header photo

اخبار داخلی

ایران به لحاظ تعداد میلیونر چهاردهمین کشور جهان است

ایران به لحاظ تعداد میلیونر چهاردهمین کشور جهان است

بنا بر اعلام موسسه خدمات مالی و بانکی سوئیس، ایران ۲۴۶ هزار میلیونر دارد. بر اساس این آمار تعداد میلیونرهای ایران ۴ برابر ترکیه و ۳ برابر مصر است. آمریکا، چین و فرانسه سه کشور اول این لیست را تشکیل می‌دهند.

ایران بنا بر اعلام موسسه خدمات مالی و بانکی سوئیس (UBS) ۲۴۶ هزار میلیونر دارد، یعنی ۴ برابر ترکیه و ۳ برابر مصر. آمریکا، چین و فرانسه سه کشور اول این لیست را تشکیل می‌دهند.

این موسسه در جدیدترین گزارش خود که به برآورد  وضعیت ثروت و دارایی بیش از ۵.۴ میلیارد انسان بزرگسال روی زمین پرداخته جمعیت کل افرادی که در سال ۲۰۲۲ یک میلیون دلار و بیشتر ثروت داشته‌اند را ۵۹ میلیون و ۳۹۱ هزار نفر برآورد کرده است.

گفته شده ۹ میلیون و ۷۷۰ هزار نفر از این تعداد افرادی هستند که در منطقه آسیا اقیانوسیه از جمله ایران زندگی می‌کنند.

سهم ایران از کل میلیونرهای منطقه آسیا اقیانوسیه در این سال نیز بالغ بر ۲.۵ درصد محاسب…

Read more

ترویج دروغ بزرگ تورم‌زا بودن دستمزد

ترویج دروغ بزرگ تورم‌زا بودن دستمزد

. در دنیا ایران را در طبقه‌بندی‌ها، جزو کشورهایی با قابلیت ضعیف توانمندی طبقه‌بندی کرده‌اند و ما در بین ضعیف‌ها، جزو معدود کشورهایی هستیم که شیب سقوط توانمندیمان به طور نسبی از بقیه ضعیف‌ها بیشتر است. ما فقط از طریق توزیع عادلانه قدرت و ثروت و با اتکا به یک برنامه با کیفیت مشارکت‌محور می‌توانیم از این شرایط خطرناک عبور کنیم.

«فرشاد مومنی» استاد دانشگاه علامه طباطبایی در نشستی به بررسی مهمترین علل و ریشه‌های تورم و بیان راهکارهایی برای کنترل این پدیده نامطلوب اقتصادی پرداخت.

در ابتدای این نشست، مومنی گفت: وقتی که تورم در کشوری بیش از 50 سال تداوم پیدا می‌کند، معنایش این است که ما با یک مساله ساختاری روبه‌رو هستیم و با دست‌کاری‌های اقتصادی، نمی‌شود آن را حل کرد. ابتدا باید یک اراده سیاسی وجود داشته باشد و آن هم در شرایطی که حکومت و ساختار قدرت توزیعش، ناعادلانه باشد جزو محالات است. در حیطه اجتماعی هم باید اعتماد زایل‌شده فرودستان و تولیدکننده‌ها باید برگردد…

Read more

کسی پاسخگوی ابهامات مولدسازی نیست

کسی پاسخگوی ابهامات مولدسازی نیست

راغفر: کسانی که مدعی‌اند در اجرای مولدسازی‌ها شفاف هستند لازم است جزییات لیست اموالی که قرار است به فروش برسانند را اعلام کنند و بگویند که این اموال را با چه قیمتی، به چه کسانی و مهمتر اینکه با چه تسهیلاتی به فروش می‌رسانند و فروخته‌اند.

بسیاری از موارد که در همه جای دنیا به عنوان فساد تلقی می‌شود در ایران قانونی شده‌ و مثال آن فروش نفت توسط افراد است که گفته می‌شود؛ اسم پسر یکی از مقامات در فروش نفت نام برده می‌شود که روزانه یک میلیون دلار درآمد حاصل از فروش از نفت داشته‌ است.

حسین راغفر، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره ابهامات برنامه مولدسازی دارایی‌ها دولت با بیان اینکه مساله را باید فراتر از این موضوعات دید، اظهار داشت: ساز و کاری که برای این پدیده مولدسازی دیده شده دقیقا منطبق با انحصار به اضافه صلاحدید منهای پاسخگویی که این فرمول در برنامه مولدسازی دولت سیزدهم دیده می‌شود…

Read more

وضعیت بحرانی فضای آموزشی کهگیلویه و بویراحمد

وضعیت بحرانی فضای آموزشی کهگیلویه و بویراحمد

ترک تحصیل دانش آموزان به دلیل فقر مالی

 3700 دانش‌آموز توان خریدن کتاب درسی را ندارند

۱۷ هزار دانش‌آموز کلاس اولی استان کهگیلویه و بویراحمد با شعار "مهر مهدوی و مدرسه ایران قوی" در حالی در جشن شکوفه‌های ۲۹ شهریور امسال قرار است سال تحصیلی خود را آغاز کنند که بنا بگفته مدیرکل آموزش و پرورش این استان، سه هزار و 700 نفر از دانش آموزان استان، توان خرید کتاب درسی و شرایط لازم برای آماده شدن در کلاس های درسی جدید خود را ندارند.

به گزارش ایلنا از یاسوج، اول مهرماه سال‌جاری ۱۷۲ هزار دانش آموز در بیش از سه هزار فضای آموزشی سال تحصیلی را در استان کهگیلویه و بویراحمد آغاز و شش کمیته در ستاد بازگشایی مدارس استان تشکیل شده تا شاهد برگزاری آیینی باشکوه برای آینده سازان ایران و این استان باشند.

۳۲ درصد دانش آموزان در ۶۸ درصد فضای آموزشی استان کهگیلویه و بویراحمد در روستاها درس می‌خوانند و …

Read more

نگاهی به رویدادهای کشور در سالگرد جنبش اعتراضی مردم

نگاهی به رویدادهای کشور در سالگرد جنبش اعتراضی مردم

بیانیه گروهی از روشنفکران، فعالان مدنی و ...

به گزارش زمانه؛ جمعی از روشنفکران، فعالان، گروه‌ها و نشریات چپ فرا-ملّی به مناسبت سالگرد قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی و آغاز قیام سراسری بیانیه‌ای صادر کردند. نویسندگان این بیانیه با اشاره به این‌که «جمهوری اسلامی از طریق آپارتاید جنسیتی و نژادپرستی حکومت می‌کند»، «انقلاب فمینیستی ایران» را «یک انقلاب تمام عیار» خواندند. آن‌ها در ادامه افزودند «فمنیسمی که ما از آن دفاع می‌کنیم، مبارزه با زنجیره‌ی خشونت و غیرانسانی‌سازی است که از مختصات اساسی سرمایه‌داری است.» در ادامه بیانیه با اشاره به بی‌تفاوتی قدرت‌های غربی به موج اعدام، دستگیری و شکنجه مردم ایران به دست جمهوری اسلامی آمده است که «هرگز به این وضوح مشخص نشده بود که رهایی مردم موضوعیتی در صفحه شطرنج بین المللی ندارد.» این بیانیه که به تازگی منتشر شده است به امضا چهره‌های برجسته چپ جهانی از جمله جودیت باتلر، اتین بالیبار، ورونیکا گاگو، شهرزاد مجاب و سوفی وانیک رسیده است. چندین گروه، کلکتیو و نشریه چپ نیز این بیانیه را امضا کرده‌اند. در پایان بیانیه، نویسندگان اذعان می‌کنند که «جنبش انقلابی ایران تنها به مخالفت با سیاست‌های مرگبار جمهوری اسلامی بسنده نمی‌کند، بلکه آرمان آن ترسیم جامعه‌ پساسرمایه‌داری، متحد و رهایی‌بخش است…

Read more

فشار امنیتی و دستگیری صدها نفر در آستانه سالگرد جنبش اعتراضی مردم

فشار امنیتی و دستگیری صدها نفر در آستانه سالگرد جنبش اعتراضی مردم

حکومت از اول مرداد ۱۴۰۲ تا کنون شهریور تلاش کرده است با روش‌های مختلف از جمله فشار بر دانشجویان، حوزه‌های آموزشی، هنرمندان و خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات از وقوع هرگونه «ناآرامی احتمالی» در سالگرد جان باختن مهسا امینی جلوگیری کند.

دستگیری نزدیک به ۳۰۰ نفر در آستانه سالگرد جان باختن مهسا امینی

خبرگزاری هرانا، مجموعه فعالان حقوق بشر، اعلام کرد تنها در۵۰ روز گذشته دستکم ۲۹۲ معترض و فعال مدنی در سراسر ایران توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده‌اند.

 حکومت از اول مرداد ۱۴۰۲ تا ۲۳ شهریور تلاش کرده است با روش‌های مختلف از جمله فشار بر دانشجویان، حوزه‌های آموزشی، هنرمندان و خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات از وقوع هرگونه «ناآرامی احتمالی» در سالگرد جان باختن #مهسا_امینی جلوگیری کند.

این گزارش می‌گوید در این مدت ۴۴ نفر از اعضای این خانواده‌ها اقدامات نهادهای حکومتی از دستگیری تا احضار و ممنوع…

Read more

۷۷۶ برابر شدن هزینه خرید مسکن در تهران طی ۲۶ سال

۷۷۶ برابر شدن هزینه خرید مسکن در تهران طی ۲۶ سال

برخی رسانه‌ها از ۷۷۶ برابر شدن هزینه خرید مسکن در تهران طی ۲۶ سال خبر می‌دهند و دولت راهکار جدیدی را بر سر زبان‌ها انداخته است که گویا قرار است با خرید"میکرو آپارتمان" از سوی مردم این بحران حل شود و شوربختانه برخی به اصطلاح "اساتید" هم در پی مشروعیت بخشیدن به این طرح‌های تبعیض آمیز هستند.

برای نمونه امثال  محمد فاضلی که به گفتمانی مشروعیت می‌بخشند که قرار است نابرابری‌ها و تبعیض‌ها را رسمیت بخشند و با استقبال از چنین طرح‌هایی برای جمعیت زیادی از مردم که توان خرید مسکن را ندارند، زندگی کردن در مسکن‌های قوطی‌وار را امری عادی و معمولی جلوه می‌دهند

 قیمت مسکن در ایران با رشد تصاعدی همراه است و جدیدترین آمارها از ۷۷۶ برابر شدن هزینه خرید مسکن در تهران در یک بازه ۲۶ ساله حکایت دارد.

از آن جایی که امید به زندگی در کشور ۷۴ سال است، یعنی خرید خانه در تهران برای حداقل‌بگیران تنها یک رویاست…

Read more

به یاد مبارز کهنسال و قهرمان شکنجه‌گاه‌ها، نورالله خان یکانی

به یاد مبارز کهنسال و قهرمان شکنجه‌گاه‌ها، نورالله خان یکانی

آزادیخواه کهنسالی که جلادان و مزدوران ستم شاهی، میخ به پاشنه هایش کوبیدند و با پای خون چکان، به دار آویختند!…

نورالله یکانی در سال ۱۲۵۸   شمسی  در یکانات مرند بدنیا آمد. در آستانه انقلاب مشروطیت با اندیشه های آزادی و تجدد آشنا شد. با آغاز مبارزه علیه استبداد، سلاح گرفت به مبارزان مسلح مشروطیت پیوست. از سرکردگان فدائیان شد. در نتیجه کاردانی و دلاوری، از همرزمان نزدیک سردار ملی ستارخان گشت. با ناکامی انقلاب مشروطیت، عزم او سستی نگرفت. هنگام قیام شیخ محمد خیابانی در تبریز، به خیابانی پیوست. با سرکوب خونین نهضت و قتل رهبر آن بدست مزدوران مخبرلسلطنه، یکانی نیز زندانی شد. مخبرالسلطنه همان مرتجع معروف دوره مشروطیت است که با سقوط محمدعلی شاه، رخت مشروطیت به تن کرد و مانند بسیاری از اشراف و زمینداران مرتجع، از رجال «دولت مشروطه» شد و سرکوب نهضت خیابانی و قیام لاهوتی از اقدامات اوست…

Read more

پایان تلخ شش کارگر معدن طزره مرگی که ناجوانمردانه پا به اعماق زمین گذاشت

پایان تلخ شش کارگر معدن طزره

مرگی که ناجوانمردانه پا به اعماق زمین گذاشت

باز هم یک معدن زغال‌سنگ «قتلگاه کارگران» شد. عصر دوازدهم شهریور، شش کارگر در تونل رزم‌جاه معدن زغال‌سنگ البرز شرقی (طزره) به دلیل اجتماع ناگهانی گاز، زیر آوار مدفون شدند. این کارگران ساعت‌ها میان مرگ و زندگی دست و پا زدند اما عاقبت جان سالم به در نبردند. در ساعات آغازین بامداد روز دوشنبه و بعد از حدود ۹ ساعت ماندن زیر آوار، اجساد شش کارگر بیرون کشیده شد.

گفته می‌شود عمق تونلی که انفجار در آن رخ داده ۷۰۰ متر است و حادثه در عمق ۴۰۰ متری آن رخ داده است. به روال همیشه «علت حادثه» همچنان در دست بررسی است و روزها طول می‌کشد تا یک گزارش تخصصی با ادبیات کارشناسانه بیرون بیاید اما هیچ زمان مقصران واقعی این دست حوادث شناسایی و مجازات نمی‌شوند.

اخبار ضد و نقیض  در ساعات اولیه حادثه

عصر دوازدهم شهریور ماه، شش کارگر باسابقه و قراردادی شرکت البرز شرقی، خیلی ناگهانی در تونل محل کارشان جان خود را از دست دادند…

Read more

بازگشت طرح استاد-شاگردی به حوزه روابط کار

بازگشت طرح استاد-شاگردی به حوزه روابط کار

بازگشت طرح استاد-شاگردی، ادغام صندوق‌های بازنشستگی و افزایش سن و سابقه روی میز برنامه هفتم توسعه. از قرار معلوم در گزارش و تغییرات صورت گرفته از سوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس روی برنامه هفتم توسعه، موارد حذف شده در اصلاحیه لایحه دولت درباره برنامه هفتم توسعه (از جمله طرح استاد-شاگردی) دوباره روی میز بررسی برنامه هفتم توسعه بازگشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گزارش کمیسیون تلفیق برنامه هفتم به صحن علنی درباره برنامه هفتم توسعه تدوین شده و تغییرات مدنظر این کمیسیون در برنامه هفتم توسعه اعمال شده است. این گزارش قرار است در هفته آتی به صحن ارسال شود.

 حسب آخرین گزارش دریافتی؛ بعید است این گزارش تغییر کند زیرا جلسات کمیسیون تلفیق خاتمه یافته است.

در گزارش و اعمال تغییرات صورت گرفته از سوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس بر بروی برنامه هفتم توسعه، موارد حذف شده در اصلاحیه لایحه دولت درباره برنامه هفتم توسعه (از جمله طرح استاد-شاگردی) دوباره روی میز بررسی برنامه هفتم توسعه بازگشته …

Read more

بیانیه کانون نویسندگان ایران: جان زندانیان سیاسی در خطر جدی است

بیانیه کانون نویسندگان ایران:

جان زندانیان سیاسی در خطر جدی است

۱۳ زندانی سیاسی منتقل شده به زندان قزل‌حصار در اعتراض به وضعیت خود از پذیرفتن غذای زندان خودداری کرده‌اند و خواهان بازگشت به زندان اوین شده‌اند.

سعید ماسوری، جعفر ابراهیمی، کامیار فکور، لقمان امین‌‌پور، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد در روزهای اخیر به یکباره، بدون اطلاع قبلی و با دستبند و پابند از زندان اوین به زندان قزل‌حصار منتقل شدند.

شرحی که برخی از این زندانیان یا خانواده‌ی آنان منتشر کرده‌اند از وضعیت وخیم آنان در زندان قزل‌حصار و نیز از شرایط هولناک این زندان خبر می‌دهد. در خبرها آمده است که این زندانیان اکنون بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان قزل‌حصار محبوسند، نامشان به عنوان زندانی این زندان ثبت نشده است، از تلفن و ملاقات محروم شده‌اند و در زندان به هیچ امکاناتی دسترسی ندارند…

Read more

بیانیه‌ جمعی از فعالین مدنی آذربایجان و دموکراسی‌خواهان آذربایجان برای دریاچه‌ی ارومیه

بیانیه‌  جمعی از فعالین مدنی آذربایجان  و دموکراسی‌خواهان آذربایجان

برای دریاچه‌ی ارومیه

این روزها آذربایجان و سایر استان‌های‌  شمال غربی با خشک شدن دریاچه ارومیه وارد بحرانی  شده‌اند که جان میلیون‌ها انسان و حیات گونه‌های گیاهی و حیات وحش منطقه را نشانه گرفته است.  ابعاد جغرافیایی این فاجعه  زیست محیطی فراملی بوده و دامنه‌های آن به چند کشور منطقه نیز کشیده شده و از آسیب‌های آن مصون نخواهند بود.

به اعتقاد کارشناسان، بحران پیش‌آمده عمدتا ناشی از اعمال سیاست‌های غلط زیست‌محیطی و مصداق کامل یک پروسه توسعه نامتوازن طی سالهای  اخیر بوده که  عمدتا آن ناشی از عوامل زیر می‌باشد:

  1. سدسازی‌های بی‌رویه،
  2. احداث غیراصولی بزرگراه میان‌گذر دریاچه،
  3. چشم‌پوشی یا ضعف برخورد با حفاری ده‌ها هزار چاه‌ غیرمجاز،
  4. بی‌برنامگی و عملکرد ضعیف در تغییر الگوی کشت و استفاده از روش‌های مدرن آبیاری

هرچند مسئولیت مستقیم آن متوّجه «سا…

Read more

بيانيه اعتراضی اتحاد بازنشستگان علیه احکام اخراج معلمان و استادان

بيانيه اعتراضی اتحاد بازنشستگان

علیه احکام اخراج معلمان و استادان

معلمان در سخت‌ترین شرایط کشور زیسته و کار کرده‌اند از دوران جنگ و آوارگی تحمیلی از شهرهایشان تا شیوع کرونا و تدریس پرمشقت آنلاین و... آنها با وجود حقوق اندک و عدم توجه مسئولان به خواسته‌های صنفی‌‌شان هیچ‌گونه کوتاهی نسبت به وظیفه‌ی خود در آموزش فرزندان این سرزمین روا نداشته‌اند.

بخش اصلی مطالبات معلمان، در جهت منافع دانش‌آموزان بوده؛ از آموزش رایگان تا مبارزه با کالایی شدن آموزش و سودمحوری مدارس غیرانتفاعی و... .

سال‌هاست که معلمان تلاش کرده‌اند با تجمعات صنفی مسالمت‌آمیز، قانونی‌ و مدنی‌ترین اشکال دیگر، صدای خود را به گوش مسئولان آموزش و پرورش برسانند، اما مسئولان غیرمتعهد، روزبه‌روز شرایط بدتری را بر معلمان حاکم کرده تا آنها دست از مطالباتِ عدالت خواهانه‌ی خود بردارند. عملکرد ظالمانه‌ی آنها با خواسته‌های معلمان، بازداشت و زندان برای صادق‌ترین معلمان کشور بوده است. مسئولان برای ساکت نمودن معلمان، رتبه‌بندی دست و پا شکسته‌ای را اجرا کرده اما معلمانِ فعال صنفی را از آن محروم ساخته‌اند…

Read more

بیمه های تحمیلی برای کارگران و بازنشستگان

بیمه های تحمیلی برای کارگران و بازنشستگان

در میان وظایف سازمان تامین اجتماعی دو وظیفه از همه مهمتر است، یکی پرداخت کمک هزینه درمان و دیگری پرداخت حقوق بازنشستگان.

در آن سالهایی که "بیمه های تکمیلی" شروع به فعالیت کردند، بسیاری از کارگران معترض شدند که کارگران نیازی به این بیمه ها ندارند، چرا که آنان در تمام سالها دارای یک سازمان بیمه گر(سازمان تامین اجتماعی) بودند. این سازمان ثروتمند می توانست و می تواند کمک هزینه درمان مناسب را پرداخت نماید. آنان در افزایش پرداخت "کمک هزینه ی درمان" و خدمات توسط سازمان پافشاری می کردند و این در حالی بود که خانه کارگری ها از مبلغان اصلی این بیمه های تکمیلی بودند. این بیمه های تکمیلی در ابتدای فعالیت خود، در مقایسه با سازمان تامین اجتماعی خدمات چشمگیری ارائه می دادند و توانستند در عرض چند سال اکثریت کارگران و بازنشستگان را بطرف خود جذب نمایند. "خدمات چشمگیرِ" بیمه های تکمیلی در ابتدای کار، فقط درِ باغ سبزی بود برای جذب کارگران. امروزه با ورود به این باغ، شاهد چیزی نیستیم جز میوه های تلخ و گندیده…

Read more

باز هم در مورد خانه ضد کارگر و دبیر کل آن

باز هم در مورد خانه ضد کارگر و دبیر کل آن

سندیکا و‌ دیگر تشکلات مستقل کارگری بارها راجع به «خانه کارگر» نوشته‌اند. خانه کارگر به جز نامی که به یدک می‌کشد ربطی ماهوی به ما کارگران ندارد؛ اما در عین حال به نام ما و با هزینه ما کارگران، در سراسر کشور و‌ همچنین در اجلاس های جهانی سیاست‌های ضد کارگری حاکم را با کمک انواع رانتها و امتیازات ویژه‌‌ای که در اختیار دارد به پیش برده و موجب تثبیت آنها شده است.

اما بطور مشخص خوب است راجع به آقای علیرضا محجوب‌ «دبیر کل» مادام‌العمر خانه ضد کارگر بیشتر بدانیم. آیا کارگران‌کشور می‌دانند که علیرضا محجوب عضو هیات رئیسه و یکی از قائم مقام های فدراسیون‌جهانی اتحادیه‌های کارگری (دبیلیو، اف، تی، یو) است و در این فدراسیون بعنوان نماینده طبقه کارگر ایران شرکت دارد؟

 

اینکه این فدراسیون به اصطلاح جهانی از چه اعتباری می‌تواند برخوردار باشد هنگامیکه قائم مقامش محجوب باشد بجای خود، اما حتی در ظاهر هم‌که شده: کسی که شش دوره نماینده مجلس بوده و‌ هست، مشاور و بازرس ویژه رئیس ج…

Read more

۹ شهریور سالروز درگذشت صمد بهرنگی

۹ شهریور سالروز درگذشت صمد بهرنگی

(زاده ۲ تیر ۱۳۱۸ تبریز -- درگذشته ۹ شهریور ۱۳۴۷ ارسباران) نویسنده و مترجم

او در خانواده‌ای تهیدست زاده شد و پس از تحصیلات دبیرستان، در سال ۱۳۳۶ از دانشسرای مقدماتی پسران تبریز فارغ‌التحصیل شد.

وی از مهر همان سال آموزگار شد و تا پایان عمرکوتاهش، در آذرشهر، ماماغان، قندجهان، گوگان و آخیرجان در استان آذربایجان شرقی که آن زمان روستا بودند تدریس کرد.

در مهر ۱۳۳۷ برای ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به دوره شبانه دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت و هم‌زمان با آموزگاری، تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی‌نامه ادامه داد.

در ۱۹ سالگی اولین داستانش با نام عادت را نوشت و یک سال بعد داستان تلخون که برگرفته از داستان‌های آذربایجان بود با نام مستعار «ص. قارانقوش» در کتاب هفته منتشر شد و این روند "بی‌نام" تا ۱۳۴۲ و داستان‌های دیگر ادامه یافت.

بعدها از او مقالاتی در روزنامه «مهد آزادی» توفیق و ... با ا…

Read more

اعتراض به اخراج اساتید دانشگاه ها

اعتراض به اخراج اساتید دانشگاه ها

همزمان با انتشار اسنادی درخصوص پروژه جذب ۱۰ هزار هیات علمی در وزارت علوم و ۵ هزار هیات علمی در وزارت بهداشت در روندی غیرقانونی تا پایان دولت سیزدهم، در این دانشکده نیز گزازشات متعددی حاکی از جایگزین کردن اساتید موضع‌مند و حامی دانشجویان، از طریق جذب اساتید «انقلابی» هستند. در این بین گفته می‌شود که سعید محسنی دانشیار گروه حقوق خصوصی و معاون دانشکده، نقش پررنگی در پرونده‌سازی برای اساتید دارد و همچنین در فراخوان جذب هیات علمی، با مداخلات خود، درحال جذب اساتید همسو و «انقلابی» است که اغلب فاقد حداقل سطح علمی لازم هستند.

روندی که هم‌اکنون در دانشگاه‌های کشور دنبال می‌شود، با شتابی روزافزون دانشگاه‌ها را از هر نوع دغدغه واقعی و رویکرد انتقادی تهی خواهد ساخت. بخصوص در رشته‌های علوم انسانی که ماهیتا باید در ارتباط با شرایط کنونی جامعه قرار بگیرند، این روند بسیار آسیب‌زا خواهد بود…

Read more

یادداشتی از مرتضی نی داود . از طرف زنی که یک زن به تمام عیار بود

یادداشتی از مرتضی نی داود .

از طرف زنی که یک زن به تمام عیار بود

بارها برای عروسی و ميهمانی بزرگان به باغ عشرت‌آباد دعوت شده بودم .  برای عروسی ، مولودی و ... اما هرگز حال آن شب را نداشتم

پائيز غم‌انگيزی بود و من به جوانی و عشق فکر ميکردم .  از مجلسی که قدر ساز را نمی‌شناختند خوشم نمی‌آمد ،  اماچاره چه بود ، بايد گذران زندگی می‌کرديم

چنان ساز را در بغل می‌فشردم که گوئی زانوی‌غم بغل کرده‌ام .

نمی‌دانستم چرا آن کسی که قرار است در اندرونی بخواند،صدايش در نمی‌آيد‌

در همين حال و انتظار بودم که دختر نوجوانی از اندرونی بيرون آمد ...حتی در اين سن و سال هم رسم نبود که دختران و زنان اينطور بی پروا درجمع  مردان ظاهر شوند

آمد کنار من ايستاد.  نمی دانستم برای چه کاری نزد ما آمده

است و کدام پيغام را دارد .

چشم به دهانش دوختم و پرسيدم : چه کار داری دختر خانم؟

گفت : می‌خواهم بخوانم !

گفتم : اينجا يا اندرونی؟

گفت‌: …

Read more

بیش از یک دهه اعتراض برای نجات دریاچه ارومیه

بیش از یک دهه اعتراض برای نجات دریاچه ارومیه

زنانی که خواستار احیای دریاچه ارومیه بودند در بازداشتگاه های رژیم

صدها زن عمدتا میان‌سال و از گروه‌های مختلف اجتماعی در تبریز روز شنبه و دوشنبه ۲۱ و ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ در مقابل اداره منابع طبیعی و استانداری این شهر تجمع کرده و شعار دادند: «اورمو گولو سوسوزدور»؛ یعنی «دریاچه ارومیه تشنه است

حالا بنا به اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر»، دست‌کم شش زن، از جمله «رقیه کبیری» و «نگار خیاوی»، دو شاعر و نویسنده سرشناس به اداره اطلاعات تبریز احضار و در آن‌جا بازجویی شده‌اند. 

در جریان این دو تجمع، ماموران امنیتی با تحقیر این زنانِ خواستار نجات دریاچه ارومیه گفته‌ بودند: «شما زن‌های پیر را چه به این‌ کارها؟!»
 

بنا به اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر»، در هفته جاری دو تجمع برای نجات دریاچه ارومیه در شهر تبریز رخ داده است. در تجمع اول که روز شنبه در مقابل اداره منابع طبیعی شهر تبریز برگزار شد، حدود …

Read more

ماهیت امپریالیستی کودتای 28 مرداد

رحیم نامور

ماهیت امپریالیستی کودتای 28 مرداد

و مدارکی چند در این زمینه

این مقاله گرفته شده از دنیای شماره 2 سال 1343. رحیم نامور در این مطلب با استفاده از فاکت های محدود آن زمان، در مورد کودتای ننگین 28 مرداد 1332، توانسته چهره واقعی کودتاگران و عناصر داخلی آن ها را بدرستی افشا کند. با گذشت 70 سال از کودتا خواندن این مقاله تازگی خود را از دست نداده، به همین منظور باز نشر آن را برای خوانندگان سایت، بویژه برای نسل جوان مفید می دانیم.

بخش نخست

پیش گفتار

کودتای 28 مرداد مانند بسیاری حوادث که جنبه مهم جهانی دارد از هنگام وقوغ تا کنون بطور کلی از دو نقطه نظر کاملا متباین و متناقض مورد تفسیر و تعبیر قرار گرفته است.

طرفداران و مداحان کودتا را در مقیاس جهانی دستگاه تبلیغاتی عظیم و غول آسای امپریالیست ها و در مقیاس داخلی دستگاه تبلیغاتی حکومت کودتایی شاه تشکیل می داده است.

وسایط تبلیغاتی بی کران امپریالیست ها از لحظه وقوع کودتا به منظور فریب و اغفال مردم جهان و خاصه مردم …

Read more

کارگران و بازنشستگان رای بدهند؟؟!!

کارگران و بازنشستگان رای بدهند؟؟!!

جو سیاسی جامعه شکل خاصی بخود گرفته است، انتخابات مجلس پیش رو میباشد و مسئولین و عناصر حکومتی تبلیغات این انتخابات را در دستور کار خود قرار داده اند، آنها چهره ای دلسوزانه برای کارگران و زحمتکشان گرفته اند و نمایندگان مجلس، سخنرانی های غرّا و رادیکال میکنند و تمام این تلاش ها برای کشاندن کارگران و زحمتکشان به پای صندوق های رای میباشد!

در همین رابطه نصرالله دریابیگی "رئیس کانون کارگران بازنشسته استان مازندران" برای انجام وظیفه، سخنانی را گفته است که بقول خودش کاملا در ارتباط با "جامعه کارگری" میباشد. بررسی سخنان او در حقیقت بررسی سخنان بسیاری از مسئولین و عناصر حکومتی میباشد. او میگوید "گلوگاه حل مشکلات جامعه به خصوص مسایل اقتصادی، مجلس شورای اسلامی است". او سخن از "جامعه" میکند ولی مشخص نمیکند که این مجلس، مشکلات کدام بخش از "جامعه" را حل میکند. کارگران و بازنشستگان که بخش اعظم این "جامعه" میباشند، چهل و چهار سال است که هر سال بر مشکلات آنها افزوده میشود. گرانی و تورم، بالا رفتن اجاره خانه، افزایش هزینه درمان و افزایش هزینه تحصیل فرزندان، عدم افزایش حقوقهای متناسب با نرخ تورم و نداشتن معیشت، بیکاری و قرار دادهای موقت و عدم امنیت شغلی و موجی جدید از عدم امنیت برای زنان، اینها معضلاتی هستند که هر روز کارگران و بازنشستگان با آنها دست و پنجه ن…

Read more

بازداشت فعالین اجتماعی و سیاسی در گیلان"

بازداشت فعالین اجتماعی و سیاسی در گیلان"

نیروهای امنیتی در ادامه سیاست سرکوب و فشار در آستانه سالگرد" قیام ژینا"، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۱ تن از فعالین را در رشت، فومن ، انزلی و لاهیجان دستگیر کردند. امروز پنجشنبه ۲۶ مرداد نیز مهسا بصیر توانا از خانواده های دادخواه در فومن و آزاده چاوشیان فعال زنان در رشت بازداشت شدند و به این ترتیب تعداد بازداشت شدگان به ۱۳ نفر رسید.

اسامی بازداشت شدگان تاکنون:

فروغ سمیع نیا فعال زنان، متین یزدانی فعال زنان و عکاس، جلوه جواهری فعال زنان، سارا جهانی فعال زنان، هومن طاهری فعال سیاسی، شیوا شاه سیاه گرافیست، واحده خوش سیرت فعال زنان، یاسمین حشدری شاعر و فعال زنان، زهرا دادرس فعال زنان، زهره دادرس فعال زنان، نگین رضایی فعال زنان، مهسا بصیر توانا  از خانواده دادخواه و آزاده چاوشیان فعال زنان می باشند.

خانواده  عده ای ازبازداشت شدگان امروز ۲۶ مرداد جهت پیگیری وضعیت این فعالین به دادسرای عمومی و انقلاب رشت مراجعه کردند اما دادسرا از ارائه هرگونه توضیح…

Read more

گامی دیگر برای بازخوانی کودتای 28 مرداد

دکتر محمد حسین یحیایی

گامی دیگر برای بازخوانی کودتای 28 مرداد

این روزها مصادف است با 70 مین سال روز کودتای ننگین 28 مرداد که در سال 1332 بدست ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و با همکاری عوامل داخلی آنها بوقوع پیوست. کودتا از مدت ها پیش طراحی شده بود که باید عوامل و آکتور های آن شناسایی می شدند تا به اجرا دربیاد. کودتا چندین هدف را دنبال می کرد که در راس آنها نزدیک کردن دربار به فدائیان اسلام و ایجاد اتحاد بین ارتجاع داخلی و نیروهای امپریالیستی برای فراهم کردن زمینه و ساز و کار های آینده بود که چند دهه بعد خود را نشان می داد. هدف دیگر کودتا خنثی کردن و یا از بین بردن نیروهای مترقی، آزادی خواه و عدالت جو بود که از ابتدای دهه 20 به سرعت در جامعه شکل گرفته بود. امپریالیسم و ارتجاع نقشه های شومی برای سرکوب نیروهای مترقی کشیده بودند، تا تاریخ را به عقب برگردانند و بقول خود سازی کنند، با تبلیغات گسترده و دروغین خود افکار عمومی را مخدوش، واقعیت های اجتماعی را انکار و جامعه در حال تحول را از مسیر واقعی و رو به جلو منحرف سازند.  …

Read more

وزیر خارجه بریتانیا در زمان انقلاب: باید نقشمان در سرنگونی مصدق را بپذیریم

وزیر خارجه بریتانیا در زمان انقلاب:

باید نقشمان در سرنگونی مصدق را بپذیریم

دیوید اوئن، وزیر خارجه بریتانیا در زمان انقلاب ۵۷، می‌گوید دولت بریتانیا باید نقش خود در براندازی دولت دموکراتیک محمد مصدق را به رسمیت بشناسد.

در آستانه هفتادمین سالگرد کودتای ۲۸ مرداد، آقای اوئن به روزنامه گاردین گفت: «دلایلی خوبی وجود دارند برای به رسمیت شناختن نقش بریتانیا در کنار آمریکا در براندازی تحول دموکراتیک در ۱۹۵۳. با پذیرفتن اینکه اشتباه کردیم که چنان کردیم و به گام‌هایی که به سمت ایران دموکراتیک برداشته می‌شد لطمه زدیم، اصلاحات در ایران را در حال حاضر می‌توانیم محتمل‌تر ‌کنیم.»

دیوید اوئن کمی بیش از دو سال وزیر خارجه بریتانیا بود و حدود سه ماه بعد از سقوط سلطنت در ایران، با روی کار آمدن دولت مارگارت تاچر از این سمت کنار رفت.

او به گاردین گفت: «من به شکل علنی در تلویزیون در پاییز ۱۹۷۸ هشدار دادم که حکومت آتی ملاها از نظر حقوق بشر و رضایت فردی بسیار …

Read more

بیکاری شش ماهه کارگران شرکت «ابرستاره آذربایجان»

بیکاری شش ماهه کارگران شرکت «ابرستاره آذربایجان»

کارخانه ابرستاره آذربایجان با بیش از ۲۰۰ کارگر از زمستان ۱۴۰۱ به مدت بیش از شش ماه تعطیل است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شرکت تولید مواد غذایی (کیک، کلوچه و…) «ابرستاره آذربایجان» واقع در شهرک صنعتی ممقان (جنوب غربی تبریز) اکنون حدود شش ماه است که بیکار هستند

این کارخانه دارای بیش از ۲۰۰ کارگر بوده است که اکنون با حدود ده‌ها میلیارد تومان ماشین آلات از زمستان سال ۱۴۰۱  تعطیل شده است

گفتنی است مشکلی که موجب بسته شدن این واحد شده، شکایت مالک سابق کارخانه از مالکین جدید آن مبنی بر وجود «خیارات فسخ» قرارداد در صورت پاس نشدن چک‌های خرید کارخانه است و گویا با پاس نشدن یکی از چک‌ها این مشکل برای کارخانه به‌وجود آمده است.

دادگاه در تبریز با رسیدگی به این پرونده رای به نفع مالک سابق صادر کرده است، اما باوجود پیگیری مالکان جدید برای تجدیدنظر در پرونده و رفتن پرونده به دیوان عدالت اداری، کارفرمای سابق این شرکت اقدام به خواباندن کلیه ماشین آلات و توقف تولید کرده است…

Read more

دوشنبه های اعتراضی بازنشستگان مخابرات

دوشنبه های اعتراضی بازنشستگان مخابرات

بازنشستگان مخابرات بسیاری از شهرهای کشور در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی دوشنبه‌های اعتراضی، در روز دوشنبه ۲۳ مرداد مجدداً در محل شرکت مخابرات دست به تجمع زدند:

ــ جمعی از بازنشستگان مخابرات خراسان رضوی

ــ جمعی از بازنشستگان مخابرات خوزستان

ــ جمعی از بازنشستگان مخابرات اصفهان

ــ جمعی از بازنشستگان مخابرات تبریز

ــ جمعی از بازنشستگان مخابرات کرمانشاه

ــ جمعی از بازنشستگان مخابرات رشت

ــ جمعی از بازنشستگان مخابرات ایلام

ــ جمعی از بازنشستگان مخابرات فارس

...

Read more

۲۱ امرداد سالروز درگذشت شهناز رشدیه "آزاد"

۲۱ امرداد سالروز درگذشت شهناز رشدیه "آزاد"

(زاده سال ۱۲۸۰ تبریز – درگذشته ۲۱ امرداد ۱۳۴۰) روزنامه‌نگار و از پیشگامان جنبش زنان

او فرزند میرزاحسن رشدیه از پیشگامان ساخت مدارس نوین در ایران بود که روزنامه‌نگاری را از پدر و همسرش ابوالقاسم آزاد مراغه‌ای آموخته بود. وی یکی از پیشگامان جنبش زنان در ایران شد و به کمک همسرش در سال ۱۲۹۹ نشریه «نامه بانوان» را منتشر کرد که چهارمین نشریه تخصصی زنان بود.

فعالیت‌ها:

از سال ۱۲۹۳ به بعد، شاهد فعالیت‌ انجمن‌ها و نشریاتی هستیم که به صورتی صریح‌تر و رادیکال‌تر در رابطه با حقوق زنان فعالیت می‌کنند و خواسته‌هایی همچون رفع حجاب، استقلال اقتصادی زنان، جلوگیری از ازدواج دختران زیر ۱۵ سال و آزادی زنان دارند. او و همسرش از جمله فعالان این دوره بودند که با تشکیل «گروه بانوان و بانوئیان ایران» در سال ۱۲۹۳ به صراحت، دفاع از حقوق زنان را سرلوحه‌ کار خود قرار داده بودند. در مرامنامه‌ این انجمن آمده بود: «از آن‌جایی که ایران از هر جهت در آتش بی‌علمی می‌سوزد، و تعلیم و تربیت باید از مادران آغاز شود و تمام خرابی‌های خانوادگی و اقتصادی و ادبی و اجتماعی و حتی سیاسی ایران از روگیری زنان است که مانع از دخول در اجتماعات است، لهذا گروه بانوان و بانوئیان از تاریخ ۱۲۹۳ تأسیس یافته و تا حال که ۱۳۰۴ است تهران و دیگر ایالات و و…

Read more

در یکشنبه بیست و دوم مردادماه دستکم بیست و دو تجمع اعتراضی برگزار شد

در یکشنبه بیست و دوم مردادماه دستکم بیست و دو تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه بیست و دوم مردادماه، شماری از افراد دارای معلولیت مقابل اداره بهزیستی و ساختمان استانداری شهرهای مشهد، سنندج، کرمانشاه، قم، اردبیل، اصفهان، بروجرد، کرمان و ساری تجمع اعتراضی برگزار کردند. همچنین جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل ساختمان ادارات تامین اجتماعی شهرهای اهواز، کرمانشاه، شوش، رشت، شوشتر و دزفول، گروهی از بازنشستگان فولاد منطقه البرز غربی مقابل دفتر کانون بازنشستگان رودبار، شماری از کارگزاران مخابرات روستایی مقابل ساختمان های استانداری مراکز استان های خوزستان، لرستان و خراسان رضوی، جمعی از کارگران تعمیرات اساسی شرکت پالایشگاه نفت آبادان مقابل ساختمان مرکزی این شرکت، شماری از کارگران شرکت کارتن ایران در محل کار خود در تهران و گروهی از مالباختگان خودرو مقابل ساختمان شرکت “پیشتاز مهر” در تاکستان، با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند…

Read more

اربعین امسال چقدر هزینه خواهد داشت؟

اربعین امسال چقدر هزینه خواهد داشت؟

تسهیلات فراگیر و بسیج دوایر دولتی برای برگزاری راهپیمایی 4 میلیون نفری

ارسال 30 هزار و 500 تن مواد غذایی،800 هزار لیتر بنزین،400 تن دارو، بیش از 80 آمبولانس، اینترنت رایگان، اعطای وام 10 میلیون، اختصاص 200 هزار دینار به هر مسافر، نیمه تعطیل شدن دوایر دولتی و ده‌ها مورد مشابه؛  بریز و بپاش برای سفر زیارتی گروهی از مردم، از اموال عمومی نیست؟

کمتر از یک ماه به اربعین مانده و این روزها خبرهای فراوانی درخصوص چگونگی انجام راهپیمایی اربعین امسال و ارائه تسهیلات اختصاصی به زائران منتشر می‌شود. خبرهایی که برخی از آنها عجیب و واکنش‌برانگیز است

به گزارش "سعیده علیپور"؛ برخی با اشاره به دولتی شدن جریان اربعین از هزینه‌های فراوان آن از خزانه بیت‌المال برای گروهی محدود انتقاد و برخی دیگر از تسهیلات شبهه‌ناک برای انجام یک فریضه مستحب گلایه می‌کنند

در همین روزهای اخیر گمرک کشور اعلام کرد که سهمیه کالاهای اساسی مورد نیاز موک…

Read more

کارگران ساختمانی بیش ازهمه از حقوق خود محرومند.

کارگران ساختمانی بیش ازهمه از حقوق خود محرومند

۲۰ هزار کارگر ساختمانی آذربایجان غربی سالها در انتظار بیمه شدن هستند.

عضو هیئت مدیره کانون کارگران ساختمانی کشور از انتظار چند ساله ۲۰ هزار کارگر ساختمانی آذربایجان غربی برای بیمه شدن خبر داد.

امید اشرف در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به طولانی شدنِ روند تصویب اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی گفت: در حالی که رئیس‌جمهور دستورِ رسیدگی به موضوع بیمه کارگران ساختمانی را داده‌اند، شنیده‌ایم که وزارت راه در به نتیجه رسیدنِ بیمه کارگران ساختمانی سنگ اندازی می‌کند. ظاهرا معاون وزیر راه رایزنی‌هایی انجام داده‌اند که مجددا تصویبِ این طرح را به تأخیر بیندازند

وی گفت: از رئیس‌جمهور و وزیر کار می‌خواهیم به این مسئله ورود کنند و اجازه ندهند کارگران ساختمانی بیش از این از حقوق خود محروم بمانند.

رئیس کانون کارگران ساختمانی میاندوآب ادامه داد: در حال حاضر بیش از نیمی از حوادث کار مربوط به کارگران ساختما…

Read more

بیانیه انجمن صنفی معلمان سنندج – کلاترزان برای همراهی در مهار آتش جنگل‌های زاگرس

بیانیه انجمن صنفی معلمان سنندج – کلاترزان برای همراهی در مهار آتش جنگل‌های زاگرس 

«اینجا جهنم شده،‌ بدجور دارد می‌سوزد؛ جهنم و سوختنی که جمال قادری، عضو انجمن سبز چیا از آن صحبت می‌کند، به درختان زاگرس در شمال‌ غرب ایران مربوط می‌شود.»

به گفته قادری، از ابتدای سال جاری تا روز جمعه ۱۳ مرداد، بیش از ۱۲۰ مورد آتش‌سوزی در منطقه اتفاق افتاده اما در دو هفته اخیر حجم آتش‌‌سوزی‌ها «غیرقابل تصور» بوده است.

با وجود تعدد آتش‌سوزی‌ها، تاکنون برآورد دقیقی از وسعت جنگل‌های سوخته اعلام نشده است اما به گفته عضو انجمن سبز چیا، پیش از این و در یک مورد از آتش‌سوزی‌ها، «۲۴۰ هکتار جنگل سوخت و در موردی دیگر ۱۸۸ هکتار».

وسعت آتش‌سوزی در مناطق نزدیک به مرز در روزهای اخیر بزرگ‌تر از موارد قبلی است. در این ارتباط انجمن صنفی معلمان سنندج – کلاترزان بیانیه صادر کرده است.

بیانیه انجمن صنفی معلمان سنندج – کلاترزان در حمایت از فعالین زیست محیطی مریوان و کردستان برای همراهی د…

Read more

دریاچه ارومیه در آستانه خشکی ۹۸ درصدی

دریاچه ارومیه در آستانه خشکی ۹۸ درصدی

نماد فساد در مدیریت جمهوری اسلامی را حالا می‌شود از فضا هم مشاهده کرد: دریاچه ارومیه که زمانی بزرگ‌ترین دریاچه ایران بود، در آستانه خشکی ۹۸ درصدی تا پایان مرداد سال جاری است. نگاهی به وضعیت این دریاچه

پس از دهه‌ها وعده رییسان جمهوری و دیگر مقامات ارشد جمهوری اسلامی برای احیاء دریاچه ارومیه، نماد مدیریت آنان را می‌توان آشکارا از فضا دید: این دریاچه که دیگر آبی‌رنگ نیست، بدل به صحرایی خشک شده است. همزمان کارشناسان محیط‌زیست تخمین‌های تلخ خود را ارائه داده‌اند: ابتدا گفتند تا پایان تابستان ۹۵ این دریاچه خشک شده است و حالا گفته می‌شود تا پایان مرداد ماه، شاهد خشکیدگی ۹۸ درصد این دریاچه خواهیم بود و اندک آبی که از سدها تخلیه شود، با وضعیت کنونی آب‌وهوای منطقه، تبخیر خواهد شد و کمکی به احیای دریاچه نخواهد کرد.

رنج زندان برای اعتراض به تسریع روند خشکیدگی دریاچه ارومیه هم هنوز از تن ده‌ها فعال حفظ دریاچه ارومیه خارج نشده است.…

Read more

کارگران ساختمانی گرگان پیشتاز در تشکل یابی!

کارگران ساختمانی گرگان پیشتاز در تشکل یابی!

عضویت ۸۳۰۰ کارگر در انجمن صنفی کارگران ساختمانی گرگان/ همکاری خوب با سازمان فنی حرفه‌ای استان

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی گرگان گفت: از سال ۱۳۹۱ تا امروز ۸۳۰۰ نفر در این انجمن صنفی کارگران ساختمانی گرگان عضو شده‌اند که از این تعداد فقط حدود ۵ هزارو ۵۰۰نفر فعال و بیمه شده تامین اجتماعی‌اند.

جواد کمیزی در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: سهمیه‌ی بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی از خرداد ۱۳۹۹ تا امروز بدلایل نامعلومی از سوی سازمان تامین اجتماعی متوقف شده، به همین دلیل کارگران ساختمانی با مشکلات جدی روبرو شده‌اند.

وی ادامه داد: روند عضوگیری در انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی گرگان سیر کاهشی پیدا کرده به طوری که در سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۲۶ کارگر و در سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۱۸ کارگر به عضویت انجمن صنفی کارگران ساختمانی این شهر درآمده‌اند و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری این رقم به …

Read more

آمار‌های دولت با کف خیابان سازگاری ندارد

مرتضی افقه:

آمار‌های دولت با کف خیابان سازگاری ندارد

استاد اقتصاد، گفت: دولت رئیسی مدعی است که توانسته چاپ پول را کند کند، اما هنوز نشانه‌های افزایش نقدینگی به روش‌های غیرمستقیم و افزایش تورم وجود دارد که تاثیر مهم آن را بر سفره مردم مشاهده می‌کنیم.

به گزارش انتخاب، مرتضی افقه، درباره ادامه روند چاپ پول توسط دولت گفت: خود دولت مدعی است که توانسته چاپ پول را کنترل کند، اما همانطور که برخی کارشناسان می‌گویند شرایط دولت به شکلی نیست که چاپ پول را کنار بگذارد. منبع اصلی مالی دولت که نفت است هنوز به حالت سابق بازنگشته و پول‌هایمان را از کره و عراق و عمان پس نگرفتیم. در ادبیات اقتصادی، چاپ پول و استقراض از خارج و مردم به دلیل تفاوت نرخ بهره اوراق و نرخ تورم چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد خارج نیز به ما وام نمی‌دهد.

وی افزود: دولت سعی کرده در دو سال اخیر فروش اموال را هم اضافه کند و با برخی اقدامات مانند پیش فروش ماشین پول‌ها را جمع کند؛ تا زمانیکه تحریم‌ها برداشته نشود دولت ناچار به چاپ پول اس…

Read more

اطلاعیه شورای هماهنگی وهمبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

اطلاعیه شورای هماهنگی وهمبستگی  کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

به نام نامی آزادی ، که گاهی برای داشتن آن باید از جان مایه گذاشت.

انسانی که برای بدنیا امدنش از کسی دستور نمیگیرد، برای آزاد زیستن نیز نیازمند دربند بودن نیست، انکه تو را دربند میخواهد ، هم نوعی ست که اندیشه خویش را  دربند دیگری گرو گذاشته. انسان آزاد، میتواند دربند قانون باشد، اما ستم پذیر نیست، اگر انچه را که قانونگذار برای رفاه همگان در کتاب قانون نگاشته است از تو باز دارند، برآنند که تو را در بند کشند.

برده داری مدرن نه زنجیر دارد نه شلاق، همینکه تو را از هرانجه سزاوار توست بازدارند، در پای تو زنجیر افکنده اند تا از تو بهره برداری کنند، تو ازادی بی آنکه از ازادی بهره ای برده باشی.

چندیست که هر انچه از نفت  و گاز در ایران میبینیم گواه بر برده داری مدرن است، ما برای دریافت مزد عرق ریختن خودمان، نمیتوانیم فریاد بزنیم زیرا، واژه ای بنام دشمن در کمین است تا به ما انگ ، گریز از قانون و آب به اسیاب دشمن ریز ، بزنند، و این بهانه ایست تا خفقان بر جامعه فرمانروایی کند…

Read more

ما زحمت می‌کشیم جیب‌های دیگران پُر می‌شود!

ما زحمت می‌کشیم جیب‌های دیگران پُر می‌شود!

خودکشی چهار کارگرِ «پتروشیمی چوار» ظرف مدت یکسال

«حیدر محسنی» در توسعه‌ی پتروشیمی نقش داشت، آن کارگران دیگری که دست به خودکشی زدند یا بعد از اخراج بیمار و خانه‌نشین شدند و سکته کردند، همه در توسعه‌ی پتروشیمی نقش داشتند، اما نه تنها جیب‌هایشان پُر نشد، بلکه شفاهی یا در یک تماس تلفنی به آن‌ها گفتند «شرمنده دیگر شما را نمی‌خواهیم».

به گزارش خبرنگار ایلنا، وقتی به آخر خط می‌رسی، دیگر جایی برای ماندن نداری..... وقتی با کار کردن و حقوق گرفتن، کمیت زندگی لنگ است و چرخ آن اصلاً ساده نمی‌گردد، چطور می‌شود با بیکار شدن ناگهانی بعد از ۱۸ سال کار کارگریِ شرافتمندانه کنار آمد؟

این کنار نیامدن و رفتن، حکایتِ جانسوزِ «حیدر محسنی» است، متاهل و پدر دو فرزند که با ۱۸ سال سابقه کار در روزهای آخر هفته گذشته، در پتروشیمی چوار ایلام، حکم اخراج را دستش دادند و دیگر جایی برای ماندن و راهی برای زیستن پیدا نکرد، او پنج شنبه شب پنجم مردادماه، در خانه خود را حلق‌آویز کرد…

Read more

دوستی چین و روسیه کلید موفقیت مردم ما است

دیمیتری نوویکوف:

دوستی چین و روسیه کلید موفقیت مردم ما است

دفترمرکز مطالعاتی ایده های « شی جین پینگ» سوسیالیسم با ویژگیهای چینی درعصرجدید درمسکوافتتاح شد.

 مراسم افتتاحیه با سخنرانی «ژانگ هانهوی» سفیر تام الاختیار جمهوری خلق چین در روسیه -و «دیمیتری نوویکوف» نایب رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه - معاون اول فراکسیون دومای دولتی روسیه آغاز شد.

 دیمیتری نوویکوف: ازمجمع فدرال روسیه در اموربین المللی می نویسد:

در این مراسم نمایندگان مراکز تحقیقی روسیه، موسسات سنت شناسان و خاورشناسان برجسته ازمسکو و چین حضور داشتند.

دفترمرکزی درمجتمع نمایشگاه بین المللی گرین وود GREENWOOD واقع است.

 اهداف مرکز مطالعاتی ابداعات نظری حزب کمونیست چین درمورد سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی در عصر جدید خواهد بود. سازمان‌ دهندگان دوستی از این واقعیت نتیجه می‌گیرند که فعالیت دو کشور به تعمیق روابط همه جانبه در تعامل استراتژیک روسیه و چین کمک خواهد کرد. …

Read more

برنامه هفتم توسعه ضد کارگری است

برنامه هفتم توسعه ضد کارگری است

برنامه هفتم توسعه به گفته فعالان کارگری، یک برنامه تعدیلی‌ست و بندهای ضد کارگری بسیاری دارد. به زعم این عده، دولت راه‌حل خلاصی از بحران صندوق‌های بازنشستگی را در سخت‌تر کردن شرایط برای بیمه‌شدگان پیدا کرده و برای تامین منابع، سراغ افزایش سن و سابقه بازنشستگی رفته است. از سوی دیگر و بنا به گفته‌های کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی، نه تنها نقشه‌راه واقع‌بینانه‌ای برای کاهش نرخ تورم، افزایش نرخ رشد اقتصادی واقعی و از آن مهم‌تر، توزیع عادلانه ثروت‌های ملی در این برنامه پیش‌بینی نشده بلکه با تصویب و اجرای این برنامه، فشار مالیاتی بر طبقات کم‌درآمد و عامه مردم افزایش می‌یابد. حال سوال این است که چگونه می‌توان برنامه هفتم توسعه را از منظر عدالت اقتصادی تحلیل کرد و آیا با اجرای این برنامه، وضعیت زندگی مردمان فرودست و به طور مشخص کارگران و مزدبگیران بهبود می‌یابد؟ «مرتضی افقه» استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز در گفت‌وگوی زیر تاکید می‌کند که دولت در تنظیم برنامه هفتم توسعه، با یک رویکرد فرافکنانه تلاش کرده بار بحران‌ها را بر دوش طبقات فرودست بیندازد…

Read more

بیانیه جمعی از وکلای دادگستری کرمانشاه و فعالین مدنی در حمایت از زنان هنرمند

بیانیه جمعی از وکلای دادگستری کرمانشاه

و فعالین مدنی در حمایت از زنان هنرمند

در چند روز اخیر احکامی از برخی محاکم دادگستری علیه زنان به ویژه بانوان هنرمند صادر شده که حاصل و نتیجه ای جز بی اعتباری و وهن نظام قضائی کشور نداشته است.

دستگاه قضائی باید به دور از هر نوع گرایش سیاسی و ایدئولوژیک، صرفا بر اساس قانون به اتهام افراد رسیدگی و حکم صادر کند.

ظهور آشکار تمایلات سیاسی و ایدئولوژیک در آراء محاکم قضائی نه تنها در پیشگاه جامعه عدم استقلال قضات و دستگاه قضائی را به تصویر می کشد بلکه منجر به بی اعتمادی بیشتر مردم به قوه قضائیه و بی اعتباری آراء محاکم در جامعه خواهد شد.

فلسفه تعیین مجازات های تکمیلی و جایگزین، تغییر رویکرد از سیاست مجازات محور و عدالت کیفری به رویکرد عدالت ترمیمی و مساعدت در حق متهمین است، اما در آرائی که اخیرا علیه بانوان هنرمند صادر شده با نقض این منظور اصلیِ قانونگذار، از مجازات های جایگزین در جهت تحقیر افراد استفاده شده است…

Read more

در گردهمایی بازنشستگان تامین اجتماعی مطرح شد:

در گردهمایی بازنشستگان تامین اجتماعی مطرح شد:

برنامه توسعه دهک‌های پایین جامعه را با بحران مواجه می‌کند.

سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی را تعقیب نکنیید.

حقوق باید متناسب با تورم افزایش یابد.

در گردهمایی بازنشستگان تامین اجتماعی ۲۵ تیرماه، به مناسبت روز بهزیستی و تامین اجتماعی، بازنشستگان شعارهایی بر ضد لایحه توسعه هفتم سر دادند. برنامه توسعه هفتم را برخلاف منافع خود توصیف کردند. آنها از نمایندگان مجلس خواستند در تصویب این لایحه نظرات کارگران را جویا شوند

در این گردهمایی حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ی کارگری) بیان کرد: امروز در حالی روز تامین اجتماعی را گرامی می‌داریم که متاسفانه این ابربیمه‌گر به سمت ورشکستگی و بحران جدی حرکت کرده است. علت اینکه آمده‌ایم مقابل مجلس این است که جلوی سقوط سازمان تامین اجتماعی را بگیریم؛ ما از نمایندگان مجلس می‌خواهیم برنامه هفتم توسعه را با چیدمان فعلی تصویب نکنند تا کارگران و سازمان تامین اجتماعی بیش از این درگیر بحران نشوند…

Read more

هشدار جدی یک پژوهش در مورد خشک شدن دریاچه ارومیه!

هشدار جدی یک پژوهش در مورد خشک شدن دریاچه ارومیه!

نتایچ پژوهش دانشگاه شریف می‌گوید تراز دریاچه ارومیه به پایین‌ترین سطح در۶۰ سال گذشته رسیده است.

بر اساس این پژوهش علمی: «تراز دریاچه ارومیه در 13 خرداد 1402، کمترین تراز ثبت‌شده در این روز برای دریاچه ارومیه از سال 1343 تاکنون بوده است و حالا حجم آب از سال ۹۴ هم کمتر شده است»؛ دو گزاره بالا که به خوبی شرایط به‌شدت بحرانی این‌روزهای بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و یکی از ۲۵ دریاچه بزرگ دنیا را نشان می‌دهد، بخشی از نتایج پژوهشی تازه است که نسخه‌ای از آن هم در اختیار خبرنگار اعتماد قرار گرفته است.

اگرچه این نتایج از آغاز یک بحران زیست‌محیطی و اجتماعی در ‌آینده نزدیک ایران و به خصوص منطقه شمال غرب کشور حکایت دارد اما از جهتی دیگر هم اهمیت آنها دوچندان است؛ این یافته‌های تازه با آنچه مسئولان مرتبط می‌گویند در تعارض آشکار است و شاید همین یافته‌ها هم دلیل اصلی انتشارنیافتن عمومی و شفاف آمار و اعداد مربوط به دریاچه باشد. پیش‌تر و در یک نشست خصوصی خبرنگاران با وزیر نیرو، خبرنگار اعتماد همین موضوع را از «علی‌اکبر محرابیان» به پرسش گذاشت اما پاسخ آن روز وزیر صحبت با مسئول دفترش و درخواست ترتیب‌داد…

Read more

تاریخ مطبوعات آذربایجان جنوبی (ایران)

دکتر محمدحسین یحیایی

تاریخ مطبوعات آذربایجان جنوبی (ایران)

به روایت «پروانه ممداوا»

مدتی قبل کتاب پژوهشی دکتر پروانه ممداوا در رابطه با مطبوعات در بخش جنوبی آذربایجان (ایران) به زبان انگلیسی با عنوان :

The Press History Of South Azerbaijan (Iranian (Monograph

در سوئد از سوی دیکتنیوس تکست منتشر شد و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت، خانم دکتر پروانه ممداوا از اساتید آکادمی علوم جمهوری آذربایجان و از پژوهشگران پرکاری است که  رخداد های آذربایجان جنوبی (ایران) را در زمینه ها و حوزه های گوناگون ادبی، مطبوعاتی و اجتماعی را مورد رصد، بررسی و ارزیابی قرار می دهد. کتابی که به تازگی ترجمه به زبان انگلیسی شده سال ها پیش از سوی نویسنده به نگارش در آمده، از سوی وزارت آموزش عالی جمهوری آذربایجان مورد تائید قرار گرفته و برای استفاده دانشجویان و پژوهشگران تاریخ توصیه شده است، کتاب هم از نظر علمی و هم از نظر شکل و محتوا ویژگی های خاصی دارد، دارای نظم و یک پارچه است، از ابتدای جنبش های اجتماعی، روشنگری و مطبوعاتی شروع شده، شرایط اجتماعی و سیاسی را موشکافانه شکافته و تاثیر مطبوعات را در این حوادث جستجو کرده است. نویسنده در بخش های گوناگون به داوری می پردازد، گاهی جانبدارانه و یک سویه به قضاوت می نشیند تا باور های خود را به اثبات رساند، نویسنده دید انتقادی به این دوران پرآشوب دارد. شاید در مواردی از ابژکتیویسم و یا بی طرفی علمی گذر می کند، هرچند در هنر و پژوهش های علمی و تاریخی نمی توان کاملا  بی طرف ماند و بی طرف نوشت…

Read more

ما بازنشستگان با حکومت طرف هستیم نه با سازمان تامین اجتماعی!

ما بازنشستگان با حکومت طرف هستیم نه با سازمان تامین اجتماعی!

ثروت سازمان تامین اجتماعی در طی سالها و توسط چند نسل با پس انداز کارگران بدست آمده و این سازمان بعنوان یک سازمان بیمه گر فعالیت نموده است. از وظایف اصلی این سازمان "درمان کارگران و بازنشستگان" و "پرداخت حقوق دوران بازنشستگی" میباشد. در ابتدای انقلاب، سرمایه این سازمان به قدری زیاد بود که در ردیف چند نهاد اقتصادیِ ثروتمند همچون بانک مرکزی محسوب میگردید. اگرچه سرمایه این سازمان از اندوخته کارگران بدست آمده، ولی هیچگاه نمایندگان واقعی کارگران در مدیریت آن نقشی نداشته اند و این مدیریت کاملا در دست حکومتها بوده است. پس از انقلاب که گه گاه گفته میشد نمایندگان کارگران نیز در تصمیم گیری ها شرکت داشته اند، این به اصطلاح نمایندگان کارگران کسانی نبودند جز اعضای "خانه کارگر" که به دلیل وابستگی شان به حکومت، بجای آنکه منافع کارگران را در نظر بگیرند، منافع حکومت را در نظر میگرفتند…

Read more

تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه، فقر را گسترش می‌دهد

رئیس انجمن علمی محاسبات بیمه‌ای ایران:

تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه، فقر را گسترش می‌دهد

مجموعه سیاست‌های دولت که معمولا انگیزه سیاسی دارد، سبب می‌شود فشار اقتصادی به بدترین شکل ممکن روی دوش فقیرترین افراد جامعه بیفتد. این شرایط سبب افزایش نرخ ضریب جینی و افزایش بی‌عدالتی در جامعه می‌شود که البته تاثیرات بسیاری بر جامعه خواهد گذاشت. به همین دلیل ایران از نظر تمام شاخص‌های مربوط به توسعه‌یافتگی، در مقایسه با کشورهای دیگر در انتهای جدول قرار دارد.

رئیس انجمن علمی محاسبات بیمه‌ای ایران گفت: درحالی‌که حدود ۶۰درصد از جامعه هدف صندوق‌های بازنشستگی یعنی کارگران و بازنشستگان زیر خط فقر زندگی می‌کنند، دولت سعی دارد ریسک‌ها را از روی دوش خود بردارد و روی دوش جامعه اصلی بگذارد لذا اگر برنامه توسعه هفتم اجرا شود، معیشت و میزان فلاکت جامعه هدف ما بدتر از وضع موجود خواهد شد.

به گزارش ایلنا، صابر شیبانی افزود: دولت در این برنامه با پیش کشیدن اصل…

Read more

وضعیت نا پایدار دریاچه ارومیه

وضعیت نا پایدار دریاچه ارومیه 

یعقوب رضازاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره وضعیت روند احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: هفته قبل جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر نیرو، معاون سازمان حمایت از محیط زیست، استاندار آذربایجان شرقی و غربی در زمینه روند احیای دریاچه ارومیه برگزار شد طبق برآوردها گرمای هوا، تبخیر بالا و افزایش نمک روند احیا را کند کرده است.

وی افزود: در حال حاضر ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب از کانی‌سیب و پیران منطقه پیرانشهر وارد دریاچه می‌شود، علیرغم اینکه کانال کانی‌سیب با هزاران میلیارد هزینه احداث شد ولی شدت تبخیر، نمک بالای دریاچه و گرمای زیاد باعث شده وضعیت بهبود آنگونه که پیش‌بینی شده بود پیش نرود. اما امیدواریم روند تزریق آب از سد کانی‌سیب و پیرانشهر در زمستان که هوا بهتر و تبخیر کمتر می‌شود، افزایش یاید.

عضو هیات نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس گفت: اکنون آب به میزان …

Read more

در ایران نرخ مشارکت اقتصادی زنان ۱٢ درصد است

در ایران نرخ مشارکت اقتصادی زنان ۱٢ درصد است

از بیش از ۳۲ میلیون زن، نزدیک به ۴ میلیون نفر شاغلند

مرکز آمار اعلام کرد که در بهار ۱۴۰۲ نرخ بیکاری جمعیت ١٥ساله و بیشتر ٨,٢ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی ٤١.٢ درصد بوده است.

 به گزارش خبرآنلاین، از جمعیت ۳۲ میلیون و ۹۵هزار نفری مردان، بیش از ۲۰ میلیون نفر مشغول به کار هستند. این درحالی است که از جمعیت ۳۲ میلیون و ۱۷۰هزار نفری زنان تنها ۳ میلیون ۸۶۶ هزار نفر مشغول به کار هستند.

بر اساس این گزارش اگرچه جمعیت زنان ۱۵ ساله و بیشتر در بهار ۱۴۰۲، ۷۴هزار و ۹۷۷ نفر بیش از جمعیت مردان در همین بازه سنی بوده، اما نرخ مشارکت اقتصادی زنان ۱٢ درصد و نرخ مشارکت مردان ۶۸.۳ درصد بوده است. جمعیت شاغلین ١٥ساله و بیشتر در این فصل ٢٤ میلیون و ۳۰۶ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٧٢٨ هزار نفر افزایش داشته است.

 بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۱۴۰۲، بخش خدمات با ٥١,٣ درص…

Read more

گذری بر روز های تابستان ۱۴۰۲

گزارش رسیده:

گذری بر روز های تابستان ۱۴۰۲

  زندگی روز مره در فراز و نشیب های ماه  و سالش انگاری داره سخت و سخت تر میشه و جان سختی  بیشتری رو از ما طلب میکنه ، با نگاهی کوتاه و گذری براحتی میتوان دریافت که واکنش افراد به تناسب  قد و قواره فهم و دانایی شان و درصد  مقاومت شان در عرصه مسایل پیش رویشان متفاوت و شگفت برانگیز است ، که خود بررسی مفصلی را طلب  میکند.

بااین مقدمه کوتاه میروم به اولین جایگاهی که اسمش خیابان هستش ، اونجای که میتونی تا حدی نگاه و رفتار و کردار ادمها رو نسبت به حوادث دور و برشون رو  مورد کند و کاوی جدی بگیری و دست مایه ای بشه واسه فکر و نقد کردن مسایل دور و برت .

نمیشه باشی و نبینی ، و بهشون فکر نکنی و نظرت رو نگی و به مشورت با دیگران نپردازی.

زندگی ادمها زمانی میتونه بخودش رنگ و بوی انسانی بگیره که در یک‌کنش و واکنش زنده و عملی از واقعیت موجود شکل بگیره و گرنه کژراهه ای خواهد شد در دنیای افسردگی های پنهان و اشکار و خود خواهی های فرد منشانه…

Read more

در برنامه هفتم توسعه، کارگران به برده‌ تبدیل شده‌اند

فزایش مهاجرت جوانان و نخبگان نتیجه همین برنامه‌های توسعه است

در برنامه هفتم توسعه، کارگران به برده‌ تبدیل شده‌اند

برنامه هفتم توسعه در حالی روز ۳۰ اردیبهشت منتشر شد و حالا قرار است در مجلس بررسی شود که در یک رکورد عجیب، برنامه ششم توسعه برای سال‌های ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ تمدید شد و به این ترتیب برنامه ۵ ساله‌ای که باید در پایان این مدت به اهدافش می‌رسید به ماکتی تازه از رویا‌ها و آرزو‌ها تبدیل شده است.
از سوی دیگر، برنامه هفتم توسعه نیز اکنون در شرایطی رونمایی شده که این برنامه با انتقادات بسیار درباره موارد ذکر شده در آن مواجه شده است. حسین راغفر، استاد اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا درباره برنامه هفتم توسعه گفت: «حرف‌های کلی مانند توسعه بازار سرمایه که در این برنامه به آن اشاره شده چندان جواب نمی‌دهد؛ در برنامه باید بیان و تعیین شود که مثلا فلان کار چگونه باید جرایی شود. برنامه‌های پیشین نیز همه به همین شکل بوده‌اند و از همه مهم‌تر این است که هیچ‌یک از این برنامه‌ها مبنا و منبع تامین مالی مشخصی نداشتند». مشروح گفت و گوی سایت اقتصاد …

Read more

تهدید رئیس دانشگاه هنر علیه دانشجویان معترض به مقنعه اجباری: «با دوشکا می‌زنیم»

تهدید رئیس دانشگاه هنر علیه دانشجویان معترض به مقنعه اجباری:

«با دوشکا می‌زنیم»

به نوشته منابع دانشجویی مدیریت حراست دانشگاه هنر، دانشجویان متحصن به اجباری شدن به پوشش مقنعه در این دانشگاه را «پشه» نامیده و تهدیدشان کرده که در صورت ادامه تحصن در روز شنبه یعنی امروز، با اسلحه «دوشکا» سرکوب خواهند شد. به گفته یک منبع آگاه به رادیو زمانه تعدادی از دانشجویان دختر به علت پوشش خود به دانشگاه ممنوع‌الورود هستند. برخی دیگر از این دانشجویان نیز به‌طور تلفنی به نهاد امنیتی «دفتر پیگیری» احضار شده‌اند.

مسئولان دانشگاه هنر تهران از شنبه ۲۷ خردادماه حضور دانشجویان با مقنعه اجباری اعلام کردند. این اقدام در روزهای گذشته با تحصن و اعتراض گسترده دانشجویان این دانشگاه همراه بود.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور خبر داد که صبح شنبه ۲۷ خرداد نیروهای لباس شخصی، تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه هنر را بازداشت کردند.

بنا به اطلاع منابع آگا…

Read more

در دوره پیش دبستانی، بیشترین مردودی ها در مناطق دوزبانه است

در دوره پیش دبستانی، بیشترین مردودی ها در مناطق دوزبانه است

محدودیت اعتبار مانع پوشش همه کودکان پیش‌دبستانی‌ در مناطق دوزبانه شده است

«مجتبی همتی‌فر» رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در خصوص تعداد مردودی‌های پایه اول که در آمار منتشر شده ۵۰ هزار نفر از آن‌ها مجبور به تکرار پایه شده‌اند و راه برون رفت از این شرایط به خبرگزاری ایلنا گفت: بخشی از علل وجود مردودی‌ها در پایه اول این است که کودکان آمادگی لازم برای ورود به کلاس اول را ندارند

رئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در ادامه تصریح کرد: مشکل مردودی بیشتر در مناطقی که دو زبانه هستند مشاهده می‌شود و اتفاقا قانون گذار در سند تحول بنیادین آموزش به این مسئله فکر کرده و پیش‌بینی‌هایی داشته است که دوره پیش دبستانی در مناطق دو زبانه با حمایت دولت برگزار شود. منتها محدودیت اعتبارات مانع از این می‌شود که بتوانیم همه کودکان را در این مناطق پوشش دهیم

همتی‌فر با بیان…

Read more