header photo

خبرهای خارجی

چشم‌انداز سفر «بشار اسد» به چین

چشم‌انداز سفر «بشار اسد» به چین

«شی جین پینگ»، رئیس‌جمهوری خلق چین بعدازظهر جمعه 22 سپتامبر (31 شهریور) با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه که برای شرکت در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی «هانگجو» در چین به سر می‌برد، دیدار و گفت‌وگو کرد. سران دو کشور در این ملاقات مشترکاً برقراری روابط مشارکتی و راهبردی چین و سوریه را اعلام کردند. این یک نقطه عطف مهم در تاریخ روابط دو کشور به حساب می‌آید. این دیدار در میانه تغییرات اساسی که در اوضاع خاورمیانه رخ داده،  توجه گسترده رسانه‌های چینی و خارجی را به خود جلب کرده است.

بحران سوریه بیش از 10 سال است که ادامه دارد و آسیب‌های جدی را برای مردم سوریه به همراه داشته است. شی جین پینگ در این دیدار خاطرنشان کرد که چین از سوریه در مقابله با مداخله خارجی و قلدری یکجانبه، حفظ استقلال ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی حمایت می‌کند. وی تاکید کرد پکن از سوریه در بازسازی، تقویت ظرفیت‌سازی ضد تروریسم و بهبود روابط با سایر کشورهای عربی پشتیبانی می‌کند.…

Read more

گروه 20 اقتصادی است یا ژئوپلتیکی؟

گروه 20 اقتصادی است یا ژئوپلتیکی؟

هرچند در نشست سران گروه 20 در هند بیانیه‌ای مشترک به منظور انتقاد از روسیه با اشاره به نام آن کشور منتشر نشد، اما این موضوع نمی‌تواند این واقعیت را پنهان کند که آمریکا مدام در تلاش بود تا مساله اوکراین، این موضوع ژئوپلتیکی را در دستورکار نشست گروه 20 در دهلی نو که سکویی اقتصادی محسوب می‌شود، بگنجاند.

تلاش آمریکا برای ژئوپلتیکی کردن سکوی گروه 20 از نشست اندونزی آغاز شده و تا نشست هند ادامه یافت. از پیش از برگزاری نشست هند، آمریکا مداما تلاش کرد تا دنیا را به وجود اختلاف میان اعضای گروه 20 متقاعد کند.

به علاوه آمریکا در نشست گروه 20، از پروژه‌ای مشترک به اتفاق هند، عربستان سعودی و امارات متحده عربی رونمایی کرد که از طریق راه آهن اروپا، خاورمیانه و جنوب آسیا را به هم متصل می‌کند.

این پروژه‌ای برای مقابله با ابتکار «کمربند و جاده» که توسط چین مطرح شده، تلقی می‌شود. البته آمریکا از اعتراف به این نکته خودداری می‌کند…

Read more

چرا آمریکا در سیاه‌نمایی چین تا این حد جنون‌آمیز عمل می‌کند؟

چرا آمریکا در سیاه‌نمایی چین تا این حد جنون‌آمیز عمل می‌کند؟

سیاه‌نمایی اخیر رسانه‌های آمریکایی درباره چین وارد فاز جنون‌آمیزی شده و این حس را به مردم القاء می‌کند که گویی در یک دام شیطانی گیر افتاده‌اند. در همین راستا اخیرا «لوجیاجوی» یکی از مرفه‌ترین مناطق کلانشهر شانگهای در یکی از گزار‌ش‌های نشریه آمریکایی «نیوزویک» به «شهر ارواح» تبدیل شد!

دوستان ایرانی و افغانستانی باید به خوبی با شانگهای آشنایی داشته باشند. شانگهای بزرگترین شهر چین و یک مرکز اقتصاد، امور مالی، تجارت، کشتیرانی و نوآوری فناورانه است. لوجیاجوی یک مرکز مالی بین‌المللی محسوب می‌شود. ساختمان‌های مدرنی مثل «برج مروارید شرق»، «مرکز مالی جهانی» و «برج جین مائو» در این منطقه قرار دارند. این منطقه یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی برای توریست‌هایی است که از سراسر جهان به شانگهای سفر می‌کنند

چند روز قبل یک کاربر سه عکس که در لوجیاجوی شانگهای گرفته شده بود را در شبکه اجتماعی ای…

Read more

گسترش بریکس امپراتوری ایالات متحده رامنزوی می کند!

گسترش بریکس امپراتوری ایالات متحده رامنزوی می کند!

روایت پردازان امپریالیستی می خواهند ثابت کنند که گسترش بریکس به معنای از دست دادن سلطه ایالات متحده نیست. آنان اعضای این گروه را به دلیل ناهمگونی درونی مستعد همپاشی می دانند و در گسترش بریکس بیش از حد مردداند. این بخش از انواع مدیران، به ذهن شان می رسد که پیش گویی کنند تا در چالشهای موثر بر امپراتوری شکاف ایجاد شود. داستان‌ها برای تضعیف روحیه حامیان ضد امپریالیستی طراحی می شود، حتی اگر نمایندگانی داشته باشند واقعگرا نیستند.

آرمانخواهان ضد امپریالیست گسترش بریکس را تاثیرگذارمی دانند. محققانی درحال بررسی موانع هستند. ما باید انتظارات خود را واقع بینانه کنیم.  این همان چیزی است که «ایواسمیت» با تفسیر در مورد آخرین نشست بریکس (22و24 اوگوست 2023) به ما کمک کرده است. اسمیت می نویسد بسیاری از اعضای این گروه با تهدید در جنگ هیبریدی هنوزمایل به پذیرش کامل نیستند. با این حال، آنچه درست است، تصمیمات محتاطانه صرفاً برای حرکت دراز مدت با هزینه کمتر. افرادی نیز درمورد موفقیت بریکس در پاسخ گزارش اسمیت تردید داشتند.…

Read more

پایان اجلاس سران بریکس در آفریقای جنوبی توافقاتی که حاصل شد!

پایان اجلاس سران بریکس در آفریقای جنوبی

توافقاتی که حاصل شد!

رهبران کشورهای بریکس پس از پایان اجلاس پانزدهم سران پنج کشور عضو این اتحادیه که طی آن شش کشور جدید به عضویت بریکس در آمدند، اعلامیه ژوهانسبورگ را تصویب کردند.

به گزارش اسپوتنیک، نکات اصلی در این اعلامیه از این قرار است:

گسترش اتحادیه

رهبران بریکس در مورد دستورالعمل ها، استانداردها و معیارهای گسترش اتحادیه خود به توافق رسیدند. آنها در مورد مرحله اول گسترش که به دنبال آن مراحل دیگر نیز خواهند بود، به اجماع رسیدند.

از سال 2024، شش کشور جدید شامل آرژانتین، مصر، ایران، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و اتیوپی به بریکس خواهند پیوست.

سیستم مالی

کشورهای بریکس به لزوم استفاده از سیستم های پرداخت جایگزین اشاره کردند. وزارتخانه های دارایی و بانک های مرکزی کشورهای عضو این اتحادیه موظف شدند به منظور افزایش ثبات نظام مالی جهانی، استفاده از پول ملی و "تعدادی از ابزارهای پرداخت" را در تسویه حساب ها بررسی کنند…

Read more

چرا نشست سران "بریکس" اهمیت دارد؟

چرا نشست سران "بریکس" اهمیت دارد؟

نشست آتی سران بریکس قرار است از ۲۲ تا ۲۴ اوت (۳۱ مرداد تا ۲ شهریور) در ژوهانسبورگ برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری آمریکایی یواس نیوز اهداف نشست آتی سران بریکس که قرار است جمهوری اسلامی ایران هم عضو آن شود، مهمترین تمرکز این نشست بهبود روابط اقتصادی و چگونگی افزایش جذب پول و وام‌دهی با ارزهای محلی در «بانک توسعه جدید» خواهد بود که به نوعی بانک بریکس به شمار می آید.

 در اجلاس سران گروه بریکس متشکل از اقتصادهای نوظهور بزرگ - برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، انتظار می رود سیریل رامافوزا رئیس جمهور آفریقای جنوبی، شی جین پینگ رئیس جمهور چین، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل و نارندرا مودی نخست وزیر هند حصور داشته باشد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به صورت مجازی در این اجلاس شرکت خواهد کرد و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه در ژوهانسبورگ نماینده او خواهد بود.

بر اساس…

Read more

پیترسیموننکو دبیراول حزب کمونیست اوکراین: «مافیای ایتالیا نعل کفش مافیای اوکراین نمی شود»

پیترسیموننکو دبیراول حزب کمونیست اوکراین:

«مافیای ایتالیا نعل کفش مافیای اوکراین نمی شود»

 ( دوستان بیائیم به لطف ابن گفتگوی مستند، آزمون بیشتری برکودتای اوکراین داشته باشیم . م)

چه کسی درقلب اروپا ازانتقام گیری فاشیستهای اوکراین سود می برد؟ چرا اوکراین به دژ مافیایی تبدیل شده است؟ اکنون موضع حزب کمونیست اوکراین چیست؟ ما دراین باره با «پیترنیکولایوویچ سیموننکو»، دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست اوکراین گفتگو کردیم.

 دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست کاتالونیا. نویسنده: آلبرت سانتین Albert Santin 

سئوال: پیترنیکولایویچ، از دوران جوانی خود بگوئید زمانیکه رهبرکومسومول بودید. چه تجربه ای به یادگار دارید؟

من در سال 1966 با اراده خود به کومسومول (سازمان جوانان لنینی)  پیوستم. از سال 1982 تا 1988  درسازمان جوانان اوکراین فعالیت کردم. دوران جالبی بود، خودشناسی درامورزندگی، درگیرشدن با واقعیت های اتحاد شوروی که مرزهای آن ازخاوردور تا غربی تعیین می شد. فعالیت کومسومول تاثیرگسترده ای درساختمان سوسیالیست داشت: آنها درساختن نیروگاه های هسته ای، متالورژی و معادن در دونباس، صنعت سبک (کارخانجا…

Read more

اختلاف در اوکراین پس از شکست ضدحمله جدی است

تحلیل نیوزویک:

اختلاف در اوکراین پس از شکست ضدحمله جدی است

ضدحمله مورد انتظار اوکراین تاکنون با شکست مواجه شده و نیروهای این کشور فقط توانسته‌اند با هزینه‌های گزاف وسعت محدودی از سرزمین‌ها را پس بگیرند و با گذشت ۶ هفته از عملیات‌ها، همچنان در شکست شبکه دفاعی روسیه ناکام مانده‌اند. دیوید برنان، خبرنگار نیوزویک در تحلیلی برای این نشریه نوشت ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین با یک انتخاب دشوار مواجه است؛ با تنی خسته و فرسوده ادامه دهد و نسبت به یک «شکست پرهزینه» خطر کند و یا جلوی ضرر اوکراین را بگیرد و «شکست مضر سیاسی» را بپذیرد.

منابعی مطلع به نیوزویک گفتند، عدم وجود پیشرفت باعث تشدید بحث‌های راهبردی در سطوح بالای دولت اوکراین شده است و برخی‌ها را در دفتر ریاست‌جمهوری در مقابل فرماندهی ارتش اوکراین قرار داده است. برخی مقامات اوکراینی خواستار تثبیت موفقیت‌های محدود کی‌یف و آمادگی جهت حملات مورد انتظار روسیه در پاییز و زمستان هستند؛ اما برخی چهره‌های دیگر، مثل ژنرال «والری زالوژنی» فرمانده نیروهای مسلح اوکراین می‌خواهند ادامه دهند…

Read more

آفریقا و استعمار نو فرانسه

آفریقا و استعمار نو فرانسه

در طول نیم قرن گذشته، فرانسه ۶٧ کودتای نظامی را در ٢۶ کشور در آفریقا رهبری کرده است.  ١۶ مورد از این کشورها کشورهایی هستند که نفوذ فرانسه هنوز در آنها وجود دارد.

در ١۴ کشور آفریقایی که زمانی مستعمره فرانسه بودند، «مالیات استعمار» وجود دارد.  فرانسه سالانه مبالغ هنگفتی از آنها دریافت می کند - حدود ۵٠٠ میلیارد دلار.

اینها شامل کشورهای آفریقایی می شود که تا سال ١٩۵٨ تحت ظلم و ستم فرانسه بودند، زمانی که مستقل شدند.

کشورهایی مانند بنین، بورکینافاسو، ساحل عاج، گینه، مالی، نیجر، سنگال، توگو، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، کنگو، گینه استوایی و گابن هنوز مالیات‌های استعمار را پرداخت می‌کنند.

جمعیت این کشورها ١٧۴ میلیون نفر، تولید ناخالص داخلی اسمی ١٩۶ میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی در قدرت خرید ۴١١ میلیارد دلار است.

فرانسه رسما به سیاست استعماری خود پایان داده است، اما به اصطلاح استعمار اقتصادی ١…

Read more

شعارامروزما: « زیر پرچم سرخ پیروزی- به سوی آینده» است!

شعارامروزما: « زیر پرچم سرخ پیروزی- به سوی آینده» است!

سرگئی سیرانکوف: دبیر دوم کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس، معاون نمایندگان مجلس ملی در کنفرانس بین المللی علمی-عملی درسخنرانی "تئوری با عمل در فرآیند انتخابات" که انتشارمطبوعاتی یافت گفت:

پایگاه ایجاد شده حزب کمونیست یک پایه کارگری، وپایه  دیگردهقانی است. ما متقاعد شده ایم که انتخاب آنان درسطح شوراها براساس برنامه سیاسی پیش ازانتخابات، ثبات در جامعه، وحدت درشاخه های قدرت، استحکام در اجرای برنامه رئیس جمهورالکساندر لوکاشنکو را تضمین می کند.

 (به امید اینکه گزارش انتشاریافته بتواند کمکی به تجربه پژوهشگران ترقیخواه وچپ فارسی زبان  نماید- م)

رفقای عزیز! رئیس جمهورالکساندر گریگوریویچ لوکاشنکو وظیفه بسیارمهمی را برای جامعه مدنی در بلاروس تعیین می کند- احیای سیستم حزبی. در این راستا، به درستی از احزاب می خواهد نه تنها پروژه امیدوارکننده برای توسعه اجتماعی-اقتصادی پیشنهاد دهند، بلکه در اجرامشارکت فعال داشته باشند…

Read more

6 آگوست؛ سالروز حمله اتمی آمریکا به هیروشیما

6 آگوست؛ سالروز حمله اتمی آمریکا به هیروشیما

به گزارش اسپوتنیک، روز 6 آگوست در جهان، روز هیروشیما و "روز جهانی منع سلاح های هسته ای" نامگذاری شده است. در چنین روزی در سال 1945 هواپیماهای آمریکایی شهر هیروشیما ژاپن را بمباران کردند. آماده سازی برای استفاده جنگی از بمب اتمی در تابستان 1944 آغاز شد.

در طول ماه می تا ژوئن 1945، گروه هوانوردی ترکیبی 509 آمریکا وارد جزیره تینیان در جزایر ماریانا در اقیانوس آرام شد. در 25 ژوئیه 1945، رئیس جمهور ایالات متحده، هری ترومن، دستور بمباران یکی از اهداف زیر را تصویب کرد: هیروشیما، کیوتو، کوکورا، نیگاتا یا ناکازاکی.

در 6 آگوست 1945، سه هواپیمای شناسایی هواشناسی در جلوی هواپیمای حامل B-29 Enola Gay ("Enola Gay") به فرماندهی سرهنگ پل تیبتس وارد مناطق تعیین شده شدند. در فاصله شش تا هفت کیلومتری هواپیمای حامل، یک هواپیما با تجهیزاتی پارامترهای یک انفجار هسته ای را ثبت می کرد و یک بمب افکن 70 کیلومتر دورتر پرواز می کرد تا از نتایج انفجار عکس بگیرد…

Read more

جنگ راه کار جدیدی برای گسترش پیمان نظامی ناتو

دکتر محمد حسین یحیایی

جنگ راه کار جدیدی برای گسترش پیمان نظامی ناتو

ماه ها است جنگ بین دو کشور همسایه، با فرهنگ مشترک و نزدیکی های فراوان همچنان ادامه دارد و در افق و آینده نزدیک پایانی برای آن مشاهده نمی شود، از یک سو اوکراین با سلاح های مدرن پیمان نظامی ناتو و کشور های همسوی دیگر آن مجهز می شود و از « زلنسکی » قهرمان ساخته و تقدیر می کنند ، و حتی پا فراتر گذاشته فدراسیون روسیه را در گرداب جنگ گرفتار نشان می دهند و از سوی دیگر به تحریک روسیه با گسترش ناتو به مرز های آن با سلاح های پیشرفته تهاجمی ادامه می دهند. در این جنگ ویرانگر تاکنون هزاران نفر از هر دو سو کشته شدند و میلیون ها اوکراینی در درون و یا برون کشور آواره و سرگردان گشتند ، هرچند ثروتمندان اوکراین را باکی نیست زیرا بعد از فروپاشی شوروی به اندوخته میلیون ها شهروند شوروی با ساخت و پاخت و تشکیل مافیای سیاست و اقتصاد دست یافتند و به آن بی رحمانه دستبرد زدند، در همان نخستین روز های جنگ به کشور های دیگر رفتند و خانه های لوکس خریدند و از آنجا تهیدستان را به جنگ با روسیه فرا خواندند و ترغیب کردند تا جنگ طولانی تر شود، همزمان با تبلیغات وسیع تعدادی از جوانان ساده لوح اروپایی را با گرایش های راست افراطی و نازی پرستی و فاشیستی به جنک با روسیه تشویق کردند،.از سوی دیگر امپراتوری رسانه ای غرب و ایالات متحده آمریکا در بوق و کرنا دمیدند که شکست فدراسیون روسیه عنقریب است و جنگ با پیروزی اوکراین به پایان خواهد رسید، همسو با آن اندیشکده ها و انستیتوهای گوناگون در اروپا و آمریکا پروژه های نوینی مطرح کردند تا پایان فدراسیون روسیه را جشن بگیرند. در این راستا اندیشکده و ان…

Read more

۸۹ درصد کل فقرای ایران از شاغلان هستند

۸۹ درصد کل فقرای ایران از شاغلان هستند

شریف‌ترین، داناترین و زحمتکش‌ترین مردمان مملکت جزء معترضین هستند

بنیان همه گرفتاری‌ها، ضعف اندیشه‌ای است. ما همواره در طول تاریخ کشورمان، تک‌ستاره‌های بزرگی داشته‌ایم اما آنچه که تغییر اعتلابخش و توسعه‌ای را محقق می‌کند، ناظر بر یکپارچه‌سازی دانش‌های پراکنده و هویت جمعی بخشیدن به دانش‌های یکپارچه است. تا امروز هیچ سازوکار نهادی برای این دو مساله حیاتی در حیطه اندیشه‌ای در ایران، مشاهده نمی‌شود! جزیره‌هایی وجود دارند که در حیطه تخصصی خود چیزهای بسیاری می‌دانند، اما در مسیر اعتلای جامعه از قدرت چانه‌زنی بایسته برخوردار نیستند.

«فرشاد مومنی» استاد اقتصاد دانشگاه علامه با بیان این مطلب در جمع پژوهشگران پژوهشگاه نیرو گفت: همواره ساختار قدرت در ایران دل‌نازک بوده است. اگر بدانیم این ضعف آگاهی، مساله‌ای است که چند صد سال تکرار شده، هضم آن راحت‌تر می‌شود و امید بیشتری به جدی گرفتن آن ایجاد می‌کند. آنها که بدون آگاهی از وضع مطلوب، نظم قبلی را بر زمین زدند، با خشونت‌هایی که برای اعمال نظم مورد نظر خود علیه یکدیگر اعمال کردند، به مراتب وضعیت را نسبت به گذش…

Read more

پیمان قاره آفریقا با روسیه در نظم جدید جهانی

پیمان قاره آفریقا با روسیه در نظم جدید جهانی

دومین مجمع اقتصادی و بشر دوستانه سران روسیه_ آفریقا ، در تاریخ 27 و 28 ژوئیه (پنجم و ششم مرداد ماه) در سن پترزبورگ روسیه برگزار گردید.

دومین مجمع اقتصادی و بشر دوستانه سران روسیه_ آفریقا ، در تاریخ 27 و 28 ژوئیه ( پنجم و ششم مرداد ماه) در سن پترزبورگ روسیه با حضور پر رنگ هفده رئیس جمهور ، پنج نخست وزیر، چهار رئیس دولت و یک رئیس پارلمان و همچنین رئیس اتحادیه آفریقا و نمایندگانی در سطح وزیر و سایر مقامات ملی از چهل و نه کشور قاره آفریقا و همچنین صدها سرمایه گذار، فعال سیاسی، فرمانده نظامی و امنیتی، چهره های برتر رسانه ای و هنری، شخصیت های اثر گذار ملی و فرا ملی، فعالان محیط زیست، برگزیدگان فعالیتهای عام المنفعه و بشر دوستانه، رهبران جوان ، نخبگان فرهنگی، نمایندگان رسانه های اثر گذار، نمایندگان سازمان های مردم نهاد و... برگزار گردید.

اجرای موفق و پر شور این اجلاس و مصوبات ، معاهدات، قراردادهای دو و چند جانبه متعدد آن و هم…

Read more

آمریکا نمی تواند برای همیشه جهان را فریب دهد

آمریکا نمی تواند برای همیشه جهان را فریب دهد

شایعه سازان آمریکایی ممکن است از توییت اخیر مورتن لوند ماتیسن، یک کارآفرین دانمارکی که 27 سال در چین زندگی و کار کرده، کمی ناراحت شده باشند، چون این شهروند دانمارکی پس از بازدید از صدها کارخانه در چین، در توییتی نوشت که هیچ مدرکی برای حمایت از ادعاهای «کار اجباری» و «به کارگیری کودکان کار» در چین پیدا نکرده است. مورتن برای تأکید بر نتیجه‌گیری خود، کلمات «هرگز»، «اجباری» و «کودک کار» را هم با حروف بزرگ نوشت.

تحلیلگر رادیو بین الملل چین می نویسد: شایعه سازی و شایعه پراکنی یکی از راهبردهای مهم آمریکا برای مبارزه با «دشمنان» خود است. حتی تأکید همیشگی چین بر توسعه مسالمت آمیز نیز مانع قرار گرفتن نام این کشور به عنوان «دشمن» در ذهن آمریکا نمی شود. از این رو، آمریکا شایعاتی در ارتباط با چین از جمله «کار اجباری»، «نسل کشی اویغورها»، «نشت ویروس از آزمایشگاه»، «بالون جاسوسی» و «فناوری 5 جی هواوی» را به منظور تضعیف اعتبار چین ساخته و پخش کرده است…

Read more

گنادی زیوگانف: میزبان سومین مجمع بین المللی اقتصادی Oryol اوریول

 گنادی زیوگانف: میزبان سومین مجمع بین المللی اقتصادی  Oryol اوریول

موضوع :"استقلال روسیه - بسیج اقتصادی تا دولت رفاه" ما به پیروزی نیاز داریم امیدواریم اوریول نقطه عطفی در سیاست مالی و اقتصادی ما باشد!!!

 خبرگزاری حزب کمونیست فدراسیون روسیه تائید می کند: دانشمندان، متخصصان، کارشناسان، معاونان سطوح مختلف وبرجسته ترین سیاستمداران دراین مجمع بین المللی شرکت داشته اند.

گنادی زیوگانف صدرکمیته مرکزی و رهبر فراکسیون حزب کمونیست در دومای دولتی اعلام نمود این مجمع برای یافتن راه‌ حلهای خروج از بحران درسیستم دولت و همچنین ارائه برنامه - انتقال آزمون های منحصربه ‌فرد حزب کمونیست  و دیگر نیروهای چپ میهنی است که سالها تحقیق وتجربه کره اند:

من می خواهم درآغاز سخنانم از مدیرت فرمانداری «آندری اوگنیویچ کلیچکوف» تشکر کنم، که به من توصیه کرد درمنطقه زادگاه ام اوریول کارکند. من به شخصه ازایشان سپاسگزارم و امروز خلاصه نتایج کار پنج ساله را اعلام می کنم.…

Read more

اضافه‌تولید و گرسنگی در جهان

اضافه‌تولید و گرسنگی در جهان

2.3 میلیارد نفر گرسنه در سایه‌ی تولید بیش‌ از اندازه‌ی غذا

مقدمه‌ی مترجم: ناموزونی، وابستگی، توسعه‌ی نابرابر و در نتیجه‌ی آن فقر و نابرابری اجتماعی درون و میان کشورهای جهان نتیجه‌ی اجتناب‌ناپذیر مدیریت اقتصادی و اجتماعی به روش سرمایه‌دارانه است. این مسئله در تمامی شئون زندگی اعم از مسکن، دستمزد، دسترسی به امکانات بهداشتی و … وجود دارد. مطلب پیش رو به بیان روش‌های مذکور در زمینه‌ی تولید و توزیع غذا می‌پردازد. الگویی که سود شرکت‌ها را جایگزین نیاز مردم می‌کند و در این راه از هیچ کاری حتی دور ریختن مواد غذایی مورد نیاز گرسنگان جهان هم ابایی ندارد.

باور عامیانه‌ای وجود دارد دال بر این‌که جمعیت زیاد به‌ ویژه در کشورهای کم‌توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته عامل اصلی گرسنگی و فقر آن‌هاست. آیا این باور عمومی را پژوهش‌های علمی هم ثابت کرده است؟ این مطلب با اشاره به سازوکارهای تولید مواد غذایی، قدرت‌های دخیل در این روند و بهره‌مندان از آن نشان می‌دهد آن‌چه امروز از آن با نام «بحران غذا» نام برده می‌شود آدرس اشتباهی است که توسط باورمندان به مدیریت موجود جهان داده می‌شود در حال…

Read more

سخنان رئیس جمهور چین در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

سخنان رئیس جمهور چین در نشست

سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

بعد از ظهر روز سه شنبه ۴ ژوئیه، شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین در بیست و سومین نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای شرکت و سخنرانی کرد.

به گزارش رادیو بین الملل چین: رئیس جمهور چین اظهار کرد، در این دوره از نشست شورای سران سازمان همکاری شانگهای، ایران به عضویت رسمی سازمان همکاری شانگهای در می آید و یادداشت تفاهم تعهدات بلاروس برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای نیز به امضا می‌رسد که نشانه‌ای از نشاط و انرژی خانواده بزرگ سازمان همکاری شانگهای است و به همین خاطر  به هر دو کشور تبریک می‌گویم.

شی جین پینگ با اشاره به تحولات و چالش‌های بی سابقه پیش روی جامعه بشری بر همبستگی، صلح و همکاری تاکید و خاطر نشان کرد که صلح، توسعه، همکاری و برد-برد، روند زمان است که نمی توان جلوی آن را گرفت.

رئیس جمهور چین عنوان کرد: ما باید با تقویت رایزنی و همآهنگی راهبردی، خواستار حل اختلاف…

Read more

رئیس سابق شورای روابط خارجی آمریکا: ایالات متحده جدی ترین خطر برای امنیت جهان است

رئیس سابق شورای روابط خارجی آمریکا:

ایالات متحده جدی ترین خطر برای امنیت جهان است

خبرگزاری شین هوا دوم ژوئیه گزارش کرد که ریچارد هاس همزمان با کناره گیری از ریاست شورای روابط خارجی ایالات متحده اظهار کرد که ایالات متحده جدیترین منشا بی ثباتی در سراسر جهان شده است.

او در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفت که پس از دو دهه اداره شورای روابط خارجی ایالات متحده، به این نتیجه نگران کننده رسیده است که جدی ترین خطر برای امنیت جهان در حال حاضر خود ایالات متحده است.

وی افزود: از هم گسیختگی نظام سیاسی آمریکا به این معناست که در آمریکا تهدید داخلی از تهدید خارجی پیشی گرفته است.

این روزنامه به نقل از هاس نوشت: ایالات متحده به جای اینکه قابل اعتمادترین لنگر در دنیای بی ثبات باشد، به جدی ترین منبع بی ثباتی و نمونه نامشخص دموکراسی تبدیل شده است.

رئیس سابق شورای روابط خارجی آمریکا گفت: وضعیت سیاسی داخلی ما نه تنها شرایطی است که دیگران نمیخواهند از آن الگوبرداری کنند، بلکه من همچنین فکر میکنم که درجه ا…

Read more

چالش شکاف‌ های اجتماعی در فرانسه

چالش شکاف‌ های اجتماعی در فرانسه

آنچه به درگیری‌های قومی و نژادی در فرانسه دامن زده، صرفاً عدم رعایت قوانین یا اعمال تبعیض در مورد مهاجران نیست بلکه نظام اقتصادی این کشور که مبتنی بر ایده‌های لیبرالیستی است، خود پدید آورنده مشکلات و چالش‌های بی‌شماری بوده است.

در پی کشته شدن یک جوان 17 ساله الجزایری به دست پلیس فرانسه، عرب‌ها و آفریقایی تبارهای ساکن این کشور تحت شعار "عدالت نیست، صلح نیست" به پاخاسته‌ اند و شعله خشم و نفرت خود را از تبعیض‌های قومی و نژادی گسترانده‌اند. برخی از سیاستمداران فرانسوی همچون اریک زمور، نامزد سابق ریاست جمهوری فرانسه که به جناح راست افراطی تعلق دارد، تأکید کرده که آنچه در حال وقوع است، بسیار بدتر از بحران سال 2005 است که ناآرامی ها حدود 3 هفته به طول انجامید و فقط حومه شهر پاریس را شامل می‌شد. در واقع اعتراضات فعلی، سراسر فرانسه را در بر گرفته است؛ زیرا اکنون مهاجران در همه نقاط این کشور حضور دارند و این مسئله می‌تواند فرانسه را تا آستانه یک جنگ داخلی پیش ببرد…

Read more

گنادی زیوگانف: درسهای اصلی از شورش« واگنر»

گنادی زیوگانف: درسهای اصلی از شورش« واگنر»

ارزیابی صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه ازپیامدهای سیاسی- نظامی شورش یوگنی پریگوژین و تشابهات تاریخی، چه درس های باید ازشرایط کنونی گرفت؟ مصاحبه ای که با «خبرنگاران آزاد»  صورت گرفت.

 متن گفتگو به پژوهشگران ترقیخواه فارسی زبان تقدیم می گردد:

  گنادی زیوگانف گفت:  روسیه درآخراین لحظات هفتگی خود استرس شدیدی را از سرگذراند. - همه ناگهان متوجه شدند، یک زندگی عادی و آرام  چقدرسریع می تواند پایان یابد. احساس کردم هرج و مرج و ناآرامی در خانه هرکدام ما نفوذ کرد.

شورشی که توسط افرادغیرمسئول با ابزار جاه طلبی به راه افتاد، در واقع امنیت کشور را به خطر انداخت. این رویداد که در پس زمینه جنگ آنگلوساکسون ها و ناتو به جهان روسیه بار دیگراعلام شد و درادامه درگیری خونین اوکراین برانگیخته شد، محکوم است.

توجه داریم در اتحاد شوروی، اوکراین موفق ترین جمهوری - یعنی یکی از مرفه ترین ، با تکنولوژی بالا، مطلوب برای زندگی مردم بود اکنون به…

Read more

در روسیه چه می گذرد؟

 

در روسیه چه می گذرد؟

متن کامل پیام پوتین خطاب به شهروندان روسیه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیامی خطاب به شهروندان روسیه ایراد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، پوتین گفت: هرکس آگاهانه راه خیانت، سیاه نمایی و شورش مسلحانه را آماده کرده باشد، به زودی مجازات خواهد شد.

متن کامل پیام رئیس جمهور روسیه چنین است: من شهروندان روسیه، پرسنل نیروهای مسلح، سازمان های اجرای قانون و سرویس های ویژه، به سربازان و فرماندهانی که اکنون در مواضع رزمی خود می جنگند، حملات دشمن را قهرمانانه دفع می کنند، مورد خطاب قرار می دهم. من این را می دانم و دیشب دوباره با فرماندهان همه جهات در اینباره صحبت کردم. من همچنین کسانی را مورد خطاب قرار می دهم که با فریب یا تهدید به یک ماجراجویی جنایتکارانه کشیده شدند و در مسیر یک جنایت جدی - شورش مسلحانه قرار گرفتند.

امروز روسیه در حال مبارزه سختی برای آینده خود است و تجاوزات نئونازی ها و اربابان آنها را دفع می کند. عملاً تمام ماشین نظامی، اقتصادی و اطلاعاتی غرب علیه ما است. م…

Read more

اتحاد برای نسل های آینده به منظور رسیدن به جهان عادلانه

اتحاد برای نسل های آینده به منظور رسیدن به جهان عادلانه

 مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ؛ جایگزین داووس غربی در نظم جدید جهانی

به گزارش اسپوتنیک؛ بیست و ششمین مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ 2023، با بیش از هفده هزار نفر شرکت کننده از یکصد و سی کشور جهان، و به عبارتی با سه هزار شرکت کننده بیشتر از اجلاس قبلی در سال 2022، در حالی با استقبال پرشور و حضور میهمانان ویژه آغاز به کار کرده است که با توجه به تلاش های فراوان آمریکا و متحدان غربیش برای تلاش به منظور تحریم و انزوای اقتصادی و سیاسی روسیه، می توان مجدد تاکید نمود که تمام تلاش های ساکنان کاخ سفید و تروئیکای اروپایی علیه روسیه همچون بومرنگی صرفا، اثر عکس بر تحریم کنندگان غربی گذاشته و امسال مجمع بیست و ششمِ سن پترزبورگ پر رونق تر و موثر تر از اجلاس های سالیانه مجمع اقتصادی داووس سوئیس که نماد اقتصاد یکجانبه گرایانه غربی است شده، به عبارتی کشورهای جهان در نظم جدید جهانی بی توجه به سیاست های سلطه طلبانه و استعمارگرایانه آمریکا و شرکای محدود اما مغرور غربیش، به دنبال شریک و رفیقِ قابل اعتماد، مدرن و توسعه یافته ای همچون روسیه در نظم جدید جهانی هستند و حضور چشمگیر مقامات ارشد سیاسی، اقتصادی، کارآفرینان، تحلیلگران، دانشمندان علم اقتصاد، سرمایه گذاران، اندیشمندان، رسانه های مستقل و سایر افراد موثر و تاثیر گذار در حوزه سیاسی و اقتصادی جهانی در این اجلاس گواه نمایانی از موفقیت چشمگیر روسیه در عبور از سیاست های تحریمی غرب و تبدیل شدن به قطب محوری اقتصادی برای اقتصادهای نوظهور و توسعه یافته در جهان چند جانبه گر…

Read more

اهمیت بریکس در نظام بین المللی جدید

اهمیت بریکس در نظام بین المللی جدید

مجموعه بریکس اعلام کرد که به زودی در تابستان پیش رو اعضای پنجگانه این تجمع بین المللی در آفریقای جنوبی در سطح سران اجلاسی برگزار خواهند کرد و در باره نحوه همکاری داخلی میان اعضای این مجموعه ، همکاری با دیگر تجمع های بین المللی و نیز بررسی درخواست عضویت بیش از بیست کشور دیگر تصمیمات مهمی خواهد گرفت.

این مجموعه از چهار کشور در سال 2006 با نام بریک اعلام موجودیت کرد که از حروف اول کشورهای برزیل، روسیه، هند، و چین تشکیل شده بود و این سازمان در سال 2009 با پیوستن آفریقای جنوبی به بریکس تغییر نام داد و قرار بود دربرگیرنده کشورهای در حال توسعه باشد که فرآیند رشد اقتصادی در آنها شتاب بالایی دارد.

از زمان تاسیس تاکنون این مجموعه نو ظهور 14 اجلاس برگزار کرده که اولین آن در روسیه بود و آخرین آن در سال گذشته در چین برگزار شد. این مجموعه از ابتدا تقریبا نیمی از جمعیت جهان و 30% از تولید ناخالص آن را در اختیار داشت اما اکنون به علت رشد پر شتاب این کشورها تقریبا 40% تولید ناخالص جهانی را در اختیار دارند و با تاسیس بانک توسعه جدید (ان دی بی) در سال 2014 در…

Read more

تورم بی سابقه طی 8 دهه اخیر!

تورم بی سابقه طی 8 دهه اخیر!

با این واقعیت مطرح شده به وسیله یک نهاد حکومتی (بانک مرکزی) انسان به یاد آن ضرب المثل قدیمی می افتد:

 " خدا پدر مرده شور قبلی را بیامرزد"

ولی همیشه این ضرب المثل ها مصداقی با واقعیت ندارند، چون مرده شور قبلی این مرده شور فعلی را ساخته و پرداخته و با دستان نشست گوادلوپِ امپریالیستی و ارتشی که گوش به فرمان امپریالیسم بود نه دست نشانده های وطنی اش، به مردم ایران تحمیل کرده است تا انقلاب بزرگ مردمی ایران که جهان سرمایه داری را به وحشت انداخته و منطقه ی بزرگ انرژی جهان، خاورمیانه و شمال آفریقا را تحت تاثیر خود قرارداده بود در هم بشکند و به ضد خود بدل کند تا بسترِ نیست و نابود کردن  نیروهای بالنده جامعه پویای ایران را به دست واپس گرا ترین نگرش سده های میانه فراهم کرده باشند. ولی واقعیت امروز ایران بیان گر این حقیقت است که کشتار و سرکوب هرگز نمی تواند مانع سیرتحولات اجتماعی بشود. دیدیم که از آموزش دیده های همین ساحتار پوسیده دختران و پسران جوان در یک خیزش بزرگ واقعیت موجود نولیبرالی در حاکمیت و سیستم استبداد حاکم را به چالش مرگ و زندگی گرفتند، آن هم با دستان خالی؛ خیزشی که باز جهان را لرزاند و حاکمیت را به حیرت انداخت. این آن جبر گریزناپذیرپویایی سیر تحولات اجتماعی است، جبری که بر رغم آماده نبودن شرایط ذهنی جامعه برای تغییر بنیادی، حقیقت خود را عیان کرد. قدرت فیزیکی حاکمیت مستبد توانست به دلیل عدم وجود شرایط ذهنی جامعه، این خیزش را آرام کند ولی از این تحولات اجتماعی درسی نگرفت و هم چنان روند تعدیل ساختاری و خصوصی سازی ر…

Read more

سلطهٔ آمریکا و خطرهای آن گزارشی از وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین

سلطهٔ آمریکا و خطرهای آن

 گزارشی از وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین

ترجمۀ ح. کوشا

وزارت امور خارجه دولت چین در ماه فوریه امسال دربارهٔ سلطه‌جویی دولت‌های آمریکا در جهان و خطرهایی که این سلطه‌طلبی و هژمونی در پی دارد، گزارشی به زبان انگلیسی منتشر کرد. این گزارش در پنج بخش اصلی، یک مقدمه، و یک گفتار پایانی تنظیم شده است. پنج بخش اصلی به موضوع سلطه (هژمونی) سیاسی، اقتصادی، نظامی، فناوری، و فرهنگی آمریکا پرداخته است. در اینجا ترجمهٔ فارسی بخش‌هایی از آن گزارش را منتشر می‌کنیم.

در مقدمهٔ این گزارش آمده است: “»از زمان تبدیل شدن آمریکا به قدرتمندترین کشور جهان پس از دو جنگ جهانی و »جنگ سرد«، این کشور برای دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر، برای سلطه‌یابی در جهان و حفظ این سلطه و سوءاستفاده از آن، خرابکاری و نفوذ گسترده و پیشرفته [در کشورهای دیگر]، و راه انداختن جنگ به دلخواه خودش، گستاخانه‌تر عمل کرده است و به جامعهٔ بین‌المللی آسیب رسانده است…

Read more

نتیجه جنگ بشر دوستانه ناتو در یوگسلاوی

نتیجه جنگ بشر دوستانه ناتو در یوگسلاوی

۲۴ سال پیش در چنین روزی با تجاوز غیرقانونی ناتو به خاک یوگسلاوی اولین جنگ پس از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا آغاز شد.

نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که جرج بایدن از مهم‌ترین پیشنهاددهندگان این حمله بود و بارها در کنگره آمریکا از این طرح با قاطعیت دفاع کرد.

در طول این تجاوز، ناتو ۲۳۰۰ حمله هوایی به ۹۹۵ تأسیسات در سراسر کشور انجام داد و ۱۱۵۰ هواپیمای جنگنده آن حدود ۴۲۰۰۰۰ پرتابه با وزن کل ۲۲۰۰۰ تن از جمله تسلیحات اورانیوم ضعیف شده را بر یوگسلاوی فرو ریختند.

حدود ۴۰۰۰ تلفات تخمین زده شد که از این تعداد حدود ۳۰۰۰ غیرنظامی و ۱۰۳۱ نفر از نیروهای ارتش و پلیس بودند. ۸۹ کودک کشته شدند. بیش از ۱۲۰۰۰ نفر زخمی شدند که از این تعداد حدود ۶۰۰۰ غیرنظامی شامل ۲۷۰۰ کودک و ۵۱۷۳ سرباز و افسر پلیس بودند. ۲۵ نفر همچنان مفقود هستند.

در طی بمباران قلمرو جمهوری #صربستان، مهماتی که طبق #کنوانسیون_ژنو ممنوع شده است، به طور فراوان مورد استفاده قرار…

Read more

2 نشست مهم بین‌المللی با دو دیدگاه متفاوت از جهان

2 نشست مهم بین‌المللی با دو دیدگاه متفاوت از جهان

در هفته گذشته، دو نشست بین‌المللی پرمخاطب به ترتیب در چین و ژاپن برگزار شد که یکی بر وحدت و همکاری تأکید داشت و دیگری بر طبل تفرقه و تقابل می‌کوبید به گونه‌ای که تمایز آن ملموس بود.

از 18 تا 19 مه (28 تا 29 اردیبهشت)، اولین نشست سران چین و آسیای مرکزی در شهر «شی‌آن» چین برگزار شد. از 19 تا 21 مه (29 تا 31 اردیبهشت)، هم اجلاس سران G7 در هیروشیمای ژاپن برگزار شد. به دلیل همزمانی، بسیاری از رسانه‌های غربی در گزارش‌های خود به مقایسه این دو اجلاس پرداختند و گفتند که چین و آمریکا در این دو نشست درام تقابل را بازی کردند.

برای مثال، «نیویورک تایمز» گزارش داد که هدف از برگزاری اولین اجلاس سران چین و آسیای مرکزی «مقابله با نظم جهانی تحت رهبری ایالات متحده» و «تعمیق نفوذ چین در آسیای مرکزی» است. چنین اظهاراتی قدیمی و تکراری است و چیز جدیدی نیست. زیرا ترویج تقابل اردوگاهی روشی است که رسانه‌های غربی برای جلب توجه مخاطبان خود از آن بهره می‌برند.…

Read more

نشست سران چین و آسیای مرکزی با موفقیت پایان یافت

نشست سران چین و آسیای مرکزی با موفقیت پایان یافت

به گزارش رسانه های چینی؛ نشست سران چین و آسیای مرکزی چندی پیش با موفقیت در شهر «شی‌آن» چین برگزار شده و دستاوردهای مثبت را محقق ساخت. بسیاری رسانه‌ها در گزارش‌های خود اعلام کردند که این نشست سکوی خوبی برای تعمیق آتی همکاری همه جانبه کشورهای آسیای مرکزی فراهم کرده، مسیر آینده را تعیین کرده و یک رویداد مهم در دیپلماسی و همکاری چند جانبه بین چین و کشورهای آسیای مرکزی به شمار می‌رود.

کارشناسان سیاسی قزاقستان اعلام کردند که این نشست همکاری بین چین و قزاقستان را به سطحی جدید ارتقا داده است. بر اساس آمار، میزان تجارت دو کشور در سال گذشته از 31 میلیارد دلار فراتر رفت و انتظار می‌رود در آینده نزدیک این رقم به 40 میلیارد دلار ارتقا یابد.
رادیو و تلویزیون ملی قرقیزستان گزارش کرد که سران کشورها در فضایی گرم و ناشی از درک متقابل، دستاوردهای تبادلات دوستانه با چین و نیز تجربیات همکاری با منافع متقابل در ابعاد مختلف را به طور همه جانبه جمع‌بندی کرده و چندین سند همکاری را به امضا رساندند…

Read more

نشست اتحادیه عرب با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد

نشست اتحادیه عرب با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد

سران کشورهای عربی در پایان نشست خود، ضمن استقبال از توافق اخیر ایران و عربستان سعودی، خواستار افزایش تلاش‌های کشورهای عربی برای کمک به سوریه در غلبه بر بحران و ضرورت ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت آوارگان سوری شدند و بر توقف دخالت‌های خارجی در امور داخلی کشورهای عربی تأکید کردند.

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب برجسته‌ترین موضوع سی‌ودومین نشست سران کشورهای عربی بود. ولیعهد سعودی و پادشاه اردن از آن استقبال کردند. اسد از «فرصت تاریخی برای بازآرایی جامعه عربی» سخن گفت.

سی‌ودومین نشست اتحادیه عرب در بندر جده عربستان سعودی شامگاه جمعه ۲۹ اردبهشت / ۱۹ مه با انتشار بیانیه مشترکی پایان یافت.

این اجلاس که به ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برگزار شد، در بیانیه پایانی خود ضمن استقبال از توافق اخیر ایران و عربستان سعودی، خواستار افزایش تلاش‌های کشورهای عربی برای کمک به سوریه در غلبه بر بحران و ضرورت ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت آوارگان سوری شد و بر توقف دخالت‌های خارجی در امور داخلی کشورها…

Read more

قاره آفریقا در برابر جنگ سرد تحمیلی جدید امپریالیسم آمریکا از خود ایستادگی نشان می‌دهد

قاره آفریقا در برابر جنگ سرد تحمیلی جدید

امپریالیسم آمریکا از خود ایستادگی نشان می‌دهد

در کنفرانس امنیتی ماه گذشته در شهر مونیخ، آلمان، از سارا کوگونگلوا-آمادیلا (Saara Kuugongelwa-Amadhila)، نخست وزیر نامیبیا، دربارهٔ  چرایی تصمیم کشورش به دادن رأی ممتنع به قطعنامهٔ مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت روسیه به‌دلیل جنگ در اوکراین پرس‌وجو شد. کوگونگلوا-آمادیلا، اقتصاددانی که از سال ۲۰۱۸ / ۱۳۹۷ در این سمت بوده است، بر این تصمیم تأکید ورزید و از درپیش گرفتن آن کوتاه نیامد. او گفت: “ما در پی یافتن و پیش‌بردن راه‌‌هایی مسالمت‌آمیز برای این درگیری هستیم تا همه جهان و همه منابع آن به‌جای صرف شدن در خرید جنگ‌افزار، کشتار مردم و در واقع دشمن‌تراشی، بر بهسازی وضعیت زندگی مردم در سراسر جهان توجهی بیشتر داشته باشد.” او ادامه داد: “پولی که برای تهیه جنگ‌افزار هزینه می‌شود می‌تواند برای ترویج بالندگی در اوکراین، آفریقا، آسیا، در جاهای دیگر، در خود اروپا، و جایی که بسیاری از مردم در وضعیتی دشوار بسر می‌برند به‌کار گرفته شود…

Read more

آرای اردوغان همه را شوکه کرد

تحلیل گاردین از انتخابات ترکیه؛

آرای اردوغان همه را شوکه کرد

رقابت دوم قلیچدار اوغلو با اردوغان هنوز برگزار نشده اما ترکیبی از مزیت رئیس جمهور مستقر بودن و حرکتی که پیروزی حزب عدالت و توسعه در پارلمان ایجاد کرد، به این معنی است که اردوغان احتمالاً برای یک دوره پنج ساله دیگر حکومت خود را ادامه خواهد داد.

 به گزارش گاردین، در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در روز یکشنبه، به نظر می‌رسید که دلیل  های خوبی برای این باور وجود داشته باشد که رای‌دهندگان می‌خواهند به ناسیونالیسم اقتدارگرایانه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی این کشور پشت کنند.

اردوغان با اقدامی که در سال 2018 برای تصاحب همه قدرت انجام داد عملا به شکل گیری یک اپوزیسیون متحد علیه خود کمک کرد.  نظرسنجی‌ها حاکی از رقابت نزدیک بود، اما رقیب اصلی رئیس‌جمهور برای قدرت، کمال قلیچداراوغلو، به‌طور قابل توجهی جلوتر بود.  قلیچداراوغلو برای پرهیز از کشیده شدن انتخابات به دور دوم به رای بالای 50 درصد رای دهندگان نیاز داشت و شاید آرزوی قلبی او هم این بود که بتواند در همان دور اول کار را به پایان برساند…

Read more

اجبار خاورمیانه برای عمل به دستورالعمل های آمریکا غیرممکن است

اجبار خاورمیانه برای عمل به دستورالعمل های آمریکا غیرممکن است

پس از از سرگیری روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و ایران، اتحادیه عرب هفته گذشته با احیای عضویت سوریه موافقت کرد. در حالی که جامعه بین المللی موج آشتی در خاورمیانه را تشویق می کند، ایالات متحده آشکارا «انتقاد» کرده و مدعی شد که سوریه «نباید دوباره پذیرفته شود».

در واکنش به تحولات منطقه ای، بیل برنز، رئیس سیا، در سفری از پیش اعلام نشده به عربستان سعودی رفت تا «ناامیدی» واشنگتن را ابراز کند. برنز در گفت‌وگو با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، تاکید کرد که آمریکا نسبت به تصمیم‌های ریاض در مورد ایران و سوریه «غافلگیر» شده است. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده تصمیم گرفت تحریم های یکجانبه علیه سوریه را برای یک سال دیگر، تا 11 می 2024 تمدید کند.

در همین حال، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه، تمایل واشنگتن را برای ارتقای روابط خود با ریاض به سطح بعدی در دیداری «پربار» و «صریح» با ولیعهد سعودی ابراز کرد. آمریکا با بازی چماق و هویج، متکبرانه د…

Read more

به حکومت نظامی دراوکراین خاتمه دهید!

رهبرحزب کمونیست گرجستان:

 به حکومت نظامی دراوکراین خاتمه دهید!

تیمورپیپیا: رهبر کمونیست های گرجستان از اوکراینی ها درخواست کردحکومت نظامی درکی یف را به زیر بکشند.

تیمورپیپیا  رهبر جنبش سوسیالیستی ورهبرحزب متحد کمونیست گرجستان، در یک سخنرانی به اوکراینی ها و همفکران روسی ،به همکاران سیاسی در منطقه، درباره تجربه فعالین چپ در رژیم ساکاشویلی که درزندان های ویژه زیرسخترین شکنجه ها قرار داشته اند، مصاحبه ای با پورتال 36ON اختصاص داد:

تیمورپیپیا گفت: ما به نمایندگان مردم اوکراین توصیه می کنیم که تاریخ گرجستان پس ازاتحاد شوروی را با دقت بیشتری مطالعه نمایند. داستان به قدرت رسیدن نیروهای طرفدارآمریکا در گرجستان در سال 2003، با لفاظی آشکار گام به گام به ضد روسیه تبدیل شد ورژیم ساکاشویلی را به درگیری نظامی با روسیه کشاند.

اوکراین تاریخ پسا اتحاد شوروی درگرجستان را تکرارمی کند. تاریخی که به طرفداری از غرب و آمریکا درسال 2012برما تحمیل شد، مردم اوکراین نیز دردرجه اول باید خشم راعلیه حکومت نظامی  بکار…

Read more

9ماه مه، روزِ پیروزی بر فاشیسم

 9ماه مه، روزِ پیروزی بر فاشیسم

یکی از ارکان بسیار مهم هویتی روسیه، که در مقدمه قانون اساسی و همچنین در بندهای مختلف خصوصا ماده 67، صریحا به آن اشاره شده گرامیداشت یاد و خاطره نیاکانی است که عشق و احترام به میهن و باور به نیکی و عدالت را به نسل های بعدی روس منتقل کردند

9 ماه مه، امسال مصادف است با هفتاد و هشتمین سالروزِ پیروزی کامل و نهایی مردمِ اتحاد جماهیر شوروی، برآلمان فاشیستی نازی، همه ساله این روزِ بسیار مهم با برگزاری مراسم های با شکوهی در سراسرِ نه تنها خاک فدراسیون روسیه، بلکه بخش اعظمی از کشورهای جدا شده از شوروی و همچنین تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان که علاقه مندان به روسیه در آنجا سکونت دارند برگزار می شود.

شرکت کنندگان در این مراسمات با نصب روبان تاریخی ( نارنجی – مشکی) سنت جورج و با شعار (به یاد دارم و به آن افتخار می کنم) ضمن حمل تصاویر کشته شدگان این جنگ ، با میراث نسلی، هویتی، فرهنگی، تاریخی ، اجتماعی خود ( در راهپیمایی هنگ جاویدان و همچنین در کنار مراسم های رژه و...) تجدید میثاق کرده و ضمن گرامیداشت یاد میلیونها کشته شده جنگ جهانی دوم، هر ساله هم پیمان م…

Read more

چین نیروی کلیدی در ارتباطات جهانی

چین نیروی کلیدی در ارتباطات جهانی

به گزارش رسانه های چین؛ چین همواره نیروی کلیدی پیش برنده برای ارتباط متقابل جهانی بوده است. وضعیت چین از سال 2001 یعنی زمان پیوستن به «سازمان تجارت جهانی» در سیستم تجارت بین‌الملل به طور مداوم بهبود یافته است.

پژوهش «موسسه جهانی مک‌کینزی» درباره 30 زنجیره ارزش و حدود 6 هزار کالا نشان می‌دهد که روند جهانی‌شدن اقتصاد نه تنها معکوس نشده بلکه به طور مداوم در حال تکامل است. چین همواره نیروی کلیدی پیش‌برنده برای ارتباط متقابل جهانی بوده است.

طی چند دهه گذشته، جهان به شکل روزافزونی در هم تنیده شده است. امروز تمام کشورها از روابط نزدیک با همدیگر سود می‌برند و هیچ کشوری نمی‌تواند تنها به پیش برود.

در چند سال اخیر برخی از مردم این سوال را مطرح کرده‌اند که «آیا جهان در حال ورود به دوره غیرجهانی‌‌شدن است؟»

چین همواره نیروی کلیدی پیش برنده برای ارتباط متقابل جهانی بوده است. وضعیت چین از سال 2001 یعنی زمان پیوستن به «سازمان تجارت جهانی» در سیستم تجارت ب…

Read more

شکست سیاست خارجی آمریکا در همه زمینه ها

شکست سیاست خارجی آمریکا در همه زمینه ها

اسپوتنیک به نقل از جارد پترسون، مفسر "امریکن تینکر" می نویسد: و اینک یک خبر برای کسانی است که اطلاعات خود را در مورد اوکراین منحصراً از رسانه های دولتی ایالات متحده دریافت می کنند: آمریکا غرب را به فاجعه می کشاند. و اما حقایق اینگونه است.

اقتصاد روسیه در حال خوبی قرار دارد و به طور کامل نیازهای جامعه را برآورده می کند. از نظر تولید تجهیزات و تسلیحات نظامی به نظر می رسد از اوکراین و متحدانش پیشی گرفته است.

به دلیل سیاست آمریکا در قبال اوکراین، مخالفان اصلی آمریکا و قدرت های بزرگ روسیه و چین به هم نزدیک شده اند. در تاریخ دیپلماسی به سختی می توان یک سیاست احمقانه تر و ناقص تر یافت. اکنون مسکو و پکن واقعاً در عزم خود برای پایان دادن به "نظم بین المللی مبتنی بر مقررات" متحد شده اند. این نام بسیار ناجور است. چینی ها و روس ها مدت ها بر این باور بودند که در "نظم بین المللی مبتنی بر مقررات" آمریکا، مقررات را تعیین می کند و دستور می دهد و خود را از اجرای مقررات خود در زمان و مکان مناسب رها می کند. مثلاً در عراق، لیبی یا سوریه…

Read more

نئولیبرالیسم در مقابل عدالت اجتماعی: مبارزه سیاسی مدرن چگونه است

نئولیبرالیسم در مقابل عدالت اجتماعی:

مبارزه سیاسی مدرن چگونه است

آندری لازوتکین: نویسنده، روزنامه نگار، فارغ التحصیل ممتاز از دانشکده حقوق، متخصص در امور داخلی، کارشناس ارشد درعلوم سیاسی، عضو حزب کمونیست بلاروس.

بر خلاف تصور شهروندانی که شناختی از جامعه شناسی و علوم سیاسی ندارند، فاشیسم وجود دارد ودرتجدید حیات است. حتی فاشیسم کلاسیک اروپایی به طور کامل ازبین نرفت- برای مدت طولانی در اسپانیا و پرتغال بود. با این حال، فاشیسم در طبقه متوسط تا زمانیکه نظام سرمایه داری وجود دارد، دارای ایدئولوژی است. فاشیست های ایتالیایی در ردیف اول ودر صف های طولانی این رژیم  بودند اما اکنون درتغییر شکل و سنت نئولیبرالیسم در استانداردهای دوگانه مدرن قرارگرفته اند.

اگردیکتاتوری فاشیستی مبتنی برخشونت مسقیم به اصل فرقه‌ گرایی و تعصب بود، نئولیبرال‌ها  مبتنی برظرافت و دستکاری بر قدرت هستند. تفاوت نئولبیرالیسم و ​​سوسیال دموکراسی با فاشیسم دراین است که آنها تنها یک ایدئولوژی بین طبقه متوسط ​نیستند، بلکه ساختاری مبتنی بر دوگانگی اند.…

Read more

بیانیه حزب کمونیست پرتغال

بیانیه حزب کمونیست پرتغال:

تشدید و طولانی شدن جنگ اوکراین راهبرد رویارویی ایالات متحده

کمیته مرکزی حزب کمونیست پرتغال در نشست 2 آوریل 2023، اوضاع بین المللی را با تجزیه وتحلیل مبارزات پیش روی کارگران ومردم در کشورارزیابی کرد و تصمیمی با اتخاذ دستورالعمل هایی  در کنفرانس ملی حزب کمونیست برای سرعت بخشیدن به  مبارزه ارائه داد.

«ابتکار عمل را به دست بگیرید، حزب را تقویت کنید، به خواسته های جدید پاسخ دهید»

در متن دستورالعمل، بحران ساختاری سرمایه‌داری با عمیق ترشدن بی‌ثباتی وعدم اطمینان در وضعیت بین‌المللی مبارزات مردم وکارگران در روند سازماندهی مجدد مورد توجه قرار گرفت ونیروها ئیکه درسطح تحولات جهانی؛ در حوادث خطرناک مرتبط با تهاجم استثمارگرانه اقدام کرده اند مشخص شد.

کمیته مرکزی حزب کمونیست پرتغال همبستگی خود را با کارگران و مردمی را که در برابر استعمار، تجاوز و ستم امپریالیستی مقاومت می کنند و به مبارزه برای احقاق حقوق ادامه می دهند، به ویژه با کارگرانی که در رویدادهای مهم در اروپا شرکت جسته اند. از مبارزه عملی برای صلح…

Read more

چرا کشورهای خاورمیانه آشتی را به جای ادامه خصومت برگزیدند؟

چرا کشورهای خاورمیانه آشتی را به جای ادامه خصومت برگزیدند؟

در ادامه رویدادهای آشتی جویانه اخیر در خاورمیانه و در جریان اولین سفر وزیر خارجه سوریه به عربستان سعودی از سال 2011 میلادی تاکنون، مقامات دو کشور روز پنجشنبه از انجام اقدامات مربوط به بازگشایی سفارت‌ها و از سرگیری پروازها برای نخستین بار طی یک دهه گذشته خبر دادند.

جهان در سال 2023 شاهد یک نزدیکی و آشتی منطقه‌ای قدرتمند در خاورمیانه است. گام‌های آشتی جویانه به منظور عبور از موانع دیپلماتیک و پایان بخشیدن به اختلافات پیرامون چندین موضوع حساس یکی پس از دیگری برداشته می‌شوند که انتظار می‌رود این اقدامات تاثیر عمیقی بر خاورمیانه بحران‌زده داشته باشند.

عربستان سعودی و ایران در دهم مارس سال جاری و تقریبا پس از هفت سال قطع روابط تهران-ریاض، با وساطت چین برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی‌ سفارت‌ها و نمایندگی‌ها در عرض دو ماه به توافق رسیدند.

سپس «حسین امیر…

Read more

چرا مردم کشورهای خاورمیانه دیگر به آمریکا اعتماد نمی‌کنند؟

چرا مردم کشورهای خاورمیانه دیگر به آمریکا اعتماد نمی‌کنند؟

نظرسنجی انجام شده توسط موسسه «گالوپ»، یک سازمان بین‌المللی نظرسنجی، نشان می‌دهد که مردم کشورهای خاورمیانه دیگر به، به اصطلاح «تعهدات دموکراتیک» ایالات متحده اعتماد نمی‌کنند و اکثر مردم منطقه از ایالات متحده انتقاد می‌کنند که چرا به کشورهای دیگر برای تصمیم‌گیری درباره آینده سیاسی‌شان اجازه نمی‌دهد.

بر اساس گزارشی که در وب سایت «هیل» آمریکا در روز هفتم آوریل (18 فروردین) منتشر شد، نظرسنجی منتشر شده توسط گالوپ در همان روز نشان داد که 20 سال پس از آغاز جنگ عراق توسط ایالات متحده، 72 درصد از پاسخ دهندگان عراقی نسبت به قصد آمریکا در این جنگ تردید داشته و دیگر بر آن باور نیستند که هدف از تهاجم ایالات متحده به عراق، ساخت دموکراسی بوده باشد. پاسخ دهندگان ایرانی با 81 درصد بیشترین بی اعتمادی را به آمریکا از خود نشان دادند. در کشورهایی مانند یمن، پاکستان، لبنان، لیبی و افغانستان این نسبت بین 61 تا 68 درصد است.…

Read more

پیام اتحادیه‌های کارگری به نشست صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی؛ خصوصی‌سازی و حملات به حقوق اساسی کارگران را متوقف کنید!

پیام اتحادیه‌های کارگری به نشست صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی؛ خصوصی‌سازی و حملات به حقوق اساسی کارگران را متوقف کنید!

کنفدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (ITUC) ضمن تاکید بر این مطلب که باید در سیاست‌های اقتصادی جهانی که توسط این دو نهاد عمده سرمایه‌داری بین المللی تئوری‌پردازی می‌شود، اصلاحات گسترده‌ای صورت بگیرد، اعلام کرده است که خواسته‌هایی از این دو نهاد دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از ITUC، نشست بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی این هفته با شعار «اقدام جسورانه برای بهبود پایدار اقتصاد جهانی لازم است» برگزار شد

کنفدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (ITUC) ضمن تاکید بر این مطلب که باید در سیاست‌های اقتصادی جهانی که توسط این دو نهاد عمده سرمایه‌داری بین المللی تئوری‌پردازی می‌شود، اصلاحات گسترده‌ای صورت بگیرد، اعلام کرد خواسته‌هایی از این دو نهاد دارد

این بیانیه با اشاره به حملات فزاینده به حقوق …

Read more

آمار یکساله جنگ اوکراین

آمار یکساله جنگ اوکراین

21فوریه 2023 داده هایی از کمیسرعالی حقوق بشرسازمان ملل متحد انتشار یافت.

صلح وامنیت  و نتیجه جنگ در 12 ماه گذشته در اوکراین، حداقل 8006 غیرنظامی کشته و 13287 نفر مجروح شدند. این آمار را ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد بیان کرد

روز سه‌شنبه، کارشناسان دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل (OHCHR) داده‌هایی را درباره تلفات غیرنظامیان بین ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، زمانی که تهاجم (عملیات ویژه- م )تمام‌مقیاس روسیه به اوکراین آغاز شد، تا ۱۵ فوریه ۲۰۲۳ منتشر کردند. آنها تاکید کردند که تعداد واقعی قربانیان می تواند بسیار بیشتر باشد - هنوز همه داده ها به طور رسمی تایید نشده اند..

 درصد قربانیانی که جنسیت آنها قابل شناسایی است مرد61.1 و 39.9 درصد زن هستند. درنتیجه اقدامات487 کودک کشته و 954 نفر مجروح شدند.

ولکرتورک گفت: این ارقام که امروز منتشر شد، حکایت از تلفات و مصائب وارده به مردم از آغاز 24 فوریه 2022 دارد، که من از اوکراین بازدید کردم این داده ها فقط نوک کوه یخ است. تلفات غیرنظامیان غیرقا…

Read more

اقتصاد ایالات متحده در حال واژگونی است

اقتصاد ایالات متحده در حال واژگونی است

یک نشریه آلمانی با اشاره به تورم بالا و برخی تحولات جهانی به کاهش اعتماد جهانی به دلار اشاره کرده از کاهش جذابیت و قدرت واحد پول آمریکا در دنیا و تمایل کشورهای مختلف برای روی آوردن به ارزهای جایگزین خبر داد.

 روزنامه "ویرتشافتز ووخه" آلمان در مطلبی نوشت: افزایش قیمت طلا به‌نوعی رأی عدم اعتماد به دلار است. پول آمریکا به‌دلیل تورم بالا و گمانه‌زنی در مورد کاهش نرخ بهره، قدرت خرید و جذابیت خود را از دست می‌دهد و وضعیت آن به‌عنوان ارز برتر جهان به‌طور فزاینده‌ای زیر سؤال می‌رود.

در این مقاله که به‌قلم تورستن پولیت، اقتصاددان ارشد در معامله‌گر طلا دگوسا و شریک یک صندوق سرمایه‌گذاری و همچنین استاد افتخاری اقتصاد در دانشگاه بایروث آلمان نوشته شده است آمده است: تاریخ تکرار نمی‌شود و این مسئله در مورد بحران‌ها نیز صدق می‌کند و این همان چیزی است که آنها را خطرناک می‌کند. آنها (بحران‌ها) در جایی ظاهر می‌شوند که انتظارش را ندارید و حالا بحران دیگری در زمان حاضر در راه است و آن بحران دلار آمریکا. یکی از نشانه‌های این امر افزایش اخیر قیمت طلاست. اوایل هفته، پس از گزارش‌هایی مبنی بر کاهش فرصت‌های شغلی در ماه فوریه در ایالات…

Read more

چین مرکز ثقل دیپلماسی جهان

چین مرکز ثقل دیپلماسی جهان

در طول دو روز گذشته، صحنه دیپلماسی در پکن بسیار پر جنب و جوش بوده است؛ «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه، ‌«اوروسلا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا و وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی همگی به چین آمده اند و در پکن به سر می برند.

چرا وزرای خارجه ایران و عربستان به پکن رفتند؟

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران و «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان سعودی، امروز پنج شنبه، 6 آوریل برابر با 17 فروردین ماه، در پکن دیدار کردند. این اولین دیدار رسمی صورت گرفته بین وزرای خارجه این دو کشور در طول بیش از 7 سال اخیر است.

ایران و عربستان سعودی  در دو سوی  خلیج فارس قرار دارند و پرواز مستقیم بین این دو کشور، بیش از یک ساعت زمان می برد. اگر گفتگو در سایر کشورهای دیگر خلیج فارس مانند عراق برگزار شود، زمان سفر حتی کمتر از یک ساعت می شود. سؤالی که در این بین به ذهن مخاطب خطور می کند، این است که چرا وزرای خارجه ایران و عربستان، تمایل داشتند پروازی 8 الی 9 ساعته را پشت سر بگذارند تا اولین دیدارشان بعد از 7 سال را در پکن برگزار کنند؟…

Read more

آکسفام: افزایش بی سابقه فقر و گرسنگی در جهان

آکسفام: افزایش بی سابقه فقر و گرسنگی در جهان

جهان در بی‌عدالتی محض بسر می‌برد وتنها دگرگونی‌های ساختاری و مردمی می‌تواند جان صدها میلیون مردم گرسنه و فقرزده را از چنگال نئولیبرالیسم هار و درنده‌خوی فعلی نجات دهد و ثروت‌های انباشته در دست اقلیتی یک‌درصدی را عادلانه تقسیم کند.

آکسفام که بنیادی جهانی برای ریشه‌کن کردن فقر و گرسنگی در جهان است در ژانویه سال۲۰۲۳ گزارشی منتشرکرد. در این گزارش بر افزایش شدت و میزان فقر در جهان در کنار ثروتمندتر شدن ثروتمندان جهان تاکید شده بود. آکسفام در این گزارش گفته بود‌ که کاهش فقر در سال ۲۰۲۲ متوقف شده و بحران‌هایی مانند همه‌گیری کرونا و نیز حمله روسیه به اوکراین به روند ازدیاد فقر کمک کرده است و در عوض به تجمیع ثروت در دست اقلیت یک درصدی ثروتمند انجامیده است.

امانوئل اشمیت سخنگوی این بنیاد از شرکت‌ها و صاحبان ثروتمند آن‌ها خواسته بود تا برای کاهش فقر، سهم منصفانه‌ی خود را بپردازند…

Read more

"دکترین جدید" سیاست خارجی روسیه!

"دکترین جدید" سیاست خارجی روسیه!

روسیه در نظر دارد به منظور تسهیل انطباق نظم جهانی با واقعیت های جهان چندقطبی از بین بردن بقایای تسلط ایالات متحده و سایر کشورهای غیردوست در امور جهانی و ایجاد شرایط برای دست کشیدن از جاه طلبی های نو استعماری و هژمونیک هر کشوری را در اولویت قرار دهد.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور روسیه خبر داد که فرمانی در مورد تصویب "دکترین جدید" سیاست خارجی امضا کرده است.

نکات اصلی "دکترین جدید" سیاست خارجی روسیه:

روسیه ماهیت خود را به عنوان یک کشور با تمدن اصیل، یک قدرت گسترده در اوراسیا و اقیانوس آرام، سنگر جهان روسی، یکی از مراکز مستقل توسعه جهانی دارای نقش منحصر به فرد در حفظ تعادل قدرت جهانی و تضمین توسعه صلح آمیز و مترقی بشر تعیین کرده است.

رابطه روسیه نسبت به سایر دولت ها و انجمن های بین دولتی با ماهیت سازنده، بی طرف یا غیردوستانه سیاست آنها در قبال فدراسیون روسیه تعیین می شود…

Read more

بیانیه حزب کمونیست بلاروس

بیانیه حزب کمونیست بلاروس

سپراتحاد هسته ای ضامن امنیت و ثبات درمنطقه!

کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس در رابطه با اتخاذ تصمیم مشترک  جمهوری بلاروس، الکساندرلوکاشنکو ورئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین درباره استقرار سلاح های هسته ای تاکتیکی در خاک روسیه سفید موارد زیر را، اعلام می کند.

ما قاطعانه با سیاست تهاجمی ایالات متحده، ناتو و غرب جمعی که با ایجاد کانون‌ تنش درکره زمین، به ویژه تنش جدید در منطقه اروپای شرقی، برای حفظ تسلط جهانی مخالفیم.

ما از رئیس دولت بلاروس الکساندر گریگوریویچ  لوکاشنکو که  مسیر سیاسی مسالمت آمیز داخلی وخارجی را دنبال می کند حمایت می کنیم.

کمونیست های بلاروس براین باورند که وضعیت اضطراری نظامی - سیاسی، عمدا پیچیده  در اطراف جمهوری بلاروس ایجاد شده است. مرزهای جنوبی سرزمین مادری ما باحمایت فعال ناتو به رژیم نئونازی اوکراین، که توسط غرب تغذیه  می شود، کانونی برای تشدید تنش نظامی درهر لحظه می تواند…

Read more

۲ میلیون نفر معترض در خیابان های پاریس با سرود انترناسیونال

۲ میلیون نفر معترض در خیابان های پاریس با سرود انترناسیونال

در دهمین روز از اعتراضات فرانسه، هزاران نفر در مرکز پاریس، پایتخت و شهرهای دیگر فرانسه به خیابان آمدند. این تظاهرات در اعتراض به تغییر قانون بازنشستگی است.

مقامات پلیس از حضور ۷۴۰ هزار نفر در تظاهرات امروز فرانسه و ۹۳ هزار نفر در پاریس خبر داده اند. سندیکاها از حضور دو میلیون نفری مردم و از جمله ۴۵۰ هزار نفر در پاریس خبر داده اند.

به گزارش بی بی سی در پاریس، کارگران راه‌آهن دست به اعتصاب زدند و در«لیون» یکی از بزرگترین ایستگاه‌ها در کنار ریل‌های قطار راهپیمایی کردند.

دولت آمانوئل مکرون تغییر در قوانین بازنشستگی از جمله افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال را با استفاده از اختیارات ویژه قانونی و بدون تصویب در پارلمان (مجمع ملی) تبدیل به قانون کرده است.

امروز پلیس، حضور پرشماری داشته و گفته می‌خواهد از تکرار خشونت‌های روز پنج‌شنبه جلوگیری کند.

بزرگترین کنفدراسیون اتحادیه …

Read more

مدرنیزاسیون به سبک چینی شکل جدیدی از تمدن بشری را ایجاد می‌کند

مدرنیزاسیون به سبک چینی شکل جدیدی از تمدن بشری را ایجاد می‌کند

جوهره «مدرنیزاسیون به سبک چینی» در اکتبر 2022 در گزارش بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین انعکاس یافت و بر پایبندی به رهبری حزب کمونیست چین، پایبندی به سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی، دستیبابی به توسعه با کیفیت بالا از طریق روند دموکراسی مردم‌محوری، غنی‌سازی روحیه جهانی مردم، تحقق رفاه مشترک برای همه مردم، ارتقاء همزیستی هماهنگ میان انسان و طبیعت، ترویج ساخت یک جامعه بشری با سرنوشت مشترک و ایجاد یک شکل جدید از تمدن بشری تاکید شد.

با نگاه به روند توسعه تاریخی می‌توانیم دریابیم که «مدرنیزاسیون به سبک چینیِ» این کشور یک شبه اتفاق نیفتاده است. از آغاز پایه‌گذاری «جمهوری خلق چین» تا دوره «انقلاب دموکراتیک جدید» و دوره «انقلاب سوسیالیستی و ساخت و ساز» و دوره جدید اصلاحات و گشایش و ساخت سوسیالیستی در کشور در اواخر دهه 70، چین بر تمام مراحل مهم توسعه تمرکز کرده و شماری از سیاست‌‌ها و تدابیر را به منظور پایه‌گذاری بنیادی برای ارتقاء مدرنیزاسیون به سبک چینی معرفی کرده است…

Read more