header photo

خبرهای خارجی

دنیا در آستانه دگرگونی سیاست قدرت‌های جهانی

دنیا در آستانه دگرگونی سیاست قدرتهای جهانی

بخش اول

در حالی که دنیای تک قطبی ساخته غرب آهسته ولی پیوسته به ورطه سقوط میلغزد، اکنون بیش از پیش روشنتر میشود که ایالات متحده «هژمون» از کدام جنس است. امروز، همچون گذشته، این کشور از تصمیمات سازمانهای بینالمللی که خود ایجاد کرده است تبعیت نمیکند و هر مشکلی را تنها با توسل به نیروی بیرحم نظامی حل میکند. همزمان واشنگتن و نیروهای مسلح آن صدها هزارنفر را در سرتاسر جهان مصون از مجازات و بیهیچ شرمی میکشند و معلول میکنند.

کافی است به خاطر آوریم که ایالات متحده «دموکراتیک» در طول جنگ دوم جهانی در ژاپن و در آلمان چه کرد، و پس از آن در ویتنام، سراسر کشور را با سلاحهای شیمیائی (عامل نارنجی، سم گیاهکُش) غرق و آلوده کرد. کافی است بهیاد آوریم چگونه ارتش ایالات متحده در سرتاسر جهان از یوگسلاوی، گرانادا، پاناما و نیکاراگوئه گرفته تا افغانستان، عراق، سوریه و لیبی مرتکب جنایت شده است. مجمع عمومی سازمان ملل تهاجم ایالات متحده به تمام کشورهای یاد شده را غیرقانونی و نقض آشک…

Read more

گنادی زیوگانف: "نبرد با فاشیست ها را از لنین و استالین باید آموخت!"

ترجمه. کاوه آیلین

گنادی زیوگانف:

"نبرد با فاشیست ها را از لنین و استالین باید آموخت!"

در 23 ژانویه، پیش از اجلاس عمومی دومای دولتی، صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، رئیس فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه در دومای دولتی گنادی زوگانوف در برابر خبرنگاران سخنرانی کرد. متن سخنان وی را مورد توجه شما قرار می دهیم.

- روز بخیر! امروز دومای دولتی بیانیه ویژه ای را به تمام پارلمان های جهان در ارتباط با اقدامات تروریستی که رژیم شیطانی فاشیست نازی-باندرا در کیف انجام می دهد، تصویب خواهد کرد. این رژیم به طور ناگهانی و نه تصادفی ظاهر نشد: آنها وارثان هیتلرها و مانرهایم هاهستند که دولت ما را خفه کردند، وارثان آن گروه - آنتانت هستند که جمهوری شوروی را ویران کردند. هم اکنون ما یک نمایشگاه منحصر به فرد افتتاح کرده ایم - دقیقاً 80 سال از رفع محاصره لنینگراد گذشته است: با این محاصره، نازی ها سعی کردند 5/2 میلیون شهروند شهر را خفه و دولت ما را سرنگون کنند. اما چیزی عاید آنها نشد…

Read more

نمایندگان فلسطین در دادگاه لاهه خواستار پایان اشغالگری اسرائیل شدند

نمایندگان فلسطین در دادگاه لاهه

خواستار پایان اشغالگری اسرائیل شدند

عفو بین‌الملل نیز روز دوشنبه اعلامیه‌ای منتشر کرد و گفت که اسرائیل باید به اشغال «بی‌رحمانه» فلسطین پایان دهد و «تقویت آپارتاید و نقض سیستماتیک حقوق بشر را متوقف کند.»

ریاض المالکی، وزیر خارجه حکومت خودگردان فلسطین و ریاض منصور، فرستاده فلسطین در سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۱۹ فوریه / ۳۰ بهمن در نخستین جلسه استماع دیوان دادگستری بین‌المللی در لاهه هلند در رابطه با تبعات قانونی اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل، از قضات خواستند دستور به پایان اشغالگری اسرائیل بدهند.

این دادگاه روز دوشنبه آغاز شد و قرار است در شش جلسه تا روز دوشنبه ۷ اسفند / ۲۶ فوریه برگزار شود.

این پرونده مجزا از پرونده‌ای است که آفریقای جنوبی در رابطه با «نسل‌کشی» اسرائیل در جنگ با غزه گشوده است.

در دسامبر ۲۰۲۲، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از دیوان دادگستری بین‌المللی می‌خواست نظر مشو…

Read more

چه چیزی پشت جنگ تلافی جویانه آمریکا در خاورمیانه است؟

چه چیزی پشت جنگ تلافی جویانه آمریکا در خاورمیانه است؟

در عین حال که دولت آمریکا به دنبال آتش بس در غزه است اما همچنان به حملات علیه نیروهای مسلح حوثی و اهدافی در عراق و سوریه ادامه می‌دهد؛ این نشان می‌دهد سیاست خاورمیانه‌ای ایالات متحده دچار هرج و مرج شده است. این نه فقط اعتبار ایالات متحده در خاورمیانه را تضعیف خواهد کرد بلکه نشان می‌دهد آمریکا قادر به حل مشکلات کنونی در منطقه نیست.

شامگاه سوم فوریه (14 بهمن) ایالات متحده و بریتانیا حملات هوایی علیه اهداف شبه نظامیان مسلح «حوثی» در صنعا پایتخت یمن و دیگر استان‌های این کشور انجام دادند. یک روز قبل از این هم ارتش آمریکا حملاتی را علیه بیش از 85 موضع مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه و عراق انجام داد.

ایالات متحده به طور پی در پی در خاورمیانه آتش گشوده است. چه چیزی پشت این طرح قرار دارد؟ آیا اقدامات نظامی آمریکا افزایش خواهد یافت؟…

Read more

اعتراض‌های فرامرزی کشاورزان در اروپا چه دلایلی دارد؟

اعتراض‌های فرامرزی کشاورزان در اروپا چه دلایلی دارد؟

اعظم بهرامی ــ بسیاری از کشاورزان نگران مالیات‌های بالا و مقررات سختگیرانه فزاینده هستند. آنها می‌گویند که از تاثیرات خشکسالی، سیل و آتش‌سوزی رنج می‌برند و سیاست‌های سبز دستوری از بالا به آنها کمکی نمی‌کند.

همه چیز از چند سال گذشته شروع شد که کشاورزان به شکل پراکنده در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند برخی جاده‌ها را ببندند و در مخالفت با قوانین جدید زیست‌محیطی اتحادیه اروپا، بنرهای اعتراضی نصب کنند.

یکی از اولین اعتراضات کشاورزان در هلند به این قوانین اول اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شد. با وجود این، سابقه اعتراضات کشاورزان اروپایی به سیاست‌گذاری‌های دولت‌ها به دهه هفتاد قرن بیستم باز می‌گردد.

تنها بعد از گذشت زمان اندکی، کشاورزان شعار مهمی را به اعتراضات خود اضافه کردند: «آنها روی سر ما راه می‌روند» که به پر زحمت و پر اهمیت بودن کارشان در مقایسه با نتیجه کم و نادیده گرفتن شدن حقوقشان اشاره داشت. این اعتراضات به شکل عمده متوجه قوانینی در مورد گذار به کشاورزی پایدار است…

Read more

بیانیه جبهه خلق برای آزادی فلسطین

بیانیه جبهه خلق برای آزادی فلسطین

قتل عام رفح جنایت جدید صهیونیستی است که به طور کامل توسط آمریکا و جنایتکار جنگی، جو بایدن، حمایت می‌شود

 جبهه خلق برای آزادی فلسطین در بیانیه‌ای تاکید کرد که «دشمن صهیونیستی شامگاه دیروز و سحرگاه امروز در شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه قتل عام فجیعی انجام داد که طی آن ده‌ها نفر شهید و مجروح شدند، از جمله غیرنظامیان و آوارگان در چادرها، زیرساخت‌ها، مساجد یا خانه‌های امن. این جنایت جنگی جدید رژیم صهیونیستی است؛ با چراغ سبز و حمایت کامل از سوی دولت آمریکا و جنایتکار جنگی جو بایدن.»

▫️جبهه تاکید کرد که «این جنایت شنیع جدید صهیونیست‌ها در رفح و تداوم جنایات تمام عیار نسل کشانه علیه مردم ما در سراسر نوار غزه بدون پاسخگویی و نظارت و در مقابل چشمان همه جهان و در پرتو سکوت و همدستی بین‌المللی و عربی در حال انجام است.»

▫️جبهه خلق در این بیانیه افزود که «قتل عام رفح سقوط اخلاقی چشمگیر جامعه بین المللی را تایید و نادرستی ارزش‌های جهان آ…

Read more

جزئیات مصاحبه تاکر کارلسون مجری معروف آمریکایی با ولادیمیر پوتین

جزئیات مصاحبه تاکر کارلسون مجری معروف آمریکایی با ولادیمیر پوتین

کارلسون مجری محبوب و سابق دار شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در پیامی ویدیویی که از شبکه اجتماعی ایکس به‌اشتراک گذاشت، اعلام کرد که ویدئوی مصاحبه با پوتین را نه در صفحه شخصی بلکه در شبکه اجتماعی ایکس به‌اشتراک خواهد گذاشت. ایلان ماسک صاحب شبکه اجتماعی ایکس به وی قول داد که پس از پخش این ویدئو در پلاتفرم ایکس آن‌را محدود نکند.

به گزارش اسپوتنیک، تاکر کارلسون، مجری سرشناس خبری تلویزیونی ایالات متحده آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس دولت روسیه مصاحبه کرد. این مصاحبه مورد انتظار، تنها در دو طی ساعت، میلیون ها بازدید از پلتفرم های این روزنامه نگار آمریکایی را دریافت کرد. مکالمه طولانی بود و نه تنها برای مخاطبان غربی، بلکه روسی نیز مصاحبه ای کاملا صریح بود.

تاکر کارلسون با خاویر مایلی، رئیس جمهور آرژانتین و هم با دونالد ترامپ، رهبر سابق ایالات متحده، مصاحبه را به همین ترتیب آغاز کرد…

Read more

گلوبال تایمز: اهداف گسترش ناتو روز به روز آشکارتر می شوند

ترجمه. کاوه آیلین

گلوبال تایمز: اهداف گسترش ناتو روز به روز آشکارتر می شوند

با پیشروی و گسترش ناتو در مقیاس جهانی، خطر جنگ به ناچار افزایش خواهد یافت.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اخیراً بمنظور بحث در مورد ادامه حمایت از اوکراین و تضمین ارسال مداوم تسلیحات به این کشور در شرایط درگیری ها از ایالات متحده آمریکا بازدید کرد. روزنامه چینی گلوبال تایمز می نویسد که این شامل تصویب بسته کمک اضافی بمیزان 60 میلیارد دلار و بودجه 4 ساله بمیزان 5/54 میلیارد دلار برای حمایت از اوکراین است.

 استولتنبرگ در طول مصاحبه ها و سخنرانی های خود در ایالات متحده آمریکا بارها از چین یاد کرد و به وضوح آن را به مثابه "چالشی" برای ناتو تعیین کرد. به نظر می رسد که رهبر بزرگترین سازمان نظامی جهان دیگر ارزیابی درگیری روسیه و اوکراین را به اروپا محدود نمی کند و آن را نشانه ای از یک درگیری ژئوپلیتیک جهانی گسترده تر می داند. در نتیجه، وی به دنبال دست یافتن به گسترش جهانی ناتو اس…

Read more

شوروی ستیزی چگونه بوجود آمد

ترجمه. کاوه آیلین

ژاننا شویدکایا

شوروی ستیزی چگونه بوجود آمد

راه برون رفت از دام ایدئولوژیک کجاست؟

از سال 1991 به این طرف، روسیه را به مثابه کشوری شوروی ستیز ایجاد کردند. همه چیز شوروی بی ارزش و مطرود و کنار گذاشته شد. ارتش بزرگی از امتیاز خواران و بورس بازان ظاهر شدند که روی بی ارزش کردن تاریخ شوروی، نظام سوسیالیستی و کاهش ارزش دستاوردهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی کارمی کنند. روسیه ضمن خیانت به سوسیالیسم، چهار تاق و بدون محدودیت به استقبال سرمایه داری رفت. حزب کمونیست که در آن زمان در سال 1991 بوسیله «یلتسین» ممنوع شد، زیر تازیانه خاصی قرار گرفت و اموال عظیم حزب را سریعا خصوصی سازی کردند. و حالا که عشق به غرب لیبرال به پایان رسیده و راههای ما از هم جدا می شوند، روسیه در دام ایدئولوژیک قرار گرفته است: از شوروی روی بر گرداندند، نه غربی شدند، نه خود را مرتب وجمع کرده اند. آیا راهی برای خروج هست؟ بگذارید تلاش کنیم این راه خروج را درک کنیم. اما نخست یک پیشی…

Read more

رسانه‌های غربی درباره چین «دروغ می‌گویند»

رسانه‌های غربی درباره چین «دروغ می‌گویند»

 چرا رسانه‌های غربی مشتاق «شکست» جلوه دادن موفقیت چین هستند؟

 «بن کلمن»، وبلاگ نویس بریتانیایی چندی پیش پس از دو هفته سفر به چین، تجربه‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت. وی گفت: چین بسیار امن است، اما همیشه افرادی هستند که اصلا به حقیقت گوش نمی‌دهند، دلیل اینکه مردم ناخودآگاه علیه چین تعصب دارند، دروغگویی برخی رسانه‌های غربی است.

کلمن در ویدئویی گفت: «آمریکا، انگلیس و رسانه‌های سایر کشورهای غربی، بسیاری از آنها در مورد چین بد می‌گویند، بنا بر این آن اخبار را نگاه نکنید، آنها سمی هستند!».

 وی ادامه داد: «اگر گفته من را نپذیرید، مطمئنم هرگز به چین نرفته‌اید و حتما از طریق رسانه‌های غربی با چین آشنا شده‌اید.»

همانطورکه این وبلاگ نویس انگلیسی گفت، برخی از سیاستمداران و رسانه‌های غربی مدت‌هاست مشغول بی‌اعتبار کردن چین هستند و موفقیت چین را «شکست» توصیف کنند. یکی از شیوه‌های معمول آنها بازی با به اصطلاح «کارت حقوق بشر» درباره مسائل مربوط به «شین جیانگ»، «شی زانگ (تب…

Read more

بمناسبت صدمین سال روز یادبود لنین

ترجمه. کاوه آیلین

نویسنده. "ل. یا. سورنیکوف"

بمناسبت صدمین سال روز یادبود لنین

تعداد زیادی کتاب از مجموعه افراد ناسازگار در اتحاد جماهیر شوروی از قرن بیست و یکم در اینترنت هستند و در آنها گزینه های زیادی برای نجات اتحاد جماهیر شوروی از فروپاشی وجود دارد. برخی از نویسندگان موشکافانه و با دقت واقعیات زندگی مردم شوروی را توصیف می کنند و از یک سو ناله های منفی زندگی روزمره و نبود آزادی عقیده، جدایی سران حزب از مردم و غیره را بطور برجسته نشان می دهند.

 از سوی دیگر فضای جذاب سبک زندگی شوروی را. اما تا آنجا که به دستور العمل‌های نجات اتحاد جماهیر شوروی مربوط می شود، حتی در داهیانه ترین کتاب‌ها، نویسندگان همه چیز را به ضرورت بازگشت به اقتصاد بازار و آزادی‌های درک شده توسط بورژوازی خلاصه می کنند.

 نویسندگان به یک کودتا در سران دفتر سیاسی امیدوارند. در عین حال، همان شخصیت ها و چهره های تاریخی را  در کتاب های مختلف گاه به عنوان هیولا، گاه به عنوان ناجیان اتحاد جماهیر شوروی در برابر خواننده قلمداد می کنند. در هیچکدام از کتاب…

Read more

با افشای «جلسه‌ محرمانه» راست‌های افراطی؛ صدها هزار شهروند آلمان در ده ها شهر علیه فاشیسم نو به خیابان ریختند

با افشای «جلسه‌ محرمانه» راست‌های افراطی؛ صدها هزار شهروند آلمان در ده ها شهر علیه فاشیسم نو به خیابان ریختند

روز شنبه اتفاقی در سراسر آلمان رخ داد که نشان می‌دهد حزب آلترناتیو به صورت کاملاً روشن رویای اخراج میلیون‌ها پناهجو را از این کشور در سر دارد. موضوع از این قرار است که گزارشی از نشست حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان و جنبش هویت‌خواهی منتشر شد که در آن مارتین سلنر، عضو جنبش هویت‌خواهی، طرحی را برای «مهاجرت مجدد» مهاجران به خارج از آلمان، از جمله کسانی که تابعیت دارند، ارائه کرده است

مساله پناهجویان باعث شد تا به صورت ادواری جریان‌های راست‌گرای افراطی در اقصی نقاط اروپا علیه دولت‌های حاکم تقویت شوند و حتی کار به جایی رسید که نئونازی‌ها هم وارد میدان شدند و حالا اوضاع به سمت نفی حضور پناهجویان رفته است

به نوشته فرشاد گلزاری در سال‌های گذشته موضوع پناهجویان  در قاره اروپا  همواره مطرح بوده و گاهی به یک چالش امنیتی تبدیل شده است. بدون شک خاطرات عملیات‌های داعش در فرانسه و بلژیک ک…

Read more

معمای روچیلدها و «زنی با موی دم اسبی»: چرا گلوبالیستها او را اینقدر دوست دارند؟

ترجمه. کاوه آیلین

معمای روچیلدها و «زنی با موی دم اسبی»:

چرا گلوبالیستها او را اینقدر دوست دارند؟

هنگام رمزگشایی‌های اخیر معماهای"جهان 2024"، جنجالی بزرگ پیرامون "زنی با موی دم اسبی" بوجود آمد که نمایه آن مستقیماً بالای سر «زلنسکی» ترسیم شده بود. فرضیه های گوناگونی در مورد اینکه چه کسی می تواند باشد اظهار نظر شده بود - از «یولیا تیموشنکو» گرفته تا «یولیا»» همسر «زلنسکی». با این وجود، در واقع روی جلد «کلودیا شینباوم»، سیاستمدار مکزیکی که در حال حاضر به عنوان شهردار مکزیکوسیتی خدمت می کند، نشان داده شده بود. او به عنوان نامزد حزب چپ حاکم در انتخابات ریاست جمهوری آتی در سال 2024 مطرح خواهد شد و بر اساس نظرسنجی‌های جامعه شناختی، شانس زیادی برای پیروزی در آنها دارد. چه چیزی در مورد او شناخته شده است؟

«کلودیا شینباوم» در یک خانواده یهودی متولد شده است، اجداد او از اروپای شرقی مهاجرت کرده اند. «شینباوم» بیشتر عمر خود را به علم پرداخته و از پایان نامه دکترای خود در دانشگاه برکلی دفاع کرده است…

Read more

راهکار پنجگانه چین برای آینده بهتر اقتصاد جهان

راهکار پنجگانه چین برای آینده بهتر اقتصاد جهان

سخنان نخست وزیر چین در نشست سالانه مجمع اقتصاد جهانی

لی چیانگ نخست وزیر چین صبح سه شنبه 16 ژانویه به وقت محلی در داووس در نشست سالانه مجمع اقتصاد جهانی  2024 حضور داشت و سخنانی ایراد کرد. «کلاوس شواب» بنیانگذار و رئیس اجرایی مجمع اقتصاد جهانی ریاست این نشست را برعهده گرفت.

نخست وزیر چین موضوع اصلی این دوره نشست به عنوان "بازسازی اعتماد" را "پاسخ به توجه مردم" خواند و گفت،

اعتماد بر اساس چشم انداز مردم برای آینده ای بهتر و تمایل آنها برای دستیابی به آن تجمع می شود. همانطور که رئیس جمهور شی جین پینگ اشاره کرده بود، جهان وارد دوران جدیدی با تحولات و آشفتگی شده، اما جهت کلی توسعه و پیشرفت بشر، منطق کلی روند پیشرفت همراه با هرج و مرج تاریخ جهان و گرایش اساسی به همزیستی در جامعه جهانی تغییرات نخواهد کرد. همه طرف ها باید با کنارگذاری تعصبات و حل اختلافات، صمیمانه با یکدیگر برخورد کرد و با تشریک مساعی برای شکست کسری اعتماد مشترکا تلاش کنند…

Read more

«آکسفام» اعلام کرد: دو برابر شدن دارایی پنج ابرثروتمند و فقیرتر شدن پنج میلیارد نفر

«آکسفام» اعلام کرد:

 دو برابر شدن دارایی پنج ابرثروتمند و فقیرتر شدن  پنج میلیارد نفر

هم‌زمان با برگزاری مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، سازمان امدادی و خیریه بین‌المللی «آکسفام» در گزارشی می‌ نویسد میلیاردر‌های جهان از سال ۲۰۲۰ تاکنون، در مجموع ۳,۳ تریلیون دلار پولدارتر شده‌اند.

بنیاد بین‌المللی «آکسفام» می‌گوید اگر همین روند ادامه یابد طی یک دهه شاهد ظهور اولین تریلیونر جهان خواهیم بود اما ریشه‌کنی فقر دست‌کم ۲۲۹ سال زمان می‌برد.

اجلاس داووس محل گردهم‌آیی سالانه رهبران سیاسی، مدیران و برنامه‌ریزان اقتصادی و ثروتمندترین سرمایه‌داران دنیاست. آکسفام، بنا به سنت خود، هر سال پیش از نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گزارشی سالانه درباره نابرابری منتشر می‌کند.

این گزارش با اشاره به دوبرابر شدن ثروت پنج میلیاردر، نسبت به قدرت بی‌مهار شرکت‌ها و سرکردگان تجاری و اقتصادی جهان هشدار داد.

Read more

درباره ارتش مخفی آمریکا شبکه آدم کشان مخفی و اوباشان در اینترنت

ترجمه. کاوه آیلین

سویاتوسلاو کنیازیف

درباره ارتش مخفی آمریکا

شبکه آدم کشان مخفی و اوباشان در اینترنت

روزنامه نگار معروف آمریکایی «ویلیام آرکین» در «نیوزویک» تحقیقاتی را بنام «بخش پنهان ارتش مخفی نیروهای مسلح» منتشر کرد. معلوم می شود که طی ده سال گذشته پنتاگون بزرگترین نیروی مخفی را که تاکنون دنیا می شناخت، ایحاد کرده است. در چارچوب برنامه هایی در مورد «کاهش هویت» حدود 60 هزار نظامی ،ضمن در سایه قرار گرفتن یا با چهره غیر اصلی خود  فعالیت می کنند. شمار این ارتش مخفی که چندین برابر بیشتر از واحدهای مخفی سازمان سیا است، وظایف مقامات آمریکایی را نه تنها در پوشش نظامی، بلکه  تحت پوشش غیر نظامی نیز انجام می‌دهند. «آرکین» مدعی است که مطالبی که او منتشر کرده ثمره یک تحقیق دقیق روزنامه نگاری دو ساله است که شامل پرس و جو از ارگانهای حاکمیت، مصاحبه ها و اطلاعات دریافتی از منابع علنی است. به گفته وی  در این تحقیقات حدود 130 شرکت و همچنین ده ها سازمان دولتی کمتر شناخته شده و مخفی مرتبط با این برنامه مخفی شناسایی شدند. طبق ارزیابی‌های این روزنامه نگار برای خدمات و سرویس نیروهای مخفی آمریکای…

Read more

آلمان: تاریخ را نمی توان تغییر داد، لیکن می توان آن را بازنویسی کرد؟

ترجمه. کاوه آیلین

آلکسی بلوف

 تاریخ را نمی توان تغییر داد، لیکن می توان آن را بازنویسی کرد؟

ارزیابی‌های «ارنست تلمان» از ماهیت «سوسیال فاشیستی» سوسیال دموکرات‌های آلمان امروز هم بجا و عادلانه است.

آلمان، نوامبر 2023. در مقابل یادواره ای که اخیراً (در سال 2021) بازسازی شده و به رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست آلمان (ک.پ.د.) «ارنست تلمان» اختصاص یافته است، چهار غرفه اطلاعاتی در انتقاد از خود «تلمان» و جمهوری دموکراتیک آلمان نصب شد، که اتفاقاً رهبر کمونیست های آلمانی اوایل سده بیست هیچ ربطی به آن ندارد. بر اساس اطلاعات منتشر شده در غرفه ها، «تلمان» مقصر انشعاب در جنبش کارگری آلمان و همچنین رویارویی بین حزب سوسیال دمکرات آلمان  و حزب سوسیال دموکرات مستقل آلمان است که موجبات و پیش شرط هایی را برای بی ثبات سازی جمهوری وایمار و صعود حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان بوجود آورده است. خب تعبیر جالبی است. اما برای آنکه بفهیم تا چه اندازه درست است، پیشنهاد می‌کنم این کل…

Read more

دبیانیه‌ی مشترک

بیانیه‌ی مشترک حماس، جبهه‌ خلق برای آزادی فلسطین، جهاد اسلامی فلسطین، جبهه‌ی دموکراتیک برای آزادی فلسطین، جبهه‌ خلق برای آزادی فلسطین ـ فرماندهی کل

رهبری گروه‌های مقاومت فلسطینی نشستی مشورتی در بیروت برگزار کردند و در آن درباره‌ی تحولات نبرد توفان الاقصی در میان تجاوزهای مداوم صهیونیست‌ها به سرزمین، مردم و اماکن مقدس فلسطین، به ویژه در نوار غزه، کرانه‌ی باختری و قدس بحث و تبادل نظر کردند. این جلسه با نتایج زیر به پایان رسید:

یکم: حاضران با غرور و افتخارْ پایمردی سترگ مردم در سرزمین‌های اشغالی، به ویژه استواری افسانه‌ای آن‌ها در نوار غزه را می‌ستاید، آنجا که کودکان، زنان و همه‌‌ی مردم با سینه‌های برهنه در مقابل اقدامات وحشیانه‌ی دشمن «اسرائیلی» ایستاده‌اند؛ دشمن اردوگاه‌ آوارگان، خانه‌ها، مساجد، کلیساها، مدارس، بیمارستان‌ها و تأسیسات زیربنایی عمومی را به عنوان بخشی از سیاست نسل‌کشی و اجرای زمین ‌سوخته علیه مردم ثابت‌قدم فلسطین هدف قرار داد، مردمی که پروژه‌ی انتقال و جابجایی جمعی به کشورهای همسایه‌ی عرب و تخلیه‌ی نوار غزه از ساکنان بااستقامتش و الحاق آن به دولت اشغالگر و کشتارگر جمعی عقیم گذاشتند. هدف این طرح به وضوح شامل پایان دادن به آرمان ملی فلسطین و از بین بردن حقوق مشروع ملی مردم ما در تعیین سرنوشت، ایجاد کش…

Read more

شگفت انگیز‌ترین شکست استراتژیک اسرائیل

ترجمه کاوه آیلین

«والری ایلین»

شگفت انگیز‌ترین شکست استراتژیک اسرائیل

فهرست رفتارهای عجیب در حمله حماس، نیروهایی که پشت آن قرار دارند را نشان می‌دهد

در نیمه دوم اکتبر، وزیر دفاع سابق اسرائیل، «موشه یالون» اعلام کرد که رویدادهای کنونی در اسراییل «بزرگترین شکست در تاریخ ما از زمان جنگ 1948 است. این شکستی نظامی، اطلاعاتی و استراتژیک است.» با این وجود، طبق اظهارات «آموس یادلین»، رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل (در مصاحبه با "پولیتیکو")، «ب. نتانیاهو» همه هشدارهای ممکن در مورد حمله زمینی در آینده‌ای نزدیک را دریافت کرده است. پیشتر ما در مورد اتفاقات عجیب حمله حماس به اسرائیل در 7 اکتبر و رویداهای پس از آن را صحبت کرده بودیم. در این مطلب ما به برشماری رفتارهایی عجیب و غریب ادامه خواهیم داد. نبود نیروهای کافی دفاعی اسرائیل در مرز. صحنه به اسارت افتادن «سربازان اسرائیلی» در حمله به پایگاه «اریز» یا گذرگاه بیت حانون این سوال را مطرح می کند که اینکه: آیا آنها اصلا نظامی هستند؟ به …

Read more

مینسک میزبان سران امنیتی و اطلاعاتی کشورهای مشترک والمنافع!

مینسک میزبان سران امنیتی و اطلاعاتی کشورهای مشترک والمنافع!

به گزارش خبر گزاری «بلتا» در14 دسامبر2023، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس،با هیئتی از سازمان های امنیتی و اطلاعاتی کشورهای استقلال یافته "CIS" آذربایجان، ارمنستان، بلاروس ،قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان، ملاقات داشتند.

رئیس دولت، برگزاری نوزدهمین نشست را در شرایط فشارهای سیاسی وتحریم های غرب و ایالات متحده، دوران فجایای سیاسی خواند و گفت: متأسفانه، وضعیت در اطراف ما امن نیست. تنش در مناطق مختلف کره زمین در حال افزایش است. برخی درگیری های دودآلود درحال شعله ور شدن جنگ فراگیر در جهان اند... جنگ های نیابتی ترکیبی درهمه جا در حال وقوع است... ما راهمان را با یک کشور صلح آمیز، باثبات براساس اصول عدالت اجتماعی ادامه خواهیم داد.

به گفته الکساندر لوکاشنکو، جهان در حال فرورفتن درهرج و مرج با عواقب غیرقابل پیش بینی است. سیستم موازنه‌ که قبلاً با توافق‌های متقابل مکمل از جمله در زمینه بازدارندگی هسته‌ای متعادل شده بود، از بین رفته است.…

Read more

تحریم‌ها علیه کره شمالی: زمان تغییرات ریشه‌ای‌ فرا رسیده است

 تحریم‌ها علیه کره شمالی: زمان تغییرات ریشه‌ای‌ فرا رسیده است 

«یوری باریسوف»

نشریه الکترونیکی موسسه فرهنگ راهبردی

ترجمه از کاوه آیلین

روسیه دیگر نمی‌تواند به سیستم اسارتبار اجبار بین المللی که مبتنی بر قطعنامه های سازمان ملل که در دوران تاریخی گذشته به تصویب رسیده اند، تن در دهد. به دنبال دیدار رسمی اخیر «کیم جونگ اون»، رئیس کره شمالی به روسیه، نمایندگان مقامات روسیه و چین در مورد قصد خود برای لغو حمایت از تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی.خبر دادند. «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه، ضمن یادآوری تحریم‌های قبلی علیه کره شمالی که در سال گذشته میلادی در یک اوضاع ژئوپلیتیکی کاملا متفاوت به تصویب رسیده بود، گفت:« امتناع غرب از مشارکت در حل‌وفصل مسائل در شبه جزیره کره، بر تلاش‌های آنها برای وارد کردن قطعنامه علیه کره شمالی به شورای امنیت سازمان ملل خط بطلان می کشد. اما از زمان تصویب آخرین قطعنامه، ما گفته ایم که دیگر تحریمی علیه کره شمالی وجود نخواهد داشت و شرکای چینی ما نیز همین موضع را اتخاذ کرده‌اند. پیش از هر چیز به این دلیل که به موازات اقدامات شورای امنیت، همه همکاران غربی قول دادند که در مسیر سیاسی حرکت کنند و مسائل بشردوستانه را حل کنند. این دروغی بیش نبود ما، چینی ها و کره شمالی را، فریب دادند». با این وجود، این پرسش همچنان باقی است: با تحریم‌های ظالمانه قبلی شورای امنیت سازمان ملل، که در دوره‌ای اتخاذ شد که «ما بیش از حد به غرب اعتماد کردیم و آنها از اعتماد ما سوءاستفاده کردند» چه باید کرد؟ این پرسش بیش از پیش موضوع روز است که تحریمهای مو…

Read more

برگزاری جلسه تغییرات اقلیمی در شهر دبی کاپ 28

برگزاری جلسه تغییرات اقلیمی در شهر دبی کاپ 28

در تاریخ 28 نوامبر سال 2023 نشست نوبتی بررسی تغییرات اقلیمی و محیط زیستی در شهر دبی با حضور اکثریت قابل توحهی از رهبران کشورهای مختلف جهان و هم چنین کارشناسان مرتبط با موضوعات محیط زیستی بر گزار گردید. این جلسه نوبتی به ابتکار سازمان ملل متحد با هدف جلوگیری از تخریب هر چه بیشتر عرصه های زیست محیطی و هم چنین دستیابی به راهکارهای مشترک و هدفمند برنامه ریزی شده بود.

در این جلسه انتونیوگوترش دبیرکل سازمان ملل متحد خطاب به شرکت کنندگان در این جلسه چنین گفت: کره زمین به مثابه بدنی است که دستگاهها و اعضای داخلیش از کار افتاده و شما رهبران جهان بمثابه پزشکانی هستید که می توانید این پیکر را نجات دهید و از طریق اعمال قاطع اراده سیاسی و مشارکت و هماهنگی هر چه بیشتر با همدیگر دستیابی به این هدف مهم را ممکن گردانید. هم چنین گوترش گفت:جهان نمی تواند تاخیر بیشتر در تعهدات اقلیمی را که کشورهای جهان باید به آن پایبند باشند را تحمل کند.…

Read more

یوری آفونین: کشورما به موضع اتحاد شوروی درمناقشه اعراب و اسرائیل بازگشت.

یوری آفونین: کشورما به موضع اتحاد شوروی

درمناقشه اعراب و اسرائیل بازگشت.

معاون اول کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه «یو.و. آفونین» در برنامه "60 دقیقه" کانال تلویزیونی (Rossiya-1) 17 اکتبر2023 شرکت نمود.

یوری آفونین درباره شعله ورشدن جنگ در خاورمیانه اظهار داشت:

درگیری جدید درمنطقه خاورمیانه مانند مناقشات قبل، فرایند آن درمجموعه سیاست های امپریالیستی است که طی75 سال از حل مشکل تامین منافع مشروع مردم فلسطین سرباز زده ودرتمام مراحل ازاشغالگری اسرائیل حمایت کرده است.

یوری ویاچسلاوویچ یادآورشد سال 1947سازمان ملل یک قطعنامه اساسی به تصویب رساند، که اجرای آن به تنهایی می توانست مناقشه اعراب و اسرائیل را حل کند. این قطعنامه ایجاد دو کشور یهودی و عربی را پیش بینی می کند. همانطور که رئیس جمهور روسیه "ولادیمیرپوتین" در سخنرانی خود به درستی گفت، این قطعنامه تاکنون اجرا نشده است. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیزتاکید نمود حل مشکل فلسطین نمی تواند بیش ازاین به تعویق بیفتد.…

Read more

نشریه لهستانی، "مجله سیاسی مستقل": رهبران ناتو تصمیم گرفته‌اند از تعهد خود برای دفاع از اروپا صرف نظر کنند.

ترجمه از کاوه آیلین

نشریه لهستانی، "مجله سیاسی مستقل":  رهبران ناتو تصمیم گرفته‌اند از تعهد خود برای دفاع از اروپا صرف نظر کنند.

انتقال تسلیحات هسته ای آمریکا از اروپا به آمریکا چه معنایی دارد؟

در شرایط ژئوپلیتیک کنونی، «استراتژی نظامی» آمریکا در اروپا از هم اکنون فروپاشیده است. تلاش آمریکا برای تضعیف نظامی روسیه با کمک نظامی به اوکراین، نتایج مورد انتظار را به همراه نداشت، بلکه تنها آن را به پرتگاهی سوق داد و به کاهش زرادخانه کل غرب منجر شد. در این میان، نادیده گرفتن آشکار تعهدات «عدم گسترش ناتو» بیشتر روغن روی آتش ریخت. بنابراین جای تعجب نیست که ترس از رویارویی مستقیم با روسیه به طور قابل توجهی در میان مقامات آمریکایی افزایش یافته است. نشریه لهستانی "مجله مستقل سیاسی" می‌نویسد:«برای خنثی کردن این وضعیت، رهبران ناتو تصمیم گرفتند تعهد خود برای دفاع از اروپا را کنار بگذارند و استراتژی دفاعی خود را تغییر دهند». در این چارچوب، «جسیکا کاکس»، رئیس سیاست هسته‌ای و تسلیحات هسته‌ای ناتو گفت: «اروپا کلاهک‌های هسته‌ای بسیار زیادی دارد. بنابراین، ما روند تجدید نظر در مورد نیاز به ذخیره این همه کلاهک در این قاره و شاید انتقال برخی از آنها به ایالات متحده آمریکا و برخی به غربی ترین مناطق قاره اروپا را آغاز کرده‌ایم. بنابرای…

Read more

«زلنسکی» و نازیسم

ترجمه از کاوه آیلین

ولادیمیر مالیشیف

«زلنسکی» و نازیسم

خبرگزاری انگلیسی "رویترز" از روزنامه بریتانیایی "گاردین" در تاریخ 23 سپتامبر عکسی را منتشر کرد. در زیر این عکس نوشته شده بود: «یکی از نظامیان تیپ گارد ملی اوکراین" آزوف" ، با اسم رمز و شناسه« خاخام»، یک زائر یهودی افراطی ارتدوکس را در زمان عید «روش هشانا»، سال نو یهودی، در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین، در شهر "اومان"، اوکراین در آغوش می‌گیرد. با این وجود، با نگاهی دقیق‌تر به درجه های نظامی روی آستین این شرکت‌کننده در این عید با علامت فراخوان «خاخام» در لباس نظامی گردان نازی "آزوف" بیندازیم. سه مورد در آنها وجود دارند: یکی به شکل پرچم اوکراین، دیگری پرچم قرمز و سیاه گروه "بخش راست" افراطی با شش پر "ستاره داوود"، سومی نشان "آزوف"* با صلیب شکسته است. تقویم یهودی (روش هشانا) از 15 تا 17 سپتامبر برگزار شده است. آنطور که رسانه‌ها گزارش دادند، حدود 33 هزار زائر "حسیدی" از اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا برای این منظور به این شهر آمده بودند. ده ها پلیس و پزشک اسرائیلی نیز برای نظارت بر رفتار و وضعیت هموطنان خود وارد محل شده بودند. به دلیل هجوم زائران که تعداد آنها از تعداد ساکنان دائمی شهر بیشتر است، ارتباط از طریق تلفن موبایل  در شهر "اومان" مختل شده بودند و مشکلات برق نیز وجود اشتند، زیرا شبکه‌های قدیمی تحمل بارگذاری‌های مضاعف را نداشتند.…

Read more

نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی با تصویب 15 سند درمینسک!

نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی

با تصویب 15 سند درمینسک!

به گزارش خبرگزاری بلتا، 23نوامبر 2023 نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی در کاخ استقلال مینسک پایتخت جمهوری بلاروس تشکیل شد.

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس به عنوان رئیس دوره ایی در سالن تشریفات از سران کشورایی که به اجلاس آمده بودند استقبال نمود.

در این نشست ولادیمیرپوتین رئیس جمهورفدراسیون روسیه ، قاسم جومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان، سادیر جپاروف رئیس جمهور قرقیزستان، امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان و ایمان قلی تاسماگمبتوف دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی حضور داشتند.نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، پیشاپیش عدم حضور خود را اعلام کرد.

الکساندر لوکاشنکو به عنوان رئیس اجلاس  درآغاز گزارش اعلام نمود: اهدافی که بلاروس برای این دوره پیش بینی کرده بود به کمک همه شرکت کنندگان در سازمان محقق یافت.

رئیس جمهور بلاروس اوضاع بین المللی را متشنج خواند وگفت:…

Read more

جنگ اسرائیل با فلسطینی ها علل و پیامدهای آن

جنگ اسرائیل با فلسطینی ها علل و پیامدهای آن

یهودی های اروپا در دهه هشتاد قرن نوزدهم فعالیت منسجم و تشکیلاتی خود را با هدف تشکیل یک دولت یهودی در سرزمین فلسطین آغاز نمودند و با تدوین یک پلاتفرم سیاسی و ایدئولوژیک، صهیونیزم سیاسی را پی ریزی کردند و فعالیت های همه جانبه ای را آغاز نمودند. انتشار بیانیه بالفور وزیر خارجه انگلستان  در سال 1918 مبنی بر حمایت از جامعه یهود و خواستهای سیاسی آنها به نقطه عطف مهمی در تاریخ سیاسی تشکیل دولت اسرائیل تبدیل گردید.

بعد از پایان جنگ اول جهانی سرزمین فلسطین در چهارچوب تقسیمات استعماری میان دولت های پیروز در جنگ به تحت الحمایگی دولت انگلستان در آمد و این دولت زمینه مساعدی را برای مهاجرت یهودی ها به سرزمین فلسطین به وجود آورد که به تدریج اعتراض و نارضایتی اعراب فلسطینی را موجب گردید و درگیری و نزاع میان یهودیان مهاجر و اعراب ساکن در فلسظین تشدید می شد. این پروسه که از دهه بیست قرن بیستم شروع شده بود، ادامه پیدا کرد. بعد از شروع جنگ دوم جهانی و نسل کشی یهودی ها از سوی نازیسم هیتلری، احساس همدردی و کمک به یهودیان برای اسکان دادن آنها در سرزمین فلسطین به اوج خود رسید و حدود یک و نیم میلیون نفر از یهودیان جان به در برده از اردوگاههای جنگی آلمان نازی و همچنین یهودیان اروپایی به فلسطین …

Read more

نشست ویژه کشورهای «بریکس» با موضوع فلسطین و اسرائیل

نشست ویژه کشورهای «بریکس» با موضوع فلسطین و اسرائیل

نشست ویدئویی ویژه سران کشورهای «بریکس» با موضوع فلسطین و اسرائیل شامگاه 21 نوامبر (30 آبان)، برگزار شد. این اولین نشست سران پس از گسترش مکانیسم همکاری بریکس در ماه اوت سال جاری است. کشورهای بریکس به عنوان یک نیروی مثبت، باثبات و سازنده در جامعه بین‌المللی، صدای قوی خود را درباره مسائل داغ بین‌المللی به گوش مردم جهان رسانده‌اند.

«شی جین پینگ»، رئیس جمهوری خلق چین در سخنرانی خود در این اجلاس خاطرنشان کرد که دلیل اساسی رسیدن وضعیت فلسطین و اسرائیل به امروز این است که حقوق ملت فلسطین برای تاسیس کشور، بقا و بازگشت برای مدت طولانی نادیده گرفته شده است. او سه پیشنهاد را مطرح کرد: اول، همه طرف‌های درگیر باید فورا آتش‌بس دهند و نبرد را متوقف کنند، دوم، امنیت و جریان روان کانال‌های کمک‌های بشردوستانه را تضمین کنند، سوم، جامعه بین‌المللی باید اقدامات عملی برای جلوگیری از گسترش جنگ اتخاذ کند. چین خواستار برگزاری هر چه سریع‌تر کنفرانس بین‌المللی معتبرتر است تا اجماع جهانی برای پیشبرد صلح و ترویج یک راه‌حل زودهنگام جامع، عادلانه و پایدار برای مسئله فلسطین حاصل شود…

Read more

درگیری غزه به ثبات سیاسی اسرائیل ضربه می زند

ترجمه از کاوه آیلین

درگیری غزه به ثبات سیاسی اسرائیل ضربه می زند

اگرچه نتایج عملیات "شمشیر آهنین" در نوار غزه و به ویژه وضعیت امور پس از جنگ در این منطقه کاملاً مشخص نیست - یا دقیق‌تر گفته شود، در رده فرضیه‌ها قرار می‌گیرند - می‌توان از افزایش تلاطم و آشفتگی سیاسی در اسرائیل صحبت  کرد. "فارن افرز" (Foreign Affairs) مقاله‌ای از سه نویسنده با عنوان ویژه «چرا نتانیاهو باید برود» منتشر کرد. «آمی آیالون»، رئیس سابق نیروی دریایی و آژانس امنیت اسرائیل، «گیلاد شریک» رئیس سابق ستاد نخست وزیر اسرائیل«ایهود باراک»  و تاجر «اورنی پارسلی» از جمله کسانی هستند که این نامه را نوشته اند. با توجه به این موضع گیری، تزهای توصیف شده را می توان به عنوان بیانیه برنامه ای حداقل بخش قابل توجهی از جامعه اسرائیل تلقی کرد. پیش از همه، نابودی حماس هدف نهایی نیست. نویسندگان اصرار دارند که ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین ضروری است. این بدان معناست که اسرائیل ضمن تلاش برای پیروزی نظامی، باید در جهت تعیین استراتژی بلندمدت خود نیز فعالیت کند. «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر کنونی اسرائیل، قادر به رهبری هیچ بخشی از این روند نیست - نه جنگ با حماس و نه تلاش برای تضمین صلح پایدارتر…

Read more

تا آخرین اوکراینی

ترجمه از کاوه آیلین/ آنتون کانووسکی

تا آخرین اوکراینی

«زلنسکی» از نظر میزان بی کفایتی از «هیتلر» پیشی گرفته است

«آدولف هیتلر» در 24 فوریه 1945 نوید داده بود که « من با اطمینان به آینده نگاه می کنم. "سلاح تلافی جویانه" که من در اختیار دارم اوضاع را به نفع رایش سوم تغییر خواهد داد». افسانه‌های سلاح‌های معجزه آسا به طور فعال برای حفظ روحیه سربازان و سرکوبی روحیه و احساس دهشت در بین مردم بکار گرفته شده‌اند. وظایف مشابهی نیز در برابر رژیم کیف قرار دارند. چندین ماه از طریق کانال‌های اطلاعاتی تحت کنترل کیف اطلاعات مربوط به دو سپاه تشکیل شده تحت نام "تعرض متقابل " با تعداد کل تا 100 هزار نفر مجهز شده  به "سلاح‌های معجزه آسا "پراکنده شدند. آماج اصلی در تعرض اطلاعاتی تبلیغات کیف تانک‌های "لئوپارد" آلمانی شدند. وزارت دفاع خوش‌بین نبود و «زلنسکی» خود بین آب و آتش قرار گرفت - ارتش خودی که خواستار تعویق حمله بود و حامیان غربی او که در عجله بودند…

Read more

یک‌درصدی‌های ابرثروتمند، از ۶۶ درصد جمعیتِ جهان بیشتر گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنند

یک‌درصدی‌های ابرثروتمند، از ۶۶ درصد جمعیتِ جهان بیشتر گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنند

آکسفام پس از مطالعه‌ای جامع بر نابرابری در تغییرات اقلیمی چنین می‌گوید: «میلیاردرهای جهان، سیاره ما را تا حد نابودی غارت می‌کنند و خودشان کمترین بها را برای آن می‌پردازند

میزان انتشار کربن ناشی از فعالیت یک درصد از ثروتمندترین انسان‌های کره زمین بیشتر از ۶۶ درصد فقیرترین جمعیت این کره خاکی است.

بر اساس گزارش جدید موسسه آکسفام، در نتیجه فعالیت این یک درصد از جمعیت جهان، بدتر شدن وضعیت جوامع آسیب‌پذیر و ضربه‌ای بزرگ به تلاش‌های جهانی برای مقابله با وضعیت اضطراری تغییرات اقلیمی است.

جامع‌ترین مطالعه در مورد نابرابری آب و هوای جهانی که تاکنون انجام شده است نشان می‌دهد که این گروه ثروتمند، متشکل از ۷۷ میلیون نفر از جمله میلیاردرها، میلیونرها و افرادی که بیش از ۱۴۰ هزار دلار آمریکا در سال حقوق می‌گیرند، مسئول انتشار ۱۶ در…

Read more

خونریزی در اوکراین و رشد اقتصادی آمریکا

خونریزی در اوکراین و رشد اقتصادی آمریکا

ایالات متحده بارها بی رحمانه و با خونسردی از کشتار و هرج و مرج در جهان اسلام حمایت کرده است، بنابراین ادعاهای بشردوستانه واشنگتن در مورد اوکراین شبیه به تمسخر است.

اسپوتنیک به نقل از مقاله داگ باندو، تحلیلگر آمریکایی در آمریکن کانسرواتیو می نویسد: کشتن تعدادی از روس ها و حمایت از یک درگیری مسلحانه بزرگ و ایجاد خطر رویارویی هسته ای و غیره ... همه اینها برای دادن شغل به آمریکایی هاست. اینجا چه اشکالی دارد؟

رسانه پولیتیکو می نویسد: "کاخ سفید بی سر و صدا از قانونگذاران هر دو حزب خواسته است، در سفرهای خارجی از ادامه عملیات نظامی در اوکراین دفاع کنند با این ادعا که این امر به بهبود اقتصاد در داخل آمریکا کمک می کند". به نظر می رسد که دستیاران بایدن ادعا می کنند که کشتن خارجی ها برای اقتصاد خوب است. اما اگر چنین است، چرا روی 61.4 میلیارد دلاری که دولت درخواست کرده است، توقف کنیم؟ این درخواست را دو، سه و حتی چهار برابر کنیم. پس از این اقتصاد با توربوشارژر شروع به کار خواهد کرد و میلیون ها شغل خواهیم داشت. هر چه خارجی ها بیشتر کشته شوند، به همان اندازه آمریکایی ها ثروتمندتر شوند…

Read more

درویی آمریکا و گروه 7 در باره «حقوق بشر» و «امور بشردوستانه»

درویی آمریکا و گروه 7 در باره «حقوق بشر» و «امور بشردوستانه»

ایالات متحده و گروه 7 که همیشه بر «حقوق بشر» و «امور بشردوستانه» تاکید می‌کنند این بار در مواجهه با فاجعه انسانی غمبار هر روز غزه، واقعیت تلخ کشتن شدن روزانه بیش از 100 کودک به دلیل جنگ و درخواست‌های روزافزون جهانی برای یک آتش بس انسان دوستانه فوری، به شکلی گیج کننده حتی نمی‌توانند واژه «آتش بس» را به زبان آورند.

بیانیه مشترکی که هشتم نوامبر (17 آبان) طی «نشست وزرای خارجه گروه 7» در توکیو صادر شد مفصلا به درگیری اسرائیل-فلسطین پرداخت. اما این بیانیه به شکلی سطحی از اسرائیل خواستار «توقف بشردوستانه» اقدامات نظامی آن در غزه شد بدون اینکه اشاره‌ای به «آتش بس، متارکه جنگ یا از سرگیری گفتگوهای صلح» کند. همچنین هیچ اشاره‌ای به اجرای قطعنامه نشست ویژه اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل یا تحت فشار گذاشتن شورای امنیت برای اتخاذ اقدامات مسئولانه نشد. به  نظر می‌رسد پیام این بیانیه یک تایید تلویحی یا حتی رواداری اقدامات نظامی اسرائیل در غزه از جانب گروه 7 باشد. به اصطلاح «توقف بشردوستانه» نیز به نظر بیشتر شبیه یک ژست سرسری از طرف ایالات متحده گروه 7 در مقابل جامعه بین‌المللی است…

Read more

چگونه فاشیست‌های موروثی ناتو و اتحادیه اروپا در حال ساختن رایش چهارم هستند

ترجمه  از : مرگن آمانبایی

نویسنده: « والری ایلین»

چگونه فاشیست‌های موروثی ناتو و اتحادیه اروپا

در حال ساختن رایش چهارم هستند

ناتو در اروپا، پس از جنگ جهانی دوم، ضمن دامن زدن به جنگ سرد، فرماندهی فاشیست‌هایی از سران قوای رایش هیتلر [ورماخت(ارتش ششم)، لوفت‌وافه(نیروی هوایی آلمان)، پانزروافه (تانک و امور موتوری)و غیره] را بعهده داشت. امروز ناتو و اتحادیه اروپا در جبهه جدیدی در شرق ، در کنار فاشیست‌ها، با همدسنی فاشیست بومی و تحت رهبری نوه‌های فاشیست‌ها علیه روس‌ها می‌جنگند. هدف آنها مثل هم است - ایجاد یک "بهنجاری نو " از "نظم جهانی جدید" رایش چهارم (دیجیتال) بر روی استخوان‌های اسلاوهای شرقی. معماران آن  نیز آشنا هستند.

«کلاوس شواب»، و پدرش، «اویگن ویلهلم شواب»

بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد، «کلاوس شواب»، و پدرش، «اویگن ویلهلم شواب»، عضو حزب نازی که در خدمت رایش سوم و "نظم جدید" آن به عنوان مدیر شرکت صنعتی " Escher Wyss…

Read more

وقتی «امپراتوری تحریم‌ها» طعم انزوای بی‌سابقه را می‌چشد

وقتی «امپراتوری تحریم‌ها» طعم انزوای بی‌سابقه را می‌چشد

ایالات متحده اغلب به زیاد بودن متحدانش افتخار می‌کند، اما وقتی صحبت از محاصره و تحریم کوبا به میان می‌آید، برخی از کشورها که صمیمی‌ترین متحدان آمریکا به حساب می‌آیند نیز برخاسته و به واشنگتن سیلی ‌می‌زنند؛ این مورد را در ماجرای قطعنامه سازمان ملل در حمایت از کوبا می‌توان دید و به عبارت دیگر باید گفت «امپراتوری تحریم‌ها»‌ انزوای بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است.

 مجمع عمومی سازمان ملل متحد چندی پیش با اکثریت قاطع طی قطعنامه‌ای از دولت ایالات متحده خواست به محاصره طولانی مدت خود علیه کوبا پایان دهد. از 190 کشوری که در آن روز در رای گیری شرکت کردند، 187 کشور رای موافق دادند، اوکراین رای ممتنع داد و تنها ایالات متحده و اسرائیل رای منفی دادند.  نتایج رای گیری نشان دهنده نارضایتی گسترده جامعه بین‌المللی از سیاست آمریکا در تحریم علیه کوباست؛ نه تنها همه  کشورهای در حال توسعه که از قلدری ایالات متحده آسیب دیده‌اند، حتی بریتانیا، ژاپن، کانادا و سایر کشورهایی که با فاصله‌ای نزدیک آمریکا را دنبال می‌کنند، این بار همه جسورانه در برابر آن ایستادند.…

Read more

فروپاشی نزدیک است؛ آمریکا با دو تهدید وحشتناک مواجه شده

فروپاشی نزدیک است؛ آمریکا با دو تهدید وحشتناک مواجه شده

بایدن تلاش می‌کند این تصور را ایجاد کند که واشنگتن هنوز سرنوشت جهان را در دست خود دارد.

اسپوتنیک به نقل از "الخلیج" امارات متحده عربی می نویسد: ایالات متحده می بیند که نظم جهانی که پس از جنگ سرد به آن اجازه داد هژمونی خود را در سراسر جهان گسترش دهد، حالا رو به زوال است. درگیری در اوکراین باعث شده است که همه کشورهای غربی احساس کنند سلطه آنها در سیاست جهانی در حال کاهش است. بسیاری در مورد وزن واقعی آمریکا در جهان تعمق می کنند. اولا، ایالات متحده در عراق و خاورمیانه شکست خورد و به طور شرم آور از افغانستان فرار کرد. با همه اینها واشنگتن در مشکلات داخلی غرق شده است. تصادفی نیست که ترامپ مجبور شد شعار "آمریکا اول" را مطرح کند و اعلام نمود که ناتو دیگر به درد کسی نمی خورد. اکنون دولت بایدن به سختی تلاش می‌کند این تصور را ایجاد کند که به کنترل جهان ادامه می‌دهد، گویا واشنگتن با کمک‌های قطعی آمریکا در مسئله اوکراین و خاورمیانه، سرنوشت جهان را در دست خود دارد…

Read more

توطئه آمریکا در سازمان ملل متحد

توطئه آمریکا در سازمان ملل متحد

نشست مجمع عمومی که در نیویورک به پایان رسید، نشان داد که سازمان ملل مدت‌ها است که بهترین اوقات خود را پشت سر گذاشته است و فعالانه در حال «سرازیری» است. همزمان، نقش جنوب جهانی به سرعت رشد می کند و  بسیاری از کشورهای آن از مقوله کشورهای منطقه ای به مقوله بازیگران جهانی تبدیل می‌شوند. آنها در جستجوی جایگاه خود در سلسله مراتب روابط بین الملل معاصر هستند؛ تفحص برای راه حل ها، سناریوها و پیکربندی و شکلهای قابل قبول آن در جریان است. برای هژمونی آمریکا، مخالفت رو در رو با این روند نوید خوبی به همراه ندارد. از این رو، از تاکتیک های اثبات شده آنگلوساکسون‌ها استفاده می‌شود - این فرآیند را خودمان رهبری کنیم، بدون اینکه جوهر نظم جهانی فعلی را به طور اساسی تغییر دهیم. همانا از این زاویه است که باید به تلاش‌های آمریکا برای جلب قدرت های تأثیرگذار جنوب جهانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نگریست. این روند در دو سمت پیش می‌رود. اولین مورد آن  تغییر شورای امنیت با افزایش تعداد اعضای دائم و غیردائم است. این پروژه آمریکایی توسط دبیر کل سازمان ملل متحد حمایت می‌شود، هند و برزیل را هم در آن شرکت می‌دهند، که آنها را آنگلوساکسون‌های مکار به همراه آلمان و ژاپن به «گروه چهار» جلب کردند.…

Read more

یونیسف حملات اسرائیل به اردوگاه آوارگان فلسطینی در غزه را قتل عام خواند

یونیسف حملات اسرائیل به اردوگاه آوارگان فلسطینی در غزه را قتل عام خواند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) حملات اسرائیل به اردوگاه آوارگان جبالیه در نوار غزه را یک قتل عام و کشتار خواند.

به گزارش اسپوتنیک، این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: صحنه‌های کشتار در اردوگاه جبالیه در نوار غزه پس از حملات دیروز و امروز (سه‌شنبه و چهارشنبه) وحشتناک است.

یونیسف خاطرنشان کرد، اگرچه تخمینی از تعداد کودکان کشته شده وجود ندارد، "به نظر می رسد صدها نفر مجروح و کشته شده اند" و بر اساس داده های اولیه در میان آنها، تعداد زیادی کودکان خردسال نیز دیده می شود.

پیشتر رویترز به نقل از جنبش حماس گزارش داده بود که در حملات رژیم صهیونیستی به اردوگاه آوارگان جبلیه در نوار غزه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه، دست کم 195 نفر کشته و 777 نفر دیگر زخمی شدند.

روز سه شنبه، وزارت کشور غزه اعلام کرد که حملات هوایی به جبالیه دست کم 400 کشته یا زخمی برجای گذاشته است. سخنگوی ارتش اسرائیل، ریچارد هخت، بعدا تایید کرد که اسرائیل…

Read more

فلسطین: برای انقلاب و رهایی به پا می خیزد

فلسطین: برای انقلاب و رهایی به پا می خیزد

حزب کمونیست کارگران روسیه: ما بیانیه سمیدون (روزنامه چپ) را از آلمانی ترجمه  و منتشر می کنیم.

در صبح روز 7 اکتبر 2023، مقاومت فلسطین در سرزمین های اشغالی  قیام کرد و با حمله همه جانبه زمینی وهوائی علیه اشغال سرزمین های فلسطینی با گروگان گیری سربازان اشغالگر اسرائیلی محاصره غزه را در هم شکست. نیروهای مقاومت فلسطینی برای بازگشت وآزادی سرزمینشان می جنگند.

عملیات جدید مقاومت فلسطین که توسط محمد ضیف، فرمانده کل گردان های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس، "طوفان الاقصی" نامیده می شود، در پنجاهمین سالگرد جنگ 1973 که در مصر سینا اشغالی را از صهیونیست ها پس گرفتند، شروع شد. هدف تغییر جهت مبارزه در فلسطین اشغالی - از مقاومت به انقلاب و آزادی است.

عملیات مقاومت پاسخی است به جنایات جاری علیه مردم فلسطین، کشتار روزانه فلسطینیان در خیابان های کرانه باختری در فلسطین اشغالی، محاصره غزه، سرقت زمین برای شهرک سازی، محرومیت از حق بازگشت پناهندگان، تحمیل تبعید به مدت بیش از 75 سال، شکنجه و حمله به فلسطینیان، تجاوزات…

Read more

قتل عام کودکان در غزه توسط اسرائیل

قتل عام کودکان در غزه توسط اسرائیل

یونیسف جنگ در غزه را مرگبارترین رویداد برای کودکان این منطقه در ۱۷ سال اخیر دانست. یونیسف اعلام کرد تا به حال دو هزار و ۳۶۰ کودک جان خود را از دست داده اند و پنج‌هزار و ۳۶۴ کودک نیز مجروح شده اند.

یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد، چهارشنبه ۳ آبان / ۲۵ اکتبر با استناد به گزارش‌هایی که به‌دست آورده است اعلام کرد که از زمان حملات حماس به اسرائیل در دو هفته پیش، دو هزار و ۳۶۰ کودک در حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به غزه، جان خود را از دست داده‌اند. یونیسف همچنین گفت پنج‌هزار و ۳۶۴ کودک نیز مجروح شدند. به‌گفته یونیسف، این «مرگبارترین تشدید تنش‌ها» در نوار غزه است که سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ مشاهده کرده است. براین اساس، تقریباً هر کودکی در منطقه پرجمعیت غزه در معرض حوادث و ترومای بسیار آزاردهنده قرار گرفته است.

در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، وزارت بهداشت فلسطین در غزه اعلام کرد که از آغاز جنگ در …

Read more

گورگاه برادری خلق ها

گورگاه برادری خلق ها

 سؤنر یالچین؛ برگردان بهروز مطلب زاده

به یاد رفقای زنده یاد، محمد صفاری آشتیانی و علی اکبر صفائی فراهانی

امروزه، بعضی ازچپ های لیبرال ما می نویسند که موضع ضد امپریالیستی چپ های ترکیه، که هویتی ناسیونالیستی دارند، آنها را به نیروئی راست گرا تبدیل کرده است.

متاسفانه برخی ازروشنفکران کُرد ما نیز از این امر حمایت می کنند . با این حساب، ضد امپریالیست بودن، یعنی راستگرائی، چنین است؟

حتی روشنفکران ما نیز، گمان می کنند که «نظریه امپریالیسم» متعلق به مارکس است، و معلوم نیست که آیا لنین، اصلا کتاب خود «حق تعیین سرنوشت…» را خوانده است یا نه ؟

آنها با لحن نئوکان های نیویورکی حرف میزنند، برای همین هم من با آنها وارد بحث تئوریک نمی شوم، زیرا واقعیت های عینی خود آموزنده ترند.

در حالی که گروهی متشکل از چپ های ۶۸ –  ی سرگرم ساختن پل حَکاریه بودند، گروه دیگری اما درتلاش ایجاد و ساختن پلی به سوی فلسطین بودند تا بتوانند به فلسطین بروند و درکنارآنها باشند…

Read more

گاردین: غزه بمباران می‌شود و آتش خشم جهان عرب شعله‌ور است

گاردین: غزه بمباران می‌شود و آتش خشم جهان عرب شعله‌ور است

در حالیکه حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه ادامه دارد، جهان عرب با خشمی توام با سکوت حکومت‌های عربی، نظاره‌گر آن است. با این حال، سرکوب اعتراضات مردمی در این کشورها، نه تنها باعث فراموشی مساله فلسطین نمی‌شود، بلکه سبب می‌شود تا خشم به وجود آمده در میان طرفداران فلسطین همچنان به قوت خود باقی بماند و دوباره شعله‌ور شود.

به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین در یادداشتی درباره واکنش جهان عرب به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در نوار غزه، به اعتراضات مردمی در کشورهای عربی علیه آن اشاره و تاکید کرد که هر چقدر هم که برای سرکوب این واکنش‌ها و ساکت کردن نارضایتی‌ها تلاش شود اما باز هم می‌توانند تحت فشار، برای خوب یا بد سر برآورند و زنده شوند.

این روزنامه در ادامه موضوع فلسطین را یک مساله همیشگی توصیف کرد و نوشت: شاید بتوان این موضوع را برای سال‌ها، همان‌طور که با امضای پیمان‌های صلح و عادی‌سازی پی درپی میان اسرائیل و کشورهای عربی اتفاق افتاده است، فرامو…

Read more

افسانه لهستانی درباره قیام ورشو در سال 1944

افسانه لهستانی درباره قیام ورشو در سال 1944

آنچه که مبلغان غیب گو درباره آن سکوت کرده‌اند

در لهستان، از 1 اوت تا 2 اکتبر، مراسم یاد بود میهن پرستانه در رابطه با سالگرد قیام سال 1944 ورشو برگزار می شود. این فاجعه برای لهستانی ها 16 هزار کشته و 20 هزار سرباز زخمی و 150 تا 200 هزار غیرنظامی در اثر گلوله باران آلمانی‌ها و اعدام‌های دسته جمعی، هزینه در بر داشت. 50 درصد از ساختمان‌های ورشو ویران و بیش از نیم میلیون نفر از ساکنان آن مجبور به ترک شهر شدند.

 «ماتئوش موراویسکی»، نخست وزیر، در سخنرانی خود در جلوی موزه قیام ورشو گفت: «امروز که هفتاد و نهمین سالگرد [قیام ورشو] را جشن می گیریم، به همه کسانی که جان خود را فدا کرده اند می‌گوییم ارزش هایی مانند مهربانی، عدالت، عشق، حقیقت و آزادی بیش از زندگی معنا دارند».

مورخان لهستانی با حقیقت مشکل دارند. مقامات لهستانی ضمن متهم کردن فرماندهی شوروی به بی میلی عمدی برای کمک به شورشیان و ضمن انتساب استالین به لذت بردن از عذاب‌های خونین مردم ورشو، بذر روس هراسی را در جامعه می کارند. ورشو برای…

Read more

وزیر خارجه آذربایجان: راه حل مسئله فلسطین، تشکیل دولت به پایتختی قدس شرقی است

وزیر خارجه آذربایجان:

راه حل مسئله فلسطین، تشکیل دولت به پایتختی قدس شرقی است

وزیر خارجه آذربایجان گفت: مسئله فلسطین باید در چارچوب قوانین بین‌المللی حل و فصل شود. ما حامی تشکیل دولت فلسطینی به پایتختی قدس شرقی هستیم زیرا این راه حل است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، جیحون بایرام اف وزیر خارجه آذربایجان در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در عربستان درباره جنگ رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین که امروز چهارشنبه انجام شد گفت: درگیری اسرائیل-فلسطین وضعیت امنیت منطقه ای را به صورت جدی بدتر می کند و ما از این موضوع نگران هستیم.

وی با اشاره به کشته شدن زنان و کودکان در این درگیری، برای آنها طلب آمرزش کرده و برای مجروحان نیز آرزوی بهبودی کرد.

وزیر خارجه آذربایجان با بیان اینکه شهروندان غیرنظامی نباید در خطر قرار بگیرند، بر اهمیت حفاظت از مکان های غیرنظامی، زیرساختها و مقدس تاکید کرد.

بایرام اف ادامه داد: گسترده شدن …

Read more

بیش از 500 کشته در نتیجه حمله اسرائیل به یک بیمارستان

بیش از 500 کشته در نتیجه حمله اسرائیل به یک بیمارستان

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که در نتیجه حمله اسرائیل به یک بیمارستان در نوار غزه بیش از 500 نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش اسپوتنیک، شبکه الجزیره به نقل از سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که بیش از 500 نفر در نتیجه حمله اسرائیل به یک بیمارستان در نوار غزه جان خود را از دست دادند.

سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین تاکید کرد: "بیش از 500 کشته در جریان بمباران بیمارستان "الاهلی المعدانی"".

گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، شبه نظامیان حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در…

Read more

ساخت مشترک «کمربند و جاده» حافظه تمدن‌های چند هزار ساله را فعال کرده است

ساخت مشترک «کمربند و جاده» حافظه تمدن‌های چند هزار ساله را فعال کرده است

چین روز سه شنبه 10 اکتبر (18 مهر) کتاب سفیدی با عنوان «ساخت مشترک ابتکار کمربند و جاده: عملکردهای اصلی در ایجاد جامعه‌ بشری با سرنوشت مشترک» منتشر کرد. طبق این سند، ساخت مشترک «ابتکار کمربند و جاده» خلاقانه میراث‌دار جاده ابریشم باستانی است و دستاوردهای تمدن تاریخی بشر را ترویج کرده و آن را قدرت بخشیده است.

در این کتاب سفید آمده است که ساخت مشترک «کمربند و جاده» نیروهای تمدنی را برای پیشرفت جامعه بشری گردهم میآورد. ساخت مشترک «کمربند و جاده» به نگرش تمدنی برابری، یادگیری متقابل، گفت‌وگو و فراگیری پایبند است، بر ترویج ارزش‌های مشترک همه ابناء بشر پافشاری می‌کند و مشترکاً مسیر مبادلات و یادگیری متقابل را می‌سازد. تمدنهایی که هر کدام زیباییهای خاص خود و منافع مشترک دارند و باعث شکل گیری ارتباط مردم با مردم و تبادلات فرهنگی بین کشور…

Read more

«سردرد» پاریس

«سردرد» پاریس

رئیس جمهور فرانسه نسبت به گسترش آینده "بریکس" ابراز نگرانی کرد

در جریان اجلاس سران "بریکس" در آفریقای جنوبی در پایان ماه اوت سال جاری. قرار شد که آرژانتین، عربستان سعودی، مصر، ایران، امارات متحده عربی و اتیوپی از سال 2024 به این اتحادیه بپیوندند. منابع مالی و به طور کلی اقتصاد تقریباً همه این کشورها در نظام اقتصادی جهانی اهمیت فزاینده ای پیدا می‌کند. و این پاریس را بسیار نگران می کند. هم زمان، استعمار نو فرانسه ضربه جدیدی خورده است: در این روزها، ارتش گابن، به معنای واقعی کلمه، یک کودتای ضد فرانسوی در این کشور انجام داد. رژیم سابق که یکی از ارکان اصلی فرانسه در آفریقا به شمار می‌رفت، سرنگون شد. آنطور که اخیراً در نیجر، مالی، بورکینافاسو، جمهوری آفریقای مرکزی اتفاق افتاد. بنابراین فرانسه دلایل خوبی برای نگرانی دارد. آقای«مکرون» معتقد است "بریکسی" که گسترش یافته، نظم جهانی را نقض و علاوه بر این، ثبات جهانی را تهدید می‌کند. زیرا "در نظم جهانی‌ایی که تحت سلطه غرب است دارد تجدید ن…

Read more

پرچم جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ بر افراشته شد

پرچم جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ بر افراشته شد

رئیس‌جمهوری آذربایجان دیروز (یکشنبه) با حضور در مرکز منطقه قره‌باغ کوهستانی، پرچم این کشور را در این منطقه بالا برد. به گزارش ایسنا، دفتر رئیس‌جمهوری آذربایجان اعلام کرد که الهام علی‌اف پرچم ملی کشورمان را در شهر خانکندی بالا برد. خانکندی که ارمنی‌ها آن را «استپانکرت» می‌نامیدند، مرکز منطقه قره‌باغ کوهستانی است که در پی حمله اخیر نیروهای جمهوری آذربایجان و شکست‌خوردن نیروهای ارمنی‌تبار این منطقه، دوباره تحت کنترل جمهوری آذربایجان در آمد... باکو در ۱۹ سپتامبر از آغاز عملیات «ضدتروریستی» در قره‌باغ خبر داد و گفته شد که ارمنستان در حال تقویت نظامی در این منطقه است و عملیات نفوذ و خرابکارانه علیه نیروهای جمهوری آذربایجان انجام داده است.

 در نهایت وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با میانجی‌گری فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه، توافقی میان طرف آذربایجانی و نمایندگان قره‌باغ مبنی بر توقف کامل درگیری‌ها حاصل شد. به گفته آنها، اجرای این توافق‌ها ب…

Read more

افشاگری نیویورک تایمز: رازهایی که حماس از اسرائیل می‌دانست

افشاگری نیویورک تایمز: رازهایی که حماس از اسرائیل می‌دانست

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اعلام اینکه رزمندگان حماس در یک عملیات کاملا سازماندهی شده و با برنامه‌ریزی دقیق به سرزمین‌های اشغالی نفوذ کردند، افشا کرد که این امر نشان از آگاهی فوق‌العاده از اسرار و درک عمیق از نقاط ضعف اسرائیل دارد.

به گزارش ایرنا، این روزنامه آمریکایی با اشاره به چگونگی عبور نیروهای حماس از مرز به شدت امنیتی غزه گزارش داد که ۱۰ نیروی مسلح غزه دقیقا می دانستند که چگونه مرکز اطلاعاتی اسرائیل را پیدا کنند و چگونه به داخل آن بروند.

بر اساس این گزارش، آنها پس از عبور از دیوار مرزی با پنج موتور سیکلت (دو نیرو سوار بر هر کدام) به سمت شرق حرکت کردند.

به نوشته نیویورک تایمز، ۱۶ کیلومتر بعد، آنها از جاده منحرف شدند و به داخل جنگلی رفتند و روبروی یک گیت بدون محافظ برای یک پایگاه نظامی پیاده شدند. آنها با یک دستگاه انفجاری کوچک دیوار مانع را باز کرده و وارد پایگاه شدند. سپس یک سرباز اسرائیلی را به ضرب گلوله کشتند…

Read more

جنبش دموکراتیک زنان در اسرائیل: یک راه حل سیاسی مورد نیاز است!

جنبش دموکراتیک زنان در اسرائیل:

یک راه حل سیاسی مورد نیاز است!

جنبش دموکراتیک زنان در اسرائیل روز دوشنبه نگرانی عمیق خود را نسبت به تشدید عملیات نظامی که اسرائیل و نوار غزه را هدف قرار می دهد و به تلفات جانی غم انگیز بیگناهان فلسطینی و اسرائیلی منجر شده ابراز کرد. این جنبش به شدت از تخصیص بودجه قابل توجه رئیس جمهور بایدن برای تسلیحات به اسرائیل و استقرار کشتی های دریایی آمریکایی در دریای مدیترانه انتقاد می کند. جنبش زنان دمکراتیک به  راه حل  سیاسی معتقد  است و تنها راه برون رفت از خونریزی را سیاسی میداند.

یورش خونینی که از 7 اکتبر آغاز شد خود واکنشی به تداوم  محاصره نوار غزه توسط دولت اسرائیل و اشغال غیرقانونی سرزمین های فلسطینی بود. در یک حمله هماهنگ، حماس یک حمله بزرگ را آغاز کرد و هزاران موشک به سمت اسرائیل شلیک کرد، در حالی که شبه نظامیان آن به حومه شهرها و روستاهای اسرائیل  نفوذ کردند. پیامدهای این حمله منجر به کشته شدن بیش از 900 اسرائیلی از جمله بیش از 70 سرباز و مجروح شدن بیش از 2400 نفر دیگر شد. همزمان بیش از 700 فلسطینی در غزه جان خود را از دست داده و بیش از 2900 نفر نیز بر اثر بمباران اسرائیل زخمی شده اند…

Read more