header photo

اخبار داخلی

صدای مرا از قلب شهر غمگین و زلزله‌زده خوی می‌شنوید

صدای مرا از قلب شهر غمگین  و زلزله‌زده  خوی می‌شنوید

زهرا مشتاق گزارشگر اعزامی روزنامه اعتماد که صحنه را به چشم خود دیده، در توصیف وضعیت دردناک زلزله زدگان و رفتار مقامات حکومتی در واکنش به خواست مردم نوشته است:

صدای باد است که میان انبوه نایلون‌های کشیده‌شده بر خانه‌های ویران می‌پیچد. خانه‌هایی که چون جسدهایی بی‌جان در نایلون‌های شفاف پیچیده شده‌اند، تا کوبش باد و ته‌مانده لرزه‌های زمین، تکه‌هایش را از هم نپاشد. اینجا خوی است و مردم در حالی پاهای خود را بر زمین می‌گذارند که در هر پس‌لرزه، از هراس مرگ بر خود می‌پیچند

در شهر شایعه زیاد است و دهان مردم، حتی  در حضور نیروهای ضد شورش که در فلکه هواشناسی با صورت‌های پوشیده و اسلحه به دست ایستاده‌اند، بسته نمی‌شود. آدم‌ها اسم‌های‌شان را نمی‌گویند. حرف‌شان را می‌زنند. در گوشی‌های موبایل‌شان، تصویری از یک دوربین مدار بسته، دست به دست می‌شود. یک شی نورانی در آسمان که به زمین می‌افتد و بعدش زمین می‌لرزد. حتی خشک شدن دریاچه ارومیه را هم که در یک و نیم ساعتی خوی هست، کار روس‌ها و چینی‌ها می‌دانند که برای برداشت ذخایر غنی لیتیوم از دریاچه بوده است و بعد از معادن طلا می‌گویند. حتی می‌گویند که …

Read more

واگذاری مخفیانه مهم ترین پالایشگاه های گاز کشور به بخش خصوصی!

واگذاری مخفیانه مهم ترین  پالایشگاه های گاز کشور به بخش خصوصی!

فرایند پرشتاب و پنهان و غیرشفاف این خصوصی به صورتی گرفته شده است که حتی نمایندگان مردم و و مسئولان محلی و استانی هم اطلاعی از آن نداشته اند تا خبر به رسانه‌ها درز کرده است.

هفته نامه "نسیم جنوب" چاپ بوشهر از قریب الوقوع بودن واگذاری مخفیانه مهم‌ترین پالایشگاه گاز کشور در استان بوشهر خبر داد. این نشریه با استناد به نامه ای منتشره در فضای مجازی از واگذاری عجولانه پالایشگاه فجر به بخش خصوصی پرده برداشت. فجر دومین‌ پالایشگاه گازی خاورمیانه است که درصد یا یک چهارم گاز کشور را تامین میکند. نسیم جنوب این واگذاری را بدون هیچگونه کار کارشناسی و نظرخواهی از متخصصان اعلام داشت و نوشت در شرایطی که کشور با کمبود گاز مواجه است عده ای با تصمیمات آنی کاری انجام می‌دهند که بزرگ‌ترین پالایشگاه کشور را به آشوب بکشند. پالایشگاه فجر حاصل نیم قرن استفاده از سرمایه عمومی مردم شهرستان جم است  و مردم و منابع شهرستان جم هزینه شکوفایی این صنعت را با عوارض خطرناک شیمیایی و  زیست محیطی و با خشک شدن منابع آبی خود پرداخت کرده‌اند. نسیم جنوب به عدم توانایی بخش خصوصی برای حفاظت از چنین پالایشگاه عظیمی اشاره میکند و دست از کار کش…

Read more

دعوت میرحسین موسوی به قانون اساسی جدید

دعوت میرحسین موسوی به قانون اساسی جدید

«اجرای بدون تنازل قانون اساسی»، به عنوان شعاری که سیزده سال پیش بدان امید می‌رفت، دیگر کارساز نیست.

ایران و ایرانیان نیازمند و مهیای تحولی بنیادین‌اند، که خطوط اصلی‌‌اش را جنبش پاک «زن، زندگی، آزادی» ترسیم می‌کند. این سه کلمه بذرهای آینده روشن‌اند؛ آینده‌ای پیراسته از ظلم و فقر و تحقیر و تبعیض. اینها سه واژه‌اند که با خود تاریخی از تکاپو و تفکر و مبارزه و آرزو حمل می‌کنند؛ و در میان‌شان «زن» از همه امیدبخش‌تر است، زیرا در بین ما سعادت و خیر عمومی به دست نمی‌آید و مبارزات بزرگ اجتماعی به پیروزی نمی‌رسند مگر با حضور زنان و مردان در کنار هم. و هیچ مبارزه‌ای نیست که با این شرط به پیروزی نرسد.

ماوای اقتدار مردم‌اند. اقتدار در سلاح و سرکوب نیست، بلکه در همراهی ملت است، همان ملتی که اگر نگاهش متوجه و علاقمند به نظمی جدید باشد ساختار پیشین، بخواهد یا نخواهد فرو می‌ریزد.

همان…

Read more

به کمک هم میهنان زلزله زدۀ خوی بشتابیم!

به کمک هم میهنان زلزله زدۀ خوی بشتابیم!

شام‌گاه شنبه ۸ بهمن سال جاری، زلزلهٔ فاجعه‌باری شهرستان خوی واقع در استان آذربایجان غربی را  لرزاند. بر پایۀ گزارش‌های انتشاریافته، مردم این شهر و روستاهای اطراف آن ۵۰ بار شاهد پس‌لرزه‌ها بودند. در هوای سرد زمستانی و زمانی که دمای هوا از منفی سه درجه به هشت درجه زیر صفر رسیده و بارش برف آغاز شده بود، دو پس‌لرزۀ قوی مردم را به خیابان‌ها کشاند.

زلزله علاوه بر خسارت‌های مادی فراوان، تلفات جانی نیز به بار آورد. محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی، دو روز پس از وقوع زمین‌لرزۀ ۵٫۹ ریشتری در شهرستان خوی، صبح دوشنبه دهم بهمن‌ اعلام کرد: “شمار مصدومان زلزله خوی به یک هزار و ۷۵ نفر رسیده و سه نفر فوتی داشته است.” در گزارش های غیررسمی شمار قربانیان زمین‌لرزه ۷ تن اعلام شده است.

حتی بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های مجاز جمهوری اسلامی کمک‌رسانی دولت و نهادهای مسؤول به زلزله‌زدگان بسیار نامنظم و بدون برنامه بوده است. در سرمای سرد زمستان آذربای…

Read more

از دل بودجه 1402 بحران پدید می ـید

از دل بودجه 1402 بحران پدید می ـید

گرفتاری ساختار قدرت در ایران این است که گروه های پرنفوذ دست بالاتر را دارند و اهل علم در حاشیه قرار گرفته اند.

فرشاد مومنی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) در نشست ­  شاخه اقتصادی فرهنگستان علوم با موضوع «رابطه برنامه ریزی میان مدت با بودجه ریزی سالانه» گفت: شیوه قاعده گذاری و حکمرانی در ایران طی سه دهه گذشته به جای حل و فصل مشکلات، تشدید کننده بحران ها بوده است، ما ناگزیر هستیم بدیهی ترین و واضح ترین خطاها را با آثار و پیامدهایی که به همراه داشته اند در معرض دید همگان قرار دهیم.

وی افزود: اساس ماجرای پیوند بین برنامه و بودجه، پیدا کردن سازه هایی است که وقتی افراد حقیقی و حقوقی در مسیر حداکثرسازی منافع شخصی خود حرکت می کنند، با منافع ملی سازگاری داشته باشند. آنچه ما مشاهده می کنیم این است که این قابلیت ها نشان داده نمی شود و کاملا برعکس این الزام رخ می دهد. این شیوه باید اصلاح شود. گام نخست در امر برنامه ریزی میان مدت و برقرار کردن پیوند بین برنامه با بودجه های سالانه این است که بحث های اقناعی برای اتمام حجت درمورد بن بست ها مد نظر قرار گیرد. مدت ها است که شیوه اداره چرتکه ای کشور مرتبا بحران ه…

Read more

اعتراض زلزله زدگان شهر خوی مقابل فرمانداری

اعتراض زلزله زدگان شهر خوی مقابل فرمانداری

 بیش از دو ‌روز از زلزله ۵,۹ ریشتری در خوی می‌گذرد. خسارات سنگین این زمین‌لرزه به خانه‌های مسکونی، و دست‌کم ۶۶ پس‌لرزه آن، مردم را در سرمای زیر صفردرجه زمستان به خوابیدن در خیابان و کنار آتش وادار کرده است. علیرغم ادعای مقامات دولتی هنوز تعداد زیادی از زلزله‌زدگان چادر، وسایل گرمایشی و امکانات حداقلی دیگر از جمله دارو دریافت نکرده اند.

 خسارات سنگین این زمین‌لرزه به خانه‌های مسکونی، و دست‌کم ۶۶ پس‌لرزه آن، مردم را در سرمای زیر صفردرجه زمستان به خوابیدن در خیابان و کنار آتش وادار کرده است.

پیشتر عصر یکشنبه، کمتر از ۲۴ ساعت پس از وقوع زلزله ویرانگر هم تصاویری از تجمع مردم مقابل ساختمان متعلق به هلال احمر خوی منتشر شد که نشان می‌داد نیروهای انتظامی مردمی را که برای دریافت چادر و کمک به این محل مراجعه کرده بودند در دمای منفی ۶ دریجه با ماشین‌ آب‌پاش متفرق کردند.

خبر…

Read more

برای تامین منابع در سال آینده به هر خار و خاشاکی چنگ می‌زنند

برای تامین منابع در سال آینده به هر خار و خاشاکی چنگ می‌زنند

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی برای تامین منابع در سال آینده به هر خار و خاشاکی چنگ می‌زنند، گفت: تجربه خصوصی سازی در ایران چیزی جز انتقال منابع عمومی به دوستان و رفقا نبوده‌است و در نهایت هم این دارایی‌‌ها را به نحوی از کشور خارج کردند.

حسین راغفر در گفت‌وگو با ایلنا درباره مصوبه عجیب شورای عالی سران قوا برای مولدسازی دارایی‌ها دولت و توجیه عده‌ای مبنی بر اینکه این مصوبه به مدیران برای تصمیم‌‌گیری‌ها درباره واگذاری و خصوصی‌سازی‌ها جرات می‌دهد، اظهار داشت: مساله بسیار فراتر از این توجیهات مهمل است. معتقدم این مصوبه مولد سازی می‌تواند به معنای ورشکستگی‌های سیاست‌های اقتصادی دولت پس از جنگ تحمیلی تا کنون باشد.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده کسانی که جرات تصمیم‌گیری پیدا کردند، بیشترین تخلفات و خلاف‌ها را داشتند و گویا امروز هم عده‌ای با این مصوبه می‌خواهند به اقدامات خود پوشش قانونی دهند. در این شرایط کشور که متقاضی…

Read more

حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را محکوم می کنیم

حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را محکوم می کنیم

روز 7 بهمن ماه (27 ژانویه) در حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، متاسفانه مسئول امنیت داخلی سفارت به نام اورخان عسگراف فرزند رضوان به قتل رسیده و دو کارمند دیگر سفارت خانه نیز مجروح شدند.

این حادثه تنش های جدیدی بر تنش های ادامه دارِ چند ماه اخیر میان دولت جمهوری اسلامی و دولت جمهوری آذربایجان افزود

  در این رابطه، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان، اقدام تروریستی امروز علیه سفارت کشورش در تهران را به‌شدت محکوم نمود وحمله تروریستی به نمایندگی‌های دیپلماتیک را غیرقابل قبول دانست.

وزارت امور خارجه آذربایجان از جمهوری اسلامی خواست تاعاملان حمله تروریستی و آمران این اقدام خونین را هر چه سریع‌تر شناسایی و به اشد مجازات برساند.

از طرف مقابل، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه، در گفت و گوی تلفنی با حیحون بایرامف، همتای آذربایجانی خود، حمله به سفارت جمهوری آذربایجان را محکوم کرد و گفت «نباید اجازه دهیم این حا…

Read more

بیش از ۴۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر قرار دارند

بیش از ۴۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر قرار دارند

به گزارش ایسنا، تنها چند ساعت بعد از ادعای ابراهیم رئیسی در صحن علنی مجلس مبنی بر کاهش نرخ تورم، مرکز آمار ایران از افزایش دوباره نرخ تورم در دی ماه سال جاری خبر داد. بر بنیاد این گزارش نرخ تورم نقطه‌ای که بیانگر افزایش قیمت کالاها در یک دوره ۱۲ ماهه است در دهمین ماه سال ۱۴۰۱ به ۵۱٬۳ درصد رسید.

طبق روال ماه‌های قبل نرخ تورم مواد خوراکی و آشامیدنی همچنان از ۶۰ درصد بزرگ‌تر است. این شاخص برای دی ماه امسال ۶۹٬۲ درصد گزارش شد در حالی که نرخ رسمی تورم کالاهای غیرخوراکی ۴۱٬۲ درصد بود.

معنای ساده این عددها این است که متوسط هزینه خانوار برای خرید کالا و خدمات یکسان در مقایسه با دی ۱۴۰۰ بیش از ۵۱ درصد افزایش یافته است و خانوارهای ساکن در ایران برای تامین مواد غذایی یکسان با دی سال قبل باید حدود ۷۰ درصد بیشتر هزینه کنند.

شاخص ماهانه میانگین قیمت کالا و خدمات هم همچنان رو به بالا گزارش شده است. تورم ماهانه کالاهای خوراکی …

Read more

گنادی زیوگانف: لوهانسک و دونتسک یک ابتکارتجسم یافته توده ها

گنادی زیوگانف:

لوهانسک و دونتسک یک ابتکارتجسم یافته توده ها

درسخنرانی گنادی زیوگانف صدرکمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه درپلنوم پنجم (نوامبر2022) آمده است :

فاشیسم تنها متعلق به گذشته نیست!

 هم اکنون دربحران جهانی ،غرب تحریک وتهاجم می کند. اهداف جهان گرایان از بین بردن کشور ما و تصاحب غنی ترین منابع آن است. سلاخی  باندرا در کیف -  برای بدست آوردن این منابع وجنگ با روسیه است.

در جامعه روسیه بحثی در مورد ماهیت عملیات ویژه نظامی در اوکراین وجود دارد. طبیعی است که مارکسیست- لنینیست ها ماهیت جنگ را به طور مشخص تعریف می کنند. جنگ تجاوزکارانه است. یا اینکه آزادی خواهانه ، ضد فاشیستی، ویا ضد استعماری است.

اوکراین در بستر اتحاد شوروی توسعه یافت . وبه یکی از بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا تبدیل شد. اما کیف پس از اعلام استقلال، به دام اسارت امپریالیسم افتاد. ایالات متحده 5 میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری کرد. کودتای در سال 2014 رخ داد. نئونازی ها به قدرت رسیدند روزهای پیروزی برفاشیسم به پایان رسید. بناهای یادبود لنین و قهرمانان ضد فاشیست، شخصیت های فرهنگی هنری تاریخی مشترک ما نابود شدند. …

Read more

جنبش دوم بهمن درس اتحاد ضد امپریالیستی خلق کرد با خلق های ایران

جنبش دوم بهمن درس اتحاد ضد امپریالیستی

خلق کرد با خلق های ایران

رضا شلتوکی

برای آشنائی با جنبش خلق کرد، درک موقعیت کنونی آن و بررسی ریشه های این جنبش، باید کمی به گذشته بازگشت. خلق کرد، چون دیگر خلق ها، دردوران تکوین و تکامل شرایط اقتصادی - اجتماعی خویش، درمبارزه بخاطر رهائی از سیطره و تجاوزات نیروهای بیگانه و تلاش برای حفظ و تکامل فرهنگ و سنن خود، فراز و نشیب های زیاد و جنگ و ستیزهای فراوانی را از سرگذرانده است.علاوه برمبارزات ناشی از تلاش نیروهای متجاوز برای تامین سیطره غاصبانه خویش بر حیات خلق کرد، این خلق دردوران تکوین و تکامل خویش، دردوران قوام قومی و ملی خود، با کشمکش ها و درگیریهای گوناگون در درون خود، در مبارزه خان ها وشیخ ها برای گسترش مناطق نفوذ خویش، در جنگ های عشیره ای بیشماری نیز درگیر بوده است.
تاریخ حیات این خلق و خلق های مجاور آن، مشحون از چنین حوادثی است. مشحون از جنگ ها و کشمکش هایی که بنا به ماهیت خود، همچون نمونه های مشابه دیگر درتاریخ ، دارای فراز و نشیبهائی است. در قرن نوزدهم، د…

Read more

آرمان‌های جنبش دوم بهمن همچنان زنده‌اند!

آرمان‌های جنبش دوم بهمن همچنان زنده‌اند!

مسئلهٔ ملی و خیزش قهرمانانه خلق‌های ایران

دوم بهمن‌ماه سالگرد یکی از جنبش‌های مردمی و ترقی‌خواه میهن ماست که اثری ماندگار بر مبارزات خلق کُرد و خلق‌های سراسر ایران داشته ‌است. در دوم بهمن‌ماه سال ۱۳۲۴ به‌ابتکار “حزب دمکرات کردستان ایران”، در شهر مهاباد، تشکیل حکومت ملی و خودمختار کردستان به‌صدارت “قاضی محمد” اعلام گردید. امسال سالروز این رخداد تاریخی با روزهای خیزش قهرمانانهٔ مردم ایران مصادف شده است. قتل جنایتکارانه مهسا (ژینا) امینی، در “بازداشتگاه گشت ارشاد”، فوران خشم فروخورده مردم به ستوه آمده‌ را موجب شد و دُور تازه‌ای از اعتراض‌های مردمی را به‌دنبال داشت. این اعتراض‌ها از شهر “سقز”، زادگاه مهسا، شروع شده و بعد از اندک زمانی به شهرهای دیگر سراسر ایران گسترش یافته است. این جنبش که شعار “زن، زندگی، آزادی” چون پرچمی بر تارک آن نقش بست، دستاوردهایی مختلف را تا کنون در پی داشته است. همچنین، همدلی، همبستگی، و پیوندهای تاریخی خلق‌های ساکن ایران را برجسته ساخته است. پیامد این دستاوردها در وضعیتی است که رژیم استبدادی ولایت فقیه برای در جدایی افکندن و حتی دشمنی بین خلق‌های ایران به‌منظور شکستن صف متحد آن‌ها، منزوی کردن، و درنهایت سرکوب کامل جنبش مردمی، همواره و با تمام نیرو به دسیسه‌چینی مشغول بوده و هست…

Read more

یادی از پرفسور محسن هشترودی

یادی از پرفسور محسن هشترودی
(۲۲ دی ۱۲۸۶، تبریز ـ ۱۳ شهریور ۱۳۵۵، تهران)

متفکر، ریاضیدان، فیزیکدان، ادیب، شاعر، رئیس دانشگاه تبریز

محسن هشترودی به سال ۱۲۸۶ هجری‌شمسی در تبریز چشم به جهان گشود. بعد از اتمام تحصیلات دبستان در زادگاهش، برای ادامه تحصیل وارد دارالفنون تهران شد. سپس چند سال در تهران به تحصیل پزشکی پرداخت تا این‌که در سال ۱۳۰۴ هجری‌شمسی به‌عنوان دانشجوی بورسیه دولتی برای تحصیل در رشته ریاضیات به کشور فرانسه اعزام گردید و ۱۰ سال بعد با درجه کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه سوربون فارغ‌التحصیل شد. چندی بعد با سرپرستی پروفسور الی‌کارتان در همان دانشگاه به پژوهش در زمینه هندسه دیفرانسیل پرداخت و در سال ۱۳۱۶ هجری‌شمسی، مدرک دکترای خود را در رشته ریاضیات دریافت کرد.
وی در سال ۱۳۲۰ هجری‌شمسی پس از بازگشت به ایران، کرسی استادی دانشسرای‌عالی را تصاحب نمود و در سال ۱۳۳۰ هجری‌شمسی، به ریاست دانشگاه تبریز رسید، و …

Read more

زلزله‌ای به شدت ۵,۴ ریشتر شهرستان خوی را لرزاند.

زلزله‌ای به شدت ۵,۴ ریشتر شهرستان خوی را لرزاند.

طبق گزارش رسانه ها زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر حدود ساعت ۱۳ و ۳۸ دقیقه ظهر چهارشنبه ( ۲۸ دی ۱۴۰۱ ) شهر خوی در شمال آذربایجان غربی را لرزاند. در این زمین لرزه ۱۳۳ نفر مصدوم و به ۵۰۰ واحد مسکونی در ۱۵ روستا بین ۲۰ تا ۸۰ درصد خسارت وارد شده است.

بعدازظهر چهارشنبه ۲۸ دی زلزله‌ای به شدت ۵,۴ ریشتر شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند.

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی در ایران، این زلزله تا کنون ۱۲۰ مصدوم بر جای گذاشته، به ۲۰۰ خانه روستایی «آسیب جدی» وارد کرده است. ۱۲ روستا آسیب دیده اند.

زمین‌لرزه ۵,۴ ریشتری ساعت ۱۳:۳۸ ظهر و اندکی پس از زمین‌لرزه اولیه در ساعت ۱۳:۱۹ رخ داد که شدت آن ۳,۶ گزارش شده است.

زلزله در عمق ۱۲ کیلومتری زمین رخ داده و در ارومیه، مرکز استان هم حس شده است.

حمید محبوبی، سرپرست جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی گزارش داده است که تا کنون پنج مورد پس‌لرزه هم رخ داده و بزرگترین آنها …

Read more

بیانیه پایانی اعتصاب یک روزه کارکنان رسمی صنعت نفت

بیانیه پایانی  اعتصاب یک روزه کارکنان رسمی صنعت نفت

«بنا بر این نیست که ما، مانند شعله بسوزیم و تنها بسوزیم، شعله‌ای خواهیم شد که برای خاموش کردنمان باید سیل اشک‌هایتان جاری شود، گفته بودیم که با روان ما بازی نکنید.»

اعتصاب‌کنندگان در بیانیه پایانی اعتصاب به وزارت نفت و حکومت هشدار داده‌اند: «۲۷ دی ماه روز پایان است، این بارش آغاز سیل بنیان کن دلاور مردان صنعت نفت است. تاکنون با جان دل هرآن‌چه را داشتیم، بی رنگ و ریا برای تولیدی گذاشتیم که سودش در جیب شما، سفره‌های خالی، آلودگی، بیماری و روان‌های آشفته‌اش برای ما و خانواده‌های ما بود. بازی به نوبت. دیگر به هیچکس پاسخگو نخواهیم بود

به دنبال فراخوان قبلی شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت، از صبح امروز اعتصاب و تجمع دربسیاری از مراکز نفت و گاز آغاز شد. طبق گزارش رسانه ها کارگران و کارکنان شرکت پایانه های نفتی ایران جزیره خارک، واحدهای عملیاتی منطقه سیری در جنوب بندر لنگه، شرکت فلات قاره قشم، شرکت پالایش گاز فجرجم، شرکت نفت و گاز پارس، پالایشگاه نفت و گاز ایلام، پالایشگاه گاز ایلام، شرکت گاز استان فارس در شیراز، کارکنان رسمی نفت در ا…

Read more

درد ها و مشکلات این روزهای بازنشستگان تامین اجتماعی

یوسف بهروز موسس گروه بازنشستگان مستقل تبریز:

 درد ها و مشکلات این روزهای بازنشستگان تامین اجتماعی

ما بازنشستگان تامین اجتماعی یکسری خواسته ها و مطالبات مثل تمام مردم ایران بصورت  عمومی ؛ب عنوان یک ایرانی و یک شهروند داریم که باید همیشه تیغ تیز انتقادات و نیشتر قلم ما برای  جراحی دمل های چرکین در حوزه های اقتصاد و سیاست و فرهنگ .... بکار برود این از حیث عام هست . ولی از حیث خاص باید بیشتر و تخصصی تر روی خواسته های صنفی و حقوقی مان در حوزه تامین اجتماعی و کانونهای بازنشستگی و هر آن چه در این سازمانها و وزارت کار متمرکز شویم چون دقیقا با جیب ما و سرنوشت ما سروکار دارد  . غرض این است که مشکلات ما نه کشور است و نه تامین اجتماعی و  نه کانونها و نه  وزارت کار است و از طرف دیگر هم کشور است و هم تامین اجتماعی و هم کانونها و هم وزارت کار هست . به اصطلاح می گویند (نه این است و نه آن است ؛ هم این است و هم آن است ) . مشکلات کشور را اعم از قوای سه گانه و مطبوعات همه می گویند و می نویسند اما برای بازنشسته جماعت در این وانفسا و تورم سیل آسا و خانمان برانداز تقریبا هیچ کسی تره خرد نمی کند و برای مشکلات ما به آنصورت رضایتبخش از مقامات مسئول عملا کاری انجام نمی دهد . ما بازنشستگان مثل ایتام پدر و مادر مرده برای کسب حق و حقوق قانونی مان در یک چرخه و دور باطل از کانون به تامین اجتماعی و از آنجا به اداره کار و از آنجا به کانونهای بازنشستگان استان و کشور و نزد نمایندگان مجلس استانداریها و فرمانداریها رجوع می نماییم هر چند که سعی می کنند ما را از گردونه رفتن به اماکن و مقامات یاد شده منصرف نمایند . بنده پس از …

Read more

تجمع شبانه در تربت جام و تایباد در اعتراض به قطع گاز

تجمع شبانه در تربت جام و تایباد در اعتراض به قطع گاز

پنج روز است هزاران خانوار در تربت جام و روستاهای تایباد با قطع گاز در سرما مانده اند.

 صبح دوشنبه ۲۶ دی، پس از آن که تجمع گروهی از مردم خشمگین تربت جام در اعتراض به قطعی گاز منازل‌شان با خشونت ماموران انتظامی مقابل فرمانداری مواجه شد، فرماندار تربت جام در پیامی تلویزیونی برای قطع گاز از مردم عذرخواهی کرد.

او وعده رسیدگی داد اما تاکید کرد «قطعی گاز براساس شبکه توزیع است و دست ما نیست. ممکن است یکروز طول بکشد یا ۱۶ روز». کمی بعد استاندار خراسان جنوبی مدعی شد «اکنون هیچ نقطه‌ای از این استان با قطعی گاز روبه‌رو نیست.»

معترضان دوشنبه شب در تربت جام و تایباد به خیابان آمدند و علیه سران حکومت شعار دادند.

همزمان با کاهش دمای هوا، گاز در ۵ استان ایران با افت شدید مواجه و در برخی مناطق قطع شد. در تربت جام ۲۵ هزار با قطع گاز مواجه شدند. گاز ساکنان ۷ روستای تایباد نیز از ۵ روز پ…

Read more

سندی که فقر را گسترده‌تر توزیع می‌کند

هشدار اقتصاددانان نسبت به تبعات بودجه ۱۴۰۲

سندی که فقر را گسترده‌تر توزیع می‌کند

پس از کش و قوس‌های فراوان میان دولت و مجلس، نهایتا سند بودجه سال آینده روی میز مجلس قرار گرفت؛ سندی که از جداول شفاف تهی است و هزینه‌ها و درآمدهای کشور در سال آینده، به قدری در آن دور از ذهن طراحی شده که اعتراض طیف گسترده‌ای از اقتصاددانان را برانگیخته است.

به گزارش «توسعه ایرانی»، در همین زمینه چهار اقتصاددان کشور در سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهایی که در روزهای گذشته انجام دادند، بر ماهیت تورم‌زا بودن این بودجه و شدت فقر توزیع شده از این ناحیه به دولت و مجلس هشدار دادند.

در همین زمینه عضو هیات علمی دانشگاه علامه بر ماهیت غیرعقلانی بودجه تاکید و بودجه سال آینده را واجد شرایطی همچون بودجه سال جاری می‌داند که به شوک‌درمانی در اقتصاد پرداخت. «فرشاد مومنی» در نشست تخصصی شاخه اقتصادی گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم با موضوع «بودجه و بحران یادگیری دولت» گفت: توصیه راهبردی متفکران بزرگ این است که از انسان‌شناسی شروع کنید. آنهایی که توصیه می‌کنند به جای خرد، خشونت به کار ببرید، درک خاصی دارند که ضدتوسعه، ضددین و ضدعقل است. گام نخست، بازنگری در بنیان‌های …

Read more

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگار در محکومیت خشونت سیستماتیک: اعدام نکنید!

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگار در محکومیت خشونت سیستماتیک: اعدام نکنید!

امتداد - گروه خبر: در بیانیه کوتاهی که به امضای بیش از پانصد نفر از فعالان طیف‌های مختلف فکری، سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگار رسیده و در آن از مدیران ارشد سابق کشور تا زندانیان سیاسی سابق و فعلی حضور دارند، نسبت به مساله صدور و اجرای حکم اعدام علیه برخی معترضان در جنبش زن زندگی آزادی، واکنش نشان داده شد.

در این متن آمده است:

به نام خداوند جان و خرد 

اگر جان را خدا داده است

چرا باید تو بستانی!؟ 

اعدام نکنید!

اعدام، راه حل نیست. خشونت‌آفرین است. 

اعدام‌هایی چنین شتابزده، با ایرادات حقوقی و فقهی فراوان که گاه بر پایه اعترافاتی برآمده از بازجویی‌هایی است که افکار عمومی درخصوص چگونگی اخذ آنها دچار تردید است، بدون حضور وکیل تعیینی و نهایتا بدون فرصت اعاده دادرسی، نه با وجدان عمومی جامعه سازگار است و نه با فلسفه مجازات. 

هدف از…

Read more

واکنش‌ها به بودجه ۱۴۰۲ در ایران: سال دشواری در پیش خواهد بود

واکنش‌ها به بودجه ۱۴۰۲ در ایران:

سال دشواری در پیش خواهد بود

با تحویل لایحه بودجه ۱۴۰۲ به مجلس واکنش‌های انتقادآمیز به این لایحه در ایران بیشتر می‌شود. کارشناس‌ها می‌گویند این بودجه جمعیت زیر خط فقر را افزایش می‌دهد، قدرت خرید مردم را دست‌کم ۳۰ درصد کاهش خواهد داد و دولت با افزایش کسری بودجه مواجه خواهد شد.

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم چهارشنبه ۲۱ دی با تأخیری بیش از دو ماه لایحه بودجه ۱۴۰۲ را به مجلس شورای اسلامی تحویل داد.

بودجه ۱۴۰۲ رشد ۴۰۰ درصدی دارد و به پیشنهاد دولت ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومان تدوین شده است. این رشد بازتابی از افزایش شدید تورم و کاهش ارزش پول ملی است.

همچنین افزایش حقوق، سرکوب‌شده‌ترین بخش هزینه‌های دولت در بودجه ۱۴۰۲ خواهد بود. به‌رغم وجود تورم نزدیک به ۵۰ درصدی، افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت ۲۰ درصد خواهد بود.

هادی حق‌شناس، استاندار سابق گلستان که در رسانه‌های ایران از او به‌عنوان کارشناس مسائل اقتصادی یاد می‌شود، در نقد لایحه…

Read more

ملاحظاتی پیرامون بیانیه های "جمعی از دموکراسی‌خواهان آذربایجان"

ملاحظاتی پیرامون بیانیه های

"جمعی از دموکراسی‌خواهان آذربایجان"

  در تاریخ هفتم آذرماه 1401 بیانیه ای با 166 امضاء از طرف هموطنان آذربایجانی ما  در ایران با عنوان "بیانیۀ جمعی از دموکراسی خواهان آذربایجان" انتشار یافت.

قبلا نیز در تاریخ اول آبان ماه 1401 بیانیۀ دیگری با همین عنوان و با 57 امضاء منتشر شده بود.

  موضوع بیانیۀ اول مربوط بود به قتل وحشیانۀ زنده یاد مهسا(ژینا) امینی و خیزش اعتراضی که پس از آن سراسر میهنمان را در بر گرفت. این بیانیه به ویژه اعتراض بسیار شدید امضاء کنندگان نسبت به برخوردهای خشونت آمیز و غیرقابل توجیه ارگان های امنیتی رژیم جمهوری اسلامی در خیابان ها، دانشگاه ها و مدارس با دختران و پسران و دانش آموزان و دانشجویان و فعالان سیاسی و مدنی و عموم دگراندیشان معترض، و نیز دستگیری و یا ربودن آنها و رفتار غیرقانونی با آنان در زندانها را در خود منعکس کرده بود

  موضوع بیانیۀ دوم به رفع موانع و مشکلات توسعۀ همه جانبۀ کشورمان ایران مربوط است…

Read more

نامه سرگشاده‌ی جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر به وزیر علوم

نامه سرگشاده‌ی جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر به وزیر علوم

 جناب زلفی گل

آقای وزیر، پیرو اقدامات غیرقانونی صورت گرفته توسط حراست در دانشگاه هنر، جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر، از ریاست دانشگاه، آقای محمدرضا حسنایی درخواست جلسه‌ای سراسری با حضور ایشان و دانشجویان دانشگاه داشتند تا ایشان نسبت به اقدامات حراست دانشگاه با مدیریت آقای حمزه برزویی پاسخگو باشند.

بخشی از اقدامات غیرقانونی حراست در طول ترم جاری عبارتند از:

1. اجازه حضور "لباس شخصی ها" در روز 14 آبان در محیط دانشگاه و به خطر انداختن جان دانشجویان با راه دادن به این نیروهای خطرناک.

2. دادن اطلاعات دانشجویان به نهادهای امنیتی خارج از دانشگاه و ایجاد ناامنی روانی برای دانشجویان با تماس های مشکوک به منظور تهدید و ارعاب و خفه کردن صدای حق طلب دانشجویان.

3. ممانعت حراست از ورود دانشجویان به پردیس کاربردی در روز 16 آذر که منجر به ضرب و شتم دانشجویان توسط گارد ویژه در مقابل دانشگاه شد…

Read more

بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در محکومیت اعدام‌های اخیر

بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در محکومیت اعدام‌های اخیر

ارغوان خوشه خون

بامدادان که کبوترها

بر لب پنجرەی باز سحر غلغله می‌آغازند

جان گل رنگ مرا

بر سر دست بگیر

به تماشاگه پرواز ببر

آه بشتاب که هم پروازان

نگران غم هم پروازند

 

معلمان و دانش آموزان گرانقدر و ملت شریف ایران:

بار دیگر در روزهای اخیر پس از اعدام محسن شکاری و مجید رضا رهنورد شاهد اعدام  محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی بودیم.

در حالیکه این دو جوان تا صدور و تایید رای در دیوان، حق داشتن وکیل انتخابی را نداشتند و وقتی با تلاش برخی وکلای شریف، نهایتا اعاده دادرسی  سید محمد حسینی، جوان کارگری که هیچ پشت و پناهی در زندگی نداشت و در یک مرغداری کار می کرد،  پذیرفته شد و این امید می رفت که او از مرگ رهایی یابد، اما هفدهم دی ماه او و محمد مهدی کرمی، ورزشکاری که دارای مدال‌های کشوری و جهانی برای سرزمین ما بود، به دار آویخته شدند

Read more

سازمان حقوق بشر ایران: ۱۰۹ معترض در خطر اعدام قرار دارند

سازمان حقوق بشر ایران: ۱۰۹ معترض در خطر اعدام قرار دارند

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد دست کم ۱۰۹ معترض بازداشتی در خطر صدور یا اجرای حکم اعدام قرار دارند. بر اساس این گزارش از آغاز جنبش «زن، زندگی، آزادی» تاکنون دست‌کم ۴۸۱ شهروند، از جمله ۶۴ کودک و ۳۵ زن، کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران معترضانی که در خطر اعدام قرار دارند، به تفکیک استان‌ها عبارت‌اند از: خوزستان: ۲۴ نفر؛ سیستان و بلوچستان: ۲۲ نفر؛ تهران: ۲۰ نفر؛ مازندران: ۱۰ نفر؛ اصفهان: ۸ نفر؛ آذربایجان غربی: ۷ نفر؛ گیلان: ۵ نفر؛ البرز: ۳ نفر؛ فارس: ۳ نفر؛ آذربایجان شرقی: ۲ نفر؛ چهارمحال و بختیاری: ۲ نفر؛ کرمانشاه: ۱ نفر؛ کردستان: ۱ نفر؛ خراسان رضوی: ۱ نفر.

در روزهای گذشته حکم اعدام چهار نفر از معترضان اجرا شده و واکنش‌های جهانی را در پی داشته است. با این‌حال صدور احکام اعدام کماکان ادامه دارد و مقامات جمهوری اسلامی بر ادامه اجرای اعدام‌ها تاکید و اصرار دارند…

Read more

فرشاد مومنی: از زخم های سال های گذشته درس نگرفته اید؟­­

فرشاد مومنی: از زخم های سال های گذشته درس نگرفته اید؟­­

در 15 سال گذشته حدود 10 هزار واحد صنعتی در ایران ورشکسته شده اند

«الان دوباره زمزمه های درباره ماجرای فنر قیمت حامل های انرژی و سوخت به گوش می رسد گویی که زخم های سال 1398 التیام یافته و چون عزیزان در معرض زخم های 1401 هستند، مجددا به سراغ آن رفته اند. شما چگونه انتظار بهبود وضعیت در اثر شوک درمانی دارید وقتی به آن جراحی و مجروح سازی و ... می گویید؟» 

فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه و اقتصاددان در نشست مجازی موسسه دین و اقتصاد با موضوع «نقد و بررسی کتاب چگونه چین از شوک درمانی گریخت؟» با بیان اینکه ساده انگاری افراطی و دم دستی کردن واقعیات پیچیده، ریشه اصلی فاجعه سازی های ناشی از شوک درمانی در سطح دنیا است، گفت: باید حواسمان باشد که شوک درمانی یک مشترک لفظی است. ما با گونه های پرشماری از شوک روبرو هستیم که بعضی از آنها می‌تواند نیروی محرکه نجات هم باشد. آن شوک هایی که نیروی محرکه جهش های توسعه ای است، اقتصاد را از یک وضعیت تعادلی موجود به یک سطح بالاتر هدایت می کند اما آن چیزی که به عنوان یک پدیده مضموم در این خصوص معرفی شده، کادر برنامه تعدیل ساختاری با فشار برخی سازمان های بین المللی در برخی کشورهای در حال توسعه است. به اسم اصلاح بزرگترین فساد را رقم می زنند به این صورت که به شرایط اولیه جامعه بی اعتن…

Read more

بیانیه کانون صنفی معلمان پیرامون وقایع ماه‌های اخیر در کشور

بیانیه کانون صنفی معلمان پیرامون وقایع ماه‌های اخیر در کشور

به نام خداوند رنگین کمان

هنگامی که در ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۱ خبر کشته شدن #مهسا_امینی منتشر گردید، کم‌تر کسی  پیش‌بینی می‌کرد که شهادت مظلومانه‌ی این دختر جوان، روزها و ماه‌ها، مردم ایران و بلکه جهانیان را تا این حد تحت تاثیر قرار دهد و نام مهسا امینی، به رمز و نماد مبارزات زنان و مردان ایران تبدیل شود.

بیش از سه ماه از شهادت این دخت ایران می گذرد و بر خلاف تمامی تحلیل‌ها، تهدیدها و هزینه‌های سنگینی که از سوی حکومت به معترضان تحمیل شده، نه تنها این اعتراضات خاموش نگردید، بلکه سطح خواسته ها هم از موضوع انحلال گشت ارشاد و لغو قانون تبعیض‌آمیز حجاب اجباری، فراتر رفت و بحث تغییر بنیادی ساختار نظام سیاسی حاکم به جدی‌ترین خواسته و مطالبه‌ی معترضان و حامیان خاموش اما بی‌شمار آن‌ها بدل گردید.

این بار، نه تنها زنان و مردان و دختران و پسران از هر طبقه و صنفی، بلکه کودکان و در مواردی خردسالان نیز وارد صحنه شدن…

Read more

خودکشی کارگران بدلیل اخراج و مشکلات معیشتی

خودکشی کارگران بدلیل اخراج و مشکلات معیشتی

انتشار خبر خودکشیِ دو کارگر در یک هفته و همچنین آمارِ بالای اخبار منتشر شده از خودکشیِ کارگران از ابتدای سال تا کنون را باید زنگِ خطری جدی دانست. خودکشی‌هایی که عمده‌ترین علت آن‌ها اخراج از کار و مشکلاتِ اقتصادی و معیشتی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «آرش تبرک»، یکی از کارگران شرکتی پتروشیمی چوار ایلام، روز دوشنبه پنجم دی ماه، به زندگی خود پایان داد. این سومین خودکشیِ کارگریِ امسال در کارخانه‌ی پتروشیمی چوار است. «محمد منصوری» و «علی‌محمد کریمی» دو کارگرِ دیگر این کارخانه نیز پیشتر در شانزدهم و هفدهم مردادماه به فاصله‌ی یک روز دست به خودکشی زدند.

اگرچه روابط عمومی پتروشیمیِ چوار ایلام، علتِ خودکشیِ این کارگرِ جوان را بی‌ارتباط با کارخانه دانسته، اما برخی از کارگرانِ این کارخانه تأکید دارند که آرش درپیِ اخراجِ یک شبه، دست به خودکشی زده است. آن‌ها می‌گویند: برخی حتی برای بازگشتِ او به کار پادرمیانی کردند و از حالِ بد آرش گفتند اما با لغو ممنوع‌الورودی این کارگر مخالفت شد…

Read more

گزارشی از بازداشتگاه‌های ارومیه

گزارشی از بازداشتگاه‌های ارومیه

شکنجه، اعتراف اجباری، تبعیض و اعدام

در ارومیه چهار جوان به اعدام محکوم شده‌اند: فرزاد و فرهاد و کاروان و هژار. اما آنها تحت چه شرایطی در بازداشت بودند و زیر چه خشونتی به جرم‌ ناکرده اعتراف کرده‌اند؟ گزارشی از بازداشتگاه‌های کابوس‌وار ارومیه، به گزارش شاهد عینی.

سرگذشت کسی که راوی اصلی وضعیت بازداشتگاه‌های ارومیه و خشونت رفته بر سر چهار جوان معترض محکوم به اعدام بود، خود حاکی از نقض تمام موارد مربوط به حقوق یک انسان به‌زندان‌افتاده است؛ او و عضوهای دیگر خانواده‌اش را بی‌هیچ‌ دلیل موجهی بازداشت می‌کنند، در بازداشتگاه‌ها آنها را به باد کتک می‌گیرند، قرار بازداشت موقت آنها را علی‌رغم وعده‌ها بدون دلیل قضائی تمدید می‌کنند، و در نهایت تا کنون دو تن از آنها روی هم رفته به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم می‌شوند.

«زمانه» این گزارش را با اتکا به روایت‌های این شاهد عینی و دیگر منابع مطلع تهیه کرده و با بازبینی مدارک قضائی مربوط به محکومی…

Read more

یادداشتی از رسول بداقی از زندان اوین

یادداشتی از رسول بداقی از زندان اوین

ما را سری است با تو که گر خلق روزگار

دشمن شوند و سر برود هم بر آن سریم

ده‌ها سال است که استبداد و خودکامگی خود را زیر نام‌های گوناگون پنهان کرده و مقدس‌ترین داشته‌های مردم، از منافع مادی و معنوی یک ملت کهن گرفته تا جان و مال و آبروی آنان را نوبت به نوبت ویران می‌کند. نفت و آب و گاز و خاک و جنگل و معادن، محیط زیست، اعتماد، باورها و حتی شرف و حیثیت مردم را خاکریز به خاکریز ویران کرده و اینک به‌طور عریان در روزنامه‌ها، رسانه‌ها، همایش‌ها و به هر شکل ممکن، سرزمین و مردم ایران را تهدید به سوریه‌ای شدن می‌کنند و آشکارا به همگان می‌فهمانند یا ما یا هیچ کس.

بی‌گمان تنها چیزی که جلوی خودکامگان خونریز را گرفته تا بار دیگر میلیون‌ها انسان را قربانی هوس‌ها و توهمات و خواب‌های آشفته نکنند، ناتوانی آنهاست.

همکاران و هموطنان ارجمند:

اینجانب و همکارانم ۱۲۰ روز در چنان وضعیتی در بند ۲۰۹…

Read more

هواپیمای حامل همسر و دختر علی دایی از نیمه‌راه دوبی به کیش برگردانده شد

هواپیمای حامل همسر و دختر علی دایی

از نیمه‌راه دوبی به کیش برگردانده شد

خبرگزاری ایسنا به نقل از "یک مقام آگاه" نوشت که همسر علی دایی با توسل به "یک فرایند غیرقانونی" مجوز خروج از کشور گرفته بود اما مراجع امنیتی از خروج وی جلوگیری کرده‌اند. اما علی دایی می‌گوید که اعضای خانواده‌اش بدون هیچ مشکلی از کنترل پلیس گذرنامه عبور کرده و سوار هواپیما شده بودند.

به نوشتۀ ایسنا صبح روز دوشنبه پنجم دی پرواز شرکت هواپیمایی ماهان، تهران را به مقصد دوبی ترک کرد "اما این پرواز پس از ساعتی در کیش به زمین نشست و همسر علی دایی را به همراه دخترش از هواپیما پیاده کردند"...

ساعتی بعد شایعۀ بازداشت همسر و دختر علی دایی در فضای مجازی پخش شد اما دایی شخصاً این شایعه را تکذیب کرد. او به خبرگزاری ایسنا گفت: "همسر و دخترم امروز از فرودگاه امام خمینی کاملاً قانونی سوار هواپیما شدند اما هواپیمای شرکت ماهان را از دوبی برگرداندند و در کیش به زمین نشاندند و دختر و همسر من را از پرواز پیاده کردند اما بازداشت نشدند. الان هم پیگیر کارهای آنها هستم تا از کیش به تهران برگردند…

Read more

در ایذه چه گذشت؟

در ایذه چه گذشت؟

روز  ۲۹آذر۱۴۰۱، نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه، به خانه‌ای در روستای «پرسوراخ» در قلعه‌تل، منطقه‌ای تاریخی در ۲۲ کیلومتری  شهر ایذه یورش برده و با سلاح جنگی و خودکار، به محل شلیک کردند.

بر اثر حمله به این خانه، دو شهروند به نام‌های «حسن سعیدی» و «محمود احمدی» کشته شده و فردی به نام «عباس کورکور»، مشهور به «مجاهد کورکور»، بازداشت شد. رسانه‌های رسمی در ایران، ویدیو این واقعه را با عنوان «عملیات دستگیری قاتلان کیان پیرفلک» منتشر کرده و مدعی شده‌اند این افراد کسانی هستند که به خودروی خانواده پیرفلک تیراندازی کرده، و در ایذه دست به عملیات تروریستی زده‌اند. آن‌ها از بازداشت دو تن در این عملیات خبر داده و کشته شدن دو تن را نیز تایید کرده‌اند، اما واقعا در ایذه چه خبر است؟

***

«از شبی که کیان پیرفلک و چند جوان و نوجوان دیگر در ایذه کشته شدند تا امروز، مردم ایذه یک شب راحت سر به بالین نگذاشته‌اند. ماموران از حربه اختلاف‌افکنی بین طوایف و سرکوب شهروندان برای جلوگیری از انتشار اخبار است…

Read more

روزنامه اطلاعات: 70 میلیارد دلار سرمایه ایرانی در 1.5 سال اخیر به کانادا رفته است!

روزنامه اطلاعات: 70 میلیارد دلار سرمایه ایرانی

در 1.5 سال اخیر به کانادا رفته است!

کانادا به دلایل مختلف در سال های اخیر یکی ازمقاصد اصلی مهاجرت وسرمایه های ایرانیان بوده و اکنون این روند تشدید هم شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز ؛ روزنامه اطلاعات نوشت: همزمان با افزایش خزنده نرخ ارز درکشور، روند خروج سرمایه از کشور افزایش یافته به گونه ای که براساس اعلام مقامات تجاری بخش خصوصی، دریک سال ونیم اخیر فقط بخش صنعت وتجارت ایران تا ۷۰ میلیارددلارسرمایه را از کشور خارج کرده وبه کانادا برده است.

با اینکه روندتاسف بار خروج سرمایه ازکشور بخاطرمسایل متعددی چون نامناسب بودن فضای کسب وکارو نامشخص بودن افق وآینده اقتصادکشور ادامه دارد، آمار رسمی وشفافی در این خصوص وجودندارد؛ یعنی مراجع اصلی آماری کشور چون بانک مرکزی و مرکزآمار ایران دراین باره اطلاعاتی ندارند یا به طور علنی منتشر نمی کنند.

تنها اشاره علنی که به طور کلی می توان دراین خصوص یافت، درسایت رسمی…

Read more

بر آذربایجان ایران و بر زحمتکشان و روشنفکران آن در آذر 1325چه گذشت؟

بر آذربایجان ایران و بر زحمتکشان و روشنفکران آن

در آذر 1325چه گذشت؟

نقش و اهمیتی که مردم آذربایجان و بهویژه مردم شهر تبریز در تاریخ تحولات سیاسی و اجتماعی ایران در سه قرن اخیر داشتهاند - جدا از گذشتههای دورتر – روشنتر از آن است که لازم به بیان باشد، اما برخی از تحولات سیاسی در این بخش از میهن ما که منفور طبقات حاکمه ایران بود، از همان جانب و پیروان آنان و همچنین از طرف امپریالیسم بینالمللی و بهویژه امپریالیسم آمریکا چنان در لفافه دروغگوئیها و جعلیات و بزرگنمائی برخی اشتباهات و خطاهای نظری و عملی حکومت خودمختار آذربایجان پیچیده شده که جز هیبتی کاذب و مخوف از آن گونه تحولات نشان نمیدهند. یکی از این تحولات، روند تشکیل فرقه دموکرات و استقرار دولت خودمختار آذربایجان ایران در آذر ماه 1324به رهبری جعفر پیشهوری است. این یادداشت قصد ندارد که با تفصیل به کیفیت تشکیل و استقرارحکومت خودمختار آذربایجان ایران بپردازد، اما برای نمایش طبیعت جنایتکار طبقه حاکمه سابق ایران و بیزاری آنان از توده…

Read more

انتقاد از گفتمانی نگران‌کننده/ بهره‌وری؛ پولتیک‌ِ سرمایه‌دارانه است

انتقاد از گفتمانی نگران‌کننده/ بهره‌وری؛ پولتیک‌ِ سرمایه‌دارانه است

بهره‌وری هیچ ربطی به افزایش حداقل حقوق سالیانه ندارد؛ همه شرکت‌ها - چه دولتی و چه خصوصی- معمولاً آیتم‌هایی با محتوای بهره‌وری در پرداخت مزد و حقوق دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سالی که نکوست از بهارش پیداست»؛ از همین ابتدا خبرها نگران‌کننده است؛  از یکسو ماموریت رئیس جمهور به تیمی از مدیران در هیات دولت برای اینکه معیارهایی برای افزایش حقوق سال آینده براساس «بهره‌وری و کیفیت کار» پیدا کنند و از سوی دیگر، اظهارات رئیس بانک مرکزی در یک برنامه‌ی تلویزیونی که مدعی شده سال بعد افزایش دستمزد برای کارگران در کار نیست.

گرچه هیچ‌کدام از این مولفه‌ها، در صورتی که کارگران دارای قدرت چانه‌زنی و تشکل‌های مستقل و قدرتمند باشند، در تعیین حداقل دستمزد محلی از اعراب نخواهد داشت، اما در شرایط بی‌تشکلی و وقتی کارگران فاقدِ «امنیت»، فاقد «تشکل» و بدون وزنه‌ی محکم حتی در همان نشست‌های رسمی شورایعالی کار باشند، پیوند زدن حقوق نیروهای دولت به مولفه‌ای به نام بهره‌وری و نامشخص بودن میزان افزایش حقوق سال آینده در لایحه‌ی بودجه‌ای که …

Read more

دریاچه ارومیه به تالاب تبدیل می‌شود

دریاچه ارومیه به تالاب تبدیل می‌شود

بسیاری از کارشناسان، سوء مدیریت ستاد احیای دریاچه ارومیه و سایر نهادهای متولی را عامل اصلی وضعیت اسف‌بار امروز دریاچه می‌دانند.

 مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان محیط زیست با بیان اینکه در سال آبی گذشته فقط حدود یک سوم حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه تخصیص پیدا کرد، گفت: با توجه به شدت بالای تبخیر سطحی دریاچه ارومیه، اگر حقابه این دریاچه در سال‌های آتی به صورت کامل تامین نشود، بخش‌های زیادی از دریاچه خشک خواهد ماند و سایر بخش‌های آن نیز فقط در مدتی از طول سال آبگیری می‌شود و رفته رفته دریاچه ارومیه به یک تالاب فصلی تبدیل خواهد شد.

به گزارش ایلنا، با وجود این که از ابتدای سال 1393 و با دستور مستقیم رئیس دولت یازدهم، ستاد احیای دریاچه ارومیه با هدف بهبود وضعیت این دریاچه تشکیل شد، اما اکنون با وجود نزدیک به 9 سال فعالیت این ستاد، دریاچه ارومیه که زمانی بزرگترین دریاچه

Read more

شب یلدا نماد پیروزی روشنایی بر تاریکی!

شب یلدا نماد پیروزی روشنایی بر تاریکی!

چرا شب یلدا، جشنی عزیز و یادگاری ارزشمند است؟؟

شب یلدا تنها بخاطر طولانی تر شدن فاصله زمانی غروب آفتاب 30 آذر تا طلوع آفتاب اول ماه دی برگزار نمی گردد؛ بلکه معانی و مفاهیم فراوانی دارد. در یلدا، این جشن باستانی، آغاز طولان تر شدن روزها را جشن می گیریم که به ما یاد آور می شود که حتی طولانی ترین شب سال هم به صبح می انجامد و لحظات تاریک تا ابد باقی نمی مانند.

جشن شب یلدا، در حقیقت نمادی از امید به فردا و آینده روشن است که در کنار هم می توانیم قدر لحظه ها را بیشتر بدانیم و با در کنار هم بودن برای لحظاتی هم شده از دغدغه های روزمره زندگی دور شویم و در کنار عزیزان مان لحظاتی سرشار از شادی را سپری کنیم.

شب یلدا در فرهنگ مردم آذربایجان

به نوشته تبریز پدیا؛ چله نشینی از روزگاران گذشته از سنت های قدیمی مردمان خطه آذربایجان بوده و این چله نشینی ها با شب یلدا آغاز می شد و تا آخرین روزهای سال ادامه می یافت از این رو شب یلدا هم در این خطه از ایران زمین به شب چله معروف است…

Read more

به مناسبت سالگرد ۲۱ آذر، جنبش ملی، دموکراتیک، و ضدامپریالیستی خلق آذربایجان

به مناسبت سالگرد ۲۱ آذر، جنبش ملی، دموکراتیک، و ضدامپریالیستی خلق آذربایجان

تاریخ معاصر میهن ما، از رویدادها و مبارزات قهرمانانهٔ خلق‌های ایران در راهِ دست‌یابی به حقوق راستین‌شان و نیز تأمین و تضمینِ آزادی، استقلال، و حق حاکمیت ملی‌شان مملو است. مبارزۀ پرشور مردم آذربایجان در نود روز گذشته  در اعتراض های گستردۀ مردمی بر ضد رژیم ولایت فقیه در بسیاری از شهرهای آذربایجان از جمله تبریز، نشان روشنی از نقش برجستۀ خلق های ایران در پیکار بر ضد استبداد برای برپایی ایرانی آزاد و دموکراتیک است.

هوشیاری خلق های ایران در اعتراض های سه ماه گذشته بر ضد حکومت جمهوری اسلامی و تأکید بر ضرورت همبستگی و مبارزه واحد خلق های ایران، از جمله خلق بلوچ، کرد، آذری، عرب و ترکمن در مقابل حکومت استبدادی و تأکید بر حفظ یکپارچگی ایران از نقاط برجسته مبارزات اخیر توده ها و خلق های ایران بر ضد رژیم ولایت فقیه است که تلاش می کرد با زدن برچسب جدایی طلبانه به مبارزه خلق های میهن ما سرکوب خشن و خونین این مبارزات حق طلبانه را توجیه کند…

Read more

"واقعه شوم کتابسوزان 26 آذر 1325"

"واقعه شوم کتابسوزان 26 آذر 1325"

 77 سال از واقعه شوم کتابسوزان 26 آذر 1325"می گذرد. روزی که رژیم پهلوی  و حامیان خارجی اش اوج ضدیت خود را با سنن و فرهنگ آذربایجان نشان دادند. جشن کتابسوزان چند روز پس از سرکوب خونین دولت ملی آذربایجان در تمام شهرها و روستاهای آذربایجان صورت گرفت. تمام کتاب های درسی و دیگر آثاری که حکومت ملی آذربایجان به زبان ترکی آذری به چاپ رسانده بود، به آتش کشیده شد. خلق آذربایجان این فاجعه را هرگز فراموش نخواهد کرد.

در شهر تبريز، كتابسوزي در چندين نقطه از جمله میدان ساعت و ميدان شهرداري تبريز؛ دانشسراي اين شهر و در بسياري از مدارس انجام شد. به گفته شاهدان عيني که برخي از آنها اکنون نيز در قید حیات اند كودكان و دانش ‌آموزان دبستاني را به صف كرده و آنها را مجبور مي کردند تا جهت کسب اجازه براي ادامه تحصيل، با تشکیل صفهای متعدد منتهی به تلهاي آتش، کتابهاي درسي دریافتی خود از مدارس را که به زبان تركي بودند و مخصوصا كتاب درسي "آناديلي" (زبان مادري) را "زنده باد شاه" گويان و با دست خود در آتش اندازند. بسیاری از کودکان به دلیل امتناع از به آتش انداختن كتب درسي خود به شدت مضروب گرديدند و یا آتش در کف دستانشان گذاشته شد.…

Read more

کارکنان واحدهای عملیاتی نفت در اعتراض و اعتصاب

کارکنان واحدهای عملیاتی نفت در اعتراض و اعتصاب

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز ۲۲ آذرماه جاری از اعتصاب اعتراضی همکاران رسمی خبر داده و نوشته بود: «همکاران رسمی برای روز ۲۶ آذر فراخوان به تجمع اعتراضی بزرگ و سراسری داده‌اند. همکاران دیگر در پترو پالایش‌ها برای روزهای سوم، چهارم و پنجم دی‌ماه فراخوان به اعتصاب داده‌اند.»

به دنبال فراخوانی که در روز ۲۲ آذرماه منتشر شده بود، کارکنان رسمی واحدهای عملیاتی نفت مقابل مراکز کار خود در شرکت‌های بهره‌برداری نفت و گاز دست به اعتراض زدند.

واحدهای عملیاتی نفت در اهواز، ماهشهر، گچساران، عسلویه، تنگ بیجار، جزیره خارک، معاونت مطالعات شیمیایی در این تجمعات اعتراضی شرکت کرده‌اند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز ۲۲ آذرماه جاری از اعتصاب اعتراضی همکاران رسمی خبر داده و نوشته بود: «همکاران رسمی برای روز ۲۶ آذر فراخوان به تجمع اعتراضی بزرگ و سراسری داده‌اند. همکاران د…

Read more

بیانیه: ماهیت خیزش مردم را مخدوش نکنید!

بیانیه: ماهیت خیزش مردم را مخدوش نکنید!

از آغاز اعتراضات اخیر ۹۰ روز می‌گذرد، اعتراضاتی که تنها به تبعیض‌های جنسیتی محدود نشده و تبعیض‌های طبقاتی، قومیتی را نباید نادیده گرفت.

خیزش اخیر در نتیجه فقر، گرانی، فساد، بیکاری، تبعیض‌های عقیدتی، مذهبی، اختناق، ارتجاع، سانسور، زندان، شکنجه، اعدام و... هر روز گسترده‌تر می‌شود.

با توجه به این‌که برخی جریانات – مانند رهبرتراشان و سلطنت­‌طلبان – جهت تقلیل مطالبات جنبش عمومی به موضوعات زنان هستند تا انتقال قدرت را با حداقل تغییرات انجام دهند، پرداختن به تمامی مطالبات جنبش بیش از پیش ضروری و فوری است.

در این مدت برخی از جریان‌های درگیر در جنبش مطالبات خود را بیان کرده‌اند و شعار «زن، زندگی، آزادی» تمامی  مطالبات آنان را در بر می‌گیرد. آنچه که در ادامه آمده است، تجمیعی از این مطالبات مطرح شده است:

«زن»

برداشتن موانع رشد و شکوفایی زنان در جامعه و برقراری برابری زن و مرد در کل ساختارهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فره…

Read more

بعد از جنگ قانون اساسی را در جوی آب انداختند

بعد از جنگ قانون اساسی را در جوی آب انداختند

«عدالت اقتصادی محور اساسی شعارهای انقلاب بود. کسانی که امروزه می گویند انقلاب به خاطر مسائل اقتصادی شکل نگرفته، دروغ آشکار می گویند چراکه نشانه های تاثیر زمینه های اقتصادی بر انقلاب، به وضوح در قانون اساسی قابل مشاهده است.»

به گزارش جماران، حسین راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه الزهرا در نشست «ریشه های اقتصادی بحران کنونی کشور» با بیان اینکه انقلاب اسلامی با اندیشه های متفاوتی از آنچه که امروز حاکم است، به پیروزی رسید، گفت:  انقلاب اسلامی با آرمان آزادی، استقلال و جمهوریت شکل گرفت. عدالت اقتصادی محور اساسی شعارهای انقلاب بود. کسانی که امروزه می گویند انقلاب به خاطر مسائل اقتصادی شکل نگرفته، دروغ آشکار می گویند چراکه نشانه های تاثیر زمینه های اقتصادی بر انقلاب، به وضوح در قانون اساسی قابل مشاهده است. ما پس از انقلاب با جنگ تحمیلی مواجه شدیم و تعداد زیادی از بحران های مختلف با ریشه ی خارجی را تجربه کردیم. همچنین تحریم های گسترده ای از سال 1358 بر علیه کشورما اعمال شد اما این همگامی و همدلی مردم بود که همه مشقات را پذیرفتند. بلافاصله که جنگ تمام شد ما دو تغییر بزرگ در حوزه های اقتصادی و اعتقادی را مشاهده کردیم…

Read more

زن زندگی آزادی یعنی پایان دادن به احکام ارتجاعی «اعدام»، بدون هیچ چون‌وچرایی

زن زندگی آزادی یعنی پایان دادن به احکام ارتجاعی «اعدام»، بدون هیچ چون‌وچرایی


اعدام و قتل حکومتی «محسن شکاری» و «مجیدرضا رهنورد» از معترضانِ قیام «زن، زندگی، آزادی» در بامداد روز ۱۷ و ۲۰ آذر، تنها یکی از حربه‌های حکومت برای خاموش کردنِ مردم به ستوه‌آمده از حکومت سرکوب‌گر جمهوری اسلامی است که با دست خالی هر روز به خیابان‌ها می‌آیند و علیه ظلم‌وبیدادگری بر پیکره‌ی جامعه خود، متحدتر می‌شوند.

معترضان را در خیابان‌ها با باتوم می‌زنند، به گلوله می‌بندند، دستگیر و شکنجه می‌کنند، مورد تعرض قرار می‌دهند و بدون داشتن حق وکیل و سیر محاکمه‌ی عادلانه، مطابق با همین قوانین ظالمانه‌ی حاکمیت، به احکام طولانی و اعدام محکوم می‌کنند. حالا شاهد آن هستیم که در کنار اعدام فعالان بلوچ و کرد، دو نفر دیگر از معترضان را که آنها نیز تنها با خواست آزادی و برابری به میدان آمده بودند، با تعجیل و سرعتی حداکثری و بدون اطلاع به اعضای خانواده‌شان، اعدام کردند…

Read more

از اینکه در اعتراضات مطالبات اقتصادی مطرح نمی‌شود، به خود بلرزید!

هشدارفرشاد مومنی:

از اینکه در اعتراضات مطالبات اقتصادی مطرح نمی‌شود، به خود بلرزید!

عضو هیات علمی دانشگاه علامه گفت: از رسانه‌های حامی دولت می‌شنویم که کسی در اعتراضات اخیر مطالبه اقتصادی ندارد و از این موضوع شادمان هستند؛ درحالی‌که اگر ظرفیت خرد و دانایی مناسب در اینها وجود داشت باید از اینکه مطالبات اقتصادی مطرح نمی‌شود، به خود بلرزند.

 به گزارش جماران، فرشاد مومنی در نشست تخصصی با موضوع «ریشه های اقتصادی بحران کنونی کشور» افرود: این علامت خطرناکی است و نشان دهنده یاس و سرخوردگی از وعده های دولت است. این اتفاق فقط متوجه مردم یا دولت نیست. این تصور برای همه خطرناک است.

 وی ادامه داد: از این ماجرا خطرناک تر این است که تصمیم گیران به جای پذیرش ضعف‌های خود، مردمی که کارد به استخوان‌شان رسیده را به کشورهای خارجی نسبت دهد. عضو هیات علمی دانشگاه علامه با اشاره به اینکه دولت ها در ایران به جای مسئولیت پذیرش، توپ را به زمین دولت های قبل خود می اندازند، گفت: مردم همه دولت ها را ذیل جمهوری اسلامی حساب می کنند. این نشانه تلخی از ضعف بنیه ادراک و کیفیت علمی صاحبان مناصب است. …

Read more

رژیم با تشکیل دادگاههای نمایشی از معترضین انتقام می گیرد!

رژیم با تشکیل دادگاههای نمایشی از معترضین انتقام می گیرد!

دادگاههای انقلاب اسلامی در تمام شهرهای کشور فعال شده اند تا با احکام سنگین تکلیف هزاران نفری را که در اعتراضات روزهای اخیر دستگیر کرده اند، روشن کنند. این دادگاهها بطور ویژه موظف هستند تا با صدور احکام اعدام، حبس های طولانی مدت و جرایم نقدی انتقام از معترضین بگیرند و جو ارعاب و وحشت در جامعه بوجود آورند.  

به گزارش رادیوزمانه؛ دوشنبه ۲۱ آذر جمهوری اسلامی چهار تن را به دار کشید. مجیدرضا رهنورد در مشهد و ...در بلوچستان. مجیدرضا رهنورد کارگر دستفروش بود در مشهد که او را به اتهام قتل دو بسیجی بازداشت و بدون حق دسترسی به وکیل و دادرسی عادلانه در فاصله کوتاهی اعدام کردند. در یک ویدئو که رسانه‌های حکومتی چند روز پس از بازداشت رهنورد منتشر کردند، دست او بر اثر شکنجه و ضرب و شتم شکسته بود و صورتش کبود.

رهنورد دومین بازداشت شده‌ای است که در ارتباط با اعتراضات به قتل ژینا (مهسا) امینی در فاصله کوتاهی اعدام می‌شود. پیشتر محس…

Read more

اعدام، نمایش استیصال و درماندگی شماست

بیانیه ۱۳ زندانی سیاسی از اوین

اعدام، نمایش استیصال و درماندگی شماست

۱۳ زندانی سیاسی محبوس در اوین، در بیانیه‌ای خواستار توقف «سیاست‌ها و رفتارهای خشونت‌آمیز به ویژه صدور و اجرای احکام اعدام» شدند. به گزارش ایران‌وایر، آنها با اعتراض به اعدام محسن شکاری، خطاب به حکومت نوشته‌اند: «گمان می‌کنید چوبه دار صحنه اقتدار شماست اما اعدام هر معترض نمایش استیصال و درماندگی‌تان و موجب ایستادگی و قوام بیشتر معترضان است». متن کامل بیانیه و امضاها در پی می‌آید:

▫️خیزش خشونت‌پرهیزی که طی ماه‌های اخیر جوانان پرشور وطن را در هر کوی و برزن به میدان آورده در تداوم جنبش آزادی‌خواهانه مردم ایران از مشروطه تا امروز، سرمایه عظیم و ارزشمندی است که امید به توسعه، دمکراسی و عدالت را در ایران فردا نوید می‌دهد.

▫️در این میان طالبان قدرت و حافظان وضع موجود ناتوان از درک و فهم زبان و صدای «زن، زندگی، آزادی»، تنها به سرکوب و منکوب کردن آن می‌اندیشند و در این توهم به سر می‌برند که آتش فروزان اعتراضات را می‌توان با توسل به خ…

Read more

بیانیه‌ی جمعی از شوراهای صنفی دانشجویی سراسر کشور در خصوص شیوه‌نامه‌ی انضباطی مصوب آبان ۱۴۰۱

بیانیه‌ی جمعی از شوراهای صنفی دانشجویی سراسر کشور

در خصوص شیوه‌نامه‌ی انضباطی مصوب آبان ۱۴۰۱

بار دیگر، دانشگاه. امروز بیش از هر زمان دیگر، دانشگاه را از زندگی تهی کرده‌اید. در این دانشگاه خالی، شبحی در گردش است. شبحِ ناامیدی. با ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه انضباطی مصوب آبان ۱۴۰۱، شما این آخرین سنگر امیدِ دانشجو به عدالت را، از ایشان گرفتید و اینگونه، دیگر چگونه توانْ زیستن در دانشگاه؟

ابلاغ این شیوه‌نامه به معنای کشتن هرگونه بختِ اجرای عدالت در دانشگاه است. بنابراین شورای صنفی دانشجویان، به عنوان نماینده ایشان، بر خود واجب‌ می‌داند تا قویا اعتراض خود را نسبت به این شیوه‌نامه اعلام کند. شیوه نامه‌ای که نه عادلانه است، نه قانونی.

این شیوه‌نامه، نقض آشکار حقوق انسانی و دانشجویی است. پیش از این در سال ۹۸ نیز شیوه‌نامه‌ی مصوب وزارت علوم در نسبت با آیین‌نامه‌ی قبلی بسیار ضد دانشجویی بود ولی در شیوه نامه‌ی جدید معدود مواردی که به نفع دانشجویان بود، حذف و یا به ضرر دانشجو تغییر یا…

Read more

۱۶ آذری دیگر با فریاد آزادی

۱۶ آذری دیگر با فریاد آزادی

با وجود فشار شدید نیروهای امنیتی، دانشجویان روز خود را به شکلی نمایان به روز همبستگی با جنبش انقلابی تبدیل کردند. در دانشگاه‌های بسیاری دانشجویان توانستند جمع شوند و خشم خود را علیه رژیم ابراز کنند.

روز دانشجو به نقطه اوج اعتراضات سراسری سه روزه در دانشگاه‌ها تبدیل شد. دانشجویان معترض سراسر کشور در روز چهارشنبه ۱۶ آذر یاد کشته‌شدگان را گرامی داشتند و همبستگی پرشور خود را با جنبش "زن، زندگی، آزادی"، دانشجویان زندانی و همه دیگر زندانیان نشان دادند. انزجار و خشم و مطالبات این دانشجویان در شعارهایی که سر می‌دادند تجسم یافته بود

گروه‌هایی از دانشجویان با آفریدن آثار هنری اعتراض خود را به حاکمیت نشان دادند. عکس‌ها و ویدئوهایی که از مراسم روز دانشجو منتشر شده است پرشمارند

عضو هیئت مرگ، ابراهیم رئیسی، برای قدرت‌نمایی و عادی جلوه دادن وضعیت به دانشگاه تهران رفت. از این رو حال و هوای خیابان انقلاب به‌شدت امنیتی بود. حراست دانشگاه تهران با سختگیری ویژه‌ای دانشجویان را در داخل…

Read more

نامه جمعی به نمایندگان کردستان و درخواست استعفای آن ها

نامه جمعی به نمایندگان کردستان و درخواست استعفای آن ها

بیانیه زیر به امضای جمع کثیری از اساتید، در رشته های مختلف اعم از: حقوقدانان، پزشکان، پیراپزشکان، روحانیون، فرهنگیان، نویسندگان و شاعران و ادیبان، هنرمندان و هنرپژوهان، محققان، فعاالن مدنی و زیست محیطی، بازاریان و کسبه، کارمندان و… رسیده است.

این نامه همراه با امضاهای آن از تاریخ ۱۴۰۱/۹/۱۴ به عنوان نسخه نهایی و اصلی به نمایندگان کرد (مهاباد،مریوان و سروآباد، سردشت وپیرانشهر، نقده و اشنویه، بوکان،سقز و بانه،سنندج دیواندره کامیاران، قروه و دهگلان، بیجار، کرمانشاه،پاوه و اورامانات، کنگاور صحنه هرسین، سنقر و کلیایی ، قصر شیرین ، اسلام آباد غرب و دالاهو، ایلام ،شیروان،ارومیه) در مجلس شورای اسلامی اعلام شده است.

بنام خدای زن، زندگی، آزادی

نمایندگان کرد در مجلس شورای اسلامی

گر گوش شنوایی و چشم بینایی و همت والایی هست، سلام

همانگونه که مطلعید،قریب به ۸۰ روز از حضور اعتراضی مر…

Read more

حمایت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران از اعتراضات روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر

 

حمایت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران

از اعتراضات روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر

به نام خداوند جان و خرد

حدود سه ماه از خیزش مردم ایران برای عدالت و آزادی می‌گذرد. تداوم این خیزش و نیز رنج و شکنجه و حبس و خونی که مردم ایران بابت آن پرداخت کرده و می‌کنند، نشان‌دهنده این واقعیت است که نهضت عدالت‌جویی و آزادی‌خواهی مردم ایران از مشروطه تا کنون مسیر تکاملی را پیموده و به اوج خویش نزدیک‌تر می‌شود.

مبارزه با هر نوع از دیکتاتوری و زندگی‌خواهی و زندگی‌جویی، در این جنبش، گواه تکامل خواسته‌های منطقیِ مردم رنج‌دیده و ستم‌دیده ایران در طول بیش از یک سده تلاش آزادی‌خواهانه است.

در این میان نوجوانان و جوانان، دانشجویان ‌و دانش‌آموزان نقش کلیدی را در این جنبش ایفا می‌کنند و به درستی تشخیص داده‌اند که قلب جهان مدرن و راه عبور از هر نوع استبداد و رسیدن به برابری و رهایی، خیابان است ‌و بنابراین، قلب تپنده این جنبش را خیابان قرار داده‌اند. در این راه نیز صدها کشته و هزاران زخمی ‌و بازداشتی را تقدیم کرده و شریان خیابان را با خون خویش پر نبض و پر تپش نموده‌اند. آن‌ها با جسارت و خوش‌فهمی و تیزبینی خویش، راه را به ما نشا…

Read more

بیانیه جمعی از دموکراسی‌خواهان آذربایجان پیرامون معضلات جامعه ایران و مبانی گذار از آن

بیانیه جمعی از دموکراسی‌خواهان آذربایجان

پیرامون معضلات جامعه ایران و مبانی گذار از آن

مورّخه 07/09/1401

ما به‌عنوان جمعی از دموکراسی‌خواهان آذربایجان حل موانع و مشکلات ذیل را برای توسعه همه‌جانبه کشور ضروری می‌دانیم که این راهکارها می بایست بر مبنای موازین بین‌المللی و رعایت اعلامیّه‌های‌ جهانی حقوق بشر، حقوق‌زبانی، حقوق افراد متعلّق به ‌اقلیّت‌های ملّی، مذهبی و زبانی، میثاق‌های‌ بین‌المللی حقوق مدنی–سیاسی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، کنوانسیون‌های‌ رفع هرگونه تبعیض علیه زنان، رفع هرنوع تبعیض نژادی، حقوق کودک، میراث فرهنگی وطبیعی جهان، عدم تبعیض درآموزش و پرورش و حفاظت ازمحیط زیست مصوب سازمان ملل متحد و سازمان یونسکو مورد تدقیق، تدوین و اجرا قرار گیرد.

1-مسئله خودکامگی و باز تولید آن 

لزوم گذار به «دموکراسی»، تضمین حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی شهروندان، تفکیک و استقلال واقعی قوا، تضمین آزادی بیان و گردش آزاد اطّلاعات، تضمین برگزاری انتخابات آزاد، شناسایی حق رفراندم، مشا…

Read more