header photo

اخبار داخلی

"جمعیت مهاجرین ایرانی" مقیم جمهوری آذربایجان قتل مهسا(ژینا) امینی را محکوم می کند

"جمعیت مهاجرین ایرانی" مقیم جمهوری آذربایجان

قتل مهسا(ژینا) امینی را محکوم می کند

   روز 22 سپتامبر مطابق با 31 شهریور 1401، مهاجرین ایرانی مقیم باکو که اخبار هولناک قتل مهسا امینی و کشته شدن عده ای از معترضین را شنیده بودند، در سالن اجتماعات دفتر "جمعیت مهاجرین ایرانی" گرد هم آمدند.

  در این گردهمایی، اخبار مربوط به وحشیگری نیروهای امنیتی و انتظامی رژیم جمهوری اسلامی بین حاضرین مبادله شد. سپس برخی از حاضرین سخنرانی کردند.

  اولین سخنران گفت: نیروهای انتظامی حکومت جمهوری اسلامی ایران این روزها وضعیت وحشیانه ای در مملکت ایجاد کرده اند. مرحوم خانم مهسا امینی، دختر بیگناه 22 ساله ای که همراه خانواده از کردستان به تهران آمده بود را دستگیر و به مرکز خود می برند، او را وحشیانه کتک می زنند، بعد از دو روز جنازۀ او را به خانواده تحویل می دهند و رذیلانه ادعا میکنند که این دختر سکته کرده است. همچنین این نیروهای وحشی  به مردمی که نسبت به این جنایت اعتراض های خود را نشان می دهند، حمله  می کنند و عده ای از معترضین را نیز به هلاکت میرسانند. اعتراضات ابتدا در شهرهای کردستان آغاز می شود. سپس دختران و پسران جوان شهرهای بزرگ و کوچک  دیگر از جمله تهران، شیراز و تبریز هم به صف اعتراض کنندگان می پیوندند. تبریز همان شهری است که مهد انقلاب ها و جنبش های اجت…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به سرکوب گسترده اعتراضات مردم

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

 در اعتراض به سرکوب گسترده اعتراضات مردم

مرد را دردی اگر باشد خوش است

درد بی دردی علاجش آتش است.

معلمان آزاده و ملت رشید ایران:

در روزهای اخیر شاهد صحنه هایی بودیم که از یک سو تلخ و از سوی دیگر شیرین بود.تلخی سوگوار شدن خانواده مهسا_امینی برای پر پر شدن فرزند بی گناهشان و از سوی دیگر موج عظیمِ ملی و امیدوار کننده  مردم در سراسر کشور در همبستگی و همراهی با این خانواده سوگوار،نشان داد که ایران هنوز زنده و پویا است و در برابر ظلم سر خم نمی کند.

دستگاه سرکوب حکومتی که تمام سعی اش در رسانه ها و پروپاگاندای حاکم  این بود که نشان دهد مهسا به مرگ طبیعی مرده است،واهمه ای از این تناقض نداشت که به سوی مردم بی گناه در خیابان ها به صورت مستقیم شلیک کند تا ثابت کند که مرگ مهساها ی این سرزمین هیچ گاه تصادفی نبوده است.از سوی دیگر آمران خشک مغز جنایتکار، برخی مدارس کشور را پایگاه نظامی برای سرکوب مردم معترض کرده اند و بسیاری از جوانان دستگیر شده، دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان ورودی …

Read more

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران

به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱

کانون صنفی معلمان ایران با انتشار بیانیه ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید آورده است که بر این باور است که خیزش کنونی در شهرهای گوناگون کشور ریشه در نگاه و رفتار ایدئولوژیک و پیشامدرن حکومت دارد و متاسفانه اولین جایی که به شکل سازمان‌دهی شده، این ایدئولوژی آسیب‌زا تحمیل و به شکل تحقیرآمیز و تهدید آفرینی عملیاتی می‌شود، مدرسه و کلاس و کتاب‌های درسی می‌باشد.

متن کامل این بیانیه در ادامه آمده است:

گرچه بنا بر یک رسم دیرینه باید شروع سال تحصیلی را تبریک گفت، اما پس از جان باختن مهسا، نازنین دخترایران و پرپر شدن چند تن از دیگر هم وطنانمان در حوادث اخیر، تبریک گفتن و شادی کردن در بهار تعلیم و تربیت، مشکل است. با این وجود ضمن تسلیت مجدد به خانواده امینی و دیگر خانواده‌های افراد جان باخته، آرزو می‌کنیم سال تحصیلی پیش‌ِرو همراه با رویکردی عقلانی از جانب تصمیم گیران و سرشار از رویدادهای خوب و شیرین باشد…

Read more

«عریان» بدون هیچ ارشادی!

مرگ مهسا بی‌اعتمادی و شکاف عمیق میان جامعه و حاکمیت را به رخ کشید؛

«عریان» بدون هیچ ارشادی!

محبوبه   ولی

وقتی سینما رکس آبادان آتش گرفت و دست کم 420 نفر مظلومانه در آن سوختند، انقلابیون ساواک را متهم کردند. رهبر کبیر انقلاب هم آن را «شاهکار بزرگ شاه برای بدنام کردن انقلاب» خواند. دولتی‌ها به هر دری زدند که این اتهام را از دوش دربار بردارند، جامعه اما نپذیرفت.

پس از انقلاب، روایت‌ها و شواهد بسیاری آشکار شد که دست داشتن دستگاه پهلوی در آن جنایت جگرسوز را رد می‌کرد. حتی محسن صفایی فراهانی سال‌ها بعدتر در گفت‌وگویی به صراحت گفت: «فاجعه سینما رکس توسط انقلابیون رخ داد و بانیان آن فاجعه هم پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی نماینده مجلس شدند.» در آن زمان اما شکاف میان نظام حاکم پهلوی و مردم چنان بود که هیچ کس، هیچ حرفی از سوی دربار و دولتش را نمی‌پذیرفت؛ تاریخ این روزها گویا در حال تکرار است!

تمام ارکان و چهره‌های وابسته حکومتی و دولتی برای س…

Read more

اعتراضات به جان باختن مهسا امینی ادامه دارد

اعتراضات به جان باختن مهسا امینی ادامه دارد

« زن، زندگی، آزادی» این شعاری است که ساعاتی پیش

توسط دانشجویان دانشگاه تهران سرداده شده است.

« زن، زندگی، آزادی»، این شعاری است که ساعاتی پیش توسط دانشجویان دانشگاه تهران سرداده شده است. آن‌ها با در دست گرفتن پلاکاردهایی که نام مهسا امینی روی آن نوشته، یک تجمع اعتراضی تشکیل داده‌اند. برخی دختران دانشجو روسری‌های خود را به نشانه اعتراض درآورده‌اند، همان کاری که زنان کُرد در اقدامی هماهنگ و همزمان در مراسم تشییع پیکر مهسا انجام دادند.

اعتراضات مردمی که از روز جمعه و همزمان با اعلام خبر جان باختن مهسا امینی آغاز شد، همچنان ادامه دارد.

 با این حال، منابع محلی از تهدید فعالان مدنی در شهرهای سقز و سنندج، قطع و محدودیت اینترنت و فضای امنیتی هردو شهر خبر می‌دهند.

 در فضای مجازی نیز اعتراض‌ها ادامه دارد. برخی زنان با راه انداختن چالش روسری سوزی و به آتش کشیدن روسری‌های خود، برخی زنان و …

Read more

چشم اندازی برای احیای دریاچه ارومیه وجود ندارد

 چشم اندازی برای احیای دریاچه ارومیه وجود ندارد

یک استاد محیط زیست دانشگاه ارومیه، با اشاره به وضعیت کنونی دریاچه ارومیه، احیای این دریاچه را در شرایط کنونی غیر محتمل دانست.

«حسام احمدی بیرگانی» عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه در گفت‌وگو با ایلنا، در مورد آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به سه تا چهار سال قبل که در یک شرایط بی آبی و خشکسالی بودیم بهتر است، البته الان هم شرایط آن خوب نیست تنها سطح تراز آن حدود 30 درصد از آن سال‌ها بهتر شده است.

وی افزود: از سوی دیگر گفته می‌شود که در حال خشک کردن دریاچه برای برداشت لیتیوم از آن هستند، این گونه سخنان از زمان‌های دور برای دریاچه‌های نمک کاشان و قم نیز گفته می‌شد که می‌خواهند این دریاچه‌ها را خشک کنند و از آنها نقره برداشت کنند همین موضوع برای ارومیه هم گفته می‌شود در حالی که چنین امری صحت ندارد، بیشتر سخنان کوچه و بازار است و یک نوع تخلیه احساسات و خشم است. الان 80 درصد این دریاچه خشک است اگر چنین چیزی صحت داشت می‌بایست از این 80 درصد برداشت صورت می‌گرفت.…

Read more

مسکن کارگران؛ خیلی دور، خیلی دور هزار وعده «رندان» یکی وفا نشود

 

مسکن کارگران؛ خیلی دور، خیلی دور

هزار وعده «رندان» یکی وفا نشود

«داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است». این حق را اصل ۳۱ قانون اساسی به همه مردم می‌دهد و در ادامه، دولت را موظف می‌کند تا با رعایت اولویت برای آنهایی که نیازمندترند، زمینه اجرای این اصل را فراهم کند. کارگران یکی از گروه‌هایی هستند که به صراحت در این قانون از آنها نام برده شده و کمک به ایجاد مسکن کارگری یکی از وظایف اصلی دولت‌ها خوانده شده است.

علاوه بر این، ماده ۱۴۹ قانون کار بر نقش توأمان دولت و کارفرمایان برای رساندن کارگران به این حق اساسی تأکید می‌کند. در این ماده آمده است: «کارفرمایان مکلفند با تعاونی‌های مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی‌ها، مستقیما با کارگران فاقد مسکن جهت تأمین خانه‌های شخصی مناسب همکاری کنند و همچنین کارفرمایان کارگاه‌های بزرگ مکلف به احداث خانه‌های سازمانی در جوار کارگاه یا محل مناسب دیگر هستند». در تبصره یک این ماده نیز بر نقش دولت تأکید شده است: «دولت موظف است با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های ذیربط همکاری لازم را انجام دهد».…

Read more

از گشت ارشاد تا خاک سوده؛ گزارش اجمالی از جان باختن مهسا امینی

از گشت ارشاد تا خاک سوده؛ گزارش اجمالی از جان باختن مهسا امینی

مهسا (ژینا) امینی، زن جوانی که به بهانه بدحجابی بازداشت شده بود ساعاتی بعد با وضعیت وخیم جسمی به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کسری منتقل شد و اکنون خبر جان باختن او منتشر می شود. روایت دردآور فوت او، واکنش شماری از مسئولان، ورزشکاران و هنرمندان را در پی داشت. در عین حال اطلاعیه مرکز اطلاع‌ رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ و سلب مسئولیت تلویحی نسبت به واقعه رخ داده، واکنش خانواده این شهروند و خشم افکار عمومی در فضای مجازی را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، انتقال مهسا (ژینا) امینی با حال نامساعد جسمی از بازداشتگاه وزرا به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کسری و در نهایت فوت او واکنش های گسترده ای را در پی داشت.

مهسا (ژینا) امینی زن جوان ۲۲ ساله اهل سقز که به تهران سفر کرده بود روز سه شنبه هفته گذشته در ایستگاه مترو حقانی تهران توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به وزرا منتقل شد…

Read more

عقب‌نشینی ارشاد از واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری

عقب‌نشینی ارشاد از واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آبروی فرهنگ ماست. نهاد دیرپایی که بخش مهمی از هنرمندان و نخبگان بزرگ این کشور از دل آن بیرون آمده‌اند.

چند روز پیش خبری از سوی هیات دولت منتشر شد که طبق آن وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی درخواستی برای صدور مجوز واگذاری کتاب‌خانه‌های کانون به نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور صادر کرده است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این اطلاعیه آورده بود: «با هدف کاهش زیان‌دهی شرکت دولتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تامین بخشی از هزینه‌ها از محل کاهش و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، با استفاده از ساختار و ظرفیت موجود در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و نیز به منظور افزایش و همسان‌سازی حقوق کارکنان این کانون، خواستار صدور مجوز برای واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هستیم».

Read more

درهای بسته نظام آموزش به روی دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل

درهای بسته نظام آموزش به روی دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل

در سال ۱۳۹۵، براساس اطلاعات سامانه آماری آموزش و پرورش، شمار کل کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۸ ساله بازمانده از تحصیل یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر برآورد شده بود اما براساس آمار غیررسمی در خصوص کودکان کار، رقم‌های مختلفی مطرح است از ۳ میلیون در نظر بگیرید و گاهی این میزان تا ۷ میلیون نفر هم عنوان می‌شود

در آستانه بازگشایی مدارس آمار منتشر شده از افزایش بازماندگی از تحصیل در ایران خبر می‌دهد. فقر، نبود امکانات آموزشی، جاماندگی از آموزش مجازی، شیوع اختلال‌های یادگیری و همچنین بی‌توجهی نظام آموزشی به سرنوشت کودکان مهاجر و پناه‌جو همچنان درهای مدارس را برای بخشی از جمعیت دانش‌آموزان در ایران بسته نگه داشته و بسیاری از آن‌ها را به سمت «کار کودکان» کشانده است.

در آستانه شروع سال تحصیلی جدید در ایران مقام‌های استانی آمارهای پراکنده‌ای را درباره دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل ارائه کرده‌اند. برآورد می‌شود در مهر …

Read more

با خصوصی سازی بانک رفاه کارگران فاجعه ی دیگری در راه است

با خصوصی سازی بانک رفاه کارگران فاجعه ی دیگری در راه است

کانال تلگرامی اتحاد بازنشستگان، خبر از خیز دولت برای خصوصی سازی بانک رفاه کارگران داده است. به نوشته این این کانال: از زمانی که دولت در برابر اعتراضات بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی تسلیم شد و افزایش ۳۸ درصدی حقوق آنان را به اجبار پذیرفت، موج حملات نیروهای امنیتی علیه تشکل های مستقل بازنشستگان نیز شدت گرفته است. چرا که توده های بازنشسته عملا دریافتند که شعار " فقط کف خیابون به دست میاد حقمون "که همواره از جانب این تشکل ها عنوان می شد، نتیجه داد و آنها با توسل به نیروی خود در اعتراضات خیابانی توانستند به آنچه طلب می کردند برسند. آنها دریافتند که می توانند با اتکا به نیروی خود در  آینده نیز به خواسته های دیگر خود برسند.

اکنون نیز خطر عمده ای که منافع بازنشستگان را تهدید می‌کند واگذاری بانک رفاه کارگران از سوی دولت به بخش خصوصی است

اعضا سازمان تامین اجتماعی که از عواقب چنین خطری ا…

Read more

جنایت ملی؟/حفر چاه یا سدسازی یا استخراج لیتیوم؟

جنایت ملی؟/حفر چاه یا سدسازی یا استخراج لیتیوم؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر چه خشکسالی و سدسازی موجب خشکیدن دریاچه‌های داخلی شده و تلاش‌هایی برای احیای آن‌ها هم انجام شده اما این خشکیدن در پس خود منابع مالی زیادی (استخراج لیتیوم) به همراه دارد.

لیتیوم کف دریاچه ها عامل خشکاندن آن‌ها است؟

به گزارش ایرنا، خشکیدن دریاچه‌هایی مانند ارومیه، دریاچه نمک قم، بختگان، هامون، جازموریان و … در ایران که تقریبا از اواخر دهه هفتاد نمایان شد، دلایل متعددی دارد که هر یک در جای خود قابل بررسی است. اما به استناد گزارش‌های رسانه‌ای، وجود منابع عظیم «لیتیوم» در کف این دریاچه‌ها شاید یکی از دلایل توجه ناکافی به روند خشک شدن این منابع مهم طبیعی و تعلل در احیای آن باشد.

لیتیوم یک فلز قلیایی نقره‌ای-سفید و نرم با عدد اتمی ۳ است. این عنصر در شرایط استاندارد دما و فشار سبک‌ترین فلز و کم چگالی‌ترین عنصر جامد است. به دلیل واکنش‌پذیری بالای لیتیوم، هرگز نمی‌توان آن را به صورت عنصر آزاد در طبیعت پیدا کرد و همواره در بخشی از یک ترکیب شیمیایی که بیشتر یونی است، پید…

Read more

نقش ملکه الیزابت در کودتای 28 مرداد 1332

نقش ملکه الیزابت در کودتای 28 مرداد 1332

اسناد جدید می‌گویند که یک پیام از ملکه الیزابت به شاه در کودتای سازمان سیا در سال ۱۹۵۳ در ایران نقش داشته است. مورخانی که این پیام ملکه الیزابت را کشف کرده‌اند، معتقدند که سوءتفسیر آن به شاه کمک کرده تا در یک لحظه حساس از کشور فرار نکند.

تاریخ ایرانی به نقل از ​ان بی سی نوشت: پیام ملکه الیزابت کاملاً به موقع بود و قصد داشت به یک پادشاه جوان ایرانی که با بحران مواجه بود، اطمینان خاطر بدهد. ...

بر اساس مستند "ملکه و کودتا" که در انگلیس منتشر شد و با استناد به اسناد تازه کشف شده ایالات متحده، ممکن است خطاهایی که به شوخی شبیه است در کودتای سیا-انگلیس در سال ۱۹۵۳ که سرنگونی دولت دموکراتیک ایران را به دنبال داشت، نقش اساسی داشته باشد.

کودتایی که در سال ۱۹۵۳ شاه ایران محمدرضا پهلوی را به قدرت بازگرداند و باعث ایجاد بی اعتمادی بین ایالات متحده و ایرانیان از آن زمان شد، الهام بخش بسیاری از کتاب ها، مستندها و تحقیقات دانشگاهی است. اما تقریباً هفت دهه بعد، مورخان انگلیس اسناد وزارت امور خارجه را …

Read more

تشدید خروج سرمایه از کشور

تشدید خروج سرمایه از کشور

در سال بیش از۱۰ میلیارد دلار خروج سرمایه وکمتر از دو میلیارد دلار جذب سرمایه در کشور داریم. و از سوی دیگر با مهاجرت نخبگان و گریز جوانان روبروییم .

مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: «آمار‌های غیررسمی نشان می‌دهد که ما در سال حدود ۱۰ میلیارد دلار انتقال سرمایه به کشور‌های دیگر داریم. از سوی دیگر متوسط سرمایه خارجی که توانسته‌ایم جذب کنیم، کمتر از دو میلیارد دلار است؛ بنابراین می‌توان گفت که نگه‌داری سرمایه‌مان در داخل کشور منفی هشت میلیارد دلار در سال است. این شرایط، شرایط مطلوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.».

دانشمند درباره علت خروج سرمایه از کشور گفت: «شاخص‌های مشخصی برای این‌که فرد بتواند در یک‌جا سرمایه‌اش را بگذارد و از آن کار بکشد، در دنیا داریم. از جمله شاخص فضای کسب ‌و کار؛ وقتی رتبه فضای کسب‌وکارمان از میان ۱۹۰ کشور، در حد ۱۴۰ است، وقتی که شاخص شفافیت اقتصادی بسیار بد است و وقتی که شاخص‌های مختلفی که نشان‌دهنده یک فضای مطلوب برای کسب‌وکار است، عدد مطلوبی را نشان نمی‌دهد، طبیعتاً هر صاحب سرمایه‌ای سعی می‌کند سرمایه‌اش را جایی ببرد که مطلوب‌تر باشد.» پیش از این بانک مرکزی جمهوری اسلامی د…

Read more

85 درصد از دلایل نابودی دریاچه ارومیه دخالت انسانی است

85 درصد از دلایل نابودی دریاچه ارومیه دخالت انسانی است

برخی از اسناد هزینه های هنگفت دریاچه ارومیه موجود نیست

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به صرف هزینه‌های بسیار برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: عمده هزینه‌ها صرف مطالعات تکراری و بی‌حاصل شد و در عمل آنچه باید رخ‌ می‌داد، رخ نداد.

«سمیه رفیعی» رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به وضعیت نامناسب دریاچه ارومیه اظهار کرد: هزینه‌های زیادی برای احیای دریاچه ارومیه صورت گرفته که بعضی از اسناد آن موجود و برخی دیگر ناموجود است، اما این هزینه‌ها نتیجه‌ای مطلوب را در پی نداشتند

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: عمده هزینه‌ها صرف مطالعات تکراری و بی‌حاصل شد و در عمل آنچه می‌بایست رخ‌ می‌داد، رخ نداد.

به گفته رئیس پیشین ستاد احیای دریاچه ارومیه 85 درصد از دلایل وضعیت کنونی دریاچه ارومیه مربوط به دخالت‌های انسانی بوده و تنها 15 درصد آن ناشی از تغ…

Read more

گرامی باد زاد روز دکتر تقی ارانی چهره برجسته جنبش کارگری کشورمان

گرامی باد زاد روز دکتر تقی ارانی

چهره برجسته جنبش کارگری کشورمان

دکتر تقی ارانی در  تاريخ 13 شهريورماه 1282 در شهر تبريز ديده به جهان گشود. و در روز 14 بهمن ماه 1318 در دوره سلطنت استبدادی رضاخان بر اثر تضيقات و شکنجه های زندانبانان در بيمارستان زندان مرکزی شهربانی تهران، در اوج خلاقيت علمی و پيکار انقلابی به شهادت رسيد.

پدرش ابوالفتح خان ارانی تبريزی (متولد …؟ درگذشت 1315) کارمند ماليه تبريز بود. مادر او فاطمه آقازاده ( متولد…؟ درگذشت 1325) نام داشت که زنی شجاع، آگاه و از خود گذشته بود. تقی ارانی بخشی از دوران کودکی خود را در تبريز گذرانيد و چهار ساله بود که همراه خانواده (مادر و خواهرانش) به تهران آمد. ابوالفتح خان ارانی نسبت به همسر و فرزندان خود لاقيد بود و با وجود درآمد مکفی توجهی به تامين زندگی خانواده خود نداشت. در نتيجه دوره کودکی تقی ارانی در تهران با دشواری مالی سپری شد. در اين تاريخ تقی ارانی که تنها پسر خانواده بود با مادر و سه خواهر خود به نام های ايران، کوکب و شوکت در محله شيخ هادی زندگی می کرد…

Read more

فساد و اختلاس در بانک ها هولناک است

فساد و اختلاس در بانک ها هولناک است

نماینده تبریز: پیش بینی ما در مورد فساد و‌اختلاس در بانک ها با توجه به تحقیق و تفحص انجام شده بسیار هولناک است. اعداد، رقم ها و موضوعاتی که از تحقیق و تفحص دریافت می کنیم به مراتب هولناک تر از فولاد مبارکه است و آماری به مراتب درشت تر از اختلاسی که در فولاد است در بانک ها اتفاق افتاده است.

اگر گزارش تحقیق و تفحص بانک‌ها انتشار یابد معلوم نیست اعتماد مردم نسبت به دولت و نظام جمهوری اسلامی چقدر متزلزل شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان، گفت: وقتی مردم خبر ۹۲هزار میلیارد تومان سوءِاستفاده و اختلاس را در مجموعه فولاد مبارکه می شنوند به سرعت آن را به تمام شاکله نظام جمهوری اسلامی ایران تعمیم می دهند.

احمد علیرضا بیگی با بیان این مطلب به خبرنگار عصر ایران گفت: اگر بنا باشد گزارش تحقیق و تفحص از بانک ها که در حال حاضر در مجلس در حال انجام است به آگاهی مردم برسد معلوم نیست چه پیامدهایی در مورد تزلزل اعتماد مردم نسبت به دولت و نظام ج…

Read more

۹ شهریور سالروز درگذشت صمد بهرنگی

 

۹ شهریور سالروز درگذشت صمد بهرنگی

( تولد ۲ تیر ۱۳۱۸ تبریز -- درگذشت ۹ شهریور ۱۳۴۷ ارسباران )

صمد بهرنگی آموزگار، منتقد اجتماعی، داستان نویس، مترجم، محقق فولکلور آذربایجانی، مبارزی عدالتخواه و زبان شناس

او در خانواده‌ای تهیدست زاده شد و پس از تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، در مهر ۱۳۳۴ به دانشسرای مقدماتی پسران تبریز رفت و خرداد ۱۳۳۶ از آنجا فارغ‌التحصیل شد.

از مهر همان سال که ۱۸ ساله بود، آموزگار شد و تا پایان عمرکوتاهش، در آذرشهر، ماماغان، قندجهان، گوگان و آخیرجان در استان آذربایجان شرقی که آن زمان روستا بودند تدریس کرد.

در مهر ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به دوره شبانه دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت و هم‌زمان با آموزگاری، تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی‌نامه ادامه داد.

او در ۱۹ سالگی اولین داستانش با نام عادت را نوشت. یک سال بعد داستان تلخون که برگرفته از داستان‌های آذربایجان بود با نام مستعار «ص. قارانقوش» در کتاب هفته منتشر شد و این روند "بی‌نام"…

Read more

تراژدی دریاچه ارومیه از نگاه رئیس سابق حوضه آبریز این دریاچه

تراژدی دریاچه ارومیه از نگاه رئیس سابق حوضه آبریز این دریاچه

اکنون سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال قبل 60 سانتی‌متر کمتر است و تقریبا حدود یک و نیم میلیارد متر مکعب آب در دریاچه وجود دارد که می‌توان گفت یک‌دهم حداقل آبی است که دریاچه می‌تواند داشته باشد. بعبارت دیگر از میزان 14 میلیارد متر مکعب آبی که دولت مکلف است دریاچه را برساند تنها 10 درصد موجودی آب دارد

مسعود باقرزاده‌کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره اما و اگرهای احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: اکنون دولت به شدت در حال آسیب‌شناسی این موضوع است که چرا تمهدیاتی که قبلا به کار بسته شده بود منجر به احیای دریاچه نشده است و هم بدنبال این است که چگونه بتواند از این چالش‌ها عبور کند، در هر حال مهم این است که اراده لازم برای احیا وجود داشته باشد، دولت ادعا دارد که این اراده را دارد ولی به نظر می‌رسد که هماهنگی بین‌بخشی کلید حل مسئله خواهد بود…

Read more

خصوصی سازی ادامه دارد

خصوصی سازی ادامه دارد

حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی سازی، ششم شهریور اعلام کرد که دولت سهامش را در ۲۰ بنگاه بزرگ می‌فروشد.

"هواپیمایی کیش"، مجتمع های صنعتی" اسفراین، آلومینیوم جنوبی، فولاد سفیددشت "و "مراکز پالایش نفت "کرمانشاه، "ستاره خلیج فارس"، "امام خمینی شازند" از جمله این اموال هستند که بخشی از سهام آنها دولتی است ولی بزودی به بخش خصوصی فروخته می‌شوند.

دولت برای توجیه این مسائل ادعا دارد که با کسری بودجه مواجه است، اما فساد ساختاری و دزدی‌های کلان از عمده‌ترین علل چنین کسر بودجه‌ای است.

دولت می‌تواند سیاست‌های مؤثرتری برای تامین منابع مالی و درآمد اتخاذ کند، ولی همواره برنامه‌هایی اجرایی می‌شوند که برای بریز و بپاش و دزدی اقلیتی رانت‌خوار و مفسد، فرصت‌هایی طلایی، محسوب می‌شوند، زیرا به‌راحتی می‌توانند در ارقام خرید و فروش دستکاری کنند.

در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد،  سعید مرتضوی زمانی که به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب شده ب…

Read more

اخراج ۱۸۰ تن از پرستاران استان زنجان

اخراج ۱۸۰ تن از پرستاران استان زنجان

این اخراج‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که به گفته "محمد میرزا بیگی"، رئیس کل نظام پرستاری ایران حدود پنج هزار نیروی پرستار پس از دوران بحرانی کرونا از کار برکنار و اخراج شده‌اند. به گفته وی در شرایط کنونی، کشور با کمبود نیروی کار پرستار مواجه است و ماهیانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرستار از ایران مهاجرت می‌کنند.

  قانون تعرفه‌گذاری خدمات درمانی، تبعیض میان پرستاران شرکتی و رسمی، قراردادهای موقت، شرکت‌های پیمانکاری که پرستاران را با حقوق اندک در برابر ساعات کار طولانی استثمار می‌کنند، تأخیر در پرداخت‌های فوق‌العاده و مزایای شغلی، نداشتن حق شیفت و سختی کار پرستاران مسائل عمده پرستاران است. این خواسته‌ها در اعتراضات پرستاران بارها عنوان شده و رفع نشدن آنها از دلایل اصلی مهاجرت پرستاران به خارج از کشور است.

اخبار اخراج پرستاران در شرایط کنونی که کشور نیاز به کار پرستاران بیشتری دارد هم نشان دهنده بی‌برنامگی در اداره کشور است و هم به معنای فشار …

Read more

نظر کارشناس باشگاه والدای* درباره آینده برجام

نظر کارشناس باشگاه والدای* درباره آینده برجام

آمریکا می خواهد ایران از سیاست خارجی مستقل دست بر دارد

ایالات متحده همچنان برای بازگشت به برجام بر اساس شرایط خود و نه بر پایه مصالحه ای که به نفع همه طرف ها و مقدم بر همه تهران باشد، کار را کش می دهد.

به گزارش اسپوتنیک فرهاد ابراهیم اف، کارشناس امور سیاسی ایران، شرکت کننده باشگاه بین المللی بحث و گفتگوی "والدای"عقیده دارد: طی چند سال اخیرصحبت ها درباره بازگشت آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک - برجام متوقف نشده است. پس از خروج نمایشی واشنگتن از "توافق هسته‌ای" در دوره ریاست جمهوری ترامپ، طرف‌های باقی‌مانده این معامله، روسیه، چین، آلمان، فرانسه و حتی انگلیس امیدوار بودند که آمریکایی‌ها خردمندی و ثبات سیاسی نشان داده و موضع خود را تغییر دهند. روابط تجاری و اقتصادی اروپا با ایران بسیار سودآور بود، بنابراین اروپایی ها خواستار بازگشت آمریکا به توافق بودند. در عین حال، بروکسل و همچنین پاریس و برلین تلاش کردند به تمام دنیا ثابت کنند که همچنان در روابط بین‌المللی فعال بوده و به دیکته‌ های واشنگتن وابسته نیستند. اما سیر زمان نشان داد که اصلا اینطور نیست. به ویژه اظهارات بورل رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا در این زمینه که به معنای واقعی کلمه اظهارات همتای آمریکایی خود، وزیر امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن را تکرار می کند، شایان توجه است. دیپلمات آمریکایی تمام مسئولیت این مشکل را که به تقصیر ایرانی ها به وجود نیامده به تهران می گذارد…

Read more

۳۰۰ شهر بزرگ و کوچک کشور در تنش بی آبی!

۳۰۰ شهر بزرگ و کوچک کشور در تنش بی آبی!

مصطفی عبدالهی درروزنامه خراسان نوشته است  :" سرجمع آمارها در گزارش ابتدای امسال وزارت نیرو نشان می دهد  ۳۰۰ شهر بزرگ و کوچک کشور، 13 هزار روستای بالای 20 خانوار و 15 هزار روستای زیر 20 خانوار، در تنش آبی هستند. تنش های آبی از غرب تا مرکز و شرق کشور را فراگرفته و بار دیگر صدها شهر و روستا دچار بحران شده است؛ وزیر نیرو انتظارات مردم برای تامین آب شرب را به حق می داند و از تسریع اجرای طرح آب رسانی در 31 استان خبر داده است" . گزارش وی را در ادامه می خوانید :

پس از دو هفته بحرانی در شهرکرد، آن‌طور که دیروز، حیدری، استاندار چهارمحال و بختیاری اعلام کرد وضعیت آب شرب این شهر به حالت پایدار رسیده است؛ اما طبق گفته قدرت‌ا... حمزه‌شلمزاری نماینده چهارمحال و بختیاری به ایلنا، مشکل آب شرب این استان تنها ناشی از سیلاب اخیر و گل‌آلود شدن آب چشمه کوهرنگ نیست، بلکه هم‌اکنون 250 روستای این استان برای تامین آب آشامیدنی دچار مشکل هستند.…

Read more

بازهم اخراج در کارخانه روغن نباتی زنجان

بازهم اخراج در کارخانه روغن نباتی زنجان

۶۰ تن از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان  زنجان با میانگین سابقه کار ۱۵ ساله از کار اخراج شدند

 به گفته کارگران روغن نباتی جهان، مدیران این کارخانه از صبح روز سه‌شنبه یکم شهریورماه ۱۴۰۱ از ورود حدود ۶۰ تن از کارگران به کارخانه جلوگیری کرده‌اند. این کارگران با میانگین سابقه کار ۱۵ ساله و پس از اتمام قراردادهای یک ماهه اخراج شده‌اند. کارفرما هیچ اعتنایی به درخواست بازگشت به کار کارگران نداشته و می‌گوید برای کاهش هزینه‌های کارخانه، ناچار به اخراج کارگران است. در حال حاضر تنها ۲۵ کارگر در این کارخانه مشغول بکار می‌باشند.

یکی از کارگران روغن نباتی جهان در رابطه با وضعیت کارگران اخراجی می‌گوید:

«در حالی با اتمام قرارداد یک ماهه اخراج شده‌ایم که با وجود مطالبات چهارماهه سال جاری، هنوز موفق به دریافت مطالبات قدیمی سال‌های ۹۳ تا ۹۷ خود نشده‌ایم… این مطالبه مربوط به چندین ماه حقوق و اضافه‌کاری، حق شیفت و جذب…

Read more

۹ تن از کارگران کمباین سازی سهند تبریز اخراج شدند

۹ تن از کارگران کمباین سازی سهند تبریز اخراج شدند

کارگران شرکت کمباین سازی سهند تبریز، نگران امنیت شغلی خود و وضعیت معیشتی‌شان می‌باشند

۹ تن از کارگران شرکت کمباین سازی سهند تبریز از کار اخراج شدند. به گفته کارگران از صبح روز یکشنبه ۳۰ مردادماه ۱۴۰۱ مدیران این شرکت ۹ تن از کارگران قراردادی را از کار اخراج کرده‌اند. این کارگران قراردادهای یک ماهه داشتند. آنها پس از خاتمه مدت قرارداد به دلیل کاهش سطح تولید از کار اخراج شده‌اند.

از ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع ۱۷ تن از کارگران شرکت کمباین سازی سهند تبریز اخراج شده‌اند. این شرکت مجموعا ۵۶ کارگر داشته است. مدیران این شرکت همچنین ۲ تن از کارگران دائمی را از کار تعلیق کرده‌اند. کارگران با اشاره به سوابق ۱۰ تا ۱۲ ساله کارگران اخراج شده، نگران امنیت شغلی خود هستند. در حال حاضر ۳۹ کارگر باقی مانده است که ۲۰ تن آنها در بخش‌های اداری مشغول بکار می‌باشند.

شرکت کمباین سازی سهند تبر…

Read more

فساد گسترده در گروه فولاد مبارکه، مشت نمونه خروار

فساد گسترده در گروه فولاد مبارکه، مشت نمونه خروار

بدنبال افشای فساد ۹۲ هزار میلیارد تومانی در گروه فولاد مبارکه ۵۴ مدیر وابسته به سران حاکمیت بر کنار شدند

پایگاه اطلاع رسانی «چندثانیه» چکیده گزارش ۳۰۰صفحه‌ای مجلس از فساد در فولاد مبارکه منتشر کرد.

با انتشار گزارش تحقیق و تفحص مجلس مشخص شد فولاد مبارکه ۹۲ هزار میلیارد تومان تخلف داشته است

پروژه بگیرهای توییتر مجموعا ۴١٧ میلیون از فولاد پول دریافت کردند تا با ریتوییت و جریان سازی مانع از تحقیق و تفحص شوند، صداوسیما ٢٢ میلیارد تومان!

فولاد یک میلیارد و ۴۴٠ میلیون تومان در وجه دفاتر ائمه جمعه و همچنین ستاد اقامه نماز جمعه پرداخت کرده است.

همچنین ٩۵٠ میلیون تومان در وجه حوزه علمیه، بنیاد غدیر و ساخت مسجد پرداخت کرده است.

اخذ ١۴٧ میلیارد از پول فولاد برای برای تاسیس یک شرکت هواپیمایی شخصی!

در سه ماهه ریزش کلی بورس بازارگردانی فولاد ١٠٠٠ میلیارد سود شناسایی کرده…

Read more

بخشی از دفاعیات دکتر مصدق در دادگاه نظامی بعد از 28 مرداد :

 بخشی از دفاعیات دکتر مصدق در دادگاه نظامی بعد از 28 مرداد :

«آري تنها گناه من و گناه بسياربزرگ من اين است که صنعت نفت ايران را ملي کرده ام و بساط استعمار و اعمال نفوذ سياسي و اقتصادي عظيم ترين امپراطوري هاي جهان را از اين مملکت برچيده ام و پنجه درپنجه مخوف ترين سازمانهاي استعماري و جاسوسي و بين المللي درافکنده ام و به قيمت ازبين رفتن خود و خانواده ام و به قيمت جان و عرض و مالم خداوند مرا توفيق عطا فرمود تا با همت و ارادۀ مردم آزادۀ اين مملکت بساط اين دستگاه وحشت انگيز را درنوردم. من طی این همه فشار و ناملایمات این همه تهدید و تضییقات از علت اساسی و اصلی گرفتاری خود غافل نیستم و به خوبی می دانم که سرنوشت من بايد مايۀ عبرت مرداني شود که ممکن است در آتيه در سراسر خاورميانه درصدد گسيختن زنجير بندگي و بردگي استعمار برآيند»

از دفاعیات دکتر مصدق در دادگاه نظامی بعد از کودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢

Read more

شهریئری با قدمت 9000 ساله در استان اردبیل

شهریئری با قدمت 9000 ساله در استان اردبیل

در گذشته‌های دور مشگین شهر را نام "خیاو" می‌خواندند. تا اینکه در 1064 میلادی با حمله آلپ ارسلان به گرجستان و تسلیم شدن حاکم آنجا، بعضی از شاهزادگان و حاکمان گرجستان اسیر و سپس مسلمان شدند. یکی از این حاکمان "بیشکین" نام داشت که سلطان آلپ ارسلان بعد از مدتی به خاطر تشکر از همکاری او مشگین شهر کنونی را به او بخشید. بعد از آن نام وی (بیشکین) بر شهر خیاو نهاده شد که به مرور زمان به تلفظ آن به زبان محلی به مشگین تغییر یافت. این اسم تا مدت‌ها بر شهر ماند تا سرانجام رضاشاه در سال 1316 نام مشگین‌شهر به عنوان نام اصلی این شهر انتخاب کرد. امروز نیز مشگین شهر به عنوان یکی از شهرهای توریستی مهم اردبیل شناخته می‌شود که در کنار شهر سرعین یکی از بی‌نظیرترین مناطق گردشگری استان اردبیل را شکل می‌دهند.

 از معروف‌ترین دیدنی‌های مشگین شهر می‌توان به پل 365 کیلومتری و معلق مشگین‌شهر، ارتفاعات ساوالان (سبلان)، چشمه‌های آبگرم قینرجه و ایلاندو، پارک جنگلی مشگین‌شهر و بالاخره محوطه باستان…

Read more

هوشنگ ابتهاج (ه. الف. سایه) شاعر نامدار و آرمان خواه کشورمان در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

سایه ما با هفت هزار سالگان سر به سر شد.

هوشنگ ابتهاج (ه. الف. سایه) شاعر نامدار

و آرمان خواه کشورمان در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

یلدا ابتهاج در پستی در اینستاگرام با اعلام خبر درگذشت پدرش نوشت: «سایه ما با هفت هزار سالگان سر به سر شد.»

فرقه دمکرات آذربایجان در گذشت هوشنگ ابتهاج شاعر بزرگ معاصر کشورمان را به خانواده ایشان، یارانش و جامعه ادبی ایران صمیمانه تسلیت می گوید. یاد و  خاطره اش گرامی باد!

«هوشنگ ابتهاج»،  یا «ه.ا.سایه» شاعر معاصر و از محبوب‌ترین شاعران در میان جوانان و دوست‌داران شعر و ادب ایران بوده و خواهد بود. از معروف‌ترین آثار او می‌توان به شعرهای «ارغوان» و «زندگی» اشاره کرد. او شاعری توانا است که به هر دو سبک کهن و نو شعر می‌سرود. علاوه بر توانایی‌ها و هنرمندی او، دلایل دیگری نیز در شهرت و شناخته شدن آثار او موثر بوده‌اند؛ به‌طور مثال، شعر او بارها توسط هنرمندان و خواننده‌های محبوب ایرانی، به‌صورت ترانه و تصنیف، اجرا شده‌ است…

Read more

رونمایی از شکاف طبقاتی آموزش در کنکور ۱۴۰۱

رونمایی از شکاف طبقاتی آموزش در کنکور ۱۴۰۱

سهم دانش‌آموزان مدارس دولتی از صندلی دانشگاه‌ها ۲.۵ درصد بود

ماجرا جدید نیست. کارشناسان و درست‌اندرکاران امر آموزش مدت‌هاست که هشدار می‌دهند. آنها سال‌هاست در خصوص گسترش افسارگسیخته مدارس غیرانتفاعی و سمپادها و انواع و اقسام مدارس پولی دیگر انتقاد می‌کنند و از افول شدید آموزش در مدارس دولتی فغان دارند. امسال اما نتیجه این هشدارها به شکلی عیان‌ در نتایج کنکور 1401 رخ نشان داد و سهم ۲.۵درصدی 85 درصد از دانش‌آموزان مدارس از صندلی دانشگاه‌ها،‌ پرده از شکاف طبقاتی ایجاد شده در نظام آموزشی کشور برداشت.

با اعلام اسامی ۴۰ نفر برتر کنکور امسال در گروه‌های آزمایشی مختلف مشخص شد که رتبه‌های برتر در تصاحب مدارس پولی است؛ به طوری که از میان نفرات برتر کنکور صرفا یک دانش‌آموز در مدرسه دولتی عادی تحصیل کرده است!

با اعلام اسامی ۴۰ نفر برتر کنکور امسال در گروه‌های آزمایشی مختلف مشخص شد که رتبه‌های برتر در تصاحب مدارس …

Read more

استعفای دسته جمعی شوراهای صنفی دانشجویان سراسر کشور

استعفای دسته جمعی شوراهای صنفی دانشجویان سراسر کشور

شوراهای صنفی دانشجویان سراسر کشور در اعتراض به آیین نامه جدید شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی و اقدامات خصمانه وزارت بهداشت در حوزه دانشجویی ، دسته جمعی استعفا دادند.

در قسمتی از بیانیه شوراهای صنفی دانشجویان آمده است:

تقلیل روحیه مطالبه گری و تضعیف تریبون مطالبه‌گری ، رویکردی ظالمانه به جامعه است و اگر این پدیده نامیمون در سطح جامعه دانشجویی باشد منتج به تضعیف فضای علمی خواهد شد.

متاسفانه بر خلاف جلسات و ارائه نظرات کارشناسی به معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، کسانی که باید وکلای دانشجویان باشند ، بدون قانع کردن ، در راستای تضعیف والاترین و مشروع ترین نهاد دانشجویی که برخواسته از آرای تمام دانشجویان با هر گرایش سیاسی و علقه ی فرهنگی می باشد، گام برداشتند.

وعده های کذب معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت متبوع مبنی بر جلسات بیشتر و بررسی کارشناسی موضوع همراه با حضور نمایندگان دانشجویی، …

Read more

از یک میلیون کودک بازمانده از تحصیل ۶۰۰ هزار نفر شناسایی شدند

از یک میلیون کودک بازمانده از تحصیل

 ۶۰۰ هزار نفر شناسایی شدند

از حدود یک میلیون کودک بازمانده از تحصیل و نزدیک به سه میلیون دانش‌آموز محروم از آموزش مجازی، وزارت آموزش و پرورش تنها نیم میلیون نفر را شناسایی کرده است.

اصغر باقرزاده، معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران از شناسایی بالغ بر ۵۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار دانش آموز ترک تحصیل کرده خبر داد.

او گفت: «این افراد نه به صورت دائمی بلکه به صورت موقت بازمانده از تحصیل شده‌اند

پیشتر منابع دولتی در ایران اعلام کرده بودند در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، جمعیتی نزدیک به یک میلیون نفر از کودکان در سن آموزش از تحصیل بازمانده‌اند. مرکز آمار جمعیت بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ را ۹۷۰ هزار و ۸۷۱ نفر برآورد کرده است.

بر پایه گزارش‌های رسمی شمار بازماندگان از تحصیل طی چهار سال- ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰- افزایش قابل توجهی داشته است. در این بازه زمانی جمعیت کودکان بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی از …

Read more

اعتراض مجدد کارگران کارخانه سبلان پارچه اردبیل

اعتراض مجدد کارگران کارخانه سبلان پارچه اردبیل

بر اساس گزارش های رسانه ها، کارگران کارخانه سبلان پارچه نسبت به پرداخت نشدن حداقل ۲ ماه دستمزد و بیمه معوقه خود برای چندمین بار است که  دست به اعتراض زده اند. این کارخانه در شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل واقع شده است. کارگران این کارخانه، نزدیک به ۱۲۰۰ نفر می باشند و از ۲ ماه قبل دستمزد‌ خود را دریافت نکرده‌اند. همچنین، کارفرما چندین ماه است که بیمه کارگران را پرداخت نکرده است.

پرداخت نکردن بیمه مشکلات زیادی برای کارگران کارخانه سبلان پارچه در مراجعه به مراکز درمانی ایجاد می‌کند. وی علت پرداخت نکردن دستمزد و بیمه کارگران را گسترش بحران در صنایع نساجی و کمبود نقدینگی عنوان می‌کند. مدیران این شرکت، در چند سال گذشته، همواره مطالبات کارگران را با تاخیر پرداخت کرده‌اند.

یکی از کارگران کارخانه سبلان پارچه با رد اظهارات مدیران این شرکت می‌گوید:

«مجموعه سبلان پارچه از چند بخش تولیدی (پوشاک، تخت…

Read more

بیانیه وزارت امور خارجه چین در مورد سفر نانسی پلوسی به تایوان

بیانیه وزارت امور خارجه چین

 در مورد سفر نانسی پلوسی به تایوان

 در این بیانیه آمده است: روز سه شنبه 2 اوت، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، با نادیده گرفتن مخالفت شدید و درخواست‌های جدی چین، از منطقه تایوان چین بازدید کرد. این اقدام اصل چین واحد و سه بیانیه مشترک چین و آمریکا را نقض کرده، به روابط سیاسی چین و آمریکا آسیب رسانده، به حق حاکمیت و تمامیت ارضی چین تجاوز کرده، و به طور جدی صلح و ثبات تنگه تایوان را تضعیف کرده است. یک پیام اشتباه به نیروهای تجزیه طلب تایوان است. چین قاطعانه با این اقدامات مخالف است و به شدت آنها را محکوم می‌کند.

تنها یک چین در جهان وجود دارد، تایوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک چین است و دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی است که نماینده کل چین است. این موضوع در  قطعنامه 2758 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1971  به وضوح نوشته شد. از زمان تأسیس جمهوری خلق چین در سال 1949، 181 کشور بر اساس اصل چین واحد با چین روابط دیپلماتیک برقرار کرده اند. اصل چین واحد، اجماع عمومی جامعه بین المللی و هنجار اساسی روابط بین الملل است…

Read more

اعتراض کارگران کارخانه کمباین سازی سهند تبریز؛ ۴ ماه دستمزد ما پرداخت نشده است

اعتراض کارگران کارخانه کمباین سازی سهند تبریز؛

۴ ماه دستمزد ما پرداخت نشده است

 کارگران در واکنش به وضعیت کارخانه و پرداخت نشدن معوقات حقوقی‌شان بارها به نهادهای مختلف دولتی در شهرستان و استان مراجعه کرده و مذاکراتی با برخی مسئولان داشته‌اند اما وعده‌های مسئولان تا امروز نتیجه‌ای برای کارگران دربرنداشته است.

تولیدات کارخانه کمباین سازی سهند تبریز پس از واگذاری به بخش خصوصی متوقف شده است

 کارگران کارخانه کمباین سازی سهند تبریز نسبت به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود اعتراض دارند. با گذشت بیش از ۴ ماه از سال ۱۴۰۱ مدیران شرکت تنها یک ماه حقوق به حساب کارگران واریز کرده‌اند. این کارخانه در سال ۱۳۹۰ نزدیک به ۵۰۰ کارگر داشت. اما به دلیل مشکلات مالی و نداشتن مدیریت کارآمد، سالیانه از تولید آن کاسته شده است. مدیریت شرکت هر ساله از پرسنل آن کم کرده است. در حال حاضر فقط ۵۵ کارگر در این کارخانه مشغول بکار می‌باشند.

یکی از…

Read more

خشک شدن دریاچۀ ارومیه و پیامدهای فاجعه‌ بار آن

خشک شدن دریاچۀ ارومیه و پیامدهای فاجعه‌ بار آن

 

به‌گزارش خبرآنلاین، ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱، عباس محمدی، فعال محیط زیست، می‌گوید: “عملیات واقعی که برای احیای دریاچه  [ارومیه] لازم بود انجام نشده است، پولی که در تاریخ محیط زیست ایران بی‌سابقه است صرف اجرای پروژه‌هایی شده که خودشان مخرب محیط زیست هستند. دو سال بارش کم در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ کافی بود تا نشان دهد آقایان هیچ کاری نکردند، در همین دو سال تمام ادعاها باطل شد و دریاچه به سال ۱۳۹۳ برگشت.” سیاست‌های غیرملی، غیرکارشناسی، زیان‌بار، و ویرانگر جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته موجب نیمه‌جان شدن دریاچه ارومیه شده و طبیعتاً در این منطقه، محیط زیست انسان‌ها و دیگر جانداران و پوشش گیاهی را با دشواری‌هایی جدی  و نفس‌گیر روبرو کرده است. بر پایۀ گزارش‌های انتشار یافته، چندین روستا در اطراف دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۳ از سکنه خالی شده و کشاورزی در این منطقه به بن‌بست رسیده است. خبرگزاری تسنیم از ارومیه می‌نویسد: “روستای ٬باری٬ در حاشیه دریاچه بحران‌زده ارومیه قرار دارد، مهاجرت اهالی این روستا به‌دلیل نبود آب به یکی از معضل‌های جدی تبدیل شده بود و بعضاً اهالی این روستا به‌صورت طایفه‌ای و یا چندخانوار از باری مهاجرت می‌کردند چرا که آب لازم برای کشاورزی و همچنین برای آشامیدن وجود نداشت و به‌همین سبب کار و زندگی در روستای باری بسیار سخت شده بود…

Read more

یک بانو نخستین شهردار ناحیه در شهرداری تبریز شد

یک بانو نخستین شهردار ناحیه در شهرداری تبریز شد

شیما ختمی نخستین شهردار ناحیه در شهرداری تبریز است که امروز حکم خود را با امضای یعقوب هوشیار شهردار تبریز، به عنوان شهردار ناحیه ۳ منطقه ۲ تبریز از حکیمه غفوری رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر دریافت کرد.

یک بانو به عنوان نخستین شهردار ناحیه در شهرداری تبریز منصوب و کار خود را آغاز کرد.

به گزارش ایسنا؛ همزمان با برگزاری نهمین قرار خدمت مدیریت‌ شهری در شهرداری منطقه ۲، نخستین شهردار ناحیه در بین شهرداری‌های مناطق تبریز منصوب شد.  

شیما ختمی نخستین شهردار ناحیه در شهرداری تبریز است که امروز حکم خود را با امضای یعقوب هوشیار شهردار تبریز، به عنوان شهردار ناحیه ۳ منطقه ۲ تبریز از حکیمه غفوری رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر دریافت کرد.

ختمی پیش از این مسئول حوزه شهرسازی شهرداری منطقه ۲ بود. همزمان، نخستین ناحیه شهرداری تبریز نیز با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر در خیابان س…

Read more

آثار مخرب سیل در ۱۸ استان کشور

آثار مخرب سیل در ۱۸ استان کشور

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران از جان باختن ۵۳ نفر و مفقود شدن ۱۶ نفر تا کنون در مناطق سیل زده این کشور خبر داد.

استان‌های سیستان و بلوچستان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، یزد، فارس، بوشهر، سمنان، البرز، قزوین، قم، تهران، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان و شمال خراسان شمالی، هرمزگان و خوزستان در ایران درگیر سیلاب هستند.

مهدی ولی پور، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران در این خصوص اظهار داشت: ۵۳ نفر تا کنون جان خود را در استان های مختلف به علت وقوع سیل از دست داده اند؛ ضمن اینکه ۱۶ نفر نیز مفقود شدند. وی افزود: بیشترین تلفات مربوط به استان تهران و در امام زاده داوود و زرین دشا بوده است.

محور هراز در استان تهران و ۶ محوره شریانی دیگر در استان های کرمان بوشهر و سیستان و بلوچستان به همراه ۱۰ محور غیر شریانی مسدود شده است که راهداران در سراسر این کشور در آماده‌باش کامل قرار دارند و در حال بازگشایی…

Read more

شناسایی ۲۰۰ ساخت و ساز تا ایمن و خطر آفرین در ارومیه

شناسایی ۲۰۰ ساخت و ساز تا ایمن و خطر آفرین در ارومیه

ساختمان‌های فرسوده و ناایمن در استان آذربایجان غربی بویژه در شهر ارومیه باعث شده تا شهروندان ارومیه‌ای هر لحظه منتظر حادثه تلخی مانند اتفاقی که برای ساختمان های پلاسکو تهران و مترو پل آبادان افتاد ، باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا،در سال های اخیر ساختمان‌های ناایمن در ارومیه به شدت افزایش پیدا کرده و با توجه به صدور اخطارهایی همچون آتش نشانی، شهرداری و سایر نهاد های نظارتی هنوز این ساختمان‌ها در این شهر مشغول به فعالیت هستند.

بسیاری از این ساختمان‌های ناایمن در شهر ارومیه کاربری اداری و تجاری داشته و هر لحظه می‌توانند این ساختمان‌ها همچون پلاسکو و متروپل با جان صدها انسان‌ بازی کنند.

ایمنی برخی پروژه‌های شهری هنوز به تأیید نظام مهندسی نرسیده

به گفته مراد زاده،رئیس سازمان نظام مهندسی آذربایجان‌غربی ‌مجتمع‌های تجاری "ترک‌مال، اوریاد و سیتادیوم" مجوز نظارت نظام مهندسی ندارند…

Read more

سرمایه ملی و نگین آذربایجان در حال نابود شدن است

دکتر محمد حسین یحیایی

سرمایه ملی و نگین آذربایجان در حال نابود شدن است

دریاچه پر درد اورمیه گرفتار دست نابخردان، دزدان و غرض ورزان شده است تا به تماشای نابودی خود بنشیند و زانوی غم در بغل گیرد، دریاچه ای که در سال های نه چندان دور گردشگاه توریستان، ایستگاه و اقامتگاه پرندگان مهاجر و گونه هایی از حیوانات و گیاهان کم یاب جهان بود. این دریاچه را آذربایجانی ها نگین آذربایجان می خواندند و هزاران نفر با فروش خدمات در پیرامون آن و حمل بار از آن نان می خوردند. گفته می شود که این دریاچه شاید میلیون ها سال پیش بخش مهمی از یک دریا بوده است، آنچه مسلم است این دریاچه با آب بسیار شور تاریخ دیرینه ای دارد و در برخی از کتاب های تاریخی به آن اشاره شده است. اسم آن در گذشته های دور «چی چست» یعنی درخشنده بوده است، البته اسامی دیگری هم مانند «کبودان» داشته است، در دوران رضا شاه به آن رضائیه سپس با تحولات سیاسی سال 1357 نام اورمیه بار دیگر بخود گرفت که در آذربایجان بنام «اورمو گولو» مشهور است.…

Read more

پیام سفر رؤسای جمهور روسیه و ترکیه به ایران و سفر سوخته بایدن به خاورمیانه

پیام سفر رؤسای جمهور روسیه و ترکیه به ایران

و سفر سوخته بایدن به خاورمیانه

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز سه شنبه 19 ژوییه در تهران با رئیس‌جمهور ایران مذاکرات سه جانبه برگزار کردند و درباره حل و فصل موضوع سوریه در چارچوب روند آستانه به بحث و بررسی و تبادل نظر پرداختند. سران سه کشور در همین روز دیدارهای دوجانبه با یکدیگر داشتند. درعین حال رؤسای جمهور روسیه و ترکیه با رهبر ایران نیز دیدار کردند.

تحلیلگران خاطرنشان کردند، دیدار رهبران روسیه، ترکیه و ایران در تهران و اندکی پس از پایان سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه، نقش مثبتی در توسعه روابط بین سه کشور، تثبیت وضعیت منطقه و کاهش خطرهای جغرافیایی داشته است. همراه با خروج راهبردی ایالات متحده از خاورمیانه در سال های اخیر و تقویت تدریجی  دیپلماسی مبتکرانه کشورهای خاورمیانه، تقسیم بندی سیاسی خاورمیانه تغییرات جدیدی  از خود نشان داده است…

Read more

نشست سران در تهران و پیآمد های آن

دکتر محمد حسین یحیایی

نشست سران در تهران و پیآمد های آن

روز سه شنبه 19 جولای (28 تیرماه 1401) سران سه کشور منطقه ولادمیر پوتین از فدراسیون روسیه، رجب طیب اردوغان از جمهوری ترکیه و ابراهیم رئیسی از سوی جمهوری اسلامی ایران در تهران نشست های دوجانبه و سه جانبه برگزار کردند. گردهم آیی و نشست تهران به بهانه ادامه دیدارها و گفتگو ها پیرامون روند «آستانه» برگزار شد که از سوی فدراسیون روسیه، ترکیه و ایران برای حل و فصل مسئله سوریه سال ها پیش تشکیل شده و تاکنون 18 نشست (11نشست در سطح وزیران امور خارجه ، 7 نشست در سطح سران) در مناطق و شهر های مختلف این سه کشور برگزار کرده است. در روند آستانه کشور های غربی و ایالات متحده آمریکا که در رخداد های سوریه دارد شرکت مستقیم دارد و نیروی نظامی در آن مستقر کرده مشارکت ندارد. دو کشور کهنسال ایران و ترکیه خود را قدرت منطقه ای می دانند و نفوذ نظامی و گاهی اقتصادی در کشور های پیرامونی دارند که در سال های اخیر ترکیه در مناطق گسترده تری خودنمایی می کند و ایران هم با حمایت از نیروهای نیابتی خود تلاش می ورزد تا خود را مطرح سازد ولی فدراسیون روسیه که بعد از فروپاشی شوروی مدتی به انزوا کشیده شده بود خود را بازیگر جهانی می پندارد و در این راستا عمل می کند. …

Read more

بازداشت و اخراج کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان

بازداشت و اخراج کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان

بنا بر گزارش رسانه ها،اخراج و بازداشت کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان همچنان ادامه دارد. مدیریت این مجتمع از روز یکشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱ اقدام به بستن کارت تردد نزدیک به ۳۰ تن از کارگران شاغل در شرکت آهن آجین را  کرد. به این ترتیب بدون اطلاع قبلی این کارگران را از کار اخراج کرده است. هر کدام از این کارگران بین ۱۵ تا ۲۵ سال سابقه کار داشتند و قراردادهای کاریشان به اتمام نرسیده بود.

در همین ارتباط روزهای شنبه و یکشنبه ۲۵ و ۲۶ تیرماه نزدیک به ۱۵ تن از کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. کارگران یاد شده تحت قرارداد شرکت‌های پیمانکاری مبین و آهن آجین می‌باشند. این کارگران روز پنجشنبه ۲۴ تیرماه ۱۴۰۱ به صورت تلفنی به اداره اطلاعات احضار و سپس بازداشت و به زندان اهر منتقل شدند. پیش از این، در روزهای ۲۱ و ۲۲ تیرماه نیز، عده‌ دیگری از کارگران بازداشت شده بودند. گفته می‌شود مدیر مجمتع مس سونگون ورزقان به نام رضوی به همراه رئیس امور اداری شرکت آهن آجین به نام نعمت‌پور و رئیس کارگاه این شرکت به نام علیپور در پشت پرده دستگیری کارگران می‌باشند…

Read more

بیانیه مشترک هفتمین نشست سران ضامن روند آستانه

بیانیه مشترک هفتمین نشست سران ضامن روند آستانه

رؤسای جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در پایان هفتمین نشست کشورهای ضامن آستانه با صدور بیانیه‌ای شرایط شمال سوریه را بررسی و تأکید کردند که دستیابی به امنیت و ثبات در منطقه تنها در سایه حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور ممکن است و بدین منظور تصمیم گرفتند تلاش‌های خود را هماهنگ نمایند.

به گزارش ایسنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

۱. وضعیت میدانی جاری در سوریه را مورد بحث قرار داده، آخرین تحولات پس از نشست مجازی سران در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۹ را بررسی کرده و بار دیگر بر عزم خود برای تقویت هماهنگی­‌های سه­ جانبه بر اساس توافقات فی‌ما­بین و نتیجه­‌گیر­ی‌های نشست­‌های وزرای خارجه و کارشناسان ارشد تصریح نمودند. همچنین آخرین تحولات بین­‌المللی و منطقه‌ای را بررسی کرده و بر نقش پیشتاز روند آستانه در حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه تاکید کردند.

۲.…

Read more

واکاوی 7 سال عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه

واکاوی 7 سال عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه

واکاوی آماری بیانگر آن است که تراز دریاچه ارومیه در طی سال‌های اخیر بیش از آنکه به عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه وابسته باشد به میزان بارش اتفاق افتاده در حوضه آبریز مرتبط بوده است.

به گزارش ایران اکونومیست، دریاچه ارومیه به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های محیط زیست کشور، سال‌هاست که با اخبار عمدتا منفی در رأس فهرست تولیدات رسانه‌ای این حوزه را در اختیار دارد.

مسئله توجه به حفظ شرایط دریاچه ارومیه مرتبط با دهه اخیر نیست و مطالعات جامع و مستند شده در مراکز علمی کشور که قابلیت ردیابی دارد به سال 1373 باز می‎‌‌گردد که در قالب یک بررسی طرح جامع مورد واکاوی قرار گرفت. پس از آن در سال 1380 نیز طرحی تحت عنوان سازگاری با اقلیم خشک و نیمه خشک ارومیه بررسی شد که نتایج مطالعات آن در سال 1384 منتشر شد

بر این مبنا یکی از مهمترین برنامه‌های حفظ حوزه آبریز ارومیه نیز با ادبیات نوین در تفاهم‌نامه مشترک حفاظت و مدیریت پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومی…

Read more

پروژه احیای دریاچه ارومیه شکست خورده است

عباس محمدی کارشناس محیط زیست:

پروژه احیای دریاچه ارومیه شکست خورده است

«عملیات واقعی که برای احیا دریاچه لازم بود انجام نشده است، پولی که در تاریخ محیط زیست ایران بی سابقه است صرف اجرای پروژه‌هایی شده که خودشان مخرب محیط زیست هستند.» «دو سال بارش کم در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ کافی بود تا نشان دهد آقایان هیچ کاری نکردند، درهمین دو سال تمام ادعاها باطل شد و دریاچه به سال ۱۳۹۳ برگشت.»

متن کامل گفت‌وگو با عباس محمدی کارشناس محیط زیست:

وضعیت این روزهای دریاچه ارومیه چگونه است؟

شرایط الان دریاچه ارومیه مشابه سال ۱۳۹۳ است که ستاد احیای دریاچه کار خودش را شروع کرد، طوری‌که اگر قرار بود تا سال ۱۴۰۴ دریاچه به تراز نرمال خودش یعنی ۱۲۷۴ متر برسد اما الان تراز دریاچه ۱۲۷۰ متر است، مسئولان ستاد گلایه دارند بودجه کم است اما چیزی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان در عمر تشکیل این ستاد هزینه شده است و نتیجه آن الان صفر است، این‌که می‌گویم صفر خیلی واضح است، چراکه وضعیت کنونی دریاچه همان وضعیت عمیقاً بحرانی د…

Read more

به سرکوب و بازداشت کارگران معدن مس سونگون ورزقان پایان دهید!

به سرکوب و بازداشت کارگران معدن مس سونگون ورزقان پایان دهید!

بر اساس گزارش های منتشره در روزهای گذشته ‌و پس از خاتمه اعتصاب کارگران معدن مس سونگون ورزقان، نهادهای امنیتی با همکاری مدیریت مجتمع و شرکت‌های پیمانکاری تعداد زیادی از کارگران این مجتمع را بازداشت کرده‌اند.

کارگران تعداد بازداشت‌شدگان را ۲۰ نفر اعلام کرده اند که کاظم شاهی، صالح محمدی، محمد محمودی، اسماعیل عبادی حاج زیاد محمودی برادر ولی‌الله محمودی از جمله دستگیرشدگان هستند.

گفته می شود از سرنوشت ولی‌الله محمودی، ارشد کاظمپور، جعفر عباسپور، مهرداد منفرد، خدایی، فرزاد زالی‌زاده و اسماعیل ایزدخواه که در حین اعتصاب دستگیر شده اند خبری نیست.

کارگران شرکت‌های پیمانکاری مجتمع مس سونگون ورزقان روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات‌شان و بازداشت دو نفر از همکاران دست به اعتصاب زدند. در جریان این اعتصاب پنج روزه نهادهای امنیتی و مدیریت مجتمع و شرکت‌ها با همکاری تمامی دستگاه‌های دولتی از جمله استانداری، اداره کار استان و فرمانداری ورزقان به…

Read more

حمید نوری به جرم دست داشتن در قتل عام زندانیان سیاسی ۶۷ به حبس ابد محکوم شد!

حمید نوری به جرم دست داشتن در قتل عام  زندانیان سیاسی ۶۷ به حبس ابد محکوم شد!

سی ‌و چهار سال پس از فاجعه ملی پاک‌سازی ایران از نیروهای مبارز و مترقی در ۶۷ می گذرد. در  این مدت حاکمان جمهوری اسلامی با شیوه های گوناگون از انکار تا دیوارکشی و آسفالت گورهای دستجمعی شهدا، سرکوب خانواده آنان، در پاک‌سازی آثار جنایتش کوشیده است. این تلاش ها بی حاصل بوده و روز به روز ابعاد این فاجعه ملی بیشتر آشکار و رژیم در تنگنای بیشتری در پاسخگویی قرار گرفته است.

روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۱، قاضی و هیئت منصفه دادگاه منطقه استکهلم پس از ۹ ماه بررسی، حکم حبس ابد برای حمید نوری متهم به جرم دست داشتن در اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در تابستان سال ۶۷ را صادر کرد.

این نخستین‌ بار است که پس از بیش از سه دهه از اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در تابستان سال ۶۷ در زندان‌های ایران، یکی از متهمان این پرونده دادگاهی و محکوم می‌شود.

دادستانی سوئد هم پیشتر ب…

Read more

خشک شدن ۹۵درصد آب دریاچه ارومیه

خشک شدن ۹۵درصد آب دریاچه ارومیه

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی اعلام کرد بیش از ۲ دهه گذشته، هرسال به طور متوسط ۴۰ سانتی متر از ارتفاع دریاچه ارومیه کاسته شده و اکنون ۹۵ درصد از آب این دریاچه خشک شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، امیرعباس جعفری ظهر امروز چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل مدیران صنعت آب و برق استان‌های شمال غرب ایران که در سد ساروق تکاب برگزار شد، افزود: خشکسالی، تبخیر آب، توسعه بی رویه کشاورزی و استفاده نادرست از آب دریاچه برای کشت محصولات زراعی پرآب بر از مهمترین عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه است.

وی بیان اینکه امیدواریم با فرهنگ سازی صحیح و استفاده درست از منابع آبی منطقه دوباره دریاچه ارومیه را احیا کنیم، افزود: راه اندازی سیستم‌های نوین آبیاری، تصفیه پساب، هدایت آب سدها و اجرای کانال و تونل زاب که تاکنون ۳۶ کیلومتر از آن حفر شده، از جمله مواردی است که با قدرت به دنبال اجرای کامل آنها هستیم…

Read more

اعتراض کارگران پتروشیمی تبریز به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل

 

اعتراض کارگران پتروشیمی تبریز به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل

کارگران پتروشیمی تبریز خواستار اجرا شدن طرح طبقه‌بندی مشاغل و همسان‌سازی کامل حقوق شدند

کارگران پتروشیمی تبریز نسبت به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل و همسان‌سازی کامل دستمزد، اعتراض دارند. این کارگران از ۴ سال پیش تاکنون منتظر اجرا شده طرح همسان‌سازی حقوق و طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند؛ اما بدلایل مختلف کارفرما از انجام این کار خودداری کرده است. کارفرما در این رابطه گفته است که این طرح ۴ سال پیش اجرا شده و دیگر دلیل برای بروز رسانی آن وجود ندارد.

کارگران پتروشیمی تبریز خواهان به روز شدن طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند. اما حراست این شرکت با تهدید کارگران در صدد سرکوب اعتراض آنها است. یکی از کارگران در رابطه با تهدید کارگران می‌گوید:

«ما نمی‌توانیم اسامی را مطرح کنیم زیرا در روزهای اخیر از سوی مجموعه شرکت تهدیداتی مطرح شده و برخی همکاران ما از محل کار خود به پست‌های نامرتبط بیرون مجموعه انتقال داده شدند که خود این مسئله از نکات مورد اعتراض …

Read more