header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

"جمعیت مهاجرین ایرانی" مقیم جمهوری آذربایجان قتل مهسا(ژینا) امینی را محکوم می کند

"جمعیت مهاجرین ایرانی" مقیم جمهوری آذربایجان

قتل مهسا(ژینا) امینی را محکوم می کند

   روز 22 سپتامبر مطابق با 31 شهریور 1401، مهاجرین ایرانی مقیم باکو که اخبار هولناک قتل مهسا امینی و کشته شدن عده ای از معترضین را شنیده بودند، در سالن اجتماعات دفتر "جمعیت مهاجرین ایرانی" گرد هم آمدند.

  در این گردهمایی، اخبار مربوط به وحشیگری نیروهای امنیتی و انتظامی رژیم جمهوری اسلامی بین حاضرین مبادله شد. سپس برخی از حاضرین سخنرانی کردند.

  اولین سخنران گفت: نیروهای انتظامی حکومت جمهوری اسلامی ایران این روزها وضعیت وحشیانه ای در مملکت ایجاد کرده اند. مرحوم خانم مهسا امینی، دختر بیگناه 22 ساله ای که همراه خانواده از کردستان به تهران آمده بود را دستگیر و به مرکز خود می برند، او را وحشیانه کتک می زنند، بعد از دو روز جنازۀ او را به خانواده تحویل می دهند و رذیلانه ادعا میکنند که این دختر سکته کرده است. همچنین این نیروهای وحشی  به مردمی که نسبت به این جنایت اعتراض های خود را نشان می دهند، حمله  می کنند و عده ای از معترضین را نیز به هلاکت میرسانند. اعتراضات ابتدا در شهرهای کردستان آغاز می شود. سپس دختران و پسران جوان شهرهای بزرگ و کوچک  دیگر از جمله تهران، شیراز و تبریز هم به صف اعتراض کنندگان می پیوندند. تبریز همان شهری است که مهد انقلاب ها و جنبش های اجت…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به سرکوب گسترده اعتراضات مردم

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

 در اعتراض به سرکوب گسترده اعتراضات مردم

مرد را دردی اگر باشد خوش است

درد بی دردی علاجش آتش است.

معلمان آزاده و ملت رشید ایران:

در روزهای اخیر شاهد صحنه هایی بودیم که از یک سو تلخ و از سوی دیگر شیرین بود.تلخی سوگوار شدن خانواده مهسا_امینی برای پر پر شدن فرزند بی گناهشان و از سوی دیگر موج عظیمِ ملی و امیدوار کننده  مردم در سراسر کشور در همبستگی و همراهی با این خانواده سوگوار،نشان داد که ایران هنوز زنده و پویا است و در برابر ظلم سر خم نمی کند.

دستگاه سرکوب حکومتی که تمام سعی اش در رسانه ها و پروپاگاندای حاکم  این بود که نشان دهد مهسا به مرگ طبیعی مرده است،واهمه ای از این تناقض نداشت که به سوی مردم بی گناه در خیابان ها به صورت مستقیم شلیک کند تا ثابت کند که مرگ مهساها ی این سرزمین هیچ گاه تصادفی نبوده است.از سوی دیگر آمران خشک مغز جنایتکار، برخی مدارس کشور را پایگاه نظامی برای سرکوب مردم معترض کرده اند و بسیاری از جوانان دستگیر شده، دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان ورودی …

Read more

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران

به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱

کانون صنفی معلمان ایران با انتشار بیانیه ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید آورده است که بر این باور است که خیزش کنونی در شهرهای گوناگون کشور ریشه در نگاه و رفتار ایدئولوژیک و پیشامدرن حکومت دارد و متاسفانه اولین جایی که به شکل سازمان‌دهی شده، این ایدئولوژی آسیب‌زا تحمیل و به شکل تحقیرآمیز و تهدید آفرینی عملیاتی می‌شود، مدرسه و کلاس و کتاب‌های درسی می‌باشد.

متن کامل این بیانیه در ادامه آمده است:

گرچه بنا بر یک رسم دیرینه باید شروع سال تحصیلی را تبریک گفت، اما پس از جان باختن مهسا، نازنین دخترایران و پرپر شدن چند تن از دیگر هم وطنانمان در حوادث اخیر، تبریک گفتن و شادی کردن در بهار تعلیم و تربیت، مشکل است. با این وجود ضمن تسلیت مجدد به خانواده امینی و دیگر خانواده‌های افراد جان باخته، آرزو می‌کنیم سال تحصیلی پیش‌ِرو همراه با رویکردی عقلانی از جانب تصمیم گیران و سرشار از رویدادهای خوب و شیرین باشد…

Read more

«عریان» بدون هیچ ارشادی!

مرگ مهسا بی‌اعتمادی و شکاف عمیق میان جامعه و حاکمیت را به رخ کشید؛

«عریان» بدون هیچ ارشادی!

محبوبه   ولی

وقتی سینما رکس آبادان آتش گرفت و دست کم 420 نفر مظلومانه در آن سوختند، انقلابیون ساواک را متهم کردند. رهبر کبیر انقلاب هم آن را «شاهکار بزرگ شاه برای بدنام کردن انقلاب» خواند. دولتی‌ها به هر دری زدند که این اتهام را از دوش دربار بردارند، جامعه اما نپذیرفت.

پس از انقلاب، روایت‌ها و شواهد بسیاری آشکار شد که دست داشتن دستگاه پهلوی در آن جنایت جگرسوز را رد می‌کرد. حتی محسن صفایی فراهانی سال‌ها بعدتر در گفت‌وگویی به صراحت گفت: «فاجعه سینما رکس توسط انقلابیون رخ داد و بانیان آن فاجعه هم پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی نماینده مجلس شدند.» در آن زمان اما شکاف میان نظام حاکم پهلوی و مردم چنان بود که هیچ کس، هیچ حرفی از سوی دربار و دولتش را نمی‌پذیرفت؛ تاریخ این روزها گویا در حال تکرار است!

تمام ارکان و چهره‌های وابسته حکومتی و دولتی برای س…

Read more

اعتراضات به جان باختن مهسا امینی ادامه دارد

اعتراضات به جان باختن مهسا امینی ادامه دارد

« زن، زندگی، آزادی» این شعاری است که ساعاتی پیش

توسط دانشجویان دانشگاه تهران سرداده شده است.

« زن، زندگی، آزادی»، این شعاری است که ساعاتی پیش توسط دانشجویان دانشگاه تهران سرداده شده است. آن‌ها با در دست گرفتن پلاکاردهایی که نام مهسا امینی روی آن نوشته، یک تجمع اعتراضی تشکیل داده‌اند. برخی دختران دانشجو روسری‌های خود را به نشانه اعتراض درآورده‌اند، همان کاری که زنان کُرد در اقدامی هماهنگ و همزمان در مراسم تشییع پیکر مهسا انجام دادند.

اعتراضات مردمی که از روز جمعه و همزمان با اعلام خبر جان باختن مهسا امینی آغاز شد، همچنان ادامه دارد.

 با این حال، منابع محلی از تهدید فعالان مدنی در شهرهای سقز و سنندج، قطع و محدودیت اینترنت و فضای امنیتی هردو شهر خبر می‌دهند.

 در فضای مجازی نیز اعتراض‌ها ادامه دارد. برخی زنان با راه انداختن چالش روسری سوزی و به آتش کشیدن روسری‌های خود، برخی زنان و …

Read more

چشم اندازی برای احیای دریاچه ارومیه وجود ندارد

 چشم اندازی برای احیای دریاچه ارومیه وجود ندارد

یک استاد محیط زیست دانشگاه ارومیه، با اشاره به وضعیت کنونی دریاچه ارومیه، احیای این دریاچه را در شرایط کنونی غیر محتمل دانست.

«حسام احمدی بیرگانی» عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه در گفت‌وگو با ایلنا، در مورد آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به سه تا چهار سال قبل که در یک شرایط بی آبی و خشکسالی بودیم بهتر است، البته الان هم شرایط آن خوب نیست تنها سطح تراز آن حدود 30 درصد از آن سال‌ها بهتر شده است.

وی افزود: از سوی دیگر گفته می‌شود که در حال خشک کردن دریاچه برای برداشت لیتیوم از آن هستند، این گونه سخنان از زمان‌های دور برای دریاچه‌های نمک کاشان و قم نیز گفته می‌شد که می‌خواهند این دریاچه‌ها را خشک کنند و از آنها نقره برداشت کنند همین موضوع برای ارومیه هم گفته می‌شود در حالی که چنین امری صحت ندارد، بیشتر سخنان کوچه و بازار است و یک نوع تخلیه احساسات و خشم است. الان 80 درصد این دریاچه خشک است اگر چنین چیزی صحت داشت می‌بایست از این 80 درصد برداشت صورت می‌گرفت.…

Read more

مسکن کارگران؛ خیلی دور، خیلی دور هزار وعده «رندان» یکی وفا نشود

 

مسکن کارگران؛ خیلی دور، خیلی دور

هزار وعده «رندان» یکی وفا نشود

«داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است». این حق را اصل ۳۱ قانون اساسی به همه مردم می‌دهد و در ادامه، دولت را موظف می‌کند تا با رعایت اولویت برای آنهایی که نیازمندترند، زمینه اجرای این اصل را فراهم کند. کارگران یکی از گروه‌هایی هستند که به صراحت در این قانون از آنها نام برده شده و کمک به ایجاد مسکن کارگری یکی از وظایف اصلی دولت‌ها خوانده شده است.

علاوه بر این، ماده ۱۴۹ قانون کار بر نقش توأمان دولت و کارفرمایان برای رساندن کارگران به این حق اساسی تأکید می‌کند. در این ماده آمده است: «کارفرمایان مکلفند با تعاونی‌های مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی‌ها، مستقیما با کارگران فاقد مسکن جهت تأمین خانه‌های شخصی مناسب همکاری کنند و همچنین کارفرمایان کارگاه‌های بزرگ مکلف به احداث خانه‌های سازمانی در جوار کارگاه یا محل مناسب دیگر هستند». در تبصره یک این ماده نیز بر نقش دولت تأکید شده است: «دولت موظف است با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های ذیربط همکاری لازم را انجام دهد».…

Read more

از گشت ارشاد تا خاک سوده؛ گزارش اجمالی از جان باختن مهسا امینی

از گشت ارشاد تا خاک سوده؛ گزارش اجمالی از جان باختن مهسا امینی

مهسا (ژینا) امینی، زن جوانی که به بهانه بدحجابی بازداشت شده بود ساعاتی بعد با وضعیت وخیم جسمی به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کسری منتقل شد و اکنون خبر جان باختن او منتشر می شود. روایت دردآور فوت او، واکنش شماری از مسئولان، ورزشکاران و هنرمندان را در پی داشت. در عین حال اطلاعیه مرکز اطلاع‌ رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ و سلب مسئولیت تلویحی نسبت به واقعه رخ داده، واکنش خانواده این شهروند و خشم افکار عمومی در فضای مجازی را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، انتقال مهسا (ژینا) امینی با حال نامساعد جسمی از بازداشتگاه وزرا به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کسری و در نهایت فوت او واکنش های گسترده ای را در پی داشت.

مهسا (ژینا) امینی زن جوان ۲۲ ساله اهل سقز که به تهران سفر کرده بود روز سه شنبه هفته گذشته در ایستگاه مترو حقانی تهران توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به وزرا منتقل شد…

Read more

عقب‌نشینی ارشاد از واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری

عقب‌نشینی ارشاد از واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آبروی فرهنگ ماست. نهاد دیرپایی که بخش مهمی از هنرمندان و نخبگان بزرگ این کشور از دل آن بیرون آمده‌اند.

چند روز پیش خبری از سوی هیات دولت منتشر شد که طبق آن وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی درخواستی برای صدور مجوز واگذاری کتاب‌خانه‌های کانون به نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور صادر کرده است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این اطلاعیه آورده بود: «با هدف کاهش زیان‌دهی شرکت دولتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تامین بخشی از هزینه‌ها از محل کاهش و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، با استفاده از ساختار و ظرفیت موجود در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و نیز به منظور افزایش و همسان‌سازی حقوق کارکنان این کانون، خواستار صدور مجوز برای واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هستیم».

Read more

درهای بسته نظام آموزش به روی دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل

درهای بسته نظام آموزش به روی دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل

در سال ۱۳۹۵، براساس اطلاعات سامانه آماری آموزش و پرورش، شمار کل کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۸ ساله بازمانده از تحصیل یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر برآورد شده بود اما براساس آمار غیررسمی در خصوص کودکان کار، رقم‌های مختلفی مطرح است از ۳ میلیون در نظر بگیرید و گاهی این میزان تا ۷ میلیون نفر هم عنوان می‌شود

در آستانه بازگشایی مدارس آمار منتشر شده از افزایش بازماندگی از تحصیل در ایران خبر می‌دهد. فقر، نبود امکانات آموزشی، جاماندگی از آموزش مجازی، شیوع اختلال‌های یادگیری و همچنین بی‌توجهی نظام آموزشی به سرنوشت کودکان مهاجر و پناه‌جو همچنان درهای مدارس را برای بخشی از جمعیت دانش‌آموزان در ایران بسته نگه داشته و بسیاری از آن‌ها را به سمت «کار کودکان» کشانده است.

در آستانه شروع سال تحصیلی جدید در ایران مقام‌های استانی آمارهای پراکنده‌ای را درباره دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل ارائه کرده‌اند. برآورد می‌شود در مهر …

Read more

با خصوصی سازی بانک رفاه کارگران فاجعه ی دیگری در راه است

با خصوصی سازی بانک رفاه کارگران فاجعه ی دیگری در راه است

کانال تلگرامی اتحاد بازنشستگان، خبر از خیز دولت برای خصوصی سازی بانک رفاه کارگران داده است. به نوشته این این کانال: از زمانی که دولت در برابر اعتراضات بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی تسلیم شد و افزایش ۳۸ درصدی حقوق آنان را به اجبار پذیرفت، موج حملات نیروهای امنیتی علیه تشکل های مستقل بازنشستگان نیز شدت گرفته است. چرا که توده های بازنشسته عملا دریافتند که شعار " فقط کف خیابون به دست میاد حقمون "که همواره از جانب این تشکل ها عنوان می شد، نتیجه داد و آنها با توسل به نیروی خود در اعتراضات خیابانی توانستند به آنچه طلب می کردند برسند. آنها دریافتند که می توانند با اتکا به نیروی خود در  آینده نیز به خواسته های دیگر خود برسند.

اکنون نیز خطر عمده ای که منافع بازنشستگان را تهدید می‌کند واگذاری بانک رفاه کارگران از سوی دولت به بخش خصوصی است

اعضا سازمان تامین اجتماعی که از عواقب چنین خطری ا…

Read more

جنایت ملی؟/حفر چاه یا سدسازی یا استخراج لیتیوم؟

جنایت ملی؟/حفر چاه یا سدسازی یا استخراج لیتیوم؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر چه خشکسالی و سدسازی موجب خشکیدن دریاچه‌های داخلی شده و تلاش‌هایی برای احیای آن‌ها هم انجام شده اما این خشکیدن در پس خود منابع مالی زیادی (استخراج لیتیوم) به همراه دارد.

لیتیوم کف دریاچه ها عامل خشکاندن آن‌ها است؟

به گزارش ایرنا، خشکیدن دریاچه‌هایی مانند ارومیه، دریاچه نمک قم، بختگان، هامون، جازموریان و … در ایران که تقریبا از اواخر دهه هفتاد نمایان شد، دلایل متعددی دارد که هر یک در جای خود قابل بررسی است. اما به استناد گزارش‌های رسانه‌ای، وجود منابع عظیم «لیتیوم» در کف این دریاچه‌ها شاید یکی از دلایل توجه ناکافی به روند خشک شدن این منابع مهم طبیعی و تعلل در احیای آن باشد.

لیتیوم یک فلز قلیایی نقره‌ای-سفید و نرم با عدد اتمی ۳ است. این عنصر در شرایط استاندارد دما و فشار سبک‌ترین فلز و کم چگالی‌ترین عنصر جامد است. به دلیل واکنش‌پذیری بالای لیتیوم، هرگز نمی‌توان آن را به صورت عنصر آزاد در طبیعت پیدا کرد و همواره در بخشی از یک ترکیب شیمیایی که بیشتر یونی است، پید…

Read more

نقش ملکه الیزابت در کودتای 28 مرداد 1332

نقش ملکه الیزابت در کودتای 28 مرداد 1332

اسناد جدید می‌گویند که یک پیام از ملکه الیزابت به شاه در کودتای سازمان سیا در سال ۱۹۵۳ در ایران نقش داشته است. مورخانی که این پیام ملکه الیزابت را کشف کرده‌اند، معتقدند که سوءتفسیر آن به شاه کمک کرده تا در یک لحظه حساس از کشور فرار نکند.

تاریخ ایرانی به نقل از ​ان بی سی نوشت: پیام ملکه الیزابت کاملاً به موقع بود و قصد داشت به یک پادشاه جوان ایرانی که با بحران مواجه بود، اطمینان خاطر بدهد. ...

بر اساس مستند "ملکه و کودتا" که در انگلیس منتشر شد و با استناد به اسناد تازه کشف شده ایالات متحده، ممکن است خطاهایی که به شوخی شبیه است در کودتای سیا-انگلیس در سال ۱۹۵۳ که سرنگونی دولت دموکراتیک ایران را به دنبال داشت، نقش اساسی داشته باشد.

کودتایی که در سال ۱۹۵۳ شاه ایران محمدرضا پهلوی را به قدرت بازگرداند و باعث ایجاد بی اعتمادی بین ایالات متحده و ایرانیان از آن زمان شد، الهام بخش بسیاری از کتاب ها، مستندها و تحقیقات دانشگاهی است. اما تقریباً هفت دهه بعد، مورخان انگلیس اسناد وزارت امور خارجه را …

Read more

تشدید خروج سرمایه از کشور

تشدید خروج سرمایه از کشور

در سال بیش از۱۰ میلیارد دلار خروج سرمایه وکمتر از دو میلیارد دلار جذب سرمایه در کشور داریم. و از سوی دیگر با مهاجرت نخبگان و گریز جوانان روبروییم .

مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: «آمار‌های غیررسمی نشان می‌دهد که ما در سال حدود ۱۰ میلیارد دلار انتقال سرمایه به کشور‌های دیگر داریم. از سوی دیگر متوسط سرمایه خارجی که توانسته‌ایم جذب کنیم، کمتر از دو میلیارد دلار است؛ بنابراین می‌توان گفت که نگه‌داری سرمایه‌مان در داخل کشور منفی هشت میلیارد دلار در سال است. این شرایط، شرایط مطلوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.».

دانشمند درباره علت خروج سرمایه از کشور گفت: «شاخص‌های مشخصی برای این‌که فرد بتواند در یک‌جا سرمایه‌اش را بگذارد و از آن کار بکشد، در دنیا داریم. از جمله شاخص فضای کسب ‌و کار؛ وقتی رتبه فضای کسب‌وکارمان از میان ۱۹۰ کشور، در حد ۱۴۰ است، وقتی که شاخص شفافیت اقتصادی بسیار بد است و وقتی که شاخص‌های مختلفی که نشان‌دهنده یک فضای مطلوب برای کسب‌وکار است، عدد مطلوبی را نشان نمی‌دهد، طبیعتاً هر صاحب سرمایه‌ای سعی می‌کند سرمایه‌اش را جایی ببرد که مطلوب‌تر باشد.» پیش از این بانک مرکزی جمهوری اسلامی د…

Read more

85 درصد از دلایل نابودی دریاچه ارومیه دخالت انسانی است

85 درصد از دلایل نابودی دریاچه ارومیه دخالت انسانی است

برخی از اسناد هزینه های هنگفت دریاچه ارومیه موجود نیست

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به صرف هزینه‌های بسیار برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: عمده هزینه‌ها صرف مطالعات تکراری و بی‌حاصل شد و در عمل آنچه باید رخ‌ می‌داد، رخ نداد.

«سمیه رفیعی» رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به وضعیت نامناسب دریاچه ارومیه اظهار کرد: هزینه‌های زیادی برای احیای دریاچه ارومیه صورت گرفته که بعضی از اسناد آن موجود و برخی دیگر ناموجود است، اما این هزینه‌ها نتیجه‌ای مطلوب را در پی نداشتند

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: عمده هزینه‌ها صرف مطالعات تکراری و بی‌حاصل شد و در عمل آنچه می‌بایست رخ‌ می‌داد، رخ نداد.

به گفته رئیس پیشین ستاد احیای دریاچه ارومیه 85 درصد از دلایل وضعیت کنونی دریاچه ارومیه مربوط به دخالت‌های انسانی بوده و تنها 15 درصد آن ناشی از تغ…

Read more

گرامی باد زاد روز دکتر تقی ارانی چهره برجسته جنبش کارگری کشورمان

گرامی باد زاد روز دکتر تقی ارانی

چهره برجسته جنبش کارگری کشورمان

دکتر تقی ارانی در  تاريخ 13 شهريورماه 1282 در شهر تبريز ديده به جهان گشود. و در روز 14 بهمن ماه 1318 در دوره سلطنت استبدادی رضاخان بر اثر تضيقات و شکنجه های زندانبانان در بيمارستان زندان مرکزی شهربانی تهران، در اوج خلاقيت علمی و پيکار انقلابی به شهادت رسيد.

پدرش ابوالفتح خان ارانی تبريزی (متولد …؟ درگذشت 1315) کارمند ماليه تبريز بود. مادر او فاطمه آقازاده ( متولد…؟ درگذشت 1325) نام داشت که زنی شجاع، آگاه و از خود گذشته بود. تقی ارانی بخشی از دوران کودکی خود را در تبريز گذرانيد و چهار ساله بود که همراه خانواده (مادر و خواهرانش) به تهران آمد. ابوالفتح خان ارانی نسبت به همسر و فرزندان خود لاقيد بود و با وجود درآمد مکفی توجهی به تامين زندگی خانواده خود نداشت. در نتيجه دوره کودکی تقی ارانی در تهران با دشواری مالی سپری شد. در اين تاريخ تقی ارانی که تنها پسر خانواده بود با مادر و سه خواهر خود به نام های ايران، کوکب و شوکت در محله شيخ هادی زندگی می کرد…

Read more

فساد و اختلاس در بانک ها هولناک است

فساد و اختلاس در بانک ها هولناک است

نماینده تبریز: پیش بینی ما در مورد فساد و‌اختلاس در بانک ها با توجه به تحقیق و تفحص انجام شده بسیار هولناک است. اعداد، رقم ها و موضوعاتی که از تحقیق و تفحص دریافت می کنیم به مراتب هولناک تر از فولاد مبارکه است و آماری به مراتب درشت تر از اختلاسی که در فولاد است در بانک ها اتفاق افتاده است.

اگر گزارش تحقیق و تفحص بانک‌ها انتشار یابد معلوم نیست اعتماد مردم نسبت به دولت و نظام جمهوری اسلامی چقدر متزلزل شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان، گفت: وقتی مردم خبر ۹۲هزار میلیارد تومان سوءِاستفاده و اختلاس را در مجموعه فولاد مبارکه می شنوند به سرعت آن را به تمام شاکله نظام جمهوری اسلامی ایران تعمیم می دهند.

احمد علیرضا بیگی با بیان این مطلب به خبرنگار عصر ایران گفت: اگر بنا باشد گزارش تحقیق و تفحص از بانک ها که در حال حاضر در مجلس در حال انجام است به آگاهی مردم برسد معلوم نیست چه پیامدهایی در مورد تزلزل اعتماد مردم نسبت به دولت و نظام ج…

Read more

۹ شهریور سالروز درگذشت صمد بهرنگی

 

۹ شهریور سالروز درگذشت صمد بهرنگی

( تولد ۲ تیر ۱۳۱۸ تبریز -- درگذشت ۹ شهریور ۱۳۴۷ ارسباران )

صمد بهرنگی آموزگار، منتقد اجتماعی، داستان نویس، مترجم، محقق فولکلور آذربایجانی، مبارزی عدالتخواه و زبان شناس

او در خانواده‌ای تهیدست زاده شد و پس از تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، در مهر ۱۳۳۴ به دانشسرای مقدماتی پسران تبریز رفت و خرداد ۱۳۳۶ از آنجا فارغ‌التحصیل شد.

از مهر همان سال که ۱۸ ساله بود، آموزگار شد و تا پایان عمرکوتاهش، در آذرشهر، ماماغان، قندجهان، گوگان و آخیرجان در استان آذربایجان شرقی که آن زمان روستا بودند تدریس کرد.

در مهر ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به دوره شبانه دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت و هم‌زمان با آموزگاری، تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی‌نامه ادامه داد.

او در ۱۹ سالگی اولین داستانش با نام عادت را نوشت. یک سال بعد داستان تلخون که برگرفته از داستان‌های آذربایجان بود با نام مستعار «ص. قارانقوش» در کتاب هفته منتشر شد و این روند "بی‌نام"…

Read more

تراژدی دریاچه ارومیه از نگاه رئیس سابق حوضه آبریز این دریاچه

تراژدی دریاچه ارومیه از نگاه رئیس سابق حوضه آبریز این دریاچه

اکنون سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال قبل 60 سانتی‌متر کمتر است و تقریبا حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب آب در دریاچه وجود دارد که می‌توان گفت یک‌دهم حداقل آبی است که دریاچه می‌تواند داشته باشد. بعبارت دیگر از میزان 14 میلیارد متر مکعب آبی که دولت مکلف است دریاچه را برساند تنها 10 درصد موجودی آب دارد

مسعود باقرزاده‌کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره اما و اگرهای احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: اکنون دولت به شدت در حال آسیب‌شناسی این موضوع است که چرا تمهدیاتی که قبلا به کار بسته شده بود منجر به احیای دریاچه نشده است و هم بدنبال این است که چگونه بتواند از این چالش‌ها عبور کند، در هر حال مهم این است که اراده لازم برای احیا وجود داشته باشد، دولت ادعا دارد که این اراده را دارد ولی به نظر می‌رسد که هماهنگی بین‌بخشی کلید حل مسئله خواهد بود…

Read more

خصوصی سازی ادامه دارد

خصوصی سازی ادامه دارد

حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی سازی، ششم شهریور اعلام کرد که دولت سهامش را در ۲۰ بنگاه بزرگ می‌فروشد.

"هواپیمایی کیش"، مجتمع های صنعتی" اسفراین، آلومینیوم جنوبی، فولاد سفیددشت "و "مراکز پالایش نفت "کرمانشاه، "ستاره خلیج فارس"، "امام خمینی شازند" از جمله این اموال هستند که بخشی از سهام آنها دولتی است ولی بزودی به بخش خصوصی فروخته می‌شوند.

دولت برای توجیه این مسائل ادعا دارد که با کسری بودجه مواجه است، اما فساد ساختاری و دزدی‌های کلان از عمده‌ترین علل چنین کسر بودجه‌ای است.

دولت می‌تواند سیاست‌های مؤثرتری برای تامین منابع مالی و درآمد اتخاذ کند، ولی همواره برنامه‌هایی اجرایی می‌شوند که برای بریز و بپاش و دزدی اقلیتی رانت‌خوار و مفسد، فرصت‌هایی طلایی، محسوب می‌شوند، زیرا به‌راحتی می‌توانند در ارقام خرید و فروش دستکاری کنند.

در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد،  سعید مرتضوی زمانی که به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب شده ب…

Read more

20 blog posts