header photo

خبرهای خارجی

پیروزی مردم بولیوی بر کودتای آمریکایی

پیروزی مردم بولیوی بر کودتای آمریکایی

مجله دانش و امید

نزدیک به یک سال پیش، امپریالیسم آمریکا و نولیبرال‌های بولیوی در یک کودتای انتخاباتی شرم‌آور دولت چپ‌گرای «جنبش به سوی سوسیالیسم» به رهبری اوو مورالس را سرنگون کردند. این نوع کودتاهای آمریکایی در آمریکای لاتین و البته همه جهان شناخته شده‌اند: کودتای 1973 ژنرال جنایتکار آگوستو پینوشه‌ علیه میهن‌دوست برجسته دکتر سالوادور آلنده در شیلی؛ کودتای نظامیان در سال 2002 علیه هوگو چاوز، رئیس جمهور قانونی ونزوئلا؛ و کودتای 2010 علیه دکتر رافائل کوره‌آ، رئیس جمهور محبوب اکوادور از آخرین نمونه‌های این وحشی‌گری امپریالیسم آمریکا و متحدان نولیبرال داخلی‌اش به شمار می‌روند.

اوو مورالس، رئیس جمهور قانونی بولیوی که اکنون در آرژانتین به سر می‌برد، اخیرا در مصاحبه‌ای با تارنمای «ژاکوبن» پرده از راز کودتای انتخابی علیه دولت خود برداشت: «در دسامبر گذشته سناتور جمهوری‌خواه آمریکا ریچارد بلک اعتراف کرد که این کودتا در آمریکا برنامه‌ریزی شده بود. من از آنچه مالک شرکت خودرو سازی تسلا، ایلان ماسک در 24 ژوییه گفت، حیرت کردم. او به صراحت…

Read more

سوسیالیسم: شروعی بر آغاز حاکمیت شورایی یعنی چه؟

سوسیالیسم: شروعی بر آغاز 

حاکمیت شورایی یعنی چه؟

و. ای. لنین

-... برای نخستین بار در جهان قدرت دولتی در میهن ما روسیه به این نحو ایجاد شد، که فقط کارگران، فقط دهقانان زحمتکش، با کنار زدن استثمارگران و تشکیل سازمان‌های توده‌ای- شوراها، و این شوراها تمام قدرت دولتی را بدست گرفتند.

ما بسیار خوب می‌دانیم، که در امر سازماندهی حاکمیت شورایی هنوز نارسایی‌های زیادی داریم. حاکمیت شورایی یک طلسم حیرت‌انگیز است. رهایی فوری آن از کاستی‌های گذشته، از بی‌سوادی، از بی‌فرهنگی، از ارثیه جنگ لعنتی، از میراث سرمایه‌داری براحتی امکان‌پذیر نیست. اما از طرف دیگر، حاکمیت شورایی زمینه گذار به سوسیالیسم را آماده می‌کند. شرایط بیداری ستمدیدگان و بدست گرفتن هر چه بیشتر و بیشتر اداره تمامی امور دولتی، همه مدیریت اقتصادی و تولیدی را در دست خود فراهم می‌سازد.

حاکمیت شورایی راهی است به سوی سوسیالیسم، راهی است که توده‌های زحمتکش برگزیده، به همین سبب نیز درست است، شکست­ناپذیر است.…

Read more

بیانیه اتحادیه افسران شوروی درباره وقایع بلاروس!

بیانیه اتحادیه افسران شوروی درباره وقایع بلاروس!

اتحادیه بین المللی افسران شوروی (MSSO) اقدامات تحقیرآمیز گروهی معترض با پشتبانی اروپا وکشور های عضو آتلانتیک شمالی - ناتو که برعلیه رئیس جمهور«الکساندر گریگوریویچ لوکاشنکو» با  ایجاد بحران سازی سیاسی  جهت اجرای شرایط انقلاب رنگین بعد از اتحاد شوروی برای برادران بلاروس دراین جمهوری فراهم کرده اند به شدت نگرانی خود را اعلام می داریم.

این "دموکرات های آزاد" جهان غرب، از جمله نمایندگان پارلمان اروپا،  که از "دهه 90 با شور و شعف" در نظم غرب گرایانه "جدید"  برای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی  و سپس جمهوری بلاروس خود را آماده ساخته اند، ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای فروپاشی اقتصاد  بلاروس، مانند اوکراین، گرجستان، و سایر کشورهای مستقل مشترک المنافع و جهان عرب تحت" تدارک" ستون پنجم در داخل کشور روسیه سفید به طور فعال تلاش کرده اند.

بیاد بیاوریم  چگونه "گروه" وسیع از مشاوران  ایالات متحده آمریکا، فرانسه…

Read more

چرا آتش جنگ در قره‌باغ یکباره شعله‌ور شد؟

چرا آتش جنگ در قره‌باغ یکباره شعله‌ور شد؟

رابرت م. کاتلر / فارین پالیسی  ـ  ترجمه از انگلیسی: حمید دباغی

فارین پالیسی: بدون کمک روسیه به ‏ارمنستان، آذربایجان در قره باغ کوهستانی دست بالا را ‏دارد

آغاز دوباره‌ی جنگ در سرزمین‌های آذربایجان که توسط نیروهای ارمنی اشغال ‏شده‌اند را می‌شد پیش‌بینی کرد. در اواسط ماه ژوئیه درگیری‌های چهار روزه‌ای در ‏شمال غربی جمهوری آذربایجان، در ٦٠ مایلی قره باغ کوهستانی اتفاق افتاد. اما ‏آن درگیری‌ها به هیچ وجه دلیل اصلی جنگ‌های امروز نیست.‎

درگیری‌های کنونی در اواخر دهه ١٩٨٠ آغاز شد، زمانی که ارامنه در منطقه ‏خودمختار قره باغ کوهستانی آذربایجان (م.خ.ق.ک.)‏‎ ‎شروع به سازماندهی برای ‏خارج کردن آن منطقه از جمهوری آذربایجان کردند. هنگامی که شورای منطقه‌ای ‏م.خ.ق.ک. در فوریه ١٩٨٨ به الحاق-اتحاد با جمهوری سوسیالیستی شوروی ‏ارمنستان رای داد، مقامات شوروی در مرکز، دولت محلی را منحل و حکومت ‏مستقیم بر آن منطقه از مسکو را برقرار کردند.‏…

Read more

«پیپل دیلی»: کسی که فقط چکش در دست دارد، همه چیزرا شبیه میخ می‌بیند

«پیپل دیلی»:

کسی که فقط چکش در دست دارد، همه چیزرا شبیه میخ می‌بیند

آمریکا از تاریخ سوم ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون، روی‌هم‌رفته ۷ هزار و ۹۶۷ مورد تحریم را اعمال کرده است.از دیدگاه آمریکا، قدرت به معنای مداخله عمدی در امور سایر کشورهاست

روزنامه «پیپل دیلی» در گزارشی با عنوان «دیپلماسی تحریم آمریکا قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد»،‌ به نقل قولی از یک روانشناس آمریکایی به نام «آبراهام مازلو» اشاره کرده است که می‌گوید کسی که فقط چکش در دست دارد، همه چیز را شبیه میخ می‌بیند؛‌ این نقل قول به وضوح دیپلماسی فعلی تحریم آمریکا را مجسم می‌کند.

پیپل دیلی به نقل از آمار ارائه شده از سوی مجله «آتلانتیک» نوشت آمریکا از تاریخ سوم ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون، روی هم رفته ۷ هزار و ۹۶۷ مورد تحریم را اعمال کرده است؛ بر اساس آمار شرکت حقوقی «Gibson, Dunn & Crutcher»، دولت آمریکا در فواصل سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ میلادی، مجموعا بیش از …

Read more

لبنان: توافقي از جنس نيترات آمونيوم

لبنان: توافقي از جنس نيترات آمونيوم

همگان از انفجار 14 مرداد بيروت خبر دارند. انفجار ظاهراً ناشي از پرتاب جرقه‌هاي جوشکاري بر روي يکي از مخازن ذخيرۀ 2750 تُن نيترات آمونيوم، چنان عظيم بود که علاوه بر قتل 200 تَن و جراحت 6500 نفر، خسارتي بين 10 تا 15 ميليارد دلار به منازل و تأسيسات شهر بيروت وارد کرد. گزارش قطعي از عمدي يا غير عمدي بودن انفجار، منتشر نشد. ضمناً برخي کارشناسان اعتقاد دارند که اگر تمامي مقدار اعلام شدۀ نيترات منفجر شده بود، شهر بيروت با خاک يکسان مي‌شد و اين انفجار، تنها حدود 300 تن نيترات آمونيوم را شامل مي‌شده است. گويا مابه‌التفاوت اين دو رقم، بصورت قاچاق، و در طول شش سال به‌تدريج از گمرک خارج و بصورت کود شيميايي فروخته شده است. فرصتي براي غارت‌گران، تا نيترات شويي کنند!

تا قبل از اين انفجار، افتخار بزرگ‌ترين انفجار غير اتمي قرن بيست و يکم، متعلق به انفجار روز 11 ژوئيۀ 2011 در تأسيسات نظامي پايگاه «اِوان‌جِليس فلوراکيس» واقع در بندر لارناکاي قبرس بود. به‌دلايلي که خواهيم ديد، بدون درک تشابه اين دو رويداد و پيامدهاي آن…

Read more

علیرغم مخالفت آمریکا و متحدینش، کوبا ـ چین، روسیه، به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شدند

علیرغم مخالفت آمریکا و متحدینش، کوبا ـ چین، روسیه،

به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شدند

هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۱۵ عضو شورای حقوق بشر این سازمان را انتخاب کردند اما عربستان سعودی از راهیابی به این شورا محروم ماند.

به گزارش ایرنا، در رای‌گیری روز سه‌شنبه، طبق قوانین شورای حقوق بشر ، کرسی‌های این شورا به مناطق اختصاص داده می‌شوند تا نمایندگی جغرافیایی را تضمین کنند.

چهار کشور موفق به کسب چهار کرسی آفریقا شدند: ساحل عاج ، مالاوی ، گابن و سنگال.

روسیه و اوکراین دو کرسی اروپای شرقی را به دست آوردند.

در گروه آمریکای لاتین و کارائیب هم مکزیک، کوبا و بولیوی موفق به کسب سه کرسی خالی شدند 

انگلیس و فرانسه دو کرسی را برای گروه اروپای غربی و دیگران در اختیار گرفتند

در رای گیری مخفی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۹۳ عضو، پاکستان ۱۶۹ رای ، ازبکستان ۱۶۴ ، نپال ۱۵۰ ، چین ۱۳۹ و عربستان سعودی فقط …

Read more

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت: توسل به گزینه ایمنی جمعی برای مقابله با کرونا، غیر اخلاقی است

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت:

 توسل به گزینه ایمنی جمعی برای مقابله با کرونا، غیر اخلاقی است

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، توسل به گزینه ایمنی جمعی برای مقابله با کرونا را غیر اخلاقی، مغایر با علم و غیرقابل تصور دانست.

به گزارش ایلنا، «تدروس آدهانوم گبریسوس» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، توسل به گزینه ایمنی جمعی برای مقابله با کرونا را غیر اخلاقی، مغایر با علم و غیرقابل تصور دانست

وی تاکید کرد که این‌که اجازه دهیم ویروس کووید-۱۹ در جامعه منتشر شود تا جمعیت به آن آلوده شده و ایمنی جمعی کسب کنند، غیر قابل تصور است.

گبریسوس افزود که هرگز در تاریخ بهداشت عمومی از این گزینه به عنوان راهبردی برای مقابله با یک همه‌گیری استفاده نشده است.

به گزارش فارس به نقل از سی‌جی‌تی‌ان، مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه‌های فوریت‌های بهداشتی سازمان بهداشت جهانی در یک نشست خبری در ژنو، سوئیس، گفت: «ما باید تمام آنچه که می‌شود را برای متوقف کردن زنجیره انتقال ویروس کرونا از بین ببریم و بدانیم با امید به ایمنی جمعی نجات نمی‌یابیم»…

Read more

شکل و الگوی جدید اقتصاد دیجیتال چین

شکل و الگوی جدید اقتصاد دیجیتال چین

شکل و الگوی جدید اقتصاد دیجیتال چین چهارروند توسعه را پی می گیرد.

به گزرش رادیو بین المللی چین، در سومین نشست سران ساخت و ساز چین دیجیتال که 12 اکتبر (21 مهر) در شهر فوجو استان فوجیان گشایش یافت، "گزارش صد برنامه کاربرد اقتصاد دیجیتال" منتشر شده توسط کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی نشان داد که اقتصاد دیجیتال چین در حال حاضر سبز است و به سرعت توسعه می یابد و این نشانگر پتانسیل زیاد برای توسعه است.

وو هائو، معاون دبیرکل کمیته گفت که در حال حاضر، اقتصاد دیجیتال چین دارای چهار روند عمده توسعه است:

نخست، الگوهای جدید خدمات آنلاین در حال رونق است و بازارهای جدید مصرف را فعال می کند. فناوری های نوظهور مانند داده های بزرگ و هوش مصنوعی در زمینه های مختلف مانند تولید، تدارکات، خرده فروشی، آموزش، مراقبت های پزشکی و مدیریت شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

دوم، روند دیجیتالی شدن صنعت تسریع می یابد و حرکت جدید اقتصاد واقعی تقویت می …

Read more

در بلاروس چه می گذرد؟

در بلاروس چه می گذرد؟

بلاروس کشوری با حدود ده میلیون نفر جمعیت از سوی غرب با سه کشور عضو ناتو یعنی لهستان، لیتوانی و لتونی؛ از جنوب با اوکراین و از شمال و شرق با روسیه هم‌مرز است. بلاروس بزرگ‌ترین کشوری است در اروپا که هیچ گونه دسترسی به آبهای آزاد ندارد. زبان 70درصد جمعیت روسی است و 23درصد مردم به زبان بلاروسی سخن می‌گویند.

پس از جدایی این کشور از اتحاد شوروی در 27 جولای سال 1994، لوکاشنکو افسر ارتش سرخ و عضو حزب کمونیست، در انتخابات به عنوان رهبر کشور برگزیده شد. دیری نگذشت که به دنبال یک همه‌پرسی پیشنهادی از سوی خود لوکاشنکو، روز «استقلال» کشور، از 27 جولای (روز جدایی از اتحاد شوروی) به سوم جولای تغییر یافت. در سوم جولای 1944 بود، که ارتش سرخ شهر مینسک، پایتخت بلاروس را از اشغال نازی‌ها آزاد ساخت. در جنگ جهانی دوم، بلاروس یک سوم جمعیت خود را ازدست داد.

بلاروس برخلاف دیگر کشورهای سابق عضو اتحاد شوروی، شوک درمانی تحمیلی از سوی نئولیبرالیسم غرب را نپذیرفت و تا حد زیادی سیاست‌های د…

Read more

توافق آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان

توافق آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان

بدنبال میانجیگری روسیه آذربایجان و ارمنستان روز جمعه و پس از یازده روز درگیری مرگ‌بار در منطقه ناگورنو قره‌باغ، آتش‌بس اعلام کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اندکی پیش از نیمه‌شب گذشته به وقت مسکو و پس از ۱۱ ساعت رایزنی فشرده با وزرای امور خارجه آذربایجان  و ارمنستان از توافق دو طرف برای آتش‌بس در جبهه‌های نبرد خبر داد.

سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه پس از مذاکرات ساعت ها در مسکو اعلام کرد آذربایجان و ارمنستان در مورد برقراری آتش بس در قره باغ از ساعت 12:00 امروز 10 اکتبر توافق کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک، لاوروف گفت: "در پاسخ به درخواست ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه و مطابق با توافق های ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه ، رئیس جمهوری آذربایجان (الهام) علی اف و نخست وزیر جمهوری ارمنستان (نیکولا) پاشینیان ، طرفین در مورد اقدامات  زیر توافق کردند:…

Read more

دور باطل انتخاب شرّ کمتر پیرامون انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا

دور باطل انتخاب شرّ کمتر

پیرامون انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا

مجله دانش و امید: ساسان فیاض‌منش/ کانترپانچ، ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰/ برگردان: طلیعه حسنی

ساسان فیاض‌بخش، استاد برجسته اقتصاد در فرزنو دانشگاه دولتی کالیفرنیا، و نویسنده کتاب «مهار ایران: سیاست "دپیلماسی سخت" اوباما» است.

انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر پیش روی ماست، و من بار دیگر از خود می‌پرسم که باید کنار بنشینم؟ با آنکه از مدت‌ها پیش شهروند ایالات متحده شده‌ام، هرگز در هیچ انتخاباتی شرکت نکرده‌ام. این تنها از تنبلی نیست، که شاید هم تا حدی درست باشد. اما تنبلی مرا از انجام بسیاری از چیزها که در زندگی از آنها وحشت داشته‌ام، مانند رفتن پیش متخصص جهاز هاضمه باز نداشته است. پس، چه چیزی مانع من از رأی دادن به رئیس جمهور می‌شود؟ آیا رأی دادن به دونالد ترامپ یا جو بایدن سخت‌تر از کولونوسکوپی است؟

من از همان اول که به ایالات متحده آمدم، از مردم شنیده‌ام که «از دو شرّ به شر کم‌تر» رأ…

Read more

دبیراول حزب کمونیست بلاروس بعنوان وزیرآموزش پرورش!

دبیراول حزب کمونیست بلاروس بعنوان وزیرآموزش پرورش!

م. چابکی: شما ترقیخواه هستید. در زمینه های اجتماعی و آموزش و پرورش تجربه زیادی دارید. و کاستی آموزش در مقایسه با  اتحاد شوروی را می شناسید  این عوامل اصلی است که باعث می شود من فکر کنم کارپنکو باید امروز هدایت این مسیر را بر عهده بگیرد.

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس  درسال  ۲۰۱۶ در میان پیشنهاد ات  بسیار، کاندید ایگور کارپنکو دبیراول کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس را تائید نمود.

رئیس جمهور در دیدار مشترک گفت: “شما نیازی به ارزشیابی ایدئو لوژی ندارید واطمینان داریم  چه نوع آموزشی باید در کشور داشته باشیم.”

شما ترقیخواه هستید. در زمینه های اجتماعی و آموزش و پرورش تجربه زیادی دارید. و کاستی آموزش در مقایسه با  اتحاد شوروی را می شناسید  این عوامل اصلی است که باعث می شود من فکر کنم کارپنکو باید امروز هدایت این مسیر را بر عهده بگیرد.

الکساندر لوکاشنکو تأکید  نمود  که ایگور کارپنکو م…

Read more

۸۰ سندیکا و تشکل کارگری در سراسر دنیا خواهان آزادی فوری همه زندانی سیاسی در ایران شدند

 ۸۰ سندیکا و تشکل کارگری در سراسر دنیا خواهان

آزادی فوری همه زندانی سیاسی در ایران شدند

۲ اکتبر ۲۰۲۰

حبس فعالان مبارز


جعفر عظیم زاده رئیس هیات مدیره "اتحادیه آزاد کارگران ایران"، به خاطر فعالیت های سندیکایی چندین بار محکوم شده و در زندان بارها متوسل به اعتصاب غذا شده است. برای نمونه در سال ۲۰۱۶ به مدت ۶۲ روز اعتصاب کرد که نزدیک بود به قیمت جان اش تمام شود.

عضیم زاده در حال گذراندن اخیرین محکومت ۶ ساله اش در زندان بود که در ۱۸ مارس ۲۰۲۰ خبر آزادی اش را به اطلاعش می رسانند. علیرغم این حکم آزادی، اداره اطلاعات «سپاه پاسداران انقلاب» بدون کوچک ترین دلیلی اورا به زندان رجایی شهر در شهرستان کرج واقع در غرب تهران منتقل و در یک سلول انفرادی زندانی می کند. او که به خاطر اعتصابات غذا وضعیت سلامتی اش به شدت تضعیف شده بود، در این زندان جدید به کرونا ویروس مبتلا می شود.

در پی ابتلا به بیماری او اعتصاب غذا می کندـ. در طی مدت اعتصاب از هرگونه تماسی با نزدیکانش محروم می شود. ب…

Read more

آمریکا با سرکوب شرکت های فناوری چین، خودزنی می کند

آمریکا با سرکوب شرکت های فناوری چین، خودزنی می کند

«جیمز جینگی» (James Jinqi) از گزارشگران برجسته روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» با انتشار مقاله ای با عنوان «احتمال باخت آمریکا در جنگ تکنولوژی با چین»، تاکید کرد مشکلی که واشنگتن در حال حاضر با آن روبرو است، این است که احتمال دارد سرکوب شرکت های فناوری چین نهایتا در کوتاه مدت و بلند مدت، به ضرر خود آمریکا تمام شود.

به گزارش رادیو بین المللی چین،سیاستمداران آمریکایی اخیرا با اجرای «نیرنگ های موذیانه» علیه شرکت «هواوی»،‌ «تیک تاک» و «وی چت»، یک جدایی تکنولوژیکی بین آمریکا و چین به وجود آورده اند و این در حالیست که سرکوب شرکت های فناوری چین تقریبا اقدامی دیوانه وار تلقی می شود.

با این وجود، همانطور که بسیاری از تحلیلگران تاکید کرده اند، آمریکا نمی تواند از این وضعیت سودی ببرد؛ در عوض اینطور به نظر می رسد که آمریکا با سرکوب این شرکت های چینی، خودزنی کند.

نکته اول اینکه دولت فعلی آم…

Read more

صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

نوام چامسکی زبان شناس و تحلیلگر سیاسی ۹۱ ساله از ایالت آریزونای آمریکا، جائیکه او به دلیل ویروس فراگیر کرونا در خود-انزوا (self isolation) بسر میبرد، روز شنبۀ گذشته با شبکه تلویزیون “دمکراسی در جنبش اروپا ۲۰۲۵ (DiEM25)” درباره موضوع کرونا گفتگوئی به شرح زیر بعمل آورد.

بحران سلامتی که ویروس کرونا برای بشر امروز ایجاد کرده است، بسیار خطرناک و جدی میباشد و ممکن است عواقب وخیم تری در آینده ببار آورد. اما این بحران موقتی است و در نهایت بر طرف خواهد شد.

در حالی که ما با دو بحران دائمی بسیار خطرناکتر، و جدی تر که هستی بشر را به یکباره ازمیان برمی دارد، روبرو هستیم. این دو بحران یکی جنگ هسته ای است و دیگری گرم شدن کرۀ زمین.

باید اذعان نمود که این تهدیدات اعم از بحران کرونا و جنگ هسته ای و گرم شدن کره زمین تهدیداتی است که بدلیل اِعمال سیاست های نئولیبرالیسم ایجاد شده است و روز به روز نیز شدت خواهد گرفت. بدیهی است بعد از پایان گرفتن بحران کرونا جهان با دو گزینه محتمل روبرو خواهد شد، یا بر تعداد نظام های تمامیت…

Read more

اگر مبارزه نکنیم، هیروشیمای دیگری در راه است

اگر مبارزه نکنیم، هیروشیمای دیگری در راه است

وقتی در سال ۱۹۶۷ برای اولین بار به هیروشیما رفتم، هنوز نقش آن سایه بر روی پله‌ها دیده می‌شد. او با ‌پاهای از هم گشوده، پشت خمیده، یک دست بر پهلو منتظر باز شدن بانک. تصویری تقریباً بی‌نقص از آدمی باخیال آسوده. ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه صبح ۶ آگوست ۱۹۴۵، او و شبح‌اش بر روی سنگ گرانیت آب شدند.

یک ساعتی، شاید هم بیشتر بر آن سایه خیره ماندم، بعد در کنار رودخانه‌ای که هنوز جان‌بدربردگان، آنجا در کلبه‌هایشان زندگی می‌کردند، به راه افتادم. مردی را دیدم به نام یوکیو. هنوز بر سینه‌اش نقش پیراهنی که هنگام ریختن بمب اتمی بر تنش بود، دیده می‌شد. او تعریف کرد که نور بسیار زیادی بر فراز شهر دید، «یک نور آبی، چیزی مثل یک برق کوتاه»، و بعد از «وزش بادی شبیه یک گردباد و ریزش بارانی سیاه، من به زمین پرت شدم و متوجه شدم که تنها ساقه‌ی گل‌هایم مانده‌اند. همه چیز آرام و بی‌حرکت بود، وقتی بلند شدم، مردم لخت بودند، هیچکس چیزی نمی‌گفت. بعضی از آنها پوست نداشتند و بعضی مو. من مطمئن بودم که مرده‌ام…

Read more

به جای گفتگو، تحریم و اولتیماتوم در بلاروس!

به جای گفتگو، تحریم و اولتیماتوم در بلاروس!

اخیرا نگارشی تحت عنوان «به جای گفتگو، تحریم و اولتیماتوم» از طرف سرگئی گریشکیویچ عضو حزب کمونیست بلاروس در واحد برست، که در روزنامه  پراودا  شماره 78 (31010) 1-2 سپتامبر 2020 - سایت  حزب کمونیست فدراتیو روسیه مسکو تاریخ 01.09.2020 و سایت حزب کمونیست بلاروس انتشار یافت،  به علاقمندان و پژوهشگران تقدیم می داریم . باشد ازاین رهگذر مبارزه بخشی بر تجارب خود به افزاییم.

درناآرامی های «روسیه سفید»  نیروی های تحت عنوان "میهن پرست" نه تنها کف بردهان  برای بی ثبات سازی دستان خود را گرم کرده اند  بلکه  کشورهای همسایه نیز درآن سهیم بودند. کشورهای بالتیک – اوکراین بویژه لهستان  برای "تغیرات" در بلاروس اشکارا به میدان آمدند و مدعی رهبری دمکراسی در اروپای شرقی شدند و با تزریق  حساب مالی از اتحادیه اروپا درتحولات بلاروس نقش ایفاء نمودند.

نخست وزیر لهستان «مانئوش موراویه تسکی » گفت: که دولت وی 50 میلیون زلوتی (هر زلوتی 0.25 دلار) برای حمایت از …

Read more

قدرت‌های خارجی به دنبال راه‌اندازی انقلاب‌های رنگی در منطقه هستند

قدرت‌های خارجی به دنبال راه‌اندازی انقلاب‌های رنگی در منطقه هستند

«وانگ یی» وزیر خارجه چین اظهار کرد: برخی قدرت های خارجی با دستاویز قرار دادن بهانه‌های مختلف، به دنبال مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه و راه‌اندازی دور جدیدی از «انقلاب‌های رنگی» هستند.

به گزارش ایرنا “وانگ یی” روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرگزاری شین‌هوا افزود: همزمان این قدرت‌های خارجی، با هدف حفظ هژمونی تک قطبی خود، با جعل و دروغ پردازی، به دنبال این هستند که چین و روسیه و سایر اقتصادهای در حال ظهور را بدنام کنند در همین راستا به مهار و سرکوب کشورهای دیگر روی آورده و حتی کشورهای دیگر را با هدف راه اندازی جنگ به اصطلاح سرد جدید، وادار به انتخاب یکی از طرف ها می‌کنند.

او با اشاره به اینکه این اقدام‌ها به نفع هیچ کدام از طرف‌ها نیست افزود: جامعه بین‌المللی این رفتارها را نمی‌پذیرد و مطمئناً سابقه ننگینی در تاریخ به جا می‌گذارد.

وزیر خارجه چین د…

Read more

داستان دو نظام سیاسی

دوستان آنچه در پی می خوانید ترجمه ی متن سخنرانی آقای اریک لی (Eric Li) - سرمایه دار و محقق سیاسی چینی - درTED GLOBAL در ماه جون 2013 است. هدف من از انتشار آن - همانند سخنران اصلی - تخطیه ی دمکراسی های غربی یا ادعای آلترناتیو بودن الگوی چین برای دمکراسی غرب نیست بلکه وجود این نظام و موفقیت های درخشان آن در تامین رفاه و بهروزی قریب 1.5 بیلیون انسان را نشانی از آن می بینم که آلترناتیوهایی می تواند وجود داشته باشد. به جای عناد و افتادن در دام هیستری ضد چپ و ضد چین – که این روزها متولیانی بیش از پیش پیدا کرده – شاید بتوان درسی هم از آنها گرفت.

داستان دو نظام سیاسی

من در شانگهای متولد شده ام. نه شانگهای پر زرق و برق امروز بلکه شانگهای در بحبوحه ی انقلاب فرهنگی. مادر بزرگم می گفت صدای اولین گریه ی مرا در غوغای تیراندازی ها شنیده است.

در دوران رشدم داستانی که گفته می شد همه ی چیزی بود که باید در مورد انسانیت می دانستم و آن چنین بود که کل بشریت در پیشرفت تاریخی خود مسیری را می پیماید که از اجتماعات اولیه آغاز و بعد از گذشتن از برده …

Read more

تحلیلی درباره تظاهرات مردم علیه وحشی‌گری پلیس در آمریکا

تحلیلی درباره تظاهرات مردم علیه وحشی‌گری پلیس در آمریکا

خلیل جبران محمد، استاد تاریخ، نژاد و سیاست های عامه در دانشگاه هاوارد کندی، مدیر سابق مرکز تحقیقات فرهنگ سیاهان «شونبرگ»، و نویسندۀ کتاب «محکومیت سیاه‌پوستان: نژاد، جنایت، و بنای شهرنشینی مدرن در آمریکا» است. متن زیر خلاصۀ مصاحبه‌ای است که برنامۀ «دموکراسی هم اکنون» با او انجام داده است.

شاهد اعتراضات عظیم مردم بر علیه وحشی‌گری پلیس در شهر‌های مختلف هستیم، این تظاهرات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

وسعت دامنۀ اعتراضاتی که در این لحظه در ایالات متحده و دیگر کشور‌ها شاهدیم، حداقل در نیم قرن گذشته بی‌سابقه بوده است. مردم با حضور در خیابان‌ها، از درخواست اصلاحات و جوابگویی پلیس فراتر رفته و دیدگاه جدیدی از رابطۀ میان مقامات دولتی و سلامت جماعات را مطرح می‌کنند. سلامت جماعات بستگی به عوامل زیادی از جمله تأمین اموال عمومی و خدمات اجتماعی مورد نیاز مردم و هم چنین امنیت دارد، امنیتی که در اشکال مختلفش مطرح می‌گردد. آنچه که امروز شاهدش هستیم، بسیار شباهت به چالش‌های سال 1968 دارد که جهان را به لرزه درآورد. در آن زمان جنبش‌های جهانی متعددی در اشکال مختلف ضد سرمایه‌داری، ضدامپریالیستی و ضداستعمار در جهان جنوب و همین طور در بسیاری از شهر‌های بزرگ جهان ش…

Read more

آیا ما با نظرکمونیست های یونان موافقیم؟

دیدگاه (کلوپ بحث)

آیا ما با نظرکمونیست های یونان موافقیم؟

گزیده ای از مقاله الیسیوس واکناس ـ عضو کمیته مرکزی و مسئول شعبه بین الملل حزب کمونیست یونان 1/9/ 2020

دهم اوت امسال، یعنی یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، در بندر "کلارایپیدی" لیتوانی، کشتی نفت کشی با 76 هزارتن نفت خام آمریکایی، که به گفته مطبوعات غربی سفارش «آخرین دیکتاتور اروپا»، رئیس جمهور بلاروس الکساندر لوکاشنکو بود، لنگر گرفت.

این دومین بار کشتی بود، که جمهوری بلاروس از آمریکا دریافت می کرد. در آغاز تابستان از همین بندر، از طریق راه آهن 77 هزار تن نفت خام وارد کشور گردید. بلاروس مسئله وارد کردن نفت آمریکا یا عربستان را از طریق بندرهای لهستان  در چارچوب "استقلال" از نفت روسیه می بیند. بررسی مسئله با دیدار وزیر امور خارجه آمریکا م. پمیئو از بلاروس در فوریه امسال پایان یافت. مسلما حوادثی که از انتخابات ریاست جمهوری در جریان است، می تواند تمامی این نقشه را بهم بزند، و شاید هم نه؟ باید به برخی اطلاعات در مورد بلاروس نظر افکنیم!…

Read more

سازمانگران و رهبران انقلاب بلاروس

سازمانگران و رهبران انقلاب بلاروس

جفری جوک چندزبانه در بلاروس

برای درک صحیح وقایع بلاروس باید واقعه را بنام خودش نامید.

در صفحۀ تویتر سفارت ایالات متحده آمریکا در بلاروس در باره تعیین جفری جوک- دکتر علوم تاریخی و سیاسی بعنوان کاردار ایالات متحده در بلاروس، نکته بسیار جالب توجه این است که اطلاعات به اختصار داده شده است: هیچ رقمی، هیچ تاریخی، حتی سال تولد فردی که به عموم معرفی می‌شود، ذکر نشده است...

در شرح زندگانی و فهرست خدمتی کاردار جدید چنین نوشته‌اند: «دیپلومات حرفه‌ای،... قبل از انتصاب در مینسک، او در بخش برنامه‌ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا بریاست پمپئو شاغل بود و مسئولیت تجزیه و تحلیل و ارائه پیشنهادات برای اتحادیه اروپا، جمهوری‌های بالکان غربی و کشورهای سابق اتحاد شوروی را بر عهده داشت. جفری جوک (نام کامل: جفری گلن جوک) عهده‌دار وظایف سیاسی در سفارتخانه‌های ایالات متحده در کرواسی، نیکاراگوئه، صربستان و ترکمنستان بود. جفری جوک در واشینگتن در مرکز عملیات وزارت خارجه، در بخش اسرائیل و فلسطین، و همچنین دو بار در بخش اتحادیه اروپا و بخش روابط منطقه‌ای شاغل بود. جناب جوک مدرک لیسانس در رشته تاریخ و زبان فرانسه را از دانشگاه مینه‌سوتا و مدرک فوق لیسانس و دکترای خود در رشته تاریخ اروپا و تاریخ روابط بین‌المللی آمریکا را از دانشکاه اوهایو اخذ ک…

Read more

بلاروس میدان جنگ نوبتی

بیانیه حزب کمونیست اسپانیا 

بلاروس میدان جنگ نوبتی

انتخابات ریاست جمهوری روسیه سفید که در 9 اوت 2020 برگزارگردید، الکساندر لوکاشنکو با حمایت از حزب کمونیست و سایر نیروهای ترقیخواه  پیروز شد، بروکسل - واشنگتن در تب وتاب برای اجرای اهداف گذشته  به ایجاد بی ثباتی و براندازی دست بکار شدند.

اتحادیه اروپا وایالات متحده  بدون اینکه بخود زحمتی داده باشند، بلافاصله انگ بی اعتمادی را  به انتخابات زدند وبا پشتبانی از اعتراضات سازمان داده شده، برنامه سرنگونی دولت را تدارک دیدند، و کشورهای دست نشانده (لهستان ، لیتوانی ، جمهوری چک) که از ماه ها قبل تحت پرچم دروغین "آزادی" و "دموکراسی"  برای بی ثبات سازی این کشور آماده شده بودند، با این بهانه به میدان آمدند.

محاصره علیه بلاروس سابقه طولانی دارد، سناریو نویسان، لوکاشنکو را "آخرین دیکتاتور اروپا" می نامند، و با اینکه از حمایت مردمی  برخوردار است، نتیجه انتخابات را به رسمیت نمی شناسند. بی اعتبار نشان دادن انتخابات بلاروس برای اجرای سناریوی مداخله است. واضح است اگر نتایج انتخابات با برنامه واشنگتن متناسب بود انتخابات …

Read more

بازگشایی اقتصاد و زندگی اجتماعی و پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی

بازگشایی اقتصاد و زندگی اجتماعی و پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی

دبیر کل سازمان بهداشت جهانی تأکید کرد: «زندگی هر فرد، اعم از پیر و جوان، ارزشمند است و باید با تمام نیرو در حفظ جان مردم بکوشیم

به گزارش رادیو بین‌المللی چین ، تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان بهداشت جهانی دهم شهریور پیشنهاد چهارگانه‌ای برای بازگشایی اقتصاد و زندگی اجتماعی در کشورهای مختلف ارائه کرد که به ویژه بر حفاظت از گروه‌های کم‌توان مانند افراد مسن و مبتلایان بیماری‌های دیگر و کاهش درصد مرگ آنها تاکید می‌کند

تدروس آدهانوم در کنفرانس مطبوعاتی همین روز اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی کاملا از تلاش کشورها برای بازگشایی اقتصادی و اجتماعی حمایت می‌کند و در انتظار بازگشت دانش آموزان به مدرسه و کارکنان به محل کار است. اما در عین حال، هیچ کشوری نمی‌تواند وانمود کند که همه‌گیری کرونا به پایان رسیده است. وی گفت: هر چه اوضاع مهار کرونا در کشورها بهتر باشد، بازگشایی اقتصادی و اجتماعی امکان بیشتری خواهد داشت. وی پیشنهاد چهارگانه ای برای کشورها، مجتمع‌های مسکونی و شخصیت‌ها برای کنترل و مهار کروناویروس ارائه داد…

Read more

تجمع صدها هزار نفر در پایتخت آمریکا در اعتراض به خشونت پلیس و نابرابری نژادی

تجمع صدها هزار نفر در پایتخت آمریکا در اعتراض به خشونت پلیس و نابرابری نژادی

 

 

آمار شرکت کنندگان در تجمع امروز واشنگتن حدود ۲۵۰ هزار نفر اعلام شده است
 

توضیح تصویر،

آمار شرکت کنندگان در تجمع امروز واشنگتن حدود ۲۵۰ هزار نفر اعلام شده است

دهها هزار نفر با حضور در محوطه بزرگ مرکز پایتخت آمریکا در سالروز سخنرانی تاریخی مارتین لوترکینگ - من رویایی دارم - به نابرابری‌های نژادی و خشونت پلیس علیه آمریکاییان آفریقایی‌تبار اعتراض کردند. اعضای خانواده جورج فلوید که مرگ او زیر زانوی افسر پلیس شهر مینیاپولیس اعتراضات چند ماه اخبر در سراسر آمریکا را جرقه زد از سخنرانان این تجمع در واشنگتن دی‌سی بودند.

خواهر جورج فلوید که یکی از سخنرانان تجمع روز جمعه، ۲۸ اوت، بود از معترضان در سراسر آمریکا خواست که "میراث او باشند".

بریجیت فلوید گفت: "برادر من نمی‌تواند امروز و اینجا سخن بگوید اما ما باید صدای او شویم و موجب تغییر شویم".

خواهر جورج فلوید یکی از اعضای چندین خانو…

Read more

لوکاشنکو انگشت اتهام را به سمت ناتو نشانه رفت

لوکاشنکو انگشت اتهام را به سمت ناتو نشانه رفت

الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس در واکنش به وقایع اخیر در کشورش، انگشت اتهام خود را به سمت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نشانه رفت و تأکید کرد که این نهاد، از بر هم خوردن ثبات در بلاروس، حمایت آشکار نظامی می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، لوکاشنکو روز شنبه به ارتش بلاروس دستور داد برای محافظت از تمامیت ارضی کشور در برابر اعتراض های گسترده ضد دولتی، شدیدترین اقدامات را در پیش گیرد.

وی پس از ورود به یک منطقه آموزشی نظامی در نزدیکی شهر «گرودنو» واقع در غرب بلاروس در آستانه رزمایش های نظامی برنامه ریزی شده، گفت که قرار دادن ارتش در وضع آمادگی رزمی و استقرار نیروها در مرزهای غربی بلاروس، تصمیم اصلی وی در طول ۲۵ سال گذشته بوده است.

رئیس جمهوری بلاروس، پیش‌تر نسبت به خطر تهاجم خارجی به منطقه غربی کشورش با هدف ضمیمه کردن منطقه گرودنو هشدار داده بود…

Read more

بحران در قلب امپراتوری سرمایه

بحران در قلب امپراتوری سرمایه

۱. بحران اقتصادی

به دنبال رکود بزرگ اقتصادی سا لهای 2008 - 2009، که امواجش در تمام دنیا احساس شد، اقتصاد آمریکا و کشورهای سرمایه داری غرب، با کمک های عظیم دولتی از طریق تزریق بسته های محرک اقتصادی، تا حدی بهبود حاصل کرد. اما این تسکین های«موقت»،  هیچ یک از مشکلات اساسی سرمایه داری آمریکا را حل نکرد. فرار سرمایه از تولید و تمرکز بیشتر آن در بخش های مالی، بیکاری مزمن و افزایش بدهی های فردی، چه به واسطۀ وام های تحصیلی و چه در قالب بدهی کارتهای اعتباری و غیره... ادامه یافت.

به شهادت بسیاری از اقتصاددانان، در نتیجۀ ادامۀ این «کسب و کار به روال همیشگی» ۱ حباب اقتصادی جدیدی شکل گرفت که دیر یا زود جامعه می بایست شاهد ترکیدنش باشد.

جنبش اعتراضی مردم، بیماری کرونا و انتخابات پیشِ رو در آمریکا

شیوع ویروس کرونا همانند سوزنی بود برای ترکیدن این حباب. دولت ترامپ در ابتدا با سهل انگاری، خطر شیوع ویروس را

Read more

"روسو" از رئیس جمهور بلاروس حمایت می کند!

اعلامیه دانشمندان روسیه با گرایش سوسیالیستی

"روسو" از رئیس جمهور بلاروس حمایت می کند!

دانشمندان روسیه، که در یک تشکیلات اجتماعی به نام "روسو" (دانشمندان روسیه با گرایش سوسیالیستی) گرد آمده اند، با دقت و نگرانی حوادث جاری در کشور برادر را تعقیب می کند، که پس از انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی آ. گ. لوکاشینکو در جریان است.

صدر شورای مرکزی روسو ای. نیکیتیچوک

16/ 08/ 2020

آنچه که امروز در بلاروس می گذرد، ابدا چیز تازه ای نیست: این این وضعیت را خلق های اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در اواخر ده 90 و مردم اوکرائین مدتی قبل گذرانده اند. نتایج آن چه بود؟ تلاشی اتحاد شوروی، جنگ داخلی در اوکرائین، درگیری های خونین بر زمینه های نژادی و ناسیونالیستی در دیگر جمهوری های سابق شوروی، فروپاشی اقتصادی، خلق غارت گردید و درفقر، بی حقوقی، بیکاری و دستمزد ناچیز و فقیرانه دست و پا می زند و از بسیاری تامینات اجتماعی که در شدیدترین نبردهای طبقاتی بدست آورده بودند، محروم گردیدند. زیرا به آنها وعده بهشت در زمین را داده بودند! اما آنکه وعده داده بود، واقعا هم در بهشت جای گرفت؛ با ثروتی کلان، کشتی و هواپیمای شخصی، قصرهای مختلف در کشورهای گوناگون. آنها با تبدیل بسیاری از جمهوری های سابق شوروی از جمله روسیه، اوکرائین به صادر کننده مواد خام، منبع درآمد خودرا تامین کردند. این منابع طبیعی نه فقط جیب سرمایه داران خودی…

Read more

چگونه ووهان از خیابان‌های برهوت به استخرهای پر از جمعیت رسید؟

چگونه ووهان ازخیابان‌های برهوت به استخرهای پرازجمعیت رسید؟

جمعیت متراکم دوش به دوش در جشنواره موسیقی در پارک آبی ووهان

به گزارش بی بی سی در جشنواره موسیقی ووهان هزاران نفر دوش به دوش و بی‌آنکه ماسکی بر چهره‌شان دیده شود سوار بر قایق‌های بادی آب‌بازی کردند و با نوای موسیقی خواندند.

این جشنواره که سه روز پیش برگزار شد تصویری متفاوت نشان می‌دهد ازشهری که شیوع گسترده کرونا و بعد قرنطینه کامل نامش را سر زبان‌ها انداخت.

این تصاویر که ووهان را در فضائی کاملا متفاوت با آنچه بسیاری از شهرها دنیا تجربه می‌کنند نشان می‌دهند، در شبکه‌های اجتماعی بسیار چرخیده است.

تصویرهای جشنواره موسیقی در پارک آبی ووهان چهره‌ای کاملا متفاوت از شهری را نشان می دهند که هفت ماه پیش در قرنطینه کامل فرورفت و در آن نه جنبنده‌ای دیده می‌شد نه خودرویی.

قرنطینه ووهان حدود چهار ماه پیش برداشته شد و از تقریبا سه ماه پیش هیچ مورد کرونا که از داخل شهر منشا گرفته باشد شناسایی نشده است.…

Read more

پیام کارگران بزرگترین منطقه کارگری اوکراین به کارگران بلاروس !

پیام کارگران بزرگترین منطقه کارگری اوکراین به کارگران بلاروس !

مراقب خانه خود باشید .سرنوشتی که برای برادرتان دراوکراین بوجود آمد تجربه نکنید!

ما ، کارگران بزرگترین منطقه خارکف وماریوپول در اوکراین  بنام  « ایلیچ » در رابطه با وقایعی که در روزهای اخیردر جمهوری شما رخ داده است تجارب خود را انتقال می دهیم.

از کارگران بلاروس تقاضا داریم  به تحریکات  دروغین به اصطلاح مخالفان معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری وارد نشوند هدف درپشت نا آرامی ها،  تخریب به نفع شرکتهای فراملیتی است که برای خصوصی سازی با تصرف کارخانه ها جمعی ازکارگران را به میدان رقابت کشانده اند .

انتخابات ریاست جمهوری یک امر داخلی رأی دهندگان بلاروس است و ما حق نداریم در این جا نظر خود را به شما تحمیل کنیم.

مشارکت شما در کنار اشوبگران مخالف سیاسی که با شعار تقلب در انتخابات 9 اوت سال جاری (2020) و تقاضای تجدید انتخابات ریاست جمهوری و به میدان راه یافتن ، نمونه غم انگیز کارگران اوکراینی ، تأیید کننده این امر است که ده ها هزار نفر از آنها به خیابان ها ریختند و پس…

Read more

واکسن ضد کرونا در روسیه به ثبت رسید

واکسن ضد کرونا در روسیه به ثبت رسید

روسیه خبر از امادگی دو هفته ای واکسن کرونا برای استفاده داد.

به گزارش اسپوتنیک وزیر بهداشت روسیه خبر از تولید نخستین بسته واکسن ضد کرونا  در طی دو هفته داد.

موراشكو اعلام نمود که در طی دو هفته آتی بسته هاي اول واكسن روسی ضد کرونا آماده و مورد استفاده قرار می گیرد.

پیش از این ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در تاریخ 11 اوت در نشست اعضای دولت اعلام کرد که واکسن ضد کرونا در روسیه به ثبت رسید.

وی در ادامه گفت:«تا آنجا که من می‌دانم امروز صبح، 11 ماه اوت روسیه اولین کشور جهان بود که واکسن ضد ویروس کرونا را به ثبت رساند».

از سوی دیگر، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی گفت که ما با مقامات روسی در تماس هستیم. بحث ها درباره واکسن کرونا است".

پوتین با اعلام رسمی ثبت واکسن کرونای روسی جهان را غافلگیر کرد

ولادیمیر پوتین امروز (سه شنبه) در جمع اعضای دولت گفت: تا آنجا که اطلاع دارم صبح امروز برای نخستین بار در جهان واکسن کرونا ثبت شد…

Read more

فاجعه بزرگ لبنان: حادثه یا جنایت؟

فاجعه بزرگ لبنان: حادثه یا جنایت؟

روزی که در تاریخ لبنان باقی می‌ماند: ۴ اوت / ۱۴ مرداد. دست‌کم دو انفجار مهیب در حد یک زلزله چهار ریشتری بندر بیروت ، شاهرگ اقتصادی لبنان را به لرزه درآورد. صدها نفر در این انفجارهای پیاپی مجروح و ده‌ها نفر کشته شدند. میشل عون ، رئیس جمهوری لبنان از یک فاجعه بزرگ سخن گفت. حسان دیاب، نخست وزیر از کشورهای دوست خواست که در کنار لبنان بمانند.

دلیل انفجار ابتدا مشخص نبود. برخی خبرگزاری‌ها گمانه‌زنی کرده بودند که ممکن است انفجار با دادگاه بین‌المللی بررسی قتل رفیق حریری، نخست‌وزیر اسبق مرتبط باشد. اما به تدریج مقامات امنیتی بلندپایه لبنان اعلام کردند که ابتدا در انباری در بندر بیروت در اثر وقوع انفجار حریقی رخ داد که سبب انفجار بزرگ‌تری شد. موج انفجار دوم به قدری مهیب بود که همه ساختمان‌ها در کانون انفجار خسارت دیدند. انفجار علاوه بر این کل بیروت را تحت تأثیر قرار داد. شیشه خانه‌ها و ویترین مغازه‌ها در سراسر شهر شکست و درها از جا کنده شد.  …

Read more

تضادی چشمگیر: کوبای سوسیالیستی در مقابل آمریکای امپریالیست

تضادی چشمگیر: کوبای سوسیالیستی در مقابل آمریکای امپریالیست

نوشته آرون کومار، عضو کمیتهٔ مرکزی و دفتر بین‌‌المللی حزب کمونیست هند (مارکسیست) 

در روز ۲۶ ژوییه  ۱۹۵۳(۴ مرداد ۱۳۳۲)، فیدل کاسترو و هم‌وطنانش در مرحله‌ای از مبارزهٔ خود علیه رژیم دیکتاتوری وقت کوبا، به پادگان مونکادا حمله کردند. اگرچه این تلاش ناکام ماند و فیدل دستگیر شد و عدهٔ بسیاری جان خود را از دست دادند، ولی این واقعه نقطهٔ مهمی در تاریخ انقلاب کوبا بود. این اقدام منجر به ایجاد جنبش ۲۶ ژوییه شد که سراسر کشور را در بر گرفت و به موفقیت مبارزات آتی چریکی مسلحانه به رهبری فیدل کاسترو، چه گوارا، رائول کاسترو، کامیلو سی‌ینفوگوس و دیگران کمک کرد.

مردم کوبا با رهبری این مبارزان انقلابی افسانه‌‌یی، دیکتاتور مورد حمایت آمریکا- باتیستا- را با موفقیت برکنار کردند و انجام تغییرات در کشور خود را آغاز کردند. پروژه‌ای که آنها پس از این پیروزی در سال ۱۹۵۹ آغاز کردند، تا کنون آزمون‌‌های بسیاری را با موفقیت پشت سر گذاشته و در تعهد خود به سوسیالیسم، انترناسیونالیسم، نوع‌‌دوستی و انسان‌‌دوستی سرسختانه ایستاده است. از روز نخست، آمریکا…

Read more

تقابل چین و آمریکا آینده مناسبات جهانی را در دهه آینده تعیین می کند

تقابل چین و آمریکا

آینده مناسبات جهانی را در دهه آینده تعیین می کند

جهان امروز و در هنگامه همه گیری بیماری کوید 19 (کرونا) که بر اساس منطق عقلی و توصیه های بهداشتی و پزشکی نیاز به همکاری و عزم جهانی جهت همبستگی بین المللی دارد، اما تابع یک روند تنازع در وضعیت افول اجتناب ناپذیر هژمونی حاکم بر نظم کنونی، به سمت یک واگرایی و حداقل چندقطبی شدن پیش می رود. بار دیگر یک “جنگ سرد” جدید بر مناسبات جهانی حاکم شده است که این بار با تلفیق با “جنگ تجاری” در دوگانه تنش چین و آمریکا و در مرتبه بعد همراهی روسیه با چین در مقابل نظم یکجانبه گرایی مسلط بر جهان که به نظم نوین آمریکایی موسوم است، روند متفاوتی را دنبال می کند. جهان کنونی هم اینک مشابه تحولات بعد از جنگ جهانی دوم و متعاقب آن شکل گیری اردوگاه سوسیالیستی، در شرایطی وارد این مرحله تاریخی شده است که بزرگترین هژمون جهانی (آمریکا) در مسیر افول هژمونی قرار گرفته و همین خصوصیت، موازنه دوران جنگ سرد قدیمی را دگرگون کرده است و نرمی از مناسبات را در حال شکل دادن است که تنازع محورهای رقیب را بیش از پیش پیچیده و چالش برانگیز کرده است. یک عامل تعیین کننده دیگر که در این مرحله بر روند تحولات تاثیر بزرگی می گذارد به حاشیه رفتن اتحادیه اروپایی و تشدید اختلافات این حوزه ژئوپلتیک با آمریکا می باشد که همواره متحدان سنتی همدیگر بوده اند و هم اکنون با سیاست جدید دولت “دونالد ترامپ” جهت در پیش گرفتن شعار “اول آمریکا” یا به تعبیری ناسیونالیسم سیاسی – اقتصادی آنان، منافع متحدین سنتی اروپایی خویش را هم به خطر انداخته است. در آمریکا و بسیاری از جوامع سرمایه این مرحله از تحولات تاریخی را بدون …

Read more

ترامپ دوست‌دار ثروتمندان و ناتوان در تامین معیشت مردم

برنی سندرز:

 ترامپ دوست‌دار ثروتمندان و ناتوان در تامین معیشت مردم

درحالی که گزارش‌ها حاکی از وضعیت وخیم معیشت شهروندان آمریکایی دارد، برنی سندرز سناتور ضدسیاست‌های سرمایه‌داری، مسئولان آمریکایی به ویژه جمهوریخواهان را به بی‌کفایتی متهم و در توئیتر نوشت: اکنون آمریکایی‌ها درمانده از تامین مایحتاج خانواده‌های خود شده و این کشور با بحران بی‌سابقه‌ای مواجه است.

به گزارش ایرنا، سناتور ایالت ورمونت و فردی که دو دوره پیاپی نامزد ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات شده، در رشته توئیتی به انتقاد از وضعیت دشوار اقتصادی و معیشتی در آمریکا پرداخت.

سندرز در حساب توئیتر خود نوشت: مردم سرگردان از این که چگونه باید خانواده‌های خود را تامین غذا کنند درحالی که «میچ مک کانل» و دیگر سناتورهای جمهوریخواه طی دو ماه و نیم گذشته هیچ کاری دراین زمینه (در مجلس سنا) نکرده‌اند.

این سناتور کهنه کار ایالت ورمونت در ادامه در انتقاد از نظام سرمایه …

Read more

جهان در آستانه از هم پاشیدگی است

دبیرکل سازمان ملل:

جهان در آستانه از هم پاشیدگی است

۲۶ ثروتمند جهان به اندازه نیمی از کل انسان‌های دنیا پول دارند.

یورونیوز : آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحده روز شنبه هشدار داد که جهان «در آستانه از هم پاشیدگی» هستیم.
وی شنبه ۱۸ ژوئیه (۲۸ تیر) در روز بین‌المللی نلسون ماندلا در کنفرانسی ویدئویی تاکید کرد که تنها « با یکدیگر می‌توانیم تهدید مشترک کووید-۱۹ را دفع کنیم.»
وی قدرت‌های جهانی را به نادیده‌ گرفتن نابرابری‌ها در نهادهای بین‌المللی متهم کرد اما گفت که همه‌گیری ویروس کرونا «فرصتی عمومی» برای ایجاد جهانی برابرتر و پایدارتر فراهم کرده است.
وی افزود که کووید-۱۹ در حال نمایان کردن نابرابری‌های عمیق است و گفت: «ضروری است که از طریق یک قرارداد اجتماعی برای دورانی جدید با این همه‌گیری نابرابری مبارزه کنیم.»
وی با اشاره به این نکته که بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ نقش مهمی در برجسته کردن نابرابری‌های رو به رشد داشته است، به افسانه در یک کشتی بودن همه انسان‌ها پرداخت: «در حالیکه همه…

Read more

هشدار سازمان ملل: رشد «سرسام آور» گرسنگی

هشدار سازمان ملل: رشد «سرسام آور» گرسنگی

سازمان ملل با انتشار گزارشی از وضعیت دسترسی به غذا در جهان اعلام کرد شمار گرسنگان در جهان در سال ۲۰۱۹، ۱۰ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است. پنج آژانس سازمان ملل هشدار داده‌اند که عالمگیری ویروس جدید کرونا درسال جاری، ممکن است تا ۱۳۰ میلیون نفر دیگر را به ورطه گرسنگی بکشاند. در شرایط کنونی دست کم از هر ۱۱ نفر یکی دچار سوءتغذیه ناشی از فقر است.

تصویری از صف غذا دریکی از مناطق زاغه نشین در هند – برمبنای ارقام سازمان ملل درباره پراکندگی جغرافیایی گرسنگی، آسیا بیشترین تعداد گرسنگان را با رقم تخمینی ۳۸۱ میلیون نفر (۸,۳ درصد جمعیت) در خود جای داده است. (

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس سازمان جهانی غذا، برنامه جهانی غذا، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف)، سازمان بهداشت جهانی و صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی دوشنبه ۱۳ ژوئیه/۲۳ تیر در گزارش سالانه سازمان ملل از «وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان» نسبت به رشد هولناک و فراگیرشدن گرسنگی در جهان هشدار دادند. در این گزارش آمده است: اطلاعات جمع‌آوری شده برپایه چشم‌انداز اقتصادی جهان نشان می‌دهد که همه‌گیری کرونا در سال جاری «۸۳ می…

Read more

آکسفام: گرسنگی بیش از کرونا قربانی خواهد گرفت

آکسفام: گرسنگی بیش از کرونا قربانی خواهد گرفت

در سراسر جهان همه‌گیری ویروس جدید کرونا میلیون‌ها نفر را در آستانه قحطی و گرسنگی قرار داده است. آکسفام پنجشنبه ۹ ژوئیه/ ۱۹ تیر در گزارشی اعلام کرد که تعداد کسانی که در سال ۲۰۲۰ در اثر گرسنگی جان خود را از دست می‌دهند، از تعداد جانباختگان ویروس کرونا پیشی می‌گیرد.

آکسفام، یکی از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، که مقر اصلی آن در نایروبی، پایتخت کنیا است.

سازمان امدادرسانی آکسفام در گزارش خود می‌گوید در سال جاری ۱۲۱ میلیون نفر به دلیل تأثیرات اجتماعی و اقتصادی بیماری کویید ۱۹ از جمله بیکاری جمعی، کمبود مواد غذایی و کاهش کمک‌های مالی، ممکن است در آستانه قحطی قرار گیرند.

اکسفام هشدار می‌دهد که تا پایان سال، به دلیل گرسنگی ناشی از تبعات کرونا، ممکن است روزانه ۱۲ هزار تن در جهان جان‌شان را از دست بدهند. این شمار بالای مرگ اگر رخ دهد، از مرگ مستقیم به دلیل خود ویروس بالاتر خواهد بود.…

Read more

چین کشوری که هر سال یک "لندن جدید" می‌سازد

چین کشوری که هر سال یک "لندن جدید" می‌سازد

گفته می‌شود که در دهه جاری نیمی از ساختمان‌های جدید دنیا در چین ساخته خواهد شد، سی‌سی ژنگ، خبرنگار علمی می‌پرسد این کشور چطور می‌تواند ساختمان‌های بهتری بسازد؟

در شمال پکن، در جایی که با استادیوم ملی چین موسوم به "لانه پرنده" فاصله زیادی ندارد، یک ساختمان چهار طبقه نارنجی رنگ به چشم می‌خورد. این ساختمان از نظر نمای ظاهری تفاوت زیادی با سایر ساختمان‌های واقع در محوطه آکادمی بررسی‌های ساختمانی چین، یا میلیون‌ها ساختمان دیگری که هر سال در این کشور احداث می‌شود ندارد. ولی این ساختمان تنها با یک پنجم کل انرژی که سایر ساختمان‌های اداری و دفتری مشابه در پکن، مصرف می‌کنند، اداره می‌شود.

طبق برخی محاسبه‌ها در دهه آینده تقریبا نیمی از ساختمان‌های جدید دنیا در چین احداث خواهد شد. سطح زیر بنای ساختمان‌های جدید چین هم اکنون بالغ بر دو میلیارد متر مربع است - که اگر کل سطح زیربنای یکی از این ساختمان‌ها را در یک طبقه واحد قرار دهیم مساحت به دست آمده برابر با ۱.۳ درصد مساحت تمام لندن خواهد بود. این یک رقم باورنکردنی است به خصو…

Read more

همکاری بین‌المللی برای تولید واکسن تنها یک حرف نیست بلکه راهی است برای بقای انسان‎ها

همکاری بین‌المللی برای تولید واکسن تنها یک حرف نیست

بلکه راهی است برای بقای انسانها

در پی شیوع کرونا در سراسر جهان، شبکه سی جی تی ان چین مصاحبهای اختصاصی با دکتر سِت برکلی رئیس اتحادیه جهانی واکسیناسیون انجام داده که وی در آن ضمن قدردانی از تعهد چین برای گذاشتن واکسن کرونا در اختیار مردم سراسر جهان گفت، هرچند که در نشست  جهانی واکسیناسیون، رهبران 42 کشور جهان متعهد به شرکت در همکاری بینالمللی در زمینه یافتن و تولید واکسن کرونا شدند اما هیچ یک تا کنون به اندازه چین به این تعهد پایبند نبودهاند.

دکتر برکلی از طرف خودش و اتحادیه جهانی واکسیناسیون از همه کشورها خواست تا از چین الگو بگیرند و گفت که از نظر او همکاری بین‌المللی در زمینه تولید واکسن تنها یک حرف نیست بلکه راهی است برای بقای انسانها؛ چرا که هیچ کشوری به تنهایی نخواهد توانست در راه تولید واکسن به موفقیت برسد. اتحادیه جهانی واکسیناسیون، پایگاهی است برای حمایت از همکاری…

Read more

فعالیت های فرهنگی سازمان سیا*

فعالیت های فرهنگی سازمان سیا*

سؤنِر یالچین/ بهروز مطلب زاده

ابتدا یک اسم ...
نامش «فورت وانگلر».
نه فقط در آلمان ، بلکه در جهان یکی از کار آمد ترین رهبران ارکستربود. و بی هیچ شک و شبهه ای بهترین ادامه دهنده راه بتهوون. در دوران رایش سوم و زمان هیتلر ارکستر سمفونی دولتی برلین را بنیان گذاشت. کنسرت هایش، با حمایت و در پرتو صلیب شکسته نازی ها برگذار می شد. حامی اش گوبِلز، رئیس تبلیغات نازی ها بود.
در سال 1945وقتی ارتش ایالات متحده آمریکا وارد به برلین شد، کمیته ای برای شناسائی نازی ها تشکیل داد. یکی از موسیقی دان های آلمانی که توسط این کمیته مورد سئوال و جواب قرار گرفت، فورت وِانگلر بود.
او به همه پرسش های «اِستیو آمولد»، فرمانده معروف آمریکائی، با خونسردی کامل پاسخ داد و ادعاهای مبنی بر وابستگی خود به نازی ها را رد کرد.
فورت وانگلر، پس از پایان باز پرسی ها، در انتظار حضور در دادگاهی که مخصوص هنرمندان در برلین تشکیل شده بود ماند.…

Read more

آمریکا را بدون روتوش بشناسیم!

مدیر گروه حقوق دانشگاه تبریز :

آمریکا را بدون روتوش بشناسیم!

استاد حقوق دانشگاه تبریز می‌گوید: بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر جمعیت زندانیان آمریکا در سال 2017 بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است. در بسیاری از ایالات میزان حبس افزایش یافته و میزان زندانیان زن در طی سال‌های 1980 تا 2017،  750 درصد رشد داشته است.

غلامرضا حاجی نوری، مدیر گروه حقوق دانشگاه تبریز: در گزارش 2020 دیده‌بان حقوق بشر در مورد ایالات متحده آمریکا به مواردی از نقض حقوق بشر توسط دولت آمریکا اشاره شده است، از جمله اینکه در داخل آمریکا سیاست‌های ضدانسانی مهاجرتی، نژادپرستی، تبعیض نژادی، حجم وسیعی از زندانیان، ضعف مراقبت بهداشتی کافی، تهدید سلامتی مردم در اثر تاثیرات برخی صنایع و نبود نظارت دولت بر این صنایع و همچنین در خارج آمریکا کاهش همکاری در زمینه قدرت بخشی به توسعه حقوق بشر، تمسخر حقوق بشر بین‌الملل و همکاری با دولت‌های ناقض حقوق بشر درحالی‌که برخی کشورها را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده است.…

Read more

میلتون فریدمن "مکتب شیکاگو" را بهتر بشناسیم!

میلتون فریدمن "مکتب شیکاگو" را بهتر بشناسیم!

او میلتون فریدمن (1912-2006)، بنیانگذار و مروج اقتصاد بسیار جنجالی نولیبرالیستی و یکی از رهبران مکتب اقتصادی ضد بشری، معروف به "مکتب شیکاگو" است، که حاصل اندیشه تبهکارانه اش مرگ خاموش میلیونها تن از مردمان تنگدست و گرسته در جهان‌ است. افکار او به تنهایی سالانه بیش از تلفات انسانی ناشی از دو جنگ جهانی، توده های زحمت و کار را با داس فقر و گرسنگی راهی قبرستان می کند. او مجسمه و نماد جنایت تاریخ بشری در تمام دوران سرمایه داری است.‌

 مردی که شاید بیشترین کشتار را در تاریخ بشری سبب شد؛ با این وجود، طی ۴۰ سال گذشته، استاد اعظم دولتهای متوالی ایران، از جمله اقتصاددانان نولیبرال در اتاق بازرگانی و تیم اقتصادی دولت حسن روحانی، بوده است. او را بهتر بشناسیم:

 اندیشه اش در زمانی بسیار بیش از آدولف هیتلر، مرگ خاموش جامعه بشری را در پی داشته است.

افکار پیشینیان او و اندیشه امروزین او مسبب جنگ جهانی اول و دوم و تمامی کشتارها…

Read more

استقبال۱۳۰ کشور از پیشنهاد رئیس جمهور آذربایجان برای مقابله با ویروس کرونا

استقبال۱۳۰ کشور از پیشنهاد رئیس جمهور آذربایجان

برای مقابله با ویروس کرونا

"حکمت حاجی اف" دستیار رییس جمهوری آذربایجان گفت: تا به حال ۱۳۰ کشور از برگزاری اجلاس ویژه آنلاین مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای بررسی راهکارهای مقابله با ویروس کرونا استقبال کردند.

حاجی اف امروز (یکشنبه) در گفت وگو با خبرگزاری رسمی " آذرتاج " جمهوری آذربایجان خاطر نشان کرد: پیشنهاد برگزاری اجلاس ویژه آنلاین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سطح روسای جمهوری و نخست وزیران در اجلاس آنلاین چهارم ماه می (برابر ۱۵ اردیبهشت ماه) جنبش عدم تعهد از سوی "الهام علی اف" رییس جمهوری آذربایجان که ریاست دوره ای در این جنبش را بر عهده دارد، مطرح شد.

 دستیار رییس جمهوری آذربایجان با  اشاره به تهدیدات ناشی از شیوع  ویروس کرونا برای جامعه بشری و اقتصاد کشورها، گفت: مقابله با این پدیده خطرناک و رفع پی آمدهای آن نیاز زیادی به همبستگی جهانی دارد.

حاجی اف اجلاس آنلا…

Read more

سازمان بهداشت جهانی ارزیابی جدید درباره واکسن کرونا را اعلام کرد

سازمان بهداشت جهانی ارزیابی جدید درباره واکسن کرونا را اعلام کرد

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: واکسنی که شرکت «استرازینیکا» در حال ساخت آن است، به احتمال زیاد پیشروترین واکسن در جهان خواهد بود.

به گزارش مهر به نقل از آرتی، سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین ارزیابی خود درباره واکسن کرونا اعلام کرد که واکسن شرکت «استرازینیکا» که در حال ساخت آن است، به احتمال زیاد پیشروترین و پیشرفته‌ترین واکسن در جهان خواهد بود.

کارشناس ارشد سازمان بهداشت جهانی با اشاره به اینکه واکسن شرکت «مدرنا» هم از گزینه‌های احتمالی است، افزود: این واکسن با مرحله پیشرفتی که واکسن شرکت استروزینیکا به آن دست یافته، فاصله زیادی ندارد.

به گفته این مقام سازمان بهداشت جهانی، این سازمان در حال حاضر مشغول مذاکره با شماری از شرکت‌های داروسازی چینی درباره واکسن‌های احتمالی کووید ۱۹ است.

تا پایان ماه گذشته شمار مبتلایان روزانه کرونا در جهان تقریباً همواره زیر …

Read more

باید خسارت‌های تاریخی استعمار و نژادپرستی را جبران کنیم

باید خسارت‌های تاریخی استعمار و نژادپرستی را جبران کنیم

بعد از شکل‌گیری موج مبارزه با انواع تبعیض، باید نظام اقتصادی را تغییر داد. توماس پیکتی در یادداشتش برای روزنامه لوموند، پایه این دگرگونی را کاهش نابرابری‌ها می‌داند.

موج مبارزه علیه نژادپرستی و انواع تبعیض، مسئله‌ای اساسی را پیش کشیده است: مسئله پرداخت غرامت‌ها برای جبران گذشته استعمار و برده‌داری، که از قرار معلوم راه به جایی نمی‌برد. ولی موضوع هر اندازه پیچیده باشد، نه در ایالات متحده و نه اروپا نمی‌تواند تا ابد مسکوت بماند.

در پایان جنگ داخلی آمریکا، یعنی در ۱۸۶۵، آبراهام لینکلن، رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه، به برده‌های آزادشده وعده داد که پس از پیروزی «یک قاطر و ۴۰ جریب زمین» (حدود ۱۶ هکتار) دریافت خواهند کرد. فکرش این بود که این برده‌ها هم بابت دهه‌ها بدرفتاری و بیگاری که متحمل شده بودند غرامت بگیرند، و هم بتوانند به عنوان کارگران آزادشده آینده جدیدی برای خود بسازند. اگر این برنامه عملی شده بود، بازتوزیع اراضی در مقیاسی وسیع روی می‌داد که عمده هزینه‌هایش از بزرگ‌مالکان برده‌دار تأمین می‌شد…

Read more

سازمان ملل: شمار آوارگان جهان به حدود ۸۰ میلیون نفر افزایش یافت

سازمان ملل: شمار آوارگان جهان به حدود ۸۰ میلیون نفر افزایش یافت

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) گزارش داد: آوارگی اجباری جهان در سالی که گذشت، به طورعمده به دلایلی همچون جنگ، خشونت و پیگرد به حدود ۷۹.۵ میلیون نفر رسیده است.

به گزارش تارنمای سازمان ملل متحد، کمیساریا در تازه‌ترین گزارش خود که امروز (پنجشنبه ۲۹ خرداد) منتشر شد تاکید کرد، این ارقام نشان می‌دهد از هر ۹۷ نفر در کره زمین یک نفر مجبور به آوارگی شده است.

به گزارش ایرنا، این گزارش نشان داد، فقط در سال ۲۰۱۹ میلادی ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به شمار آوارگان جدید افزوده شده است.

فیلیپو گراندی رئیس کمیساریا در جمع خبرنگاران در سخنانی که تقریبا با روز جهانی آوارگان (۲۰ ژوئن – ۳۱ خرداد) مصادف شده، گفت: حدود ۸۰ میلیون نفر، بالاترین آماری است که از زمان گردآوری نظام‌مند چنین داده‌هایی به ثبت رسیده و البته نگران‌کننده است.

وی افزود: هر چند بی‌خانمانی همه کشورها را تحت تاثیر…

Read more

اتحادیه آفریقا دخالت‌های خارجی در لیبی را محکوم کرد

اتحادیه آفریقا دخالت‌های خارجی در لیبی را محکوم کرد

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا ضمن ابراز نگرانی شدید خود از ادامه بحران در لیبی، دخالت‌های خارجی در امور این کشور را که موجب وخامت شرایط بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی آن می‌شود، محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، شرکت‌کنندگان در نهصد و بیست و نهمین نشست عادی اتحادیه آفریقا در پایان با انتشار بیانیه‌ای نگرانی شدید خود را از ادامه درگیری‌ها در لیبی که به تضعیف تلاش‌های انجام شده برای مبارزه با کوئید ۱۹، وخامت شرایط ناپایدار اجتماعی و اقتصادی در این کشور و نیز وخامت مشکلات مهاجران و پناهجویان منجر می‌شوند، ابراز کردند.

این نهاد آفریقایی که الجزایر ریاست نشست‌های آن در ماه ژوئن را بر عهده دارد، بار دیگر دخالت‌های خارجی در مسایل مربوط به صلح و امنیت را که موجب تضعیف حاکمیت ملی و تلاش‌ها برای برقراری صلح می‌شوند، به شدت محکوم کرد.

Read more

جان بلامي فاستر و نفت شيل

جان بلامي فاستر و نفت شيل

درست در لحظاتي که اين يادداشت را تهيه مي‌کنيم، بهاي معاملات آتي نفت خام «وست تگزاس» براي سررسيد ماه مه، به منفي 37،63 دلار در هر بشکه رسيده است. اين، بيشترين سقوط قيمت ثبت شده تاکنون، و در زماني است که فروشندگان به خريداران التماس مي‌کنند تا نفتشان را ببرند. بهاي معاملات آتي براي تحويل در ژوئن، زير 20 دلار در هر بشکه خواهد بود، که کمتر از يک-سوم قيمت در همين دو سال پيش است. (بلومبرگ؛ 20 آوريل 2020).

عرضۀ بيش از حد نفت در حال حاضر، نتيجة تکامل روش‌هاي توليد نفت شِيل است که آمريکا را تبديل به بزرگ‌ترين توليد کنندۀ نفت و گاز جهان کرده است. اکنون، بدليل افزايش حجم توليد جهاني نفت، در کنار سقوط تقاضا به‌واسطۀ پاندمي کوويد-19، محتملاً شاهد خودکشي صنايع نفت شِيل آمريکا خواهيم بود، که حتي قبل از سقوط بهاي نفت هم صدمه ديده و با کوهي از بدهي روبرو شده بود.

بحران جهاني اضافه توليد، پيامد توافق روسيه و عربستان –بعنوان رهبر اوپک- با آمريکا –بعنوان بازيگر…

Read more