header photo

خبرهای خارجی

نگاهی به اوضاع جاری افغانستان در گفت‌وگو با رفیق اسدالله کشتمند

نگاهی به اوضاع جاری افغانستان در گفت‌وگو با رفیق اسدالله کشتمند

اسدالله کشتمند در سال‌های حاکمیت حزب دموکراتیک خلق افغانستان در جمهوری دموکراتیک افغانستان عضو کمیتهٔ مرکزی و معاون شعبهٔ روابط بین‌المللی کمیتهٔ مرکزی حزب بوده است، و در مقام سفیر کشورش در مجارستان، اتیوپی، و ایران نیز انجام وظیفه کرده است.

آمریکا و ناتو بعد از تدارکات طولانی و سیاست‌گذاری‌های ماهرانه در داخل افغانستان جنگ را به‌تدریج از جنوب به شمال و شمال‌شرقی افغانستان، یعنی مرز با آسیای میانه شوروی سابق، انتقال دادند.

رویدادهای اخیر در افغانستان، از جمله بیرون رفتن بخش بزرگی از نیروهای نظامی آمریکا و کشورهای اروپایی از افغانستان پس از بیست سال اشغال نظامی آن کشور، گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان بخش‌هایی از رهبری طالبان مستقر در قطر با نمایندگان دولت افغانستان به وساطت آمریکا و ایران و روسیه، و یورش مجدد نیروهای مسلّح طالبان در تلاش برای تسخیر شهرها و روستاها و برقراری دوبارهٔ حکومت اسلامی، ما را بر آن داشت که بار دیگر با رفیق اسدالله کشتمند گفت‌وگو کنیم و نظر ایشان را دربارهٔ رخدادهای اخیر در کشور همسایه جویا شویم…

Read more

ما تنها اپوزیسیون مردمی و انقلابی در برابر دولت هستیم!

ما تنها اپوزیسیون مردمی و انقلابی در برابر دولت هستیم!

مصاحبۀ تلویزیون خصوصی گلوبوویزیون (Globovisión)

با اُسکار فیگرا، دبیرکل حزب کمونیست ونزوئلا

اسکار فیگرا (Oscar Figuera)، کمونیست و نمایندۀ [مجلس] در مصاحبۀ اخیر خود با ولادیمیر وی‌یگاس (Veladimir Villegas) خبرنگار تلویزیون خصوصی گلوبوویزیون اظهار داشت:

«ما، حزب کمونیست ونزوئلا (PCV) و گزینۀ انقلابی مردمی (APR) تنها اپوزیسیون واقعی هستیم که در حال حاضر وجود دارد، زیرا حزب‌های راست در برنامۀ اقتصادی که راه‌اندازی شده است با دولت وجه‌اشتراک دارند و با آن منطبق هستند تا کشور را به سرمایۀ فراملی واگذار کنند.»

دبیرکل حزب کمونیست ونزوئلا تصریح کرد که در اوضاع کنونی اختلاف‌هایی بین سازمان سیاسی وی و دولت نیکولاس مادورو وجود دارد که «سازش‌ناپذیر» هستند و به همین دلیل ما و گزینۀ انقلابی مردمی یک اپوزیسیون چپ، مردمی و انقلابی را تشکیل می‌دهیم.

فیگرا تصریح کرد که «اگر ما در حزب کمونیست ونزوئلا با یک برنامۀ سیاسی م…

Read more

راهپیمایی اعتراضی از میامی تا واشنگتن علیه تحریم‌های کوبا

راهپیمایی اعتراضی از میامی تا واشنگتن علیه تحریم‌های کوبا

گروهی از فعالان کوبایی آمریکایی از میامی به طرف واشنگتن راهپیمایی انجام می‌دهند تا نسبت به تحریم‌های دیرینه واشنگتن علیه هاوانا اعتراض کنند و توجهات را به درد و رنج‌هایی که واشنگتن باعث آن شده، جلب کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کاخ سفید دولت کوبا را به خاطر سرکوب معترضان در بحبوحه بحران اقتصادی این کشور محکوم کرد و حتی روز سه‌شنبه تهدید کرد که مقامات کوبا را تحریم می‌کند. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته اظهار داشت، واشنگتن اجازه نخواهد داد آمریکایی‌ها برای بستگانشان در کوبا پول ارسال کنند.

کارلوس لازو”، رهبر این گروه فعالان کوبایی آمریکایی گفت: ما یک مسافت ۲۰۰۰ کیلومتری از میامی به واشنگتن راه می‌رویم تا علیه این تحریم‌ها اعتراض کنیم. در این سفر، با هر آمریکایی که بتوانیم ارتباط برقرار می‌کنیم و صحبت خواهیم کرد.

تحریم…

Read more

نیروهای «انگلیسی- هندی» در خاک ترکمنستان در دوران جنگ داخلی

گزارشی کوتاه از صفحات تاریخ

نیروهای «انگلیسی- هندی» در خاک ترکمنستان

در دوران جنگ داخلی

در سالهای جنگ داخلی ملتهایی با یکدیگر برخورد کردند که بسختی می توانستند تصور کنند که در قلمرو شوروی خواهند جنگید. در سال 1918 آسیای میانه  توسط واحدهای نظامی هند - «انگلیسی- هندی» که تابع افسران انگلیسی بودند، مورد حمله قرار گرفت. دولت شوروی در ترکستان بلافاصله پس از انقلاب اکتبر سال 1917 برقرار شد. با این حال سازمانهای محلی در ماه دسامبر خودمختاری ترکستان(کوکند) را اعلام کردند. انگلیسی ها که علاقمند بودند بلشویکها را دورتر از تملک خود بر هند نگه دارند، ضد انقلاب را با پول و تسلیحات تامین و تجهیز کزدند و همچنین سرهنگ دوم «بیلی» را برای ماموریت به تاشکند فرستادند. هنگامیکه در آوریل سال 1918 کمونیستها جمهوری خودمختار شوروی سوسیالیستی خود را ایجاد کردند، انگلیس تصمیم به مداخله مسلحانه گرفت. این ماموریت به سپاهیان هند سپرده شد. پژوهشگر «سرگی شومسکی» گزارش می دهد که انتقال سربازان از هند بریتانیایی(انگلیس) به مرزهای ترکستان شوروی در بهار و تابستان 1918 ادامه داشت. در ماه ژوییه دولت موقت ضد شوروی ماوراء خزر علنا از انگلیس درخواست کمک کرد.«نیروهای انگلیس از هتد به ترکستان رسیدند. رسانه های غربی 16 ماه اوت سال 1918 نوشتند…

Read more

رئیس‌جمهور کوبا: ما پیش از هر چیز از انقلاب دفاع می‌کنیم

 رئیس‌جمهور کوبا:

ما پیش از هر چیز از انقلاب دفاع می‌کنیم

به‌خاطر داشته باشید که الگوی آنان نولیبرالیسم، خصوصی‌سازی بهداشت، خدمات پزشکی و آموزش‌وپرورش است، به شیوه‌ای که هر کس بتواند خود را نجات دهد و در اين الگو کسانی می‌توانند به بهداشت دسترسی داشته باشند که پول داشته باشند.

در روز یکشنبه [11 ژوئیه] دبیر اول حزب کمونیست کوبا و رئیس‌جمهور جمهوری کوبا، میگل دیاز کانل برمودز در یک سخنرانی ویژه از کاخ انقلاب برای توضیح آخرین تحریکاتی که از سوی گروه‌های کوچک ضدانفلابی انجام شده است، گفت:

«الگوی انقلاب کوبا طی 60 سال ایالات متحد امریکا را بسیار ناراحت کرده است.»

دبیر اول حزب، میگل دیاز کانل برمودز اظهار داشت که کوبا به هیچ‌کس اجازه نخواهد داد در وضعیت ما دخالت کند و همچنین کسی نمی‌تواند از طرحی که کوبایی نیست، دفاع کند.

رئیس دولت سخنان خود را با درود انقلابی به همۀ مردم ما آغاز کرد و گفت:

متأسفانه ما باید زندگی روز یکشنبه ر…

Read more

چین الگوی مناسبی برای پیشرفت، ترقی و عدالت اجتماعی است

چین الگوی مناسبی برای پیشرفت، ترقی و عدالت اجتماعی است

در 6 ژوئیه 2021، به مناسبت 100- مین سالگرد بنیانگذاری حزب کمونیست چین ، مجمع همکاری های تجاری ، علمی ، رسانه ای و فرهنگی بلاروس و چین در بزرگترین پارک صنعتی Great Stone «سنگ بزرگ » برگزار شد. در میان شرکت کنندگان این رویداد بزرگ تاریخی - دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس الکسی نیکولایویچ سوکول سخنرانی داشت که توجه علاقمندان و پژوهشگران را به آن جلب  می نمائیم :

رئیس جمهور، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین ، رفیق شی جین پینگ!

 رهبران و نمایندگان احزاب سیاسی جهان!

 همرزمان عزیز! اجلاس امروز درفرایند یک وضعیت دشوار در سراسر جهان ، که اکثر مردم منحصراً دروضع رقت انگیز، با  نیروی کارارزان برای منابع فکری تأمین کنندگان مواد اولیه برگزار می شود، یک زائده می بینند ، وآن اینکه غرب بطورکلی برتخریب روابط بین المللی می آفزاید وبه ایجاد ساختاری برای نظم نوین جهان ، با الگوی توسعه انسانی مبتنی بر انترناسیونالیسم و ​​دوستی خلق ها مخالف است. انواع درگیری ها را برمی انگیزد ، امنیت بین المللی را به خطرمی اندارد، نسل جوان را از آینده با وقار و عادلانه محروم می سازد. باتخریب جامعه جهانی با دامن زدن به نا امیدی اجتماعی ،…

Read more

رئیس جمهور کوبا گفت: «قرار نیست حق حاکمیت یا استقلال مردم خود را تسلیم کنیم»

رئیس جمهور کوبا گفت:

«قرار نیست حق حاکمیت یا استقلال مردم خود را تسلیم کنیم»

وزیر خارجه کوبا با بیان اینکه دولت آمریکا برای براندازی دولت این کشور بودجه اختصاص داده گفت ایالات متحده عامل اصلی کمبودهای اقتصادی در این کشور آمریکای لاتین به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی کوبا دوشنبه بعد از ظهر به وقت تهران از رویکرد مداخله جویانه دولت آمریکا انتقاد کرد

«برونو رودریگز» وزیر خارجه کوبا در توییتی در این زمینه نوشت: «مشاور امنیت ملی کاخ سفید (جیک سولیوان) از منظر سیاسی یا اخلاقی حق صحبت کردن علیه کوبا را ندارد. دولت وی، صدها میلیون‌ دلار برای براندازی در کشور ما اختصاص داده و محاصره اقتصادی برای نسل‌کشی که عامل اصلی کمبودهای اقتصادی در کوباست را به اجرا می‌گذارد.» 

روز یکشنبه اعتراض‌های گسترده‌ای در هشت شهر کوبا از جمله «هاوانا» پایتخت این کشورعلیه سیاست‌های دولت برگزار شد و معترضان به وضعیت معیشتی خود اعتراض کردند. در مقابل حامیان دولت نیز در پنج شهر کوبا تجمع کردند…

Read more

آکسفام: خطر گرسنگی گسترده، مردم جهان را تهدید می کند!

 آکسفام: خطر گرسنگی گسترده، مردم جهان را تهدید می کند!

سازمان مبارزه با فقر آکسفام اعلام کرد که هر دقیقه ۱۱ نفر در جهان به علت فقر جان خود را از دست می دهند و شمار افرادی که با شرایط گرسنگی و قحطی در جهان روبه رو هستند، در سال گذشته ۶ برابر شده است

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ آکسفام در نوشتاری با عنوان “افزایش چند برابری ویروس گرسنگی” نوشت که شمار تلفات گرسنگی و قحطی از شمار قربانیان بیماری کووید – ۱۹ که هر دقیقه ۷ نفر را از بین می برد، فراتر رفته است.

بر اساس ارزیابی این گروه، اکنون ۱۵۵ میلیون تن در روی کره زمین در مرحله بحرانی ناامنی غذایی یا شرایط بدتر از آن به سر می برند که نزدیک به ۲۰ میلیون تن بیشتر از سال گذشته است و علت این وضع برای نزدیک به دوسوم این افراد، وجود درگیری های نظامی در کشورشان می باشد.

به گفته ابی مکسمن مدیرعامل آکسفام، امروزه پیامدهای منفی درگیری های پایان نیافتنی از پیامدهای اقتصادی کووید – …

Read more

روز استقلال بلاروس در کنار نماد پیروزی بر فاشیسم، برگزار شد

روز استقلال  بلاروس در کنار نماد پیروزی بر فاشیسم، برگزار شد

مراسم با شکوه روز استقلال بلاروس در 3 جولای 2021 در مینسک و درتپه جان نثاران(Курган Славы) ، نماد آزادی و پیروزی بر فاشیسم با یک دقیقه سکوت بیاد قهرمانان گمنام با سخنان الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور برگزار گردید.......
بنای یادبود :
(تپه جان نثاران)Курган Славы یک مجموعه یادبود بزرگداشت از سربازان شوروی و نماد جنگ جهانی دوم و یک اثرباشکوه از مجسمه سازی در منطقه مینسک است که پایان پیروزمندانه عملیات تهاجمی بلاروس "باگراسیون" در سال 1944 که منجر به نابودی ارتش نازی شد را نشان می دهد . در این مکان بود که در ژوئیه 1944 ، در جریان بزرگترین عملیات تهاجمی "باگریشن" ، یک گروه 150 هزار نفری از نیروهای نازی محاصره شدند. این رویداد "اوج جوشان در مینسک" نامگذاری شد. شکست این گروه در 11 ژوئیه پایان یافت و قدم سرنوشت ساز دیگری در راه آزادی بلاروس شد.
سندی توسط دبیر اول نامی کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس ، پیتر ماشیرو…

Read more

بلاروس از کشف یک نقشه بزرگ ترور با سازماندهی عناصر غربی خبر داد

بلاروس از کشف یک نقشه بزرگ ترور با سازماندهی عناصر غربی خبر داد

رئیس جمهور بلاروس اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور یک نقشه بزرگ ترور را که از سوی عوامل غربی سازماندهی شده بود، کشف و خنثی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس روز جمعه اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور در یک عملیات ضدجاسوسی و ضدتروریستی گسترده یک طرح ترور در مقیاس بزرگ را که با سازمان دهندگانی در غرب مرتبط بوده است، کشف و خنثی کرده‌اند.

رئیس جمهور بلاروس قول داد که از «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در مورد این اقدام‌های تحریک آمیز پرسش خواهد کرد.

لوکاشنکو در یک مراسم اهدای جوایز در مینسک گفت: «امروز پس از انجام فعالیت‌های ضدجاسوسی، ما نه از هایکو ماس وزیر خارجه آلمان بلکه از خود شخص صدراعظم این کشور (آنگلا مرکل) و سایر مقامات بلندپایه آلمان سوال‌هایی خواهیم پرسید».

لوکاشنکو در ادامه افزود که نیروهای امنیتی بلاروس شبکه…

Read more

موفقیت یک سده ای حزب کمونیست در محقق ساختن آرمان های مردمی

موفقیت یک سده ای حزب کمونیست در محقق ساختن آرمان های مردمی

حزب کمونیست چین اکنون صد ساله شده و یکی از معدود احزاب سیاسی جهان است که از آزمایش زمان سربلند بیرون آمده است.

مردم چین به طور کلی تحت رهبری حزب کمونیست عملکرد مطلوبی داشته اند. از سال 1952 الی 2020 میلادی، تولید ناخالص داخلی واقعی این کشور از 67.9 میلیارد یوان به 101.6 تریلیون یوان افزایش پیدا کرد. در همین بازه زمانی، سرانه تولید ناخالص داخلی سرانه واقعی این کشور نیز از 119 یوان به حدود 72 هزار یوان رسید.

سؤال اینجاست که آیا حزب کمونیست توانسته است خواسته های مردم چین را محقق سازد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که بدیهی است که این حزب با موفقیت توانست مشکلات مربوط به خوراک و پوشاک جمعیت عظیم چین را حل کند و هدف ساخت یک جامعه مرفه از همه نظر را محقق سازد. این حزب در عین حال در زمینه تامین کالاهای عمومی برای مردم چین نیز عملکرد مطلوبی داشته است.

چین هزاران سال است که اهمیت بسیار زیادی برای آموز…

Read more

فیوز “انقلابی” کانال «نکستا» دربلاروس چگونه پرید!؟

فیوز “انقلابی” کانال «نکستا» دربلاروس چگونه پرید!؟

تصویب تحریم های اخیراتحادیه اروپا و آمریکا برسرنوشت مردم بلاروس در ۸۰ – مین سالگرد تجاوز آلمان نازی بازتاب دهنده  یورش جدید نئوفاشیسم بر سرزمین های اروپای شرقی است.

۲۳ مه ۲۰۲۱ روز یکشنبه  درحریم هوایی بلاروس پرواز (رایا ن ایر) که با ۱۲۳ مسافر از آتن راهی ویلنیوس بود به دلیل ارسال پیامی برای بمب گذاری، بر اساس تصمیم خلبانان و به دستور الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوربا یک جنگنده به حالت اضطراری در فرودگاه ملی مینسک  فرود آمد. پس از جستجو اشیاء وشناسائی افراد، درمیان انها رومان پروتاسویچ، جوان ۲۶ ساله ای که  کانال تلگرامی Nexta را رهبری می کرد و دارای پرونده جنایی و”سازماندهی شورشهای گسترده”  تحت تعقیب قانونی بود، همراه دوست دختر روس اش دستگیر شدند.

هیچ ماده منفجره در هواپیما بدست نیامد کمیته تحقیقات بلاروس پرونده جنایی در کذب موضوع تحت ماده ۳۴۰ قانون کیفری بخش ۱ “پیام دروغ” تشکیل داد. هواپیما ایرلندی رایان ایر راهی ویلنیوس شد…

Read more

چشم انداز جهان از «ویتنام» تا «کورنوال»

چشم انداز جهان از «ویتنام» تا «کورنوال»

اجلاس رهبران هفت کشور ثروتمند غرب

رئیس جمهور اوکراین و خط لولۀ نورد استریم 2

تفاوت پیامدها و دستاوردهای روسیه و ویتنام در دو مسیر متقابل

اجلاس رهبران هفت کشور ثروتمند غرب

نشست رهبران هفت کشورغربی موسوم به» گروه ۷ «۱ در کورنوال ، واقع در جنوب غربی بریتانیا برگزار شد. واشنگتن مدعی است که این اجلاس فرصتی برای اعمال «نظامی قانونمند میان کشورهای جهان» است، ادعایی که توسط چین به چالش کشیده شد.  مقامات چینی معتقدند که اتخاذ این گونه تصمیمات سرنوشت ساز توسط چنین محافل کوچکی نمی تواند جای گزین همه جانبه گرایی واقعی باشد. از جمله مهم ترین موضوعات مورد بحث در این اجلاس توافق بر سر روشی هماهنگ برای مقابله با افزایش نفوذ اقتصادی چین و ممانعت از تکوین پروژۀ» یک کمربند یک جاده» یا« راه ابریشم قرن بیست و یکم« 2 بود. از نظر رهبران این کشورها، این نفوذ اقتصادی به معنای قدرت گیری چین کمونیست…

Read more

روزنامه نگاران روزنامه مارکسیستی «یونگه ولت» برای حقوق خود مبارزه می کنند!

 روزنامه نگاران روزنامه مارکسیستی «یونگه ولت»

برای حقوق خود مبارزه می کنند!

نوشتۀ آندری تولمف 27 ماه مه 2021

برگرفته و خلاصه شده از سایت حزب کمونیست روسیۀ فدراتیو   

برگردان: ر. ح. بازیار 

  تعقیب کمونیست ها در آلمان یک سنت دیرینه و غم انگیز است. پس از ممنوعیت حزب کمونیست آلمان غربی در سال 1956 جایی که کمونیست ها خارج از قانون قرار داده شدند، نه فقط اجازه تدریس به کمونیست ها داده نمی شد، بلکه حتی اجازه کارِ نامه رسانی هم نداشتند. این شکارِ انسانها تا امروز نیز ادامه دارد. در ماه مارس امسال، اخبار استراق سمع اعضای حزب کمونیست آلمان از طرف ضد اطلاعات کشور، رسمآ علنی شد. به این مبارزه به خاطر حقوق سیاسی، روزنامه مارکسیستی «یونگه ولت» که از طرف اداره دفاع از قانون اساسی (ضد اطلاعات) همچون گروهی افراطی شناخته شده، ملحق شد.

  در روز جهانی آزادی مطبوعات، وزیر دادگستری جمهوری آلمان فدرال «کریستینا لامبریخت»، فعالیت روزنامه نگاران مستقل را مثبت ارزیابی کرد و وعده حمایت بیشتر را به آنها داد. این سیاستمدار از …

Read more

«نقطه چرخش به چپ»

«نقطه چرخش به چپ»

نوشتۀ آ.آ.کوالف عضو هیأت رئیسۀ «روسو»

برگردان: ر. ح. بازیار

  امید به تغییر و تحول در رهبری حزب کمونیست روسیه فدراتیو و باز سازی آن در کنگرۀ هیجدهم، به واقعیت نپیوست. گذشته از این، رهبری کهنۀ حاکم از طریق وارد ساختن «بله گویان» و خارج ساختن «دگراندیشان» موقعیت خود را مستحکم تر نموده است. مراجعات بسیاری به آدرس کمیته مرکزی حزب با پیشنهاد بازسازی حزب صورت گرفته بود. اما مثل همیشه توجهی به آنها نشده بود. اما علیرغم این، باز همه چیز می توانست به آرامی پیش رود اگر بیانیه شخصیت شناخته شده حزب، عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه فدراتیو «ن.ن.نیکیتچوک» در مورد بیرون رفتن از حزب منتشر نمی شد. او دلیل این تصمیم را تسلط اپورتونیسم و رویزیونیسم در حزب وخط مشی که با ایده های کمونیستی هیچ سنخیتی ندارد، بیان کرد. البته این بیانیه به دنبال مقاله عضو سابق کمیته مرکزی حزب، آکادمیک «بوریس کاشین» با عنوانِ «چرا زوگانف تملق گوئی می کند»، انتشار یافت.…

Read more

محاسابات دو گانه مداخله گران «اول ماه مه» افغانستان

محاسابات دو گانه مداخله گران

«اول ماه مه» افغانستان

  واشنگتن آغاز خروج نیروها خود از افغانستان را «پایان طولانی ترین جنگ آمریکا» می نامد. البته زیر این جوش و خروش، بازی پیچیده، ماجرا جریانه و کاملا توطئه گرانه ای پنهان است که انتهای آن  پیش بینی نشده است. یا آوری می کنیم که در سال گذشته آمریکا توافقنامه ای با طالبان به امضاء رساند که ماده اصلی آن پایان حضور نظامی آمریکا در اول ماه مه 2021 بود. این گام به اقتضای وضعیت مشخص روز بود. دونالد ترامپ این گام را برای مبارزات انتخاباتی مورد استفاده قرار داد و تلاش برای پایان «جنگهای غیر لازم» را به نمایش گذاشت. به همین دلیل واشنگتن در هر لحظه می توانست عقب گرد کند. شرط های آبکی، همچون امتناع طلبان از همکاری با تروریست ها، امکان می داد در هر لحظه آنها را متهم به پیمان شکنی کنند.

این حیله ها کمکی به ترامپ نکرد. وضعیت موجود ارثیه ای است که به بایدن رسید. بایدن در آغاز ترامپ را به «گامهای غیر مسئولانه» متهم می کرد و در حرف از خروج نیروهای آمریکا حمایت میکرد و خو…

Read more

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و جوبایدن رئیس جمهور آمریکا، نشست ژنو را سازنده ارزیابی کردند

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و جوبایدن رئیس جمهور آمریکا، نشست ژنو را سازنده ارزیابی کردند

جو بایدن و ولادیمیر پوتین بعد از نشست‌های چند ساعته در ژنو، هر کدام کنفرانس‌های خبری جداگانه برگزار کردند. رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، حقوق بشر همیشه روی میز قرار دارد. رئیس جمهوری روسیه نیز در کنفرانس خبری خود اعلام کرد، در جریان نشست رو در رویش با رئیس جمهوری آمریکا در ژنو درباره موضوعاتی چون ثبات استراتژیک، امنیت منطقه‌ای و تهدیدات سایبری، حقوق بشر، الکسی ناوالنی و اوکراین مذاکره کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بعد از کنفرانس خبری ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری گفتصریحا به پوتین گفتم که پیامدهای مرگ الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه برای این کشور ویرانگر خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نگرانی‌های آمریکا درباره بلاروس را با پوتین در میان گذاشتم. من در این دیدار بر تعهد پایدار و راسخ آمریکا…

Read more

در مورد حد نصاب برای انقلاب

مقالۀ تئوریک:

در مورد حد نصاب برای انقلاب

نوشتۀ صدر شورای مرکزی «روسو» 25 ماه مه 2021

برگردان: ر. ح. بازیار

  چند سال پیش در حزب کمونیست فدراتیو روسیه، این فکر که دیگر روسیه شرایط حد نصاب برای انقلاب را از سرگذرانده، پیروز شد. اما به جای آن، یعنی اینکه امکان کسب قدرت سیاسی را حزب با چه روشی امکان پذیر می داند، چیزی بیان نگردید، یعنی آن تصور روشن که می توانست موضع حزب را در این مسئله مهم نشان دهد. البته این درست است که مدتی  عقب گرد کردند، اما این در فعالیت های عملی حزب هیچ انعکاسی نداشت. حزب زیر غوغای جملات گنده گنده و هیاهوی پارلمانی خط مشی اپورتونیستی را پیش گرفت.

  می توان تصور کرد که این موضع حزب، یا دقیقتر رهبری آن، در ارتباط باشد با ترس از جنگ داخلی که بطور اجتناب ناپذیری با انقلاب در ارتباط است.

  بله، جنگ نابود کنندۀ زحمات بشریت و امتحان سنگینی برای مردم است. هرچند تاریخ قرن بیستم و آغاز قرن بیست یکم با نامِ «امپریالیسم لجام گسیخته و گلوبالیزم» مملو از جنگ هایی است که بدون وقفه و عملآ در تمامی قاره ها جریان…

Read more

«بوریس یلتسین» کاملا در اختیار سازمان سیا بود

«بوریس یلتسین» کاملا در اختیار سازمان سیا بود

۱۲ مامور تمام وقت سیا به انجام اصلاحات موسوم به «یلتسین- گایدار» کمک کردند و کشور را به سمت سرمایه داری شوک سوق دادند.

یک شبکه خبری روسی به نقل از رئیس اسبق پارلمان روسیه مدعی شد که «بوریس یلتسین» رئیس جمهور پیشین این کشور در اداره کشور از سازمان سیا خط می‌گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس اسبق پارلمان روسیه افشا کرد که «بوریس یلتسین» اولین رئیس جمهور روسیه توسط صدها مامور سیا احاطه شده بود و آن‌ها به او می‌گفتند در طول دوره تصدی خود چه کاری باید انجام دهد.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «راشاتودی» «روسلان خاصبولاتوف» رئیس سابق پارلمان روسیه در گفت‌وگو با یک ایستگاه رادیویی ادعا کرد که اطرافیان یلتسین پر ازآمریکایی‌ها بودند. وی مدعی شد که یلتسین در سال ۱۹۹۱ با کمک واشنگتن به سمت ریاست جمهوری برگزیده شد

خاصبولاتوف گفت: «۱۰۰ کارمند سیا وجود داشت. آنها همه چیز را تعیین کردند.» وی همچنین افزود که پس از …

Read more

گره خوردگی سیاست مافیا اقتصاد در ترکیه

دکتر محمدحسین یحیایی

گره خوردگی سیاست مافیا اقتصاد در ترکیه

گره خوردگی و درهم تنیدگی سیاست، مافیا و اقتصاد تاریخ طول و درازی دارد که در دوران انباشت سرمایه بیشتر از ادوار دیگر نمایان تر و عریان تر می شود. در این دوره طبقه حاکم با استفاده از همه ابزار و گروه های ضربت تلاش می ورزد همه موانع انباشت سرمایه را از میان بردارد و یا سرکوب کند، گاهی ترس از خیزش مردم و قوانین مانع از کاربرد زور و قدرت های رسمی و شناخته شده سرکوب از سوی نهاد های امنیتی و نظامی می شود. در اینجاست که سازمان ها، گروه ها و افراد خلافکار وارد عمل می شوند و به سرکوب عناصر بازدارنده انباشت از جمله احزاب، سازمان ها ( سندیکا های کارگری )، نهاد ها و افراد موثر می پردازند که گاهی با جنایت و ترور همراه است، در موارد زیادی پلیس، نیرو های امنیتی و حقوقی به چگونگی عملکرد این گروه های تبهکار آگاهی و اشراف کامل دارند ولی بگونه ای نشان می دهند که این جنایت ها ، تهدید ها و سرکوب ها از سوی افراد و یا گروه های شرور بطور مخفی اتفاق می افتد و حتی آنان بگونه ای خود را نشان می دهند که در پی دستگیری و مجازات خلافکاران و تبهکاران هستند، در حالیکه نوعی همکاری و همسویی نانوشته و پنهان بین این گروه های شرور و تبهکار با مقامات امنیتی و سیاسی در جریان است که هرکدام در راستای منافع خود عمل می کنند و به فکر تقویت جایگاه خود در بین مردم هستند.…

Read more

بمناسبت 76 - مین سالگرد پیروزی بر فاشیسم هیتلری

بمناسبت 76 - مین سالگرد پیروزی بر فاشیسم هیتلری

ترکمنها در جنگ کبیر میهنی

سرباز خط مقدم جبهه جنگ «نوری آلییف»

«مراد نوریویچ آلییف» نیازی به معرفی خاص ندارد. در گذشته یک ترکمن شوروی، اکنون کارگردان مشهور فیلم روسی، بازیگر فیلم و سناریو نویس است. ما با هم همشهری هستیم. در اصل از عشق آباد است؛ همسایه بودیم، و در یک ساختمان چهار طبقه در مرکز پایتخت ترکمنستان زندگی می کردیم. در نزدیکی خانه ما، در گردشگاهی، بین ساختمان های کمیته مرکزی حزب کمونیست ترکمنستان و خانه افسران، هر ساله در روز پیروزی در کنار شعله جاودان هزاران نفر از ساکنان عشق آباد و ساکنان مناطق اطراف جمع می شدند تا ادای احترام به نسل بزرگ پیروزمندان کنند. بر اساس داده های بایگانی، بیش از 300 هزار شهروند ترکمن در سالهای جنگ کبیر میهنی به جبهه رفتند. در بین آنها «نوری آلییف» پدر «مراد آلییف» نیز بود. من و «مراد آلییف» سالهاست که در مسکو زندگی می کنیم. و در آستانه 76- مین سالگرد پیروزی بزرگ من از «مراد» خواستم تا درباره…

Read more

کمک ایالات متحده به اسرائیل برای کشتن فلسطینی‌ها

کمک ایالات متحده به اسرائیل برای کشتن فلسطینی‌ها

رسانه‌های شرکتی ایالات متحده همیشه حملات نظامی اسرائیل به فلسطین اشغالی را به گونه‌ای گزارش می‌کنند که گویی ایالات متحده یک بی‌طرفِ بی‌گناه در این مناقشات است. در واقع، اکثریت بالایی از مردم آمریکا دهه‌هاست که در نظرخواهی‌ها از ایالات متحده می‌خواهند تا در اختلاف اسرائیل – فلسطین بی‌طرف بماند.

اما رسانه‌ها و سیاستمداران ایالات متحده تقریباً در همه جنگ‌ها به شکلی نامتناسب و بی‌رویه با سرزنش فلسطینی‌ها، به مثلاً بی‌طرفی‌ خودشان خیانت می‌کنند و آشکارا تمام حملات غیرقانونی اسرائیل را به عنوان پاسخ به رفتار فلسطینی‌ها توجیه می‌نمایند. فرمول کلاسیک مقامات و مفسران آمریکایی این است که «اسرائیل حق دارد از خود دفاع نماید» و هرگز حتی وقتی اسرائیلی‌ها در حال قتل عام صدها غیرنظامی فلسطینی، تخریب هزاران خانه فلسطینیان و تصاحب بیشتر زمین‌های آنها هستند، «فلسطینی‌ها حق دفاع از خود را ندارند…

Read more

۴۰۰ هزار ساکن غزه بدون آب سالم

۴۰۰ هزار ساکن غزه بدون آب سالم

«حمله به تأسیسات آب، حمله به کودکان است.»

حملات مرگبار یازده روزه اسرائیل به نوار غزه حدود ۴۰۰هزار نفر از جمعیت تقریباً دو میلیونی این اراضی اشغالی را از دسترسی وتأمین روزمره آب سالم محروم کرده است، کابوسی انسانی که تقاضا برای کمک‌های بین‌المللی جهت پایان دادن به محاصره ۱۴ ساله نوار غزه را به دنبال داشته است.

بمباران هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل علاوه بر کشتن ۲۴۰ فلسطینی، شامل ده‌ها کودک و آواره کردن ده‌ها هزار نفر، ویرانی‌های گسترده‌تری را در زیرساخت‌های اقتصادی غزه از سیستم فاضلاب تا خطوط برق به وجود آورده‌اند. برق نیروگاه‌های آب شیرین‌کن نوار ساحلی در محاصره از این خطوط تأمین می شد.

به گفته شین استیونسون از آکسفام اینترنشنال «صدها هزار نفر در غزه به زودی از دسترسی به امکانات اولیه بهداشتی محروم خواهند داشت.» در حال حاضر تقریباً یک پنجم مردم غزه امکان دسترسی به آب سالم را ندارند…

Read more

واکنش تند روسیه به اقدام جدید اروپا علیه بلاروس

واکنش تند روسیه به اقدام جدید اروپا علیه بلاروس

بحران فرود اضطراری هواپیمای ایرلندی در بلاروس ابعاد تازه ای پیدا کرد.

 به گزارش روسیا الیوم، روسیه بار دیگر به واکنش غرب به فرود اضطراری یک هواپیما در بلاروس حمله کرد.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه واکنش کشورهای غربی به حادثه فرود اضطراری هواپیمای «رایان ایر» در فرودگاه مینسک را «هیستریک» توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت: اینکه غرب حادثه هواپیمای رایان ایر در بلاروس را شوکه آور می خواند تکان دهنده است.

دیروز دوم خرداد (۲۳ مه) به دستور آلکسی لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس یک جنگنده نیروی هوایی بلاروس، هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت رایان ایر را وادار به فرود کرد.  این هواپیما با ۱۲۳ مسافر از آتن راهی ویلنیوس، پایتخت لیتوانی بود.هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ رایان ایر در فرودگاه مینسک فرود اضطراری انجام داد و «رومان پروتاسویچ»، بنیانگذار کانال تلگرامی نکستا…

Read more

زادگاه نئولیبرالیسم به گورستان آن بدل می‌شود؟

زادگاه نئولیبرالیسم به گورستان آن بدل می‌شود؟

نتایج انتخابات قانون اساسی شیلی

مردم شیلی در انتخابات جدید خود به نمایندگانی برای تجدید نظر در قانون اساسی کشورشان رأی دادند که تقریباً گذار شیلی از عصر نئولیبرالیسم را قطعی کرد و به نظر می‌رسد پایان راه نئولیبرالیسم از جایی آغاز می‌شود که سلطه خود را نیز از همان‌جا آغاز کرده بود.

نتایج انتخابات مجلس موسسان قانون اساسی شیلی نویدبخش زلزله‌ای قدرتمند در ساختار حاکم بر این کشور آمریکای جنوبی است. مردم شیلی در انتخابات جدید خود به نمایندگانی برای تجدید نظر در قانون اساسی کشورشان رأی دادند که تقریباً گذار شیلی از عصر نئولیبرالیسم را قطعی کرد و به نظر می‌رسد پایان راه نئولیبرالیسم از جایی آغاز می‌شود که سلطه خود را نیز از همان‌جا آغاز کرده بود.

سالوادور آلنده از سال ۱۹۷۰ تا سال ۱۹۷۳ و کودتای خونین آگوستو پینوشه، رئیس‌جمهور شیلی بود. او یک سوسیالیست دوآتشه بود که برنامه دولت خود را بر پایه مبارزه با فقر و نابرابری تنظیم کرد و الهام…

Read more

اندر ماهیت نظام اقتصادی چین

اندر ماهیت نظام اقتصادی چین

بحث‌های مارکسیستی در چین

طبقه‌ی حاکم چين معترف است که بخش خصوصی سرمایه‌دار نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند. هرچند ادعا می‌کند که این بخش تنها یکی از اجزاء فراوان تشکیل‌دهنده‌ی اقتصادی ترکیبی است، که در آن بخش عمومی و قدرت دولت می‌باید تقویت شود. بر پایه‌ی سخنرانی‌های خود ِرهبران چین به نظر می‌رسد اغلب آن‌ها استدلال می‌کنند که چین در حال حاضر در «مرحله‌ی ابتدایی سوسیالیسم» است، یک گام ضروری به سمت توسعه‌ی نیروهای مولد لازم برای سوسیالیسم کامل. آیا چنین اظهاراتی صحت دارند و سزاوار جدی‌گرفته‌شدن هستند؟ اصلا طور دیگر مطرحش کنیم: آیا دوره‌ی سوسیالیسم چینی به سر رسیده است؟ ما این‌طور فکر نمی‌کنیم.

با این حال، در بحث میان متفکران مارکسیست، اکثر آن‌ها می‌گویند که اقتصاد چین اکنون یک اقتصاد سرمایه‌داری است. مثلا دیوید هاروی معتقد است که از زمان اصلاحات سال ۱۹۷۸، «نولیبرالیسم با ویژه‌…

Read more

در اجلاس سران اتحادیه اورآسیا چه گذشت؟

در اجلاس سران اتحادیه اورآسیا چه گذشت؟

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس اعلام کرد که دلار آمریکا باید از معاملات کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بخصوص در حوزه نفت و گاز حذف و کنار گذاشته شود

به گزارش ایرنا، لوکاشنکو که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اقتصادی اوراسیا را برعهده دارد، روز جمعه در اجلاس مجازی سران این اتحادیه گفت: زمان آن فرا رسیده است تا برای کنار گذاشتن  استفاده از دلار در معاملات مواد هیدروکربنی (نفت و گاز) در کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا تصمیم گرفته شود.

رئیس جمهوری بلاروس ازجمله اهداف اتحادیه اقتصادی اوراسیا به تامین ثبات ارزهای رایج در این اتحادیه، امنیت معاملات، تسهیل دسترسی به بازارهای مالی و ایجاد ساختار مالی مشترک در چارچوب این اتحادیه اشاره کرد.

لوکاشنکو این را نیز گفت که غرب علاقه مند به تقویت اتحادیه اوراسیا و تحکیم موقعیت این اتحادیه به عنوان یک رقیب نیست و باید برای پاسخ دادن به اقدامات آن تدابیری اندیشید…

Read more

حمایت آمریکا از جنایات وحشیانه اسرائیل علیه فلسطینی ها

حمایت آمریکا از جنایات وحشیانه اسرائیل علیه فلسطینی ها

اسرائیل از انواع سلاح‌های پیشرفته علیه ساکنان غزه از جمله بمب‌های فسفری استفاده می‌کند. رژیم اسرائیل در سایه حمایت آمریکا مرتکب جنایت جنگی شده است.

وزارت خارجه فلسطین ضمن انتقاد از کارشکنی‌های آمریکا در نشست شورای امنیت درباره فلسطین، اعلام کرد، رژیم اسرائیل مرتکب جنایات جنگی شده و حتی از بمب‌های فسفری علیه مردم نوار غزه استفاده کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سومین نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل درباره تحولات فلسطین و غزه با کارشکنی آمریکا بدون هیچ نتیجه مشخصی پایان یافت.

در پی این موضوع، وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه‌ای، موضع آمریکا در شورای امنیت را که بر خلاف شعارهای سیاسی «جو بایدن» رئیس‌جمهور این کشور است، محکوم کرد.

در بیانیه صادر شده آمده است، یک مقام مسوول چگونه به خود اجازه می‌دهد که اقدامات رژیم اسرائیل به عنوان یک قدرت اشغالگر را دفاع از خود بنامد، آیا جنایت‌های وحشتناک، کشتار کودکان و ت…

Read more

«مانکورت» عملیات خنثی سازی کودتا دربلاروس!

«مانکورت» عملیات خنثی سازی کودتا در بلاروس!

عملیات ویژه موسوم به "مانکورت" کشیدن نخ اطلاعاتی از کسانیست که از خود بیگانه شده، در تدارک عملیات ترور و کودتا با سرویس های امنیتی و دیپلمات های خارجی در رسوایی «مانکورت» نقش داشته اند. بخشی از اطلاعات به صورت فیلم های مستند در تلویزیون بلاروس ONT از تاریخ 31 مارس2021 انتشار بیرونی یافت، محاکمه، تحقیقات وشناسائی افراد مرتبط ادامه دارد.

در این عملیات چندین گروه به طور همزمان در حال جمع آوری اطلاعات در مورد سازمان ها، افراد و نهادهای دولتی بودند، اسناد به کانال های وابسته تلگرامی فروخته می شود و تلاش می شد همکاران امنیتی  شناخته شده را به طور غیرقانونی از مرز عبور دهند، نمونه الکسی خرلوویچ  سرهنگ دوم کا-گ-ب، که با سازمان امنیت خارجی همکاری می کرد.

این عملیات نشان داد این سرویس های مخفی هستند که مکالمات تلفنی بین دبیر مطبوعاتی لوکاشنکو، ناتالیا ایسمونت را سازمان می دهند. ضبط گفتگو، صحنه هائیکه که "وبلاگ نویسان کانال تلگرامی، خریداری کرده اند"…

Read more

قطعنامۀ کنگرۀ هجدهم حزب کمونیست فدراسیون روسیه

بزرگداشت یاد و خاطرۀ پیروزی اتحاد شوروی بر فاشیسم شرف ماست

قطعنامۀ کنگرۀ هجدهم حزب کمونیست فدراسیون روسیه

حقیقت و قدرت سوسیالیسم- ضامن پیروزی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بر فاشیسم

٢٢ ژوئن سال ١٩۴١ (٠١/ ٠۴/ ١٣٢٠) یک تاریخ غم‌انگیز و وحشتناک برای خلق‌های اتحاد جماهیر شوروی شد٨٠ سال پیش، ماشین ضد انسانی فاشیسم آلمان به کشور ما حمله کرد. این فقط یک کارزار نظامی نبوداین، مشابه الحاق اطریش، حمله به چکسلاواکی، تصرف لهستان یا اشغال فرانسه هم نبود. و مسئله فقط این نیست که نازی‌ها برای اولین بار با مقاومت شجاعانه و بی‌تزلزل در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی روبرو شدند. از سال ١٩٢۵، در اسناد رسمی فاشیسم آلمان ثبت شده بود که اتحاد جماهیر شوروی در معرض نابودی کامل قرار دارد. بصراحت بیان شده بود، که «کشور بزرگ شرقی به طور حتم محکوم به نابودی است» و فاجعه آن «بدون شک درستی نظریۀ نژادی ما را تأیید خواهد کرد».

طرح کلی «شرق…

Read more

قتل عام هزاران اسیر جنگی اتحاد شوروی توسط انگلیسی ها

قتل عام هزاران اسیر جنگی اتحاد شوروی توسط انگلیسی ها

مورخان کشته شدن هزاران اسیر جنگی اتحاد جماهیرشوروی توسط انگلیسی‌ها در سال 1945 را فاش کردند.

به گزارش اسپوتنیک، دیمیتری خوخلوف، مورخ سازمان‌های اطلاعاتی ناگفته‌هایی از زمان پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945 را فاش کرد: ارتش انگلیس که اهداف سیاسی را دنبال می کرد، در آغاز ماه مه 1945 بلافاصله کشتی های آلمانی را با چندین هزار زندانی بی دفاع اردوگاه های کار اجباری نازی ها که بیشتر آنها اسیران جنگی شوروی بودند، به طرز وحشیانه ای نابود کرد و پس از آن انگلیسی ها با شهروندان بازمانده اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تحقیر آمیز رفتار کردند.

روز دوشنبه هفتاد و هفتمین سالگرد فاجعه ای است که در 3 مه 1945 در خلیج لوبک در دریای بالتیک رخ داد (که با غرق شدن کشتی از کپ آرکونا در تاریخ ثبت شد). سپس هواپیمایی نیروی هوایی انگلیس به کشتی های آلمانی حامل اسیران اردوگاه های کار اجباری حمله کرد. در میان کشته شدگان بمب‌ها، موشک ها و گلوله های انگلیسی، شهروندان بیش از 25 ملیت، بومی نه تنها اتحاد جماهیر شوروی شوروی، بلکه ایالات متحده آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، کانادا، ایتالیا، جمه…

Read more

دیاز کانل: «در میان انقلابی‌ها، ما کمونیست‌ها در صف مقدم هستیم»

دیاز کانل: «در میان انقلابی‌ها، ما کمونیست‌ها در صف مقدم هستیم»

منبع: گرانما/  برگردان: ایرج زارع

سخن‌رانی میگل ماریو دیاز کانل برمودز (Miguel Mario Díaz Canel Bermúdez) دبیر اول کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست و رئیس جمهوری کوبا در نشست پایانی هشتمین کنگرۀ حزب در مرکز همایش‌ها در تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۲۱، « ۶۳سالگی انقلاب»

اعضای دفتر سیاسی و دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا
ژنرال ارتش، رائول کاسترو گرامی، رهبر انقلاب کوبا!
رفقای گرامیِ نسل تاریخی روند انقلابی و بنیان‌گذاران حزب کمونیست کوبا!
اعضای دفتر سیاسی و دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست کوبا!
نمایندگان!
رفقا!

هشتمین کنگره به پایان می‌رسد و من در طبقه‌بندی آن به‌عنوان تاریخی شک نمی‌کنم. این یک واقعیت است.

جدا از احساسات و هیجان‌ها برای تاریخ زنده و رهبری شکست‌ناپذیر کسانی که امروز مسئولیت‌ها را به نسل ما منتقل می‌کنند، این امر دارای اهمیتی است که نادیده گرفتن آن غیرممکن است…

Read more

کارگران در روز جهانی کارگر، خواسته های خود را فریاد خواهند زد!

کارگران در روز جهانی کارگر، خواسته های خود را فریاد خواهند زد!

روزجهانی کارگر، اتحادیه‌های کارگری در سراسر جهان صدای خود را برای صلح، حقوق، پایداری و عدالت اجتماعی_اقتصادی بلند خواهند کرد تا برابری را برای تمامی مردم برقرار سازند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، کارگران سراسر جهان دستاوردهای صنفی ۲۰۰ساله خود را در اولین روز از ماه «می‌» جشن خواهند گرفت. آنها مطالبات خود را برای ایجاد روابط کار مناسب و توسعه اشتغال پایدار، بیان خواهند کرد

بر اساس آمار و ارقام منتشر شده از سوی نهادهای بین‌المللی، حدود ۲۵۰ میلیون فرصت شغلی به دلیل شیوع کرونا در سال گذشته میلادی از بین رفت. همچنین این ویروس مرگبار، ۱۳۰ میلیون فرصت شغلی دیگر را در سال جاری میلادی تهدید می‌کند. کنفدراسیون بین المللی اتحادیه کارگری از دولت‌ها می‌خواهد تا ایجاد اشتغال را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود درنظر بگیرند. تضمین بهبود و اشتغال پایدار باید بر مبنای اساسنامه سازمان بین‌المللی کار باشد. این مولفه‌ها را می‌توان در محورهای «اف…

Read more

رئیس دومای روسیه: کرونا ویروس از یک آزمایشگاه آمریکایی به بیرون درز کرده است

رئیس دومای روسیه: کرونا ویروس از یک آزمایشگاه آمریکایی به بیرون درز کرده است

رئیس مجلس دومای دولتی پارلمان روسیه گفت که به اعتقاد وی کروناویروس جدید از یک لابراتوار آمریکایی به بیرون درز کرده و دولت مسکو باید موضوع مسئولیت پذیری از بابت شیوع کووید ۱۹ را پیگیری کند. 

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه مجلس دومای دولتی پارلمان روسیه، ویاچسلاو وولودین، رئیس این مجلس در اظهاراتی در نشست شورای قانونگذاران این مجلس گفت: از یکی لابراتوارهایی که آنها در اطراف دنیا باز کردند چیزی به بیرون درز کرده است.

وی ادامه داد: این ویروس در ووهان یافت شد اما لابراتوار موجود در ووهان به آمریکا تعلق دارد و مقام‌های آمریکایی تامین کننده مالی آن هستند. هم اکنون لابراتوارهای آمریکایی محل مطالعه، تحقیق و حتی ایجاد تسلیحات بیولوژیکی جدید از سوی دانشمندان در گرجستان، در برخی کشورهای حوزه شرق اروپا واقع هستند. آنها باید تحت کنترل گرفته شوند.

Read more

دیدگاه ما نسبت به تئوری منافع

کلوپ بحث

دیدگاه ما نسبت به تئوری منافع

نوشته  «پ.کروپیشو»

  در رابطه با دیدگاه ما نسبت به تئوری منافع که توسط «پ.کروپیشو» کاندیدای علوم فیزیک-ریاضی و عضو انجمن دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی(روسو) ارائه شده است، بارها در مجامع مختلف علمی، سخنرانی ها، مقالات و بیانیه ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است. اگر بخواهیم بسیار مختصر در مورد ماهیت این تئوری صحبت کنیم، باید گفت که این تئوری، اثبات انحطاط سیستم حکومتی اداره از بالا، در صورت عدم ارتباط متقابل اداره کنندگان و اداره شوندگان است. تئوری منافع نه فقط در تمامی فرماسیون های انگلیِ ماقبل سوسیالیستی معتبر است، بلکه حتی در دوران ساختمان دولت شوروی.

  در پائین به برخی از نتایج تئوری منافع در فرمول بندی خودِ مبتکرِ این تئوری، «پ.کروپیشو»، اشاره می کنیم، که ما را به بررسی دلایل شکست سوسیالیسم برمی گرداند.

  واضح است که سوسیالیسم و خلاقیت زنده توده ها ، که و.ا.لنین به درستی آن را «فاکتور اصلی جامع…

Read more

قیام هفت ثور؛ حماسه‌ی بدفرجام

قیام هفت ثور؛ حماسه‌ی بدفرجام

اسد الله کشتمند

چهل وسه سال قبل ازامروزحادثه‌ای درافغانستان اتفاق افتادکه اثرات آن بسان زلزله‌ای نیرومند تاریخ مارا رقم زد و به لرزه درآورد، که اثرات آن تاهنوزباقی‌است. درروزهفتم ثور(اردیبهشت) سال1357خورشیدی گروهی ازافسران مجهزبه اندیشه‌های چپ انقلابی قیام وسیع ارتش افغانستان درمرکزکشور- کابل را به‌راه انداختند. تانک‌ها ونیروی‌هوائی ارتش، کابل راکه به شهری بسیارآرام شهرت داشت به جهنمی سوزان و پرغوغا مبدل ساختند. درپس منظراین قیام، بیشترازسیزده سال مبارزه پرازوقف وخستگی ناپذیرتشکیلاتی، سیاسی وایدئولوژیک قرارداشت. اما نتیجه‌ی این‌مبارزه پرجنب وجوش برای روشنفکران انقلابی‌افغانستان، بااین قیامی که بی‌موقع براه افتیده بود، درخط درست آن‌چه خوداندیشه‌ها وتجارب انقلابی درقرن بیست می‌گفت قرارنگرفت وزود؛ بسیار زود اختلافات وعدم تجانس دید ازآنچه باید انجام می‌یافت دردوبخش تشکیل‌دهنده قدرت به دست آمده ازاین قیام تبارزکرد وفداکاری جانبازانه افسران انقلابی درهاله‌ای ازابهام دردآلودقرارگرفت. دوفراکسیون حزب‌انقلابی مجهز به ایدئولوژی طبقه‌کارگرکه هردو خودرا حزب‌دموکراتیک خلق افغانستان می‌نامیدند وبالاخره درکادروحدت بهم پیوسته بودند، درگرماگرم پیروزی هفت ثوربا دودید متفاوت ومتضاد ازبسی مسائل مطروحه دربرابرهم قرارگرفتند. برای هرنوع تحلیل و بازنگری حوادث مربوط به هفت‌ثور، اگراین تفاوت دید وعملکردهردوسازمان حزبی درپس منظر تاریخی جنبش چپ جوان افغانستان مدنظرنباشد، نتیجه‌ی منطقی ومطلوب به‌دست نخواهدآمد.…

Read more

بیانیهٔ فدراسیون جهانی سندیکا‌های کارگری به‌مناسبت اول ماه مه سال ۲۰۲۱ “امید در دل مبارزات ماست!”

بیانیهٔ فدراسیون جهانی سندیکا‌های کارگری

به‌مناسبت اول ماه مه سال ۲۰۲۱

“امید در دل مبارزات ماست!”

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به‌نمایندگی از طرف ۱۰۵ (صدوپنج) میلیون کارگر عضو خود از ۱۳۳ کشور جهان، درودهای گرم انترناسیونالیستی و رزم‌جویانه‌اش را به‌مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، به همهٔ زحمتکشان جهان تقدیم می‌دارد. هر اقدام، برنامه، سیاست، و عملکرد ما به‌ویژه در این اوضاع بسیار سخت، به‌خاطر توده‌های مردم و آرمان و منافع طبقه کارگر است. سال ۲۰۲۱ / ۱۴۰۰همچنین سال تدارک بزرگ‌ترین رخداد کارگری و سندیکایی بین‌المللی یعنی برگزاری هجدهمین کنگرهٔ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری است.
همه‌گیری کووید- ۱۹ بر مبارزات و زندگی کارگران اثرهایی ژرف داشته است. طبقهٔ ما هزاران تن تلفات جانی در سراسر جهان داشته ‌است. جنبش مبارزاتی ما در اوضاعی سخت و ناخواسته‌ قرار دارد، درعین‌حال مبارزات سندیکایی بین‌المللی با تمرکز بر کل زندگی با قوت و امید جریان دارد. این مبارزات ایمنی و بهداشت در محیط‌های کاری، دسترسی به آب و غذای با کیفیت، دسترسی به آموزش و پرورش رایگان برای فرز…

Read more

به مناسبت روز جهانی کارگر اول ماه مه: وضعیت فعلی و وظایف ما

به مناسبت روز جهانی کارگر

اول ماه مه: وضعیت فعلی و وظایف ما

فدراسیون جهانی کارگری (WFTU ( به مناسبت اول ماه مه 2020 به کارگران در تمام قاره ها درود می فرستد. همۀ آنانی که کارشان حتی در شرایط دشواری چون بیماری همه گیر ویروس کرونا چرخ های زندگی را به حرکت د ر می آورند و تولید همۀ کالاهای لازم را برقرار نگه می دارند تا ادامۀ زندگی ممکن و نیازهای کارگران و اقشار مردم برآورده شود.

ما قدردان میلیون ها نفر از کارکنان در سیستم های بهداشت عمومی در سرتاسر جهان هستیم:  پزشکان، پرستاران، همۀ کارکنان مراقبت های بهداشتی که هر روز در میان همه گیری ویروس کرونا برای نجات بیماران از این بیماری همه گیر حتی بدون برخورداربودن از تجهیزات پزشکی و محافظتیِ لازم، مبارزه می کنند، و سلامتی و زندگی خودشان را در معرض خطر قرار می دهند.  آنها با شجاعت و ازخودگذشتگی، در خط مقدم مبارزه قرار دارند و بار مسئولیت مراقبت و درمان در شرایط یک بیماری همه گیر را ک…

Read more

پوتین در پیام سالانه خود به مجمع فدرال پارلمان روسیه:

پوتین در پیام سالانه خود به مجمع فدرال پارلمان روسیه:

هر کشوری بخواهد از خط قرمزهای ما بگذرد، پشیمان خواهد شد!

ولادیمیر پوتین با این هشدار که بهتر است هیچ کشوری از هیچ یک از خط قرمزهای روسیه عبور نکند، تصریح کرد روسیه برای حفظ منافع خود، به هرگونه اقدام تحریک کننده علیه این کشور، پاسخی سریع، شدید و فراتر از آن خواهد داد.

به گزارش ایرنا، پوتین روز چهارشنبه در پیام سالانه خود به مجمع فدرال پارلمان روسیه شامل مجلس دوما و شورای فدراسیون تاکید کرد اگر کشوری بخواهد از خط قرمزهای روسیه عبور کند، پاسخ پشیمان کننده دریافت خواهد کرد.

وی درباره شیوع ویروس کرونا نیز با بیان اینکه هنوز بطور نهایی و قطعی کرونا در روسیه مهار نشده است، گفت که فقط با واکسیناسیون می توان با همه گیری ویروس کرونا مقابله کرد

رئیس جمهوری روسیه از مردم کشورش خواست تا همه واکسن کرونا بزنند.

وی گفت: دانشمندان ما ،سه واکسن قابل اعتماد علیه کرونا ساخته اند که موفقیت بسیار بزرگی برای کشور ما است…

Read more

ضرورت اتحاد نیروهای ملی و میهنی

ضرورت اتحاد نیروهای ملی و میهنی

گنادی زیوگانوف: یکی از برج‌های کرملین به تحریکات ادامه می‌دهد

اتحاد نیروهای ملی و میهن‌پرست ضرورت تام دارد، باید از تحریک آن‌ها علیه یکدیگر اجتناب کرد.

رسوایی دیگر در دومای دولتی: ولادیمیر ژیرینوفسکی گفت که گویا کنگرۀ آوریل حزب کمونیست فدراسیون روسیه قصد دارد یوری آفونین معاون صدر کمیتۀ مرکزی را بجای گنادی زیوگانوف بعنوان صدر حزب انتخاب کند. او اظهار داشت: «اگر چه زیوگانوف را پیشنهاد خواهند کرد، احتمالا، آفونین، بعنوان رهبر جدید انتخاب خواهد شد».

رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه اظهارات مربوط به تغییر رهبری را داستان نامید. او یادآور شد که حزب کمونیست طبق اساسنامه هر چهار سال یک بار کنگره برگزار می‌کند و کنگرۀ نوبتی خود را در روزهای ٢٣- ٢۴ آوریل برگزار خواهد کرد. در کنگره‌ها نمایندگان سازمان‌های حزبی ٨۵ واحد کشوری با رأی مخفی خود اعضای کمیتۀ مرکزی را انتخاب می‌کنند و سپس، کمیتۀ مرکزی هیأت رئیسه، صدر و معاونان آن را انتخاب می‌کند.…

Read more

دستیار ارشد آیشمن، جاسوس سیا؟

دستیار ارشد آیشمن، جاسوس سیا؟

نیویورک تایمز و یک شبکه تلویزیونی آلمان اسناد محرمانه‌ای را منتشر کرده‌اند که به موجب آن فرانتس ژوزف هوبر، یک دستیار ارشد آدولف آیشمن و رئیس گشتاپو در اتریش، که به فرمان او ده‌ها هزار نفر از یهودیان اتریش بازداشت و به کام مرگ فرستاده شدند، بعد از جنگ در خدمت سیا و سازمان اطلاعاتی آلمان بوده است.

بنا بر گزارش، آمریکایی‌ها در چارچوب جنگ سرد و عملیات جاسوسی علیه بلوک شرق چشم بر جنایات هوبر می‌بندند و آلمانی‌ها را متقاعد می‌کنند که او را از پروسه مجازات جنایتکاران نازی خارج کنند تا بتوانند از "توانایی‌هایش علیه کمونیست‌ها" استفاده کنند.

گزارش می‌گوید که هوبر هیچگاه سابقه خود را در برابر سیا پنهان نکرده بود، و آمریکایی‌ها برای این که او راحت بتواند زندگی کند تاییدیه‌ای هم به او دادند که او ارتباطی با نازی‌ها نداشته است. اما بیست سال بعد یعنی در سال ۱۹۶۴ سیا از بیم آن که سابقه هوبر بالاخره لو برود او ر…

Read more

تلاش برای کودتا و ترور رئیس‌جمهور بلاروس ناکام ماند

تلاش برای کودتا و ترور رئیس‌جمهور بلاروس ناکام ماند

رئیس‌جمهور بلاروس اعلام کرد طرح عوامل خارجی برای کودتا در این کشور و ترور او و دیگر مقامات بلاروسی توسط نیروهای اطلاعاتی خنثی شده است.

به گزارش فارس، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس روز یکشنبه از خنثی شدن طرح جدیدی برای کودتا و ترور در این کشور خبر داد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «یورو نیوز»، لوکاشنکو گفت در همین ارتباط، دو نفر توسط نیروهای امنیتی روسیه در مسکو بازداشت شده‌اند که هر دو دارای تابعیت آمریکایی هستند.

رئیس جمهور بلاروس افزود: «ما گروهی را بازداشت کردیم و آن‌ها به ما نشان دادند چگونه برای همه چیز برنامه‌ریزی کرده بودند. من حرفی نزدم. سپس دریافتیم که این اقدام به وضوح کار سرویس‌های اطلاعاتی خارجی و به احتمال زیاد اف‌بی‌آی یا سی‌آی‌اِی بود».

از سوی دیگر سازمان اطلاعاتی بلاروس اعلام کرد که در «عملیاتی ویژه»، طرح «گروهی سازمان‌یافته با اهداف تروریستی» را خنثی کردند که قصد ترور رئیس جمهور و خانواده‌اش را داشت…

Read more

صندوق بین‌المللی پول و نسخه جدید اجماع واشنگتن

صندوق بین‌المللی پول و نسخه جدید اجماع واشنگتن

نشست بهاری صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی که طی آن این مؤسسات مالی بین‌المللی به طور سنتی برنامۀ اقدام برای سال جاری را تعیین می‌کنند، به تازگی به پایان رسید.

صندوق بین‌المللی پول بلافاصله بعد از نشست یکسری تصمیمات اتخاذ کرد. جلسۀ کمیتۀ بین‌المللی ارزی- پولی صندوق برگزار شد. این نهاد مشورتی، پیش‌نویس تصمیمات هیأت مدیرۀ صندوق را آماده می‌کند، هر سال دو جلسه تشکیل می‌دهد و هیئت مدیرۀ صندوق از ٢۴ نفر تشکیل یافته است. کمیتۀ بین‌المللی ارزی- پولی صندوق بین‌المللی پول همچنین شامل یک مدیر از فدراسیون روسیه نیز می‌باشد (وزیر دارایی، آنتون سیلوانوف- Anton Siluanov).

بدنبال چهل و سومین جلسۀ کمیتۀ بین‌المللی ارزی- پولی صندوق بین‌المللی پول در تاریخ ٨ آوریل بیانیۀ رسمی منتشر شد. در این بیانیه آمده است بهبود اقتصادی جهان که سال گذشته در اثر «همه‌گیری» آسیب دید، سریعتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، اتفاق می‌افتد. دلیل اصلی این مدعا مایه‌کوبی (واکسیناسیون) در بسیاری از کشورها می‌باشد. کمیتۀ بین‌المللی ارزی- پولی صندوق بین‌المللی پول معتقد است، که موفقیت در…

Read more

کاخ سفید بدنبال گسترش دامنه جنگ سرد

کاخ سفید بدنبال گسترش دامنه جنگ سرد

به گزارش رادیو بین المللی چین، کارشناسان چینی بر این باورند که بودجه دفاعی پیشنهادی 715 میلیارد دلاری دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به منظور مقابله با آنچه به اصطلاح تهدیدات چین و روسیه تلقی شده اند، هزینه چین هراسی و روسیه هراسی واشنگتن محسوب می شوند و نماد واضحی از سرقت هزینه های دفاعی واشنگتن توسط صنایع نظامی این کشور است اما باید در نظر داشت که این هزینه های بالا به هیچ جایی نخواهند رسید چرا که امکان ندارد دولت آمریکا بتواند همزمان موفق به مهار دو قدرت بزرگ دنیا شود.

بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی، بایدن اولین پیشنهاد بودجه ای خود را روز جمعه گذشته به کنگره ارائه کرد و خواستار تخصیص بودجه ای معادل 715 میلیارد دلار به عنوان اولین بودجه پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) شد؛ چنین درخواستی از سوی بایدن نشان دهنده تلاش کاخ سفید برای مهار چین و روسیه است چرا که واشنگتن این دو کشور را دو چالش برتر پیش روی خود تلقی می کند…

Read more

یهودا قبل از هر کسی به خود خیانت می‌کند

یهودا قبل از هر کسی به خود خیانت می‌کند

در روزهای سی‌امین سالگرد همه‌پرسی مشهور (١٧ مارس ١٩٩١ م.) در مورد حفظ اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، خاطراتی که بر سر مردم آوار شد، به هیچوجه در حسرت گذشته نبود.

به یادها می‌آید که چگونه میخائیل گارباچوف هنگام به عهده‌ گرفتن پست دبیر کلی کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی در سال ١٩٨۵ به مردم و حزب کمونیست وعده داد و سوگند یاد کرد، که وحدت و اقتدار اتحاد جماهیر شوروی را تقویت کند. پس از آن طی ۶ سال بعد، چه اتفاق افتاد و چه چیزی در او تغییر کرد؟

برای بسیاری‌ها سؤال است، برخی‌ها تلاش می‌کنند پاسخ‌هایی در عمق گذشته بیابند. حتی یافتند، که پدربزرگ‌های او و همسرش جزو مجازات شدگان بودند. پدربزرگ پدری و مادری میخائیل گارباچوف هر دو محاکمه شدند، یکی به اتهام «دشمن خلق»، دیگری دو بار به جرم دزدی. این، طبیعتا، نمی‌توانست اثر خود را در روانشناسی او باقی نگذارد و در شکل‌گیری شخصیت و جهان‌بینی وی بی‌تأثیر باشد (البته، پدر باریس یلتسین نیز ٢٠ سال بعد انقلاب اکتبر، در سال ١٩٣٧ اعدام شد. م.). روانشناسان خارجی از چنین توضیحاتی غافل نبوده‌اند.…

Read more

آغاز جنگ روانی آمریکا علیه روسیه

آغاز جنگ روانی آمریکا علیه روسیه

غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا نوع جدیدی از جنگ علیه روسیه را به راه انداخته است، جنگی روانی و ذهنی که عواقب آن بلافاصله ظاهر نمی شود.

 به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را آندره ایلنیتسکی مشاور وزیر دفاع روسیه اعلام کرده است.

به گفته وی ، کشورهای غربی از رویارویی مستقیم نظامی با روسیه اجتناب می کنند  زیرا مسکو قادر است با سلاح های هسته ای و ارتش مدرن خود صدمات غیر قابل قبولی به آنها وارد کند و احتمال چنین درگیری در ده سال آینده منتفی است. مشاور وزیر دفاع روسیه خاطرنشان می کند به این دلیل، غرب تحت رهبری ایالات متحده آمریکا جنگ ترکیبی خبری و اطلاعاتی علیه روسیه را به راه انداخته است.

ایلنیتسکی گفت: "همه اینها منجر به ظهور نوع جدیدی از جنگ می شود. اگر در جنگهای کلاسیک هدف نابودی نیروی انسانی دشمن و  در جنگهای سایبری مدرن، از بین بردن زیرساخت های دشمن در نظر است، ، هدف جنگ جدید نابودی خود آگاهی و  تغییر بنیان ذهنی - تمدنی جامعه دشمن است. من این نوع جنگ را جنگ روانی می نامم".…

Read more

«نوسازی بزرگ»

«نوسازی بزرگ»

والنتین کاتاسونوف

كلاوس شواب و شركاء، كه سال گذشته برنامۀ نوسازی بزرگ را اعلام كردند، به خوبی می‌فهمند كه اجرای این طرح ممكن است با موانع جدی روبرو شود.

یکی از چنین موانعی، مقدم بر همه، می‌تواند عدم تمایل میلیاردها انسان از کشورهای مختلف جهان برای زندگی در «دنیای شگفت‌انگیز جدید» باشد که مظنون هستند در پشت این تابلوی زیبا، «اردوگاه اجباری الکترونیکی» و یک نظام برده‌داری جدید پنهان شده است. یک

درست به همین دلیل است که شواب و شرکاء در حال استفاده از ترفندهای میلتون فریدمن، طرفدار مشهور نظریۀ کمیّت پول هستند، که معتقد بود هرگونه اصلاحات و انقلاب بنیادی فقط در حالت «شوک درمانی» قابل انجام است. یعنی سریع، گستاخانه و قاطعانه! بگونه‌ای که قربانی (مردم) وقت اندیشیدن، فهمیدن و نیرو جمع کردن برای دفع نداشته باشد. همانطور که روسیه در اوایل دهه ١٩٩٠ با کمک «شوک درمانی» در روی ریل سرمایه‌داری قرار گرفت.

Read more

پایان «دو نشست»؛ آغاز سفر تاریخی چین به سوی ساخت کشوری مدرن سوسیالیستی

پایان «دو نشست»؛ آغاز سفر تاریخی چین به سوی ساخت کشوری مدرن سوسیالیستی

به گزارش رادیو بین المللی چین، روزپنج شنبه برابر با 11 مارس/21 اسفندماه اجلاس سالانه «دو نشست» (نشست سالانه مجلس نمایندگان و کنفرانس مشورت سیاسی خلق) چین که توجه همگان در سراسر جهان را به خود جلب کرده بود، در پکن به پایان رسید؛ چهارمین نشست سیزدهمین مجلس ملی خلق چین، اجرای مجموعه ای از تصمیمات شامل «گزارش کار دولت»، «چهاردهمین برنامه توسعه 5 ساله» و «تدوین اهداف بلند مدت 2035» را همراه با تصمیم گیری درباره تکمیل سیستم انتخاباتی منطقه اداری ویژه هنگ کنگ به تصویب رساند.

به این ترتیب می توان گفت که دو نشست چین در یک برهه خاص تاریخی، مبتنی بر واقعیات و با چشم انداز آینده برگزار شد و طرح کار رستاخیز ملی و توسعه آتی چین را ترسیم کرد؛ به این ترتیب کشتی غول پیکر چین بار دیگر آماده شده است تا به سوی تحقق هدف ساخت یک کشور مدرن سوسیالیستی به حرکت درآید.

اینطور گفته می …

Read more

روغن و مرغ همچنان در ارومیه نایاب است

روغن و مرغ همچنان در ارومیه نایاب است

در بسیاری از شهرهای ایران از جمله در ارومیه مرغ و روغن نایاب است. مردم در صف‌های طولانی سرگردان شده‌اند و همچنان بر روند توزیع کالاهای اساسی هیچگونه نظارتی وجود ندارد. ومردم هر روز سرگردان‌تر از دیروز در بازار در تلاش برای خرید مایحتاج خود هستند.

خبرگزاری (ایلنا) پنجشنبه ۲۰ اسفند از ارومیه گزارش داد که مرغ و روغن در بسیاری از شهرهای ایران به ویژه در ارومیه نایاب است. بر همین اساس فروشندگان مردم را وادار می‌کنند که همراه با مرغ یا روغن یک کالای دیگر را هم خریداری کنند.

علاوه بر استان آذربایجان، در روزهای گذشته خبرهایی از کمبود مرغ و روغن در استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی، همدان، تهران و البرز، کهگیلویه و بویر احمد و در چند استان دیگر ایران منتشر شده بود. در شهریور سال جاری روغن جامد در  با کمبود عرضه مواجه شد و از مهر به این سو نایاب شد.  به دارنده هر کارت ملی فقط یک روغن جامد ارائه می‌شود…

Read more

تشکیل گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد

تشکیل گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد

۱۷ کشور عضو سازمان ملل متحد، ائتلافی با عنوان “گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد” را آغاز کردند که هدف آن اعتلای منشور و مقابله با اقدامات قهریه یکجانبه است.

دولت دونالد ترامپ که از توافق‌های بین‌المللی و همچنین نهادهای سازمان ملل متحد خارج شد، شرایط را به سمتی سوق داد که اصل این مهم‌ترین نهاد بین‌المللی زیر سوال رفته بود.

وضع تحریم‌های یکجانبه و اعمال فشار به کشورها با اهرم مجازات، کار را به جایی رساند که هیچ نهاد بین‌المللی برای مقابله با بحران‌ها و همچنین حفظ صلح و امنیت بین‌المللی قادر به ایفای وظیفه نبود و رفته رفته، کشورها را به سمت این کشاند که ائتلافی را برای صیانت از منشور ملل متحد تشکیل دهند.

برای نخستین بار این ایده با گسترش یکجانبه‌گرایی آمریکا علیه برخی کشورها همچون ایران، روسیه، کوبا، کره شمالی، ونزوئلا، فلسطین و سوریه مطرح شد و در بهمن ماه 1397، خورخه آرائاسا وزیر خارجه ونزوئلا به همراه سفرای روسیه، ایران، سوریه، چین، فلسطین به عنوان رئیس گروه 77، بولیوی، کشورهای آفریقایی و آسیایی …

Read more