header photo

بدرود رفیق خسرو ستایشی!

بدرود رفیق خسرو ستایشی!

با کمال تأسف خبر دار شدیم که رفیق خسرو ستایشی معلمی دل سوز و شریف، انقلابی آرمانگرا و آزادیخواه روزپنجشنبه 27 آذر سال 1399 بر اثر تصادف رانندگی در گذشت.  فقدان رفیق خسرو برای همه کسانی که او را از نزدیک می شناختند، غیر قابل باور و جبران ناشدنی است.

رفیق خسرو ستایشی در 28 آذر سال 1336 در یک خانواده فرهنگی در شهر اردبیل متولد شد. پس از گذراندن دوره ابتدایی، دوره متوسطه را در دبیرستان جهان علوم در رشته علوم تجربی به پایان رساند. سپس  از دانشسرای عالی تبریز در رشته زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد. علاقه وافرش به سرنوشت کودکان باعث شد تا شغل معلمی را پیشه کند. به همین خاطر در زادگاهش شهر اردبیل به استخدام آموزش و پرورش در آمد.

منش عدالت خواهی رفیق خسرو را به میدان مبارزات سیاسی علیه رژیم ضد مردمی پهلوی کشاند. وی در تمام این سال ها ضمن تدریس به روشنگری و مبارزه علیه استبداد مشغول بود. در چریان انقلاب بهمن 1357 فعالانه شرکت داشت. پس از پیروزی انقلاب و فعالیت احزاب سیاسی در سال 1358 به عضویت فرقه دمکرات آذربایجان (کمیته ایالتی حزب توده ایران) در آمد.

وی در کنار شغل معلمی در عرصه سیاسی نیز فعالیت چشمگیری داشت و یکی از فعالترین رفقای تشکیلات در کارهای توده ای در استان اردبیل بود. به کمک و همفکری او در شهر اردبیل تشکلهای مختلفی توده ای و از آن جمله  چندین اتحادیه کارگری سازماندهی شد.

با یورش ددمنشانه رژیم جمهوری اسلامی به حزب توده ایران در سال 1362 رفیق خسرو به دلیل خدماتی که برای مردم و پیروزی انقلاب انجام داده بود، مورد خشم   و کینه نیروهای امنیتی قرار گرفت و دستگیر شد. او را سه سال در زندان مورد شکنجه و آزار قرار دادند. و پس از آزادی  از آموزش و پرورش نیز اخراج شد.

بعد از اخراج از آموزش و پروش با کمک دوستان و رفقا به کار تولیدی مشغول شد و تا آخر عمر ادامه داد.

رفیق خسرو در زندگی اجتماعی شخصی جدی، صبور، بردبار، فداکار و نمونه بود. وی در محیط کار و زندگی با تمام توان در حل مشکلات مردم کمک می کرد و حتی مورد اعتماد کسانی بود که او را از نزدیک نمی شناختند. به همین دلیل در جمع اهالی شهرک صنعتی نمین، فردی نام آشنا و شخصیتی شناخته شده بود.  بطوریکه عموم کارگران و صاحبان کار برای حل مشکلاتشان از او مشاوره می گرفتند.

فرقه دمکرات آذربایجان درگذشت رفیق خسرو ستایشی را به همه اعضا و هوادران، و بویژه خانواده محترمش صمیمانه تسلیت می گوید.

 یادش گرامی  و راهش پر رهرو باد!

Go Back

Comment