header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

دنیا در آستانه دگرگونی سیاست قدرت‌های جهانی

دنیا در آستانه دگرگونی سیاست قدرتهای جهانی

بخش اول

در حالی که دنیای تک قطبی ساخته غرب آهسته ولی پیوسته به ورطه سقوط میلغزد، اکنون بیش از پیش روشنتر میشود که ایالات متحده «هژمون» از کدام جنس است. امروز، همچون گذشته، این کشور از تصمیمات سازمانهای بینالمللی که خود ایجاد کرده است تبعیت نمیکند و هر مشکلی را تنها با توسل به نیروی بیرحم نظامی حل میکند. همزمان واشنگتن و نیروهای مسلح آن صدها هزارنفر را در سرتاسر جهان مصون از مجازات و بیهیچ شرمی میکشند و معلول میکنند.

کافی است به خاطر آوریم که ایالات متحده «دموکراتیک» در طول جنگ دوم جهانی در ژاپن و در آلمان چه کرد، و پس از آن در ویتنام، سراسر کشور را با سلاحهای شیمیائی (عامل نارنجی، سم گیاهکُش) غرق و آلوده کرد. کافی است بهیاد آوریم چگونه ارتش ایالات متحده در سرتاسر جهان از یوگسلاوی، گرانادا، پاناما و نیکاراگوئه گرفته تا افغانستان، عراق، سوریه و لیبی مرتکب جنایت شده است. مجمع عمومی سازمان ملل تهاجم ایالات متحده به تمام کشورهای یاد شده را غیرقانونی و نقض آشک…

Read more

گنادی زیوگانف: "نبرد با فاشیست ها را از لنین و استالین باید آموخت!"

ترجمه. کاوه آیلین

گنادی زیوگانف:

"نبرد با فاشیست ها را از لنین و استالین باید آموخت!"

در 23 ژانویه، پیش از اجلاس عمومی دومای دولتی، صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، رئیس فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه در دومای دولتی گنادی زوگانوف در برابر خبرنگاران سخنرانی کرد. متن سخنان وی را مورد توجه شما قرار می دهیم.

- روز بخیر! امروز دومای دولتی بیانیه ویژه ای را به تمام پارلمان های جهان در ارتباط با اقدامات تروریستی که رژیم شیطانی فاشیست نازی-باندرا در کیف انجام می دهد، تصویب خواهد کرد. این رژیم به طور ناگهانی و نه تصادفی ظاهر نشد: آنها وارثان هیتلرها و مانرهایم هاهستند که دولت ما را خفه کردند، وارثان آن گروه - آنتانت هستند که جمهوری شوروی را ویران کردند. هم اکنون ما یک نمایشگاه منحصر به فرد افتتاح کرده ایم - دقیقاً 80 سال از رفع محاصره لنینگراد گذشته است: با این محاصره، نازی ها سعی کردند 5/2 میلیون شهروند شهر را خفه و دولت ما را سرنگون کنند. اما چیزی عاید آنها نشد…

Read more

نمایندگان فلسطین در دادگاه لاهه خواستار پایان اشغالگری اسرائیل شدند

نمایندگان فلسطین در دادگاه لاهه

خواستار پایان اشغالگری اسرائیل شدند

عفو بین‌الملل نیز روز دوشنبه اعلامیه‌ای منتشر کرد و گفت که اسرائیل باید به اشغال «بی‌رحمانه» فلسطین پایان دهد و «تقویت آپارتاید و نقض سیستماتیک حقوق بشر را متوقف کند.»

ریاض المالکی، وزیر خارجه حکومت خودگردان فلسطین و ریاض منصور، فرستاده فلسطین در سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۱۹ فوریه / ۳۰ بهمن در نخستین جلسه استماع دیوان دادگستری بین‌المللی در لاهه هلند در رابطه با تبعات قانونی اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل، از قضات خواستند دستور به پایان اشغالگری اسرائیل بدهند.

این دادگاه روز دوشنبه آغاز شد و قرار است در شش جلسه تا روز دوشنبه ۷ اسفند / ۲۶ فوریه برگزار شود.

این پرونده مجزا از پرونده‌ای است که آفریقای جنوبی در رابطه با «نسل‌کشی» اسرائیل در جنگ با غزه گشوده است.

در دسامبر ۲۰۲۲، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از دیوان دادگستری بین‌المللی می‌خواست نظر مشو…

Read more

چه چیزی پشت جنگ تلافی جویانه آمریکا در خاورمیانه است؟

چه چیزی پشت جنگ تلافی جویانه آمریکا در خاورمیانه است؟

در عین حال که دولت آمریکا به دنبال آتش بس در غزه است اما همچنان به حملات علیه نیروهای مسلح حوثی و اهدافی در عراق و سوریه ادامه می‌دهد؛ این نشان می‌دهد سیاست خاورمیانه‌ای ایالات متحده دچار هرج و مرج شده است. این نه فقط اعتبار ایالات متحده در خاورمیانه را تضعیف خواهد کرد بلکه نشان می‌دهد آمریکا قادر به حل مشکلات کنونی در منطقه نیست.

شامگاه سوم فوریه (14 بهمن) ایالات متحده و بریتانیا حملات هوایی علیه اهداف شبه نظامیان مسلح «حوثی» در صنعا پایتخت یمن و دیگر استان‌های این کشور انجام دادند. یک روز قبل از این هم ارتش آمریکا حملاتی را علیه بیش از 85 موضع مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه و عراق انجام داد.

ایالات متحده به طور پی در پی در خاورمیانه آتش گشوده است. چه چیزی پشت این طرح قرار دارد؟ آیا اقدامات نظامی آمریکا افزایش خواهد یافت؟…

Read more

اعتراض‌های فرامرزی کشاورزان در اروپا چه دلایلی دارد؟

اعتراض‌های فرامرزی کشاورزان در اروپا چه دلایلی دارد؟

اعظم بهرامی ــ بسیاری از کشاورزان نگران مالیات‌های بالا و مقررات سختگیرانه فزاینده هستند. آنها می‌گویند که از تاثیرات خشکسالی، سیل و آتش‌سوزی رنج می‌برند و سیاست‌های سبز دستوری از بالا به آنها کمکی نمی‌کند.

همه چیز از چند سال گذشته شروع شد که کشاورزان به شکل پراکنده در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند برخی جاده‌ها را ببندند و در مخالفت با قوانین جدید زیست‌محیطی اتحادیه اروپا، بنرهای اعتراضی نصب کنند.

یکی از اولین اعتراضات کشاورزان در هلند به این قوانین اول اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شد. با وجود این، سابقه اعتراضات کشاورزان اروپایی به سیاست‌گذاری‌های دولت‌ها به دهه هفتاد قرن بیستم باز می‌گردد.

تنها بعد از گذشت زمان اندکی، کشاورزان شعار مهمی را به اعتراضات خود اضافه کردند: «آنها روی سر ما راه می‌روند» که به پر زحمت و پر اهمیت بودن کارشان در مقایسه با نتیجه کم و نادیده گرفتن شدن حقوقشان اشاره داشت. این اعتراضات به شکل عمده متوجه قوانینی در مورد گذار به کشاورزی پایدار است…

Read more

بیانیه جبهه خلق برای آزادی فلسطین

بیانیه جبهه خلق برای آزادی فلسطین

قتل عام رفح جنایت جدید صهیونیستی است که به طور کامل توسط آمریکا و جنایتکار جنگی، جو بایدن، حمایت می‌شود

 جبهه خلق برای آزادی فلسطین در بیانیه‌ای تاکید کرد که «دشمن صهیونیستی شامگاه دیروز و سحرگاه امروز در شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه قتل عام فجیعی انجام داد که طی آن ده‌ها نفر شهید و مجروح شدند، از جمله غیرنظامیان و آوارگان در چادرها، زیرساخت‌ها، مساجد یا خانه‌های امن. این جنایت جنگی جدید رژیم صهیونیستی است؛ با چراغ سبز و حمایت کامل از سوی دولت آمریکا و جنایتکار جنگی جو بایدن.»

▫️جبهه تاکید کرد که «این جنایت شنیع جدید صهیونیست‌ها در رفح و تداوم جنایات تمام عیار نسل کشانه علیه مردم ما در سراسر نوار غزه بدون پاسخگویی و نظارت و در مقابل چشمان همه جهان و در پرتو سکوت و همدستی بین‌المللی و عربی در حال انجام است.»

▫️جبهه خلق در این بیانیه افزود که «قتل عام رفح سقوط اخلاقی چشمگیر جامعه بین المللی را تایید و نادرستی ارزش‌های جهان آ…

Read more

جزئیات مصاحبه تاکر کارلسون مجری معروف آمریکایی با ولادیمیر پوتین

جزئیات مصاحبه تاکر کارلسون مجری معروف آمریکایی با ولادیمیر پوتین

کارلسون مجری محبوب و سابق دار شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در پیامی ویدیویی که از شبکه اجتماعی ایکس به‌اشتراک گذاشت، اعلام کرد که ویدئوی مصاحبه با پوتین را نه در صفحه شخصی بلکه در شبکه اجتماعی ایکس به‌اشتراک خواهد گذاشت. ایلان ماسک صاحب شبکه اجتماعی ایکس به وی قول داد که پس از پخش این ویدئو در پلاتفرم ایکس آن‌را محدود نکند.

به گزارش اسپوتنیک، تاکر کارلسون، مجری سرشناس خبری تلویزیونی ایالات متحده آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس دولت روسیه مصاحبه کرد. این مصاحبه مورد انتظار، تنها در دو طی ساعت، میلیون ها بازدید از پلتفرم های این روزنامه نگار آمریکایی را دریافت کرد. مکالمه طولانی بود و نه تنها برای مخاطبان غربی، بلکه روسی نیز مصاحبه ای کاملا صریح بود.

تاکر کارلسون با خاویر مایلی، رئیس جمهور آرژانتین و هم با دونالد ترامپ، رهبر سابق ایالات متحده، مصاحبه را به همین ترتیب آغاز کرد…

Read more

گلوبال تایمز: اهداف گسترش ناتو روز به روز آشکارتر می شوند

ترجمه. کاوه آیلین

گلوبال تایمز: اهداف گسترش ناتو روز به روز آشکارتر می شوند

با پیشروی و گسترش ناتو در مقیاس جهانی، خطر جنگ به ناچار افزایش خواهد یافت.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اخیراً بمنظور بحث در مورد ادامه حمایت از اوکراین و تضمین ارسال مداوم تسلیحات به این کشور در شرایط درگیری ها از ایالات متحده آمریکا بازدید کرد. روزنامه چینی گلوبال تایمز می نویسد که این شامل تصویب بسته کمک اضافی بمیزان 60 میلیارد دلار و بودجه 4 ساله بمیزان 5/54 میلیارد دلار برای حمایت از اوکراین است.

 استولتنبرگ در طول مصاحبه ها و سخنرانی های خود در ایالات متحده آمریکا بارها از چین یاد کرد و به وضوح آن را به مثابه "چالشی" برای ناتو تعیین کرد. به نظر می رسد که رهبر بزرگترین سازمان نظامی جهان دیگر ارزیابی درگیری روسیه و اوکراین را به اروپا محدود نمی کند و آن را نشانه ای از یک درگیری ژئوپلیتیک جهانی گسترده تر می داند. در نتیجه، وی به دنبال دست یافتن به گسترش جهانی ناتو اس…

Read more

شوروی ستیزی چگونه بوجود آمد

ترجمه. کاوه آیلین

ژاننا شویدکایا

شوروی ستیزی چگونه بوجود آمد

راه برون رفت از دام ایدئولوژیک کجاست؟

از سال 1991 به این طرف، روسیه را به مثابه کشوری شوروی ستیز ایجاد کردند. همه چیز شوروی بی ارزش و مطرود و کنار گذاشته شد. ارتش بزرگی از امتیاز خواران و بورس بازان ظاهر شدند که روی بی ارزش کردن تاریخ شوروی، نظام سوسیالیستی و کاهش ارزش دستاوردهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی کارمی کنند. روسیه ضمن خیانت به سوسیالیسم، چهار تاق و بدون محدودیت به استقبال سرمایه داری رفت. حزب کمونیست که در آن زمان در سال 1991 بوسیله «یلتسین» ممنوع شد، زیر تازیانه خاصی قرار گرفت و اموال عظیم حزب را سریعا خصوصی سازی کردند. و حالا که عشق به غرب لیبرال به پایان رسیده و راههای ما از هم جدا می شوند، روسیه در دام ایدئولوژیک قرار گرفته است: از شوروی روی بر گرداندند، نه غربی شدند، نه خود را مرتب وجمع کرده اند. آیا راهی برای خروج هست؟ بگذارید تلاش کنیم این راه خروج را درک کنیم. اما نخست یک پیشی…

Read more

رسانه‌های غربی درباره چین «دروغ می‌گویند»

رسانه‌های غربی درباره چین «دروغ می‌گویند»

 چرا رسانه‌های غربی مشتاق «شکست» جلوه دادن موفقیت چین هستند؟

 «بن کلمن»، وبلاگ نویس بریتانیایی چندی پیش پس از دو هفته سفر به چین، تجربه‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت. وی گفت: چین بسیار امن است، اما همیشه افرادی هستند که اصلا به حقیقت گوش نمی‌دهند، دلیل اینکه مردم ناخودآگاه علیه چین تعصب دارند، دروغگویی برخی رسانه‌های غربی است.

کلمن در ویدئویی گفت: «آمریکا، انگلیس و رسانه‌های سایر کشورهای غربی، بسیاری از آنها در مورد چین بد می‌گویند، بنا بر این آن اخبار را نگاه نکنید، آنها سمی هستند!».

 وی ادامه داد: «اگر گفته من را نپذیرید، مطمئنم هرگز به چین نرفته‌اید و حتما از طریق رسانه‌های غربی با چین آشنا شده‌اید.»

همانطورکه این وبلاگ نویس انگلیسی گفت، برخی از سیاستمداران و رسانه‌های غربی مدت‌هاست مشغول بی‌اعتبار کردن چین هستند و موفقیت چین را «شکست» توصیف کنند. یکی از شیوه‌های معمول آنها بازی با به اصطلاح «کارت حقوق بشر» درباره مسائل مربوط به «شین جیانگ»، «شی زانگ (تب…

Read more

بمناسبت صدمین سال روز یادبود لنین

ترجمه. کاوه آیلین

نویسنده. "ل. یا. سورنیکوف"

بمناسبت صدمین سال روز یادبود لنین

تعداد زیادی کتاب از مجموعه افراد ناسازگار در اتحاد جماهیر شوروی از قرن بیست و یکم در اینترنت هستند و در آنها گزینه های زیادی برای نجات اتحاد جماهیر شوروی از فروپاشی وجود دارد. برخی از نویسندگان موشکافانه و با دقت واقعیات زندگی مردم شوروی را توصیف می کنند و از یک سو ناله های منفی زندگی روزمره و نبود آزادی عقیده، جدایی سران حزب از مردم و غیره را بطور برجسته نشان می دهند.

 از سوی دیگر فضای جذاب سبک زندگی شوروی را. اما تا آنجا که به دستور العمل‌های نجات اتحاد جماهیر شوروی مربوط می شود، حتی در داهیانه ترین کتاب‌ها، نویسندگان همه چیز را به ضرورت بازگشت به اقتصاد بازار و آزادی‌های درک شده توسط بورژوازی خلاصه می کنند.

 نویسندگان به یک کودتا در سران دفتر سیاسی امیدوارند. در عین حال، همان شخصیت ها و چهره های تاریخی را  در کتاب های مختلف گاه به عنوان هیولا، گاه به عنوان ناجیان اتحاد جماهیر شوروی در برابر خواننده قلمداد می کنند. در هیچکدام از کتاب…

Read more

با افشای «جلسه‌ محرمانه» راست‌های افراطی؛ صدها هزار شهروند آلمان در ده ها شهر علیه فاشیسم نو به خیابان ریختند

با افشای «جلسه‌ محرمانه» راست‌های افراطی؛ صدها هزار شهروند آلمان در ده ها شهر علیه فاشیسم نو به خیابان ریختند

روز شنبه اتفاقی در سراسر آلمان رخ داد که نشان می‌دهد حزب آلترناتیو به صورت کاملاً روشن رویای اخراج میلیون‌ها پناهجو را از این کشور در سر دارد. موضوع از این قرار است که گزارشی از نشست حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان و جنبش هویت‌خواهی منتشر شد که در آن مارتین سلنر، عضو جنبش هویت‌خواهی، طرحی را برای «مهاجرت مجدد» مهاجران به خارج از آلمان، از جمله کسانی که تابعیت دارند، ارائه کرده است

مساله پناهجویان باعث شد تا به صورت ادواری جریان‌های راست‌گرای افراطی در اقصی نقاط اروپا علیه دولت‌های حاکم تقویت شوند و حتی کار به جایی رسید که نئونازی‌ها هم وارد میدان شدند و حالا اوضاع به سمت نفی حضور پناهجویان رفته است

به نوشته فرشاد گلزاری در سال‌های گذشته موضوع پناهجویان  در قاره اروپا  همواره مطرح بوده و گاهی به یک چالش امنیتی تبدیل شده است. بدون شک خاطرات عملیات‌های داعش در فرانسه و بلژیک ک…

Read more

معمای روچیلدها و «زنی با موی دم اسبی»: چرا گلوبالیستها او را اینقدر دوست دارند؟

ترجمه. کاوه آیلین

معمای روچیلدها و «زنی با موی دم اسبی»:

چرا گلوبالیستها او را اینقدر دوست دارند؟

هنگام رمزگشایی‌های اخیر معماهای"جهان 2024"، جنجالی بزرگ پیرامون "زنی با موی دم اسبی" بوجود آمد که نمایه آن مستقیماً بالای سر «زلنسکی» ترسیم شده بود. فرضیه های گوناگونی در مورد اینکه چه کسی می تواند باشد اظهار نظر شده بود - از «یولیا تیموشنکو» گرفته تا «یولیا»» همسر «زلنسکی». با این وجود، در واقع روی جلد «کلودیا شینباوم»، سیاستمدار مکزیکی که در حال حاضر به عنوان شهردار مکزیکوسیتی خدمت می کند، نشان داده شده بود. او به عنوان نامزد حزب چپ حاکم در انتخابات ریاست جمهوری آتی در سال 2024 مطرح خواهد شد و بر اساس نظرسنجی‌های جامعه شناختی، شانس زیادی برای پیروزی در آنها دارد. چه چیزی در مورد او شناخته شده است؟

«کلودیا شینباوم» در یک خانواده یهودی متولد شده است، اجداد او از اروپای شرقی مهاجرت کرده اند. «شینباوم» بیشتر عمر خود را به علم پرداخته و از پایان نامه دکترای خود در دانشگاه برکلی دفاع کرده است…

Read more

راهکار پنجگانه چین برای آینده بهتر اقتصاد جهان

راهکار پنجگانه چین برای آینده بهتر اقتصاد جهان

سخنان نخست وزیر چین در نشست سالانه مجمع اقتصاد جهانی

لی چیانگ نخست وزیر چین صبح سه شنبه 16 ژانویه به وقت محلی در داووس در نشست سالانه مجمع اقتصاد جهانی  2024 حضور داشت و سخنانی ایراد کرد. «کلاوس شواب» بنیانگذار و رئیس اجرایی مجمع اقتصاد جهانی ریاست این نشست را برعهده گرفت.

نخست وزیر چین موضوع اصلی این دوره نشست به عنوان "بازسازی اعتماد" را "پاسخ به توجه مردم" خواند و گفت،

اعتماد بر اساس چشم انداز مردم برای آینده ای بهتر و تمایل آنها برای دستیابی به آن تجمع می شود. همانطور که رئیس جمهور شی جین پینگ اشاره کرده بود، جهان وارد دوران جدیدی با تحولات و آشفتگی شده، اما جهت کلی توسعه و پیشرفت بشر، منطق کلی روند پیشرفت همراه با هرج و مرج تاریخ جهان و گرایش اساسی به همزیستی در جامعه جهانی تغییرات نخواهد کرد. همه طرف ها باید با کنارگذاری تعصبات و حل اختلافات، صمیمانه با یکدیگر برخورد کرد و با تشریک مساعی برای شکست کسری اعتماد مشترکا تلاش کنند…

Read more

«آکسفام» اعلام کرد: دو برابر شدن دارایی پنج ابرثروتمند و فقیرتر شدن پنج میلیارد نفر

«آکسفام» اعلام کرد:

 دو برابر شدن دارایی پنج ابرثروتمند و فقیرتر شدن  پنج میلیارد نفر

هم‌زمان با برگزاری مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، سازمان امدادی و خیریه بین‌المللی «آکسفام» در گزارشی می‌ نویسد میلیاردر‌های جهان از سال ۲۰۲۰ تاکنون، در مجموع ۳,۳ تریلیون دلار پولدارتر شده‌اند.

بنیاد بین‌المللی «آکسفام» می‌گوید اگر همین روند ادامه یابد طی یک دهه شاهد ظهور اولین تریلیونر جهان خواهیم بود اما ریشه‌کنی فقر دست‌کم ۲۲۹ سال زمان می‌برد.

اجلاس داووس محل گردهم‌آیی سالانه رهبران سیاسی، مدیران و برنامه‌ریزان اقتصادی و ثروتمندترین سرمایه‌داران دنیاست. آکسفام، بنا به سنت خود، هر سال پیش از نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گزارشی سالانه درباره نابرابری منتشر می‌کند.

این گزارش با اشاره به دوبرابر شدن ثروت پنج میلیاردر، نسبت به قدرت بی‌مهار شرکت‌ها و سرکردگان تجاری و اقتصادی جهان هشدار داد.

Read more

درباره ارتش مخفی آمریکا شبکه آدم کشان مخفی و اوباشان در اینترنت

ترجمه. کاوه آیلین

سویاتوسلاو کنیازیف

درباره ارتش مخفی آمریکا

شبکه آدم کشان مخفی و اوباشان در اینترنت

روزنامه نگار معروف آمریکایی «ویلیام آرکین» در «نیوزویک» تحقیقاتی را بنام «بخش پنهان ارتش مخفی نیروهای مسلح» منتشر کرد. معلوم می شود که طی ده سال گذشته پنتاگون بزرگترین نیروی مخفی را که تاکنون دنیا می شناخت، ایحاد کرده است. در چارچوب برنامه هایی در مورد «کاهش هویت» حدود 60 هزار نظامی ،ضمن در سایه قرار گرفتن یا با چهره غیر اصلی خود  فعالیت می کنند. شمار این ارتش مخفی که چندین برابر بیشتر از واحدهای مخفی سازمان سیا است، وظایف مقامات آمریکایی را نه تنها در پوشش نظامی، بلکه  تحت پوشش غیر نظامی نیز انجام می‌دهند. «آرکین» مدعی است که مطالبی که او منتشر کرده ثمره یک تحقیق دقیق روزنامه نگاری دو ساله است که شامل پرس و جو از ارگانهای حاکمیت، مصاحبه ها و اطلاعات دریافتی از منابع علنی است. به گفته وی  در این تحقیقات حدود 130 شرکت و همچنین ده ها سازمان دولتی کمتر شناخته شده و مخفی مرتبط با این برنامه مخفی شناسایی شدند. طبق ارزیابی‌های این روزنامه نگار برای خدمات و سرویس نیروهای مخفی آمریکای…

Read more

آلمان: تاریخ را نمی توان تغییر داد، لیکن می توان آن را بازنویسی کرد؟

ترجمه. کاوه آیلین

آلکسی بلوف

 تاریخ را نمی توان تغییر داد، لیکن می توان آن را بازنویسی کرد؟

ارزیابی‌های «ارنست تلمان» از ماهیت «سوسیال فاشیستی» سوسیال دموکرات‌های آلمان امروز هم بجا و عادلانه است.

آلمان، نوامبر 2023. در مقابل یادواره ای که اخیراً (در سال 2021) بازسازی شده و به رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست آلمان (ک.پ.د.) «ارنست تلمان» اختصاص یافته است، چهار غرفه اطلاعاتی در انتقاد از خود «تلمان» و جمهوری دموکراتیک آلمان نصب شد، که اتفاقاً رهبر کمونیست های آلمانی اوایل سده بیست هیچ ربطی به آن ندارد. بر اساس اطلاعات منتشر شده در غرفه ها، «تلمان» مقصر انشعاب در جنبش کارگری آلمان و همچنین رویارویی بین حزب سوسیال دمکرات آلمان  و حزب سوسیال دموکرات مستقل آلمان است که موجبات و پیش شرط هایی را برای بی ثبات سازی جمهوری وایمار و صعود حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان بوجود آورده است. خب تعبیر جالبی است. اما برای آنکه بفهیم تا چه اندازه درست است، پیشنهاد می‌کنم این کل…

Read more

دبیانیه‌ی مشترک

بیانیه‌ی مشترک حماس، جبهه‌ خلق برای آزادی فلسطین، جهاد اسلامی فلسطین، جبهه‌ی دموکراتیک برای آزادی فلسطین، جبهه‌ خلق برای آزادی فلسطین ـ فرماندهی کل

رهبری گروه‌های مقاومت فلسطینی نشستی مشورتی در بیروت برگزار کردند و در آن درباره‌ی تحولات نبرد توفان الاقصی در میان تجاوزهای مداوم صهیونیست‌ها به سرزمین، مردم و اماکن مقدس فلسطین، به ویژه در نوار غزه، کرانه‌ی باختری و قدس بحث و تبادل نظر کردند. این جلسه با نتایج زیر به پایان رسید:

یکم: حاضران با غرور و افتخارْ پایمردی سترگ مردم در سرزمین‌های اشغالی، به ویژه استواری افسانه‌ای آن‌ها در نوار غزه را می‌ستاید، آنجا که کودکان، زنان و همه‌‌ی مردم با سینه‌های برهنه در مقابل اقدامات وحشیانه‌ی دشمن «اسرائیلی» ایستاده‌اند؛ دشمن اردوگاه‌ آوارگان، خانه‌ها، مساجد، کلیساها، مدارس، بیمارستان‌ها و تأسیسات زیربنایی عمومی را به عنوان بخشی از سیاست نسل‌کشی و اجرای زمین ‌سوخته علیه مردم ثابت‌قدم فلسطین هدف قرار داد، مردمی که پروژه‌ی انتقال و جابجایی جمعی به کشورهای همسایه‌ی عرب و تخلیه‌ی نوار غزه از ساکنان بااستقامتش و الحاق آن به دولت اشغالگر و کشتارگر جمعی عقیم گذاشتند. هدف این طرح به وضوح شامل پایان دادن به آرمان ملی فلسطین و از بین بردن حقوق مشروع ملی مردم ما در تعیین سرنوشت، ایجاد کش…

Read more

شگفت انگیز‌ترین شکست استراتژیک اسرائیل

ترجمه کاوه آیلین

«والری ایلین»

شگفت انگیز‌ترین شکست استراتژیک اسرائیل

فهرست رفتارهای عجیب در حمله حماس، نیروهایی که پشت آن قرار دارند را نشان می‌دهد

در نیمه دوم اکتبر، وزیر دفاع سابق اسرائیل، «موشه یالون» اعلام کرد که رویدادهای کنونی در اسراییل «بزرگترین شکست در تاریخ ما از زمان جنگ 1948 است. این شکستی نظامی، اطلاعاتی و استراتژیک است.» با این وجود، طبق اظهارات «آموس یادلین»، رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل (در مصاحبه با "پولیتیکو")، «ب. نتانیاهو» همه هشدارهای ممکن در مورد حمله زمینی در آینده‌ای نزدیک را دریافت کرده است. پیشتر ما در مورد اتفاقات عجیب حمله حماس به اسرائیل در 7 اکتبر و رویداهای پس از آن را صحبت کرده بودیم. در این مطلب ما به برشماری رفتارهایی عجیب و غریب ادامه خواهیم داد. نبود نیروهای کافی دفاعی اسرائیل در مرز. صحنه به اسارت افتادن «سربازان اسرائیلی» در حمله به پایگاه «اریز» یا گذرگاه بیت حانون این سوال را مطرح می کند که اینکه: آیا آنها اصلا نظامی هستند؟ به …

Read more

مینسک میزبان سران امنیتی و اطلاعاتی کشورهای مشترک والمنافع!

مینسک میزبان سران امنیتی و اطلاعاتی کشورهای مشترک والمنافع!

به گزارش خبر گزاری «بلتا» در14 دسامبر2023، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس،با هیئتی از سازمان های امنیتی و اطلاعاتی کشورهای استقلال یافته "CIS" آذربایجان، ارمنستان، بلاروس ،قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان، ملاقات داشتند.

رئیس دولت، برگزاری نوزدهمین نشست را در شرایط فشارهای سیاسی وتحریم های غرب و ایالات متحده، دوران فجایای سیاسی خواند و گفت: متأسفانه، وضعیت در اطراف ما امن نیست. تنش در مناطق مختلف کره زمین در حال افزایش است. برخی درگیری های دودآلود درحال شعله ور شدن جنگ فراگیر در جهان اند... جنگ های نیابتی ترکیبی درهمه جا در حال وقوع است... ما راهمان را با یک کشور صلح آمیز، باثبات براساس اصول عدالت اجتماعی ادامه خواهیم داد.

به گفته الکساندر لوکاشنکو، جهان در حال فرورفتن درهرج و مرج با عواقب غیرقابل پیش بینی است. سیستم موازنه‌ که قبلاً با توافق‌های متقابل مکمل از جمله در زمینه بازدارندگی هسته‌ای متعادل شده بود، از بین رفته است.…

Read more

20 blog posts