header photo

خبرهای خارجی

تورم بی سابقه طی 8 دهه اخیر!

تورم بی سابقه طی 8 دهه اخیر!

با این واقعیت مطرح شده به وسیله یک نهاد حکومتی (بانک مرکزی) انسان به یاد آن ضرب المثل قدیمی می افتد:

 " خدا پدر مرده شور قبلی را بیامرزد"

ولی همیشه این ضرب المثل ها مصداقی با واقعیت ندارند، چون مرده شور قبلی این مرده شور فعلی را ساخته و پرداخته و با دستان نشست گوادلوپِ امپریالیستی و ارتشی که گوش به فرمان امپریالیسم بود نه دست نشانده های وطنی اش، به مردم ایران تحمیل کرده است تا انقلاب بزرگ مردمی ایران که جهان سرمایه داری را به وحشت انداخته و منطقه ی بزرگ انرژی جهان، خاورمیانه و شمال آفریقا را تحت تاثیر خود قرارداده بود در هم بشکند و به ضد خود بدل کند تا بسترِ نیست و نابود کردن  نیروهای بالنده جامعه پویای ایران را به دست واپس گرا ترین نگرش سده های میانه فراهم کرده باشند. ولی واقعیت امروز ایران بیان گر این حقیقت است که کشتار و سرکوب هرگز نمی تواند مانع سیرتحولات اجتماعی بشود. دیدیم که از آموزش دیده های همین ساحتار پوسیده دختران و پسران جوان در یک خیزش بزرگ واقعیت موجود نولیبرالی در حاکمیت و سیستم استبداد حاکم را به چالش مرگ و زندگی گرفتند، آن هم با دستان خالی؛ خیزشی که باز جهان را لرزاند و حاکمیت را به حیرت انداخت. این آن جبر گریزناپذیرپویایی سیر تحولات اجتماعی است، جبری که بر رغم آماده نبودن شرایط ذهنی جامعه برای تغییر بنیادی، حقیقت خود را عیان کرد. قدرت فیزیکی حاکمیت مستبد توانست به دلیل عدم وجود شرایط ذهنی جامعه، این خیزش را آرام کند ولی از این تحولات اجتماعی درسی نگرفت و هم چنان روند تعدیل ساختاری و خصوصی سازی ر…

Read more

سلطهٔ آمریکا و خطرهای آن گزارشی از وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین

سلطهٔ آمریکا و خطرهای آن

 گزارشی از وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین

ترجمۀ ح. کوشا

وزارت امور خارجه دولت چین در ماه فوریه امسال دربارهٔ سلطه‌جویی دولت‌های آمریکا در جهان و خطرهایی که این سلطه‌طلبی و هژمونی در پی دارد، گزارشی به زبان انگلیسی منتشر کرد. این گزارش در پنج بخش اصلی، یک مقدمه، و یک گفتار پایانی تنظیم شده است. پنج بخش اصلی به موضوع سلطه (هژمونی) سیاسی، اقتصادی، نظامی، فناوری، و فرهنگی آمریکا پرداخته است. در اینجا ترجمهٔ فارسی بخش‌هایی از آن گزارش را منتشر می‌کنیم.

در مقدمهٔ این گزارش آمده است: “»از زمان تبدیل شدن آمریکا به قدرتمندترین کشور جهان پس از دو جنگ جهانی و »جنگ سرد«، این کشور برای دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر، برای سلطه‌یابی در جهان و حفظ این سلطه و سوءاستفاده از آن، خرابکاری و نفوذ گسترده و پیشرفته [در کشورهای دیگر]، و راه انداختن جنگ به دلخواه خودش، گستاخانه‌تر عمل کرده است و به جامعهٔ بین‌المللی آسیب رسانده است…

Read more

نتیجه جنگ بشر دوستانه ناتو در یوگسلاوی

نتیجه جنگ بشر دوستانه ناتو در یوگسلاوی

۲۴ سال پیش در چنین روزی با تجاوز غیرقانونی ناتو به خاک یوگسلاوی اولین جنگ پس از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا آغاز شد.

نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که جرج بایدن از مهم‌ترین پیشنهاددهندگان این حمله بود و بارها در کنگره آمریکا از این طرح با قاطعیت دفاع کرد.

در طول این تجاوز، ناتو ۲۳۰۰ حمله هوایی به ۹۹۵ تأسیسات در سراسر کشور انجام داد و ۱۱۵۰ هواپیمای جنگنده آن حدود ۴۲۰۰۰۰ پرتابه با وزن کل ۲۲۰۰۰ تن از جمله تسلیحات اورانیوم ضعیف شده را بر یوگسلاوی فرو ریختند.

حدود ۴۰۰۰ تلفات تخمین زده شد که از این تعداد حدود ۳۰۰۰ غیرنظامی و ۱۰۳۱ نفر از نیروهای ارتش و پلیس بودند. ۸۹ کودک کشته شدند. بیش از ۱۲۰۰۰ نفر زخمی شدند که از این تعداد حدود ۶۰۰۰ غیرنظامی شامل ۲۷۰۰ کودک و ۵۱۷۳ سرباز و افسر پلیس بودند. ۲۵ نفر همچنان مفقود هستند.

در طی بمباران قلمرو جمهوری #صربستان، مهماتی که طبق #کنوانسیون_ژنو ممنوع شده است، به طور فراوان مورد استفاده قرار…

Read more

2 نشست مهم بین‌المللی با دو دیدگاه متفاوت از جهان

2 نشست مهم بین‌المللی با دو دیدگاه متفاوت از جهان

در هفته گذشته، دو نشست بین‌المللی پرمخاطب به ترتیب در چین و ژاپن برگزار شد که یکی بر وحدت و همکاری تأکید داشت و دیگری بر طبل تفرقه و تقابل می‌کوبید به گونه‌ای که تمایز آن ملموس بود.

از 18 تا 19 مه (28 تا 29 اردیبهشت)، اولین نشست سران چین و آسیای مرکزی در شهر «شی‌آن» چین برگزار شد. از 19 تا 21 مه (29 تا 31 اردیبهشت)، هم اجلاس سران G7 در هیروشیمای ژاپن برگزار شد. به دلیل همزمانی، بسیاری از رسانه‌های غربی در گزارش‌های خود به مقایسه این دو اجلاس پرداختند و گفتند که چین و آمریکا در این دو نشست درام تقابل را بازی کردند.

برای مثال، «نیویورک تایمز» گزارش داد که هدف از برگزاری اولین اجلاس سران چین و آسیای مرکزی «مقابله با نظم جهانی تحت رهبری ایالات متحده» و «تعمیق نفوذ چین در آسیای مرکزی» است. چنین اظهاراتی قدیمی و تکراری است و چیز جدیدی نیست. زیرا ترویج تقابل اردوگاهی روشی است که رسانه‌های غربی برای جلب توجه مخاطبان خود از آن بهره می‌برند.…

Read more

نشست سران چین و آسیای مرکزی با موفقیت پایان یافت

نشست سران چین و آسیای مرکزی با موفقیت پایان یافت

به گزارش رسانه های چینی؛ نشست سران چین و آسیای مرکزی چندی پیش با موفقیت در شهر «شی‌آن» چین برگزار شده و دستاوردهای مثبت را محقق ساخت. بسیاری رسانه‌ها در گزارش‌های خود اعلام کردند که این نشست سکوی خوبی برای تعمیق آتی همکاری همه جانبه کشورهای آسیای مرکزی فراهم کرده، مسیر آینده را تعیین کرده و یک رویداد مهم در دیپلماسی و همکاری چند جانبه بین چین و کشورهای آسیای مرکزی به شمار می‌رود.

کارشناسان سیاسی قزاقستان اعلام کردند که این نشست همکاری بین چین و قزاقستان را به سطحی جدید ارتقا داده است. بر اساس آمار، میزان تجارت دو کشور در سال گذشته از 31 میلیارد دلار فراتر رفت و انتظار می‌رود در آینده نزدیک این رقم به 40 میلیارد دلار ارتقا یابد.
رادیو و تلویزیون ملی قرقیزستان گزارش کرد که سران کشورها در فضایی گرم و ناشی از درک متقابل، دستاوردهای تبادلات دوستانه با چین و نیز تجربیات همکاری با منافع متقابل در ابعاد مختلف را به طور همه جانبه جمع‌بندی کرده و چندین سند همکاری را به امضا رساندند…

Read more

نشست اتحادیه عرب با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد

نشست اتحادیه عرب با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد

سران کشورهای عربی در پایان نشست خود، ضمن استقبال از توافق اخیر ایران و عربستان سعودی، خواستار افزایش تلاش‌های کشورهای عربی برای کمک به سوریه در غلبه بر بحران و ضرورت ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت آوارگان سوری شدند و بر توقف دخالت‌های خارجی در امور داخلی کشورهای عربی تأکید کردند.

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب برجسته‌ترین موضوع سی‌ودومین نشست سران کشورهای عربی بود. ولیعهد سعودی و پادشاه اردن از آن استقبال کردند. اسد از «فرصت تاریخی برای بازآرایی جامعه عربی» سخن گفت.

سی‌ودومین نشست اتحادیه عرب در بندر جده عربستان سعودی شامگاه جمعه ۲۹ اردبهشت / ۱۹ مه با انتشار بیانیه مشترکی پایان یافت.

این اجلاس که به ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برگزار شد، در بیانیه پایانی خود ضمن استقبال از توافق اخیر ایران و عربستان سعودی، خواستار افزایش تلاش‌های کشورهای عربی برای کمک به سوریه در غلبه بر بحران و ضرورت ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت آوارگان سوری شد و بر توقف دخالت‌های خارجی در امور داخلی کشورها…

Read more

قاره آفریقا در برابر جنگ سرد تحمیلی جدید امپریالیسم آمریکا از خود ایستادگی نشان می‌دهد

قاره آفریقا در برابر جنگ سرد تحمیلی جدید

امپریالیسم آمریکا از خود ایستادگی نشان می‌دهد

در کنفرانس امنیتی ماه گذشته در شهر مونیخ، آلمان، از سارا کوگونگلوا-آمادیلا (Saara Kuugongelwa-Amadhila)، نخست وزیر نامیبیا، دربارهٔ  چرایی تصمیم کشورش به دادن رأی ممتنع به قطعنامهٔ مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت روسیه به‌دلیل جنگ در اوکراین پرس‌وجو شد. کوگونگلوا-آمادیلا، اقتصاددانی که از سال ۲۰۱۸ / ۱۳۹۷ در این سمت بوده است، بر این تصمیم تأکید ورزید و از درپیش گرفتن آن کوتاه نیامد. او گفت: “ما در پی یافتن و پیش‌بردن راه‌‌هایی مسالمت‌آمیز برای این درگیری هستیم تا همه جهان و همه منابع آن به‌جای صرف شدن در خرید جنگ‌افزار، کشتار مردم و در واقع دشمن‌تراشی، بر بهسازی وضعیت زندگی مردم در سراسر جهان توجهی بیشتر داشته باشد.” او ادامه داد: “پولی که برای تهیه جنگ‌افزار هزینه می‌شود می‌تواند برای ترویج بالندگی در اوکراین، آفریقا، آسیا، در جاهای دیگر، در خود اروپا، و جایی که بسیاری از مردم در وضعیتی دشوار بسر می‌برند به‌کار گرفته شود…

Read more

آرای اردوغان همه را شوکه کرد

تحلیل گاردین از انتخابات ترکیه؛

آرای اردوغان همه را شوکه کرد

رقابت دوم قلیچدار اوغلو با اردوغان هنوز برگزار نشده اما ترکیبی از مزیت رئیس جمهور مستقر بودن و حرکتی که پیروزی حزب عدالت و توسعه در پارلمان ایجاد کرد، به این معنی است که اردوغان احتمالاً برای یک دوره پنج ساله دیگر حکومت خود را ادامه خواهد داد.

 به گزارش گاردین، در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در روز یکشنبه، به نظر می‌رسید که دلیل  های خوبی برای این باور وجود داشته باشد که رای‌دهندگان می‌خواهند به ناسیونالیسم اقتدارگرایانه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی این کشور پشت کنند.

اردوغان با اقدامی که در سال 2018 برای تصاحب همه قدرت انجام داد عملا به شکل گیری یک اپوزیسیون متحد علیه خود کمک کرد.  نظرسنجی‌ها حاکی از رقابت نزدیک بود، اما رقیب اصلی رئیس‌جمهور برای قدرت، کمال قلیچداراوغلو، به‌طور قابل توجهی جلوتر بود.  قلیچداراوغلو برای پرهیز از کشیده شدن انتخابات به دور دوم به رای بالای 50 درصد رای دهندگان نیاز داشت و شاید آرزوی قلبی او هم این بود که بتواند در همان دور اول کار را به پایان برساند…

Read more

اجبار خاورمیانه برای عمل به دستورالعمل های آمریکا غیرممکن است

اجبار خاورمیانه برای عمل به دستورالعمل های آمریکا غیرممکن است

پس از از سرگیری روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و ایران، اتحادیه عرب هفته گذشته با احیای عضویت سوریه موافقت کرد. در حالی که جامعه بین المللی موج آشتی در خاورمیانه را تشویق می کند، ایالات متحده آشکارا «انتقاد» کرده و مدعی شد که سوریه «نباید دوباره پذیرفته شود».

در واکنش به تحولات منطقه ای، بیل برنز، رئیس سیا، در سفری از پیش اعلام نشده به عربستان سعودی رفت تا «ناامیدی» واشنگتن را ابراز کند. برنز در گفت‌وگو با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، تاکید کرد که آمریکا نسبت به تصمیم‌های ریاض در مورد ایران و سوریه «غافلگیر» شده است. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده تصمیم گرفت تحریم های یکجانبه علیه سوریه را برای یک سال دیگر، تا 11 می 2024 تمدید کند.

در همین حال، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه، تمایل واشنگتن را برای ارتقای روابط خود با ریاض به سطح بعدی در دیداری «پربار» و «صریح» با ولیعهد سعودی ابراز کرد. آمریکا با بازی چماق و هویج، متکبرانه د…

Read more

به حکومت نظامی دراوکراین خاتمه دهید!

رهبرحزب کمونیست گرجستان:

 به حکومت نظامی دراوکراین خاتمه دهید!

تیمورپیپیا: رهبر کمونیست های گرجستان از اوکراینی ها درخواست کردحکومت نظامی درکی یف را به زیر بکشند.

تیمورپیپیا  رهبر جنبش سوسیالیستی ورهبرحزب متحد کمونیست گرجستان، در یک سخنرانی به اوکراینی ها و همفکران روسی ،به همکاران سیاسی در منطقه، درباره تجربه فعالین چپ در رژیم ساکاشویلی که درزندان های ویژه زیرسخترین شکنجه ها قرار داشته اند، مصاحبه ای با پورتال 36ON اختصاص داد:

تیمورپیپیا گفت: ما به نمایندگان مردم اوکراین توصیه می کنیم که تاریخ گرجستان پس ازاتحاد شوروی را با دقت بیشتری مطالعه نمایند. داستان به قدرت رسیدن نیروهای طرفدارآمریکا در گرجستان در سال 2003، با لفاظی آشکار گام به گام به ضد روسیه تبدیل شد ورژیم ساکاشویلی را به درگیری نظامی با روسیه کشاند.

اوکراین تاریخ پسا اتحاد شوروی درگرجستان را تکرارمی کند. تاریخی که به طرفداری از غرب و آمریکا درسال 2012برما تحمیل شد، مردم اوکراین نیز دردرجه اول باید خشم راعلیه حکومت نظامی  بکار…

Read more

9ماه مه، روزِ پیروزی بر فاشیسم

 9ماه مه، روزِ پیروزی بر فاشیسم

یکی از ارکان بسیار مهم هویتی روسیه، که در مقدمه قانون اساسی و همچنین در بندهای مختلف خصوصا ماده 67، صریحا به آن اشاره شده گرامیداشت یاد و خاطره نیاکانی است که عشق و احترام به میهن و باور به نیکی و عدالت را به نسل های بعدی روس منتقل کردند

9 ماه مه، امسال مصادف است با هفتاد و هشتمین سالروزِ پیروزی کامل و نهایی مردمِ اتحاد جماهیر شوروی، برآلمان فاشیستی نازی، همه ساله این روزِ بسیار مهم با برگزاری مراسم های با شکوهی در سراسرِ نه تنها خاک فدراسیون روسیه، بلکه بخش اعظمی از کشورهای جدا شده از شوروی و همچنین تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان که علاقه مندان به روسیه در آنجا سکونت دارند برگزار می شود.

شرکت کنندگان در این مراسمات با نصب روبان تاریخی ( نارنجی – مشکی) سنت جورج و با شعار (به یاد دارم و به آن افتخار می کنم) ضمن حمل تصاویر کشته شدگان این جنگ ، با میراث نسلی، هویتی، فرهنگی، تاریخی ، اجتماعی خود ( در راهپیمایی هنگ جاویدان و همچنین در کنار مراسم های رژه و...) تجدید میثاق کرده و ضمن گرامیداشت یاد میلیونها کشته شده جنگ جهانی دوم، هر ساله هم پیمان م…

Read more

چین نیروی کلیدی در ارتباطات جهانی

چین نیروی کلیدی در ارتباطات جهانی

به گزارش رسانه های چین؛ چین همواره نیروی کلیدی پیش برنده برای ارتباط متقابل جهانی بوده است. وضعیت چین از سال 2001 یعنی زمان پیوستن به «سازمان تجارت جهانی» در سیستم تجارت بین‌الملل به طور مداوم بهبود یافته است.

پژوهش «موسسه جهانی مک‌کینزی» درباره 30 زنجیره ارزش و حدود 6 هزار کالا نشان می‌دهد که روند جهانی‌شدن اقتصاد نه تنها معکوس نشده بلکه به طور مداوم در حال تکامل است. چین همواره نیروی کلیدی پیش‌برنده برای ارتباط متقابل جهانی بوده است.

طی چند دهه گذشته، جهان به شکل روزافزونی در هم تنیده شده است. امروز تمام کشورها از روابط نزدیک با همدیگر سود می‌برند و هیچ کشوری نمی‌تواند تنها به پیش برود.

در چند سال اخیر برخی از مردم این سوال را مطرح کرده‌اند که «آیا جهان در حال ورود به دوره غیرجهانی‌‌شدن است؟»

چین همواره نیروی کلیدی پیش برنده برای ارتباط متقابل جهانی بوده است. وضعیت چین از سال 2001 یعنی زمان پیوستن به «سازمان تجارت جهانی» در سیستم تجارت ب…

Read more

شکست سیاست خارجی آمریکا در همه زمینه ها

شکست سیاست خارجی آمریکا در همه زمینه ها

اسپوتنیک به نقل از جارد پترسون، مفسر "امریکن تینکر" می نویسد: و اینک یک خبر برای کسانی است که اطلاعات خود را در مورد اوکراین منحصراً از رسانه های دولتی ایالات متحده دریافت می کنند: آمریکا غرب را به فاجعه می کشاند. و اما حقایق اینگونه است.

اقتصاد روسیه در حال خوبی قرار دارد و به طور کامل نیازهای جامعه را برآورده می کند. از نظر تولید تجهیزات و تسلیحات نظامی به نظر می رسد از اوکراین و متحدانش پیشی گرفته است.

به دلیل سیاست آمریکا در قبال اوکراین، مخالفان اصلی آمریکا و قدرت های بزرگ روسیه و چین به هم نزدیک شده اند. در تاریخ دیپلماسی به سختی می توان یک سیاست احمقانه تر و ناقص تر یافت. اکنون مسکو و پکن واقعاً در عزم خود برای پایان دادن به "نظم بین المللی مبتنی بر مقررات" متحد شده اند. این نام بسیار ناجور است. چینی ها و روس ها مدت ها بر این باور بودند که در "نظم بین المللی مبتنی بر مقررات" آمریکا، مقررات را تعیین می کند و دستور می دهد و خود را از اجرای مقررات خود در زمان و مکان مناسب رها می کند. مثلاً در عراق، لیبی یا سوریه…

Read more

نئولیبرالیسم در مقابل عدالت اجتماعی: مبارزه سیاسی مدرن چگونه است

نئولیبرالیسم در مقابل عدالت اجتماعی:

مبارزه سیاسی مدرن چگونه است

آندری لازوتکین: نویسنده، روزنامه نگار، فارغ التحصیل ممتاز از دانشکده حقوق، متخصص در امور داخلی، کارشناس ارشد درعلوم سیاسی، عضو حزب کمونیست بلاروس.

بر خلاف تصور شهروندانی که شناختی از جامعه شناسی و علوم سیاسی ندارند، فاشیسم وجود دارد ودرتجدید حیات است. حتی فاشیسم کلاسیک اروپایی به طور کامل ازبین نرفت- برای مدت طولانی در اسپانیا و پرتغال بود. با این حال، فاشیسم در طبقه متوسط تا زمانیکه نظام سرمایه داری وجود دارد، دارای ایدئولوژی است. فاشیست های ایتالیایی در ردیف اول ودر صف های طولانی این رژیم  بودند اما اکنون درتغییر شکل و سنت نئولیبرالیسم در استانداردهای دوگانه مدرن قرارگرفته اند.

اگردیکتاتوری فاشیستی مبتنی برخشونت مسقیم به اصل فرقه‌ گرایی و تعصب بود، نئولیبرال‌ها  مبتنی برظرافت و دستکاری بر قدرت هستند. تفاوت نئولبیرالیسم و ​​سوسیال دموکراسی با فاشیسم دراین است که آنها تنها یک ایدئولوژی بین طبقه متوسط ​نیستند، بلکه ساختاری مبتنی بر دوگانگی اند.…

Read more

بیانیه حزب کمونیست پرتغال

بیانیه حزب کمونیست پرتغال:

تشدید و طولانی شدن جنگ اوکراین راهبرد رویارویی ایالات متحده

کمیته مرکزی حزب کمونیست پرتغال در نشست 2 آوریل 2023، اوضاع بین المللی را با تجزیه وتحلیل مبارزات پیش روی کارگران ومردم در کشورارزیابی کرد و تصمیمی با اتخاذ دستورالعمل هایی  در کنفرانس ملی حزب کمونیست برای سرعت بخشیدن به  مبارزه ارائه داد.

«ابتکار عمل را به دست بگیرید، حزب را تقویت کنید، به خواسته های جدید پاسخ دهید»

در متن دستورالعمل، بحران ساختاری سرمایه‌داری با عمیق ترشدن بی‌ثباتی وعدم اطمینان در وضعیت بین‌المللی مبارزات مردم وکارگران در روند سازماندهی مجدد مورد توجه قرار گرفت ونیروها ئیکه درسطح تحولات جهانی؛ در حوادث خطرناک مرتبط با تهاجم استثمارگرانه اقدام کرده اند مشخص شد.

کمیته مرکزی حزب کمونیست پرتغال همبستگی خود را با کارگران و مردمی را که در برابر استعمار، تجاوز و ستم امپریالیستی مقاومت می کنند و به مبارزه برای احقاق حقوق ادامه می دهند، به ویژه با کارگرانی که در رویدادهای مهم در اروپا شرکت جسته اند. از مبارزه عملی برای صلح…

Read more

چرا کشورهای خاورمیانه آشتی را به جای ادامه خصومت برگزیدند؟

چرا کشورهای خاورمیانه آشتی را به جای ادامه خصومت برگزیدند؟

در ادامه رویدادهای آشتی جویانه اخیر در خاورمیانه و در جریان اولین سفر وزیر خارجه سوریه به عربستان سعودی از سال 2011 میلادی تاکنون، مقامات دو کشور روز پنجشنبه از انجام اقدامات مربوط به بازگشایی سفارت‌ها و از سرگیری پروازها برای نخستین بار طی یک دهه گذشته خبر دادند.

جهان در سال 2023 شاهد یک نزدیکی و آشتی منطقه‌ای قدرتمند در خاورمیانه است. گام‌های آشتی جویانه به منظور عبور از موانع دیپلماتیک و پایان بخشیدن به اختلافات پیرامون چندین موضوع حساس یکی پس از دیگری برداشته می‌شوند که انتظار می‌رود این اقدامات تاثیر عمیقی بر خاورمیانه بحران‌زده داشته باشند.

عربستان سعودی و ایران در دهم مارس سال جاری و تقریبا پس از هفت سال قطع روابط تهران-ریاض، با وساطت چین برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی‌ سفارت‌ها و نمایندگی‌ها در عرض دو ماه به توافق رسیدند.

سپس «حسین امیر…

Read more

چرا مردم کشورهای خاورمیانه دیگر به آمریکا اعتماد نمی‌کنند؟

چرا مردم کشورهای خاورمیانه دیگر به آمریکا اعتماد نمی‌کنند؟

نظرسنجی انجام شده توسط موسسه «گالوپ»، یک سازمان بین‌المللی نظرسنجی، نشان می‌دهد که مردم کشورهای خاورمیانه دیگر به، به اصطلاح «تعهدات دموکراتیک» ایالات متحده اعتماد نمی‌کنند و اکثر مردم منطقه از ایالات متحده انتقاد می‌کنند که چرا به کشورهای دیگر برای تصمیم‌گیری درباره آینده سیاسی‌شان اجازه نمی‌دهد.

بر اساس گزارشی که در وب سایت «هیل» آمریکا در روز هفتم آوریل (18 فروردین) منتشر شد، نظرسنجی منتشر شده توسط گالوپ در همان روز نشان داد که 20 سال پس از آغاز جنگ عراق توسط ایالات متحده، 72 درصد از پاسخ دهندگان عراقی نسبت به قصد آمریکا در این جنگ تردید داشته و دیگر بر آن باور نیستند که هدف از تهاجم ایالات متحده به عراق، ساخت دموکراسی بوده باشد. پاسخ دهندگان ایرانی با 81 درصد بیشترین بی اعتمادی را به آمریکا از خود نشان دادند. در کشورهایی مانند یمن، پاکستان، لبنان، لیبی و افغانستان این نسبت بین 61 تا 68 درصد است.…

Read more

پیام اتحادیه‌های کارگری به نشست صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی؛ خصوصی‌سازی و حملات به حقوق اساسی کارگران را متوقف کنید!

پیام اتحادیه‌های کارگری به نشست صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی؛ خصوصی‌سازی و حملات به حقوق اساسی کارگران را متوقف کنید!

کنفدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (ITUC) ضمن تاکید بر این مطلب که باید در سیاست‌های اقتصادی جهانی که توسط این دو نهاد عمده سرمایه‌داری بین المللی تئوری‌پردازی می‌شود، اصلاحات گسترده‌ای صورت بگیرد، اعلام کرده است که خواسته‌هایی از این دو نهاد دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از ITUC، نشست بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی این هفته با شعار «اقدام جسورانه برای بهبود پایدار اقتصاد جهانی لازم است» برگزار شد

کنفدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (ITUC) ضمن تاکید بر این مطلب که باید در سیاست‌های اقتصادی جهانی که توسط این دو نهاد عمده سرمایه‌داری بین المللی تئوری‌پردازی می‌شود، اصلاحات گسترده‌ای صورت بگیرد، اعلام کرد خواسته‌هایی از این دو نهاد دارد

این بیانیه با اشاره به حملات فزاینده به حقوق …

Read more

آمار یکساله جنگ اوکراین

آمار یکساله جنگ اوکراین

21فوریه 2023 داده هایی از کمیسرعالی حقوق بشرسازمان ملل متحد انتشار یافت.

صلح وامنیت  و نتیجه جنگ در 12 ماه گذشته در اوکراین، حداقل 8006 غیرنظامی کشته و 13287 نفر مجروح شدند. این آمار را ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد بیان کرد

روز سه‌شنبه، کارشناسان دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل (OHCHR) داده‌هایی را درباره تلفات غیرنظامیان بین ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، زمانی که تهاجم (عملیات ویژه- م )تمام‌مقیاس روسیه به اوکراین آغاز شد، تا ۱۵ فوریه ۲۰۲۳ منتشر کردند. آنها تاکید کردند که تعداد واقعی قربانیان می تواند بسیار بیشتر باشد - هنوز همه داده ها به طور رسمی تایید نشده اند..

 درصد قربانیانی که جنسیت آنها قابل شناسایی است مرد61.1 و 39.9 درصد زن هستند. درنتیجه اقدامات487 کودک کشته و 954 نفر مجروح شدند.

ولکرتورک گفت: این ارقام که امروز منتشر شد، حکایت از تلفات و مصائب وارده به مردم از آغاز 24 فوریه 2022 دارد، که من از اوکراین بازدید کردم این داده ها فقط نوک کوه یخ است. تلفات غیرنظامیان غیرقا…

Read more

اقتصاد ایالات متحده در حال واژگونی است

اقتصاد ایالات متحده در حال واژگونی است

یک نشریه آلمانی با اشاره به تورم بالا و برخی تحولات جهانی به کاهش اعتماد جهانی به دلار اشاره کرده از کاهش جذابیت و قدرت واحد پول آمریکا در دنیا و تمایل کشورهای مختلف برای روی آوردن به ارزهای جایگزین خبر داد.

 روزنامه "ویرتشافتز ووخه" آلمان در مطلبی نوشت: افزایش قیمت طلا به‌نوعی رأی عدم اعتماد به دلار است. پول آمریکا به‌دلیل تورم بالا و گمانه‌زنی در مورد کاهش نرخ بهره، قدرت خرید و جذابیت خود را از دست می‌دهد و وضعیت آن به‌عنوان ارز برتر جهان به‌طور فزاینده‌ای زیر سؤال می‌رود.

در این مقاله که به‌قلم تورستن پولیت، اقتصاددان ارشد در معامله‌گر طلا دگوسا و شریک یک صندوق سرمایه‌گذاری و همچنین استاد افتخاری اقتصاد در دانشگاه بایروث آلمان نوشته شده است آمده است: تاریخ تکرار نمی‌شود و این مسئله در مورد بحران‌ها نیز صدق می‌کند و این همان چیزی است که آنها را خطرناک می‌کند. آنها (بحران‌ها) در جایی ظاهر می‌شوند که انتظارش را ندارید و حالا بحران دیگری در زمان حاضر در راه است و آن بحران دلار آمریکا. یکی از نشانه‌های این امر افزایش اخیر قیمت طلاست. اوایل هفته، پس از گزارش‌هایی مبنی بر کاهش فرصت‌های شغلی در ماه فوریه در ایالات…

Read more

چین مرکز ثقل دیپلماسی جهان

چین مرکز ثقل دیپلماسی جهان

در طول دو روز گذشته، صحنه دیپلماسی در پکن بسیار پر جنب و جوش بوده است؛ «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه، ‌«اوروسلا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا و وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی همگی به چین آمده اند و در پکن به سر می برند.

چرا وزرای خارجه ایران و عربستان به پکن رفتند؟

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران و «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی، امروز پنج شنبه، 6 آوریل برابر با 17 فروردین ماه، در پکن دیدار کردند. این اولین دیدار رسمی صورت گرفته بین وزرای خارجه این دو کشور در طول بیش از 7 سال اخیر است.

ایران و عربستان سعودی  در دو سوی  خلیج فارس قرار دارند و پرواز مستقیم بین این دو کشور، بیش از یک ساعت زمان می برد. اگر گفتگو در سایر کشورهای دیگر خلیج فارس مانند عراق برگزار شود، زمان سفر حتی کمتر از یک ساعت می شود. سؤالی که در این بین به ذهن مخاطب خطور می کند، این است که چرا وزرای خارجه ایران و عربستان، تمایل داشتند پروازی 8 الی 9 ساعته را پشت سر بگذارند تا اولین دیدارشان بعد از 7 سال را در پکن برگزار کنند؟…

Read more

آکسفام: افزایش بی سابقه فقر و گرسنگی در جهان

آکسفام: افزایش بی سابقه فقر و گرسنگی در جهان

جهان در بی‌عدالتی محض بسر می‌برد وتنها دگرگونی‌های ساختاری و مردمی می‌تواند جان صدها میلیون مردم گرسنه و فقرزده را از چنگال نئولیبرالیسم هار و درنده‌خوی فعلی نجات دهد و ثروت‌های انباشته در دست اقلیتی یک‌درصدی را عادلانه تقسیم کند.

آکسفام که بنیادی جهانی برای ریشه‌کن کردن فقر و گرسنگی در جهان است در ژانویه سال۲۰۲۳ گزارشی منتشرکرد. در این گزارش بر افزایش شدت و میزان فقر در جهان در کنار ثروتمندتر شدن ثروتمندان جهان تاکید شده بود. آکسفام در این گزارش گفته بود‌ که کاهش فقر در سال ۲۰۲۲ متوقف شده و بحران‌هایی مانند همه‌گیری کرونا و نیز حمله روسیه به اوکراین به روند ازدیاد فقر کمک کرده است و در عوض به تجمیع ثروت در دست اقلیت یک درصدی ثروتمند انجامیده است.

امانوئل اشمیت سخنگوی این بنیاد از شرکت‌ها و صاحبان ثروتمند آن‌ها خواسته بود تا برای کاهش فقر، سهم منصفانه‌ی خود را بپردازند…

Read more

"دکترین جدید" سیاست خارجی روسیه!

"دکترین جدید" سیاست خارجی روسیه!

روسیه در نظر دارد به منظور تسهیل انطباق نظم جهانی با واقعیت های جهان چندقطبی از بین بردن بقایای تسلط ایالات متحده و سایر کشورهای غیردوست در امور جهانی و ایجاد شرایط برای دست کشیدن از جاه طلبی های نو استعماری و هژمونیک هر کشوری را در اولویت قرار دهد.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور روسیه خبر داد که فرمانی در مورد تصویب "دکترین جدید" سیاست خارجی امضا کرده است.

نکات اصلی "دکترین جدید" سیاست خارجی روسیه:

روسیه ماهیت خود را به عنوان یک کشور با تمدن اصیل، یک قدرت گسترده در اوراسیا و اقیانوس آرام، سنگر جهان روسی، یکی از مراکز مستقل توسعه جهانی دارای نقش منحصر به فرد در حفظ تعادل قدرت جهانی و تضمین توسعه صلح آمیز و مترقی بشر تعیین کرده است.

رابطه روسیه نسبت به سایر دولت ها و انجمن های بین دولتی با ماهیت سازنده، بی طرف یا غیردوستانه سیاست آنها در قبال فدراسیون روسیه تعیین می شود…

Read more

بیانیه حزب کمونیست بلاروس

بیانیه حزب کمونیست بلاروس

سپراتحاد هسته ای ضامن امنیت و ثبات درمنطقه!

کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس در رابطه با اتخاذ تصمیم مشترک  جمهوری بلاروس، الکساندرلوکاشنکو ورئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین درباره استقرار سلاح های هسته ای تاکتیکی در خاک روسیه سفید موارد زیر را، اعلام می کند.

ما قاطعانه با سیاست تهاجمی ایالات متحده، ناتو و غرب جمعی که با ایجاد کانون‌ تنش درکره زمین، به ویژه تنش جدید در منطقه اروپای شرقی، برای حفظ تسلط جهانی مخالفیم.

ما از رئیس دولت بلاروس الکساندر گریگوریویچ  لوکاشنکو که  مسیر سیاسی مسالمت آمیز داخلی وخارجی را دنبال می کند حمایت می کنیم.

کمونیست های بلاروس براین باورند که وضعیت اضطراری نظامی - سیاسی، عمدا پیچیده  در اطراف جمهوری بلاروس ایجاد شده است. مرزهای جنوبی سرزمین مادری ما باحمایت فعال ناتو به رژیم نئونازی اوکراین، که توسط غرب تغذیه  می شود، کانونی برای تشدید تنش نظامی درهر لحظه می تواند…

Read more

۲ میلیون نفر معترض در خیابان های پاریس با سرود انترناسیونال

۲ میلیون نفر معترض در خیابان های پاریس با سرود انترناسیونال

در دهمین روز از اعتراضات فرانسه، هزاران نفر در مرکز پاریس، پایتخت و شهرهای دیگر فرانسه به خیابان آمدند. این تظاهرات در اعتراض به تغییر قانون بازنشستگی است.

مقامات پلیس از حضور ۷۴۰ هزار نفر در تظاهرات امروز فرانسه و ۹۳ هزار نفر در پاریس خبر داده اند. سندیکاها از حضور دو میلیون نفری مردم و از جمله ۴۵۰ هزار نفر در پاریس خبر داده اند.

به گزارش بی بی سی در پاریس، کارگران راه‌آهن دست به اعتصاب زدند و در«لیون» یکی از بزرگترین ایستگاه‌ها در کنار ریل‌های قطار راهپیمایی کردند.

دولت آمانوئل مکرون تغییر در قوانین بازنشستگی از جمله افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال را با استفاده از اختیارات ویژه قانونی و بدون تصویب در پارلمان (مجمع ملی) تبدیل به قانون کرده است.

امروز پلیس، حضور پرشماری داشته و گفته می‌خواهد از تکرار خشونت‌های روز پنج‌شنبه جلوگیری کند.

بزرگترین کنفدراسیون اتحادیه …

Read more

مدرنیزاسیون به سبک چینی شکل جدیدی از تمدن بشری را ایجاد می‌کند

مدرنیزاسیون به سبک چینی شکل جدیدی از تمدن بشری را ایجاد می‌کند

جوهره «مدرنیزاسیون به سبک چینی» در اکتبر 2022 در گزارش بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین انعکاس یافت و بر پایبندی به رهبری حزب کمونیست چین، پایبندی به سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی، دستیبابی به توسعه با کیفیت بالا از طریق روند دموکراسی مردم‌محوری، غنی‌سازی روحیه جهانی مردم، تحقق رفاه مشترک برای همه مردم، ارتقاء همزیستی هماهنگ میان انسان و طبیعت، ترویج ساخت یک جامعه بشری با سرنوشت مشترک و ایجاد یک شکل جدید از تمدن بشری تاکید شد.

با نگاه به روند توسعه تاریخی می‌توانیم دریابیم که «مدرنیزاسیون به سبک چینیِ» این کشور یک شبه اتفاق نیفتاده است. از آغاز پایه‌گذاری «جمهوری خلق چین» تا دوره «انقلاب دموکراتیک جدید» و دوره «انقلاب سوسیالیستی و ساخت و ساز» و دوره جدید اصلاحات و گشایش و ساخت سوسیالیستی در کشور در اواخر دهه 70، چین بر تمام مراحل مهم توسعه تمرکز کرده و شماری از سیاست‌‌ها و تدابیر را به منظور پایه‌گذاری بنیادی برای ارتقاء مدرنیزاسیون به سبک چینی معرفی کرده است…

Read more

دستاوردهای بزرگ دیدار روسای جمهوری چین و روسیه

دستاوردهای بزرگ دیدار روسای جمهوری چین و روسیه

افکار عمومی در کشورهای مختلف معتقد است که این سفر نشان دهنده اهمیت دادن چین به روابط مشارکتی استراتژیک جامع بین چین و روسیه در عصر جدید  است. بالغ‌تر و محکم‌تر شدن روابط چین و روسیه به حفظ امنیت و ثبات جهانی کمک می کند و یک دارایی مثبت برای جهان به شمار می رود.

بعد از ظهر روز دوشنبه 20 مارس به وقت محلی، شی جین ‌پینگ، رئیس جمهوری خلق چین با هواپیمای اختصاصی وارد مسکو شد و سفر رسمی خود به روسیه را آغاز کرد. این اولین سفر خارجی شی جین ‌پینگ از زمان انتخاب مجدد وی به عنوان رئیس جمهوری خلق چین است.

به گزارش رادیو بین المللی چین؛ طی سال‌های اخیر، صرف نظر از اینکه اوضاع بین‌المللی چگونه تغییر کرده است، سران چین و روسیه همواره ارتباط نزدیکی داشته‌اند و مرتباً با یکدیگر دیدار کرده اند. چین و روسیه هر دو سیاست خارجی مستقلی و غیروابسته را دنبال می کنند و روابط دو کشور بر اساس عدم تعهد، عدم رویارویی و عدم هدف قرار دادن طرفهای ثالث است و در عین حال همکاری دوجانبه نیز تحت تأثیر مداخله اشخاص ثالث قرار نمی گیرد. روابط چین و روسیه در مسیر توسعه خود بالغ‌تر و محکم‌تر شده است و به الگویی برای روابط جدید ب…

Read more

دیدارسران چین وبلاروس در طرح راهبردی صلح وعدالت اجتماعی!

دیدارسران چین وبلاروس در طرح راهبردی صلح وعدالت اجتماعی!

28 فوریه 2023پکن میزبان الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس بود. معاون اول نخست وزیر نیکولای اسنوپکوف، وزیر امور خارجه سرگئی آلینیک، سفیربلاروس در چین، یوری سنکودر این نشست حضور داشته اند.

این دیدار در ادامه تفاهمنامه بلندمدت در حاشیه نشست دوجانبه همایش سران سازمان همکاری شانگهای در سپتامبر 2022، برای ارتقاء سطح راهبردی مورد توجه بوده است.

 تمرکز برگسترش روابط تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاریها ، همکاری های متقابل بشردوستانه، اجرای پروژه ها در مقیاس بزرگ ،تعامل در حوزه سیاسی و گفتگو  به حاد ترین چالش ها در شرایط کنونی جهان (آتش‌ بس در اوکراین) است.

الکساندر لوکاشنکو به عنوان رئیس جمهوربلاروس  12 بار از چین بازدید نمود. قبلا نیز به عنوان نماینده مجلس برای توسعه همکاریها به جمهوری خلق چین سفر کرد ، اخیرا درمصاحبه رسانه های چینی به این موضوع پرداخت.

 لوکاشنکوگفت: "به عنوا…

Read more

ستاره درخشان سوسیالیسم درکره شمالی

ستاره درخشان سوسیالیسم درکره شمالی

10 فوریه 2023 درمینسک پایخت جمهوری بلاروس نمایندگان سفارت جمهوری دموکراتیک خلق کره بارهبران وفعالان حزب کمونیست بلاروس دیدار داشته اند. این رویداد به مناسبت جشن ملی - روز ستاره درخشان سوسیالیست کره ای - هشتاد و یکمین سالگرد تولد رهبربزرگ خلق کره رفیق کیم جونگ ایل اختصاص داشت که در 16 فوریه هرساله در کره شمالی جشن گرفته می شود.

شرکت کنندگان با ترکیب مسئولین درمیزگرد سالن حضور داشته اند:

• دبیر دوم سفارت « جئون سائه نال» نماینده تجاری « لی هو جون » معاون وی« کیم چانگ رر» از طرف جمهوری خلق کره شرکت کرده اند.

• این مراسم با حضور دبیر کمیته همبستگی ایتالیا با بلاروس « کتی آلبینی » که از 9 تا 11 فوریه به کشورمان سفر کرده بود، تجلیل شد.

«نیکلای ولوویچ » عضو دفتر کمیته مرکزی ومسئول شعبه ایدئولوژی حزب کمونیست بلاروس  ریاست جلسه را بر عهده داشت.

 در این مراسم یکی از اعضای دفتر کمیته مرکزی حزب کمونیست دبیر بخش کار سازمانی حزب « …

Read more

مهمترین نکات پیام پوتین به مجمع فدرال پیرامون مسائل بین الملل

مهمترین نکات پیام پوتین به مجمع فدرال پیرامون مسائل بین الملل

روسیه مشارکت خود پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک را تعلیق می کند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در جریان پیام سالانه خود به مجمع فدرال این کشور، از تعلیق مشارکت مسکو در پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک خبر داد.

رئیس جمهور روسیه در پیام سالانه خود به مجمع فدرال روسیه، هدف غرب را "در اختیار داشتن قدرت نامحدود در جهان" و "جدایی سرزمین های تاریخی روسیه" دانست.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در پیام سالانه خود به مجمع فدرال روسیه، گفت غرب در پی قدرت نامحدودی است که برای آن سرمایه های هنگفتی از جمله تشویق ناآرامی و آشوب در کشورهای سراسر جهان صرف می کند.

ولادیمیر پوتین گفت: "هدف غرب در اختیار داشتن نوعی "قدرت نامحدود" است. آنها تاکنون بیش از 150 میلیارد دلار برای کمک و تسلیح رژیم کی یف هزینه کرده اند. در عین حال، جریان پول برای جنگ کاهش نمی یابد. آنها همچنین از هیچ هزینه ای برای تحریک ناآرامی ها در سایر کشورهای جهان دریغ نمی کنند. هیچ یک از آنها تلفات و فجایع انسانی را در نظر نمی گیرند، زیرا پا…

Read more

مروری بر اقتصاد سوئد و نگرانی های آن

دکتر محمد حسین یحیایی

 مروری بر اقتصاد سوئد و نگرانی های آن

سوئد کشور کوچک و کم جمعیتی در بخش شمالی اروپا است، مساحت آن 450 هزار کیلومنر مربع (طول آن 1574 کیلومتر و عرض آن 300 کیلومتر) و جمعیت آن نزدیک به 11 میلیون نفر ( 10 میلیون و 750 هزار نفر) می رسد و رشد جمعیت آن زیر یک درصد است. سوئد سال های طولانی در صلح زندگی کرده، بعد از جنگ دوم جهانی و تشکیل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در خارج از آن قرار گرفته و بی طرفی خود را حفظ کرده است از آن رو در سیاست گذاری های جهان جایگاه ویژه ای داشته و مورد احترام کشور های گوناگون و حتا کشور هایی بوده است که در دو پیمان ورشو (سازمان نظامی متشکل از کشور های سوسیالیتی سابق با محوریت اتحاد جماهیر شوروی) قرار داشتند. سوئد همواره در ارگان ها و نهاد های بین المللی بویژه سازمان ملل متحد به علت بی طرفی فعال بوده است.

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و انحلال پیمان نظامی ورشو گمان می رفت که فعالیت های پیمان نظامی ناتو کاهش یابد ولی این پیمان نه تنها از فعالیت های خود نکاست، بلکه به سو…

Read more

برد و باخت سفر بایدن به کی‌یف

برد و باخت سفر بایدن به کی‌یف

جو بایدن در سفری غیرمنتظره به کی‌یف، با زلنسکی دیدار و بسته کمک‌های نظامی جدید به اوکراین را اعلام کرد. کاخ سفید اعلام کرد که کمک اضافی آمریکا به کی‌یف 500 میلیون دلار خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نیویورک تایمز، بایدن یک ساعت با قطار از مرز لهستان تا کی یف در راه بود. این دیدار به دلایل امنیتی محرمانه بود. رهبر آمریکا روز شنبه و پس از صرف شام به همراه همسرش در یک رستوران، واشنگتن را بدون اطلاع قبلی ترک کرد. تنها سفر دو روزه جو بایدن به ورشو به طور علنی در رسانه ها گزارش شده بود. مقامات بارها این موضوع را رد کردند که رئیس دولت ایالات متحده برنامه دیگری دارد.

روح الله مدبر، حلیلگر مسائل بین الملل در گفت و گو با اسپوتنیک در مورد چرایی این سفر غیر منتظره جو بایدن به پایتخت اوکراین خاطرنشان کرد:

در آستانه اولین سالگرد دفاع مشروع و عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین آقای جو بایدن در حالی به کی یف سفر کرد که علنا به جهان نشان می دهد که آمریکا در جنگ مستقی…

Read more

قتل عام خوجالی: وحشتناکترین و خونین ترین فاجعه بشریت

قتل عام خوجالی: وحشتناکترین و خونین ترین فاجعه بشریت

دکتر سبحان طالب لی

انستیتوی شرقشناسی آکادمی ملی علوم آذربایجان، جمهوری آذربایجان

در طول تاریخ قره باغ جزء خاک آذربایجان بوده است. در سال 1918 با کمک قدرتهای منطقه ای در اراضی مربوط به آذربایجان، اقدام به تشکیل ارمنستان جعلی کردند.[1] در سالهای 1905، 1918، 1920، 1988 به دفعات بر علیه ملل ترک و مسلمان قتل عامهای فجیعی را ارتکاب و سیاست پاکسازی نژادی را پیاده کرده اند. سپس با کمک قدرتهای منطقه ارمنی ها در اراضی آذربایجان اسکان داده شد.[2]

ارامنه ای که با حمایت همه جانبه روسیه تزاری و سایر دولت ها در راستای ترویج مسیحیت در سرزمین های تاریخی آذربایجان مستقر شدند، هر از چند گاهی در سرزمین های ما با دست به تجاوز، سرقت، غارت و پاکسازی قومی زده، براساس سیاست های خارجی عمل می کردند. ارمنستان که در سال 1918 در سرزمین های تاریخی آذربایجان با حمایت همه جانبه قدرت های منطقه ای و بین المللی تشکیل شد، تحت حمایت کامل آنها در سال های 1905-1907، 1918، 1920، 1948-1953 و 1988 بارها دست به تبعید، نسل کشی و پاکسازی قومی علیه مردم مسلمان ترک زدند.…

Read more

۲۴ هزار نفر کشته در زلزله سوریه و ترکیه تا کنون

۲۴ هزار نفر کشته در زلزله سوریه و ترکیه تا کنون

فاجعه بزرگی در ترکیه و سوریه روی داده است. زلزله هزاران نفر از مردم این دو کشور را به کام مرگ برده و دهها هزار نفر مجروح و چند میلیون بی سرپناه به جای گذاشته است. ابعاد این فاجعه انسانی هنوز نا مشخص است.

بیش از ۱۰۰ ساعت از وقوع این زلزله شدید که گفته می شود، یکی از بدترین بلایای طبیعی قرن را رقم زده و تاکنون بیش از ۲۴ هزار کشته در سوریه و ترکیه برجای گذاشته، می‌گذرد.

به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، وزیر بهداشت ترکیه در گزارشی تازه اعلام کرد: شمار جانباختگان زلزله در ۱۰ استان با کانون قهرمان ماراش تا کنون به ۲۰ هزار و ۲۱۳ نفر و تعداد مجروحان نیز به ۸۰ هزار و ۵۲ نفر رسیده است.

در سوریه نیز طبق گزارش اسپوتنیک فوت ۴۱۳۰ تن تاکنون تایید شده است.

این درحالیست که صدها امدادگر از کشورهای مختلف همچنان به سختی و در سرمای شدید مشغول به کارند تا افراد بیشتری را نجات دهند.

شبکه الجزیره نیز د…

Read more

زلزله ۷.۸ ریشتری در ترکیه و سوریه جان صدها نفر را گرفت

زلزله ۷.۸ ریشتری در ترکیه و سوریه جان صدها نفر را گرفت

شمار کشته شدگان زمین لرزه بزرگی که بامداد دوشنبه جنوب‌شرق ترکیه و مناطق مرزی در شمال سوریه را لرزاند تا به حال بیش از  ۵۶۰ نفر گزارش شده است. مرکز این زمین‌لرزه، شهر «غازی عینتاب» در ترکیه و قدرت آن ۷.۸ درجه در مقیاس ریشتر اعلام شده است. تکان‌های شدید زمین، ساختمان‌های بسیاری را نیز ویران کرده و صدها زخمی در هر دو کشور برجای گذاشته است. جستجو برای یافتن بازماندگان این حادثه و نجات آنها از زیر آوار ساختمان‌های بتنی همچنان ادامه دارد
به گزارش یورو نیوز، بنا بر اعلام مقامات دو کشور، پس لرزه‌های این زلزله شدید نیز همچنان در جریان است و در ترکیه تا کنون دست‌کم ۲۰ پس لرزه که قدرت قوی‌ترین آنها ۶.۶ درجه در مقیاس ریشتر بوده، روی داده است. در ترکیه بیشترین آسیب به شهرهای آدانا و دیاربکر و در سوریه به شهرهای حلب و لاذقیه وارد شده است؛ مقامات سوریه اولین آمار تلفات در این دو شهر را دست‌کم …

Read more

اتحاد شوروی نماد پیروزی در نبرد استالینگراد

اتحاد شوروی نماد پیروزی در نبرد استالینگراد

به مناسبت 80 - مین سالگرد شکست نازیها

نویسنده: پروفسور لو- کریشتاپوویچ، فیلسوف، دکترای علوم فلسفه.

یکی از مهم ‌ترین تفاوت‌ جنگ میهنی ما درسنت گذشته جنگ بین دو نماد ناسازگارتاریخی بود:

تفاوت تمدن بین اتحاد شوروی و بربریت غرب در این نکته مهم نهفته است. قبل از اتحاد جماهیر شوروی چنین تمدنی فقط زیرا نشانه های رسمی مانند دولت، تقسیم کار، مالکیت خصوصی، قرار داشت و انسان درفرایند تاریخی با طبیعت حداقل با فرماسیون علمی منافات نداشت.

مارکسیسم توسعه تاریخی را نه تنها از طریق منشور تغییرشکل‌ گیری اجتماعی- اقتصادی در نظر گرفت، بلکه روند تاریخی را به دو مرحله اساساً متفاوت تقسیم کرد - ماقبل تاریخ  و تاریخ بشریت (برده داری، فئودالیسم، سرمایه داری)  که نماد بربریت بود اما مسیرتاریخ (کمونیسم) نماد تمدن بشریت است.

اگرچه ایدئولوگ ها و سیاستمداران غربی همواره فتوحات استعماری خود را در هند، آمریکا، آفریقا، چین، استرالیا تحت عنوان ، کشاند…

Read more

blog post

جایگاه اقتصاد در تحولات معادلات جهانی

یکی از مهمترین شاخص های دوره پس از جنگ سرد این که تعریف قدرت و ترتیب مؤلفه های آن در سطح جهانی تغییر کرد و متغیر تعیین کننده از قدرت نظامی به اقتصادی تغییر یافت. به عبارت دیگر در گذشته قدرت جهانی ابتدا با توان نظامی دولتها تعریف می شد در حالی که امروز اقتصاد در راس شاخص ها تعیین کننده توان کشورها قرار گرفته بدون اینکه دیگر شاخص های نظامی، سیاسی، فرهنگی ، تکنولوژی، های تک و غیره و نیز سرمایه های انسانی، علمی و کارگران ماهر را از معادله حذف کند.

امروزه اکثر تحلیلگران بر این باورند که تولید ناخالص ملی کشورها تعیین کننده وزن دولتها در ترتیب قدرت جهانی است. اما سنجش تعریف توان اقتصادی متعارف، واقعیت توان دولتها را منعکس می کند یا اینکه این تعریف نیز غربی است و در محافل علمی به آن ایراداتی وارد است.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که مقایسه اقتصاد های دنیا با تولید ناخالص اشتباه نیست اما انجام این محاسبه بر پایه دلار آمریکا یک نگاه کاملا غربی است و ت…

Read more

انتظار جهان از اقتصاد چین در سال 2023

انتظار جهان از اقتصاد چین در سال 2023

با بهینه‌سازی و تعدیل مداوم اقدامات پیشگیری و کنترل کرونا در چین، روند بهبود اقتصادی چین قویا پیش رفته و اعتماد به رشد اقتصاد جهانی را به شدت افزایش داده است.

اخیرا مورگان استنلی، گلدمن ساکس، جی پی مورگان و بسیاری دیگر از موسسات سرمایه گذاری بین المللی پیش بینی های خود را درباره رشد اقتصادی چین در سال 2023 افزایش داده اند.  بسیاری از اتاق‌های بازرگانی خارجی در چین، مانند اتاق بازرگانی آمریکا در چین، اتاق بازرگانی بریتانیا و اتاق بازرگانی آلمان در چین، بر این باورند که تغییر اقدامات کرونایی در چین به از سرگیری تبادلات چینی و خارجی و سفرهای کاری کمک می‌کند، چین همچنان مقصد اول سرمایه گذاری خارجی خواهد بود. بر اساس تحلیل های کارشناسی، در سال 2023، با بهبود تدریجی تقاضا و حمایت سیاست ها، نشاط اقتصادی و اجتماعی چین بیشتر رها خواهد شد و همچنان به یک "تثبیت کننده" بهبود اقتصاد جهانی و "موتور" رشد اقتصاد جهانی تبدیل خواهد شد…

Read more

گرمایش زمین: نیمی از زبان‌های دنیا تا آخر قرن از بین خواهند رفت

گرمایش زمین: نیمی از زبان‌های دنیا تا آخر قرن از بین خواهند رفت

افزایش سطح آب دریاها باعث خواهد شد که اجتماع‌های ساحلی شرایط زیست را از دست بدهند و وادار به مهاجرت شوند. این اتفاق تا پایان قرن به از بین رفتن نیمی از هفت هزار زبان در جهان منجر خواهد شد.

گرمایش زمین همین حالا به پدیده‌های حاد آب‌و‌هوایی، سیل، خشکسالی، آتش‌سوزی‌های انبوه و دیگر فاجعه‌های طبیعی انجامیده است؛ روندی که از این پس تنها تشدید خواهد شد. پیامدهای انسانی تغییرات اقلیمی هم گستره‌ای دارند که هنوز تصویر کاملی از آن در دست نداریم. یکی از این پیامدها، بنا به پژوهش زبان‌شناسان، از دست رفتن زبان‌هایی است که بومیان مختلف در جهان به آنها تکلم می‌کنند. کرن مک‌وی در روزنامه بریتانیایی «گاردین» در گزارشی به این مسأله پرداخته است

پیش از این نیز زبان‌شناسان هشدار داده بودند که هر ۴۰ روز یک زبان در جهان از بین می‌رود. این خسران غیرقابل بازگشت میراث‌های بشری با تغییرات اقلیمی تشدید خواهد شد. آناستا…

Read more

ثروت در جهان به شدت نابرابر توزیع شده است

ثروت در جهان به شدت نابرابر توزیع شده است

آکسفام در گزارش جدید خود می‌گوید ثروتمندان در طول بحران‌های جهانی ثروتمندتر شده‌اند. دارایی خالص آن‌ها در یک سال گذشته ۱۱,۹ تریلیون دلار بوده است. این رقم نسبت به اواخر سال ۲۰۲۱ نزدیک به دو تریلیون دلار کاهش یافته اما هنوز بسیار ببیشتر از دارایی ۸,۶ تریلیون دلاری میلیاردرها در مارس ۲۰۲۰ است.

«آکسفام»، بنیاد بین‌المللی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، پیش از آغاز مجمع جهانی اقتصاد در داووس با انتشار گزارشی نسبت به افزایش نابرابری در جهان هشدار داد و گفت برای نخستین بار در ۲۵ سال گذشته، ثروت شدید و فقر شدید همزمان در جهان افزایش یافته است.

براساس این گزارش، از زمان آغاز همه‌گیری کرونا، یک درصد ثروتمندترین جمعیت جهان حدود دو سوم رشد ثروت جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. دارایی این افراد ۲۶ تریلیون دلار افزایش یافت در حالی که دارایی خالص ۹۹ درصد جمعیت، تنها ۱۶

Read more

حزب کمونیست برزیل (PCB): مبارزه مشترک علیه کودتا را سازماندهی کنید!

 حزب کمونیست برزیل (PCB):

مبارزه مشترک علیه کودتا را سازماندهی کنید!

 

بعدازظهر یکشنبه 8 ژانویه 2023، هواداران ژایر بولسونارو به کنگره ملی حمله کردند وساختمان های  ارگان های دولتی را به قصد شورش و کودتا اشغال کنند.

این جنبش چندین ماه است که توسط گروه های راست افراطی برزیل  با حمایت مالی قابل توجهی از سوی بازرگانان و بخشی از پلیس و نیروهای مسلح  تدارک شده است. رسانه های مختلف، گروه های راست افراطی آشکارا با عدم رسمیت شناختن نتایج انتخابات و حمله به دموکراسی را رهبری کردند.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از جمله تلویزیون منتشر می‌شود، تردیدی باقی نگذاشت که بخشی از نیروی پلیس مانع ومهار توطئه گران نشده نقش داشته اند. آنان با بسیج حدود 100 اتوبوس تظاهر کننده جهت تدارک کودتا وارد پایتخت فدرال شدند مشخص بود این رویداد منحصربه فرد نیست:

بعد از اعلام پیروزی لولا، اقدامات بعدی برای به دست گرفتن قدرت مانند آنچه در برزیل  24 دسامبر رخ داده است، بمب گذاری با یک کامیون تانکردر فرودگاه برازیلیا، د…

Read more

توسعه روابط روسیه و چین؛ کابوس نظم غربی

توسعه روابط روسیه و چین؛ کابوس نظم غربی

روابط روسيه و چين از لحاظ مناسبات قدرت و فرايندهاي ژئوپلتيکي همواره داراي اهميت زيادي بوده است.

گفتگوی اخیر ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ که در آن دو طرف یکبار دیگر بر شراکت راهبردی خود در عرصه های مختلف تاکید کردند، با ارائه واکنش ها و دیدگاه های متناقضی از سوی غربی ها مواجه شد. به نحوی که برخی تلاش کردند این گفتگو را یک امر عادی جلوه دهند و بر شکاف های موجود میان مسکو و پکن تمرکز کنند. در این خصوص حتی برخی بر این مسئله تاکید کردند که از زمان آغاز جنگ اوکراین، چین در حال افزایش فاصله از روسیه بوده و به هیچ وجه دوست مطلوبی برای مسکو به شمار نیامده است. از طرفی دیگر، برخی نیز تلاش کردند شراکت روسیه و چین را به مثابه اتحادی علیه غرب برجسته کنند که می تواند بر فضای آینده بین المللی تاثیرات جدی بگذارد.

واقعیت آن است که روابط روسيه و چين از لحاظ مناسبات قدرت و فرايندهاي ژئوپلتيکي همواره داراي اهميت زيادي بوده است. به نحوي که نزديک شدن دو کشور در سال هاي …

Read more

مهمترین رویدادهای جهان در سال 2022 میلادی

مهمترین رویدادهای جهان در سال 2022 میلادی

سال گذشته واقعاً نقطه عطفی در روابط بین‌الملل بود. از زمان آغاز عملیات ویژه در اوکراین در اواخر فوریه، روسیه با فشار بی‌سابقه‌ای از سوی غرب مواجه شده که منجر به جدی‌ترین وخامت روابط دو طرف پس از جنگ سرد شده است. در مسکو تاکید کردند که وضعیت دیگر مثل قبل نخواهد بود و خط مشی رو آوردن به شرق را اختیار نمودند.

آشفتگی در جهان که از زمستان شروع شد، در بقیه ماه ها نیزادامه داشت. مسائل مربوط به تامین مواد غذایی ناشی از بحران اوکراین، بحران انرژی در اروپا در رابطه با تحریم‌ها علیه روسیه، گسترش ناتو با درخواست عضویت سوئد و فنلاند دراین اتحادیه نظامی و حمله تروریستی به دو رشته از خط لوله گاز نورد استریم که کار آنرا برای مدت طولانی متوقف کرد، برخی از بارزترین مشکلات جهانی بودند.

موج تحریم ها و چرخش روسیه به شرق

از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین، غرب صدها تحریم علیه روسیه در زمینه های مختلف از تجارت و انرژی گرفته تا سرگرمی و گردشگری اعم…

Read more

روابط راهبردی جامع چین و روسیه در عصر جدید

روابط راهبردی جامع چین و روسیه در عصر جدید

چین آماده است تا با روسیه و تمامی نیروهای مترقی دیگر در سراسر جهان که مخالف هژمونی و سیاست اعمال زور هستند، دست به دست هم دهد تا هر گونه یکجانبه گرایی، حمایت گرایی و قلدری را رد کند، و از حاکمیت، امنیت و منافع توسعه دو کشور و عدالت بین‌المللی قاطعانه محافظت کند.

به گزارش شینهوا «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، بعدازظهر جمعه 30 دسامبر (9 دی) در پکن با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیداری مجازی داشت.

رئیس‌جمهور چین از دیدار مجازی با پوتین در پایان سال ابراز خرسندی کرد و گفت که این رفتار به یک سنت خوب بین آنها تبدیل شده است.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد تحت هدایت رهبران دو طرف، روابط مشارکت راهبردی جامع چین و روسیه در عصر جدید، با انگیزه درونی و ارزش ویژه همکاری‌های دوجانبه، بالغ‌تر و انعطاف‌پذیرتر شده است.

حجم تجارت دو جانبه در 11 ماهه نخست سال جاری به بالاترین حد خود رسید. همکاری سرمایه گذاری بهبود یافته و یکپارچه شده است. همکاری…

Read more

جشن100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی درتالارفرهنگی مینسک

جشن100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی درتالارفرهنگی مینسک

با فرا رسیدن سال نو میلادی 2023،  در28 دسامبر2022 تالارفرهنگی شهر مینسک پایتخت جمهوری بلاروس میزبان جشن یکصدمین سالگرد تشکیل اتحاد جماهیر شوروی -  اولین قدرت سوسیالیستی که سرنوشت بشریت را درگرگون ساخت ،زحمتکشان جهان را دریک خانواده بزرگ و متحد فراخواند و به خلق ها ی روسیه فرصت توسعه ملی ، فرهنگی و اقتصادی داد.

دراین جشن نمایندگان مناطق ،نهادهای دولتی، دیپلماتیک، فعالان حزب کمونیست بلاروس دعوت شدند.حضورشهروندان درتالار یاد آور فراز ونشیب های دوران گذشته ،و گرمی بخش خاطراتی پراز امید برای زندگی است که با همراهی بسیاری ازجوانان با آموزه های گذشته از پدران ومادران وپدر بزرگان افتخار شرکت دراین جشن را داشته اند.

 در افتتاحیه رسمی دبیراول حزب کمونیست بلاروس الکسی سوکول خاطر نشان شد:

دنیای مدرن با بلایای طبیعی، مشکلات اجتماعی- اقتصادی و سیاسی، چالش ها و تهدیدات که در حال تجربه اموزی ازبحران عمیق تمدنی است . مبتنی بر ارزیابی…

Read more

اتحاد جماهیر شوروی – الگوی طلایی برای جهان متمدن

اتحاد جماهیر شوروی – الگوی طلایی برای جهان متمدن

اسپوتنیک – ریا نووستی، صد سال پیش کشور ما به آزادترین، دموکراتیک ترین و مترقی ترین دولت روی کره زمین تبدیل شد. مجموعه حقوق و فرصت ها برای یک شهروند عادی اتحاد جماهیر شوروی، برای مردم آن زمان به سادگی غیرقابل تصور بود.

میلیون ها نفر، اعم از زن و مرد، از سن 18 سالگی، از حق انتخاب و انتخاب شدن به حکومت برخوردار شدند. در کشورهای غربی در آن سالها این حق به شدت محدود به تعداد و انواع اموال، سن و سایر شرایط بود.

زنان در کشور ما از حق تحصیلات عالی و دستمزد برابر با مردان برخوردار شدند. در بریتانیای کبیر، "سنگر دموکراسی"، زنان تنها پس از پنجاه سال اجازه تحصیل در آکسفورد و کمبریج را دریافت کردند.

شهروندان شوروی حق کار را دریافت کردند - به مدت هفتاد سال مردم شوروی نمی دانستند بیکاری چیست. فراموش نکنیم که یک بسته اجتماعی سخاوتمندانه به حقوق اضافه شده است: دریافت حقوق در زمان بیماری، مرخصی با حقوق، داروی رایگان، مسکن رایگان، به حداقل رساندن هزینه های حمل و نقل عمومی و مسکن. امروز، هیچ مدیر ارشد نمی تواند از چنین بسته ای ببالد. آم…

Read more

تحصیل برای دانشجویان دختر در افغانستان ممنوع شد‍!

تحصیل برای دانشجویان دختر در افغانستان ممنوع شد‍!

بار دیگر فرمانی ارتجاعی و زن ستیز از جانب امارت اسلامی طالبان علیه زنان صادر شد. سه شنبه ۲۸ قوس/آذر، زن ستیزان طالب در مکتوبی به تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی اعلام کردند که زنان و دختران دانشجو «تا اطلاع ثانوی» نمی توانند ادامه تحصیل دهند. در همین دو روز گذشته گزارشاتی مبنی بر این که کودکان دختر نیز از رفتن به مدرسه ابتدایی منع شده اند، منتشر شده است. از قبل هم دختران صنف شش به بالا از ادامه تحصیل ممنوع شده بودند.

محصلین دختر و فعالین زن در برابر این فرمان به شدت زن ستیزانه طالب دست به اعتراض زدند. دانشجویان پسر نیز با نرفتن به کلاس درس و بیان این که یا همه یا هیچکس، اعتراض خود را نسبت به این فرمان در همبستگی با محصلین دختر، اعلام کردند.

ممنوعیت تحصیل در دانشگاه ها، کمتر از سه ماه پس از آن صورت می گیرد که هزاران محصل دختر در سراسر کشور در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کردند. اگر چه جو دانشگاه ها از همان زمان قدرت گیری طالبان تغییر کرد و تفکیک جنسیتی غالب شد، اما کماکان دانشجویا…

Read more

چین با رویکرد کلیدی در خاور میانه

چین با رویکرد کلیدی در خاور میانه

الکسی ماسلوف: پروفسور، دکترای علوم تاریخی (مدیر موسسه کشورهای آسیایی و آفریقایی دانشگاه دولتی مسکو به نام « دانشگاه پاتریس لومومبا») (1)چرا سفر«شی جین پینگ» به عربستان سعودی به یک رویداد کلیدی تبدیل می شود:

سفر سه روزه شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به عربستان سعودی، که چند روزپیش انجام شد، اگر نگوییم نقطه عطفی، قطعاً به یک رویداد کلیدی برای دیپلماسی چین در سال جاری است.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی "توافقنامه جامع مشارکت راهبردی" را امضاء کردند، همچنین طرحی برای هماهنگی بین برنامه های بلند مدت به تصویب رسید : "چشم انداز 2030" عربستان (در چارچوب آن، شهر نئوم در سواحل دریای سرخ در حال انجام است) که باید به مرکز جهانی فناوری‌های نوآور، کمربند- جاده چین تبدیل شود.

ریاض با سران عضو شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس نشست بزرگی با رئیس جمهور چین برقرار کرد. نتیجه این نشست توافقی در مورد ایجاد شورای سرمایه گذاری مشترک و مرکز ا…

Read more

همبستگی شورای جهانی صلح با مبارزه مردم ایران

همبستگی شورای جهانی صلح با مبارزه مردم ایران

بیست‌ودومین مجمع عمومی (کنگره) شورای جهانی صلح در روزهای ۲۲ تا ۲۴ نوامبر (۱ تا ۳ آذر) امسال به میزبانی «کمیتهٔ صلح ویتنام» در شهر هانوی، پایتخت جمهوری سوسیالیستی ویتنام، برگزار شد.

مجمع عمومی پس از سه روز گفت‌وگو و تبادل‌نظر و تصویب بیانیهٔ نهایی و انتخاب رهبری جدید این نهاد مهم جنبش جهانی مبارزه برای صلح به کار خود پایان داد. در بخشی از بیانیهٔ نهایی کنگره آمده است:

ما همبستگی خود را با مردم ایران و مبارزهٔ آنها برای حقوق اجتماعی، سیاسی، و مدنی و عدالت اجتماعی اعلام می‌کنیم و اقدامات سرکوبگرانهٔ اخیر دستگاه امنیتی [حکومت] علیه زنان، جوانان، و زحمتکشان را قاطعانه محکوم می‌کنیم.

 شورای جهانی صلح (WPC) از حق زنان در ایران و سراسر جهان برای تصمیم‌گیری در مورد زندگی و موضوع‌های شخصی و اجتماعی خود، از جمله تصمیم‌گیری در مورد انتخاب پوشش، حمایت می‌کند.

 ما با بهره‌برداری قدرت‌های …

Read more

اهمیت سفر رئیس جمهور چین به کشورهای عربی

اهمیت سفر رئیس جمهور چین به کشورهای عربی

اولین نشست سران چین و کشورهای عربی روز جمعه در عربستان سعودی برگزار خواهد شد. این نقطه عطفی در تاریخ روابط چین و کشورهای عربی است و همکاری بین دو طرف را به سطح جدیدی ارتقاء خواهد داد. برای جهان عرب، منطقه‌ای با سطوح بسیار متنوع توسعه اقتصادی و درگیری‌های داخلی پیچیده، این امر نادری است که یک دیدگاه دوستانه اجماعی در قبال چین و انتظارات قوی برای همکاری بتواند شکل بگیرد و مدت‌های طولانی دوام داشته باشد.

به باور مفسر رادیو بین المللی چین؛ نکته کانونی پشت این موضوع به مشکلات مهمی باز می‌گردد که توسعه و صلح جهان با آن در حال حاضر مواجه است و شایسته مطالعه‌ای عمیق از جانب جامعه بین‌المللی است.

روشن است که روابط میان چین و کشورهای عربی در حال حاضر مدل‌هایی را در بسیاری از جنبه‌ها ایجاد کرده است. صلح و همکاری، باز بودن و جامعیت، یادگیری از یکدیگر، منافع متقابل و نتایج برد-برد همواره موضوع اصلی تبادلات بین چین و کشورهای عربی بوده است. جهان، امروز در حال دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های بی‌سابقه در یک قرن است و چین و کشورهای عربی…

Read more