header photo

بیانیه تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی

بیانیه تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی

امروز یکشنبه ۱۴ دی، تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی در شهرهای مختلف برگزار گردید. علاوه بر تهران، بازنشستگان تأمین اجتماعی، امروز در شهرهای مشهد، کرج، خرم‌آباد، اهواز، کرمانشاه، تبریز، اراک، شیراز، همدان، سنندج، قزوین و … نیز با تجمع در مقابل ساختمان تأمین اجتماعی دست به اعتراض زدند.

معترضین با انتشار بیانیه ای به اجتماع خود پایان دادند. در این بیانیه علاوه بر اشاره به وضعیت وخیم معیشتی و حقوق‌های زیر خط فقر، به تلاش‌هایی که در این سال‌ها برای رساندن صدای خودشان به مسئولان مختلف انجام داده‌اند پرداخته‌اند. بازنشستگان که پس از سال‌ها رنج و تلاش حالا باید در آسایش و آرامش، زندگی خوبی را کنار فرزندان و نوه‌های خود داشته باشند، مدت چند سال است، در سرمای زمستان و گرمای تابستان، در خیابان‌ها، حداقل حقوق خود را فریاد می‌زنند اما متأسفانه گوش شنوایی نیست.

متن کامل بیانیـه بازنشستگـان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی به شرح زیر است:

«در حالیکه تورم و گرانی بیداد می‌کند و درحالیکه شرایط بحرانی ناشی از ادامه شیوع کرونا دردی بر سایر دردهای بازنشستگان و مستمری بگیران و ازکار افتادگان اضافه نموده است.

در حالیکه بارها با وجود بیماری و مشکلات جسمی و در شرایط مختلف آب وهوایی دست به تجمع زده و صدای مطالبه گری را به گوش تمامی مسئولین و نمایندگان مجلس رساندیم. بارها نامه نگاری و تومار نویسی کردیم، اما بجز وعده هایی که هیچگاه محقق نشد و سرابی که هیچگاه به واقعیت نپویست چیزی ندیدیم. سفره های ما روز بروز خالی تر و درد و رنج ما افزونتر شد.

گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من

آنچه البته به جائی نرسد فریاد است

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی مشهد

با تمامی اینها باز هم راهی بجز تجمع، آنهم در این شرایط کرونایی نداریم. هدف از این تجمع بازهم رساندن صدای مظلومیت و حق طلبی مان برای برآورده کردن خواسته هایی است که برای دست اندرکاران دولت و مسئولین صندوق بازنشستگی کار بسیار ساده ای است. ما عمر و جوانی را برای خدمت به این کشور گذاشته و آنچه که خواهان آن هستیم زیاده طلبی و یا خدای نکرده ناشی از عدم احساس مسئولیت در برابر مشکلات موجود نیست و از تکرار آن هیچگاه خسته نخواهیم شد.

خواسته‌های ما بازنشستگان به شرح زیر است:

۱- نرخ سبد اعلام شده در اوایل سال از سوی شورای عالی کار حدود ۵ میلیون تومان برآورد شده است و این درحالیست که گرانی و تورم روز به روز افزایش می‌یابد و مستمری بازنشستگان، پاسخگوی هزینه‌های معمول و جاری زندگی نیست. ما خواهان افزایش مستمری بازنشستگان با لحاظ کردن نرخ واقعی تورم هستیم. در حالیکه اعلام شده که در آمد کمتر از ۱۰ میلیون زیر خط فقر است، حقوق دریافتی ما در حال حاضر پایین تر از خط فقر است و فیش حقوقی ما خود تصویر واضحی از این فاجعه است.

۲- ما خواهان اجرای متناسب سازی عادلانه مطابق با سبد معیشت خانوار در نیمه دوم سال ۹۹، و برابر با حقوق حداقل بگیران و میانه بگیران بازنشستگان کشوری هستیم و تبعیض در ضوابط متناسب سازی وهمسان سازی درمیان بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی را نمی‌پذیریم.

۳- دولت به صندوق‌های بازنشستگی و بویژه به صندوق سازمان تامین اجتماعی میلیاردها تومان بدهکار است. دولت می‌تواند و باید بدهی خود را به صندوق‌های بازنشستگی و بویژه به صندوق سازمان تامین اجتماعی بپردازد تا منابع لازم برای تامین هزینه‌ی بهداشت و درمان کلیه بیمه شدگان و همچنین پرداخت مستمری‌ها تامین گردد

۴- ما با هرگونه واگذاری منابع صندوق‌های بازنشستگان از سوی دولت که در واقع خیانت در امانتی است که به دست حکومت‌گران سپرده شده است مخالفیم و خواهان توقف بی‌چون و چرای واگذاری‌ها در قالب بودجه‌ریزی دولتی هستیم .

۵-متاسفانه در طی سالیان گذشته اکثر کانونهای صنفی بجای اینکه مدافع حقوق باشند وابسته به ارگانهای حکومتی بوده و نقشی در مطالبه گری و احقاق حقوق ما نداشته‌اند لذا خواهان انحلال آنها و برگزاری انتخابات آزاد برای انتخاب افراد شایسته و خدمتگزار به بازنشستگان و ملت هستیم.

۶در پایان بار دیگر اعلام می‌کنیم چنانچه به خواسته های قانونی و برحق ما رسیدگی نشود حق برگزاری تجمع اعتراضی و استفاده از همه راههای قانونی و مشروع برای مطالبه گری را برای خودمان محفوظ میدانیم.

۱۴ دیماه ۹۹

یاد آوری می کنیم که بازنشستگان و کارگران سازمان تامین اجتماعی پیش از این نیز در تاریخ یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۹۹، در تهران، مقابل مجلس و در دیگر استان‌ها و شهرهای مختلف مقابل ساختمان سازمان تامین اجتماعی، دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار اصلاحات همسان‌سازی شده بودند. که تا کنون پاسخ مناسبی دریافت نکرده اند.

 

Go Back

Comment