header photo

خبرهای خارجی

چه کسانی پشت تروریسم نامیدن روسیه قراردارند؟

چه کسانی پشت تروریسم نامیدن روسیه قراردارند؟

نویسنده نیکولای ولوویچ : مسئول شعبه ایدئولوژیک کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس.  

پارلمان اروپا روسیه را به عنوان حامی تروریسم یعنی ​​کشوری که از روش های تروریستی استفاده می کند به رسمیت شناخت. یک روز پیش از آن، مجمع پارلمانی ناتو در نشست سالانه خود در مادرید  قطعنامه مشابهی را تصویب کرد.اما نازی ها خواستار تشکیل دادگاه ویژه ای هستند تا رهبری روسیه را به "جنایت وحشتناک جنگی " محکوم کنند.

این قطعنامه علیرغم اینکه نمادین هست حتی برای خود کشورهای اتحادیه اروپا و ناتوهیچ گونه اهمیت حقوقی واجرائی ندارد، اما آنان  به استقبال زلنسکی به شادمانی او بر مواد مخدره رفته اند.

مافیای غرب همچنان سیاستی را با اهداف تشدید درگیری دنبال می کند. آنها با اظهارات خط دهنده  در مورد اوکراین به ائتلاف آتلانتیک شمالی(ناتو)، برای ادامه ارتکاب جنایات علیه بشریت بار دیگر الهام بخش رژیم کیف شده اند.…

Read more

سفر رسمی رئیس جمهور کوبا به مسکو در تحکیم اهداف صلح و سوسیالیسم!

سفر رسمی رئیس جمهور کوبا به مسکو

در تحکیم اهداف صلح و سوسیالیسم!

«میگل دیازکانل برمودز» رئیس جمهور- دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا عصر شنبه 19 نوا مبر2022 با هیئتی وارد مسکو شد، در اولین  دیدار با گنادی زیوگانف صدرحزب کمونیست فدراسیون روسیه وایوان ملنیکوف معاون اول و رهبری حزب کمونیست درفضای گرم و دوستانه به گفتگو نشست. (1)

در این  گفتگو، مسائل مربوط به همکاری‌های ثمربخش ، توسعه روابط دو‌جانبه بین مسکو و کوبا و موضوع مشکلات دو کشورمورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت .

گنادی زیوگانف با تاکید بر حمایت مستمر فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه در دومای دولتی از مبارزات طولانی مدت، از قهرمانی ها ی مردم کوبا برعلیه محاصره سیاسی – اقتصادی ایالات متحده ابرازقدردانی نمود.

گنادی زیوگانف در این گفتگوبه موضوع بحران امپریالیستی ، جنگ ایالات متحده و ناتو که با استفاده از رژیم « باندرا » نازی اوکراین علیه روسیه صورت گرفت ابراز نظرنمود.…

Read more

اهمیت سفر رئیس جمهور کوبا به روسیه

اهمیت سفر رئیس جمهور کوبا به روسیه

به دنبال تاکید و اراده جدی روسای جمهوری روسیه و کوبا برای تقویت روابط میان دو کشور در بحبوحه تنش‌های بین‌المللی، بنای یادبود «فیدل کاسترو» رهبر انقلابی کوبا در میدانی در مسکو به نشانه این «پیوند محکم دوستی» افتتاح شد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای شبکه تلویزیونی تله‌سور، «میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهوری کوبا در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: سفر به مسکو برای ما اهمیت بسیار عمیقی دارد. این دیدار زمانی انجام می‌شود که روسیه و کوبا هر دو تحت تحریم‌هایی هستند که از یک دشمن نشات می‌گیرد.

وی افزود: یکبار دیگر می‌خواهم تکرار کنم که روسیه همچنان می‌تواند روی کوبا و همه اراده و تعهد ما به عنوان تحسین‌کنندگان تاریخ روسیه و فرهنگش حساب کند. دیاز کانل اطمینان داد «ما هر کاری را برای ادامه تقویت و گسترش روابط دوجانبه‌مان انجام خواهیم داد».

رئیس‌جمهوری کوبا، ایالات متحده را م…

Read more

چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟

رهبر چین در نشست سران کشورهای عضو گروه 20:

  چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟

روزنامه «چاینا دیلی» مقاله ای را با طرح سؤال اخیر مطرح شده از سوی «شی جین پینگ» رهبر چین در جریان برگزاری اولین جلسه مربوط به هفدهمین نشست سران کشورهای عضو گروه 20 در بالی اندونزی مبنی بر اینکه «چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟»، منتشر کرد و نوشت طبق گفته های شی، اینها سؤالات زمان کنونی هستند.  

رهبر چین از تمامی کشورهای دنیا خواست برای عبور از مشکلات فعلی و ایجاد آینده ای به مراتب بهتر، دست در دست یکدیگر به این سؤالات پاسخ دهند.

طبق این گزارش، همانطور که شی باز هم صراحتا عنوان کرد، پاسخ های چین در برابر این سؤالات به این شرح هستند: «این اختلافات و تقابل های درون جامعه بین المللی است که مشکل اساسی محسوب می شود و راه چاره این است که تمامی کشورها در مواجه با خطرات و چالش ها، فارغ از اختلافات و تفاوت های احتمالی اشان، کنار یکدیگر بایستند…

Read more

به به! بلاخره رسیدیم؟ در رابطه با عقب نشینی ارتش روسیه از خرسون

ن.ن. نیکیتچوک     صدر هئیت رئیسۀ «روسو» -  دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی

    11 نوامبر 2022

به به! بلاخره رسیدیم؟

در رابطه با عقب نشینی ارتش روسیه از خرسون

  ما همه بخوبی به خاطر داریم که چگونه تبلیغات فشرده در کانال های تلویزیونی با حرارت اطمینان می دادند که « خرسون مال ماست» و ابدآ هیچ صحبتی برسر تسلیم کردن آن نمی تواند وجود داشته باشد و...  و حالا همچون برق در روز روشن تصمیم به تخلیۀ خرسون و عقب نشینی به قسمتِ چپ ساحل دنیپر گرفته شد. اکنون با همان حرارت به مردم اطمینان می دهند که این تصمیم ضروری و صحیح است.

  هرچند که این اولین بار نیست که ما شاهد چنین مانورهایی هستیم. اما مردم روسیه در چنین وضعیتی نمی توانند دچار ناامیدی و دلسردی نشوند. مردمِ ما در جریان از دست دادن "ایزوما" و "بندر سرخ" نیز دچار همین نا امیدی و دلسردی شدند. در آن جا، بعد از خروج ما، مزدوران خارجی و فاشیست های باندِردست به قتل عام مردمی زدند که از ارتش روسیه حمایت کرده بودند. آخر ما به آنها اطمینان دادیم، به آنها پاسپورت روسیه را دادیم و اطمینان دادیم که آنها را دور نمی اندازیم، اما دور انداختیم!  تسلیم کردن اراضی روسیه که برای تصرف آن خونِ سرباز روسیه ریخته شده، باعث بی اعتمادی به …

Read more

چرا خطوط راه آهن اوکرائین را بمباران نمی کنند؟

ن. ن. نیکیتچوک  صدر هئیت رئیسۀ «روسو» - دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی 

 31 اکتبر 2022

چرا خطوط راه آهن اوکرائین را بمباران نمی کنند؟

  کلان سرمایه داران روسیه اجازه بمباران خطوط راه آهن و موسسات زیربنایی اوکرائین را نمی دهند. این از بیانات و اعترافات "ک. سیفکوف"، معاون رئیس آکادمی واحدهای توپخانه و راکتِ ارتش روسیه است. راه آهن اوکرائین تاکنون دست نخورده به کار خود ادامه می دهد. چونکه سرمایه داران روسیه  و اوکرائین و غرب در آن منافع مشترک دارند و از این راه مشغول تجارت و کسب  درآمدهای کلان هستند. در این تجارت، از لحظه آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه (تهاجم نظامی دولت روسیه به اوکرائین) تاکنون تغییری حاصل نشده است. طبق گفته ک. سیفکوف از طریق خطوط راه آهن اوکرائین فلز "تیتان" از روسیه به غرب صادر می گردد. فلز تیتان مادۀ اولیۀ مورد نیاز حیاتی و ضروریِ بخش مهمی از صنایع کشورهای غربی، از جمله صنایع نظامی آنها است. و برای ارسال این ماده، را حت ترین و با صرفه ترین راه که روسیه را به اروپا پیوند می دهد همان راه آهن اوکرائین است. …

Read more

«به من بگو دوستت کیست، تا بگویم تو کی هستی»

ن. ن. نیکیتچوک صدر هئیت رئیسۀ «روسو» - دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی 

 30 اکتبر 2022  

«به من بگو دوستت کیست، تا بگویم تو کی هستی»

  چند روز پیش، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در یک گردهمایی بین المللی در «والدای»، در یک سخنرانی طولانی شرکت کرد. در این اواخر او هر چه بیشتر مقابل شوندگان قرار می گیرد اصلاً برایش مهم نیست که این حرفها را ما بارها شنیده ایم و تکراری هستند. و این بار باز هم به غرب حمله کرد و ایراد اصلی او نسبت به غرب، مسئله دختران و پسران همجنسگرا بود. اینکه آنها می خواهند ما را مجبور کنند که اجازۀ تظاهرات نمایشی به آنها بدهیم، ولی ما مقاومت می کنیم.  اما مسئله اصلی رئیس جمهور که مجدداً اعلام کرد آن بود که جهان در بحران به سر می برد، همه چیز بهم خورده...  و اینکه چگونه باید از این وضعیت بیرون آمد، او نمی داند. رئیس جمهور پوتین نسخه حاضری برای این وضعیت ندارد. تصور کنید که شما پیش پزشک می روید به امید اینکه کمکی دریافت کنید. اما پزشک به شما می گوید که نمی دانم  شما را چطور معالجه کنم.…

Read more

چین را بهتر بشناسیم! رشد و توسعه چین با محوریت دولت های محلی

چین را بهتر بشناسیم!

رشد و توسعه چین با محوریت دولت های محلی

«سياست اصلاحات و درهای باز چين» 40 و اندی سال پيش در 18 دسامبر سال 1978 در سومين نشست عمومی يازدهمين دوره كميته مركزی حزب كمونيست چين با محوريت «سازندگی اقتصادی در امور ملی» آغاز شد.

از سياست اصلاحات و درهای باز چين با عنوان سوسياليسم با ويژگی های نوين و مختص چين نيز ياد می شود. چين بر اساس اين سياست توانست در سه دهه نخست آن، رشد اقتصادی 10 تا 12 درصد را حفظ كند در يك دهه گذشته نيز، رشد اقتصادی اين كشور بين 6 تا 8 درصد متغير بوده و اين رقم نيز اكنون در دامنه قابل قبولی قرار دارد.
شواهد تاريخی نشان می دهد اين كشور از غنی ترين و حاصلخيز ترين كشورها با رشد بسيار قابل توجه بخش كشاورزی بوده و از رونق شهری بودن نيز برخوردار شده و تا سال 1930 ميلادی اين شرايط را داشته و سپس دچار يك دوره افول شده است.
از اواخر قرن بيستم بود كه دوباره راه برای رشد چين فراهم شد و پس از اصلاحات در دهه 70 اوضاع به شكل قابل توجهی تغيير كرد و اين كشور توانست به دومي…

Read more

افق ما هنوز سوسیالیسم است

متن کامل سخنرانی رفیق میگل دیاز کانل برمودز، دبیر اول حزب کمونیست و رئیس‌جمهور کوبا  دربیست ‌ودومین نشست (۵ تا ۷ آبان) حزب‌های برادر در هاوانا، پایتخت کوبا،

افق ما هنوز سوسیالیسم است

رفقای گرامی، خواهران و برادران همرزم،

زمانه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، برای اکثریت عظیم [جمعیت دنیا] دشوار و ناامیدکننده است، اکثریتی که قربانی بحران‌های چندگانهٔ هم‌زمان سرمایه‌داری رو به انحطاط است که جهان را به سوی بربریت سوق می‌دهد. در چنین زمانی، برگزاری چنین نشستی بسیار مایهٔ آرامش خاطر است، نشستی که ما را برای سه روز در هاوانا گرد هم آورده است تا با واقع‌گرایی دربارهٔ جایگزین‌ها و امیدهایی که همهٔ ما در آنها شریکیم بحث و تبادل‌نظر کنیم. همهٔ ما اینجا که اینجا جمع شده‌ایم رؤیاها و فعالیت‌هایی داریم و پیش از هر چیز می‌کوشیم آنچه را ناممکن بوده است، ممکن سازیم. به عبارت دیگر، کاری را می‌کنیم که دشمنان سوسیالیسم و بنابراین دشمنان پیشرفت بشر، از همان زمانی که اندیشه‌های مارکس و انگلس و مانیفست کمونیست استثمارشدگان را برانگیختند و استثمارگران را به وحشت انداختند، می‌گفتند ناممکن است. این قطعیت که دنیایی بهتر ممکن است، بی‌دلیل و به‌آسانی به دست نیامده است. ما در مسیر ساختمان سوسیالیسم و در هر دیدار و گفت‌وگو با هر حزبی که با ما آرمان‌های مشترک در مبارزۀ خستگی‌ناپذیر برای رهایی انسان و عدالت اجتماعی دارد، درستی این قطعیت را ثابت کرده‌ایم…

Read more

چاره جویی کشورهای گروه ۷ برای برون رفت از بحران

چاره جویی کشورهای گروه ۷ برای برون رفت از بحران

موضوع ایران، جنگ اوکراین و مهار چین در دستور کار نشست وزیران خارجه کشورهای گروه ۷ در شهر مونستر آلمان قرار دارد

وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه ۷» به مدت دو روز نشستی در شهر مونستر آلمان در یک مکان تاریخی با سویه‌های نمادین برگزار می‌کنند. علاوه بر روسیه و چین، موضوع سرکوب معترضان در ایران توسط جمهوری اسلامی ایران نیز در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پنج‌شنبه ۳ نوامبر/ ۱۲ آبان در افتتاحیه این نشست که به مدت دو روز ادامه خواهد یافت، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان از وزیران خارجه سایر کشورهای گروه ۷ خواست به‌طور ویژه به حمایت از حقوق زنان در ایران توجه داشته باشند.

بربوک در یک نشست خبری مشترک با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود گفت:

«می‌خواهیم در گروه هفت با اعمال تحریم‌ها، اعطای سرپناه به کسانی که نیاز به حفاظت دارند و همچنین مطرح کردن قساوت‌ها در دایره سازمان ملل، حمایت خود را از مردم ایران یکدست [هماهنگ] …

Read more

واقعیت پنهان جنگ اوکراین

 

واقعیت پنهان جنگ اوکراین

نوشته «تیری میسان» تحلیلگر فرانسوی

«تیری میسان» تحلیلگر فرانسوی مسائل بین المللی و از منتقدان نظام تک قطبی اعتقاد دارد تحولات نظامی روسیه در اوکراین، در واقع یک جنگ واقعی میان مسکو و واشنگتن است که جعبه جنایت کارانه(پاندورا) غرب را می گشاید. اهداف کشورهای غربی در حال شکل گرفتن است حال آنکه کاخ سفید تنها قصد محافظت از نیروهای تروریست افراطی اوکراین را علیه روسیه ندارند، بلکه می خواهد هر دو طرف را تضعیف نماید؛ یکی از دو طرف اتحادیه اروپا است تا به این وسیله کاخ سفید بتواند قدرت مطلق ایالات متحده را در جهان تک قطبی تثبیت کند.

پیروزی اوکراین در این جنگ می تواند ضربه ای سنگینی برای روسیه باشد. در این جنگ هیچ یک از دو طرف قادر به عقب نشینی نیستند و هر عملیات نظامی مورد استقبال قرار می گیرد.

پیوندهای ایدئولوژیک ضد روسی که هنگام عملیات های پنهانی جنگ سرد به وجود آمده بود، همچنان وجود دارد. حضور برخی از این نیروها در جنگ سوریه هم کاملاَ آشکار بود، ‌آنهم در بین عناصر جهادی که …

Read more

ایالات متحده با متحدان خود شبیه دشمنانش رفتار می‌کند

ایالات متحده با متحدان خود شبیه دشمنانش رفتار می‌کند

گزارش ها حاکی از آن است که اتحادیه اروپا و ایالات متحده نتوانستند پیشرفت زیادی در مذاکرات تجاری روز دوشنبه خود در پراگ داشته باشند.

اتحادیه اروپا از قانون کاهش تورم واشنگتن ناراحت است و می گوید که این قانون شرکت های اتحادیه اروپا را در وضعیت نامناسبی قرار می دهد. این بلوک 27 کشوری از ایالات متحده می خواهد که مانند کانادا و مکزیک با وسایل نقلیه الکتریکی اتحادیه اروپا، باتری ها و تجهیزات انرژی پایدار فروخته شده در ایالات متحده رفتار کند.

قانون کاهش تورم، که توسط جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در ماه اوت امضا شد، ظاهراً با هدف مبارزه با تغییرات آب و هوایی و تبدیل ایالات متحده به یک رهبر جهانی در بازار خودروهای الکتریکی است. این قانون می گوید که خودروهای الکتریکی باید در آمریکای شمالی مونتاژ شوند تا واجد شرایط دریافت اعتبار مالیاتی باشند. اتحادیه اروپا می گوید این تبعیض علیه خودروهای ساخت اتحادیه اروپا است در حالی که خودروهای آمریکایی فروخته شده در اروپا از معافیت مالیاتی مشابه خودروهای اروپایی برخوردارند…

Read more

لولا داسیلوا پیروز شد!

لولا داسیلوا پیروز شد!

لولا داسیلوا از حزب کارگران برزیل در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل بر «ژائیر بولسونارو» - معروف به ترامپ برزیل- غلبه کرد.

داسیلوا، نامزد جناح چپ‌ رفرمیست، نزدیک به ۵۱ درصد و بولسونارو، نامزد راست افراطی، بیش از ۴۹ درصد را به دست آورد.

اکثر زنان، فرودستان و دهقانان در شمال شرق برزیل از هواداران داسیلوا به شمار می‌روند.

داسیلوا که پیشتر فعال کارگری و دو دوره رئیس جمهور این کشور بوده، توانست ریاست جمهوری بولسونارو رو تک دوره‌ای کند.

او که در دوره قبلی ریاست خود توانست فقر و نابرابری گسترده در این کشور را با کناره‌گیری از سیاست‌های نئولیبرالی، به طور قابل توجهی کاهش دهد، در پی پرونده‌سازی و کودتای نرم ایالات متحده و وابستگانش، مدتی زندان و از کسب منصب سیاسی محروم شده بود.

مواضع دا سیلوا در حمایت از حفظ محیط زیست، خلق فلسطین، حقوق کارگران، توسعه روابط با چین، حقوق زنان و دگرباشان، نزدیکی به ونزوئلا، همگرایی منطقه‌ای و تاسیس واحد پول منطقه‌ای برای تضعیف هژمونی آمریکا،…

Read more

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین زیر ذره بین کارشناسان و تحلیلگران جهان

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین

زیر ذره بین کارشناسان و تحلیلگران جهان

 بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در روز یکشنبه ( 16 اکتبر 2022) آغاز شد و تا شنبه (22 اکتبر 2022) ادامه داشت. این اجلاس هر پنج سال یکبار برگزار می شود که ضمن اشاره به نتایج پنج سال اخیر، به اهداف پنج سال آینده و احتمالا یک دروه طولانی تر تاکید دارند.

بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین با اشاره به « برگزاری بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست» نوشت:  برگزاری کنگره ملی حزب کمونیست چین همواره مهمترین رویداد نظام بین الملل تلقی می شود که با حساسیت بالا توسط رسانه های بین المللی دنبال می شود. اما بیستمین کنگره بدلیل شرایط کنونی نظام بین الملل از جمله جنگ اوکراین و تبعات متعدد آن و نقش چین در حوزه اقتصاد نظام بین الملل باعث شده که از اهمیت ویژه ایی نسبت به دوره های قبل برخوردار شود.

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در شرایطی برگزار گردید که علی رغم فشارهای آمریکا و متحدانش برای محاصره و محدود کردن فضای کنشگری این کشور، چی…

Read more

توسعه سریع فناوری های دیجیتال چین

توسعه سریع فناوری های دیجیتال چین

جاده ابریشم دیجیتال چین فرصت های جدیدی برای توسعه جهانی ایجاد می‌کند. چین در میان بهترین بازیگران هوش مصنوعی، محاسبات ابری، کلان داده، بلاک چِین، اطلاعات کوانتومی و سایر فناوری‌های اطلاعاتی نوظهور در جهان قرار دارد.
به گزارش رسانه های جمهوری خلق چین، مکانیسم همکاری جاده ابریشم دیجیتال، که توسط چین در سال 2017 ایجاد شد، به طور مداوم به کشورهای کمربند و جاده برای بهبود زیرساخت های دیجیتال، افزایش نفوذ اینترنت و ارتقای اتصال زیرساخت های دیجیتال کمک کرده است.
جاده ابریشم دیجیتال چین فرصت های جدیدی برای رشد اقتصادی و تحول دیجیتال کشورهای مربوطه ایجاد کرده است و توسعه نوآورانه همکاری کمربند و جاده را پیش می برد.
اقتصاد دیجیتال موتور مهمی برای بهبود و رشد جهانی و همچنین یکی از زمینه های مهم همکاری است که توسط ابتکار توسعه جهانی (GDI) تعریف شده است.
چین از یک پایه صنعتی سالم و یک بازار بزرگ برای ترویج مکانیسم همکاری دیج…

Read more

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در پکن افتتاح شد

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در پکن افتتاح شد

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین (حزب حاکم بر کشور) صبح یکشنبه 16 اکتبر در تالار بزرگ خلق پکن افتتاح شد. شی جین پینگ به نمایندگی از نوزدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین گزارشی را به این نشست ارائه کرد.

این گزارش شامل یک جمع بندی است از کارهای پنج سال گذشته و تغییرات بزرگی که در چین در یک دهه اخیر و از هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین رخ داده است و ماموریت و وظایف حزب کمونیست چین را در عصر جدید و روند جدید روشن می کند؛ به عبارت دیگر، از امروز و همین لحظه، وظیفه اصلی حزب کمونیست چین این است که مردم همه اقوام را برای ایجاد یک کشور نیرومند سوسیالیستی مدرن در همه ابعاد و تحقق دومین هدف صد ساله و پیشبرد همه جانبه رستاخیز بزرگ ملت چین به سبک مدرنیزاسیون چینی متحد و راهنمایی کند.

حزب کمونیست چین دو هدف صد ساله برای توسعه چین تعیین کرده است. اولین هدف صد ساله یعنی ساخته شدن جامعه ای نسبتا مرفه در همه ابعاد در صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین تحقق یافته ا…

Read more

استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا در مسیر به خطر انداختن امنیت دیگر کشور ها

استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا

در مسیر به خطر انداختن امنیت دیگر کشور ها

کاخ سفید اخیرا اقدام به انتشار استراتژی جدید امنیت ملی « NSS» خود کرده است. انتشار این استراتژی، روالی عادی در هر دولت آمریکا محسوب می شود که منعکس کننده و راهنمای مسیر امور داخلی و دیپلماسی دولت واشنگتن محسوب می شود.

با این حال جامعه بین الملل بعد از مطالعه این سند 48 صفحه ای، به شدت احساس نگرانی و ناراحتی کرده است چرا که بهای آنچه به اصطلاح «امنیت ملی» آمریکا خوانده می شود، از بین رفتن امنیت دیگر کشورهاست! به طوری که اگر مسیر تعریف شده در این استراتژی توسط آمریکا پیش گرفته شود، این کشور دیر یا زود در مسیر مخالف برقراری صلح و ثبات جهان قرار خواهد گرفت که عواقب آن غیر قابل تصور است.

به گزارش رسانه های چین، انتشار این سند به دلیل بحران روسیه-اوکراین چندین ماه به تعویق افتاده بود اما با این حال، در این گزارش، آمریکا هیچ اشاره ای به ریشه درگیری بین روسیه و اوکراین نکرده است چه برسد به اینکه عبرتی از این درگیری گرفته باشد…

Read more

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی: اقتصاد جهانی به طور خطرناکی به رکود نزدیک می شود

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی:

 اقتصاد جهانی به طور خطرناکی به رکود نزدیک می شود

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی روز پنجشنبه 13 اکتبر گفت که اقتصاد جهانی به طور خطرناکی به رکود نزدیک می‌شود و تورم همچنان بالاست، نرخ بهره رو به افزایش است و بار بدهی زیاد به کشورهای در حال توسعه ضربه می زند.

مالپاس در یک کنفرانس مطبوعاتی در جریان نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی گفت: ما پیش‌بینی خود را برای رشد جهانی در سال 2023 از 3 درصد به 1.9 درصد کاهش داده‌ایم که به طور خطرناکی به رکود جهانی نزدیک است.

وی با تاکید بر انباشت بدهی برای کشورهای در حال توسعه گفت: «همه مشکلاتی که مردم متوجه آن شده اند، از قبیق مشکل تورم، افزایش نرخ بهره و قطع جریان سرمایه به کشورهای در حال توسعه، به شدت به فقرا ضربه می‌زند

مالپاس گفت: «این یک رکود جهانی است که ممکن است تحت شرایط خاصی رخ دهد

در مطالعه‌ای که در اواسط سپتامبر منتشر شد، بانک جهانی هشدار داد، از آنجایی که بانک‌های م…

Read more

موفقیت چمشگیر چین در مقابل غرب بحران زده

موفقیت چمشگیر چین در مقابل غرب بحران زده

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری خلق چین، تحت رهبری حزب کمونیست، نه تنها جان سالم به در برد، بلکه به طور چشمگیری به موفقیت رسید. نیروهای بازار را برای ساختن سوسیالیسم مهار کرد و جامعه بسیار فقیرش را به آستانه شکوفایی متوسط رساند.

هیچ یک از این موفقیت‌ها اتفاقی نبود، همه اینها نیاز به رهبری داشت، کسی که قادر به تصمیم‌گیری خوب، مهارت و خرد سیاسی، توانایی درس گرفتن از اشتباهات، گوش دادن به مردم و بالاتر از همه، ایستادگی در برابر سرمایه‌داری قدرتمند باشد. این امر همچنین مستلزم تعهد طولانی‌مدت به اصول اولیه انقلابی چین بود.

در یاداشتی که رادیو بین المللی چین منتشر کرده است، آمده است: شکست‌های رو به رشد سرمایه‌داری نئولیبرال و مالی‌گرای غربی، دستاوردهای چین را تسکین می‌دهد. این شکست‌ها شامل بحران‌های مکرر، رشد پایین، نابرابری اجتماعی، شکاف سیاسی، سابقه رسوایی در برابر همه‌گیری و به ویژه سیاست خارجی عمیقا گمراه‌کننده آن است. عداوتی که جهان را در معرض خطر بزرگی از جمله خطر جنگ هسته‌…

Read more

تراژدی تبعیض نژادی در ایالات متحده آمریکا

تراژدی تبعیض نژادی در ایالات متحده آمریکا

در ایالات متحده، اقلیت‌های قومی تنها زمانی مورد توجه نمادین قرار می‌گیرند که سیاست‌های انتخاباتی به آنها نیاز داشته باشد.

در پنجاه و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که از 12 سپتامبر تا 7 اکتبر در ژنو برگزار شد، نمایندگان بسیاری از کشورها نگرانی عمیق خود را نسبت به اجرای قانون تبعیض آمیز ایالات متحده علیه اقلیت ها ابراز کردند و خواستار این شدند که مقامات ایالات متحده با نژادپرستی و تبعیض نژادی در کشورشان مقابله کنند تا از تکرار تراژدی جورج فلوید جلوگیری شود.

دولت ایالات متحده ظاهراً از آن درس عبرت نگرفته است، زیرا در طول یک سال پس از مرگ فلوید، بیش از 200 آمریکایی آفریقایی تبار در حین اعمال قانون توسط افسران پلیس کشته شده اند. این فجایع بارها و بارها دورویی آمریکا را در اجرای حقوق بشر برملا کرده است و مردم به وضوح می بینند که جامعه ایالات متحده دیگر آن به اصطلاح  «بهشت دموکراتیک جهان» نیست که سیاستمدارانش به آن می بالیدند، بلکه به جامعه ای بیمار تبدیل شده که حتی حقوق اساسی بقای انسان در آن در خطر است…

Read more

گنادی زیوگانف: دیروز از دنباس حمایت می کردیم امروز یکی هستیم

گنادی زیوگانف:

دیروز از دنباس حمایت می کردیم امروز یکی هستیم

موافقت نامه الحاق چهار سرزمین جدید  به فدراسیون روسیه - جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک، مناطق زاپوروژیه و خرسون روز جمعه (30سپتامبر2022) در کرملین توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رهبران این مناطق امضاء شد.(1)

 صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه  و رئیس فراکسیون دومای دولتی رویداد فوق را چنین بیان نمود:

در سرزمین ما آنچه اکنون مهم است باید فهمانده شود دیروز ازدنباس وروسیه نو حمایت می کردیم امروزیکی هستیم از این رو، لازم است تا حد امکان در سیاست اجتماعی- اقتصادی تغییر داده شود ،موسسات کارآمد شوند . روابط خود را با گروه های کارگری این چهار منطقه مهم که وارد سرزمین روسیه شده اند، تقویت کنند.

اقتصاد قدرتمند، شرکت های خوب، پرسنل واجد شرایط وجود دارد، مدیران می دانند چگونه در این زمینه کار کنند. مردم روسیه هموطنان ما که به میهن خود بازگشته اند و د…

Read more

کشورهای عضو ناتو برای جنگ با بلاروس آماده می شوند

کشورهای عضو ناتو برای جنگ با بلاروس آماده می شوند

ویکتور خرنین وزیر دفاع بلاروس گفت: مینسک نمی تواند نظامی شدن همسایگان غربی خود را نادیده بگیرد، زیرا شواهد مشخصی وجود دارد که کشورهای عضو ناتو زیرساخت ها و نیروهای خود را برای جنگ آماده می کنند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری بلتا بلاروس، خرنین وزیر دفاع بلاروس گفت: شرایط امروز واقعا پیچیده است، متأسفانه تعدادی از رهبران متخاصم کشورهای همسایه به صراحت اهدافی را که می‌خواهند با فعالیت علیه کشورمان به دست آورند، بیان کرده‌اند، ما نمی توانیم این موارد را نادیده بگیریم.

خرنین تاکید کرد که بلاروس هم نیرو و هم ابزار لازم برای پاسخ به همه تهدیدهایی که ممکن است بوجود بیاید را دارد.

به گفته وزیر دفاع بلاروس، کشورهای ناتو و کشورهای غربی همسایه بلاروس تحت پوشش یک تهدید خیالی از شرق، نه تنها در حال نظامی سازی هستند بلکه برای جنگ نیز آماده می شوند.

خرنین تاکید کرد که آنها زیرساخت ها، نیروهایشان را آ…

Read more

مشروح سخنان ولادیمیر پوتین در مراسم امضای قرارداد الحاق سرزمین های آزاد شده به روسیه

مشروح سخنان ولادیمیر پوتین در مراسم امضای قرارداد الحاق سرزمین های آزاد شده به روسیه

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود در امضای الحاق جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک و مناطق خرسون و زاپروژیا به روسیه خطاب به جهانیان اعلام نمود که با این رفراندوم و انتخاب میلیون ها ساکن و مردم جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک، در مناطق زاپوروژیا و خرسون، سرنوشت مشترک و تاریخ هزار ساله ما قرار دارد.

به گزارش اسپوتنیک، امروز جمعه 30 سپتامبر مراسم امضای قرارداد الحاق چهار سرزمین جدید - جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک و مناطق خرسون و زاپروژیا به روسیه با حضور ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در تالار گئورگیوسکی کرملین با حضور نمایندگان پارلمان برگزار شد.

رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین در این مراسم با پیام تبریک الحاق سرزمین های آزاد شده به روسیه، سخنرانی ایراد نمود.

متن کامل این سخنرانی رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین به شرح زیر است:

Read more

نتیجه همه پرسی جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک و خرسون و زاپوروژیا: شهروندان با اکثریت مطلق، رای به پیوستن به روسیه دادند

نتیجه همه پرسی  جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک و خرسون و زاپوروژیا:

شهروندان با اکثریت مطلق، رای به پیوستن به روسیه دادند

پس از شمارش آرای گرفته شده از ساکنین دونتسک در روسیه 98.69 درصد از آنها به پیوستن به روسیه رای دادند.

به گزارش اسپوتنیک، پس از شمارش آرای گرفته شده از ساکنین دونتسک در روسیه 98.69 درصد از آنها به پیوستن به روسیه رای دادند.

داده های زیر بر اساس شعب اخذ رای در فدراسیون روسیه محاسبه شده است:

- 97.81 درصد به ورود منطقه زاپوروژیا به روسیه رای دادند.

- 97.93 درصد به ورود لوهانسک به فدراسیون روسیه رای دادند.

- 98.69 درصد به ورود دونتسک به فدراسیون روسیه رای دادند.

همه پرسی پیوستن به روسیه در 23 سپتامبر در جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک و همچنین در مناطق خرسون و زاپوروژیا آغاز شد. رای گیری پنج روز، تا 27 سپتامبر به طول انجامید. مردم با ابتکار عمل برگزاری فوری همه پرسی به مقامات منطقه ای را درخواست کردند. به گفته نمایندگان جمهوری ها و مناطق، پیوستن به روسیه باعث امنیت سرزمین های آنها و احیای عدالت تاریخی خواهد شد. به نظر آنها، این تصمیم در چارچوب اقدامات تروریستی مداوم توسط مقامات اوکراینی و اعضای ناتو، که برای کشتن غی…

Read more

شبح فاشیسم بر فراز اروپا

شبح فاشیسم بر فراز اروپا

معضل راست افراطی اروپا رو به  تشدید است. همزمان با بحران‌ سرمایه‌داری جهانی و تورم کم سابقه در اروپا، غالب نیروهای مدعی چپ اروپا، با فاصله‌گیری از سیاست‌ طبقاتی و انقلابی مارکسیستی، درگیر پارلمانتاریسم شده و عملاً به عنوان کارگزار بورژوازی و امپریالیسم، با تحمیل فشارهای اقتصادی بر گرده طبقه کارگر از طریق سیاست‌های نئولیبرالی و از طرف دیگر افزایش مخارج پلیسی و نظامی و حتی حمایت تسلیحاتی از گروه‌های نئونازی در اوکراین، جذابیت‌شان را برای توده‌ها از دست داده‌اند.

در نتیجه بستر بیش از پیش برای عروج جریانات راست افراطی و فاشیست فراهم شده است؛ جریاناتی که با شعارهای هویت‌پرستانه به ظاهر تند و ضد حاکمیتی اما عمیقأ ارتجاعی، خود عملاً ابزار بورژوازی برای تفرقه افکنی میان ستمدیدگان و سرکوب نیروهای انقلابی و بدیل‌های واقعی وضعیت هستند.

این هفته حزب دموکرات‌های سوئد، که ریشه در جنبش نئونازی سوئد دارند، اولین پیروزی بزرگ خود را…

Read more

چرا روسیه پیروز خواهد شد

چرا روسیه پیروز خواهد شد

روسیه دیگر با ارتش مجهزشده اوکراین توسط ناتو نمی‌جنگد، بلکه با ارتش ناتو که توسط اوکراینی‌ها اداره می‌شود می‌جنگد. با این حال، روسیه با وجود عقب‌نشینی در خارکف همچنان دست بالا را دارد.

ارتش اوکراین روز اول سپتامبر حمله بزرگی را علیه نیروهای روسی مستقر در منطقه شمال شهر جنوبی خرسون آغاز کرد. ده روز بعد، اوکراینی‌ها دامنه و میزان عملیات تهاجمی خود را گسترش دادند و منطقه اطراف شمال را نیز در اختیار گرفتند. در حالی که حمله به خرسون با تحميل خسارات سنگين نظامي و انساني به اوکرايني‌ها، توسط روس‌ها به عقب رانده شد، اما حمله به خارکف با موفقیت بزرگی همراه بود و هزاران کیلومترمربع از اراضی که قبلاً در اشغال سربازان روسی بود، دوباره به کنترل نیروهای دولتی اوکراین تحت درآمد.

وزارت دفاع روسیه (MOD) به‌جای آغاز عملیات متقابل خود علیه اوکراینی‌های فعال در منطقه خارکف، اعلامیه‌ای صادر کرد که بسیاری آن را تکان‌دهنده ارزیابی کردند. در این اعلامیه گفته شد: «برای دستیابی به اهداف اعل…

Read more

جهان در آستانه فروپاشی است!

جهان در آستانه فروپاشی است!

رئیس‌جمهوری بلاروس تاکید کرد که واشنگتن نقش مشخصی در تمام درگیری‌های سیاسی بزرگ در سراسر جهان ایفا کرده است. به گفته او، جهان دیوانه شده و در شرف فروپاشی است.

 به گزارش خبرگزاری تاس، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس شنبه به مناسبت روز وحدت ملی کشورش گفت: واشنگتن درگیر تمام درگیری‌های سیاسی مهم است، اما در عین حال، به نظر می‌رسد که مناقشات داخلی را که در حال تبدیل شدن به یک بن‌بست مدنی هستند، نادیده می‌گیرد. او افزود: آمریکا تنها کشوری است که از آنچه در اینجا می‌گذرد سود می‌برد؛ آنها می‌توانند جایگاه خود را به اروپا نشان دهند و رقبا را در یک حرکت حذف کنند. امروز اوکراین است، فردا ممکن است مولداوی یا کشورهای بالتیک یا لهستان یا رومانی باشد.

 به گفته رئیس‌جمهوری بلاروس، جهان دیوانه شده و در شرف فروپاشی است. لوکاشنکو گفت: چگونه قرار است این به پایان برسد؟ این اولین بار از زمان پایان جنگ سرد است که بشریت خود را در آستانه یک درگیری هسته‌ای می‌بیند. در تمام این جنون، ما باید یک بار دیگر بلوغ خ…

Read more

سخنرانی رئیس جمهور چین در نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

سخنرانی رئیس جمهور چین در نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

سازمان همکاری شانگهای به‌عنوان یک نیروی سازنده مهم در امور بین‌المللی و منطقه‌ای، باید شجاعت مقابله با تحولات بین‌المللی را داشته باشد، روند توسعه زمانه را محکم در دست بگیرد، همبستگی و همکاری را پیوسته تقویت کند و به ساختن یک جامعه نزدیکتر سازمان همکاری شانگهای با آینده مشترک کمک کند.

بیست و دومین نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای 16 سپتامبر در محل نمایشگاه بین المللی سمرقند ازبکستان برگزار شد. شی جین پینگ رئیس جمهور چین در این نشست شرکت و سخنرانی کرد.

شی جین پینگ در ابتدای سخنرانی خود تدارکات ازبکستان و اقای شوکَت میرامانوویچ میرضیایف رئیس جمهور آن کشور به عنوان میزبان برای برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای را مورد قدردانی قرار داد و آن را ثمربخش خواند.

شی جین پینگ شهر سمرقند را مرواریدی در جاده ابریشم و شاهد درخشش این جاده خواند و گفت: جاده باستانی ا…

Read more

جبهۀ خارکوف، یک درس و یک مدرسه

جبهۀ خارکوف، یک درس و یک مدرسه

گنادی زیوگانوف، صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه، رهبر فراکسیون حزب در دومای دولتی فدراسیون روسیه: جبهۀ خارکوف یک درس و یک مدرسه است برای ما.

جهانی‌گرایان مدت‌هاست روسیه را همراه با حزب کمونیست چین که چین را به یک ابرقدرت تبدیل کرد، دشمن شماره یک خود می‌نامند. یانکی‌ها به خوبی می‌دانند که سلطۀ آنگلوساکسون‌ها بر این سیاره در حال پایان است. اما برای طولانی کردن آن، پیش از همه، شکست روسیه را ضروری می‌دانند.

‌۱۳ سپتامبر، گنادی زیوگانوف، صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه در نخستین جلسۀ پائیزی دومای دولتی طی سخنانی اظهار داشت: |«روسیه به بسیج  حداکثری نیروها و منابع نیاز دارد. عملیات نظامی- سیاسی در اوکراین به یک جنگ گسترده تبدیل شده است که ایالات متحدۀ آمریکا و ناتو به روسیه اعلام کردند». او تاکید کرد: «مسئله پیروزی در دونباس مسئلۀ بقای تاریخی ماست. آنچه را که اتفاق می افتد، همه باید واقع‌بینانه ارزیابی کنند».…

Read more

دیدار روسای جمهوری چین و روسیه

دیدار روسای جمهوری چین و روسیه

بعد از ظهر پانزدهم سپتامبر به وقت محلی، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مهمانسرای دولتی سمرقند دیدار و در مورد روابط چین و روسیه و مسایل بین المللی و منطقه ای مورد علاقه مشترک تبادل نظر کردند.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد که امسال، چین و روسیه ارتباطات راهبردی موثری را حفظ کرده اند. همکاری‌های دو کشور در زمینه ‌های مختلف به ‌طور پیوسته پیش رفته، فعالیت‌های سال تبادل ورزشی به ‌طور منظم گسترش یافته ، همکاری‌های محلی و تبادلات مردمی و فرهنگی پرشورتر شده و دو کشور در صحنه بین المللی هماهنگی نزدیک داشته و از هنجارهای اساسی روابط بین الملل دفاع کرده اند. در مواجهه با تغییرات در جهان، زمان و تاریخ، چین مایل است با روسیه همکاری کند تا مسئولیت یک کشور بزرگ را نمایان سازد، نقش هدایتگر را ایفا کند و به جهان آشفته آرامش و ثبات تزریق کند.

شی جین پینگ تاکید کرد که چین مایل است از …

Read more

ولادیمیر پوتین در کنفرانس ولادی واستوک: جهان چگونه باید باشد!

ولادیمیر پوتین در کنفرانس ولادی واستوک:

 جهان چگونه باید باشد!

به گزارش خبر گزاری های جهان به نقل ازخبرگزاری «تاس» 7 سپتامبر 2022 ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه  درمجمع عمومی همایش  اقتصادی شرق، دیدگاه روسیه را بر چند گرایی جهان به اشتراک گذاشت.

پوتین گفت: "ایده چندقطبی جهان به گونه ای است که باید جهان عادلانه تر شود. نباید بر اساس دستورات کشوری که خود را نماینده خدا بر زمین تصور می کند، تمام سیاست ها را منحصر بفرد کند.

رئیس جمهور روسیه همچنین بر لزوم احترام به منافع سایر کشورها، بدون توجه به وسعت، وقلمرو، تولید ناخالص داخلی ، یا داشتن سلاح‌های مدرن...... باید یکسان دانست.

ولا دیمیر پوتین اظهار داشت: ما باید تابع اصولی مبتنی بر حقوق بین‌الملل  باشیم  نه کسی که  قوانین برای خود اختراع ‌می کند. عدالت یعنی ثبات ونظم جهانی. پوتین با بیان اینکه روسیه آماده همکاری با همه کشورها است گفت: ما در همکاری با کشورها پیشروی داشتیم  و به این کار ادامه خواهیم داد. ما برای حفظ حاکمیت ملی خود استوارخواهیم ایستاد... "من مطمئن هستم در نهایت این شرایط تغییرخواهد کرد و همه چیز به حالت حالت عادی باز می گردد."…

Read more

حزب کمونیست کارگران روسیه: مبارزه طبقاتی تعطیل پذیرنیست

حزب کمونیست کارگران روسیه: مبارزه طبقاتی تعطیل پذیرنیست

دولت فدراسیون روسیه سند شماره 1365 (مورخ 1 اوت 2022) را در مورد تنظیم روابط کار در شرکت های مجتمع دفاعی، بخش های ساختاری در تأسیسات تولیدی به تصویب رساند. کارگرانی که دستورات دولت را در ساختار تولیدی انجام می دهند تا چهار ساعت در روز اضافه کار جذب می کند .تا یک هفته کاری شش روزه ایجاد کنند و تعطیلات بعدی را به مدت 18 ماه به تعویق بیندازند. خبرنگار ما با استپان سرگیویچ مالنتسف دبیراول کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه و از رهبران اتحادیه کارگری Zashchita  گفتگویی داشت که در اختیار رسانه ها قرار گرفت .

- استپان سرگیویچ، چگونه می توانید در مورد این موضوع نظر دهید؟ آیا این نو آوری ارزش حمایت را دارد، زیرا ما در مورد اثربخشی رزمی نیروهای مسلح روسیه درعملیات نظامی ویژه در اوکراین و دونباس صحبت می کنیم که حزب کمونیست کارگران روسیه آن را منصفانه ارزیابی می کند؟

- اول از همه، درواقع در مورد حزب (کمون…

Read more

خشم عموم مردم جهان از جنایات متعدد نیروهای آمریکایی در کشورهای دیگر

خشم عموم مردم جهان

از جنایات متعدد نیروهای آمریکایی در کشورهای دیگر

به گزارش رسانه های چین؛ چندی پیش دادگاه شهر دئگو کره جنوبی به یک مورد حادثه رانندگی رسیدگی کرد. در این حادثه یکی از نیروهای ارتش آمریکا مستقر در کره جنوبی با دو خودرو برخورد و پس از آن از محل فرار کرده بود. در اثر این سانحه دو راننده کره ای مجروح شدند  و راننده آمریکایی مقصر حادثه نیز به پرداخت 15 میلیون وون جریمه محکوم شد. اخیراً در ایتالیا، استرالیا و کشورهای دیگر نیز چندین حادثه‌  ناشی از رانندگی در‌حالت مستی سربازان آمریکایی رخ داده است که باعث کشته شدن مردم محلی شده است.

مدت‌هاست که رفتارهای نادرست و حتی اقدامات غیرقانونی نیروهای ایالات متحده مستقر در کشورهای پیوسته تکرار می‌شود و تأثیر منفی بر زندگی و ثبات اجتماعی در محل استقرار این نیروها داشته است. کارشناسان خاطرنشان می‌کنند نیروهای آمریکایی تحت عنوان "همکاری امنیتی» مدعی هستند که به اصطلاح "قانون" و "نظم" را در کشور میزبان حفظ می کنند اما  در واقع این نیروها از "حقوق فراقانونی" نسبت به شهروندان کشور میزبان   برخوردار هستند، و بر همین اساس مرتکب جنایات متعدد در کشور میزبان می‌شوند و خشم عمومی را برمی‌انگیزند…

Read more

گنادی زیوگانف: فاجعه به قدرت رسیدن گارباچف درحکومت اتحاد شوروی

گنادی زیوگانف:

 فاجعه به قدرت رسیدن گارباچف درحکومت اتحاد شوروی

میخائیل گارباچف از گروه معماران فروپاشاندن اتحاد شوروی در 30 اوت 2022 درسن92 سالگی درگذشت. جهان طرفدار "پرواسترویکا" در طیف وسیع با ازدست دادن یار تخریب به سوگ  نشست.

 گنادی زیوگانف صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه درمصاحبه ویدئوئی  با خط سرخ خبری کانال حزب کمونیست در باره مرگ  میخائیل گارباچف آخرین رئیس جمهور کشور شوراها وآخرین دبیرکل حزب کمونیست در روز 31 اوت 2022 بدین شرح اظهار نظر نمود:

من نظرات برخی رهبران بزرگترین کشورهای جهان را دررابطه با مرگ گارباچف پیش رو دارم. نظرات رئیس جمهور ایالات متحده، رئیس جمهور فرانسه، صدراعظم اتریش، دبیر کل سازمان ملل، نخست وزیر بریتانیا در باره مرگ گارباچف  چنین خلاصه می شود" گارباچف  برای مردم جهان ، آزادی ، و استقلال، به ارمغان آورد".

من با سنت و فرهنگ ارتدوکس روسیه و میهن پرستی اتحاد جماهیر شوروی پرورش یافته ام و به این قاعده پایبندم که باید درمورد مردم و کس…

Read more

در جمهوری چک شهروندان خواستار استعفای دولت شدند

در جمهوری چک شهروندان خواستار استعفای دولت شدند

دهها هزار نفر در پراگ خواستار خروج از اتحادیه اروپا و ناتو و لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه از سوی دولت چک شدند.

تداوم جنگ اوکراین و سیاست‌های انقباضی دولت‌های اروپایی که به افزایش نرخ حامل‌های انرژی منجر شده است، هزاران تن از ساکنان پایتخت چک را به خیابان کشاند تا علیه دولت لیبرال-محافظه کار شعار بدهند و خواستار خروج این کشور از اتحادیه اروپا و ناتو شوند.

شنبه سوم سپتامبر در پراگ، پایتخت جمهوری چک هزاران شهروند معترض به افزایش قیمت انرژی به خیابان آمدند و خواستار خروج از اتحادیه اروپا و ناتو و لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه از سوی دولت چک شدند.

معترضان خشمگین از افزایش قیمت برق و دیگر حامل‌های انرژی پلاکاردهایی را به همراه داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «اتحادیه اروپا را ترک کنید»، «علیه ناتو»

معترضان که پرچم‌های چک را به همراه داشتند، با شعار «ابتدا چک» خواستار استعفای دولت و لغو تحریم‌های ا…

Read more

چه کسي واقعاً از بازار زمين اوکراين، سود مي‌برد؟۱

چه کسي واقعاً از بازار زمين اوکراين، سود مي‌برد؟۱

بن رايشر، و فردريک موسو؛ 6 اوت 2021

ترجمۀ کورش تيموري فر

اگرچه اوکراین دارای بخش‌های وسیعی از حاصلخیزترین زمین‌های کشاورزی در جهان است، اما ثروت بخش کشاورزی آن، مدت‌هاست که تا حد زیادی از دسترس کشاورزان این کشور دور مانده است. در کشوری که به «سبد نان اروپا» معروف است، از زمان خصوصی‌سازی زمین‌های دولتی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، کشاورزی تحت سلطه الیگارشی‌ها و شرکت‌های چند ملیتی بوده است. در سی سال گذشته، هیچ دولتی نتوانسته است وضعيت موجود را به چالش بکشد.

آیا اکنون (اول جولای 2021) که قانون بحث برانگیز ایجاد بازار زمین اجرایی شده است، شرايط تغییر خواهند کرد؟

در حالی که طرفداران ادعا می‌کنند که برای جذب سرمایه گذاری خارجی لازم است یک «بازار زمین» داشته باشيم تا نياز کشاورزی اوکراین برای دستیابی به پتانسیل کامل اقتصادی مرتفع شود۲، بسیاری از اوکراینی‌ها معت…

Read more

سخنان پوتین در دهمین کنفرانس امنیت بین المللی مسکو

سخنان پوتین در دهمین کنفرانس امنیت بین المللی مسکو

وضعیت جهان به سرعت در حال تغییر است

دهمین کنفرانس امنیت بین‌المللی در مسکو با حضور  وزرای دفاع، روسای سازمان‌های بین‌المللی، کارشناسان غیردولتی و نمایندگان اتاق‌های فکر از سراسر جهان در مسکو با سخنرانی پوتین آغاز شد.

پوتین غرب را به اعمال سیاست مهار و تضعیف برای حفظ هژمونی خود متهم کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آر تی، دهمین کنفرانس بین‌المللی امنیتی مسکو با حضور  وزرای دفاع، روسای سازمان‌های بین‌المللی، کارشناسان غیردولتی و نمایندگان اتاق‌های فکر از سراسر جهان در مسکو با سخنرانی پوتین آغاز شد.

او در این سخنرانی آمریکا را به تلاش برای طولانی کردن درگیری در اوکراین متهم کرد و گفت: وضعیت در جهان به طور پویا در حال تغییر است، زیرا کشورها و مردم بیشتری مسیر توسعه مستقل را بر اساس هویت، سنت ها و ارزش‌ها انتخاب می‌کنند. ویژگی های نظم جهانی چندقطبی در حال شکل گیری است.…

Read more

خویشاوندی اتحادیه اروپا و آمریکا با رژیم فاشیستی در اوکراین

خویشاوندی اتحادیه اروپا و آمریکا با رژیم فاشیستی در اوکراین

نویسنده: پروفسور لو- کریشتاپوویچ، فیلسوف، دکترای علوم فلسفه

درفوریه 2014 کودتای نظامی با مشارکت مستقیم اتحادیه اروپا و آمریکا  در اوکراین بوقوع پیوست. (سازمان اتلانتیک شمالی) ناتو عروسک های خود را  به قدرت رساند – یکشنبه تاریک اندیشان وعملیات غیر انسانی «باندرا» جریان شوروی ستیزی و روسوفوبیا آغاز گردید. ممنوعیت زبان روسی، انتقال آموزش مدارس از روسی به اوکراینی باعث مقاومت شدید در جنوب شرقی اوکراین شد ومردم دست به اسلحه بردند.

با رجوع به تاریخ امپراتوری روسیه در فوریه 1917 که به هرج و مرج فرورفت واز هم پاشید، مداخله خارجی آغاز شد. آن روزها روزنامه های خارجی نوشتند روسیه به عنوان یک واقعیت ژئوپلیتیکی به شمار می آید. سیاستمداران و روزنامه نگاران غربی مباحثه کردند  کدام یک از کشورهای آنتانت به عنوان وزنه تعادلی برای "اتحاد سه گانه" آلمان، اتریش-مجارستان و ایتالیا ایجاد می کنند که از سرزمین مادری ما مطلع خواهند شد.…

Read more

حنای حقوق‌بشر آمریکا دیگر حتی برای غربی‌ها هم رنگی ندارد

حنای حقوق‌بشر آمریکا دیگر حتی برای غربی‌ها هم رنگی ندارد

در جایگاه نظری و آکادمیک روابط بین‌الملل، از «ثبات هژمونیک» به عنوان یکی از نظریات مهم و تاثیرگذار در حوزه مباحث مرتبط با رژیم‌های امنیتی جهان صحبت می‌شود؛ نظریه‌ای که بر طبق آن، وجودِ یک نیروی غالب و برتر که بتواند استانداردهای مشخصی را به جهان عرضه و همه‌ی واحدها را به تبعیت و پیروی از آنها وادار کند، یک روش موثر و مثبت برای اداره‌ی فضای آنارشیکِ بین‌الملل محسوب می‌شود.

بر مبنای همین نظریه است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 میلادی، ایالات متحده آمریکا تبدیل به تنها ابرقدرت (هژمون) در سطح جهان شد که پس از تثبیت این جایگاه، دست به طراحی هنجارهای جدید برای اداره‌ی جهان به سبک آمریکایی زد.

«حقوق‌بشر»، «مبارزه با تروریسم»، «صدور دموکراسی» و کلیدواژه‌هایی از این دست، همگی ساختارهای هنجاریِ نظم نوین جهان محسوب می‌شدند که ذیل رژیم امنیتی هژمونیک آمریکا محقق شدند؛ یعنی اساسا پذیرش نظم نوین آمریکایی توسط واحدهای ملی و بین‌المللی به دلیل پذیرش و توسعه همین هنجارهاس…

Read more

دست سیاه آمریکا در پشت آشفتگی اقتصادی اروپا

دست سیاه آمریکا در پشت آشفتگی اقتصادی اروپا

نشریه «چاینا دیلی» کاریکاتوری با عنوان «تعهد دروغین در روابط اروپا-آمریکا»، اتحادیه اروپا را در حالی به تصویر کشیده که تصور می‌کنند ایالات متحده از آنها حمایت می‌کند در حالی که حقیقت این است که واشنگتن از اتحادیه اروپا به عنوان یک سپر بلا استفاده می‌کند.

به گزارش رادیوبین المللی چین، تحلیلگران اعلام کردند که کشورهای اروپایی اکنون با محوریت منطقه یورو دچار مشکلات اقتصادی بسیار شده اند. در این امر، علاوه بر مقصر بودن برخی عوامل داخلی در اروپا، دستکاری پنهانی آمریکا نیز وجود دارد.

برخی اقتصاددانان عنوان کردند که از علل اصلی وجود مشکلات فعلی اقتصادی در اروپا می توان به کمبود نیروی محرکه درونی، وابستگی زیاد به واردات انرژی، جدایی سیاست های مالی و پولی اشاره کرد که این مسایل در شرایط تورم بالا در سراسر جهان و درگیری بین روسیه و اوکراین شدت یافته است. این در حالیست که دست سیاه نامرئی آمریکا کشورهای اروپایی را به باتلاق مشکلات اقتصادی کشانده است…

Read more

فرا رسیدن زمان خداحافظی آمریکا با سلطه بر جهان

نماینده سابق کوبا در سازمان ملل:

فرا رسیدن زمان خداحافظی آمریکا با سلطه بر جهان

 خبرگزاری آمریکای لاتین 15 ژوئیه یک مصاحبه اختصاصی را با عنوان "زمان خداحافظی آمریکا با نظام سلطه" منتشر کرد که در آن نماینده سابق کوبا در سازمان ملل متحد گفت که قدرت ایالات متحده در دهه های اخیر فرسایش یافته و دیگر قدرت مسلط بر جهان به شمار نمی رود.

در پایان قرن نوزدهم نظام بین‌الملل با تغییراتی همراه بود که به سلطه آمریکا بر جهان منجر شد. قدرت گرفتن سریع آمریکا بین سالهای پایانی قرن نوزده و جنگ جهانی اول رخ داد. از آن دوره تا سال 1944، ایالات متحده قدرت خود را نشان داد و سلطه خود بر جهان را تحکیم کرد و در پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945، به این قدرت به اوج خود رسید و آمریکا خود را به عنوان ابرقدرت جهان تعریف کرد.

با این حال، در نیمه دوم قرن بیستم، سلطه آمریکا  نشانه هایی از تضعیف را نشان داد . 11 سپتامبر اولویت های کاخ سفید را تغییر داد. یکجانبه گرایی ظالمانه، رساندن همکاری به حداقل و دستکاری در برخی از امور بین…

Read more

اذعان جان بولتون به طراحی کودتاهای خارجی توسط آمریکا

اذعان جان بولتون به طراحی کودتاهای خارجی توسط آمریکا

جان بولتون که سابقا سفیر آمریکا در سازمان ملل و مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود، در مصاحبه‌ای اذعان کرد که به طراحی کودتاها در کشورهای خارجی کمک کرده است.

به گزارش ایسنا، این اظهارات بولتون در جریان گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان و به دنبال جلسات استماع کنگره در رابطه با حمله شش ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره آمریکا مطرح شد. قانونگذاران این هیات روز سه‌شنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را به تحریک خشونت در تلاشی دقیقه نودی برای ماندن در قدرت پس از شکست در انتخابات ۲۰۲۰ متهم کردند.

با این حال بولتون در گفت‌وگو با "جیک تپر" از شبکه سی‌ان‌ان گفت ترامپ "به اندازه کافی سر رشته نداشت که کودتاهای به دقت برنامه‌ریزی شده را انجام دهد." او سپس گفت: به عنوان کسی که به برنامه‌ریزی کودتاها کمک کرده است -البته نه در اینجا، بلکه در نقاط دیگر- باید بگویم که کار زیادی می‌برد. و این چیزی نیست که او (ترامپ) انجام داده باشد…

Read more

هدف واقعی ایالات متحده در اوکراین فاش شد

هدف واقعی ایالات متحده در اوکراین فاش شد

بازی جهانی برای قدرت یادآور صحنه ای از پدرخوانده است که در آن مایکل کورلئونه تصمیم می گیرد به تمام دشمنان در یک لحظه پایان دهد.

اسپوتنیک به نقل از ساوت چاینا مورنینگ پست روزنامه انگلیسی زبان هنک کنگی می نویسد: دفاع از اوکراین پس از آغاز عملیات ویژه روسیه در آن کشور به ایالات متحده این فرصت را داد تا مواضع خود را به عنوان یک ابرقدرت تقویت کند. این افسانه تبلیغاتی مبنی بر اینکه آمریکایی ها ادعا می کنند به اوکراین در دفاع از آن کمک کنند توسط لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده از بین برده شد. در 25 آوریل، او اعلام کرد که هدف ایالات متحده این است که روسیه به حدی تضعیف شود که دیگر هرگز نتواند به کشور دیگری "زیانی" برساند.

اگر واشنگتن در "مقابله" با دشمن بزرگ روسیه موفق شود، آمریکایی‌ها به اروپایی‌ها اشاره می‌کنند که نجات اوکراین و اروپا بهایی دارد: اروپا اکنون باید از سیاست جهانی ایالات متحده حمایت کند…

Read more

پیش نویس قانون اساسی جدید شیلی پایان نئولیبرالیسم،آغاز دولت دموکراتیک

پیش نویس قانون اساسی جدید شیلی

پایان نئولیبرالیسم،آغاز دولت دموکراتیک

متن نهایی قانون اساسی جدید، روز دوشنبه در یک مراسم رسمی به گابریل بوریچ رئیس جمهور فعلی چپ گرا ارائه شد . تحویل پیش نویس قانون اساسی به بوریچ و پایان رسمی کار مجلس موسسان با تجمعات و بسیج گروه های مختلف در سراسر کشور همراه بود.

مطابق قانون اساسی جدید دولت نئولیبرال قرار است با مدل «دولت مشروطه اجتماعی و دموکراتیک» جایگزین شود. اصول متعددی در حفاظت از طبیعت در قانون اساسی جدید وجود دارد

کنوانسیون قانون اساسی شیلی پیش نویس قانون اساسی جدیدی را ارائه کرده است که این کشور مدت ها در انتظار آن بود. قبل از این پیش نویس، دوازده ماه رایزنی و ارایه صدها پیشنهادات از سوی نهادهای مختلف جامعه صورت گرفت. متن قانون اساسی در همه‌پرسی سراسری و اجباری ۱۳ شهریور به رأی گذاشته خواهد شد.

پس از جلسه نهایی کنوانسیون قانون اساسی، تامی پوستیلنیک، یکی از هماهنگ کنندگان کنوانسیون، اظهار داشت: ما از نتیجه بسیار خرسندیم. …

Read more

نظم جدید جهانی؛ بازیکنان اصلی مشخص شد

نظم جدید جهانی؛ بازیکنان اصلی مشخص شد

آخرین باری که یک کشور تازه، جمهوری آفریقای جنوبی، وارد بریکس شد، یازده سال پیش بود. در آینده تعداد کشورهای عضو تا ده کشور دیگر افزایش می یابد، چرا؟

به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در تلگرام خود نوشت: زمانی که در کاخ سفید فکر کردند در چه رشته ای خرابکاری نمایند، ایران و آرژانتین درخواست عضویت خود را به بریکس دادند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به اینکه این سازمان بر اساس سازوکار بسیار ابتکاری بنا شده است، ابراز امیدواری کرد که الحاق تهران به آن "مزایای اضافی" را برای همه به همراه داشته باشد.

رئیس جمهور آرژانتین آلبرتو فرناندز گفت: "ما تلاش می کنیم تا عضو دارای حق کامل این گروه از کشورها باشیم. ما یک تامین کننده مواد غذایی ایمن و مسئولیت پذیر و بازیگر شناخته شده ای در زمینه بیوتکنولوژی و لجستیک کاربردی هستیم."

بریکس حدود 30 در…

Read more

بریکس؛ رشد اقتصادی خارق‌العاده و دیپلماسی فعال چین

بریکس؛ رشد اقتصادی خارق‌العاده و دیپلماسی فعال چین

برخی از سیاستمداران بر این باورند که دوران آمریکا رو به پایان است، دورانی که امپراتوری آمریکا مانع از عملکرد مستقل دولت‌ها برای ایجاد بهبود و توسعه بوده و کشورها در نظام بین‌الملل به مهره‌های مورد نیاز آمریکا برای جابه‌جایی یا نابودی، ردیف بندی شده بودند؛ و در حال حاضر با تغییرات ایجاد شده از قدرت‌یابی کشورهای آسیایی قدرت پیر آمریکا روبه‌زوال است، زیرا نظم جهانی غرب محور با نظمی که به‌طور فزاینده‌ای تحت سلطه شرق است جایگزین می‌شود.

خانم «طاهره حسن پور» کارشناس ارشد مسائل چین در یادداشتی با اشاره به برگزاری چهاردهمین نشست سران بریکس در چین می نویسد: در مبادی قدرت نقش منافع ملی نقشی انکارناپذیر در میان سایر مولفه‌های عوامل ترغیب برای کسب قدرت است و بازیگران بین‌المللی به قدرت در جهت رفع نیازهای ملی و تامین پرستیژ و امنیت وابسته هستند و برای همین رویکرد واقع‌گرایی تهاجمی از مولفه‌های اصیل قدرت و نفوذ حمایت می‌کند. ظهور چین بدون شک یکی از درام‌های بزرگ قرن بیست و یکم خواهد بود که جهانیان را بعد از گذشت یک قرن متوالی امپراتوری ایالات‌ متحده شاهد بروز و ظهور چین به‌عنوان تنها بازیگر که توان رقابت با آمریکا را دارد خواهد …

Read more

جبهه متحد، آموزه بنیادین مبارز سیاسی دو تجربه مهم و نویدبخش

جبهه متحد، آموزه بنیادین مبارز سیاسی

دو تجربه مهم و نویدبخش

گویند دویست نفر را سه نفر سرباز لاغر اندام به اسارت گرفته، به صف کرده، میبردند. تعدادی نظارهگر بر این جماعت اسیر میخندیدند و میگفتند: ای بیچارهها چگونه است این سه نفر نحیف بر شما چیره گشته و این چنین خوار شدید؟

یکی جهاندیده در میان آنان فریاد زد که ای مردم بر ما نخندید که آن سه نفر با هم هستند و ما دویست نفر تنها... (امثال و حکم، علامه علی اکبر دهخدا)

در مبارزات سیاسی برای تغییرات ملی و دمکراتیک، طبقات، گروهها و نیروهای سیاسی گوناگون شرکت میکنند. هر کدام از این طبقات و نیروهای سیاسی، منافع طبقاتی و سیاسی خود را دنبال میکنند که گاه از یکدیگر دور و گاه نزدیک هستند. این پدیده، امری بسیار طبیعی است. این طبقات و نیروهای سیاسی میتوانند و باید در رسیدن به هدفهای معین که در آنها اشتراک منافع یا نظر دارند، جبهه واحدی تشکیل دهند، زیرا طبقات حاکم، قدرتمند و صاحب همه ابزار نرم…

Read more

سرشکستگی واشنگتن با برگزاری «اجلاس سران قاره آمریکا»

سرشکستگی واشنگتن با برگزاری «اجلاس سران قاره آمریکا»

پس از گذشت 28 سال، ایالات متحده بار دیگر میزبانی «اجلاس سران  قاره آمریکا» را برعهده گرفت، اما دولت ایالات متحده با شرمساری بزرگی مواجه شد زیرا یک سوم کشورها نیامدند و آن‌هایی که آمدند نیز به تخریب وجهه بایدن پرداختند!

«ژائیر بولسونارو»  رئیس جمهور برزیل در ابتدا از شرکت در این نشست امتناع کرد، اما به دلیل کوشش خستگی ناپذیر طرف آمریکایی برای متقاعد کردن وی، در نهایت برنامه خود را تغییر داد. با این حال، در روز دوم اجلاس (9ژوئن)، بولسونارو ناگهان گفت: «بایدن درانتخابات ریاست جمهوری تقلب کرد و ترامپ را شکست داد!». او با گفتن چنین حرفی آبروی میزبان را بین برد!  

تنها سران دو کشور از هشت کشور آمریکای مرکزی در این نشست حضور داشتند؛ پنج کشور (مکزیک، گواتمالا، بلیز، السالوادور، هندوراس) هم دعوت ایالات متحده را رد کردند و یک کشور (نیکاراگوئه) نیز از سوی واشنگتن محروم شد.  …

Read more

ناظم حکمت نماد آزادی وبرابری

ناظم حکمت نماد آزادی وبرابری

ناظم حکمت علاوه براینکه شاعر عقل وخرد انسانیت بود، نقاش، رمان نویس، نمایش نامه نویس، ویک فعال جنبش کمونیستی نیز بود. ناظم حکمت مجموعه‌ بزرگی از اشعار زیبا را با محتوای انسان‌دوستانه در ستایش از آزادی و برابری سروده است که به بیش از ۵۰ زبان ترجمه شد

ناظم حکمت شعر وهنرش با زندگی طبقه کارگر در هم آمیخته بود!

۱۵ ژانویه هرسال آزادیخواهان ترکیه و جهان سالگرد تولد ناظم حکمت را بر گزارمی کنند. امسال در ترکیه از تاریخ ۱۳ تا ۱۹ ژانویه در بسیاری از شهرهای بزرگ با سازماندهی جوانان حزب کمونیست با مشارکت روشنفکران، شاعران و هنرمندان در آغازین سال ۲۰۲۰ میلادی در شب شعر یکی از برجسته ترین ونام آور ترین کمونیست شرکت جسته اند. در مدارس سراسر کشور دانش آموزان، دانشجویان، اساتید دانشگاه ها شعرهای ناظم حکمت را در جمع بازگو نمودند، دوستداران ناظم با دید وبازدیدها کتاب های وی را دست بدست چرخانده واز مبارزه آرمانی سال های تبعید، زندان و مهاجرت، ملاقات در کشورها با نویسندگان وهنرمندان سخن ها گفته اند. رفقای حزب کمونیست ترکیه ناظم را یکی از مهمترین نماد آزادی و برابر طلبی دانستند که هنر خود را با زندگی طبقه کارگر در هم آمیخته است. ناظم حکمت علاوه براینکه شاعر عقل وخرد انسانیت بود، نقاش، رمان نویس، نمایش نامه نویس، ویک فعال جنبش کمونیستی نیز بود. ناظم حکمت مجموعه‌ بزرگی از اشعار زیبا را با مح…

Read more

«اجلاس سران قاره آمریکا» و شرمساری دیپلماتیک ایالات متحده

«اجلاس سران قاره آمریکا» و شرمساری دیپلماتیک ایالات متحده

«نهمین اجلاس سران قاره آمریکا» قرار است از ششم تا دهم ژوئن (16 تا 20 خرداد) در شهر لس آنجلسِ ایالت کالیفرنیا برگزار شود. به دلیل آنکه کاخ سفید رهبران کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا را برای شرکت در نشست فوق دعوت نکرده مورد انتقاد یا بایکوت بسیاری از کشورهی آمریکای لاتین قرار گرفته است.

تحلیلگران می‌گویند این تصمیم تحکم‌آمیز ایالات متحده که قصد دارد اجلاس سران قاره آمریکا را زیر پرچم به اصطلاح «دموکراسی» برگزار کند، منفور است و نشان دهنده این است که نفوذ آمریکا در آمریکای لاتین در حال افول است و «هژمونی به سبک ایالات متحده» روز به روز افت می‌کند.

وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به انتقادات موجود اعلام کرد بعید است سران کوبا،‌ نیکاراگوئه و ونزوئلا به اجلاس سران قاره آمریکا به دلیل «نگرانی‌های دموکراسی» دعوت شوند.

اظهارات غیرمنطقی ایالات متحده باعث نارضایتی شدیدی میان بسیاری از کشورهای آمریکا…

Read more