header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

ایران به لحاظ تعداد میلیونر چهاردهمین کشور جهان است

ایران به لحاظ تعداد میلیونر چهاردهمین کشور جهان است

بنا بر اعلام موسسه خدمات مالی و بانکی سوئیس، ایران ۲۴۶ هزار میلیونر دارد. بر اساس این آمار تعداد میلیونرهای ایران ۴ برابر ترکیه و ۳ برابر مصر است. آمریکا، چین و فرانسه سه کشور اول این لیست را تشکیل می‌دهند.

ایران بنا بر اعلام موسسه خدمات مالی و بانکی سوئیس (UBS) ۲۴۶ هزار میلیونر دارد، یعنی ۴ برابر ترکیه و ۳ برابر مصر. آمریکا، چین و فرانسه سه کشور اول این لیست را تشکیل می‌دهند.

این موسسه در جدیدترین گزارش خود که به برآورد  وضعیت ثروت و دارایی بیش از ۵.۴ میلیارد انسان بزرگسال روی زمین پرداخته جمعیت کل افرادی که در سال ۲۰۲۲ یک میلیون دلار و بیشتر ثروت داشته‌اند را ۵۹ میلیون و ۳۹۱ هزار نفر برآورد کرده است.

گفته شده ۹ میلیون و ۷۷۰ هزار نفر از این تعداد افرادی هستند که در منطقه آسیا اقیانوسیه از جمله ایران زندگی می‌کنند.

سهم ایران از کل میلیونرهای منطقه آسیا اقیانوسیه در این سال نیز بالغ بر ۲.۵ درصد محاسب…

Read more

ترویج دروغ بزرگ تورم‌زا بودن دستمزد

ترویج دروغ بزرگ تورم‌زا بودن دستمزد

. در دنیا ایران را در طبقه‌بندی‌ها، جزو کشورهایی با قابلیت ضعیف توانمندی طبقه‌بندی کرده‌اند و ما در بین ضعیف‌ها، جزو معدود کشورهایی هستیم که شیب سقوط توانمندیمان به طور نسبی از بقیه ضعیف‌ها بیشتر است. ما فقط از طریق توزیع عادلانه قدرت و ثروت و با اتکا به یک برنامه با کیفیت مشارکت‌محور می‌توانیم از این شرایط خطرناک عبور کنیم.

«فرشاد مومنی» استاد دانشگاه علامه طباطبایی در نشستی به بررسی مهمترین علل و ریشه‌های تورم و بیان راهکارهایی برای کنترل این پدیده نامطلوب اقتصادی پرداخت.

در ابتدای این نشست، مومنی گفت: وقتی که تورم در کشوری بیش از 50 سال تداوم پیدا می‌کند، معنایش این است که ما با یک مساله ساختاری روبه‌رو هستیم و با دست‌کاری‌های اقتصادی، نمی‌شود آن را حل کرد. ابتدا باید یک اراده سیاسی وجود داشته باشد و آن هم در شرایطی که حکومت و ساختار قدرت توزیعش، ناعادلانه باشد جزو محالات است. در حیطه اجتماعی هم باید اعتماد زایل‌شده فرودستان و تولیدکننده‌ها باید برگردد…

Read more

کسی پاسخگوی ابهامات مولدسازی نیست

کسی پاسخگوی ابهامات مولدسازی نیست

راغفر: کسانی که مدعی‌اند در اجرای مولدسازی‌ها شفاف هستند لازم است جزییات لیست اموالی که قرار است به فروش برسانند را اعلام کنند و بگویند که این اموال را با چه قیمتی، به چه کسانی و مهمتر اینکه با چه تسهیلاتی به فروش می‌رسانند و فروخته‌اند.

بسیاری از موارد که در همه جای دنیا به عنوان فساد تلقی می‌شود در ایران قانونی شده‌ و مثال آن فروش نفت توسط افراد است که گفته می‌شود؛ اسم پسر یکی از مقامات در فروش نفت نام برده می‌شود که روزانه یک میلیون دلار درآمد حاصل از فروش از نفت داشته‌ است.

حسین راغفر، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره ابهامات برنامه مولدسازی دارایی‌ها دولت با بیان اینکه مساله را باید فراتر از این موضوعات دید، اظهار داشت: ساز و کاری که برای این پدیده مولدسازی دیده شده دقیقا منطبق با انحصار به اضافه صلاحدید منهای پاسخگویی که این فرمول در برنامه مولدسازی دولت سیزدهم دیده می‌شود…

Read more

وضعیت بحرانی فضای آموزشی کهگیلویه و بویراحمد

وضعیت بحرانی فضای آموزشی کهگیلویه و بویراحمد

ترک تحصیل دانش آموزان به دلیل فقر مالی

 3700 دانش‌آموز توان خریدن کتاب درسی را ندارند

۱۷ هزار دانش‌آموز کلاس اولی استان کهگیلویه و بویراحمد با شعار "مهر مهدوی و مدرسه ایران قوی" در حالی در جشن شکوفه‌های ۲۹ شهریور امسال قرار است سال تحصیلی خود را آغاز کنند که بنا بگفته مدیرکل آموزش و پرورش این استان، سه هزار و 700 نفر از دانش آموزان استان، توان خرید کتاب درسی و شرایط لازم برای آماده شدن در کلاس های درسی جدید خود را ندارند.

به گزارش ایلنا از یاسوج، اول مهرماه سال‌جاری ۱۷۲ هزار دانش آموز در بیش از سه هزار فضای آموزشی سال تحصیلی را در استان کهگیلویه و بویراحمد آغاز و شش کمیته در ستاد بازگشایی مدارس استان تشکیل شده تا شاهد برگزاری آیینی باشکوه برای آینده سازان ایران و این استان باشند.

۳۲ درصد دانش آموزان در ۶۸ درصد فضای آموزشی استان کهگیلویه و بویراحمد در روستاها درس می‌خوانند و …

Read more

نگاهی به رویدادهای کشور در سالگرد جنبش اعتراضی مردم

نگاهی به رویدادهای کشور در سالگرد جنبش اعتراضی مردم

بیانیه گروهی از روشنفکران، فعالان مدنی و ...

به گزارش زمانه؛ جمعی از روشنفکران، فعالان، گروه‌ها و نشریات چپ فرا-ملّی به مناسبت سالگرد قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی و آغاز قیام سراسری بیانیه‌ای صادر کردند. نویسندگان این بیانیه با اشاره به این‌که «جمهوری اسلامی از طریق آپارتاید جنسیتی و نژادپرستی حکومت می‌کند»، «انقلاب فمینیستی ایران» را «یک انقلاب تمام عیار» خواندند. آن‌ها در ادامه افزودند «فمنیسمی که ما از آن دفاع می‌کنیم، مبارزه با زنجیره‌ی خشونت و غیرانسانی‌سازی است که از مختصات اساسی سرمایه‌داری است.» در ادامه بیانیه با اشاره به بی‌تفاوتی قدرت‌های غربی به موج اعدام، دستگیری و شکنجه مردم ایران به دست جمهوری اسلامی آمده است که «هرگز به این وضوح مشخص نشده بود که رهایی مردم موضوعیتی در صفحه شطرنج بین المللی ندارد.» این بیانیه که به تازگی منتشر شده است به امضا چهره‌های برجسته چپ جهانی از جمله جودیت باتلر، اتین بالیبار، ورونیکا گاگو، شهرزاد مجاب و سوفی وانیک رسیده است. چندین گروه، کلکتیو و نشریه چپ نیز این بیانیه را امضا کرده‌اند. در پایان بیانیه، نویسندگان اذعان می‌کنند که «جنبش انقلابی ایران تنها به مخالفت با سیاست‌های مرگبار جمهوری اسلامی بسنده نمی‌کند، بلکه آرمان آن ترسیم جامعه‌ پساسرمایه‌داری، متحد و رهایی‌بخش است…

Read more

فشار امنیتی و دستگیری صدها نفر در آستانه سالگرد جنبش اعتراضی مردم

فشار امنیتی و دستگیری صدها نفر در آستانه سالگرد جنبش اعتراضی مردم

حکومت از اول مرداد ۱۴۰۲ تا کنون شهریور تلاش کرده است با روش‌های مختلف از جمله فشار بر دانشجویان، حوزه‌های آموزشی، هنرمندان و خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات از وقوع هرگونه «ناآرامی احتمالی» در سالگرد جان باختن مهسا امینی جلوگیری کند.

دستگیری نزدیک به ۳۰۰ نفر در آستانه سالگرد جان باختن مهسا امینی

خبرگزاری هرانا، مجموعه فعالان حقوق بشر، اعلام کرد تنها در۵۰ روز گذشته دستکم ۲۹۲ معترض و فعال مدنی در سراسر ایران توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده‌اند.

 حکومت از اول مرداد ۱۴۰۲ تا ۲۳ شهریور تلاش کرده است با روش‌های مختلف از جمله فشار بر دانشجویان، حوزه‌های آموزشی، هنرمندان و خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات از وقوع هرگونه «ناآرامی احتمالی» در سالگرد جان باختن #مهسا_امینی جلوگیری کند.

این گزارش می‌گوید در این مدت ۴۴ نفر از اعضای این خانواده‌ها اقدامات نهادهای حکومتی از دستگیری تا احضار و ممنوع…

Read more

۷۷۶ برابر شدن هزینه خرید مسکن در تهران طی ۲۶ سال

۷۷۶ برابر شدن هزینه خرید مسکن در تهران طی ۲۶ سال

برخی رسانه‌ها از ۷۷۶ برابر شدن هزینه خرید مسکن در تهران طی ۲۶ سال خبر می‌دهند و دولت راهکار جدیدی را بر سر زبان‌ها انداخته است که گویا قرار است با خرید"میکرو آپارتمان" از سوی مردم این بحران حل شود و شوربختانه برخی به اصطلاح "اساتید" هم در پی مشروعیت بخشیدن به این طرح‌های تبعیض آمیز هستند.

برای نمونه امثال  محمد فاضلی که به گفتمانی مشروعیت می‌بخشند که قرار است نابرابری‌ها و تبعیض‌ها را رسمیت بخشند و با استقبال از چنین طرح‌هایی برای جمعیت زیادی از مردم که توان خرید مسکن را ندارند، زندگی کردن در مسکن‌های قوطی‌وار را امری عادی و معمولی جلوه می‌دهند

 قیمت مسکن در ایران با رشد تصاعدی همراه است و جدیدترین آمارها از ۷۷۶ برابر شدن هزینه خرید مسکن در تهران در یک بازه ۲۶ ساله حکایت دارد.

از آن جایی که امید به زندگی در کشور ۷۴ سال است، یعنی خرید خانه در تهران برای حداقل‌بگیران تنها یک رویاست…

Read more

به یاد مبارز کهنسال و قهرمان شکنجه‌گاه‌ها، نورالله خان یکانی

به یاد مبارز کهنسال و قهرمان شکنجه‌گاه‌ها، نورالله خان یکانی

آزادیخواه کهنسالی که جلادان و مزدوران ستم شاهی، میخ به پاشنه هایش کوبیدند و با پای خون چکان، به دار آویختند!…

نورالله یکانی در سال ۱۲۵۸   شمسی  در یکانات مرند بدنیا آمد. در آستانه انقلاب مشروطیت با اندیشه های آزادی و تجدد آشنا شد. با آغاز مبارزه علیه استبداد، سلاح گرفت به مبارزان مسلح مشروطیت پیوست. از سرکردگان فدائیان شد. در نتیجه کاردانی و دلاوری، از همرزمان نزدیک سردار ملی ستارخان گشت. با ناکامی انقلاب مشروطیت، عزم او سستی نگرفت. هنگام قیام شیخ محمد خیابانی در تبریز، به خیابانی پیوست. با سرکوب خونین نهضت و قتل رهبر آن بدست مزدوران مخبرلسلطنه، یکانی نیز زندانی شد. مخبرالسلطنه همان مرتجع معروف دوره مشروطیت است که با سقوط محمدعلی شاه، رخت مشروطیت به تن کرد و مانند بسیاری از اشراف و زمینداران مرتجع، از رجال «دولت مشروطه» شد و سرکوب نهضت خیابانی و قیام لاهوتی از اقدامات اوست…

Read more

پایان تلخ شش کارگر معدن طزره مرگی که ناجوانمردانه پا به اعماق زمین گذاشت

پایان تلخ شش کارگر معدن طزره

مرگی که ناجوانمردانه پا به اعماق زمین گذاشت

باز هم یک معدن زغال‌سنگ «قتلگاه کارگران» شد. عصر دوازدهم شهریور، شش کارگر در تونل رزم‌جاه معدن زغال‌سنگ البرز شرقی (طزره) به دلیل اجتماع ناگهانی گاز، زیر آوار مدفون شدند. این کارگران ساعت‌ها میان مرگ و زندگی دست و پا زدند اما عاقبت جان سالم به در نبردند. در ساعات آغازین بامداد روز دوشنبه و بعد از حدود ۹ ساعت ماندن زیر آوار، اجساد شش کارگر بیرون کشیده شد.

گفته می‌شود عمق تونلی که انفجار در آن رخ داده ۷۰۰ متر است و حادثه در عمق ۴۰۰ متری آن رخ داده است. به روال همیشه «علت حادثه» همچنان در دست بررسی است و روزها طول می‌کشد تا یک گزارش تخصصی با ادبیات کارشناسانه بیرون بیاید اما هیچ زمان مقصران واقعی این دست حوادث شناسایی و مجازات نمی‌شوند.

اخبار ضد و نقیض  در ساعات اولیه حادثه

عصر دوازدهم شهریور ماه، شش کارگر باسابقه و قراردادی شرکت البرز شرقی، خیلی ناگهانی در تونل محل کارشان جان خود را از دست دادند…

Read more

بازگشت طرح استاد-شاگردی به حوزه روابط کار

بازگشت طرح استاد-شاگردی به حوزه روابط کار

بازگشت طرح استاد-شاگردی، ادغام صندوق‌های بازنشستگی و افزایش سن و سابقه روی میز برنامه هفتم توسعه. از قرار معلوم در گزارش و تغییرات صورت گرفته از سوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس روی برنامه هفتم توسعه، موارد حذف شده در اصلاحیه لایحه دولت درباره برنامه هفتم توسعه (از جمله طرح استاد-شاگردی) دوباره روی میز بررسی برنامه هفتم توسعه بازگشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گزارش کمیسیون تلفیق برنامه هفتم به صحن علنی درباره برنامه هفتم توسعه تدوین شده و تغییرات مدنظر این کمیسیون در برنامه هفتم توسعه اعمال شده است. این گزارش قرار است در هفته آتی به صحن ارسال شود.

 حسب آخرین گزارش دریافتی؛ بعید است این گزارش تغییر کند زیرا جلسات کمیسیون تلفیق خاتمه یافته است.

در گزارش و اعمال تغییرات صورت گرفته از سوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس بر بروی برنامه هفتم توسعه، موارد حذف شده در اصلاحیه لایحه دولت درباره برنامه هفتم توسعه (از جمله طرح استاد-شاگردی) دوباره روی میز بررسی برنامه هفتم توسعه بازگشته …

Read more

بیانیه کانون نویسندگان ایران: جان زندانیان سیاسی در خطر جدی است

بیانیه کانون نویسندگان ایران:

جان زندانیان سیاسی در خطر جدی است

۱۳ زندانی سیاسی منتقل شده به زندان قزل‌حصار در اعتراض به وضعیت خود از پذیرفتن غذای زندان خودداری کرده‌اند و خواهان بازگشت به زندان اوین شده‌اند.

سعید ماسوری، جعفر ابراهیمی، کامیار فکور، لقمان امین‌‌پور، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد در روزهای اخیر به یکباره، بدون اطلاع قبلی و با دستبند و پابند از زندان اوین به زندان قزل‌حصار منتقل شدند.

شرحی که برخی از این زندانیان یا خانواده‌ی آنان منتشر کرده‌اند از وضعیت وخیم آنان در زندان قزل‌حصار و نیز از شرایط هولناک این زندان خبر می‌دهد. در خبرها آمده است که این زندانیان اکنون بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان قزل‌حصار محبوسند، نامشان به عنوان زندانی این زندان ثبت نشده است، از تلفن و ملاقات محروم شده‌اند و در زندان به هیچ امکاناتی دسترسی ندارند…

Read more

بیانیه‌ جمعی از فعالین مدنی آذربایجان و دموکراسی‌خواهان آذربایجان برای دریاچه‌ی ارومیه

بیانیه‌  جمعی از فعالین مدنی آذربایجان  و دموکراسی‌خواهان آذربایجان

برای دریاچه‌ی ارومیه

این روزها آذربایجان و سایر استان‌های‌  شمال غربی با خشک شدن دریاچه ارومیه وارد بحرانی  شده‌اند که جان میلیون‌ها انسان و حیات گونه‌های گیاهی و حیات وحش منطقه را نشانه گرفته است.  ابعاد جغرافیایی این فاجعه  زیست محیطی فراملی بوده و دامنه‌های آن به چند کشور منطقه نیز کشیده شده و از آسیب‌های آن مصون نخواهند بود.

به اعتقاد کارشناسان، بحران پیش‌آمده عمدتا ناشی از اعمال سیاست‌های غلط زیست‌محیطی و مصداق کامل یک پروسه توسعه نامتوازن طی سالهای  اخیر بوده که  عمدتا آن ناشی از عوامل زیر می‌باشد:

  1. سدسازی‌های بی‌رویه،
  2. احداث غیراصولی بزرگراه میان‌گذر دریاچه،
  3. چشم‌پوشی یا ضعف برخورد با حفاری ده‌ها هزار چاه‌ غیرمجاز،
  4. بی‌برنامگی و عملکرد ضعیف در تغییر الگوی کشت و استفاده از روش‌های مدرن آبیاری

هرچند مسئولیت مستقیم آن متوّجه «سا…

Read more

بيانيه اعتراضی اتحاد بازنشستگان علیه احکام اخراج معلمان و استادان

بيانيه اعتراضی اتحاد بازنشستگان

علیه احکام اخراج معلمان و استادان

معلمان در سخت‌ترین شرایط کشور زیسته و کار کرده‌اند از دوران جنگ و آوارگی تحمیلی از شهرهایشان تا شیوع کرونا و تدریس پرمشقت آنلاین و... آنها با وجود حقوق اندک و عدم توجه مسئولان به خواسته‌های صنفی‌‌شان هیچ‌گونه کوتاهی نسبت به وظیفه‌ی خود در آموزش فرزندان این سرزمین روا نداشته‌اند.

بخش اصلی مطالبات معلمان، در جهت منافع دانش‌آموزان بوده؛ از آموزش رایگان تا مبارزه با کالایی شدن آموزش و سودمحوری مدارس غیرانتفاعی و... .

سال‌هاست که معلمان تلاش کرده‌اند با تجمعات صنفی مسالمت‌آمیز، قانونی‌ و مدنی‌ترین اشکال دیگر، صدای خود را به گوش مسئولان آموزش و پرورش برسانند، اما مسئولان غیرمتعهد، روزبه‌روز شرایط بدتری را بر معلمان حاکم کرده تا آنها دست از مطالباتِ عدالت خواهانه‌ی خود بردارند. عملکرد ظالمانه‌ی آنها با خواسته‌های معلمان، بازداشت و زندان برای صادق‌ترین معلمان کشور بوده است. مسئولان برای ساکت نمودن معلمان، رتبه‌بندی دست و پا شکسته‌ای را اجرا کرده اما معلمانِ فعال صنفی را از آن محروم ساخته‌اند…

Read more

بیمه های تحمیلی برای کارگران و بازنشستگان

بیمه های تحمیلی برای کارگران و بازنشستگان

در میان وظایف سازمان تامین اجتماعی دو وظیفه از همه مهمتر است، یکی پرداخت کمک هزینه درمان و دیگری پرداخت حقوق بازنشستگان.

در آن سالهایی که "بیمه های تکمیلی" شروع به فعالیت کردند، بسیاری از کارگران معترض شدند که کارگران نیازی به این بیمه ها ندارند، چرا که آنان در تمام سالها دارای یک سازمان بیمه گر(سازمان تامین اجتماعی) بودند. این سازمان ثروتمند می توانست و می تواند کمک هزینه درمان مناسب را پرداخت نماید. آنان در افزایش پرداخت "کمک هزینه ی درمان" و خدمات توسط سازمان پافشاری می کردند و این در حالی بود که خانه کارگری ها از مبلغان اصلی این بیمه های تکمیلی بودند. این بیمه های تکمیلی در ابتدای فعالیت خود، در مقایسه با سازمان تامین اجتماعی خدمات چشمگیری ارائه می دادند و توانستند در عرض چند سال اکثریت کارگران و بازنشستگان را بطرف خود جذب نمایند. "خدمات چشمگیرِ" بیمه های تکمیلی در ابتدای کار، فقط درِ باغ سبزی بود برای جذب کارگران. امروزه با ورود به این باغ، شاهد چیزی نیستیم جز میوه های تلخ و گندیده…

Read more

باز هم در مورد خانه ضد کارگر و دبیر کل آن

باز هم در مورد خانه ضد کارگر و دبیر کل آن

سندیکا و‌ دیگر تشکلات مستقل کارگری بارها راجع به «خانه کارگر» نوشته‌اند. خانه کارگر به جز نامی که به یدک می‌کشد ربطی ماهوی به ما کارگران ندارد؛ اما در عین حال به نام ما و با هزینه ما کارگران، در سراسر کشور و‌ همچنین در اجلاس های جهانی سیاست‌های ضد کارگری حاکم را با کمک انواع رانتها و امتیازات ویژه‌‌ای که در اختیار دارد به پیش برده و موجب تثبیت آنها شده است.

اما بطور مشخص خوب است راجع به آقای علیرضا محجوب‌ «دبیر کل» مادام‌العمر خانه ضد کارگر بیشتر بدانیم. آیا کارگران‌کشور می‌دانند که علیرضا محجوب عضو هیات رئیسه و یکی از قائم مقام های فدراسیون‌جهانی اتحادیه‌های کارگری (دبیلیو، اف، تی، یو) است و در این فدراسیون بعنوان نماینده طبقه کارگر ایران شرکت دارد؟

 

اینکه این فدراسیون به اصطلاح جهانی از چه اعتباری می‌تواند برخوردار باشد هنگامیکه قائم مقامش محجوب باشد بجای خود، اما حتی در ظاهر هم‌که شده: کسی که شش دوره نماینده مجلس بوده و‌ هست، مشاور و بازرس ویژه رئیس ج…

Read more

۹ شهریور سالروز درگذشت صمد بهرنگی

۹ شهریور سالروز درگذشت صمد بهرنگی

(زاده ۲ تیر ۱۳۱۸ تبریز -- درگذشته ۹ شهریور ۱۳۴۷ ارسباران) نویسنده و مترجم

او در خانواده‌ای تهیدست زاده شد و پس از تحصیلات دبیرستان، در سال ۱۳۳۶ از دانشسرای مقدماتی پسران تبریز فارغ‌التحصیل شد.

وی از مهر همان سال آموزگار شد و تا پایان عمرکوتاهش، در آذرشهر، ماماغان، قندجهان، گوگان و آخیرجان در استان آذربایجان شرقی که آن زمان روستا بودند تدریس کرد.

در مهر ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به دوره شبانه دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت و هم‌زمان با آموزگاری، تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی‌نامه ادامه داد.

در ۱۹ سالگی اولین داستانش با نام عادت را نوشت و یک سال بعد داستان تلخون که برگرفته از داستان‌های آذربایجان بود با نام مستعار «ص. قارانقوش» در کتاب هفته منتشر شد و این روند "بی‌نام" تا ۱۳۴۲ و داستان‌های دیگر ادامه یافت.

بعدها از او مقالاتی در روزنامه «مهد آزادی» توفیق و ... با ا…

Read more

اعتراض به اخراج اساتید دانشگاه ها

اعتراض به اخراج اساتید دانشگاه ها

همزمان با انتشار اسنادی درخصوص پروژه جذب ۱۰ هزار هیات علمی در وزارت علوم و ۵ هزار هیات علمی در وزارت بهداشت در روندی غیرقانونی تا پایان دولت سیزدهم، در این دانشکده نیز گزازشات متعددی حاکی از جایگزین کردن اساتید موضع‌مند و حامی دانشجویان، از طریق جذب اساتید «انقلابی» هستند. در این بین گفته می‌شود که سعید محسنی دانشیار گروه حقوق خصوصی و معاون دانشکده، نقش پررنگی در پرونده‌سازی برای اساتید دارد و همچنین در فراخوان جذب هیات علمی، با مداخلات خود، درحال جذب اساتید همسو و «انقلابی» است که اغلب فاقد حداقل سطح علمی لازم هستند.

روندی که هم‌اکنون در دانشگاه‌های کشور دنبال می‌شود، با شتابی روزافزون دانشگاه‌ها را از هر نوع دغدغه واقعی و رویکرد انتقادی تهی خواهد ساخت. بخصوص در رشته‌های علوم انسانی که ماهیتا باید در ارتباط با شرایط کنونی جامعه قرار بگیرند، این روند بسیار آسیب‌زا خواهد بود…

Read more

یادداشتی از مرتضی نی داود . از طرف زنی که یک زن به تمام عیار بود

یادداشتی از مرتضی نی داود .

از طرف زنی که یک زن به تمام عیار بود

بارها برای عروسی و ميهمانی بزرگان به باغ عشرت‌آباد دعوت شده بودم .  برای عروسی ، مولودی و ... اما هرگز حال آن شب را نداشتم

پائيز غم‌انگيزی بود و من به جوانی و عشق فکر ميکردم .  از مجلسی که قدر ساز را نمی‌شناختند خوشم نمی‌آمد ،  اماچاره چه بود ، بايد گذران زندگی می‌کرديم

چنان ساز را در بغل می‌فشردم که گوئی زانوی‌غم بغل کرده‌ام .

نمی‌دانستم چرا آن کسی که قرار است در اندرونی بخواند،صدايش در نمی‌آيد‌

در همين حال و انتظار بودم که دختر نوجوانی از اندرونی بيرون آمد ...حتی در اين سن و سال هم رسم نبود که دختران و زنان اينطور بی پروا درجمع  مردان ظاهر شوند

آمد کنار من ايستاد.  نمی دانستم برای چه کاری نزد ما آمده

است و کدام پيغام را دارد .

چشم به دهانش دوختم و پرسيدم : چه کار داری دختر خانم؟

گفت : می‌خواهم بخوانم !

گفتم : اينجا يا اندرونی؟

گفت‌: …

Read more

بیش از یک دهه اعتراض برای نجات دریاچه ارومیه

بیش از یک دهه اعتراض برای نجات دریاچه ارومیه

زنانی که خواستار احیای دریاچه ارومیه بودند در بازداشتگاه های رژیم

صدها زن عمدتا میان‌سال و از گروه‌های مختلف اجتماعی در تبریز روز شنبه و دوشنبه ۲۱ و ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ در مقابل اداره منابع طبیعی و استانداری این شهر تجمع کرده و شعار دادند: «اورمو گولو سوسوزدور»؛ یعنی «دریاچه ارومیه تشنه است

حالا بنا به اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر»، دست‌کم شش زن، از جمله «رقیه کبیری» و «نگار خیاوی»، دو شاعر و نویسنده سرشناس به اداره اطلاعات تبریز احضار و در آن‌جا بازجویی شده‌اند. 

در جریان این دو تجمع، ماموران امنیتی با تحقیر این زنانِ خواستار نجات دریاچه ارومیه گفته‌ بودند: «شما زن‌های پیر را چه به این‌ کارها؟!»
 

بنا به اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر»، در هفته جاری دو تجمع برای نجات دریاچه ارومیه در شهر تبریز رخ داده است. در تجمع اول که روز شنبه در مقابل اداره منابع طبیعی شهر تبریز برگزار شد، حدود …

Read more

ماهیت امپریالیستی کودتای 28 مرداد

رحیم نامور

ماهیت امپریالیستی کودتای 28 مرداد

و مدارکی چند در این زمینه

این مقاله گرفته شده از دنیای شماره 2 سال 1343. رحیم نامور در این مطلب با استفاده از فاکت های محدود آن زمان، در مورد کودتای ننگین 28 مرداد 1332، توانسته چهره واقعی کودتاگران و عناصر داخلی آن ها را بدرستی افشا کند. با گذشت 70 سال از کودتا خواندن این مقاله تازگی خود را از دست نداده، به همین منظور باز نشر آن را برای خوانندگان سایت، بویژه برای نسل جوان مفید می دانیم.

بخش نخست

پیش گفتار

کودتای 28 مرداد مانند بسیاری حوادث که جنبه مهم جهانی دارد از هنگام وقوغ تا کنون بطور کلی از دو نقطه نظر کاملا متباین و متناقض مورد تفسیر و تعبیر قرار گرفته است.

طرفداران و مداحان کودتا را در مقیاس جهانی دستگاه تبلیغاتی عظیم و غول آسای امپریالیست ها و در مقیاس داخلی دستگاه تبلیغاتی حکومت کودتایی شاه تشکیل می داده است.

وسایط تبلیغاتی بی کران امپریالیست ها از لحظه وقوع کودتا به منظور فریب و اغفال مردم جهان و خاصه مردم …

Read more

20 blog posts