحده را رد کردند و یک کشور (نیکاراگوئه) نیز از سوی واشنگتن محروم شد.  …

Read more

ناظم حکمت نماد آزادی وبرابری

ناظم حکمت نماد آزادی وبرابری

ناظم حکمت علاوه براینکه شاعر عقل وخرد انسانیت بود، نقاش، رمان نویس، نمایش نامه نویس، ویک فعال جنبش کمونیستی نیز بود. ناظم حکمت مجموعه‌ بزرگی از اشعار زیبا را با محتوای انسان‌دوستانه در ستایش از آزادی و برابری سروده است که به بیش از ۵۰ زبان ترجمه شد

ناظم حکمت شعر وهنرش با زندگی طبقه کارگر در هم آمیخته بود!

۱۵ ژانویه هرسال آزادیخواهان ترکیه و جهان سالگرد تولد ناظم حکمت را بر گزارمی کنند. امسال در ترکیه از تاریخ ۱۳ تا ۱۹ ژانویه در بسیاری از شهرهای بزرگ با سازماندهی جوانان حزب کمونیست با مشارکت روشنفکران، شاعران و هنرمندان در آغازین سال ۲۰۲۰ میلادی در شب شعر یکی از برجسته ترین ونام آور ترین کمونیست شرکت جسته اند. در مدارس سراسر کشور دانش آموزان، دانشجویان، اساتید دانشگاه ها شعرهای ناظم حکمت را در جمع بازگو نمودند، دوستداران ناظم با دید وبازدیدها کتاب های وی را دست بدست چرخانده واز مبارزه آرمانی سال های تبعید، زندان و مهاجرت، ملاقات در کشورها با نویسندگان وهنرمندان سخن ها گفته اند. رفقای حزب کمونیست ترکیه ناظم را یکی از مهمترین نماد آزادی و برابر طلبی دانستند که هنر خود را با زندگی طبقه کارگر در هم آمیخته است. ناظم حکمت علاوه براینکه شاعر عقل وخرد انسانیت بود، نقاش، رمان نویس، نمایش نامه نویس، ویک فعال جنبش کمونیستی نیز بود. ناظم حکمت مجموعه‌ بزرگی از اشعار زیبا را با مح…

Read more

«اجلاس سران قاره آمریکا» و شرمساری دیپلماتیک ایالات متحده

«اجلاس سران قاره آمریکا» و شرمساری دیپلماتیک ایالات متحده

«نهمین اجلاس سران قاره آمریکا» قرار است از ششم تا دهم ژوئن (16 تا 20 خرداد) در شهر لس آنجلسِ ایالت کالیفرنیا برگزار شود. به دلیل آنکه کاخ سفید رهبران کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا را برای شرکت در نشست فوق دعوت نکرده مورد انتقاد یا بایکوت بسیاری از کشورهی آمریکای لاتین قرار گرفته است.

تحلیلگران می‌گویند این تصمیم تحکم‌آمیز ایالات متحده که قصد دارد اجلاس سران قاره آمریکا را زیر پرچم به اصطلاح «دموکراسی» برگزار کند، منفور است و نشان دهنده این است که نفوذ آمریکا در آمریکای لاتین در حال افول است و «هژمونی به سبک ایالات متحده» روز به روز افت می‌کند.

وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به انتقادات موجود اعلام کرد بعید است سران کوبا،‌ نیکاراگوئه و ونزوئلا به اجلاس سران قاره آمریکا به دلیل «نگرانی‌های دموکراسی» دعوت شوند.

اظهارات غیرمنطقی ایالات متحده باعث نارضایتی شدیدی میان بسیاری از کشورهای آمریکا…

Read more

نگاه «حیاط خلوت» به کشورها، دیگر کارایی ندارد

نگاه «حیاط خلوت» به کشورها، دیگر کارایی ندارد

برخی سیاستمداران در ایالات متحده، استرالیا و دیگر کشورها، کشورهایی را که به هم نزدیکند، به عنوان «حیاط خلوت» خودشان تلقی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند این کشورها استقلال و دیپلماسی تکثرگرایانه مبتنی بر منافع خود را دنبال کنند. باید گفت این طرز تفکر در دوره امپریالیسم گیر کرده و در قرن بیست و یکم کارایی نخواهد داشت.

به گزارش رادیو بین الملل چین، «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین از 26 مه تا 4 ژوئن (5 تا 14 خرداد) به دعوت کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام به این کشورها سفر کرد و در فیجی ریاست دومین نشست وزرای خارجه چین و کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام را برعهده گرفت. چین مفهموم دیپلماتیکِ برابری میان تمام کشورها را با اقدامات کاربردی اجرا کرده و اشتیاق و تمایل کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام برای توسعه همکاری با چین عمیقا احساس می‌شود.

طی سفر وانگ، چین و کشورهای جزیره‌ای 52 موافقتنامه همکاری…

Read more

اضطراب شدید آمریکا ناشی از ترس از دست دادن هژمونی

اضطراب شدید آمریکا ناشی از ترس از دست دادن هژمونی

ایالات متحده معتقد است که موقعیت هژمونیک این کشور تحت تاثیر هجوم چین  قرار گرفته و متزلزل شده، به این سبب ابزارهای مختلفی را برای مهار توسعه چین اتخاذ کرده است.

«وانگ یی»، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین سه شنبه 31 مه (10 خرداد) در سمینار آنلاین «کیسینجر و روابط چین و ایالات متحده» خاطرنشان کرد که فضای کنونی روابط چین و آمریکا بسیار غیرعادی و اضطراب شدید ایالات متحده کاملاً غیرضروری است. «هنری کیسینجر» وزیر امور خارجه 99 ساله اسبق آمریکا نیز در این نشست با جدیت گفت که چین و ایالات متحده باید راهی برای همزیستی و اجتناب از رویارویی بیابند، زیرا تقابل بین دو طرف ممکن است به درگیری یا حتی درگیری نظامی منجر شود.

مدتی است که خصومت ایالات متحده با چین افزایش یافته و «اضطراب از دست دادن» بالا رفته است، علت اصلی آن ترس از دست دادن هژمونی است. خط اصلی دیپلماسی آمریکا همواره بر مدار حفظ و تثبیت هژمونی حرکت کرده است؛ در سال‌های اخیر قدرت ایالات متحده تاحدی زوال یافته و این در حالی است که چین به دستا…

Read more

سخنرانی الکساندرلوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس درنشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی

سخنرانی الکساندرلوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس

درنشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی

همانطور که ولادیمیر ولادیمیروویچ گفت، نشست امروز در شرایط دشواری برگزار می شود. زمانیکه جهان درحال شکل گیری جدید است.  نظم جهان به طورغیرقابل برگشت دیگرمتعلق به گذشته نیست. با این حال، غرب جمعی برای حفظ مواضع  گذشته خود پا فشاری می کند. همه ابزارها ،از شمشیربازی ناتو در مرزهای غربی گرفته تا جنگ هیبریدی( جنگ ترکیبی ) تمام عیار از جمله مواردی که در حوزه مسئولیت سازمان ما قرار دارد در درجه اول علیه روسیه و بلاروس، تا کنون بکار گرفته است.

ناتو به شدت در حال تقویت عضلانی خود است و نیروهای بی طرف دیروز - فنلاند و سوئد - را به  تور خود می کشاند، وبر اصل «هرکس با ما نیست، علیه ماست» عمل می کند. ناتو ریاکارانه به جهت گیری تهاجمی ادامه می دهد. در پشت این پس‌زمینه ها موضع  تدافعی و واقعا صلح طلبانه سازمان پیمان امنیت ‌جمعی را متضاد با خود می داند.…

Read more

جشن پیروزی بر فاشیسم در میدان سرخ مسکو با حضور پوتین

جشن پیروزی بر فاشیسم در میدان سرخ مسکو با حضور پوتین

درگیری با نئونازی‌ها، که ایالات متحده و شرکایش روی آن حساب کرده‌اند، اجتناب ناپذیرخواهد بود.

رژه “روز پیروزی” در روسیه ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی با صدای زنگ‌های کرملین و با حضور پوتین و مقام‌های نظامی آغاز شد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، این رژه با حضور سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه سوار بر یک خودروی روباز با سلام نظامی آغاز شد.

او در سخنانی فرا رسیدن سالروز “روز پیروزی” را به ارتش روسیه تبریک گفت.

شویگو در این باره گفت: از ۹ می ۱۹۴۵، روزی که سرنوشت کل جهان را تغییر داد، ۷۷ سال می‌گذرد. برای ما و همه کشورهای دوست و برادر، این تعطیلات مظهر کار فداکارانه کسانی است که مهاجمان نازی را شکست دادند و بشریت را از شر نازیسم آزاد کردند.

وی گفت: امروز سربازان و افسران روس با حامیان نازیسم می‌جنگند و از منافع ملی روسیه در اوکراین دفاع می‌کنند

رژه با ستون‌های تجهیزات مکانیکی …

Read more

بحران اوکراین؛ سودی که آمریکا می‌برد و ضرری که اروپا متحمل می‌شود

بحران اوکراین؛ سودی که آمریکا می‌برد

و ضرری که اروپا متحمل می‌شود

توسعه مداوم ناتو به سرکردگی آمریکا به سوی شرق یکی از عوامل اصلی درگیری روسیه-اوکراین محسوب می‌شود. با این وجود، پیامدهای این مناقشه به میزان زیادی به اروپا ضربه زده است.

به گزارش رادیو بین الملل چین، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در نشست سران گروه 7 که 24 مارس (4 فروردین) امسال برگزار شد، گفت: ناتو به همان اندازه قدرتمند و متحد است که همیشه بوده است.

این اظهارات بی شک اروپا را به قطار جنگی که آمریکا آن را می‌راند نزدیکتر کرد و ناتو را مجبور به پیروی از واشنگتن در اعمال تحریم‌ها نمود تا در عین حال بهای این اقدامات را بپردازد.

شاخص‌های اقتصادی متعددی در اروپا تحت تاثیر تحریم‌های گسترده ضد روسی بدتر شدند. «پائولو جنتیلونی» کمیسیونر اروپا در امور اقتصادی نیز اخیرا گفت که پس از شروع مناقشه روسیه-اوکراین، افزایش قیمت کالاها تورم را به سطح بالاتری رساند، روابط تجاری تعلیق‌شده فشارهای زنجیره تامین را بدتر کرد و اعتماد مصرف کننده به شدت کاهش یافت و تمام اینها نشان می‌دهد که جنگ روسیه-اوکراین تاثیر قابل توجه و گسترده‌ای بر اقتصاد اروپا داشت…

Read more

آیا زلنسکی واقعا "چرچیل زمانه" است؟

روزنامه رای الیوم:

آیا زلنسکی واقعا "چرچیل زمانه" است؟

یک رسانه عربی فرامنطقه ای در یادداشتی با اشاره به اینکه جنگ اوکراین تنها در راستای حفظ رهبری نظامی و اقتصادی و سیاسی آمریکا بر جهان اتفاق افتاد به توصیف زلنسکی به عنوان "چرچیل زمانه" توسط جورج بوش پرداخت و نوشت که این مساله نه تنها توهین به نخست وزیر پیشین بریتانیا و نمادهای تاریخی دیگر است بلکه میزان حماقت و ساده لوحی و سطح پایین فرهنگ سیاسی و تاریخی رئیس جمهور پیشین آمریکا را نشان می دهد.

به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم چاپ لندن در یادداشتی به قلم عبدالباری عطوان، نویسنده سرشناس جهان عرب و سردبیر این روزنامه نوشت: جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا روز جمعه در گفت وگوی تلفنی کوتاه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، او را "چرچیل زمانه" توصیف کرد، این مساله نه تنها توهین به نخست وزیر پیشین بریتانیا، شخصی که رهبری کشورش در پیروزی تاریخی بر نازی ها در جنگ جهانی دوم را برعهده داشت بلکه توهین به تمام معیارها و ملاک ها برای اندازه گیری رهبران و نمادهای تاریخی دیگر است. از سوی دیگر این امر بار دیگر بر حماقت، ساده لوحی و سطح پایین فرهنگ سیاسی و تاریخی رئیس جمهور پیشین آمریکا تاکید دارد؛ شخصی که برای دو دوره پیاپی بر عرش پادشاهی جهان نشست و ما آن را با اکر…

Read more

سالگرد فاجعه ی اودسا، بزرگترین قتل عام چپ ها در اروپای بعد از جنگ

سالگرد فاجعه ی اودسا، بزرگترین قتل عام چپ ها در اروپای بعد از جنگ

هنگامی که ابتدا چادرهای مقابل ساختمان اتحادیه به آتش کشیده شد، هیچ کس مداخله نکرد (اودسا، ۰۵/۰۲/۲۰۱۴) SERGEY GUMEYUK/EPA – dpa

هشت سال پیش، ۴۶ نفر در آتش نفرت جناح راست و عدم دخالت پلیس جان خود را از دست دادند. هیچ روشنگری صورت نگرفت و هیچ کس محاکمه و محکوم نشد

حتی یک پلاک برای یادبود مردگان وجود ندارد، چه برسد به مجسمه یا پانتئون. فقط یک ساختمان عظیم که به تنهایی به عنوان مقبره ای در برابر بی عدالتی ایستاده است. میدان بزرگ، سرد و متروکه ای که اطراف آن را احاطه کرده است، سکوت و بی تفاوتی نسبت به جنایات انجام شده در این مکان در شهر اودسا را ​​کاملاً منعکس می کند.

۲ مه ۲۰۱۴ بود و اوکراین به مدت دو ماه و نیم بود که توسط حکومت نظامی برخاسته از “انقلاب میدان” اداره می شد. کریمه آرزوی پیوستن به فدراسیون روسیه را داشت و تنش‌هایی بین اوکراین و روسیه که منجر به وقوع جنگ فعلی شد، در دونباس در حال شکل‌گیری بود. اودسا شهری است که توسط روسیه تزاری گسترش یافته است و علیرغم آن به طور نسبی تحت تأثیر خشونت های “انقلاب میدان” و پیام…

Read more

روسیه برسردوراهی، چرخش به چپ، یا مسیرلبیرال

روسیه برسردوراهی، چرخش به چپ، یا مسیرلبیرال

  سایت خط سرخ  خبری حزب کمونیست فدراسیون روسیه  تاریخ 23آوریل 2022در تحلیلی از سرگئی اودالتسف،   سیاستمدار چپگرای روس ، رهبرجنبش پیشتاز جوانان سرخ ،هماهنگ کننده جبهه چپ هماهنگ کننده شورای گروه های ابتکاری وشورای عمومی مسکو... می گوید  :

 نزدیک به دوماه است عملیات ویژه محافظت از دونباس بین روسیه و متحدان غربی اوکراین در رویارویی گسترده ایی ادامه دارد. تحریم های بی سابقه  با اهداف  انزوا  و تضعیف روسیه صورت می گیرد بدون تردید، بازگشت به ژئوپلیتیک قبلی دیگر وجود نخواهد داشت.  این بدان معناست که روسیه باید در اسرع وقت راه رشد جدیدی را انتخاب کند و حرکت مشخصی را در مسیر تعیین شده آغاز نماید تا بتواند در جنگ سرد جدید، قوی تر و کارآمدتر پیروز شود.

در آغاز عملیات ویژه، نیروهای میهن پرست چپ در دومای دولتی پیشنها داتی برای اصلاح سیاست اجتماعی-اقتصادی روسیه ارائه دادند که شامل : اجرای برنامه مدرن  سوسیالیستی است . به اعتقاد  ما پس از صد سالگی  اتحاد شوروی چنین پروژه ای، می تواند نقطه عطف…

Read more

بیانیۀ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به مناسبت اول ماه مه ۲۰۲۲

بیانیۀ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری

 به مناسبت اول ماه مه ۲۰۲۲

اول ماه مه ۲۰۲۲: «ما متحد ادامه می‌دهیم! برای برآورده ساختن نیازهای معاصرمان، علیه بربریت امپریالیستی-سرمایه‌داری

زنده‌باد هجدهمین کنگرۀ جهانی فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به مناسبت روز اول ماه مه ۲۰۲۲، به کارگران همۀ قاره‌ها تبریک می‌گوید، به همۀ کسانی که کارشان حتی در شرایط سخت به جلو راندن چرخ‌دنده‌های زندگی است و ادامۀ آن تولید همۀ کالاهای ضروری است.

کارگران مهاجر شیکاگو که در ماه مه ۱۸۸۶ برای برپایی ۸ ساعت کار روزانه مبارزه و جان خود را فدا کردند، راه را برای ادامۀ مطالبۀ حقوق طبقۀ کارگر جهانی هموار ساختند.

جنبش کارگری-طبقاتی بین‌المللی از طریق صفوف فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری میراث مبارزات خود را ارج می‌نهد و در هر شرایطی، به‌رغم مشکلات، به مبارزه برای پوشش نیازهای معاصر کارگران و لغو استثمار و رهایی طبقۀ کارگر از بربریت سرمایه‌داری ادامه می‌دهد…

Read more

رشد اقتصادی معجزه‌آسا و فقرزدایی در چین

رشد اقتصادی معجزه‌آسا و فقرزدایی در چین

داده‌های آماری نشان می‌دهد طبق پیش‌بینی‌ها، 33 درصد از رشد اقتصاد جهانی در سال 2019 را چین رقم زده است. همچنین در 30 درصد دیگر هم باقی کشورهای آسیایی سهیم هستند.

تاکنون هیچ کشوری این درجه از رشد را با این سطح از فراگیری تجربه نکرده است. به همین دلیل 850 میلیون نفر طی 33 سال از زیر خط فقر بیرون آمدند؛ دستاورد بی‌نظیری که تاکنون در عرصه تاریخ و پهنای جغرافیا تجربه نشده است.

به گزارش رادیو بین المللی چین، فرهاد نیلی اقتصادان و استاد دانشگاه صنعتی شریف، می نویسد: چین اکنون نزدیک به 20 درصد جمعیت جهان را دارد. در واقع از هر 5 نفر در دنیا، یک نفر چینی است. این کشور 18 درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارد. این سهم به زودی به 20 درصد خواهد رسید. سهم هند نیز به 15 درصد خواهد رسید. در نتیجه در آینده نزدیک به 35 درصد GDP دنیا در آسیا تولید خواهد شد و مرکز ثقل اقتصاد جهانی به سمت آسیا حرکت خواهد کرد.

سهم چین…

Read more

جنگ نیابتی آمریکا در اوکراین

جنگ نیابتی آمریکا در اوکراین

جان بلامی فاستر، ترجمه ی: علی اورنگ

Olga Chernysheva (Russia), Kind People, 2004


چطور این جنگ نیابتی به وقوع پیوست؟ برای درک این موضوع ما باید نظری به استراتژی بزرگ امپراطوری آمریکا بیندازیم. در اینجا باید به سال ۱۹۹۱ وقتی که شوروی منحل شد (یا حتی به قبل از دهه ی ۱۹۸۰) بازگردیم. این استراتژی بزرگ امپراطوری آمریکا دو شاخک دارد، یکی توسعه و تثبیت موقعیت ژئوپلیتیک، شامل توسعه ناتو، دیگری حرکت آمریکا برای برتری هسته ای است. بخش سوم مربوط به اقتصاد است

متن سخنرانی جان بلامی فاستر در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۲ برای هیئت مشورتی Tricontinental: Institute for Social Research

جان بلامی فاستر، پروفسور جامعه شناسی در دانشگاه اورگن، سردبیر مانتلی ریو یو، مجله ماهانه مستقل سوسیالیست چاپ نیویورک، می باشد. از او کتاب ها و مقالات متعدی در زمینه اقتصاد سیاسی سرمایه داری، بحران های اقتصادی، محیط زیست، بحران محیط زیست، و تئوری مارکسیسم  منتشر شده است…

Read more

وجه مشترک سوسیال دموکرات با فاشیسم ؟

 

وجه مشترک سوسیال دموکرات با فاشیسم ؟

پس از تخریب اردوگاه سوسیالیستی، ایده همسان سازی فاشیسم با کمونیسم در دستور کار دولت ها قرار گرفت. در صورتیکه سوسیال دموکرات وجه مشترک با فاشیسم دارد نه کمونیسم.

 دربازه زمان دو دیدگاه بین کمونیست ها و سوسیالیست ها در این بود که کارگران غربی افزایش دستمزد را به قیام مسلحانه ترجیح می دادند .  برنشتاین ها و کائوتسکی ها از این دیدگاه نتیجه گرفتند که سرمایه داری به نقطه فروپاشی نرسید  بنابراین براندازی خیلی زود است.

به عنوان مثال، در اینجا چیزی که پلخانف در مورد روسیه قبل از انقلاب نوشت:

- تاریخ روسیه هنوز گندمی را آسیاب نکرد که با آرد آن بتوان سوسیالیسم را پخت.

و موضع دیگری که کائوتسکی در مورد روسیه پس از انقلاب نوشت:

اشتراک گذاشتن  فقر، بی فائده است.

 بهانه برای حمایت نکردن از کمونیست ها  همیشه  وجود دارد. بر این اساس، سوسیالیست ها به این نتیجه رسیدند که سرمایه داری باید رشد کند تا کمترهزینه سازماندهی به پردازیم، در یک کلام سرمایه داری باید تشویق شود . « …

Read more

حزب کمونیست کوبا: کودتای رسانه‌ای: راهپیمایی فاشیستی جدید در جهان

حزب کمونیست کوبا:

کودتای رسانه‌ای: راهپیمایی فاشیستی جدید در جهان

فاشیسم به لطف نقشی که اتحاد شوروی بازی کرد و قربانی شدن میلیون‌ها مرد و زنی که برای مقابله با آن سلاح به دست گرفتند و در پیشاپیش آن‌ها کمونیست‌ها بودند، شکست خورد. اما امروز به‌ نظر می‌رسد که تاریخ در حال تکرار است، سرمایه‌داری عاشقانه روی تخم‌های مار خوابید و با شور و حرارت جوجه‌های آن را بزرگ کرد

هنگامی که فاشیست‌های ایتالیایی به رهبری بنیتو موسولینی «راهپیمایی به رم» خود را برگزار کردند که آن‌ها را در اکتبر سال 1922 در ایتالیا به قدرت رساند، کمتر کسی در جهان به آن توجه کرد. آن راهپیمایی چیزی عجیب‌وغریب و دارای «خصوصیت لاتینی» دانسته شد. فقط شمار معدودی با هشدار آن را محکوم کردند.

اندکی پس از آن، در میان جو بی‌ثباتی عمیق ملی در آلمان، هیتلر و نازی‌ها کودتای خود را در 8-9 نوامبر سال 1923 با الهام از «راهپیمایی موفق» فاشیستی ایتالیا تدارک دیدند.

Read more

ما حق داریم با فاشیسم مدارا نکنیم !

ما حق داریم با فاشیسم مدارا نکنیم !

دلیل عدم امضاء مشترک با احزاب کمونیست کارگری اروپا

توضیح روابط بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگران روسیه  دلیل امتناع از امضاء مشترک در باره موضع متحدانه با دنباس تحت بیانیه احزاب "نه به جنگ امپریالیستی". در اوکراین!"

حزب ما با امتناع از امضاء بیانیه مشترک که با 40 حزب به امضاء رسید . حاوی ارزیابی‌ های کلی از جنگ جاری تحت عنوان جنگ امپریالیستی روسیه، ایالات متحده، کشورهای ناتو و اوکراین است احترام می‌گذارد. ولی اذعان می دارد رفقای ما به شرایط حساس ومهم لحظه اهمیت نداده اند :

مبارزه عادلانه  واقعی مردم دونباس علیه فاشیسم  8 سال است ادامه دارد. فاشیسم،  خود را به عنوان مدل 1941-1945، وارث یاران هیتلر، باندرا، می شناسد. این فاشیسم است که در سطح کشور اوکراین  خود را افتخار ملت اعلام کرد وعملا، بی وقفه  با  جنگ، درمجازات ، حدود 15000 نفر از ساکنان دونباس شامل زنان و کودکان کشته شده اند .…

Read more

اگر فکر می‌کنی که دستکاری می‌شوی، به این دلیل است که دستکاری می‌شوی

اگر فکر می‌کنی که دستکاری می‌شوی،

به این دلیل است که دستکاری می شوی

اگر احساس می‌کنی که مقامات تلاش می‌کنند تا برداشت تو از جنگ در اوکراین را کنترل کنند، به احساست اعتماد کن.

اگر احساس می‌کنی که اقدامات هماهنگی از سوی قدرتمندترین دولت‌ها و رسانه‌های جهان غرب برای دستکاری درک تو از آنچه در این جنگ اتفاق می‌افتد وجود دارد، به این دلیل است که دقیقاً همین اتفاق در حال رخ دادن است.

اگر هیچ جنگ دیگری را به‌خاطر نمی‌آوری که رسانه‌‌های جمعی تا این حد در مورد آن صحبت کرده باشند، به این دلیل است که هرگز چنین جنگی وجود نداشته است.

اگر تصور روشنی داری که که این جنگی است که در آن دستکاری و عملیات روانی با بیشترین خشونت و شدت در سراسر تاریخ بشریت به‌کار رفته است، به این دلیل است که چنین است.

اگر به‌نظرت می‌رسد که پلاتفرم‌های سیلیکون‌ولی محتوای آنچه را مردم می‌بینند کنترل می‌کنند تا دیدگاهی را در مورد جنگ به آن‌ها ارائه دهند که به‌شدت از ایالات متحد جانبداری می‌کند، به این دلیل است که واقعاً چنین است. …

Read more

نامه دکتر ملک ستیز پژوهشگر افغان به رییس‌جمهور بایدن !

نامه دکتر ملک ستیز پژوهشگر افغان به رییس‌جمهور بایدن !

«شما ملت مرا نابود کردید . شما دولت مرا نابود کردید . شما انسان مرا نابود کردید و اجساد این سه پیکر نابود شده را پیش کرکسان و لاش‌خوران رها ساخته اید تا بو بگیرند و رسانه های دروغگوی شما از آن فیلم های مستند تهیه کنند »!

از اینکه در مرز اوکراین و هلند رفته و از پناهجویان دلجویی کرده و یک‌ جا با اروپا به آنان ، مسکن ، کار و زندگی فراهم میکنید خیلی عالی‌ است !

شما میگویید جنگ اوکراین جنگ روسیه است . پس چرا این قدر به پیامد های جنگ توجه دارید.، در حالیکه پیامد های اصلی جنگی که خود در افغانستان براه انداخته اید را به عهده نمی‌‌گیرید ؟ آیا شدت فقری که مادران افغان ، کودکان خود را در کشور من میفروشند ، کمتر از جنگ اوکراین است ؟

آیا حاکمیت تحجّر، استکبار ، تحقیر ، اهانت و ترور کرامت انسان که در افغانستان مستولی است ، کمتر از وضعیت سیاسی ، لهستان ، رومانی و ملداوی است ؟

 

Read more

استخراج غیرقانونی معدن به استثمار جنسی مردم بومی برزیل کمک می‌کند

استخراج غیرقانونی معدن به استثمار جنسی مردم بومی برزیل کمک می‌کند

انجمن یوتوکارا یونامامی (Hutakara Yonamami) در روز دوشنبه در گزارشی فاش کرد که عمل اسنخراج غیرقانونی معدن به افزایش بهره‌کشی جنسی در سرزمین بومی برزیلی یونامامی کمک می‌کند. داده‌های ارائه‌شده در گزارش نشان می‌دهد که معدنچیان غیرقانونی به‌طور سیستماتیک به زنان، دختربچه‌ها و پسربچه‌ها در ازای دریافت عذا تجاوز می‌کنند. در عین حال در گزارش موارد تجاوز به کودکان بومی به تفصیل بیان می‌شود.

شهادت‌های گردآوری‌شده در این تحقیق، موضع معدنچیانی را که برای ازدواج کودکان کالا عرضه می‌کنند، تقبیح کردند و مرگ سه دختر در سال 2020 به‌دلیل بیماری‌های رقابتی را محکوم ساختند.

انجمن یوتاکارا یونامامی تأکید کرد که تسلط معدنچیان بر منطقۀ بومی یونامامی به‌طور عمده از نیمۀ دوم سال 2020 در حین همه‌گیری کووید-19 افزایش یافته است.

این تحقیق فاش ساخت که استخراج غیرقانونی معدن در سال 2020، 30درصد و در سال…

Read more

حملۀ میلیونرها – جورج مجفود

حملۀ میلیونرها – جورج مجفود

بزوس، بافت و ماسک، سه نفر از ثروتمندترین مردان ایالات متحده و جهان

سخن‌رانی‌ها در مورد سرمایه‌ای که میلیونرها به‌عنوان مالیات می‌دهند و اینکه فقرا و طبقۀ متوسط چقدر از این سخاوت اجباری دریافت می‌کنند، یک ژانر ادبی کامل است. افزون بر این، این ژانر پیش از همه از سوی افرادی که به [طبقۀ] پایین تعلق دارند، پرورش داده می‌شود، همان‌گونه که فکر بکر تبلیغاتی ادوارد برنایز (Edward Bernays) می‌گوید:

«هرگز نباید بگویید آنچه می‌خواهید بفروشید خوب است، بلکه کاری کنید که دیگران این را بگویند.»

اینکه فقرا و کارگران (ببخشید زایدها) از ثروتمندان به‌عنوان اهداکنندگان مهربان دفاع می‌کنند، نتیجۀ مستقیم چنین استراتژی تبلیغاتی است و همان‌طور که خود برنایز می‌دانست، این فقط یک تلقیح گسترده نیست، بلکه سوء‌استفاده از ضعف‌های مصرف‌کننده است، مصرف‌کننده‌ای که میل دارد خود را از همتایانش متمایز کند و روزی، حتی اگر روز بسیار دوری باشد، بخشی از نخبگان دست‌نیافتنی شود…

Read more

عملیات ویژه در اوکراین ضرورت احیای اتحاد شوروی!

عملیات ویژه در اوکراین ضرورت احیای اتحاد شوروی!

درخط سرخ خبری، سایت حزب کمونیست فدراسیون روسیه  تاریخ 2022.04.09 از سرگئی اودالتسف، سیاستمدار چپگرای روس، رهبر جنبش پیشتاز جوانان سرخ، هماهنگ کننده جبهه چپ، هماهنگ کننده شورای گروه های ابتکاری مسکو و شورای عمومی مسکووغیره..... مطلبی تحت عنوان « عملیات ویژه باید با احیای اتحاد جماهیر شوروی  در اوکراین خاتمه یابد » انتشار یافت.

سرگئی اودالتسف، هماهنگ کننده جبهه چپ، معتقد است که امضای پیمان جدید اتحادیه در 30 دسامبر 2022، در روز صدمین سالگرد اتحاد جماهیر شوروی، منطقی است.( 30 مارس 2022 درنشست انلاین احزاب کمونیست شورای مرکزی اتحاد شوروی  از دبیران اول  کمیته مرکزی ونماینده زنان احزاب  کمونیست اتحاد شوروی با حمایت گنادی زیوگانف صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه وکازبک تایسایف معاون اول  درفراکسیون دومای دولتی مجلس  فدراسیون روسیه موضوع100- مین سالگرد اتحاد شوروی دردستور کار قرار گرفت . م)…

Read more

بحران اوکراین توطئه آمریکا برای جنگ سردی دیگر در قرن بیست و یکم!

رادیو بین المللی چین:

بحران اوکراین توطئه آمریکا برای جنگ سردی دیگر در قرن بیست و یکم!

بحران اوکراین دامی جدید است که توسط توطئه‌گر جنگ سرد در قرن بیست و یکم پهن شده و تلاش دارد تا روسیه را از بین ببرد و کنترل اروپا را به دست بگیرد. آمریکا با این اقدام در واقع سعی دارد هژمونی مطلق خود در جهان را حفظ کند.

ایالات متحده و ناتو به رهبری آمریکا در چند دهه گذشته به سختی تلاش کرده‌اند تا روسیه را از لحاظ سیاسی و اقتصادی نابود کنند و در این راستا از اختلاف افکنی و تضعیف چندین باره آن دریغ نکرد‌ه‌اند.

این دقیقا همان نسخه‌ای است که آمریکا برای شوروی سابق نیز پیاده کرد. پس از فروپاشی شوروی، ناتو به سرکردگی ایالات متحده به تحت فشار گذاشتن محیط امنیتی روسیه از طریق پنج دور توسعه ناتو به سوی شرق، ادامه داد و متناوبا «چماق بزرگ» تحریم‌ها علیه روسیه را بلند کرد. همزمان آمریکا سعی در تخریب پایه حاکمیتیِ «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه از درون و ایجاد شرایط اجتماعی برای به راه انداختن «انقلاب رنگی» در روسیه داشته است…

Read more

آفریقا در وحشت لیونل زینسو رئیس جمهور سابق بنین

آفریقا در وحشت

لیونل زینسو رئیس جمهور سابق بنین

سخنان تکان دهندە لیونل زینسو رئیس جمهور سابق کشور آفریقایی بنین پیرامون جنگ در اکراین:

"اکنون همە ما فقط دربارە این بحران می شنویم، محاصرە های اقتصادی ضد روسی، نفت، گاز (...). شما می فهمید کە این بحران مثلا برای آفریقا بە چە معنایی است؟ کشور روسیە غلە و ذرت ما را تامین می کند. تمام تدارکات از طریق دریای سیاە انجام می گیرد. کشورهای آفریقایی با بهت و وحشت بە آنچە اتفاق افتاد، نگاە کردند، بهت و وحشت بخاطر اقدامات آمریکا و اتحادیە اروپا. شما نمی توانید داستان هایتان راجع بە دمکراسی را بە آفریقایی ها قالب کنید. این داستان ها فقط بە درد مصرف داخلی می خورند. اکثریت نخبگان آفریقایی در اتحاد جماهیر شوروی فار‌‌غ التحصیل شدەاند، پزشکان، مهندسین، خلبانان، استادان، پژوهشگران. روس ها تنها اروپایی هایی بودند کە آفریقا را استعمارزدایی کردند و آفریقا این را بە خاطر دارد، همچنانکە وحشیگری های اروپایی ها (ی دیگر) را نیز بیاد دارند. بنابراین کشورهای آفریقایی از قطعنامە سازمان ملل مبنی بر محکوم کردن روسیە پشتیبانی نکردند و آنها هیچگاە از چنین قطعنامەهایی پشتیبانی نخواهند کرد…

Read more

جنوب جهان «در حال کوبیده شدن» است

جنوب جهان «در حال کوبیده شدن» است

چهار شرکت بیش از نیمی از تولید بذر در جهان را کنترل می‌کنند، در حالی که چهار شرکت دیگر به‌طور مؤثر قیمت‌های جهانی مواد غذایی را تعیین می‌کنند.

در 16 مارس سال 2022، زمانی که جنگ روسیه علیه اوکراین وارد دومین ماه خود شده بود، رئیس‌جمهور قزاقستان، قاسم ژومارت توکایف به مردم خود هشدار داد که «نا اطمینانی و آشفتگی در بازارهای جهانی در حال افزایش است و زنجیره‌های تولید و تجارت در حال فروپاشی است.»

پس از یک هفته، کنفرانس تجارت و توسعۀ سازمان ملل (UNCTAD) نتیجۀ تحقیق مختصر خود را در مورد شوک عظیمی که در سراسر جهان به‌دلیل این جنگ ایجاد خواهد شد، منتشر نمود. این تحقیق خاطرنشان می‌کند افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت تأثیر فوری بر آسیب‌پذیرترین افراد در کشورهای در حال توسعه خواهد داشت و باعث گرسنگی و سختی خانواده‌هایی می‌شود که بیشتر درآمد خود را صرف غذا می‌کنند. در جنوب قزاقستان و در قرقیزستان فقیرترین خانواده‌ها پیش از افزایش قیمت فعلی، 65درصد از درآمد خود را صرف غذا می‌کردند. با افزایش 10درصدی تورم مواد غذایی، این تأثیر برای مردم قرقیزستان فاجعه‌بار خواهد بود.…

Read more

نشست شورای مرکزی احزاب کمونیست اتحاد شوروی

نشست شورای مرکزی احزاب کمونیست اتحاد شوروی

در 30 مارس 2022 بنا به گزارش سرویس مطبوعاتی شورای مرکزی احزاب کمونیست اتحاد شوروی کنفرانس وسیع با رهبری ونمایندگان احزاب کمونیست اتحاد شوروی با حمایت صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه گنادی زیوگانف و معاون اول شورای حزب کمونیست کازبک تایسایف معاون اول فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه در کمیته  دومای دولتی مجلس در امور اوراسیا نشستی بصورت انلاین برگزار شد .

کازبک تایسایف معاون اول شورای مرکزی درآغاز نشست با خوش آمد گویی ، رهبران شرکت کننده درکنفرانس را معرفی نمود:

  1. گنادی آندریویچ زیوگانف صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه
  2. کوربانوف رئوف مسلموویچ – دبیر اول حزب کمونیست آذربایجان
  3. غزاریان یرجانیک یوریکوویچ - دبیر اول حزب کمونیست ارمنستان
  4.  پیپیا تیمور ایوسیفوویچ -  دبیر اول حزب کمونیست متحد گرجستان
  5.  بیبیا باکور شربیویچ – دبیر اول حزب کمونیست جمهوری آبخازیا…

Read more