header photo

خبرهای خارجی

بیانیه حزب کمونیست بلاروس

بیانیه حزب کمونیست بلاروس

سپراتحاد هسته ای ضامن امنیت و ثبات درمنطقه!

کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس در رابطه با اتخاذ تصمیم مشترک  جمهوری بلاروس، الکساندرلوکاشنکو ورئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین درباره استقرار سلاح های هسته ای تاکتیکی در خاک روسیه سفید موارد زیر را، اعلام می کند.

ما قاطعانه با سیاست تهاجمی ایالات متحده، ناتو و غرب جمعی که با ایجاد کانون‌ تنش درکره زمین، به ویژه تنش جدید در منطقه اروپای شرقی، برای حفظ تسلط جهانی مخالفیم.

ما از رئیس دولت بلاروس الکساندر گریگوریویچ  لوکاشنکو که  مسیر سیاسی مسالمت آمیز داخلی وخارجی را دنبال می کند حمایت می کنیم.

کمونیست های بلاروس براین باورند که وضعیت اضطراری نظامی - سیاسی، عمدا پیچیده  در اطراف جمهوری بلاروس ایجاد شده است. مرزهای جنوبی سرزمین مادری ما باحمایت فعال ناتو به رژیم نئونازی اوکراین، که توسط غرب تغذیه  می شود، کانونی برای تشدید تنش نظامی درهر لحظه می تواند…

Read more

۲ میلیون نفر معترض در خیابان های پاریس با سرود انترناسیونال

۲ میلیون نفر معترض در خیابان های پاریس با سرود انترناسیونال

در دهمین روز از اعتراضات فرانسه، هزاران نفر در مرکز پاریس، پایتخت و شهرهای دیگر فرانسه به خیابان آمدند. این تظاهرات در اعتراض به تغییر قانون بازنشستگی است.

مقامات پلیس از حضور ۷۴۰ هزار نفر در تظاهرات امروز فرانسه و ۹۳ هزار نفر در پاریس خبر داده اند. سندیکاها از حضور دو میلیون نفری مردم و از جمله ۴۵۰ هزار نفر در پاریس خبر داده اند.

به گزارش بی بی سی در پاریس، کارگران راه‌آهن دست به اعتصاب زدند و در«لیون» یکی از بزرگترین ایستگاه‌ها در کنار ریل‌های قطار راهپیمایی کردند.

دولت آمانوئل مکرون تغییر در قوانین بازنشستگی از جمله افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال را با استفاده از اختیارات ویژه قانونی و بدون تصویب در پارلمان (مجمع ملی) تبدیل به قانون کرده است.

امروز پلیس، حضور پرشماری داشته و گفته می‌خواهد از تکرار خشونت‌های روز پنج‌شنبه جلوگیری کند.

بزرگترین کنفدراسیون اتحادیه …

Read more

مدرنیزاسیون به سبک چینی شکل جدیدی از تمدن بشری را ایجاد می‌کند

مدرنیزاسیون به سبک چینی شکل جدیدی از تمدن بشری را ایجاد می‌کند

جوهره «مدرنیزاسیون به سبک چینی» در اکتبر 2022 در گزارش بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین انعکاس یافت و بر پایبندی به رهبری حزب کمونیست چین، پایبندی به سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی، دستیبابی به توسعه با کیفیت بالا از طریق روند دموکراسی مردم‌محوری، غنی‌سازی روحیه جهانی مردم، تحقق رفاه مشترک برای همه مردم، ارتقاء همزیستی هماهنگ میان انسان و طبیعت، ترویج ساخت یک جامعه بشری با سرنوشت مشترک و ایجاد یک شکل جدید از تمدن بشری تاکید شد.

با نگاه به روند توسعه تاریخی می‌توانیم دریابیم که «مدرنیزاسیون به سبک چینیِ» این کشور یک شبه اتفاق نیفتاده است. از آغاز پایه‌گذاری «جمهوری خلق چین» تا دوره «انقلاب دموکراتیک جدید» و دوره «انقلاب سوسیالیستی و ساخت و ساز» و دوره جدید اصلاحات و گشایش و ساخت سوسیالیستی در کشور در اواخر دهه 70، چین بر تمام مراحل مهم توسعه تمرکز کرده و شماری از سیاست‌‌ها و تدابیر را به منظور پایه‌گذاری بنیادی برای ارتقاء مدرنیزاسیون به سبک چینی معرفی کرده است…

Read more

دستاوردهای بزرگ دیدار روسای جمهوری چین و روسیه

دستاوردهای بزرگ دیدار روسای جمهوری چین و روسیه

افکار عمومی در کشورهای مختلف معتقد است که این سفر نشان دهنده اهمیت دادن چین به روابط مشارکتی استراتژیک جامع بین چین و روسیه در عصر جدید  است. بالغ‌تر و محکم‌تر شدن روابط چین و روسیه به حفظ امنیت و ثبات جهانی کمک می کند و یک دارایی مثبت برای جهان به شمار می رود.

بعد از ظهر روز دوشنبه 20 مارس به وقت محلی، شی جین ‌پینگ، رئیس جمهوری خلق چین با هواپیمای اختصاصی وارد مسکو شد و سفر رسمی خود به روسیه را آغاز کرد. این اولین سفر خارجی شی جین ‌پینگ از زمان انتخاب مجدد وی به عنوان رئیس جمهوری خلق چین است.

به گزارش رادیو بین المللی چین؛ طی سال‌های اخیر، صرف نظر از اینکه اوضاع بین‌المللی چگونه تغییر کرده است، سران چین و روسیه همواره ارتباط نزدیکی داشته‌اند و مرتباً با یکدیگر دیدار کرده اند. چین و روسیه هر دو سیاست خارجی مستقلی و غیروابسته را دنبال می کنند و روابط دو کشور بر اساس عدم تعهد، عدم رویارویی و عدم هدف قرار دادن طرفهای ثالث است و در عین حال همکاری دوجانبه نیز تحت تأثیر مداخله اشخاص ثالث قرار نمی گیرد. روابط چین و روسیه در مسیر توسعه خود بالغ‌تر و محکم‌تر شده است و به الگویی برای روابط جدید ب…

Read more

دیدارسران چین وبلاروس در طرح راهبردی صلح وعدالت اجتماعی!

دیدارسران چین وبلاروس در طرح راهبردی صلح وعدالت اجتماعی!

28 فوریه 2023پکن میزبان الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس بود. معاون اول نخست وزیر نیکولای اسنوپکوف، وزیر امور خارجه سرگئی آلینیک، سفیربلاروس در چین، یوری سنکودر این نشست حضور داشته اند.

این دیدار در ادامه تفاهمنامه بلندمدت در حاشیه نشست دوجانبه همایش سران سازمان همکاری شانگهای در سپتامبر 2022، برای ارتقاء سطح راهبردی مورد توجه بوده است.

 تمرکز برگسترش روابط تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاریها ، همکاری های متقابل بشردوستانه، اجرای پروژه ها در مقیاس بزرگ ،تعامل در حوزه سیاسی و گفتگو  به حاد ترین چالش ها در شرایط کنونی جهان (آتش‌ بس در اوکراین) است.

الکساندر لوکاشنکو به عنوان رئیس جمهوربلاروس  12 بار از چین بازدید نمود. قبلا نیز به عنوان نماینده مجلس برای توسعه همکاریها به جمهوری خلق چین سفر کرد ، اخیرا درمصاحبه رسانه های چینی به این موضوع پرداخت.

 لوکاشنکوگفت: "به عنوا…

Read more

ستاره درخشان سوسیالیسم درکره شمالی

ستاره درخشان سوسیالیسم درکره شمالی

10 فوریه 2023 درمینسک پایخت جمهوری بلاروس نمایندگان سفارت جمهوری دموکراتیک خلق کره بارهبران وفعالان حزب کمونیست بلاروس دیدار داشته اند. این رویداد به مناسبت جشن ملی - روز ستاره درخشان سوسیالیست کره ای - هشتاد و یکمین سالگرد تولد رهبربزرگ خلق کره رفیق کیم جونگ ایل اختصاص داشت که در 16 فوریه هرساله در کره شمالی جشن گرفته می شود.

شرکت کنندگان با ترکیب مسئولین درمیزگرد سالن حضور داشته اند:

• دبیر دوم سفارت « جئون سائه نال» نماینده تجاری « لی هو جون » معاون وی« کیم چانگ رر» از طرف جمهوری خلق کره شرکت کرده اند.

• این مراسم با حضور دبیر کمیته همبستگی ایتالیا با بلاروس « کتی آلبینی » که از 9 تا 11 فوریه به کشورمان سفر کرده بود، تجلیل شد.

«نیکلای ولوویچ » عضو دفتر کمیته مرکزی ومسئول شعبه ایدئولوژی حزب کمونیست بلاروس  ریاست جلسه را بر عهده داشت.

 در این مراسم یکی از اعضای دفتر کمیته مرکزی حزب کمونیست دبیر بخش کار سازمانی حزب « …

Read more

مهمترین نکات پیام پوتین به مجمع فدرال پیرامون مسائل بین الملل

مهمترین نکات پیام پوتین به مجمع فدرال پیرامون مسائل بین الملل

روسیه مشارکت خود پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک را تعلیق می کند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در جریان پیام سالانه خود به مجمع فدرال این کشور، از تعلیق مشارکت مسکو در پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک خبر داد.

رئیس جمهور روسیه در پیام سالانه خود به مجمع فدرال روسیه، هدف غرب را "در اختیار داشتن قدرت نامحدود در جهان" و "جدایی سرزمین های تاریخی روسیه" دانست.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در پیام سالانه خود به مجمع فدرال روسیه، گفت غرب در پی قدرت نامحدودی است که برای آن سرمایه های هنگفتی از جمله تشویق ناآرامی و آشوب در کشورهای سراسر جهان صرف می کند.

ولادیمیر پوتین گفت: "هدف غرب در اختیار داشتن نوعی "قدرت نامحدود" است. آنها تاکنون بیش از 150 میلیارد دلار برای کمک و تسلیح رژیم کی یف هزینه کرده اند. در عین حال، جریان پول برای جنگ کاهش نمی یابد. آنها همچنین از هیچ هزینه ای برای تحریک ناآرامی ها در سایر کشورهای جهان دریغ نمی کنند. هیچ یک از آنها تلفات و فجایع انسانی را در نظر نمی گیرند، زیرا پا…

Read more

مروری بر اقتصاد سوئد و نگرانی های آن

دکتر محمد حسین یحیایی

 مروری بر اقتصاد سوئد و نگرانی های آن

سوئد کشور کوچک و کم جمعیتی در بخش شمالی اروپا است، مساحت آن 450 هزار کیلومنر مربع (طول آن 1574 کیلومتر و عرض آن 300 کیلومتر) و جمعیت آن نزدیک به 11 میلیون نفر ( 10 میلیون و 750 هزار نفر) می رسد و رشد جمعیت آن زیر یک درصد است. سوئد سال های طولانی در صلح زندگی کرده، بعد از جنگ دوم جهانی و تشکیل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در خارج از آن قرار گرفته و بی طرفی خود را حفظ کرده است از آن رو در سیاست گذاری های جهان جایگاه ویژه ای داشته و مورد احترام کشور های گوناگون و حتا کشور هایی بوده است که در دو پیمان ورشو (سازمان نظامی متشکل از کشور های سوسیالیتی سابق با محوریت اتحاد جماهیر شوروی) قرار داشتند. سوئد همواره در ارگان ها و نهاد های بین المللی بویژه سازمان ملل متحد به علت بی طرفی فعال بوده است.

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و انحلال پیمان نظامی ورشو گمان می رفت که فعالیت های پیمان نظامی ناتو کاهش یابد ولی این پیمان نه تنها از فعالیت های خود نکاست، بلکه به سو…

Read more

برد و باخت سفر بایدن به کی‌یف

برد و باخت سفر بایدن به کی‌یف

جو بایدن در سفری غیرمنتظره به کی‌یف، با زلنسکی دیدار و بسته کمک‌های نظامی جدید به اوکراین را اعلام کرد. کاخ سفید اعلام کرد که کمک اضافی آمریکا به کی‌یف 500 میلیون دلار خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نیویورک تایمز، بایدن یک ساعت با قطار از مرز لهستان تا کی یف در راه بود. این دیدار به دلایل امنیتی محرمانه بود. رهبر آمریکا روز شنبه و پس از صرف شام به همراه همسرش در یک رستوران، واشنگتن را بدون اطلاع قبلی ترک کرد. تنها سفر دو روزه جو بایدن به ورشو به طور علنی در رسانه ها گزارش شده بود. مقامات بارها این موضوع را رد کردند که رئیس دولت ایالات متحده برنامه دیگری دارد.

روح الله مدبر، حلیلگر مسائل بین الملل در گفت و گو با اسپوتنیک در مورد چرایی این سفر غیر منتظره جو بایدن به پایتخت اوکراین خاطرنشان کرد:

در آستانه اولین سالگرد دفاع مشروع و عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین آقای جو بایدن در حالی به کی یف سفر کرد که علنا به جهان نشان می دهد که آمریکا در جنگ مستقی…

Read more

قتل عام خوجالی: وحشتناکترین و خونین ترین فاجعه بشریت

قتل عام خوجالی: وحشتناکترین و خونین ترین فاجعه بشریت

دکتر سبحان طالب لی

انستیتوی شرقشناسی آکادمی ملی علوم آذربایجان، جمهوری آذربایجان

در طول تاریخ قره باغ جزء خاک آذربایجان بوده است. در سال 1918 با کمک قدرتهای منطقه ای در اراضی مربوط به آذربایجان، اقدام به تشکیل ارمنستان جعلی کردند.[1] در سالهای 1905، 1918، 1920، 1988 به دفعات بر علیه ملل ترک و مسلمان قتل عامهای فجیعی را ارتکاب و سیاست پاکسازی نژادی را پیاده کرده اند. سپس با کمک قدرتهای منطقه ارمنی ها در اراضی آذربایجان اسکان داده شد.[2]

ارامنه ای که با حمایت همه جانبه روسیه تزاری و سایر دولت ها در راستای ترویج مسیحیت در سرزمین های تاریخی آذربایجان مستقر شدند، هر از چند گاهی در سرزمین های ما با دست به تجاوز، سرقت، غارت و پاکسازی قومی زده، براساس سیاست های خارجی عمل می کردند. ارمنستان که در سال 1918 در سرزمین های تاریخی آذربایجان با حمایت همه جانبه قدرت های منطقه ای و بین المللی تشکیل شد، تحت حمایت کامل آنها در سال های 1905-1907، 1918، 1920، 1948-1953 و 1988 بارها دست به تبعید، نسل کشی و پاکسازی قومی علیه مردم مسلمان ترک زدند.…

Read more

۲۴ هزار نفر کشته در زلزله سوریه و ترکیه تا کنون

۲۴ هزار نفر کشته در زلزله سوریه و ترکیه تا کنون

فاجعه بزرگی در ترکیه و سوریه روی داده است. زلزله هزاران نفر از مردم این دو کشور را به کام مرگ برده و دهها هزار نفر مجروح و چند میلیون بی سرپناه به جای گذاشته است. ابعاد این فاجعه انسانی هنوز نا مشخص است.

بیش از ۱۰۰ ساعت از وقوع این زلزله شدید که گفته می شود، یکی از بدترین بلایای طبیعی قرن را رقم زده و تاکنون بیش از ۲۴ هزار کشته در سوریه و ترکیه برجای گذاشته، می‌گذرد.

به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، وزیر بهداشت ترکیه در گزارشی تازه اعلام کرد: شمار جانباختگان زلزله در ۱۰ استان با کانون قهرمان ماراش تا کنون به ۲۰ هزار و ۲۱۳ نفر و تعداد مجروحان نیز به ۸۰ هزار و ۵۲ نفر رسیده است.

در سوریه نیز طبق گزارش اسپوتنیک فوت ۴۱۳۰ تن تاکنون تایید شده است.

این درحالیست که صدها امدادگر از کشورهای مختلف همچنان به سختی و در سرمای شدید مشغول به کارند تا افراد بیشتری را نجات دهند.

شبکه الجزیره نیز د…

Read more

زلزله ۷.۸ ریشتری در ترکیه و سوریه جان صدها نفر را گرفت

زلزله ۷.۸ ریشتری در ترکیه و سوریه جان صدها نفر را گرفت

شمار کشته شدگان زمین لرزه بزرگی که بامداد دوشنبه جنوب‌شرق ترکیه و مناطق مرزی در شمال سوریه را لرزاند تا به حال بیش از  ۵۶۰ نفر گزارش شده است. مرکز این زمین‌لرزه، شهر «غازی عینتاب» در ترکیه و قدرت آن ۷.۸ درجه در مقیاس ریشتر اعلام شده است. تکان‌های شدید زمین، ساختمان‌های بسیاری را نیز ویران کرده و صدها زخمی در هر دو کشور برجای گذاشته است. جستجو برای یافتن بازماندگان این حادثه و نجات آنها از زیر آوار ساختمان‌های بتنی همچنان ادامه دارد
به گزارش یورو نیوز، بنا بر اعلام مقامات دو کشور، پس لرزه‌های این زلزله شدید نیز همچنان در جریان است و در ترکیه تا کنون دست‌کم ۲۰ پس لرزه که قدرت قوی‌ترین آنها ۶.۶ درجه در مقیاس ریشتر بوده، روی داده است. در ترکیه بیشترین آسیب به شهرهای آدانا و دیاربکر و در سوریه به شهرهای حلب و لاذقیه وارد شده است؛ مقامات سوریه اولین آمار تلفات در این دو شهر را دست‌کم …

Read more

اتحاد شوروی نماد پیروزی در نبرد استالینگراد

اتحاد شوروی نماد پیروزی در نبرد استالینگراد

به مناسبت 80 - مین سالگرد شکست نازیها

نویسنده: پروفسور لو- کریشتاپوویچ، فیلسوف، دکترای علوم فلسفه.

یکی از مهم ‌ترین تفاوت‌ جنگ میهنی ما درسنت گذشته جنگ بین دو نماد ناسازگارتاریخی بود:

تفاوت تمدن بین اتحاد شوروی و بربریت غرب در این نکته مهم نهفته است. قبل از اتحاد جماهیر شوروی چنین تمدنی فقط زیرا نشانه های رسمی مانند دولت، تقسیم کار، مالکیت خصوصی، قرار داشت و انسان درفرایند تاریخی با طبیعت حداقل با فرماسیون علمی منافات نداشت.

مارکسیسم توسعه تاریخی را نه تنها از طریق منشور تغییرشکل‌ گیری اجتماعی- اقتصادی در نظر گرفت، بلکه روند تاریخی را به دو مرحله اساساً متفاوت تقسیم کرد - ماقبل تاریخ  و تاریخ بشریت (برده داری، فئودالیسم، سرمایه داری)  که نماد بربریت بود اما مسیرتاریخ (کمونیسم) نماد تمدن بشریت است.

اگرچه ایدئولوگ ها و سیاستمداران غربی همواره فتوحات استعماری خود را در هند، آمریکا، آفریقا، چین، استرالیا تحت عنوان ، کشاند…

Read more

blog post

جایگاه اقتصاد در تحولات معادلات جهانی

یکی از مهمترین شاخص های دوره پس از جنگ سرد این که تعریف قدرت و ترتیب مؤلفه های آن در سطح جهانی تغییر کرد و متغیر تعیین کننده از قدرت نظامی به اقتصادی تغییر یافت. به عبارت دیگر در گذشته قدرت جهانی ابتدا با توان نظامی دولتها تعریف می شد در حالی که امروز اقتصاد در راس شاخص ها تعیین کننده توان کشورها قرار گرفته بدون اینکه دیگر شاخص های نظامی، سیاسی، فرهنگی ، تکنولوژی، های تک و غیره و نیز سرمایه های انسانی، علمی و کارگران ماهر را از معادله حذف کند.

امروزه اکثر تحلیلگران بر این باورند که تولید ناخالص ملی کشورها تعیین کننده وزن دولتها در ترتیب قدرت جهانی است. اما سنجش تعریف توان اقتصادی متعارف، واقعیت توان دولتها را منعکس می کند یا اینکه این تعریف نیز غربی است و در محافل علمی به آن ایراداتی وارد است.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که مقایسه اقتصاد های دنیا با تولید ناخالص اشتباه نیست اما انجام این محاسبه بر پایه دلار آمریکا یک نگاه کاملا غربی است و ت…

Read more

انتظار جهان از اقتصاد چین در سال 2023

انتظار جهان از اقتصاد چین در سال 2023

با بهینه‌سازی و تعدیل مداوم اقدامات پیشگیری و کنترل کرونا در چین، روند بهبود اقتصادی چین قویا پیش رفته و اعتماد به رشد اقتصاد جهانی را به شدت افزایش داده است.

اخیرا مورگان استنلی، گلدمن ساکس، جی پی مورگان و بسیاری دیگر از موسسات سرمایه گذاری بین المللی پیش بینی های خود را درباره رشد اقتصادی چین در سال 2023 افزایش داده اند.  بسیاری از اتاق‌های بازرگانی خارجی در چین، مانند اتاق بازرگانی آمریکا در چین، اتاق بازرگانی بریتانیا و اتاق بازرگانی آلمان در چین، بر این باورند که تغییر اقدامات کرونایی در چین به از سرگیری تبادلات چینی و خارجی و سفرهای کاری کمک می‌کند، چین همچنان مقصد اول سرمایه گذاری خارجی خواهد بود. بر اساس تحلیل های کارشناسی، در سال 2023، با بهبود تدریجی تقاضا و حمایت سیاست ها، نشاط اقتصادی و اجتماعی چین بیشتر رها خواهد شد و همچنان به یک "تثبیت کننده" بهبود اقتصاد جهانی و "موتور" رشد اقتصاد جهانی تبدیل خواهد شد…

Read more

گرمایش زمین: نیمی از زبان‌های دنیا تا آخر قرن از بین خواهند رفت

گرمایش زمین: نیمی از زبان‌های دنیا تا آخر قرن از بین خواهند رفت

افزایش سطح آب دریاها باعث خواهد شد که اجتماع‌های ساحلی شرایط زیست را از دست بدهند و وادار به مهاجرت شوند. این اتفاق تا پایان قرن به از بین رفتن نیمی از هفت هزار زبان در جهان منجر خواهد شد.

گرمایش زمین همین حالا به پدیده‌های حاد آب‌و‌هوایی، سیل، خشکسالی، آتش‌سوزی‌های انبوه و دیگر فاجعه‌های طبیعی انجامیده است؛ روندی که از این پس تنها تشدید خواهد شد. پیامدهای انسانی تغییرات اقلیمی هم گستره‌ای دارند که هنوز تصویر کاملی از آن در دست نداریم. یکی از این پیامدها، بنا به پژوهش زبان‌شناسان، از دست رفتن زبان‌هایی است که بومیان مختلف در جهان به آنها تکلم می‌کنند. کرن مک‌وی در روزنامه بریتانیایی «گاردین» در گزارشی به این مسأله پرداخته است

پیش از این نیز زبان‌شناسان هشدار داده بودند که هر ۴۰ روز یک زبان در جهان از بین می‌رود. این خسران غیرقابل بازگشت میراث‌های بشری با تغییرات اقلیمی تشدید خواهد شد. آناستا…

Read more

ثروت در جهان به شدت نابرابر توزیع شده است

ثروت در جهان به شدت نابرابر توزیع شده است

آکسفام در گزارش جدید خود می‌گوید ثروتمندان در طول بحران‌های جهانی ثروتمندتر شده‌اند. دارایی خالص آن‌ها در یک سال گذشته ۱۱,۹ تریلیون دلار بوده است. این رقم نسبت به اواخر سال ۲۰۲۱ نزدیک به دو تریلیون دلار کاهش یافته اما هنوز بسیار ببیشتر از دارایی ۸,۶ تریلیون دلاری میلیاردرها در مارس ۲۰۲۰ است.

«آکسفام»، بنیاد بین‌المللی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، پیش از آغاز مجمع جهانی اقتصاد در داووس با انتشار گزارشی نسبت به افزایش نابرابری در جهان هشدار داد و گفت برای نخستین بار در ۲۵ سال گذشته، ثروت شدید و فقر شدید همزمان در جهان افزایش یافته است.

براساس این گزارش، از زمان آغاز همه‌گیری کرونا، یک درصد ثروتمندترین جمعیت جهان حدود دو سوم رشد ثروت جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. دارایی این افراد ۲۶ تریلیون دلار افزایش یافت در حالی که دارایی خالص ۹۹ درصد جمعیت، تنها ۱۶

Read more

حزب کمونیست برزیل (PCB): مبارزه مشترک علیه کودتا را سازماندهی کنید!

 حزب کمونیست برزیل (PCB):

مبارزه مشترک علیه کودتا را سازماندهی کنید!

 

بعدازظهر یکشنبه 8 ژانویه 2023، هواداران ژایر بولسونارو به کنگره ملی حمله کردند وساختمان های  ارگان های دولتی را به قصد شورش و کودتا اشغال کنند.

این جنبش چندین ماه است که توسط گروه های راست افراطی برزیل  با حمایت مالی قابل توجهی از سوی بازرگانان و بخشی از پلیس و نیروهای مسلح  تدارک شده است. رسانه های مختلف، گروه های راست افراطی آشکارا با عدم رسمیت شناختن نتایج انتخابات و حمله به دموکراسی را رهبری کردند.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از جمله تلویزیون منتشر می‌شود، تردیدی باقی نگذاشت که بخشی از نیروی پلیس مانع ومهار توطئه گران نشده نقش داشته اند. آنان با بسیج حدود 100 اتوبوس تظاهر کننده جهت تدارک کودتا وارد پایتخت فدرال شدند مشخص بود این رویداد منحصربه فرد نیست:

بعد از اعلام پیروزی لولا، اقدامات بعدی برای به دست گرفتن قدرت مانند آنچه در برزیل  24 دسامبر رخ داده است، بمب گذاری با یک کامیون تانکردر فرودگاه برازیلیا، د…

Read more

توسعه روابط روسیه و چین؛ کابوس نظم غربی

توسعه روابط روسیه و چین؛ کابوس نظم غربی

روابط روسيه و چين از لحاظ مناسبات قدرت و فرايندهاي ژئوپلتيکي همواره داراي اهميت زيادي بوده است.

گفتگوی اخیر ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ که در آن دو طرف یکبار دیگر بر شراکت راهبردی خود در عرصه های مختلف تاکید کردند، با ارائه واکنش ها و دیدگاه های متناقضی از سوی غربی ها مواجه شد. به نحوی که برخی تلاش کردند این گفتگو را یک امر عادی جلوه دهند و بر شکاف های موجود میان مسکو و پکن تمرکز کنند. در این خصوص حتی برخی بر این مسئله تاکید کردند که از زمان آغاز جنگ اوکراین، چین در حال افزایش فاصله از روسیه بوده و به هیچ وجه دوست مطلوبی برای مسکو به شمار نیامده است. از طرفی دیگر، برخی نیز تلاش کردند شراکت روسیه و چین را به مثابه اتحادی علیه غرب برجسته کنند که می تواند بر فضای آینده بین المللی تاثیرات جدی بگذارد.

واقعیت آن است که روابط روسيه و چين از لحاظ مناسبات قدرت و فرايندهاي ژئوپلتيکي همواره داراي اهميت زيادي بوده است. به نحوي که نزديک شدن دو کشور در سال هاي …

Read more

مهمترین رویدادهای جهان در سال 2022 میلادی

مهمترین رویدادهای جهان در سال 2022 میلادی

سال گذشته واقعاً نقطه عطفی در روابط بین‌الملل بود. از زمان آغاز عملیات ویژه در اوکراین در اواخر فوریه، روسیه با فشار بی‌سابقه‌ای از سوی غرب مواجه شده که منجر به جدی‌ترین وخامت روابط دو طرف پس از جنگ سرد شده است. در مسکو تاکید کردند که وضعیت دیگر مثل قبل نخواهد بود و خط مشی رو آوردن به شرق را اختیار نمودند.

آشفتگی در جهان که از زمستان شروع شد، در بقیه ماه ها نیزادامه داشت. مسائل مربوط به تامین مواد غذایی ناشی از بحران اوکراین، بحران انرژی در اروپا در رابطه با تحریم‌ها علیه روسیه، گسترش ناتو با درخواست عضویت سوئد و فنلاند دراین اتحادیه نظامی و حمله تروریستی به دو رشته از خط لوله گاز نورد استریم که کار آنرا برای مدت طولانی متوقف کرد، برخی از بارزترین مشکلات جهانی بودند.

موج تحریم ها و چرخش روسیه به شرق

از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین، غرب صدها تحریم علیه روسیه در زمینه های مختلف از تجارت و انرژی گرفته تا سرگرمی و گردشگری اعم…

Read more

روابط راهبردی جامع چین و روسیه در عصر جدید

روابط راهبردی جامع چین و روسیه در عصر جدید

چین آماده است تا با روسیه و تمامی نیروهای مترقی دیگر در سراسر جهان که مخالف هژمونی و سیاست اعمال زور هستند، دست به دست هم دهد تا هر گونه یکجانبه گرایی، حمایت گرایی و قلدری را رد کند، و از حاکمیت، امنیت و منافع توسعه دو کشور و عدالت بین‌المللی قاطعانه محافظت کند.

به گزارش شینهوا «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، بعدازظهر جمعه 30 دسامبر (9 دی) در پکن با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیداری مجازی داشت.

رئیس‌جمهور چین از دیدار مجازی با پوتین در پایان سال ابراز خرسندی کرد و گفت که این رفتار به یک سنت خوب بین آنها تبدیل شده است.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد تحت هدایت رهبران دو طرف، روابط مشارکت راهبردی جامع چین و روسیه در عصر جدید، با انگیزه درونی و ارزش ویژه همکاری‌های دوجانبه، بالغ‌تر و انعطاف‌پذیرتر شده است.

حجم تجارت دو جانبه در 11 ماهه نخست سال جاری به بالاترین حد خود رسید. همکاری سرمایه گذاری بهبود یافته و یکپارچه شده است. همکاری…

Read more

جشن100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی درتالارفرهنگی مینسک

جشن100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی درتالارفرهنگی مینسک

با فرا رسیدن سال نو میلادی 2023،  در28 دسامبر2022 تالارفرهنگی شهر مینسک پایتخت جمهوری بلاروس میزبان جشن یکصدمین سالگرد تشکیل اتحاد جماهیر شوروی -  اولین قدرت سوسیالیستی که سرنوشت بشریت را درگرگون ساخت ،زحمتکشان جهان را دریک خانواده بزرگ و متحد فراخواند و به خلق ها ی روسیه فرصت توسعه ملی ، فرهنگی و اقتصادی داد.

دراین جشن نمایندگان مناطق ،نهادهای دولتی، دیپلماتیک، فعالان حزب کمونیست بلاروس دعوت شدند.حضورشهروندان درتالار یاد آور فراز ونشیب های دوران گذشته ،و گرمی بخش خاطراتی پراز امید برای زندگی است که با همراهی بسیاری ازجوانان با آموزه های گذشته از پدران ومادران وپدر بزرگان افتخار شرکت دراین جشن را داشته اند.

 در افتتاحیه رسمی دبیراول حزب کمونیست بلاروس الکسی سوکول خاطر نشان شد:

دنیای مدرن با بلایای طبیعی، مشکلات اجتماعی- اقتصادی و سیاسی، چالش ها و تهدیدات که در حال تجربه اموزی ازبحران عمیق تمدنی است . مبتنی بر ارزیابی…

Read more

اتحاد جماهیر شوروی – الگوی طلایی برای جهان متمدن

اتحاد جماهیر شوروی – الگوی طلایی برای جهان متمدن

اسپوتنیک – ریا نووستی، صد سال پیش کشور ما به آزادترین، دموکراتیک ترین و مترقی ترین دولت روی کره زمین تبدیل شد. مجموعه حقوق و فرصت ها برای یک شهروند عادی اتحاد جماهیر شوروی، برای مردم آن زمان به سادگی غیرقابل تصور بود.

میلیون ها نفر، اعم از زن و مرد، از سن 18 سالگی، از حق انتخاب و انتخاب شدن به حکومت برخوردار شدند. در کشورهای غربی در آن سالها این حق به شدت محدود به تعداد و انواع اموال، سن و سایر شرایط بود.

زنان در کشور ما از حق تحصیلات عالی و دستمزد برابر با مردان برخوردار شدند. در بریتانیای کبیر، "سنگر دموکراسی"، زنان تنها پس از پنجاه سال اجازه تحصیل در آکسفورد و کمبریج را دریافت کردند.

شهروندان شوروی حق کار را دریافت کردند - به مدت هفتاد سال مردم شوروی نمی دانستند بیکاری چیست. فراموش نکنیم که یک بسته اجتماعی سخاوتمندانه به حقوق اضافه شده است: دریافت حقوق در زمان بیماری، مرخصی با حقوق، داروی رایگان، مسکن رایگان، به حداقل رساندن هزینه های حمل و نقل عمومی و مسکن. امروز، هیچ مدیر ارشد نمی تواند از چنین بسته ای ببالد. آم…

Read more

تحصیل برای دانشجویان دختر در افغانستان ممنوع شد‍!

تحصیل برای دانشجویان دختر در افغانستان ممنوع شد‍!

بار دیگر فرمانی ارتجاعی و زن ستیز از جانب امارت اسلامی طالبان علیه زنان صادر شد. سه شنبه ۲۸ قوس/آذر، زن ستیزان طالب در مکتوبی به تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی اعلام کردند که زنان و دختران دانشجو «تا اطلاع ثانوی» نمی توانند ادامه تحصیل دهند. در همین دو روز گذشته گزارشاتی مبنی بر این که کودکان دختر نیز از رفتن به مدرسه ابتدایی منع شده اند، منتشر شده است. از قبل هم دختران صنف شش به بالا از ادامه تحصیل ممنوع شده بودند.

محصلین دختر و فعالین زن در برابر این فرمان به شدت زن ستیزانه طالب دست به اعتراض زدند. دانشجویان پسر نیز با نرفتن به کلاس درس و بیان این که یا همه یا هیچکس، اعتراض خود را نسبت به این فرمان در همبستگی با محصلین دختر، اعلام کردند.

ممنوعیت تحصیل در دانشگاه ها، کمتر از سه ماه پس از آن صورت می گیرد که هزاران محصل دختر در سراسر کشور در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کردند. اگر چه جو دانشگاه ها از همان زمان قدرت گیری طالبان تغییر کرد و تفکیک جنسیتی غالب شد، اما کماکان دانشجویا…

Read more

چین با رویکرد کلیدی در خاور میانه

چین با رویکرد کلیدی در خاور میانه

الکسی ماسلوف: پروفسور، دکترای علوم تاریخی (مدیر موسسه کشورهای آسیایی و آفریقایی دانشگاه دولتی مسکو به نام « دانشگاه پاتریس لومومبا») (1)چرا سفر«شی جین پینگ» به عربستان سعودی به یک رویداد کلیدی تبدیل می شود:

سفر سه روزه شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به عربستان سعودی، که چند روزپیش انجام شد، اگر نگوییم نقطه عطفی، قطعاً به یک رویداد کلیدی برای دیپلماسی چین در سال جاری است.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی "توافقنامه جامع مشارکت راهبردی" را امضاء کردند، همچنین طرحی برای هماهنگی بین برنامه های بلند مدت به تصویب رسید : "چشم انداز 2030" عربستان (در چارچوب آن، شهر نئوم در سواحل دریای سرخ در حال انجام است) که باید به مرکز جهانی فناوری‌های نوآور، کمربند- جاده چین تبدیل شود.

ریاض با سران عضو شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس نشست بزرگی با رئیس جمهور چین برقرار کرد. نتیجه این نشست توافقی در مورد ایجاد شورای سرمایه گذاری مشترک و مرکز ا…

Read more

همبستگی شورای جهانی صلح با مبارزه مردم ایران

همبستگی شورای جهانی صلح با مبارزه مردم ایران

بیست‌ودومین مجمع عمومی (کنگره) شورای جهانی صلح در روزهای ۲۲ تا ۲۴ نوامبر (۱ تا ۳ آذر) امسال به میزبانی «کمیتهٔ صلح ویتنام» در شهر هانوی، پایتخت جمهوری سوسیالیستی ویتنام، برگزار شد.

مجمع عمومی پس از سه روز گفت‌وگو و تبادل‌نظر و تصویب بیانیهٔ نهایی و انتخاب رهبری جدید این نهاد مهم جنبش جهانی مبارزه برای صلح به کار خود پایان داد. در بخشی از بیانیهٔ نهایی کنگره آمده است:

ما همبستگی خود را با مردم ایران و مبارزهٔ آنها برای حقوق اجتماعی، سیاسی، و مدنی و عدالت اجتماعی اعلام می‌کنیم و اقدامات سرکوبگرانهٔ اخیر دستگاه امنیتی [حکومت] علیه زنان، جوانان، و زحمتکشان را قاطعانه محکوم می‌کنیم.

 شورای جهانی صلح (WPC) از حق زنان در ایران و سراسر جهان برای تصمیم‌گیری در مورد زندگی و موضوع‌های شخصی و اجتماعی خود، از جمله تصمیم‌گیری در مورد انتخاب پوشش، حمایت می‌کند.

 ما با بهره‌برداری قدرت‌های …

Read more

اهمیت سفر رئیس جمهور چین به کشورهای عربی

اهمیت سفر رئیس جمهور چین به کشورهای عربی

اولین نشست سران چین و کشورهای عربی روز جمعه در عربستان سعودی برگزار خواهد شد. این نقطه عطفی در تاریخ روابط چین و کشورهای عربی است و همکاری بین دو طرف را به سطح جدیدی ارتقاء خواهد داد. برای جهان عرب، منطقه‌ای با سطوح بسیار متنوع توسعه اقتصادی و درگیری‌های داخلی پیچیده، این امر نادری است که یک دیدگاه دوستانه اجماعی در قبال چین و انتظارات قوی برای همکاری بتواند شکل بگیرد و مدت‌های طولانی دوام داشته باشد.

به باور مفسر رادیو بین المللی چین؛ نکته کانونی پشت این موضوع به مشکلات مهمی باز می‌گردد که توسعه و صلح جهان با آن در حال حاضر مواجه است و شایسته مطالعه‌ای عمیق از جانب جامعه بین‌المللی است.

روشن است که روابط میان چین و کشورهای عربی در حال حاضر مدل‌هایی را در بسیاری از جنبه‌ها ایجاد کرده است. صلح و همکاری، باز بودن و جامعیت، یادگیری از یکدیگر، منافع متقابل و نتایج برد-برد همواره موضوع اصلی تبادلات بین چین و کشورهای عربی بوده است. جهان، امروز در حال دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های بی‌سابقه در یک قرن است و چین و کشورهای عربی…

Read more

100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی باید به جشن ملی تبدیل شود.

100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی باید به جشن ملی تبدیل شود.

در تریبون دومای دولتی : یوری آفونین معاون اول کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه .

همکاران عزیز! فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه لازم می داند بار دیگر توجه شما را به صدمین سالگرد تاریخی تشکیل جمهوری های سوسیالیستی اتحاد شوروی جلب کند.

ما عمیقاً باورمندیم در شرایطی قرار داریم که بدون بهره گیری از تجربه تاریخی اتحاد شوروی زنده نخواهیم ماند.

تاریخ کشورمان با مداخله دولت های خارجی آغاز شد و با فاجعه آمیز ترین جنگ جهانی دوم در تاریخ بشریت روبرو بود. حاکمیت فاشیست آلمان با اروپای سرمایه داری متحد شد و تلاش کردند تا اتحاد جماهیر شوروی را نابود سازند.

تاریخ اتحاد شوروی تاریخ تحریم‌ها و تحمیل نظر اقتصادی و فناوری های امپریالیسم درخاموش کردن کشورما بود. یعنی70 سال در چنین شرایطی زندگی کردیم. اما ما در دوران گذشته توسعه سریع داشتیم و دارای دستاوردهای عظیمی بودیم که درمدت کوتاه بالا ترین پیشرفت اقتصادی را…

Read more

چه کسانی پشت تروریسم نامیدن روسیه قراردارند؟

چه کسانی پشت تروریسم نامیدن روسیه قراردارند؟

نویسنده نیکولای ولوویچ : مسئول شعبه ایدئولوژیک کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس.  

پارلمان اروپا روسیه را به عنوان حامی تروریسم یعنی ​​کشوری که از روش های تروریستی استفاده می کند به رسمیت شناخت. یک روز پیش از آن، مجمع پارلمانی ناتو در نشست سالانه خود در مادرید  قطعنامه مشابهی را تصویب کرد.اما نازی ها خواستار تشکیل دادگاه ویژه ای هستند تا رهبری روسیه را به "جنایت وحشتناک جنگی " محکوم کنند.

این قطعنامه علیرغم اینکه نمادین هست حتی برای خود کشورهای اتحادیه اروپا و ناتوهیچ گونه اهمیت حقوقی واجرائی ندارد، اما آنان  به استقبال زلنسکی به شادمانی او بر مواد مخدره رفته اند.

مافیای غرب همچنان سیاستی را با اهداف تشدید درگیری دنبال می کند. آنها با اظهارات خط دهنده  در مورد اوکراین به ائتلاف آتلانتیک شمالی(ناتو)، برای ادامه ارتکاب جنایات علیه بشریت بار دیگر الهام بخش رژیم کیف شده اند.…

Read more

سفر رسمی رئیس جمهور کوبا به مسکو در تحکیم اهداف صلح و سوسیالیسم!

سفر رسمی رئیس جمهور کوبا به مسکو

در تحکیم اهداف صلح و سوسیالیسم!

«میگل دیازکانل برمودز» رئیس جمهور- دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا عصر شنبه 19 نوا مبر2022 با هیئتی وارد مسکو شد، در اولین  دیدار با گنادی زیوگانف صدرحزب کمونیست فدراسیون روسیه وایوان ملنیکوف معاون اول و رهبری حزب کمونیست درفضای گرم و دوستانه به گفتگو نشست. (1)

در این  گفتگو، مسائل مربوط به همکاری‌های ثمربخش ، توسعه روابط دو‌جانبه بین مسکو و کوبا و موضوع مشکلات دو کشورمورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت .

گنادی زیوگانف با تاکید بر حمایت مستمر فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه در دومای دولتی از مبارزات طولانی مدت، از قهرمانی ها ی مردم کوبا برعلیه محاصره سیاسی – اقتصادی ایالات متحده ابرازقدردانی نمود.

گنادی زیوگانف در این گفتگوبه موضوع بحران امپریالیستی ، جنگ ایالات متحده و ناتو که با استفاده از رژیم « باندرا » نازی اوکراین علیه روسیه صورت گرفت ابراز نظرنمود.…

Read more

اهمیت سفر رئیس جمهور کوبا به روسیه

اهمیت سفر رئیس جمهور کوبا به روسیه

به دنبال تاکید و اراده جدی روسای جمهوری روسیه و کوبا برای تقویت روابط میان دو کشور در بحبوحه تنش‌های بین‌المللی، بنای یادبود «فیدل کاسترو» رهبر انقلابی کوبا در میدانی در مسکو به نشانه این «پیوند محکم دوستی» افتتاح شد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای شبکه تلویزیونی تله‌سور، «میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهوری کوبا در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: سفر به مسکو برای ما اهمیت بسیار عمیقی دارد. این دیدار زمانی انجام می‌شود که روسیه و کوبا هر دو تحت تحریم‌هایی هستند که از یک دشمن نشات می‌گیرد.

وی افزود: یکبار دیگر می‌خواهم تکرار کنم که روسیه همچنان می‌تواند روی کوبا و همه اراده و تعهد ما به عنوان تحسین‌کنندگان تاریخ روسیه و فرهنگش حساب کند. دیاز کانل اطمینان داد «ما هر کاری را برای ادامه تقویت و گسترش روابط دوجانبه‌مان انجام خواهیم داد».

رئیس‌جمهوری کوبا، ایالات متحده را م…

Read more

چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟

رهبر چین در نشست سران کشورهای عضو گروه 20:

  چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟

روزنامه «چاینا دیلی» مقاله ای را با طرح سؤال اخیر مطرح شده از سوی «شی جین پینگ» رهبر چین در جریان برگزاری اولین جلسه مربوط به هفدهمین نشست سران کشورهای عضو گروه 20 در بالی اندونزی مبنی بر اینکه «چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟»، منتشر کرد و نوشت طبق گفته های شی، اینها سؤالات زمان کنونی هستند.  

رهبر چین از تمامی کشورهای دنیا خواست برای عبور از مشکلات فعلی و ایجاد آینده ای به مراتب بهتر، دست در دست یکدیگر به این سؤالات پاسخ دهند.

طبق این گزارش، همانطور که شی باز هم صراحتا عنوان کرد، پاسخ های چین در برابر این سؤالات به این شرح هستند: «این اختلافات و تقابل های درون جامعه بین المللی است که مشکل اساسی محسوب می شود و راه چاره این است که تمامی کشورها در مواجه با خطرات و چالش ها، فارغ از اختلافات و تفاوت های احتمالی اشان، کنار یکدیگر بایستند…

Read more

به به! بلاخره رسیدیم؟ در رابطه با عقب نشینی ارتش روسیه از خرسون

ن.ن. نیکیتچوک     صدر هئیت رئیسۀ «روسو» -  دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی

    11 نوامبر 2022

به به! بلاخره رسیدیم؟

در رابطه با عقب نشینی ارتش روسیه از خرسون

  ما همه بخوبی به خاطر داریم که چگونه تبلیغات فشرده در کانال های تلویزیونی با حرارت اطمینان می دادند که « خرسون مال ماست» و ابدآ هیچ صحبتی برسر تسلیم کردن آن نمی تواند وجود داشته باشد و...  و حالا همچون برق در روز روشن تصمیم به تخلیۀ خرسون و عقب نشینی به قسمتِ چپ ساحل دنیپر گرفته شد. اکنون با همان حرارت به مردم اطمینان می دهند که این تصمیم ضروری و صحیح است.

  هرچند که این اولین بار نیست که ما شاهد چنین مانورهایی هستیم. اما مردم روسیه در چنین وضعیتی نمی توانند دچار ناامیدی و دلسردی نشوند. مردمِ ما در جریان از دست دادن "ایزوما" و "بندر سرخ" نیز دچار همین نا امیدی و دلسردی شدند. در آن جا، بعد از خروج ما، مزدوران خارجی و فاشیست های باندِردست به قتل عام مردمی زدند که از ارتش روسیه حمایت کرده بودند. آخر ما به آنها اطمینان دادیم، به آنها پاسپورت روسیه را دادیم و اطمینان دادیم که آنها را دور نمی اندازیم، اما دور انداختیم!  تسلیم کردن اراضی روسیه که برای تصرف آن خونِ سرباز روسیه ریخته شده، باعث بی اعتمادی به …

Read more

چرا خطوط راه آهن اوکرائین را بمباران نمی کنند؟

ن. ن. نیکیتچوک  صدر هئیت رئیسۀ «روسو» - دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی 

 31 اکتبر 2022

چرا خطوط راه آهن اوکرائین را بمباران نمی کنند؟

  کلان سرمایه داران روسیه اجازه بمباران خطوط راه آهن و موسسات زیربنایی اوکرائین را نمی دهند. این از بیانات و اعترافات "ک. سیفکوف"، معاون رئیس آکادمی واحدهای توپخانه و راکتِ ارتش روسیه است. راه آهن اوکرائین تاکنون دست نخورده به کار خود ادامه می دهد. چونکه سرمایه داران روسیه  و اوکرائین و غرب در آن منافع مشترک دارند و از این راه مشغول تجارت و کسب  درآمدهای کلان هستند. در این تجارت، از لحظه آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه (تهاجم نظامی دولت روسیه به اوکرائین) تاکنون تغییری حاصل نشده است. طبق گفته ک. سیفکوف از طریق خطوط راه آهن اوکرائین فلز "تیتان" از روسیه به غرب صادر می گردد. فلز تیتان مادۀ اولیۀ مورد نیاز حیاتی و ضروریِ بخش مهمی از صنایع کشورهای غربی، از جمله صنایع نظامی آنها است. و برای ارسال این ماده، را حت ترین و با صرفه ترین راه که روسیه را به اروپا پیوند می دهد همان راه آهن اوکرائین است. …

Read more

«به من بگو دوستت کیست، تا بگویم تو کی هستی»

ن. ن. نیکیتچوک صدر هئیت رئیسۀ «روسو» - دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی 

 30 اکتبر 2022  

«به من بگو دوستت کیست، تا بگویم تو کی هستی»

  چند روز پیش، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در یک گردهمایی بین المللی در «والدای»، در یک سخنرانی طولانی شرکت کرد. در این اواخر او هر چه بیشتر مقابل شوندگان قرار می گیرد اصلاً برایش مهم نیست که این حرفها را ما بارها شنیده ایم و تکراری هستند. و این بار باز هم به غرب حمله کرد و ایراد اصلی او نسبت به غرب، مسئله دختران و پسران همجنسگرا بود. اینکه آنها می خواهند ما را مجبور کنند که اجازۀ تظاهرات نمایشی به آنها بدهیم، ولی ما مقاومت می کنیم.  اما مسئله اصلی رئیس جمهور که مجدداً اعلام کرد آن بود که جهان در بحران به سر می برد، همه چیز بهم خورده...  و اینکه چگونه باید از این وضعیت بیرون آمد، او نمی داند. رئیس جمهور پوتین نسخه حاضری برای این وضعیت ندارد. تصور کنید که شما پیش پزشک می روید به امید اینکه کمکی دریافت کنید. اما پزشک به شما می گوید که نمی دانم  شما را چطور معالجه کنم.…

Read more

چین را بهتر بشناسیم! رشد و توسعه چین با محوریت دولت های محلی

چین را بهتر بشناسیم!

رشد و توسعه چین با محوریت دولت های محلی

«سياست اصلاحات و درهای باز چين» 40 و اندی سال پيش در 18 دسامبر سال 1978 در سومين نشست عمومی يازدهمين دوره كميته مركزی حزب كمونيست چين با محوريت «سازندگی اقتصادی در امور ملی» آغاز شد.

از سياست اصلاحات و درهای باز چين با عنوان سوسياليسم با ويژگی های نوين و مختص چين نيز ياد می شود. چين بر اساس اين سياست توانست در سه دهه نخست آن، رشد اقتصادی 10 تا 12 درصد را حفظ كند در يك دهه گذشته نيز، رشد اقتصادی اين كشور بين 6 تا 8 درصد متغير بوده و اين رقم نيز اكنون در دامنه قابل قبولی قرار دارد.
شواهد تاريخی نشان می دهد اين كشور از غنی ترين و حاصلخيز ترين كشورها با رشد بسيار قابل توجه بخش كشاورزی بوده و از رونق شهری بودن نيز برخوردار شده و تا سال 1930 ميلادی اين شرايط را داشته و سپس دچار يك دوره افول شده است.
از اواخر قرن بيستم بود كه دوباره راه برای رشد چين فراهم شد و پس از اصلاحات در دهه 70 اوضاع به شكل قابل توجهی تغيير كرد و اين كشور توانست به دومي…

Read more

افق ما هنوز سوسیالیسم است

متن کامل سخنرانی رفیق میگل دیاز کانل برمودز، دبیر اول حزب کمونیست و رئیس‌جمهور کوبا  دربیست ‌ودومین نشست (۵ تا ۷ آبان) حزب‌های برادر در هاوانا، پایتخت کوبا،

افق ما هنوز سوسیالیسم است

رفقای گرامی، خواهران و برادران همرزم،

زمانه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، برای اکثریت عظیم [جمعیت دنیا] دشوار و ناامیدکننده است، اکثریتی که قربانی بحران‌های چندگانهٔ هم‌زمان سرمایه‌داری رو به انحطاط است که جهان را به سوی بربریت سوق می‌دهد. در چنین زمانی، برگزاری چنین نشستی بسیار مایهٔ آرامش خاطر است، نشستی که ما را برای سه روز در هاوانا گرد هم آورده است تا با واقع‌گرایی دربارهٔ جایگزین‌ها و امیدهایی که همهٔ ما در آنها شریکیم بحث و تبادل‌نظر کنیم. همهٔ ما اینجا که اینجا جمع شده‌ایم رؤیاها و فعالیت‌هایی داریم و پیش از هر چیز می‌کوشیم آنچه را ناممکن بوده است، ممکن سازیم. به عبارت دیگر، کاری را می‌کنیم که دشمنان سوسیالیسم و بنابراین دشمنان پیشرفت بشر، از همان زمانی که اندیشه‌های مارکس و انگلس و مانیفست کمونیست استثمارشدگان را برانگیختند و استثمارگران را به وحشت انداختند، می‌گفتند ناممکن است. این قطعیت که دنیایی بهتر ممکن است، بی‌دلیل و به‌آسانی به دست نیامده است. ما در مسیر ساختمان سوسیالیسم و در هر دیدار و گفت‌وگو با هر حزبی که با ما آرمان‌های مشترک در مبارزۀ خستگی‌ناپذیر برای رهایی انسان و عدالت اجتماعی دارد، درستی این قطعیت را ثابت کرده‌ایم…

Read more

چاره جویی کشورهای گروه ۷ برای برون رفت از بحران

چاره جویی کشورهای گروه ۷ برای برون رفت از بحران

موضوع ایران، جنگ اوکراین و مهار چین در دستور کار نشست وزیران خارجه کشورهای گروه ۷ در شهر مونستر آلمان قرار دارد

وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه ۷» به مدت دو روز نشستی در شهر مونستر آلمان در یک مکان تاریخی با سویه‌های نمادین برگزار می‌کنند. علاوه بر روسیه و چین، موضوع سرکوب معترضان در ایران توسط جمهوری اسلامی ایران نیز در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پنج‌شنبه ۳ نوامبر/ ۱۲ آبان در افتتاحیه این نشست که به مدت دو روز ادامه خواهد یافت، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان از وزیران خارجه سایر کشورهای گروه ۷ خواست به‌طور ویژه به حمایت از حقوق زنان در ایران توجه داشته باشند.

بربوک در یک نشست خبری مشترک با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود گفت:

«می‌خواهیم در گروه هفت با اعمال تحریم‌ها، اعطای سرپناه به کسانی که نیاز به حفاظت دارند و همچنین مطرح کردن قساوت‌ها در دایره سازمان ملل، حمایت خود را از مردم ایران یکدست [هماهنگ] …

Read more

واقعیت پنهان جنگ اوکراین

 

واقعیت پنهان جنگ اوکراین

نوشته «تیری میسان» تحلیلگر فرانسوی

«تیری میسان» تحلیلگر فرانسوی مسائل بین المللی و از منتقدان نظام تک قطبی اعتقاد دارد تحولات نظامی روسیه در اوکراین، در واقع یک جنگ واقعی میان مسکو و واشنگتن است که جعبه جنایت کارانه(پاندورا) غرب را می گشاید. اهداف کشورهای غربی در حال شکل گرفتن است حال آنکه کاخ سفید تنها قصد محافظت از نیروهای تروریست افراطی اوکراین را علیه روسیه ندارند، بلکه می خواهد هر دو طرف را تضعیف نماید؛ یکی از دو طرف اتحادیه اروپا است تا به این وسیله کاخ سفید بتواند قدرت مطلق ایالات متحده را در جهان تک قطبی تثبیت کند.

پیروزی اوکراین در این جنگ می تواند ضربه ای سنگینی برای روسیه باشد. در این جنگ هیچ یک از دو طرف قادر به عقب نشینی نیستند و هر عملیات نظامی مورد استقبال قرار می گیرد.

پیوندهای ایدئولوژیک ضد روسی که هنگام عملیات های پنهانی جنگ سرد به وجود آمده بود، همچنان وجود دارد. حضور برخی از این نیروها در جنگ سوریه هم کاملاَ آشکار بود، ‌آنهم در بین عناصر جهادی که …

Read more

ایالات متحده با متحدان خود شبیه دشمنانش رفتار می‌کند

ایالات متحده با متحدان خود شبیه دشمنانش رفتار می‌کند

گزارش ها حاکی از آن است که اتحادیه اروپا و ایالات متحده نتوانستند پیشرفت زیادی در مذاکرات تجاری روز دوشنبه خود در پراگ داشته باشند.

اتحادیه اروپا از قانون کاهش تورم واشنگتن ناراحت است و می گوید که این قانون شرکت های اتحادیه اروپا را در وضعیت نامناسبی قرار می دهد. این بلوک 27 کشوری از ایالات متحده می خواهد که مانند کانادا و مکزیک با وسایل نقلیه الکتریکی اتحادیه اروپا، باتری ها و تجهیزات انرژی پایدار فروخته شده در ایالات متحده رفتار کند.

قانون کاهش تورم، که توسط جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در ماه اوت امضا شد، ظاهراً با هدف مبارزه با تغییرات آب و هوایی و تبدیل ایالات متحده به یک رهبر جهانی در بازار خودروهای الکتریکی است. این قانون می گوید که خودروهای الکتریکی باید در آمریکای شمالی مونتاژ شوند تا واجد شرایط دریافت اعتبار مالیاتی باشند. اتحادیه اروپا می گوید این تبعیض علیه خودروهای ساخت اتحادیه اروپا است در حالی که خودروهای آمریکایی فروخته شده در اروپا از معافیت مالیاتی مشابه خودروهای اروپایی برخوردارند…

Read more

لولا داسیلوا پیروز شد!

لولا داسیلوا پیروز شد!

لولا داسیلوا از حزب کارگران برزیل در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل بر «ژائیر بولسونارو» - معروف به ترامپ برزیل- غلبه کرد.

داسیلوا، نامزد جناح چپ‌ رفرمیست، نزدیک به ۵۱ درصد و بولسونارو، نامزد راست افراطی، بیش از ۴۹ درصد را به دست آورد.

اکثر زنان، فرودستان و دهقانان در شمال شرق برزیل از هواداران داسیلوا به شمار می‌روند.

داسیلوا که پیشتر فعال کارگری و دو دوره رئیس جمهور این کشور بوده، توانست ریاست جمهوری بولسونارو رو تک دوره‌ای کند.

او که در دوره قبلی ریاست خود توانست فقر و نابرابری گسترده در این کشور را با کناره‌گیری از سیاست‌های نئولیبرالی، به طور قابل توجهی کاهش دهد، در پی پرونده‌سازی و کودتای نرم ایالات متحده و وابستگانش، مدتی زندان و از کسب منصب سیاسی محروم شده بود.

مواضع دا سیلوا در حمایت از حفظ محیط زیست، خلق فلسطین، حقوق کارگران، توسعه روابط با چین، حقوق زنان و دگرباشان، نزدیکی به ونزوئلا، همگرایی منطقه‌ای و تاسیس واحد پول منطقه‌ای برای تضعیف هژمونی آمریکا،…

Read more

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین زیر ذره بین کارشناسان و تحلیلگران جهان

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین

زیر ذره بین کارشناسان و تحلیلگران جهان

 بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در روز یکشنبه ( 16 اکتبر 2022) آغاز شد و تا شنبه (22 اکتبر 2022) ادامه داشت. این اجلاس هر پنج سال یکبار برگزار می شود که ضمن اشاره به نتایج پنج سال اخیر، به اهداف پنج سال آینده و احتمالا یک دروه طولانی تر تاکید دارند.

بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین با اشاره به « برگزاری بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست» نوشت:  برگزاری کنگره ملی حزب کمونیست چین همواره مهمترین رویداد نظام بین الملل تلقی می شود که با حساسیت بالا توسط رسانه های بین المللی دنبال می شود. اما بیستمین کنگره بدلیل شرایط کنونی نظام بین الملل از جمله جنگ اوکراین و تبعات متعدد آن و نقش چین در حوزه اقتصاد نظام بین الملل باعث شده که از اهمیت ویژه ایی نسبت به دوره های قبل برخوردار شود.

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در شرایطی برگزار گردید که علی رغم فشارهای آمریکا و متحدانش برای محاصره و محدود کردن فضای کنشگری این کشور، چی…

Read more

توسعه سریع فناوری های دیجیتال چین

توسعه سریع فناوری های دیجیتال چین

جاده ابریشم دیجیتال چین فرصت های جدیدی برای توسعه جهانی ایجاد می‌کند. چین در میان بهترین بازیگران هوش مصنوعی، محاسبات ابری، کلان داده، بلاک چِین، اطلاعات کوانتومی و سایر فناوری‌های اطلاعاتی نوظهور در جهان قرار دارد.
به گزارش رسانه های جمهوری خلق چین، مکانیسم همکاری جاده ابریشم دیجیتال، که توسط چین در سال 2017 ایجاد شد، به طور مداوم به کشورهای کمربند و جاده برای بهبود زیرساخت های دیجیتال، افزایش نفوذ اینترنت و ارتقای اتصال زیرساخت های دیجیتال کمک کرده است.
جاده ابریشم دیجیتال چین فرصت های جدیدی برای رشد اقتصادی و تحول دیجیتال کشورهای مربوطه ایجاد کرده است و توسعه نوآورانه همکاری کمربند و جاده را پیش می برد.
اقتصاد دیجیتال موتور مهمی برای بهبود و رشد جهانی و همچنین یکی از زمینه های مهم همکاری است که توسط ابتکار توسعه جهانی (GDI) تعریف شده است.
چین از یک پایه صنعتی سالم و یک بازار بزرگ برای ترویج مکانیسم همکاری دیج…

Read more

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در پکن افتتاح شد

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در پکن افتتاح شد

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین (حزب حاکم بر کشور) صبح یکشنبه 16 اکتبر در تالار بزرگ خلق پکن افتتاح شد. شی جین پینگ به نمایندگی از نوزدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین گزارشی را به این نشست ارائه کرد.

این گزارش شامل یک جمع بندی است از کارهای پنج سال گذشته و تغییرات بزرگی که در چین در یک دهه اخیر و از هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین رخ داده است و ماموریت و وظایف حزب کمونیست چین را در عصر جدید و روند جدید روشن می کند؛ به عبارت دیگر، از امروز و همین لحظه، وظیفه اصلی حزب کمونیست چین این است که مردم همه اقوام را برای ایجاد یک کشور نیرومند سوسیالیستی مدرن در همه ابعاد و تحقق دومین هدف صد ساله و پیشبرد همه جانبه رستاخیز بزرگ ملت چین به سبک مدرنیزاسیون چینی متحد و راهنمایی کند.

حزب کمونیست چین دو هدف صد ساله برای توسعه چین تعیین کرده است. اولین هدف صد ساله یعنی ساخته شدن جامعه ای نسبتا مرفه در همه ابعاد در صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین تحقق یافته ا…

Read more

استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا در مسیر به خطر انداختن امنیت دیگر کشور ها

استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا

در مسیر به خطر انداختن امنیت دیگر کشور ها

کاخ سفید اخیرا اقدام به انتشار استراتژی جدید امنیت ملی « NSS» خود کرده است. انتشار این استراتژی، روالی عادی در هر دولت آمریکا محسوب می شود که منعکس کننده و راهنمای مسیر امور داخلی و دیپلماسی دولت واشنگتن محسوب می شود.

با این حال جامعه بین الملل بعد از مطالعه این سند 48 صفحه ای، به شدت احساس نگرانی و ناراحتی کرده است چرا که بهای آنچه به اصطلاح «امنیت ملی» آمریکا خوانده می شود، از بین رفتن امنیت دیگر کشورهاست! به طوری که اگر مسیر تعریف شده در این استراتژی توسط آمریکا پیش گرفته شود، این کشور دیر یا زود در مسیر مخالف برقراری صلح و ثبات جهان قرار خواهد گرفت که عواقب آن غیر قابل تصور است.

به گزارش رسانه های چین، انتشار این سند به دلیل بحران روسیه-اوکراین چندین ماه به تعویق افتاده بود اما با این حال، در این گزارش، آمریکا هیچ اشاره ای به ریشه درگیری بین روسیه و اوکراین نکرده است چه برسد به اینکه عبرتی از این درگیری گرفته باشد…

Read more

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی: اقتصاد جهانی به طور خطرناکی به رکود نزدیک می شود

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی:

 اقتصاد جهانی به طور خطرناکی به رکود نزدیک می شود

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی روز پنجشنبه 13 اکتبر گفت که اقتصاد جهانی به طور خطرناکی به رکود نزدیک می‌شود و تورم همچنان بالاست، نرخ بهره رو به افزایش است و بار بدهی زیاد به کشورهای در حال توسعه ضربه می زند.

مالپاس در یک کنفرانس مطبوعاتی در جریان نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی گفت: ما پیش‌بینی خود را برای رشد جهانی در سال 2023 از 3 درصد به 1.9 درصد کاهش داده‌ایم که به طور خطرناکی به رکود جهانی نزدیک است.

وی با تاکید بر انباشت بدهی برای کشورهای در حال توسعه گفت: «همه مشکلاتی که مردم متوجه آن شده اند، از قبیق مشکل تورم، افزایش نرخ بهره و قطع جریان سرمایه به کشورهای در حال توسعه، به شدت به فقرا ضربه می‌زند

مالپاس گفت: «این یک رکود جهانی است که ممکن است تحت شرایط خاصی رخ دهد

در مطالعه‌ای که در اواسط سپتامبر منتشر شد، بانک جهانی هشدار داد، از آنجایی که بانک‌های م…

Read more

موفقیت چمشگیر چین در مقابل غرب بحران زده

موفقیت چمشگیر چین در مقابل غرب بحران زده

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری خلق چین، تحت رهبری حزب کمونیست، نه تنها جان سالم به در برد، بلکه به طور چشمگیری به موفقیت رسید. نیروهای بازار را برای ساختن سوسیالیسم مهار کرد و جامعه بسیار فقیرش را به آستانه شکوفایی متوسط رساند.

هیچ یک از این موفقیت‌ها اتفاقی نبود، همه اینها نیاز به رهبری داشت، کسی که قادر به تصمیم‌گیری خوب، مهارت و خرد سیاسی، توانایی درس گرفتن از اشتباهات، گوش دادن به مردم و بالاتر از همه، ایستادگی در برابر سرمایه‌داری قدرتمند باشد. این امر همچنین مستلزم تعهد طولانی‌مدت به اصول اولیه انقلابی چین بود.

در یاداشتی که رادیو بین المللی چین منتشر کرده است، آمده است: شکست‌های رو به رشد سرمایه‌داری نئولیبرال و مالی‌گرای غربی، دستاوردهای چین را تسکین می‌دهد. این شکست‌ها شامل بحران‌های مکرر، رشد پایین، نابرابری اجتماعی، شکاف سیاسی، سابقه رسوایی در برابر همه‌گیری و به ویژه سیاست خارجی عمیقا گمراه‌کننده آن است. عداوتی که جهان را در معرض خطر بزرگی از جمله خطر جنگ هسته‌…

Read more

تراژدی تبعیض نژادی در ایالات متحده آمریکا

تراژدی تبعیض نژادی در ایالات متحده آمریکا

در ایالات متحده، اقلیت‌های قومی تنها زمانی مورد توجه نمادین قرار می‌گیرند که سیاست‌های انتخاباتی به آنها نیاز داشته باشد.

در پنجاه و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که از 12 سپتامبر تا 7 اکتبر در ژنو برگزار شد، نمایندگان بسیاری از کشورها نگرانی عمیق خود را نسبت به اجرای قانون تبعیض آمیز ایالات متحده علیه اقلیت ها ابراز کردند و خواستار این شدند که مقامات ایالات متحده با نژادپرستی و تبعیض نژادی در کشورشان مقابله کنند تا از تکرار تراژدی جورج فلوید جلوگیری شود.

دولت ایالات متحده ظاهراً از آن درس عبرت نگرفته است، زیرا در طول یک سال پس از مرگ فلوید، بیش از 200 آمریکایی آفریقایی تبار در حین اعمال قانون توسط افسران پلیس کشته شده اند. این فجایع بارها و بارها دورویی آمریکا را در اجرای حقوق بشر برملا کرده است و مردم به وضوح می بینند که جامعه ایالات متحده دیگر آن به اصطلاح  «بهشت دموکراتیک جهان» نیست که سیاستمدارانش به آن می بالیدند، بلکه به جامعه ای بیمار تبدیل شده که حتی حقوق اساسی بقای انسان در آن در خطر است…

Read more

گنادی زیوگانف: دیروز از دنباس حمایت می کردیم امروز یکی هستیم

گنادی زیوگانف:

دیروز از دنباس حمایت می کردیم امروز یکی هستیم

موافقت نامه الحاق چهار سرزمین جدید  به فدراسیون روسیه - جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک، مناطق زاپوروژیه و خرسون روز جمعه (30سپتامبر2022) در کرملین توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رهبران این مناطق امضاء شد.(1)

 صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه  و رئیس فراکسیون دومای دولتی رویداد فوق را چنین بیان نمود:

در سرزمین ما آنچه اکنون مهم است باید فهمانده شود دیروز ازدنباس وروسیه نو حمایت می کردیم امروزیکی هستیم از این رو، لازم است تا حد امکان در سیاست اجتماعی- اقتصادی تغییر داده شود ،موسسات کارآمد شوند . روابط خود را با گروه های کارگری این چهار منطقه مهم که وارد سرزمین روسیه شده اند، تقویت کنند.

اقتصاد قدرتمند، شرکت های خوب، پرسنل واجد شرایط وجود دارد، مدیران می دانند چگونه در این زمینه کار کنند. مردم روسیه هموطنان ما که به میهن خود بازگشته اند و د…

Read more

کشورهای عضو ناتو برای جنگ با بلاروس آماده می شوند

کشورهای عضو ناتو برای جنگ با بلاروس آماده می شوند

ویکتور خرنین وزیر دفاع بلاروس گفت: مینسک نمی تواند نظامی شدن همسایگان غربی خود را نادیده بگیرد، زیرا شواهد مشخصی وجود دارد که کشورهای عضو ناتو زیرساخت ها و نیروهای خود را برای جنگ آماده می کنند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری بلتا بلاروس، خرنین وزیر دفاع بلاروس گفت: شرایط امروز واقعا پیچیده است، متأسفانه تعدادی از رهبران متخاصم کشورهای همسایه به صراحت اهدافی را که می‌خواهند با فعالیت علیه کشورمان به دست آورند، بیان کرده‌اند، ما نمی توانیم این موارد را نادیده بگیریم.

خرنین تاکید کرد که بلاروس هم نیرو و هم ابزار لازم برای پاسخ به همه تهدیدهایی که ممکن است بوجود بیاید را دارد.

به گفته وزیر دفاع بلاروس، کشورهای ناتو و کشورهای غربی همسایه بلاروس تحت پوشش یک تهدید خیالی از شرق، نه تنها در حال نظامی سازی هستند بلکه برای جنگ نیز آماده می شوند.

خرنین تاکید کرد که آنها زیرساخت ها، نیروهایشان را آ…

Read more