header photo

اخبار داخلی

بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در محکویت بازداشت فعالان کرد

 بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در محکویت بازداشت فعالان کرد

تداوم بازداشت گسترده فعالان کرد در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، کرج، مهاباد و سنندج موجب نگرانی فعالان و سازمان‌های حقوق‌بشری شده است. در این بازداشت‌ها که از ۲۰ دی ماه آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد نزدیک به ۶۰ نفر از فعالان مدنی، دانشجویی و محیط زیستی از سوی نیروهای اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.  

کانون مدافعان حقوق‌بشر با صدور بیانیه‌ای نسبت به این بازداشت‌ها و تضییع حقوق اولیه متهمان ابراز نگرانی کرد. در این بیانیه آمده است، عدم رعایت بدیهی‌ترین حقوق متهمان از سوی نهادهای قضایی و امنیتی شائبه پرونده‌سازی برای این افراد در چارچوب پروژه‌های امنیتی و سرکوبگرانه را به وجود می‌آورد. 

در ادامه این بیانیه آمده است، کانون مدافعان حقوق‌بشر ضمن محکوم کردن ایجاد فضای امنیتی در کردستان و تداوم شیوه‌های سرکوبگرانه، خواستار آن شد تا بازداشت‌شدگان هر چه سریعتر آزاد و به نقض حقوق متهمان و نگرانی خان…

Read more

فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی کلانشهر تبریز و راه حل شکست خورده خصوصی سازی!

فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی کلانشهر تبریز

و راه حل شکست خورده خصوصی سازی!

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه گفت: در حال حاضر شهر تبریز نیازمند ۱۸۰۰ دستگاه اتوبوس است، در حالی که تعداد اتوبوس فعال موجود در شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه ۷۰۰ دستگاه است.

کلانشهر تبریز که این روزها از آلودگی شدید هوا، حاشیه نشینی، کمبود آب و برق و ... رنج می برد، با مشکل کمبود و فرسودگی اتوبوس های شهری نیز دست به گریبان است. مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه متوسط عمر ناوگان اتوبوسرانی این شهر را به بیش از ۱۲ سال اعلام کرد.. مقامات دیگر شهری متوسط عمر اتوبوس های شهری بین پانزده تا هیجده سال اعلام کرده اند.

ایمان غنی زاده روز سه شنبه در دیدار فرماندار تبریز از پایانه های هسته مرکزی تبریز گفت: کاهش عمر ناوگان اتوبوسرانی نیازمند تامین اتوبوس و  نوسازی و بازسازی ناوگان در خطوط ۷۲گانه تبریز و حومه با جمعیت ۱.۸ میلیونی است…

Read more

۸۰ درصد کارخانه‌های سیمان کشور مازوت می‌سوزانند

۸۰ درصد کارخانه‌های سیمان کشور مازوت می‌سوزانند

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرده تنها ۲۰ درصد از کارخانه‌های سیمان از سوخت گاز استفاده می‌کنند؛ «مشکل گازرسانی برای کارخانه‌های سیمان هنوز حل نشده و به غیر از تهران و شهرهای بزرگ، بقیه کارخانجات سیمان مازوت مصرف می‌کنند. به‌طور دقیق نمی‌توان گفت چند کارخانه گاز دارد و چند کارخانه مازوت می‌سوزاند، چرا که در بعضی کارخانه‌ها زمان‌بندی شده است اما به‌طور کلی از بین ۷۶ کارخانه فعال سیمان‌سازی کشور ۱۵ کارخانه با گاز کار می‌کنند و مابقی مازوت می‌سوزانند».

عبدالرضا شیخان گفته «به کارخانه‌های تهران گازرسانی ‌می‌شود، در اصفهان نه گاز هست و نه مازوت می‌رسد. در مناطقی در جنوب کشور هم گاز برای کارخانه‌ها وجود دارد». وی هم‌چنین خبر داده که سیمان در شهرهای مختلف کشور بسته به تقاضا، به قیمت‌‌های گوناگون فروخته می‌شود. شیخان از مسئولان خواسته «اجازه دهند که سیمان خود را کشف قیمت کنند»…

Read more

فقر آفت آگاهی است!

فقر آفت آگاهی است!

طرحی بسیار پرمعنا از “پاول کوژینسکی” کارتونیست بزرگ لهستانی که نشان می‌دهد انسان گرسنه در درجه نخست هدفی جز سیر شدن شکم ندارد و غم نان اجازه نمی‌دهد که انسان به تماشای جهان بنشیند، در زندگی عمیق شود، کتاب بخواند، یاد بگیرد و آگاهی‌اش را بالا برده و به جهان اطراف خود بیاندیشد.

انسان در نتیجه زندگی فقیرانه فرصت فراغت نمی یابد و نگاه و جهان بینی اش چنان محدود می شود که تنها در کار و زحمت و تلاش و کوشش برای بدست آوردن نان است و رفع گرسنکی .

به همین دلیل است که گرسنه نگه داشتن اکثریت ملت ضامن بقای نظام سرمایه داری است.

پاول کوژینسکی کارتونیست بزرگ لهستانی در این رابطه می گوید :

انسانِ گرسنه در درجه نخست هدفی جز سیر شدن شکم ندارد

چون غمِ نان اجازه نمیدهد که انسان به تماشای جهان بنشیند

در زندگی عمیق شود

کتاب بخواند، یاد بگیرد

و آگاهی‌اش را بالا برده

و به جهان اطراف خود بیاندیشند

آدمی در نتیجه ی زن…

Read more

استثمار مضاعف کارگران با قرار دادهای موقت کار

استثمار مضاعف کارگران با قرار دادهای موقت کار

۹۶ درصد کارگران با قراردادهای موقت کار می‌کنند و ۳۵ درصد از آنان فقط پایه حقوق می‌گیرند و از هیچ مزایای شغلی بهره مند نیستند ولی از ترس بیکار شدن حاضر به شکایت از کارفرمای خود نیستند. بر اساس قانون کار, مصوبات مزدی شورای عالی کار برای همه لازم اجرا است. این در حالی است که در حال حاضر تخلفات گسترده و تقریباً‌ عرفی در جامعه وجود دارد که کارفرمایان واحدهای متوسط و کوچک و واحدهای صنفی از الزامات  مندرج در بخشنامه مزد امتناع می‌کنند.

یکی از مشکلات در مسیر استخدام یک کارگر این است که؛ بعد از اینکه کارگران ” آگهی استخدام” را مشاهده می کند, به آن مجموعه مراجعه می‌کند, اما بعد از اینکه هفت خان رستم را سپری می کند در صورتی که شانس با او یار باشد و جذب مجموعه شود, برای تعیین حقوق و دستمزد با این جمله روبرو می شود که “حقوق حداقل وزارت کار” پرداخت می شود.  اما به راستی”حقوق حداقل وزارت کار” به تنهایی است یا در کنار مزایای شغلی معنا پیدا می‌کند؟…

Read more

کارخانه روغن نباتی زنجان در حال نابودی است

کارخانه روغن نباتی زنجان در حال نابودی است

در استان زنجان ما شاهد تبعات تصمیم‌گیری‌های غلط اقتصادی در وضعیت و زندگی مردم و جامعه کارگری هستیم. جبران خسارت‌های کارگران تقریبا غیرممکن شده است؛ هیچ نهاد و دستگاهی در راستای حفظ حق و حقوق کارگران گامی مثبت برنمی‌دارد و صنعت‌گران، کارفرمایان و کارگران بعضا به شکل سرکوب‌گرانه چنین وضعیتی را تحمل می‌کنند. نمونه بارز آن وضع اسفبار کارخانه روغن نباتی زنجان است از تولید بازمانده و در حال حاضر با ده درصد ظرفیت تولید، انهم با مشکلات عدیده سرچنجه نرم می کنند.

شاغلان کارخانه روغن نباتی جهان از ۶۰۰ نفر به ۶۰ نفر تقلیل یافته و معلوم نیست که در آینده آنها هم کار خود را ازدست ندهند.

اصغر نجاری در بازدید رئیس شورای سیاست‌گذاری استان زنجان از خانه کارگر به بیکاری کارگران در این استان اشاره کرده و می‌گوید: «۳ هزار فرصت شغلی، اخیرا در استان زنجان از دست رفته است و بیش از ۲۷۰۰ بیمه بیکاری نیز در زمینه کار و کارگری صادر شده است…

Read more

پای صحبت ژیلا قهرمانیه نخستین مکانیک زن تبریزی

پای صحبت ژیلا قهرمانیه نخستین مکانیک زن تبریزی

«از  خانم ها می خواهم که به هیچ عنوان خودشان را دست کم نگیرند و به دنبال هدفی که هستند، بروند و در هدف هایشان محکم باشند».

"ژیلا قهرمانیه" نخستین بانوی مکانیک تبریزی در منطقه شمال غرب کشور است که از روی علاقه به این شغل روی آورده تا از این طریق علاوه بر امرار معاش، اهداف و آرزوهای خود را نیز پیگیری کند.

این بانوی مکانیک ۳۰ ساله، دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم رایانه است و پس از اخذ مدرک خود، به مرکز آموزش فنی و حرفه ای تبریز رفته تا در زمینه مکانیک آموزش ببیند؛ قهرمانیه زندگی پرفراز و نشیبی داشته است که ماحصل گفت وگوی خبرنگار ایرنا با وی در ذیل می آید:

*لطفا" خودتان را به طور کامل معرفی کنید؟

من ژیلا قهرمانیه متولد ۱۳۶۹ در تبریز هستم،   ۲ خواهر و ۲ برادر دارم و از بچگی رفتارم خیلی پسرانه بود و با یکی از برادرانم که یک سال اختلاف سنی دارم فقط بازی های پسرانه انجام می دادم؛  از همان دوران خردسالی هنرهای رزمی را شروع کردم و نماینده کیک بوکسینگ بین المللی بودم تا این ورزش را به شمال غرب کشور آوردم…

Read more

بیانیه عفو بین الملل در سومین سالگرد اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶

بیانیه عفو بین الملل در سومین سالگرد

اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶

در سومین سالگرد اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶، عفو بین الملل روز چهارشنبه ۱ بهمن ماه ۹۹ بیانیه‌‌ای با عنوان: «توقف چرخه خونریزی‌ توسط مقام‌های ایرانی در زمان اعتراضات خیابانی مستلزم اقدامات بین‌المللی است» صادر نمود.

 «در سومین سالگرد اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶، سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر بر ضرورت اجرای عدالت در حق ده‌ها معترض از جمله کودکانی که توسط نیروهای امنیتی ایران در سراسر کشور کشته شدند و خانواده‌های داغدیده آن‌ها تاکید می‌کند.

این سازمان همچنین ضمن یادآوری بازداشت خودسرانه هزاران معترض در جریان اعتراضات، ارتکاب شکنجه و سایر رفتارهای غیرانسانی، بیرحمانه و تحقیرآمیز علیه بازداشت‌شدگان، جان باختن تعدادی از بازداشت‌شدگان در شرایط مشکوک و صدور یا اجرای حکم اعدام برای تعدادی از معترضان به دنبال محاکمه‌های به غایت ناعادلانه، همبستگی خود با قربانیان را در مسیر حقیقت‌یابی و دادخواهی اعلام می‌کند…

Read more

گرامی باد دوم بهمن (2 ریبه ندان) سالروز تاسیس جمهوری مهاباد

گرامی باد دوم بهمن (2 ریبه ندان)

سالروز تاسیس جمهوری مهاباد 

در شرایطی که بیگانگان در هر نقطه از خاک ایران و حتی در تهران هر طور می خواستند تصمیم می گرفتند و هر چه می خواستند بر سر مردم می آوردند ، کدام عقل سلیم کار ما را که برقراری امنیت و حفظ جان و مال و آبروی مردم و رفع آشوب و برادر کشی بود ، محکوم می کند ؟ با مراجعه با آمار در خواهید یافت که شمار تلفات مردم و نظامیان ، موارد ارتکاب مردم به جرم و جنایت و حتی دست اندازی بیگانگان اشغالگر ، در این بخش از کردستان به مراتب از هر جای دیگر ایران و منجمله تهران کمتر بوده است . شما با استناد به کدام مدارک ما را تجزیه طلب می نامید ؟ مطلوب ما کردستانی است آباد و آزاد به عنوان بخشی از ایران آباد و آزاد .

  (از دفاعیات قاضی محمد در بیدادگاه رژیم پهلوی)   

سال­های جنگ جهانی دوم برای ایران همراه است با اشغال ايران توسط قوای متفقین، سقوط ديکتاتوری رضا شاهی، و آغاز دوره‌ای از آزاديهای سياسی، فعاليت احزاب و مبارزات پارلمانی. ارتش بريتانيا در جنوب و ارتش سرخ در شمال، آذربايجان و بخش­هايی از کرد…

Read more

کارگران روغن نباتی جهان زنجان، امنیت شغلی ندارند!

کارگران روغن نباتی جهان زنجان، امنیت شغلی ندارند!

برخوردار نبودن از امنیت شغلی و مواجه شدن با احکام اجرای اخراج کارگران قدیمی و جایگزین شدن آنها با کارگران جدید، موجب نگرانی کارگران روغن نباتی جهان زنجان شده‌است.

یکی از کـارگـران روغـن نباتـی جهـان در این باره  به خبرنگاران گفت: «فعالیت مجدد روغن جهان از یک سال پیش شروع شده است، اما با وجود دریافت مطالبات حداقلی جاری، کارگران از امنیت شغلی برخوردار نیستند.»

وی ادامه می‌دهد: «در کارخانه روغن نباتی جهان، نزدیک به ۸۰ کارگر مشغول به کار هستند که هر چند ماه یک بار تعدادی از کارگران قدیمی کارخانه را به بهانه‌های مختلف از جمله اتمام قرارداد، اخراج و کارگران جدیدی را جایگزین آنها می‌کنند.»

کارگر روغـن نباتـی جهان افزود: «دلیل اخراج و بیکاری تدریجی کارگران قدیمی، پیگیری آنها نسبت به یکسری مطالبات قدیمی مربوط به دستمزد‌های عقب‌افتاده سال‌های ۹۳ تا پایان سال ۹۷ است…

Read more

میدانیم مازوت هوا را آلوده میکند اما مجبوریم!

معاون استاندار آذربایجان شرقی:

میدانیم مازوت هوا را آلوده میکند اما مجبوریم!

مدت هاست که شهر تبریز از آلودگی بسیار بالایی رنج می برد و جان اهالی این شهر در خطر است. با این حال مسئولین می گویند؛ با وجود این‌که مصرف سوخت مازوت در آلودگی هوای تبریز اثرگذار است اما مجبور به استفاده از آن هستیم.

جواد رحمتی معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی روز شنبه در وبینار تخصصی مدیریت آلودگی هوای تبریز در بخشی از سخنان خود به دلایل افزایش آلودگی در تبریز اشاره کرد.

رحمتی در این باره گفت: برای تامین سوخت نیروگاه تبریز مجبور به استفاده از سوخت مازوت شده‌ایم که سطح آلایندگی بسیار بالایی دارد؛ نیروگاه تبریز و سایر صنایع مستقر در نزدیکی شهر بایستی اقدام به نوسازی، بروزرسانی و استفاده از تکنولوژی‌های جدید کرده و از وابستگی به تک سوخت دوری کنند.

وی به استمرار استفاده از سوخت مازوت در تبریز اشاره و اظهار داشت: اکنون با وجود این‌که مصرف سوخت مازوت در آلودگی هوای تبریز اثرگذار است اما مجبور…

Read more

از مدارا با کلاغ تا دموکراسی – محسن رنانی

از مدارا با کلاغ تا دموکراسی – محسن رنانی

 فکر نمی‌کنی تمرین برای مهارت گفت‌وگو و مدارا را باید از کلاغ‌ها شروع کرد؟ آخر چگونه می شود کسی که تحمل قارقار چهارتا  کلاغ‌ را در آسمان خانه‌اش ندارد، تحمل نق زدن‌ها و نقد مخالفانش را در رسانه‌های عمومی داشته باشد؟ 

در خانه مادری من تعدادی درخت کاج خیلی بلند هست که روی آنها کلاغ‌ها آشیانه ساخته‌اند. مجموعا پنج آشیانه کلاغ در حیاط مادری ام هست. کلاغ‌ها در بهار و تابستان، هم خیلی کثیف کاری می کنند و هم غوغایی درست می‌کنند از دعوا و رقابت با هم؛ وقتی هم که گربه‌ها پا به حیاط می‌گذارند، دیگر جنگ، مغلوبه می‌شود. در چنین مواقعی فضای خانه کلافه کننده است و دیگر امکان هیچ تمرکزی نیست. چند سال بود تصمیم داشتم در زمستان که جوجه ندارند، آشیانه‌هایشان را پایین بیاورم تا از این خانه کوچ کنند. مدتی پیش یک نردبان فلزی بسیار بلند تهیه کردم و سایر لوازم را آماده هم کردم. دیروز به دوست و شاعر رنانی‌، غضنفر سلطانی، پیام دادم که اگر حالش را دارد دم غروب بیاید کمک من، اما نگفتم برای چه! استقبال کرد و آمد. وقتی فهمید می‌خواهم چه کنم، مخالفتی نکرد ولی متوجه شدم که خیلی با رغبت کمک نمی‌کند. نردبان بلند را به سختی کنار یکی از درختان قرار دادیم اما به علت باریکی درخت و طولانی و چند تکه بودن نردبان، ناپایدار بود و استاد غضنفر اجازه نداد که بروم بالا. بعد کوشیدم با طناب از درخت بالا بروم. چندمتری رفتم بالا اما نشد ادامه بدهم و بازگشتم…

Read more

۵ شهروند تبریزی در مجموع به ۵ سال حبس و ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند

۵ شهروند تبریزی در مجموع به ۵ سال حبس

و ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند

روز ۲۲ دی ۱۳۹۹، دادگاهی در تبریز پنج‌تن از شهروندان این شهر را در مجموع به پنج سال حبس و ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو تبریز به ریاست «محمدعلی پیری»، «حکیمه احمدی»، «یاسمن ظفری»، «سعداله ساسانی»، «رحیم ساسانی» و «مهدی پورعلی» را به اتهام‌های «اخلال در نظم و آسایش عمومی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» و «تمرد به مأموران»، هرکدام را به یک سال حبس و ۶۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

این حکم به مدت چهار سال به حالت تعلیق درآمده است.

این پنج فعال مدنی به همراه حداقل هشت شهروند دیگر، روز ۲۶ تیر سال جاری در تجمع «حمایت از آزادسازی قره‌باغ» مقابل کنسول‌گری جمهوری آذربایجان در شهر تبریز بازداشت شدند.

مأموران پس از بازداشت این شهروندان، با مراجعه به منازل حداقل چهار تن از بازداشت‌شدگان، اقدام به تفتیش منزل و ضبط برخی از کتاب‌ها و لوازم شخصی آن‌ها کردند.…

Read more

دهها تجمع اعتراضی در یک روز

دهها تجمع اعتراضی در یک روز

به گزارش رسانه های گروهی روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۹۹، حداقل ۳۱ تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف کشور برگزارشد. به تعدادی از این تجمعات و خواسته های معترضین اشاره می کنیم:

ــ تجمع اعتراضی نگهبانان شهرداری تبریز در ساختمان شورای شهر

جمعی از نگهبانان شهرداری تبریز، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در ساختمان شورای شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

ــ تجمع اعتراضی حواله داران شرکت صنعت خودرو آذربایجان در تبریز

گروهی از حواله‌داران شرکت صنعت خودرو آذربایجان (آذویکو)، در اعتراض به عدم تحویل خودروهای پیش خرید شده به مشتریان، در مقابل این شرکت در تبریز، دست به تجمع اعتراضی زدند.

ــ تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی

جمع زیادی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی حداقل در ۲۱ شهر از جمله تهران، کرمان، بجنورد، رشت، اهواز، اصفهان، ایلام، تبریز، شوش، کرمانشاه، اسفراین، خرم‌آباد، کرج، اراک، مشهد، همدان، بروجرد، یزد، شیراز، شوش و هفت‌تپه …

Read more

ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی چه بر سرِ اقتصاد و معیشت مردم می‌آورد؟!

ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی چه بر سرِ اقتصاد و معیشت مردم می‌آورد؟!

برخلافِ ایده‌های کلیشه‌ای و ناکارآمدِ نئولیبرال‌ها که تعدیل ساختاری را مقدس می‌دانند و موافق با آزادسازی هرچه بیشتر نرخ ارز و کاهشِ هرچه فزون‌ترِ ارزش پول ملی هستند، اقتصاددانان مدافع کارگران و تولید داخلی، مشروعیت بخشیدن به ارز گران ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی و حذف کامل ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی و ارز ترجیحی ۱۱ هزار تومانی را یک نقطه عطف دردناک می‌دانند؛ نقطه عطفی که شیب تورم و سقوط معیشتی اکثریت مردم را تندتر خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، از زمان ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰، بحث ارز و نرخ‌گذاری ارز در بودجه، تبدیل به یک چالش بزرگ شده است. آیا دولتی‌ها و نمایندگان مجلس یازدهم – که بسیاری از آنها خود را مدافع حقوق مظلومان و فرودستان اجتماع می‌دانند- قصد دارند به مقوله‌ی «ارز گران» و بی‌ارزش شدن پول ملی، وجاهت قانونی ببخشند؟

تاثیر گرانی ارز بر همه وجوه زندگی مردم، اظهر من‌ا…

Read more

برگ های بهار آفتابی - خاطره ها -

 

  برگ های بهار آفتابی

- خاطره ها -

نویسنده علی توده / بهروز مطلب زاده

بخش سوم

 

«حس مسئولیت!»

«داشتن حس مسولیت               

شجاعت می آورد در انسان      

گل می دهد آرزو                   

حیطه عمل فراخ تر می شود» 

 

وقتی من به کوچه آمدم، رادیو تبریز برنامه روزانه خود را خیلی وقت بود که شروع کرده بود. مردم دردسته های بزرگ، درخانه ها و بازارها و میدان های شهر گرد آمده و به رادیو گوش م دادند. حتی رهگذرها نیزدرحال عبورازکوچه ها و خیابان ها، سخنان سرشارازشوروامیدی را که ازبلندگوهای نصب شده برسرتیرهای برق کنارخیابان به پروازدرمی آمد وبردل ها می نشست  را می شنیدند به راه خویش ادامه می دادند.آری. مردم انقلابی همانگونه که درپیکارهای سهمگین، با ایمانی خلل ناپذیر  ازفرقه دمرات ره می سپردند اینک نیز، ازتدابیرتاخیرناپذیرآن به وجد می آمدند، و با شوروشعف، هرروزوهرساعت، حرکت ها وسیاست های آن را زیرنظرداشت.

وقتی برنامه ا…

Read more

رشد بالای جرایم ناشی از خشونت در آذربایجان‌شرقی

رشد بالای جرایم ناشی از خشونت در آذربایجان‌شرقی

جرایم خشونت‌آمیز در استان آذربایجان شرقی نسبت به میانگین کشوری بالاتر است. افزایش مهاجرت و بافت های ناکارآمد شهری، افت تحصیلی و ترک تحصیل در مدارس، سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدر، ناامیدی، ناکارآمدی و احساس تبعیض و ناعدالتی، ایجاد باورهای خشونت محور ناشی از فرزند پروری ناکارآمد و به ویژه مسایل اقتصادی که در سال های اخیر مردم با آن درگیر هستند،  از جمله علل و عوامل بروز خشونت در جامعه است.

 به گفته احمد موقری سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان‌شرقی سالانه از بین ۶ میلیون پرونده وارده به قوه قضائیه در کشور یک میلیون پرونده مرتبط با عناوین مرتبط با خشونت است.

احمد موقری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: یکی از آسیب های اجتماعی جامعه و دستگاه قضایی موضوع خشونت است که بر اساس آمارهای ماهانه، عناوین مرتبط با خشونت همچون خشونت های فیزیکی،  لفظی،  زبانی و اقتصادی جزو رتبه های اول تا سوم است که در این رابطه نهادهای حمایتی باید به افزایش تاب آوری…

Read more

دریاچه ارومیه تا سلامت کامل فاصله زیادی دارد

دریاچه ارومیه تا سلامت کامل فاصله زیادی دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی و عضو ستاد احیا دریاچه ارومیه گفت: حجم آب دریاچه ارومیه در دی ماه سال گذشته ۳.۳۵ میلیارد مترمکعب بود که دی ماه امسال به ۳.۲۹ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

 یوسف غفارزاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا علت کاهش حجم آب دریاچه ارومیه را تبخیر فصل تابستان و کاهش بارندگی های فصل پاییز عنوان و اظهار کرد: حجم آب دریاچه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ میلیون مترمکعب و نسبت به ابتدای سال آبی (اول مهر امسال) سه میلیون متر مترمکعب کاهش یافته است

وی افزود: حجم آب دریاچه ارومیه نیز در مقایسه با متوسط درازمدت ۱۲.۴۸ میلیارد مترمکعب کاهش نشان می دهد.

وی ادامه داد: تراز سطح آب دریاچه ارومیه امسال یکهزار و ۲۷۱ متر و ۲۵ سانتی متر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ صدم سانتی متر و نسبت به ابتدای سال آبی (اول مهر امسال) یک سانتی متر و در مقایسه با متوسط درازمدت، …

Read more

وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی و منافع گروهی در قدرت

وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی و منافع گروهی در قدرت

گفتگو با حسین راغفر

اين تفکري که در سه دهه گذشته و به‌ويژه 16 سال گذشته در کشور حاکم شده اصلا قادر به درک مساله نيست چون خودش صاحب منافع است……. منافع گروه‌هايي که درون قدرت هستند و به‌رغم شعارها و ادعاهايي که دارند و مي‌دهند عملا به نفع همين گروه‌هاي صاحب نفوذ و ثروت تصميم‌گيري مي‌کنند

در لايحه بودجه 1400 سقف فروش نفت از دو ميليون و 300 هزار بشکه به يک‌ونيم ميليون بشکه کاهش پيدا کرده است، آيا اين ميزان نفت در بودجه سال آينده قابل تحقق است يا خير؟
با توجه به تجربه سال گذشته به‌نظر مي‌رسد که اين موضوع هم قطعا تحقق پيدا نخواهد کرد، ضمن اينکه خوش‌بيني‌اي که وجود دارد خوش‌بيني بيش از اندازه است که تصور مي‌کنند با تغيير رئيس‌جمهوري آمريکا اتفاقات خيلي مبارک و روشني به‌نفع کشور خواهد افتاد و به‌نظرم چنين نخواهد شد؛ البته تجربه اين را ثابت خواهد کرد و اميدوارم که من اشتباه کنم. يعني وقتي کشوري که به فروش نفت در بازارهاي جهاني وابسته است قطعا بايد به روش ديگري در مناسبات بين‌المللي بازي کند با توجه به شرايط کنوني اقتصاد جهاني و همين تهديداتي هم که هم‌اکنون وجود دارد، من خيلي بعيد مي‌دانم که اينها تغيير چنداني در سياست خار…

Read more

مسئولین از نا امنی فاز ۳ خط یک مترو تبریز خبر داشتند

مسئولین از نا امنی فاز ۳ خط یک مترو تبریز  خبر داشتند

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تبریز: بارها ایرادات ایمنی در فاز ۳ خط یک را به مسئولان ذی ربط منتقل کرده بودم. بی توجهی مسئولین باعث این حادثه شد.

با گذشت چند روز از حادثه متروی تبریز که موجب مصدومیت راهبر قطار و آسیب به چند واگن شد، میگذرد. این قطار هنگام حادثه خوشبختانه خالی از سرنشین بود. رسانه ها برای  پیگیری جزئیات این حادثه با بهرام فرهخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تبریز گفت‌وگو کرده اند. فرهخت از تشکیل کارگروه ویژه برای مشخص شدن ابعاد گوناگون حادثه اطلاع داده است.

او می می گوید: علاوه بر کارشناسان فنی مستقر در شرکت بهره‌برداری و متخصصان این حوزه در تبریز، از کارشناسان شهرهای مشهد و تهران نیز دعوت شده و قرار است طی روزهای آتی نتیجه دقیق و کامل بررسی‌ها اعلام شود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تبریز اظهار داشت: از اواخر اردیبهشت که مسئولیت شرکت بهره‌برداری را عهده‌دار شدم، نامه‌های متعددی، نسبت به عدم ایمنی در این م…

Read more

گسترش تخلفات مالی در شهرداری های استان آذربایجان شرقی

گسترش تخلفات مالی در شهرداری های استان آذربایجان شرقی

تخلفات مالی و اداری در شهرداری و شوراهای شهر بسیاری از شهرهای بزرگ در چند سال اخیر رشد چشم گیری داشته است. هرچند وقت یکبار، اخبار رسمی یا غیر رسمی، دستگیری چند تن از اعضای شورای شهر یا شهردار یک شهر را مخابره میکنند و در این بین بدون اطلاع رسانی از جزئیات یا سرنوشت دستگیر شدگان، تنها چیزی که بر ذهن مردم نقش می بندد، کلیدواژه فساد در شهرداری و شوراهاست.

استان آذربایجان شرقی به ویژه کلانشهر تبریز از این قاعده مستثنی نیست. سالهاست اخبار ضد و نقیضی از بازداشت و آزادی با قرار وثیقه متخلفین در رسانه ها منتشر می شود. در عین حال تخلفات مالی  در شهرداری ها و شوراهای شهر استان در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است. نمونه اخیر آن اتفاقاتی است که در شهرداری مراغه رسانه ای شده است.

مدتی از انتشار خبر تخلف و بازداشت مسئولین شهری آذرشهر و سراب نگذشته است که اخبار ضد و نقیضی از بازداشت شهردار سابق شهرستان مراغه در رسانه‌ها منتشر گشته.…

Read more

دو حادثه در تبریز که مسئولین باید پاسخگو باشند!

دو حادثه در تبریز که مسئولین باید پاسخگو باشند!

1ـ مازوت نفس تبریز را گرفت!

معلوم شده است که عامل اصلی آلودگی هوای تبریز استفاده از مازوت در نیروگاههای این استان است و همین مسئله باعث تشدید آلودگی هوای تبریز شده است.

احمد بایبوردی کارشناس محیط زیست در مصاحبه با آژانس خبری نصر گفته است: به نظر می رسد مهمترین عاملی که امروز در آلودگی هوای تبریز می بینیم، استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه تبریز و نیز آلایندگی های پتروشیمی و پالایشگاه تبریز است، این در صورتی است که دستگاه حاکمیتی ذی ربط به وظیفه قانونی خود عمل نمی کند.

بایبوردی در ادامه یادآور شد: در این شرایط هیچ بهانه ای از تحریم و پیک مصرف گرفته تا سردی هوا، قصور مسئولان امر را در عدم عمل کردن به وظایف محوله قانونی شان توجیه نمی کند. اگر کاری را بخواهیم انجام دهیم، حتما راهی وجود دارد، اما اگر نخواهیم انجام دهیم صد جور بهانه می توان برای انجام ندادنش تراشید. در کشوری که روی دخایر گاز نشسته ایم و به اندازه کافی گاز داریم، نباید مشکلی بابت تامین نیاز نیروگاه های کشور داشته باشیم. در بدترین حالت مازوت باید با حفظ امحا شود.…

Read more

بیانیه تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی

بیانیه تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی

امروز یکشنبه ۱۴ دی، تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی در شهرهای مختلف برگزار گردید. علاوه بر تهران، بازنشستگان تأمین اجتماعی، امروز در شهرهای مشهد، کرج، خرم‌آباد، اهواز، کرمانشاه، تبریز، اراک، شیراز، همدان، سنندج، قزوین و … نیز با تجمع در مقابل ساختمان تأمین اجتماعی دست به اعتراض زدند.

معترضین با انتشار بیانیه ای به اجتماع خود پایان دادند. در این بیانیه علاوه بر اشاره به وضعیت وخیم معیشتی و حقوق‌های زیر خط فقر، به تلاش‌هایی که در این سال‌ها برای رساندن صدای خودشان به مسئولان مختلف انجام داده‌اند پرداخته‌اند. بازنشستگان که پس از سال‌ها رنج و تلاش حالا باید در آسایش و آرامش، زندگی خوبی را کنار فرزندان و نوه‌های خود داشته باشند، مدت چند سال است، در سرمای زمستان و گرمای تابستان، در خیابان‌ها، حداقل حقوق خود را فریاد می‌زنند اما متأسفانه گوش شنوایی نیست…

Read more

حذف آموزش رشته‌های ریاضی و تجربی در ۳۵ منطقه کشور

حذف آموزش رشته‌های ریاضی و تجربی در ۳۵ منطقه کشور

وزیر اسبق آموزش و پرورش اعلام کرده در ۳۵ منطقه کشور رشته‌های ریاضی و تجربی در مدارس تدریس نمی‌شود.

به گفته علی اصغر فانی از میان ۷۵۰ منطقه آموزشی کل کشور حدود ۱۰۵ منطقه از نظر آموزشی محروم هستند. او درتوضیح وضعیت آموزشی این مناطق  از حذف خودکار رشته ریاضی و تجربی در بخش زیادی از مدارس خبر داده و گفته: « در ۳۵ منطقه کشور اصلا رشته ریاضی و تجربی تدریس نمی‌شود و این یعنی از ۳۵ نقطه از ایران هیچ‌گاه پزشک، پرستار و مهندس وارد جامعه نمی‌شود. همچنین در ۴۰ منطقه ۱۲ هزار دانش‌آموز پایه دوازدهم داریم که فقط ۵۰۰ نفرشان در رشته ریاضی تحصیل می‌کنند. حدود ۹ هزار نفر در ادبیات و علوم‌انسانی درس می‌خوانند و بقیه هم تجربی هستند.»

به گفته او در میان رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای رشته خانه‌داری به‌طور گسترده در مدارس دخترانه ارائه می‌شود. وزیر اسبق آموزش و پرورش می‌گوید «در مناطق انتهایی لیست، مدیران مدارس برای اینکه خودشان را راحت کنند و نرخ پوشش تحصیلی را بالا ببرند، رشته مدیریت خانواده را که همان خانه‌داری است…

Read more

ده میلیون کارگر زیرزمینی با حقوق ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی در کشور

ده میلیون کارگر زیرزمینی با حقوق ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی در کشور

علی اصلانی، عضو کانون عالی شورای کار به ده میلیون کارگر زیرزمینی اشاره می‌کند که هیچ کس بر حقوق آنها نظارت نمی‌کند و همه از حداقل مزد تعیین شده هم حقوق کمتری می‌گیرند تا جایی که برخی ماهانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان دستمزد دارند.

ماه‌های پایانی سال آغاز دغدغه و نگرانی کارگرانی است که منتظر هستند برای افزایش حقوق سال آینده‌شان در جلساتی که خود یا نمایندگان واقعی‌شان حضور ندارند، چه تصمیمی گرفته می‌شود.

اگرچه بودجه نهادهای دولتی همچون صدا و سیما و یا ده‌ها نهاد وابسته به خامنه‌ای طبق روال هر ساله چندین ماه زودتر به مجلس ارائه می‌شود، اما تصویب لایحه افزایش بودجه کارگران و مزدبگیران چندین ماه طول کشیده و در نهایت نیز به سرانجام رضایت‌بخشی برای کارگران منجر نمی‌شود.

کمااینکه سال ۹۸ به هزار و یک بهانه از جمله کرونا و تعطیلی مجلس، تصویب نهایی افزایش حقوق کارگران تا مرداد ماه سال ۹۹ به درازا کشیده شد که پس از اعلام م…

Read more

اعتصاب رانندگان خودمالک سازمان اتوبوسرانی ارومیه

اعتصاب رانندگان خودمالک سازمان اتوبوسرانی ارومیه

روز سه‌شنبه ۹ دی ماه ۹۹، یازدهمین روز اعتصاب رانندگان خودمالک سازمان اتوبوسرانی ارومیه، به دلیل عدم اعتماد به اجرایی شدن وعده و وعیدها با برپایی تجمع درترمینال برگزار شد.

اعتصاب رانندگان خودمالک سازمان اتوبوسرانی ارومیه، نسبت به کاهش درآمد، عدم پرداخت حق بیمه و تسهیلات که از یازده روز پیش شروع شد، همچنان ادامه دارد و خواهان ضمانت برای اجرایی شدن وعده و وعیدها هستند.

سخنگوی شورای شهر ارومیه، روز سه‌شنبه ۹ دی ماه ۹۹، با اشاره به این که دیروز جلسه‌ای با حضور چند نفر به نمایندگی از رانندگان بخش خصوصی اتوبوسرانی شهرداری ارومیه و نیز رئیس سازمان بخش خصوصی برگزار شد، گفت: «از جمله مطالبات رانندگان، قراردادی بود که در زمان واگذاری اتوبوس‌ها به بخش خصوصی امضاء شده و در پایان آن قرارداد باید سند آن واگذار و قرارداد جدیدی جایگزین می‌شد

وی افزود: «همچنین رانندگان بخش خصوصی بار دیگر تاکید …

Read more

بالاترین رکورد گرانی طی دو دهه اخیر

بالاترین رکورد گرانی طی دو دهه اخیر؛

گرانی ۵۴.۲ درصدی مواد غذایی در سال ۹۹

بالاترین رکورد گرانی طی دو دهه اخیر ؛ گرانی ۵۴.۲ درصدی مواد غذایی در سال ۹۹

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، قیمت مواد غذایی طی ۹ ماه اول سال ۹۹، بیش از ۵۴ درصد افزایش یافته است که بالاترین رکورد گرانی طی دو دهه اخیر را نشان می‌دهد.

در این گزارش همچنین آمده است که شاخص قیمت مواد غذایی در آذرماه سال جاری به ۳۵۷.۷ واحد رسید که نسبت به شاخص پایان سال ۱۳۹۸، ۵۴.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد که طی دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.

بدین ترتیب، طی ۹ ماه نخست سال جاری، قیمت مواد غذایی به طور متوسط ۵۴.۲ درصد افزایش یافته است.

روزنامه مردم سالاری نیز، در شهریور ماه امسال با استناد به آخرین گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم در شهریورماه را ۴۱ درصد اعلام کرده بود و در ادامه، با زیر علامت سوال بردن آن نوشته بود که تورم واقعی بسیاری از کالاها طی چند ماه گذشته، رشد بالای ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد…

Read more

۷ کارگر یک کارخانه ریخته‌گری در آذر شهر بر اثر انفجار گاز کشته و مصدوم شدند

۷ کارگر یک کارخانه ریخته‌گری در آذر شهر

بر اثر انفجار گاز کشته و مصدوم شدند

انفجاری که بامداد دوشنبه هشتم دیماه در یک کارخانه ریخته‌گری در شهرک «سلیمی» آذرشهر واقع در استان آذربایجان شرقی روی داد، جان دو کارگر را گرفت. پنج کارگر نیز مصدوم شده و به بیمارستان منتقل شدند.

انفجار کپسول گاز در یک کارخانه در آذرشهر جان دو کارگر 25 ساله را گرفت. پنج تن از مصدومان نیز به بیمارستان منتقل شدند.

خبرگزاری‌ها به نقل از وحید شادی‌نیا، سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی نوشتند حادثه حدود ساعت یک بامداد روی داده، دو کارگری که در حادثه انفجار کپسول گاز در میان شعله‌های آتش سوخته‌اند، ۲۵ سال داشتند. سه تن از مصدومان به بیمارستانی در آذرشهر و دو تن به بیمارستان «امام رضا» در تبریز منتقل شده‌اند.

نام کارخانه‌ای که انفجار در آن رخ داده، اعلام نشده، اما تصاویری که که خبرگزاری فارس از محل حادثه پس از انفجار منتشر کرده، حاکی از تخریب شدید کارخانه است.…

Read more

بیانیه‌ی صد تن از فعالان مدنی در حمایت از مطالبات کارگران کشور

بیانیه‌ی صد تن از فعالان مدنی در حمایت از مطالبات کارگران کشور

چهار دهه پس از وقوع یکی از گسترده‌ترین انقلاب‌های قرن بیستم با دعوی عدالت‌خواهی و برغم تکرار شعارهای تبلیغاتی رسمی، کارگران کشور همچنان به‌شکل آشکاری در زمره‌ی بی‌دفاع ترین اقشار جامعه به‌شمار می‌آیند.

گرایش‌های تنگ‌نظر انحصارطلب و استبدادی در کشور، طی چهار دهه‌ی گذشته از شنیده‌شدن صدای مستقل و تشکل‌یابی کارگران ممانعت کرده‌اند. این گرایش‌ها به تضییق مداوم آزادی‌های فردی، حق بیان و اعتراض، تجمع و تشکل پرداخته‌اند. در سه دهه گذشته، همین گرایش‌ها در هماهنگی کامل با سایر گرایش‌های سیاسی فعال در ساختار حاکمیت، نوعی سیاست‌گذاری‌ اقتصادی موسوم به «نولیبرال» و سبکی از خصوصی‌سازی فراگیر نامشروط را در همه دولت‌ها اعم از «اصول‌گرا» یا «اعتدال‌گرا» و «اصلاح‌طلب» پیش‌برده‌اند. در اثر اجماع کامل و بی‌سابقه همه بخش‌های حاکمیت، این سیاست‌ها به مدت سه دهه به اصولی خدشه‌ناپذیر در سیاست‌گذاری کلان کشور بدل شده است و اکنون نتایج فاجعه‌بار خود را نشان می‌دهند…

Read more

اعتراض کارگران مخابرات تبریز

 

اعتراض کارگران مخابرات تبریز

کارگران پیمانکار مخابران تبریز در اعتراضی به نبود امنیت شغلی، عدم طرح طبقه بندی مشاغل  و .. بار دیگر تجمع کردند.

روز شنبه ۳۰ آذر، تعدادی از کارگران شرکت‌ پیمانکاری مخابرات تبریز با برگزاری تجمع نسبت به وضعیت امنیت شغلی خود اعتراض کردند

به گزارش ایلنا، کارگران مقابل استانداری آذربایجان شرقی، تجمع کرده و خواهان تضمین امنیت شغلی خود شدند. معترضان همچنین پیگر اجرای «طرح طبقه‌بندی مشاغل» در شرکت‌ پیمانکاری خود هستند.

بر اساس ماده ۴۸ قانون کار، کارگاه‌‌هایی که مشمول قانون کار می‌شوند باید طرح طبقه‌بندی مشاغل را در ساختار اداری خود اجرا کنند.

تلاش انجمن صنفی کارکنان مخابرات استان آذربایجان شرقی منجر به برگزاری جلسات متعددی شده است که در نهایت وعده اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل از ابتدای مهر ماه ۹۹ از سوی کارفرما داده شد

با وجود وعده کارفرما، اما هنوز طرح طبقه‌بندی مشاغل که مطلوب کارکنان پیمانکاری مخابرات استان آذربایج…

Read more

پرونده فساد بستگان مقامات جمهوری اسلامی

پرونده فساد بستگان مقامات جمهوری اسلامی؛

از سران سه قوه تا فرماندهان نظامی و دادستان

روز جمعه ۲۸آذر۱۳۹۹ «محمود صادقی» نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، متن کامل گزارش تحقیق و تفحص مجلس دهم را درباره پرونده فساد و تخلفات «بانک سرمایه» منتشر کرد.

در این گزارش نام برادرزاده و داماد «محمود هاشمی شاهرودی» یکی از روسای پیشین قوه قضاییه و رییس سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده است. او متهم است که با «محمد امامی» یکی از متهمان فساد مالی شریک بوده است و شرکت‌های این دو نفر در طول سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳، موفق به دریافت ۳۲۷ میلیارد تومان وام از بانک سرمایه‌ شده‌اند

در بخش دیگری از این گزارش به خرید املاک واقع در «لواسان»، «شمیران» و «خیابان فرشته» متعلق به بانک سرمایه به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ توسط «احمد هاشمی شاهرودی» و محمد امامی اشاره شده است.

بر اساس این گزارش، این دو خریدار تا سال ۱۳۹۵، برخی از چک‌هایی…

Read more

بدرود رفیق خسرو ستایشی!

بدرود رفیق خسرو ستایشی!

با کمال تأسف خبر دار شدیم که رفیق خسرو ستایشی معلمی دل سوز و شریف، انقلابی آرمانگرا و آزادیخواه روزپنجشنبه 27 آذر سال 1399 بر اثر تصادف رانندگی در گذشت.  فقدان رفیق خسرو برای همه کسانی که او را از نزدیک می شناختند، غیر قابل باور و جبران ناشدنی است.

رفیق خسرو ستایشی در 28 آذر سال 1336 در یک خانواده فرهنگی در شهر اردبیل متولد شد. پس از گذراندن دوره ابتدایی، دوره متوسطه را در دبیرستان جهان علوم در رشته علوم تجربی به پایان رساند. سپس  از دانشسرای عالی تبریز در رشته زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد. علاقه وافرش به سرنوشت کودکان باعث شد تا شغل معلمی را پیشه کند. به همین خاطر در زادگاهش شهر اردبیل به استخدام آموزش و پرورش در آمد.

منش عدالت خواهی رفیق خسرو را به میدان مبارزات سیاسی علیه رژیم ضد مردمی پهلوی کشاند. وی در تمام این سال ها ضمن تدریس به روشنگری و مبارزه علیه استبداد مشغول بود. در چریان انقلاب بهمن 1357 فعالانه شرکت داشت. پس از پیروزی انقلاب و فعالیت احزاب سیاسی در سال 1358 به عضویت فرقه دمکرات آذربایجان (کمیته ایالتی حزب توده ایران) در آمد.…

Read more

آذربایجان و معضل کودک همسری

آذربایجان و معضل کودک همسری

ازدواج زودهنگام با اصرار و اجبار والدین به جای کنترل روابط کودکان باعث صدمه رسیدن به تحصیل آن‌ها، از بین بردن دوران کودکی، ضایع شدن حق انتخاب فردی، سوء استفاده جنسی به ویژه در میان دختران، تحمل مسئولیت‌هایی فراتر از سن و تجربه‌شان و آسیب‌های جسمی و روانی عمیق شده و در پی آن سبب افسردگی می‌شود…./

*****

مینا اجلی / بیدارزنی: نزدیک ۳ سال در یکی از شهرهای آذربایجان شرقی که در معضل «کودک همسری» رتبه‌ی بالایی در کشور دارد، زندگی کرده‌ام. یک بار در یک مهمانی با دختربچه ۱۲-۱۳ ساله‌ی نحیف اندامی که آرایش غلیظ و درعین‌حال زیورآلات فراوانی داشت، روبرو شدم. نزدیک پیرزن کناری‌ام آمد، کمی خوش و بش کرد و رفت. بعد از رفتن کودک، زن گفت: «عروس سابقم بود، پارسال طلاقش دادیم.» در جواب سوالم که چرا برای ازدواج، دختری به این کم سنی را انتخاب کردید؟ گفت: «کم سن و سال انتخاب کردم تا آن‌طور که دلم می‌خواهد بزرگش کنم اما با پسرم به تفاهم نرسیدند». در این چند سال نمونه‌های زیادی از ازدواج زیر …

Read more

گرامیداشت شب یلدا از دیر باز تا کنون

گرامیداشت شب یلدا از دیر باز تا کنون

دیر زمانی است كه مردمان ایرانی و بسیاری از جوامع دیگر، در آغاز فصل زمستان مراسمی‌ را برپا می‌دارند كه در میان اقوام گوناگون، نام‌ها و انگیزه‌های متفاوتی دارد. در ایران و سرزمین‌های هم‌فرهنگ مجاور، از شب آغاز زمستان با نام «شب چله» یا «شب یلدا» نام می‌برند كه همزمان با شب انقلاب زمستانی است.
به دلیل دقت گاهشماری ایرانی و انطباق كامل آن با تقویم طبیعی، همواره و در همه سال‌ها، انقلاب زمستانی برابر با شامگاه سی‌ام آذرماه و بامداد یكم دی‌ماه است. هر چند امروزه برخی به اشتباه بر این گمانند كه مراسم شب چله برای رفع نحوست بلندترین شب سال برگزار می‌شود؛ اما می‌دانیم كه در باورهای كهن ایرانی هیچ روز و شبی، نحس و بد یوم شناخته نمی‌شده استجشن شب چله، همچون بسیاری از آیین‌های ایرانی، ریشه در رویدادی كیهانی دارد.
خورشید در حركت سالانه خود، در آخر پاییز به پایین‌ترین نقطه افق جنوب شرقی می‌رسد كه موجب كوتاه شدن طول روز و افزایش زمان تاریكی…

Read more

دکتر بهادر بهمنی درگذشت!

 دکتر بهادر بهمنی درگذشت!

با کمال تاسف و تاثر دکتر بهمنی از کادرهای فعال سازمان جوانان فرقه دمکرات آذربایجان، انسانی پاک باخته، شریف، فداکار و وطن پرست، و یکی از حاذق ترین جراح های جمهوری آذربایجان، پس از مدت ها که در بستر بیماری بود، درگذشت.

دکتر بهمنی سومین فرزند دکتر عادله چرنیک بلند صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان است که در سال 1337 در زندان شاه متولد شد. رفیق عادله برای نجات جان شوهرش که در ایران در معرض اعدام قرار داشت، علیرغم مخالفت مقامات و خانواده در حالیکه حامله بود با فرزندان خردسالش (جهانگیر و جوانشیر) از جمهوری سوسیالیستی آذربایجان راهی ایران شد. در بندر انزلی توسط نیروهای امنیتی دستگیر و راهی زندان گردید.

رفیق عادله پس از رهایی از زندان مدت ها اجازه خروج از ایران را نداشت. بهادر تا سال سوم دبستان را در تهران گذراند. پس از آنکه موفق به خروج از ایران شدند، همراه خانواده به باکو برگشتند و در آنجا ادامه تحصیل داد. …

Read more

خشن ترین چهره نئولیبرالیسم: دستمزد ناچیز،بدون بیمه و بدون امید به آینده!

خشن ترین چهره نئولیبرالیسم:

دستمزد ناچیز،بدون بیمه و بدون امید به آینده!

خروج از شمول قانون کار، به کارگران ضربات جبران‌ناپذیری وارد کرده است؛ کارفرما هیچ حقی برای کارگر قائل نیست و دولت هم به اصول حمایتی قانون اساسی از جمله اصل ۲۹ تمکین نمی‌کند؛ اینجا نقطه برخورد تمام قانونگریزی‌هاست. در بحران کرونا، نئولیبرالیسم و تعدیل ساختاری، خشن‌ترین چهره خود را به نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تحریم‌ها، فضای ناکارآمد اقتصادی و تسلط تفکرات نئولیبرال بر تولید، اشتغال طبقه کارگر را به تنهایی در معرض مخاطره قرار داده بود اما همه آسیب‌های وارده، با آمدن ویروس منحوس کرونا، چندین برابر شد و گروه‌های مزدبگیر بسیاری را به سراشیبی سقوط و بیکاری کشاند.

گروه‌هایی که به مقرری امید دارند!

براساس آمارهای رسمی، تا اولین روزهای سال جاری، حدود یک میلیون نفر از کارگران شاغل کشور از کار بیکار شده‌اند؛ این گروه، کارگرانی هستند که در ادبیات اقتصادی، «رسمی» محسوب می‌شوند یعنی بیمه دارند و در صورت بیکاری، می‌توانند از…

Read more

بیانیه مشترک سندیکاها و تشکل های کارگری

بیانیه مشترک سندیکاها و تشکل های کارگری

در باره لایحه بودجه ۱۴۰۰

سندیکاهای شرکت واحد و نیشکر هفت تپه و چند تشکل کارگری دیگر با انتشار بیانیه ای مشترک ضمن بررسی لایحه بودجه پیشنهادی دولت یادآور شدند که کارگران، معلمان، پرستاران، سایر مزد بگیران جامعه، بیکاران, دانشجویان و فارغ التحصیلان ابدا هیچ سهمی از این بودجه نمی‌برند. بودجه‌ای که هیچ توجهی به جمعیت ۹۹ درصدی جامعه ندارد

متن کامل بیانیه:

از کوزه همان برون تراود که در اوست.” حکایت بودجه سالانه است.

بودجه سالانه امسال نیز بمانند بودجه های بیش از چهار دهه گذشته همچنان منافع سرمایه‌داران و حاکمیت را حفظ می‌کند. از این‌رو لازم است کیفیت و کمیت بودجه پیشنهادی دولت از منافع کارگران و زحمت‌کشان مورد بررسی قرار گیرد.

کارگران، معلمان، پرستاران، سایر مزد بگیران جامعه، بیکاران به همراه خانواده‌هایشان که دانشجویان و فارغ التحصیلان هم شامل می‌شود، ابدا هیچ سهمی از این بودجه نمی‌برند. بودجه‌ای که هیچ توجهی به جمعیت …

Read more

چهره های سرشناس حکومتی که با روح الله زم در ارتباط بودند چه شدند؟؛

کانال تلگرام نویسنده

چهره های سرشناس حکومتی که با روح الله زم در ارتباط بودند چه شدند؟؛

احمد زیدآبادی

گفته شده است که روح‌الله زم در پی برقراری تماسی، با این تصور که از طرف دفتر آیت‌الله سید علی سیستانی به منظور اعطای کمک مالی به فعالیت‌های اوست، راهی عراق شد و بدین طریق در دام نیروهای امنیتی ایران گرفتار آمد.
من نمی‌دانم این روایت تا چه اندازه راست و دقیق است، اما حتی اگر درصد کمی از آن هم صحیح باشد، همین یک نکته به تنهایی نشاندهندۀ این واقعیت است که روح‌الله زم نه فقط هیچ نوع شناخت واقعی از مواضع آیت‌الله سیستانی نداشته بلکه از درک مناسبات قدرت در خاورمیانه نیز به کلی پرت و برکنار بوده است.

در واقع فردی با این ویژگی، بیشتر به یک کنشگر جنجالی و پر سر و صدا شباهت پیدا می‌کند تا به کسی که با پیوندهای امنیتی خود، بخواهد دولت یا نظامی را با خطر و تهدید واقعی روبرو سازد.
از این رو، فهرست بلندبالای اتهاماتی که علیه روح‌الله زم مطرح و بر اساس آنها به اع…

Read more

بیست یکم آذر ۱۳۲۴ شمسی روزیست که بر فرق تاریخ مبارزاتی خلقهای ایران میدرخشد.

مطلب رسیده:

بیست یکم آذر ۱۳۲۴ شمسی روزیست که بر فرق تاریخ مبارزاتی خلقهای ایران میدرخشد.

خیزش خلق آذربایجان در راستای بدست آوردن آزادی و عدالت اجتماعی برای مردم ایران در روز ۲۱ آذر ۱۳۲۴ شمسی تحقق یافت. فرقه دموکرات آذربایجان را گروهی از کمونیست های کهنه کار به رهبری جعفر پیشه وری در تابستان 1324 در تبریز پایه گذاشتند. شاخه ی محلی حزب توده ایران را جذب خودش کرد، در سرتاسر آذربایجان گسترد و با کمک ارتش شوروی که نگذاشت نیروهای ارتش وارد استان بشوند، حکومت ملی و خود مختار آذربایجان را بنا نهاد.

در مورد حکومت ملی فرقه دموکرات در آذربایجان، بسیاری از محققان و نویسندگان دارای علایق و فرق سیاسی مختلف قلم فرسایی کرده اند. اما بنظر این جانب این خیزش مردمی درست در راستای تحقق مطالبات برحق و طبقاتی خلق، یعنی عدالت اجتماعی و آزادی های واقعی نه دموکراسی پوشالی عینیت یافت و دست آواردهایی ذیقیمت نیز داشت.

حالا سوای این مسئله که فرقه دموکرات و شخص …

Read more

نگاهی به: طرح تقسیم استان سیستان‌وبلوچستان

نگاهی به: طرح تقسیم استان سیستان‌وبلوچستان 

طرح تقسیم استان سیستان‌وبلوچستان چندین بار در سال‌های اخیر مطرح شده و هربار هم به‌دلیل مخالفت‌های گسترده مردم و مقام‌‌های مذهبی و اداری در سیستان‌وبلوچستان از اجرایی شدن آن جلوگیری شده و در حد پیشنهاد باقی مانده است. این بار به‌نظر می‌رسد مسئله جدی‌تر دنبال خواهد شد. “محسن دهنوی”، عضو هیئت‌‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه ۲۸ آبان‌ماه ۱۳۹۹، در جلسه رسمی مجلس، این طرح را اعلام وصول کرد.
شمار زیادی از طریق کاربری در توییتر به‌چنین طرحی اعتراض کردند و مشکل سیستان‌وبلوچستان را فقر، محرومیت، و تبعیض دانستند. علاوه بر این، شمار زیادی از فعالان مدنی نیز نسبت به انگیزه‌های احتمالی پشت چنین طرحی و همچنین خسارت‌های احتمالی ناشی از آن هشدار دادند.
فراگیر شدن این هشدارها، به فراخوانی برای اعتراض انجامید و سرانجام در ۶ آذرماه ۱۳۹۹ کاربران توییتر با استفاده از هشتگ “نه به تقسیم بلوچستان” م…

Read more

بستر تاریخی نهضت‌ ملی و مردمی آذربایجان

بستر تاریخی نهضت‌ ملی  و مردمی آذربایجان

امیرعلی لاهرودی/ آذر ماه ۱۳۷٨

پنجاه و چهار سال پیش در چنین روزی نهضت ملی و مردمی آذربایجان به پیروزی رسید. حکومت ملی (خود مختار) موجودیت خود را اعلام نمود. آذربایجان بار دیگر در جبهه مقدم مبارزه با دیکتاتوری قرار گرفت.

آری تاریخ را انسان‌ها می‌سازند. نهضت‌های سده ۲۰ در ایران از برجسته‌ترین رویدادهای تاریخ معاصرند. حرکت تاریخ وقفه‌ناپذیر است. تحولات تاریخی تابع اراده انسان‌ها نیست. حق انتخاب از آن‌ها سلب و شرط و شروط تحولات به آن‌ها تحمیل می‌شود. نهضت ۲۱ آذر نیز مانند دیگر نهضت‌های انقلابی طبق دل‏خواه این و آن به‌وقوع نپیوست بلکه اوضاع و احوال موجود آن‌را به‌وجود آورد. در عین حال نهضت ۲۱ آذر ویژگی‌های دیگری نیز داشت که این نهضت را از نهضت‌های پیش و پس از آن متمایز می‌کند.

یکی از ویژگی‌های این نهضت خصلت اجتماعی و اقتصادی آن است. آموزش همگانی، بهداشت همگانی، توسعه اقتصادی، اقدامات جدی برای حل مساله ارضی بخشی از برنامه اجتماعی و اقتصادی نهضت…

Read more

شانزده آذر درسینه ی تکامل، سنگر میگیرد

شانزده آذر

درسینه ی تکامل، سنگر میگیرد

شانزده آذر

درروزهای اول اردیبهشت

مقاومت میکند

«جراحی بزرگ» را تدارک دیده اند

وگوشتها وچربیها را به حرکت درآورده اند

قداره ها براه

افتاده اند

دیوارها و میله ها را هم می شکنند

«جراحی بزرگ»

روز ستوه آمدن از مغز را

اعلام می کنند.

روز هراس امنیت

از اطاق کو،

روزهراس ابتذال

ازکارگاه هنر

روزهراس سرمایه

ازدفاتر دانشجوئی

سرمایه های آمریکائی

جهل و تفنگ را برادر خطاب می کنند

ورگبار هجوم جهالت را درتاریکی

ترسیم می کنند

رگبارهاصدای دانشگاه را نمی شنوند

رگبارها مسیر مردم را نمی بینند

رگبارها کلاسها را درو می کنند

وخون بیدار

ازرگهای دور و نزدیک

شتک می زند

خون

ازدهام شرارت را دور میزند.

خون درپیاده روها براه می افتد

درکارخانه ها براه می افتد

درمدرسه ها به راه براه می افتد

درچهارراه ها به بحث

 می ایستد

درکوچه وخیابان مردم را به پرسش وامیدارد…

Read more

16آذر روز دانشجو گرامی باد!

16آذر روز دانشجو گرامی باد!

  67 سال از هجوم  وحشیانه پلیس رژیم محمد رضا شاه به جنبش دانشجویی و به خاک و خون کشيده شدن دانشجويان مبارز دانشکده فنی دانشگاه تهران، می گذرد. شصت و هفت سال است که پیشتازان جنبش دانشجویی کشور با وجود همه دشواری ها و با وجود اینکه شهدای زیادی در این راه داده اند، همچنان به پیکار دلیرانه بر علیه استبداد و ارتجاع ادامه میدهند. جنبش دانشجویی در طول سالهای طولانی همیشه فریاگر صادق خواستها و آرمانهای خلق های ایران بوده و در غیبت احزاب و سازمان های مترقی کشور بار آنها را نیز بدوش کشیده است. با تمام تلاشی که امپریالیسم و حاکمان استبدادی بخرج دادند تا جنبش دانشجویی کشورمان را از مسیر مردمی و انقلابی خود جدا سازند و دانشگاه و دانشجو را در خدمت قدرتمندان و زورگویان قرار دهند، تاریخ نشان داد که موفق نبوده اند. جنبش دانشجویی با تمام وجود به مبارزه بر علیه استبداد و بی عدالتی ادامه داد و در سیر مبارزاتی خود جایگاه ویژه ای در میان خلق ها و زحمتکشان کشور بدست آورد. در تاریخ معاصر ایران جنبش دانشجویی در جریان مبارزات خلق های کشور برای زسیدن به استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی در صف مقدم مبارزات مردم بر علیه نظام های دیکتاتوری و استبدادی قرار داشته است. این جنبش ریشه در سنن مبارزاتی انقلاب مشروطیت دارد و در تمام مبارزات خلق های ایران بر علیه ستمگری ها و بی عدالتی ها نقش بارز و تعیین کننده ای داشته است.…

Read more

دکتر محمد ملکی درگذشت

دکتر محمد ملکی درگذشت

عمار ملکی فرزند دکتر ملکی با تایید این خبر در حساب کاربری توییتر خود نوشت: «چراغ خانه خاموش شد، حسرت دیدار ابدی گشت. هنوز سر از سوگ مادر برنداشته بودیم که پدرم، جان و جانان جدامانده من، درگذشت. مبارز خستگی‌ناپذیر راه آزادی و یاور آزادی‌خواهان ایران به آرامش ابدی رسید.»

دکتر محمد ملکی در بیستم تیرماه ۱۳۱۲ در تهران به دنیا آمد و در تمام سال‌های تحصیل و فعالیت‌های خود به مبارزه مشغول بود.

دوران سرپرستی دانشگاه تهران توسط او تنها دوره‌ای بود که به اصرار او به صورت شورایی متشکل از استادان، دانشجویان و کارمندان اداره می‌شد و این شوراها، خود رئیس دانشکده و در نهایت رئیس دانشگاه را تعیین می‌کردند.

محمد ملکی در مسیر مبارزه و تلاش برای رسیدن به یک حکومت دموکراتیک از سال ۱۳۶۰ بصورت مداوم بازداشت و زندانی شد.

در آخرین نوبت بازداشت او در سال ۱۳۸۸ و در جریان اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۳۱ مرداد با حکم قاضی حداد و توسط ماموران وزرات اطلاعات باز…

Read more

۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور گرامی باد

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران

به مناسبت ۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور

۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور گرامی باد

دوازده سال از اعلام ۱۳ آذر به عنوان روز مبارزه با سانسور گذشته است و اکنون رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین از اعضای هیئت دبیران و کیوان باژن، عضو کانون نویسندگان ایران به دلیل تلاش برای مبارزه با سانسور به زندان افتاده‌اند و عضو دیگرمان؛ گیتی پورفاضل، به دلیل استفاده از حق آزادی بیان‌اش به حبس کشیده شده است.
موضوع سانسور و مبارزه با آن، محدود به کتاب، مطبوعات یا فعالیت‌های هنری نیست و به همین دلیل روز مبارزه با سانسور مختص نویسندگان و هنرمندان نبوده و هدف آن؛ همگرایی و ایستادگی تمام گروه‌ها و افرادی‌ست که مستقیم یا غیر مستقیم قربانی سانسور و سرکوب هستند. سانسور، تامین کننده‌ی تاریکی مورد نیاز برای سرکوب است و این یعنی، سرکوب را می‌توان بی کم و کاست، شکل عینی و تحقق یافته‌ی سانسور دانست. بدین معنا، جامعه‌ی ما سال‌هاست که به شدیدترین وجه، تحقق سانسور را در حبس و شکنجه و اعدام و کشتار فرزندانش، عریان و خونین، چشیده و لمس کرده است. سال‌هاست که هنر و فرهنگ و زیبایی، روبروی چشمان ما سرکوب شده‌ است و از این رهگذر تولیدات فرهنگی سانسور شده وُ بی یال وُ دم وُ اشکم، مخاطب خود را به شکلی روزافزون از دست داده‌اند. سال‌هاست که سیست…

Read more

اعتراض کارگران ریخته گری ماشین‌سازی تبریز

اعتراض کارگران ریخته گری ماشین‌سازی تبریز

 کارگران ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز به عملکرد مدیریت جدید این شرکت اعتراض کردند. درخواست کارگران تداوم تولید و پرداخت منظم حقوق است.

کارگران شرکت «ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز» در تماس با خبرنگار ایلنا، از تجمع امروز خود در داخل شرکت خبر دادند.

این کارگران مدعی هستند: تیم مدیریتی که اخیرا در شرکت مستقر شده، نمی‌تواند شرکت را به بهروه‌وری و رونق برساند.

این کارگران با ابراز نگرانی در مورد آینده شغلی خود، از دولت درخواست کردند به وضعیت بغرنج کارخانه «ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز» مسئولانه ورود کرده و امنیت شغلی را به کارگران بازگردانند.

کارگران «ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز» ضمن ابراز نگرانی از آینده شرکت، خواستار واگذاری آن به شرکت صنایع گسترش ایران شده و گفتند: مدیریتی که اخیرا از سوی سازمان گسترش به شرکت وارد شده تجربه و تخصص کافی را برای مدیریت ندارد و نیامده موجب ناراحتی کارگران شده است…

Read more

کوبا: واشنگتن در جنبش “سن ایسیدرو” مداخله علنی و تحریک‌آمیز داشته است

کوبا: واشنگتن در جنبش “سن ایسیدرو”

مداخله علنی و تحریک‌آمیز داشته است

وزارت خارجه کوبا اعلام کرد، کاردار آمریکا در کوبا به شکل علنی و تحریک‌آمیز با جنبش “سن ایسیدرو” که گروهی از هنرمندان کوبایی به جریان انداخته‌اند، ارتباط دارد.

به گزارش ایسنا، کارلوس فرناندز دی کوسیو، مدیر اداره آمریکا در وزارت خارجه کوبا به تیوثی زونییگا براون، کاردار آمریکا در کوبا اطلاع داد که کشورش اجازه نخواهد داد نه آمریکا و نه هیچ کشور دیگری در امور داخلی این کشور مداخله کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه کوبا اشاره کرد، زونییگا براون چندین باز با اعضای جنبش هنرمندان و فعالان مخالف موسوم به “سن ایسیدرو” دیدار کرده؛ جنبشی که خواهان آزادی بیان بوده‌اند. او از این افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را زیر پا گذاشتند، حمایت کرده و چنین کارهایی نقض علنی وظیفه او به عنوان دیپلمات و رئیس هیئت دیپلماتیک آمریکا و مداخله علنی و تحریک‌آمیز در امور سیاست داخلی کشور است…

Read more

دانشمند هسته ای ایران ترور شد

دانشمند هسته ای ایران ترور شد

محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان عصر روز جمعه در منطقه آبسرد در شمال شرقی تهران مورد هدف قرار گرفت.  فخری زاده از مقامات ارشد وزارت دفاع ایران بود.

به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بعد از ظهر روز جمعه عناصر تروریست مسلح خودرو حامل محسن فخری زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را مورد حمله قرار دادند. در جریان درگیری تیم حفاظت ایشان با تروریست ها آقای محسن فخری زاده به شدت مجروح شد و بیمارستان منتقل گردید. متاسفانه تلاش تیم پزشکی برای احیاء ایشان موفق نبود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به شواهدی از دخالت اسرائیل در ترور این دانشمند ایرانی اشاره کرد. وی همچنین از جامعه بین المللی، به ویژه اتحادیه اروپا خواست تا به سیاست استاندارد دوگانه خاتمه دهد و عمل "تروریسم دولتی" را محکوم کند. در این رابطه سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت که ضمن خویشتنداری، باید از هرگونه اقدامی که موجب افزای…

Read more

به یاد جبار باغچه بان

به یاد جبار باغچه بان

بنیانگذار نخستین کودکستان و نخستین مدرسه ناشنوایان

۴ آبان، سالروز درگذشت معلم مبتکر و روشنفکر بزرگ آذربایجانی، جبار باغچه‌بان، بنیانگذار نخستین کودکستان و نخسین مدرسه‌ی ناشنوایان و همچنین نخستین مؤلف و ناشر کتاب کودک در ایران است...

میرزا جبار عسگرزاده در ۱۹ اردیبهشت‌ ۱۲۶۴ در شهر ایروان، پایتخت کنونی ارمنستان امروزی به دنیا آمد.  پدرش عسگر بنا اهل تبریز به ایروان مهاجرت کرده بود و با شغل معماری و قنادی روزگار می‌گذراندتحصيلات باغچه‌بان با اصول قديمی و در مساجد بود و در 15سالگی به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به ترک تحصيل گرديد و به حرفه‌ی پدر روی آورددر دوران جوانی فقط به‌طور قاچاق در منازل به دختران درس می‌داد و از خبرنگاران روزنامه‌های قفقاز و از فکاهه‌نويسان و شاعران روزنامه‌ی فکاهه‌ی ملانصرالدين بوددر سال 1922 ميلادی به مديريت مجله‌ی فکاهی لک‌لک در ايروان رسيددر جريان اذیت و اخراج …

Read more

همه ما به نادرست بودن نظریه ولایت فقیه پی برده ایم

همه ما به نادرست بودن نظریه ولایت فقیه پی برده ایم

همه ما به نادرست بودن “نظریه ولایت فقیه” پی برده ایم ولی بخاطر مصلحت یامنفعت فردی سکوت اختیار کرده ایم تا از اَنگ ضدولایت فقیه بودن مصون بمانیم. حال آنکه اگرکشور دچار آسیب شود هیچ یک ازسرنشینان این کشتی در امان نخواهند ماند.

نقل است که روزی خیاط شیّادی خرقه فاخری برای پادشاه دوخت ومدعی شد که این خرقه را آدمهای حرامزاده نمی بینند. شاه بخت برگشته و درباریان مفلوک هم ازترس متهم شدن به حرامزادگی سکوت اختیار نمودند وجرأت نکردند بگویند که خرقه را نمی بینند. روز رونمایی از خرقه پادشاه فرا رسید. جمعیت کثیری برای تماشای این لباس فاخر گِرد آمده بودند. وقتی پادشاه با خَدَم وحشم خود به میان جمعیت آمد. همه او راعریان یافتند ولی کسی جرأت نکرد بگوید لباسی برتن پادشاه نیست. تااینکه ناگهان ازمیان جمعیت کودکی از روی سادگی بانگ برآورد که چرا پادشاه عریان است؟ ناگهان ولوله ای درمیان جمعیت پیچید وچیزی را که جرأت ابراز آنرا نداشتند حال دهان به دهان میگشت…

Read more