header photo

اخبار داخلی

یک خرابکاری جدید در نیروگاه هسته ای نطنز

یک خرابکاری جدید در نیروگاه هسته ای نطنز

یک بار دیگر تاسیسات هسته‌ای مهم نطنز مورد هدف قرار گرفت؛ این حادثه چه تبعاتی برای برنامه هسته‌ای و مذاکرات برجامی ایران به دنبال خواهد داشت؟

بامداد روز یکشنبه یک بار دیگر تاسیسات هسته‌ای نظنز ایران دچار حادثه شد. در دقایق اولیه بروز حادثه بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران علت انفجار را حادثه‌ای در تاسیسات برق غنی‌سازی نطنز خواند اما کمی بعد مالک شریعتی نیاسر نماینده مجلس و عضو کمیسیون انرژی در توییتر خود از مشکوک بودن حادثه خبر داد و گفت احتمال خرابکاری و نفوذ وجود دارد.

این اظهار نظر مقامات سازمان انرژی اتمی را مجبور کرد که موضع جدیدی اتخاذ کنند. ساعاتی بعد علی اکبر صالحی ضمن تایید حمله به تاسیسات نظنز این حادثه را تروریسم هسته‌ای نامید.

به گزارش رویداد 24 هم مقامات ایرانی و هم رسانه‌های غربی و عبری ساعاتی پس از حادثه، از نقش اسرائیل در حادثه روز یکشنبه نطنز پرده برداشتند.…

Read more

کشف یک واکنش سلولی غیرمنتظره در ریه افراد مبتلا به کووید-۱۹

با همکاری دانشمندان ایرانی محقق شد

کشف یک واکنش سلولی غیرمنتظره در ریه افراد مبتلا به کووید-۱۹

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران با همکاری"مجید کاظمیان" و "بهداد افضلی"(فرزند شهید ناخدا افضلی فرمانده نیروی دریایی) از دانشمندان ایرانی، توانستند یک واکنش سلولی غیرمنتظره را در ریه افراد مبتلا به کووید-۱۹کشف کنند که می‌تواند عامل دشواری درمان این بیماری باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، بینش‌های جدید در مورد واکنش ایمنی نسبت به کروناویروس می‌توانند به ارائه روش‌های درمانی بهتر کمک کنند.

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران با همکاری دانشمندان ایرانی، "مجید کاظمیان" و "بهداد افضلی"، به طور غیرمنتظره‌ای دریافتند که یک مسیر بیوشیمیایی موسوم به "سامانه کمپلمان ایمنی" (immune complement system)، به واسطه ویروس در سلول‌های ریه برانگیخته می‌شود. شاید این مسیر بتواند دلیل دشواری درمان کووید-۱۹ را توضیح دهد.

نظر پژوهشگران این است …

Read more

چرا اتحاد جماهیر شوروی به احداث کارخانه ذوب آهن و دیگر صنایع مادر ایران یاری رساند؟

چرا اتحاد جماهیر شوروی به احداث کارخانه ذوب آهن و دیگر صنایع مادر به ایران یاری رساند؟

در سال 1343 هجری شمسی دولت پهلوی قصد خود مبنی بر احداث کارخانه ذوب آهن را مطرح کرد. کشورهای غربی هر یک به یک بهانه ای شانه خالی کردند. اما اتحاد شوروی و دیگر کشورهای سوسیالیستی به این پیشنهاد جواب مثبت دادند. و متعاقب این مسئله، احداث کارخانه ذوب آهن اصفهان با کمک و مساعدت اتحاد جماهیر شوروی عملی شد. به این ترتیب احداث مهمترین کارخانه ذوب آهن ایران آغاز شد. عملیات احداث در سال 1346 شروع و بخشهایی از این کارخانه در سال 1350 و برخی از بخشهای دیگر آن در سالهای بعد به بهره‌برداری رسید و هم اینک این کارخانه یکی از مهمترین صنایع مادر و زیرساختهای صنعتی ایران است.  علاوه بر آن کارخانه‌هایی از قبیل تراکتورسازی تبریز و ماشین سازی اراک و تبریز و پروژه‌هایی از قبیل احداث خط لوله گاز سراسری ایران و احداث سد ارس و ... با مشارکت شوروی در ایران انجام گرفت.

Read more

اعتراض کارگران راه آهن زنجان نسبت به عدم دریافت سبد کالا

اعتراض کارگران راه آهن زنجان نسبت به عدم دریافت سبد کالا

حدود ۲۰۰ شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن زنجان که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری مشغول بکار می‌باشند، نسبت به عدم دریافت سبد کالا به مناسبت عید نوروز و ماه مبارک رمضان اعتراض دارند.

کارگران معترض خطوط ابنیه فنی راه‌آهن زنجان در این باره می‌‌گویند: «تمامی کارگران پیمانکاری ابنیه فنی راه‌آهن زنجان که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری مشغول بکار می‌باشند نسبت به عدم دریافت سبد کالا معترض هستند.»

این کارگران ادامه می‌دهند: «چرا باید در این شرایط تورم و گرانی افسارگسیخته به همه کارگران رسمی، پیمانکاری و حتی روزمزدی شاغل در راه‌آهن سبد کالا داده شود، ولی این کمک‌ها به کارگران پیمانکاری ابنیه فنی زنجان تعلق نمی‌گیرد؟»

یکی از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن زنجان می‌گوید: «سال‌های گذشته هر ساله ۲ الی ۳ نوبت در ماه رمضان، عید نوروز و سایر مناسبت‌ها سبد کالا و بسته حمایتی به تمامی کارگران داده می‌شد، ولی از سال ۹۷، ۹۸ و ۹۹ هیچ بسته حمایتی یا سبد کالایی پرداخت نشده و بنابه گفته مسئولا…

Read more

اعدام در ایران به عنوان سلاحی برای سرکوب مخالفان سیاسی

اعدام در ایران به عنوان سلاحی برای سرکوب مخالفان سیاسی

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود که روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۰ منتشر کرده است، با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران اعلام کرد: «در سال ۲۰۲۰، از مجازات اعدام به نحو فزاینده‌ای به عنوان سلاحی برای سرکوب سیاسی معترضان، مخالفان و اعضای گروه‌های اقلیت مورد استفاده قرار گرفت.»

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود به اعدام روح‌الله زم اشاره کرده و نوشته است: «اعدام‌ها در پی دادگاه‌های غیرمنصفانه اجرا شدند و تعداد قابل توجهی از اعدام‌شدگان از اعضای اقلیت کرد ایران بودند.»

عفو بین‌الملل همچنین از افزایش استفاده از اعدام به عنوان سلاحی برای سرکوب سیاسی یاد کرده و به اعدام‌های مخفیانه و اعدام افرادی اشاره کرده است که به گفته آن، در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند.

پیش از این سازمان حقوق بشر ایران که به رصد و تحلیل وضعیت حقوق بشر در ایران می‌پردازد، در سیزدهمین گزارش سالانه خود اعلام کرده بود که در سال ۲۰۲۰، دست‌کم…

Read more

توافق بر ادامه مذاکرات کمیسیون مشترک برجام

توافق بر ادامه مذاکرات کمیسیون مشترک برجام

دور نخست نشست کمیسیون مشترک برجام به ریاست اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران با توافق جهت ادامه رایزنی‌ها در سطح کارشناسی پایان یافت. رئیس کمیسیون مشترک برجام نشست امروز را مفید خواند و وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که دو گروه کارشناسی موازی میان اعضای کمیسیون جهت انجام رایزنی‌های فنی در زمینه رفع تحریم و هسته‌ای تشکیل شد.

به گزارش زمانه، بعد از ظهر سه‌شنبه ۱۷ فروردین / ۶ آوریل نمایندگان جمهوری اسلامی و پنج کشور باقی مانده در برجام در وین پایتخت اتریش در هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام شرکت و درباره چگونگی احیای برجام گفت‌وگو کردند.

انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده داشت و عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران رئیس هیئت جمهوری اسلامی بود.

پس از پایان دور نخست این گفت‌وگوها انریکه…

Read more

کشتن دو محیط بان زنجانی با گلوله سلاح جنگی

کشتن دو محیط بان زنجانی با گلوله سلاح جنگی

دو محیط‌بان در منطقه حفاظت‌شده فیله زنجان بر اثر اصابت گلوله سلاح جنگی کشته شدند. رئیس پلیس آگاهی استان زنجان از دستگیری دو فرد مظنون که شکارچی محلی بودند، خبر داده است.

سازمان حفاظت محیط زیست روز سه‌شنبه ۱۷ اعلام کرد شامگاه دوشنبه بر اثر تعقیب و گریز بین افراد ناشناس و محیط‌بانان در منطقه حفاظت‌شده فیله زنجان، دو نفر از محیط بانان به نام‌‌های مهدی مجلل و میکاییل هاشمی بر اثر اصابت گلوله سلاح جنگی کشته شده‌اند.

وسعت منطقه حفاظت‌شده فیله خاصه در استان زنجان ۱۱ هزار و ۵۳۲ هکتار است

حیات وحش منطقه فیله شامل آهوی ایرانی، گراز، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان است.

سرهنگ جعفر رحمتی، رئیس پلیس آگاهی استان زنجان از دستگیری دو فرد مظنون خبر داده است. او گفت هر دو فرد مطنون از شکارچیان محلی هستند…

Read more

خطر جدی، جنگل های ایران را تهدید می کند

خطر جدی، جنگل های ایران را تهدید می کند

بر اساس آماری که مسئولین مربوطه ارائه داده اند، طی شانزده سال اخیر هزاران هکتار از جنگل‌های ایران نابود شده اند. نابودی جنگل‌های انبوه و نیمه‌انبوه ایران سالهاست که به‌شدت ادامه دارد و هیچ ارگانی نیز به فکر جلوگیری از نابودی این سرمایه ملی نیست. اسکندر زند به‌عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور، روز ۱۶فروردین ۱۴۰۰، خبر از نابودی بیش از یک میلیون و ۶۴۵ هزار هکتار از جنگل‌های نیمه‌انبوه ایران در شانزده سال گذشته داد. وی همچنین اضافه نمود که بخش‌های زیادی از جنگل‌های ایران در معرض آسیب و تخریب قرار دارند.

اسکندر زند، ضمن تشریح روند نابودی ۱۶ ساله از سال ۱۳۸۳ تا کنون، با بیان اینکه کیفیت جنگل‌های ایران به شدت پایین آمده است گفت: «جنگل‌های انبوه ایران حدود ۱۲ درصد جنگل‌های ایران را تشکیل می‌دهند که دور از دسترس می‌باشند. اما بقیه جنگل‌های ایران که به صورت‌های پراکنده و نیمه انبوه می‌باشند، به شدت در معرض تخریب و آسیب قرار دارند». وی هممچنین افزود: بر اثر اه…

Read more

خانه‌نشینی جمعیت فعال کشور، زمینه‌ساز سونامی بیکاری در آینده

خانه‌نشینی جمعیت فعال کشور، زمینه‌ساز سونامی بیکاری در آینده

جمعیت فعال کشور، به زنان و مردانی اطلاق می‌شود که نیروی آماده‌ای برای تولید کالا و یا کارهای خدماتی داشته باشند. خانه نشینی این جمعیت میتواند تاثیر زیادی بر اقتصاد آن کشور داشته باشد.

طبق نظریه کارشناسان اقتصادی، رشد صنعت، خدمات و کشاورزی را میتوان موتورهای محرک اشتغال‌زایی در هر کشوری شناخت. اگر این سه بخش فعالیت خود را بدرستی انجام بدهند، نتیجه آن در بازار کار نمایان میشود و اگر اخلالی در آن باشد نیز نتیجه آن را در بیکاری و رکود اقتصادی آن کشور میتوان دید. یک اقتصاد نمیتواند فعالیت درستی داشته باشد ولی تاثیر آن در اشتغال جوانان و کم شدن بیکاری مشخص نباشد. بازار کار هر کشور، شاخص مناسب برای سنجش فعالیت اقتصادی آن کشور است.

با شیوع کرونا و پیکهای پیاپی در سال ۹۹، تعداد شغل و افراد شاغل در اقتصاد کشور کاهش چشمگیری داشته است، اما بدلیل خانه‌نشینی جمعیت فعال کشور اثرات این کاهش در آمار نرخ بیکاری کشور منعکس نمیشود. با توجه ب…

Read more

بانک های آذربایجان شرقی باید منابع خود را در استان هزینه کنند

بانک های آذربایجان شرقی باید منابع خود را در استان هزینه کنند

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی گفت: بانک‌های عامل مستقر در این استان باید با بخش تولید همکاری و تعامل نزدیک داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز،موسی خلیل اللهی در جمع اعضای هیأت رئیسه و هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز  با تاکید بر اینکه بانک های آذربایجان شرقی باید منابع خود را در استان هزینه کنند، افزود: برای حل مشکلات مربوط به همکاری بانک ها با بخش تولید، دادگستری استان آمادگی هرگونه ایجاد هماهنگی بین این دو بخش را دارد.

وی اظهار داشت: بر همین اساس دستگاه قضایی استان آماده برگزاری جلسات اختصاصی بین بانک ها و فعالان بخش تولید و صنعت است و باید توجه داشت که بانک ها منابع خود را از استان جذب کرده اما آن را در منطقه ای دیگر هزینه کنند به هیچ عنوان درست و پذیرفته شده نیست.

خلیل اللهی با قدردانی از تلاش‌های فعالان حوزه صنعت،  تولید و کارآفرینان آذربایجان شرقی، اضافه کرد: در وضعیت سخت اقتص…

Read more

محکومیت علیرضا فرشی، فعال مدنی آذربایجانی به حبس و کار اجباری

محکومیت علیرضا فرشی، فعال مدنی آذربایجانی به حبس و کار اجباری

علیرضا فرشی فعال آذربایجانی اهل مرند و ساکن تهران تاکنون چند بار به‌دلیل فعالیت در حوزه‌ فرهنگی توسط نهادهای امنیتی بازداشت و زندانی شده است.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، علیرضا فرشی فعال فعال مدنی آذری، محبوس در زندان تهران بزرگ را مجموعا به چهار سال و دو ماه حبس تعزیری، دوسال محرومیت از عضویت در دسته جات و احزاب سیاسی و دو ماه کار اجباری در بخش بازیافت شهرداری محکوم کرده است.

فرشی با انتشار یک فایل صوتی از درون زندان اعلام کرده در یک روند کاملا ناعادلانه به این مجازات‌ها محکوم شده است.

او در این فایل صوتی با اعلام اینکه دادگاه او در روز ۲۶ اسفندماه «بدون حضور وکیل» و تنها «به‌مدت پنج دقیقه» برگزار شده، گفته

«روز ۲۶ اسفند به ایمان افشاری اعلام کردم وکیل دارم و او بعد از تعطیلات نوروز، برای خواندن محتویات پرونده به دادگاه مراجعه خواهد کرد و من هم بدون دسترسی به محتوای پرونده قادر به نوشتن لایحه دفاعیه کامل نیستم…

Read more

قاچاق در مناطق مرزی از سر ناچاری است

قاچاق در مناطق مرزی از سر ناچاری است

رییس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران اظهار داشت: هیچ کس حتی کم‌برخوردارترین افراد در مناطق مرزی حاضر به سوختبری و قاچاق کالا نیستند. ممکن است افرادی از سر انتفاع قاچاق کنند که البته این حالت سازمان‌یافته است و باید رد آن را در مرکز کشور دنبال کنند و نه در مرزها.

یاسر فیضی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد وضعیت اقتصادی مرزنشینان اظهار کرد: وضعیت اقتصادی مرزنشینان در 5 سال گذشته دچار یک رکود عمیقی شده‌ است. تلاش ما و پیگیری‌هایی که تا کنون انجام داده‌ایم این بوده که زیرساخت‌هایی که دولت در سال 95 گرفته بود را برگردانیم. این زیرساخت‌ها شامل یک سری معافیت‌های وارداتی در ورودی کالاهای گمرکی بود که ما دوباره آن را برگردانیدیم.

وی افزود: ما مکلف و ملزم به انجام صادرات هستیم و در قبال این صادرات باید واردات انجام دهیم. همیشه ارزش دلاری و وزنی صادرات در مناطق مرزی دست کم 3 برابر واردات این مناطق بوده، یعنی تراز تجاری مرزنشینی مثبت است. اما شرایط حاکم بر بازرگانی خارجی این مناط…

Read more

خطر خشک‌سالی ۲۷ استان کشور را تهدید می‌کند

خطر خشک‌سالی ۲۷ استان کشور را تهدید می‌کند

ابوالقاسم حسین‌پور، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری روز‌ شنبه ۱۴ فروردین‌ماه با اعلام این خبر که شاخص خشکسالی، ۴۰ درصد کاهش بارندگی در کشور را نشان می‌دهد، گفت: «تنها چهار استان کشور هستند که بارش‌های نرمال‌شان را تا اواخر سال گذشته دریافت کردند و تحت این شرایط ما در حقیقت با مشکل خشکسالی در سال جدید مواجه هستیم.» او گفته: «با توجه به اینکه کشور ما منطقه‌ خشک و نیمه خشک محسوب می‌شود و اصولا در این شرایط احتمال بارندگی کم‌تر است و به عبارت دیگر نوسانات بارش از سالی به سال دیگر خیلی متفاوت و با اختلاف زیاد خواهد بود» حسین پور پیش بینی کرده که ایران نیاز به زیرساخت‌های آبخیزداری و آبخوانداری دارد: «سوابق نشان می‌دهد ما در عین خشکسالی با سیل مواجه شدیم، در حقیقت مناطقی که خشکسالی بوده، ناگهان با رگبار شدید باران، در آنها سیل ایجاد شده که همه‌ اینها نشان می‌دهد ما به یک حلقه واصل مدیریت بارش و ارتباط با خشکسالی نیاز داریم که این حلقه واصل زیرساخت‌های آبخیزداری و آبخوانداری کشور است.» به‌گفته او، با استفاده از آبخیزداری در ترسالی، خسارت سیل و در خشکسالی، مشکلات کم آبی به حداقل می‌رسد و باعث پایداری اکوسیستم منطقه خواهد شد. طبق مستندات علمی، خشکسالی‌های ایران دوره‌های چرخشی ۳۰ ساله دارد و اگر طرح‌های علمی آبخیزداری هر چه سریع‌تر در سراسر کشور پیاده سازی نگردد، نه تنها بخش وسیعی از طبیعت بکر و جنگل‌های ایران تحت خطر قرار خواهند گرفت بلکه بحران آب و بیابان‌‌زایی در آینده نزدیک گریبانگیر ایران و چند کشور همسایه خواهد شد. جغرافیای خشکسالی در ایران نشان می‌دهد تا پ…

Read more

توافق ایران و چین اتحاد دو قدرت بزرگ در مقابل زورگویی آمریکا است

توافق ایران و چین اتحاد دو قدرت بزرگ

در مقابل زورگویی آمریکا است

روزنامه کامرسانت روسیه نوشت: امضای سند همکاری‌های راهبردی جامع بین چین و ایران که چالش جدیدی را برای واشنگتن ایجاد کرد در واقع اتحاد دو قدرت بزرگ خاورمیانه و شرق در برابر روزگوئی‌های آمریکاست.

 در مقاله این روزنامه به قلم سرگئی استروکان آمده است: توافقنامه مشارکت استراتژیک جامع بین چین و ایران که شنبه گذشته امضا شد، چالش جدیدی را برای واشنگتن ایجاد کرد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، از اتحاد مخالفان ژئوپلیتیک ابراز نگرانی کرد و تهران پیمان با چین را "بخشی از مقاومت فعال" در برابر آمریکا خواند که "روند نزول آن را تسریع می کند».

به گفته نویسنده، اتحاد بین خاورمیانه نفت خیز و دومین اقتصاد بزرگ جهان برخی از تحریم ها را باطل می کند و اهرم های فشار تلافی جویانه را بر ایالات متحده ایجاد می کند. در همین حال، پس از امضای پیمان ۲۵ ساله با پکن، تهران خواستار اتحاد استراتژیک با مسکو است…

Read more

سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین امضا شد

سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین امضا شد

وزیران امور خارجه ایران و چین بعدازظهر شنبه هفتم فروردین ماه بعد دیدار و رایزنی با یکدیگر، سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله بین دو کشور را در تهران امضا کردند.

بررسی روند مذاکرات بین مقامات تهران و پکن برای تهیه سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله بین دو کشور

به گزارش ایسنا، همزمان با سفر رسمی “شی جین‌پینگ”؛ رئیس جمهور چین به ایران، در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۴، تهران و پکن با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که سطح روابط دو کشور را به مشارکت جامع راهبردی ارتقاء داده‌اند و بر اساس پیشنهاد طرف ایرانی به منظور تنظیم روابط بلندمدت با چین در بازه زمانی ۲۵ ساله و موافقت طرف چینی، دو کشور در بند ۶ بیانیه مذکور تمایل و آمادگی خود برای رایزنی و مذاکره جهت انعقاد سند همکاری بلندمدت اعلام کردند.

در همین چارچوب بر اساس وظیفه ای که به دستگاه دیپلماسی کشور واگذار شد ، وزارت امور خارجه در تعامل و همکاری نزدیک با سایر نهادهای کشوری و پس از برگزاری جلسات متعدد هماهنگی، نسبت به تهیه نسخ…

Read more

در آذربایجان چه می گذرد؟

در آذربایجان چه می گذرد؟

اجرای طرح جهانی «ساعت زمین» در تبریز

اجرای طرح «ساعت زمین» در تبریز هم‌زمان با بیش از ۱۰ هزار شهردر جهان

به گفته حسن عباس نژاد مدیرکل محیط زیست آذربایجان شرقی، کلانشهر تبریز که سال‌هاست که به جمع اجرا کنندگان طرح جهانی ساعت زمین پیوسته است. در راستای اجرای این طرح، چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیر ضروری مکان‌های بزرگ و نمادین شهرها به مدت یک ساعت خاموش می‌شود.

طرح ساعت زمین سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature)‏ به صورت سالانه در ۲۷ مارس (شنبه هفتم فروردین ۱۴۰۰)، با هدف و آرمان آگاهی بخشی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان برگزار می‌شود..

عباس نژاد گفت: بر این اساس و با هماهنگی‌های انجام گرفته، رویداد ساعت زمین تبریز، در پل کابلی، ساختمان اداره کل حفاظت محیط زیست، ساختمان فرمانداری و عمارت تاریخی میدان ساعت و ائل گلی، ساختمان مرکزی شهرداری تبریز و چندین ساختمان مناطق شهرداری ساعت …

Read more

پیامدهای کسری بودجه سال ۱۴۰۰ بر زندگی مردم

پیامدهای کسری بودجه سال ۱۴۰۰ بر زندگی مردم

بودجه سال ۱۴۰۰ بعد از کشمکش‌های بسیار تصویب شد. اما ابهامات کلی در مورد آن همچنان بی‌پاسخ باقی مانده است.

مهمترین ابهام در کلیات بودجه تصویب سال ۱۴۰۰ کسری بودجه آن است؛ کسری بودجه از دغدغه‌های جدی در اقتصاد کشور است، زیرا کسری بودجه و نحوه تامین آن تاثیر بلافصل بر روی زندگی مردم دارد.

تقریبا تمام پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که بودجه سال ۱۴۰۰ که با کسری مواجه است فقط اختلاف بر سر میزان آن است؛ در خوش‌بینانه‌ترین  پیش‌بینی رقم کسری بودجه بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که تاثیرات تورمی خودش را بر روی زندگی مردم خواهد داشت.

کشمکش بین مجلس و دولت بر سر بودجه سال ۱۴۰۰ بیشتر برای تعدیل تاثیرات تورمی کسری بودجه بود؛ در این راستا سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: « کاهش کسری تراز عملیاتی به میزان ۳۵ هزار میلیارد تومان، ۴۰ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی در هزینه‌ها، تامین کسری عملیاتی…

Read more

نوروز بر همه هموطنان گرامی مبارک باد!

نوروز بر همه هموطنان گرامی مبارک باد!

نوروز از زبان شهریار شاعر ملی کشورمان

تنور لاله افروزد نهيب باد نوروزي
بيا كز شعله آهه تنور سينه افروزي
برآمده چيره بر ضحاك بهمن كاوه نوروز
بدوش از سرو و شمشادش درفش فتح و فيروزي
درخت گل بگلشن دختري گلدوز را ماند
چمن خود از گل و بوته نگارين كار گلدوزي
بهاري بي وفاداري بخود چندين مناز اي گل
كه تا يك هفته تاراج است تاج مير نوروزي

شهریار عاشق بود، عاشق زیبایی، دگرگونی، تحول، زندگی نو و حیات مجدد، او تازگی را می ستایید، او زبان مادری خود را زبان احساس خود می دانست، زبانی كه می تواند زلال ترین مكنونات قلبی شاعر را بیان كند و غنای فرهنگی و ادبی آن، سبب خلق شاهكار جهانی«حیدربابایا سلام» شد.

حیدربابا،«قورو گؤلون »قازلاری
گدیكلرین، سازاق چالان سازلاری
كت _ كؤوشه نین پاییزلاری، یازلاری
بیر سینما پرده سی دیر گؤزومده
تك اوتوروب سیر ائده رم اؤزومده .

ترجمه:

در«قورو گؤل»، غازهای خرامان…

Read more

مرگ را برای شما می خواهیم؛ بیانیه بازنشستگان سندیکای بافنده سوزنی و فلزکار مکانیک

مرگ را برای شما می خواهیم؛

بیانیه  بازنشستگان سندیکای بافنده سوزنی و فلزکار مکانیک

مرگ را برای شما می خواهیم؛ بیانیه بازنشستگان سندیکای بافنده سوزنی و بازنشستگان فلزکار مکانیک پیرامون دستمزد ۱۴۰۰

بازنشستگان سندیکای بافنده سوزنی و بازنشستگان فلزکار مکانیک ایران مطلبی را تحت عنوان «مرگ را برای شما می‌خواهیم!» پیرامون دستمزد ۱۴۰۰ کارگران به شرح زیر منتشر کرده‌اند:

مرگ را برای شما می خواهیم!

حداقل دستمزد کارگران ٥ برابر زیر خط فقر برای محکوم کردن خانواده‌های کارگری به گرسنگی مطلق تصویب شد.

تصویب پایه حقوقی بر مبنای ٢ میلیون ٦٥٥ هزار تومان نشان از درجه فهم و شعور تصویب کنندگان، از انسانیت و نیازهای آن است.

مافیای کارفرمایی که از تجمعات هر هفته‌ای بازنشستگان به ستوه آمده بود با دستور حمله به این تجمعات و تصویب حداقل دستمزد برای سال ١٤٠٠، پیامی روشن برای زحمت‌کشان سراسر کشور فرستاد: «مرگ را برای شما می خواهیم…

Read more

دستمزد کارگری برای سال ۱۴۰۰ تعیین شد

دستمزد کارگری برای سال ۱۴۰۰ تعیین شد

دستمزد تعیین شده با سبد معیشتی کارگران انطباق ندارد

دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران در جلسه عصر امروز شورای عالی کار بدون توجه به مطالبات کارگران و ارزیابی تشکل های مستقل کارگری،  ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان تعیین شد.

دستمزد تعیین شده برای سال ۱۴۰۰، حتی کمتر از یک سوم رقمی است که کارگران انتظار داشتند با در نظر گرفتن مخارج جاری زندگی آنان تعیین شود. بنا بر اظهارات برخی از فعالان کارگری متوسط هزینه‌های یک خانواده کارگری در ایران در سالی که رو به پایان است به بیش از ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در ماه رسیده است. براساس پژوهش‌های رسمی انجام شده در سال ۹۹، خط فقر در تهران و چند کلانشهر دیگر به ۱۰ میلیون تومان رسیده است. فقط در بخش خوراکی‌ها بیش از ۷۶ درصد افزایش در سبد معیشت دیده می‌شود.

 تشکل‌های کارگری هزینه‌های کارگران را حتی بیش از این میزان اعلام می‌کنند. تشکل‌های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان بارها اعلام کرده‌اند که مزد کارگران در سال …

Read more

اعتصاب های گسترده کارگران در صنایع نفت و راه آهن سراسری

اعتصاب های گسترده کارگران در صنایع نفت و راه آهن سراسری

به دنبال انتشار فراخوانی از سوی “شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن کشور” شماری از کارگران خطوط راه آهن شهرهای مختلف کشور روز شنبه ۲۳ اسفند ماه دست از کار کشیده و در محل کارخود تجمع کردند.

اعتصاب سراسری کارگران راه‌آهن،  شهرهای مختلف استان‌های خراسان، آذربایجان، لرستان، اصفهان، زنجان و شهرهای اسلام‌شهر، کرج، شاهرود، سمنان، دامغان، گرگان، ورامین، اراک، ارومیه، اندیمشک، زاهدان و دیزل تهران را دربرگرفته و بسیاری از ایستگاه‌های راه‌آهن را تعطیل نموده است.

معترضان خواستار “بیمه درمانی، پرداخت کلیه معوقات مزدی کارگران، لغو قراردادهای موقت، تشکل های مستقل کارگری، بازگشت به کار کارگران اخراجی و حق تجمع و اعتراض” می باشند.

این کارگران اعلام کرده اند که با هدف تحقق این خواسته‌های حیاتی در شرایطی که تشدید بحران اقتصادی باعث سقوط فاجعه بار قدرت خرید آنها شده است به اعتصاب خود ادامه می‌دهند…

Read more

یاد و خاطره "رئیس دانا" مدافع سرسخت آزادی و عدالت اجتماعی گرامی باد!

یاد و خاطره "رئیس دانا" مدافع سرسخت آزادی و عدالت اجتماعی گرامی باد!

دنیای فلسفه و جهان دانش از فساد و بی اخلاقی های حاصل از این نظام مصون نمانده و چه بسا دانشمندان و محققان مصلحتی بودند که با جنبه علمی بخشیدن به نژاد پرستی، تبعیض، بی عدالتی و استثمار، به قوی ترین حامیان ارتجاع جهانی در آمده اند. امثال آنان اینک نیز با نهایت رذالت و گستاخی به سخنگویان اربابان جهان و جنایتکاران اقتصادی تبدیل شده اند اما همچنان خود را طرفدار دموکراسی و حقوق بشر و آزادی و… می خوانند. حال آنکه بین دموکراسی و عدالت اجتماعی پیوند های ناگسستنی وجود دارد و هر یک بدون آن دیگری معنا و مفهومی ندارد.

مدافعین سینه چاک این نظام جهانی با تکیه بر تکنولوژی و دستاوردهای جهان دانش، مدعی اند که سرمایه داری پیشرفته، ساکنین جهان عقب مانده اقتصادی را وارد جهان صنعتی مدرن کرده است. در نزد آنها صرفا نوع کشفیات حاصل از ذهن خلاق انسانی ملاک قرار می گیرد نه آنکه پیشرفت ها و ثمرات علم و تکنولوژی چگونه باید مورد بهره برداری اکثریت انسان ها قرار گیرد یا چگونه از آن ها استفاده شود تا به کشتارهای بیرحمانه و جنگ و سرکوب و بهره کشی منجر نگردد…

Read more

به پاس بزرگداشت 8 مارس روز جهانی زن یادی از زنان انقلابی، ایثارگر و انسان دوست

به پاس بزرگداشت 8 مارس  روز جهانی زن

یادی از زنان انقلابی، ایثارگر و انسان دوست

مریم فیروز

مریم فیروز، پس از سال ها مبارزه در راه آزادی میهن و تلاش برای رهایی زنان از چنگال ارتجاع، ستم جنسی و طبقاتی، در سن 94 سالگی چشم از جهان فرو بست. رفیق مریم در سال 1292 متولد شد و در شرایط اوج گیری نهضت ملی و ضد استعماری میهن ما، در سال 1323 به صفوف حزب توده ایران پیوست و تا پایان عمر به اعتقادات خود وفادار ماند.

اولین شاهزاده زن که طرفدار حقوق کارگران و زحمتکشان شدکه بود ؟

سردار تابو شکنی در ایران که تمام عمر خود را در راه مبارزه برای آزادی میهن و تلاش برای رهایی زنان از چنگال ارتجاع، ستم جنسی و طبقاتی گذاشت.

 مریم فیروز با ۳ سال زندگی مخفی زیر حکم اعدام در ایران ۲۲سال تبعید ۸سال زندان انفرادی ۱۷ سال حبس خانگی!

-اولین زنی که عضو هیئت سیاسی یک حزب در ایران شد.

 -اولین اشراف زاده ی ایرانی که از طبقه ی خود گذر کرد و به صف مبارزه برای احقاق حقوق زحمتکشان و کارگران پیوست…

Read more

کارت تبریک هشت مارس با عکس مریم میرزا خانی

کارت تبریک هشت مارس با عکس مریم میرزا خانی

همزمان با هشتم مارس روز جهانی زن اتفاق جالبی در یکی از شهر‌های کانادا افتاد؛ کارت تبریکی با عکس مریم میرزاخانی ریاضی دان مشهور ایرانی برای کارمندان زن یک شرکت ارسال شد که این اقدام در فضای مجازی سر و صدای زیادی به پا کرد.

مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی، کسی که نامش در فهرست دانشمندان بزرگ ریاضی دنیا به چشم می‌خورد در سن ۴۰ سالگی پس از چهار سال مقابله با بیماری سرطان از دنیا رفت اما نام او در تاریخ ریاضیات جاودانه شد.

مریم میرزاخانی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ (۱۲ مه ۱۹۷۷) در تهران متولد شد، پدرش احمد میرزاخانی مهندس برق و رئیس هیئت مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد بود. پدر مریم میرزاخانی اهل طالقان استان البرز است. مریم با اتمام تحصیلات ابتدایی با شرکت در آزمون ورودی مدارس سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان‌) وارد دبیرستان فرزانگان تهران شد.

مریم میرزاخانی در سال‌های ۱۳۷…

Read more

بیانیه پایانی تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی

بیانیه پایانی تجمع سراسری بازنشستگان

و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی

به دنبال فراخوان تجمع بازنشستگان و برگزاری این تجمع در روز یکشنبه ۱۷ اسفند ماه ۹۹، بیانیه پایانی تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی منتشر شد.

متن کامل بیـانیه:

دوستان و عزیزان بازنشسته و مستمری‌بگیر، بازماندگان و از کار‌افتادگان گرامی

وضعیت معیشتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران و از کارافتادگان هر روز بیشتر از روز قبل رو به وخامت گذاشته، به طوری که در حال حاضر حقوق یک بازنشسته ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و بسیار پایین‌تر از خط فقر که ۱۰ میلیون است می‌باشد.

اما دولت تا به امروز همچنان از پرداخت بدهی خود به صندوق بازنشستگان تامین اجتماعی که بالغ بر ۳۴۰ هزار میلیارد تومان است سر باز زده، با این که روز گذشته مجلس مبلغ ۸۹ هزار میلیارد تومان از بدهی‌ها را برای اجرای همسان‌سازی مستمری‌ها و رفع تبعیض بین بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی با صندوق‌های کشوری و لشکری اختصاص داده است، اما این مبلغ با…

Read more

شکایت فعال مدنی در تبریز از نیروهای امنیتی

شکایت فعال مدنی در تبریز از نیروهای امنیتی

وکیل یاشار پیری، فعال مدنی در تبریز، علیه افرادی که سوم اسفند گذشته اقدام به بازداشت او کردند، شکایتی به مراجع قضائی داده و از "آزار و شکنجه" آقای پیری خبر داده است. یاشار پیری که سوم اسفند گذشته (روز جهانی زبان مادری) در تبریز بازداشت شد، پس از آزادی از بازداشتگاه در بیمارستان به سر می‌برد.

یاشار پیری که اهل تبریز و دانش آموخته حقوق است، در زمینه فعالیت برای آموزش به زبان ترکی فعال بوده و علاوه بر فعالیت در فضای مجازی، در مناسبتهای مرتبط به اقداماتی همچون توزیع کتاب به زبان ترکی میان دانش آموزان می پرداخته یا در تجمعاتی شرکت می کرده است. او در سوم اسفند گذشته برای نخستین بار با شکایت سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و پس از سه روز با قرار وثیقه آزاد شد اما بلافاصله به بیمارستان امام رضای تبریز انتقال یافت. منبع تصویر،UGC

روزبه پیری، برادر یاشار در صفحه اینستاگرام خود نوشته است که افرادی از بسیج با لباس شخصی "بدون ارائه حکم قضا…

Read more

اعلامیه تشکیلات دموکراتیک زنان ایران به مناسبت ۸ مارس روز همبستگی جهانی زنان

اعلامیه تشکیلات دموکراتیک زنان ایران به مناسبت ۸ مارس روز همبستگی جهانی زنان – فرخنده باد ۸ مارس، روزهمبستگی جهانی زنان برای دستیابی به برابری جنسیتی، رفع تبعیض و رهایی زنان از قوانین قرون وسطایی

زنان مبارز ایران!

تشکیلات دموکراتیک زنان ایران فرا رسیدن ۸ مارس (۱۷ اسفندماه) را، به همهٔ زنان ستمدیده ایران، و همۀ کنشگران و فعالان جنبش زنان که در راه دگرگون کردن روابط و قوانین زن‌ ستیز جامعهٔ کهنه و ایجاد نظم نوینی عاری از ستم طبقاتی و مبتنی بر برابری حقوق زن و مرد و عدالت اجتماعی تلاش می کنند، تبریک می‌ گوید.
۸ مارس روز گرامی داشت مبارزه زنان جهان برای ساختن دنیایی بهتر است که هر ساله توسط زنان و سایر نیروهای مترقی در سراسر جهان جشن گرفته می شود. نیروهای مترقی یک صدا با هم خاطره شکوهمند جنبشی که توسط کلارازتکین و دیگر فعالان جنبش کارگری و کمونیستی در سال ۱۹۱۰ بنیانگذاری شد، را گرامی می دارند.
جنبشی مترقی ای که با اهداف برابری و رفع تبعیض جن…

Read more

تبعات اجرایی شدن نامه معاونت حقوقی رئیس جمهور

تبعات اجرایی شدن نامه معاونت حقوقی رئیس جمهور:

یورش به دستاورد یکصد ساله طبقه کارگر

سمت‌گیری به سوی مزد توافقی مدنظر سرمایه‌داری نئولیبرال است که همان عبور از حقوق کار قانونی به حقوق کار کارفرمایی است. در «حقوق کار کارفرمایی» همه چیز به اراده و خواست کارفرما بستگی دارد و کارفرما به دلیل قدرتی که در خلاء قانون و نظارت و در ضعف تشکل‌یابی کارگران به دست می‌آورد، قادر مطلق است و می‌تواند هر شرط استثمارگونه‌ای را به کارگر تحمیل نماید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نامه هشتم بهمن ماه معاون حقوقی رئیس جمهور، با صلابت و صراحت تمام، تمام حقوق مزدی کارگران را نشانه گرفت اما در بحبوحه‌ی مذاکرات مزدی ۱۴۰۰، پیامدها و تبعات ناگوار این نامه از سطر اخبار کنار زده شد و برای مدتی کارگران فراموش کردند که اگر این دستورالعمل دولتی اجرایی شود همه حق و حقوق مزدی و معیشتی خود را از دست خواهند داد

در صورت اجرایی شدن این نامه، سازمان تامین اجتماعی، تمام نرم افزار…

Read more

سیل مهاجرت روستاییان استان اردبیل

سیل مهاجرت روستاییان استان اردبیل

مشکلات اقتصادی و بیکاری علت اصلی افزایش مهاجرت روستاییان اردبیل  

هر چند که عوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در زمینه مهاجرت روستاییان به شهرها دخیل هستند اما به اعتقاد کارشناسان اشتغال و مشکلات اقنتصادی مهم‌ترین دلیلی است که همچنان موجب تداوم معضل مهاجرت از روستاها به شهرها می‌شود.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو ، استاندار اردبیل با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و بیکاری سبب افزایش مهاجرت در استان اردبیل شده است، گفت: پدیده مهاجرت از مناطق روستایی به شهرها و نیز از برخی شهرستان‌های استان سبب به وجود آمدن مشکلاتی شده که باید برنامه‌ریزی اساسی برای بررسی علل مهاجرت و کاهش این پدیده انجام شود.

وی افزود: در صورتی که این مشکلات در مناطق مهاجرفرست کاهش و زمینه برای اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی در این مناطق فراهم شود می‌توان شاهد کاهش پدیده مهاجرت از این مناطق بود

میرعلی رحیمی‌زا…

Read more

نرخ تورم در استان اردبیل به ۳۲.۲ درصد رسید

 

نرخ تورم در استان اردبیل به ۳۲.۲ درصد رسید

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به بهمن ۱۳۹۹ برای خانوارهای شهری در کشور به ۳۴.۱ درصد و در این استان به ۳۲.۲ درصد رسید.

به گزارش ایرنا، فریبرز دهقان روز یکشنبه  اظهار کرد: بهمن امسال عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور و استان اردبیل به ترتیب به ۲۹۲.۸ و ۲۹۰.۸ رسید که در کشور ۲.۵ درصد و در این استان ۲.۸ درصد افزایش نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد.

وی افزود: شاخص گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات برای کل خانوارهای کشور و استان اردبیل به ۳۷۸.۸ و ۳۷۰.۹ و شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات برای خانوارهای کشور به ۲۶۰.۶ و در این استان به ۲۴۳.۷ رسید.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل، درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال گذشته را در قالب تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور ۴۸.۲ و استان اردبیل ۵۳.۷ درصد اعلام کرد…

Read more

چگونه می‌توان کشوری را با «بیش از یک زبان رسمی» اداره کرد؟

چگونه می‌توان کشوری را با «بیش از یک زبان رسمی» اداره کرد؟

در حال حاضر در ۵۵ کشور جهان، بیش از یک زبان به عنوان «زبان رسمی» به رسمیت شناخته شده است که از این تعداد، ۲۴ کشور در قاره آفریقا، ۹ کشور در آسیا، ۳ کشور در قاره آمریکا، ۱۰ کشور در قاره اروپا و ۹ کشور نیز در اقیانوسیه قرار دارند…..

به گزارش یورو نیوز، در مقابل، در برخی کشورها همچون ایالات متحده آمریکا و استرالیا هیچ زبانی به عنوان زبان رسمی به رسمیت شناخته نشده است.

منظور از زبان رسمی، زبانی است که به آن در یک کشور، جایگاه حقوقی و سیاسی متفاوتی در مقایسه با دیگر زبان‌ها و گویش‌ها داده شده است و به طور خلاصه، زبان رسمی همان زبانی است که در ساختار حکومت، برای مراودات و مکاتبات در سه نهاد اجرایی، قانونگذاری و قضایی استفاده می‌شود.

معمولا در یک کشور، وقتی یک زبان به زبان رسمی تبدیل می‌شود که افرادی که به آن زبان سخن می‌گویند، از نفوذ سیاسی کافی برای رسمیت دادن به آن و محافظت از آن برخوردار باشند. به عنوان مثال در اسپانیا تنها یک زبان رسمی (یعنی زبان کاستیلی) وجود د…

Read more

نامه نسرین ستوده به دبیر کل محترم سازمان ملل متح

نامه نسرین ستوده به دبیر کل محترم سازمان ملل متحد

با احترام

اینجانب نسرین ستوده از زندان قرچک یکی از بدترین زندان‌های ایران این نامه را برای شما می‌فرستم تا شاید فعالیت‌های سازمان ملل متحد به نحوی افزایش یابد که در آینده‌ای نه چندان دور، گوشه‌ی کوچکی از آرزوهای بزرگ بشری را که در اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر ذکر شده است محقق ‌نماید. در ماه‌های گذشته بسیاری از هموطنان اقلیت‌های‌ قومی و مذهبی ما را در ایران، در سکوت خبری اعدام کردند.

 همچنین در پگاه چهارشنبه ۲۹ بهمن زهرا اسماعیلی یکی از زندانیان این زندان به همراه هشت تن دیگر به چوبه‌ی دارسپرده شد. شما نیک می‌دانید که در آمار بسیار بالای اعدام‌ها در ایران چه اشتباهاتی قابل پیش‌بینی است و من به عنوان کسی که از نزدیک در جریان پرونده‌ی زهرا اسماعیلی بوده‌ام، می‌دانم که او دست به قتل نزده بود.

 از شما جامعه‌ی بین‌المللی و فعالان حقوق بشر درخواست دارم که موضوع اعدام در جامعه‌ی ایران به ویژه علیه قومیت‌ها و اقلیت‌های مذهبی…

Read more

آمار تاهل مردان در ایران

آمار تاهل مردان در ایران

از ۲۴ میلیون خانواری که در ایران زندگی می‌کنند، ۲۱ میلیون خانوار «مردسرپرست» و حدود سه میلیون خانوار «زن سرپرست» هستند. همچنین حدود ۷۰۰ هزار خانوار یک نفره مردسرپرست در کشور زندگی می‌کنند

.بیش از نیمی از جمعیت ایران را جامعه مردان تشکیل می‌دهند که از این تعداد ۳۴ میلیون نفر بیش از ۱۰ سال سن دارند و از این تعداد ۲۱ میلیون نفر دارای همسر هستند.

شهلا کاظمی‌پور، جمعیت‌شناس ضمن ارائه آماری از وضعیت مردان جامعه در کشور می‌گوید: براساس آمارهای سال ۹۵ و طبق گزارشات موجود، در حال حاضر ۸۴ میلیون نفر جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند که از این تعداد ۴۳ میلیون نفر (معادل ۵۰.۵ درصد) «مرد» هستند؛ از این ۴۳ میلیون نفر، ۱۰.۵ میلیون نفر زیر ۱۵ سال، ۳۰ میلیون نفر ۱۵ تا ۶۴ سال و حدود ۳ میلیون نفر ۶۵ سال به بالا سن دارند.

تجرد یک سوم جمعیت مردان

وی با بیان اینکه به طور کلی ۳۴ میلیون نفر از مردان کشور بیش از ۱۰ سال س…

Read more

آتش اعتراضات در سراوان چه‌گونه شعله‌ور شد؟

آتش اعتراضات در سراوان چه‌گونه شعله‌ور شد؟

روز دوشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۹، رسانه‌های محلی استان سیستان و بلوچستان با انتشار ویدیوهایی از تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سوی سوخت‌بران بلوچ و کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از آن‌ها خبر دادند. این اتفاقات زمانی آغاز شدند که شماری از سوخت‌بران بلوچ با حضور مقابل پایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نقطه صفر مرزی «آسکان» در شهرستان سراوان، خواستار بازگشایی مرز و اجازه تردد شده بودند.

نیروهای مرزی جمهوری اسلامی پیش‌تر با بستن مرز و حفر چاله‌های بزرگ در نقاط صفر مرزی، قصد جلوگیری از عبور سوخت‌بران از مرز را داشتند.

تجمع سوخت‌بران بلوچ در نقطه صفر مرزی با تیراندازی نیروهای نظامی سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان که به «مرصاد» معروف هستند، روبه‌رو شد و پس از آن حوادث سرعت کم‌سابقه‌ای به خود گرفتند.

به نوشته «کمپین فعالان بلوچ»، در این تیراندازی دست‌کم …

Read more

"سی سخت" زیر آوار مصیبت، ویرانی و بی عدالتی

"سی سخت" زیر آوار مصیبت، ویرانی و بی عدالتی

لرزش 7 ثانیه‌ای زمین در شامگاه 29 بهمن در سی‌سخت و روستاهای اطراف، بیش از 3 هزار واحد مسکونی را ویران کرد و 14هزار نفر از اهالی را در سرمای استخوان‌سوز منطقه وحشت‌زده به خیابان‌ها کشاند و این شروع روزهای تلخ و مصیبت‌بار بی‌خانمانی مردم بود. حادثه هر چند خسارت جانی نداشت ولی خانه و کاشانه مردم به یغما رفت و آنها را ناگزیر کرد در شرایطی سخت روزگار بگذرانند. حالا تنها امید آنها برای عبور از این روزهای تلخ به دست های یاریگری دوخته شده که پیش از این در زلزله سرپل ذهاب و سیل پلدختر سربلند بیرون آمد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، زمین‌لرزه‌ 5.6 دهم ریشتری چهارشنبه گذشته شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد، حادثه تلخ و ویرانگر دیگری بود که بسیاری از مردم منطقه را در سرمای استخوان‌سوز غرب کشور بی‌خانمان کرد تا بخش زیادی از اهالی سی‌سخت ناگزیر شوند در چادر و اسکان‌های موقت روزگار بگذرانند…

Read more

حمایت کنفدراسیون جهانی اینداستریال از اعتراضات و خواسته های بازنشستگان و کارگران ایران خودرو تبریز

حمایت کنفدراسیون جهانی اینداستریال از اعتراضات و خواسته های بازنشستگان و کارگران ایران خودرو تبریز

کنفدراسیون جهانی اینداستریال، طی نامه‌ای از اعتراضات و خواسته‌های بازنشستگان ایران و کارگران ایران‌خودرو تبریز حمایت کرده است.

در بخش‌هایی از نامه حمایت از بازنشستگان ایران و کارگران ایران‌خودرو تبریز آمده است:

«کارگران کارخانه خودروسازی شركت ایران‌خودرو در تبریز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود، دست به اعتصاب زدند.

شرکت ایران‌خودرو اصلی‌ترین شرکت خودروسازی در ایران است که وسایل نقلیه از جمله کامیون، مینی‌بوس و اتوبوس را با مجوز شرکت‌های رنو و سوزوکی تولید می‌کند.

مدتی است که مشکلاتی در این شرکت از جمله اتهامات فساد مالی و همچنین گزارش‌هایی مبنی بر عدم پرداخت دستمزد و حق بیمه کارگران از سپتامبر و اکتبر سال ۲۰۲۰ (شهريور و مهر ماه ۹۹) وجود داشته است.

عدم پرداخت حق بیمه کارگران منجر شده است که اداره تامین اجتماعی از پرداخت حقوق با…

Read more

بیانیه زندانیان سیاسی: صدای دادخواهی ما را بشنوید

بیانیه زندانیان سیاسی: صدای دادخواهی ما را بشنوید

جمعی از زندانیان سیاسی حاضر در اوین، گوهردشت، فشافویه و عادل‌آباد بیانیه‌ای را درباره وضعیت بهنام محجوبی و شرایط دهشتناک زندان نوشته‌اند و خواهان تغییر قوانین ضدانسانی حاکم بر زندان‌ها شده‌اند

متن کامل بیانیه:

صدای دادخواهی ما را بشنوید

طبق آخرین خبرها، بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی با سطح هوشیاری بسیار پایین در اغما به سر می‌برد. او در سال ۱۳۹۶ به اتهام شرکت در یکی از تجمع‌های دراویش بازداشت و چندی بعد در دادگاه به دو سال حبس محکوم شد. بهنام دچار بیماری “پانیک اتک” هست و هنگامی که در خرداد امسال برای اجرای حکم به زندان احضار شد، با این بیماری دست به گریبان بود. در دوران حبس بیماریش تشدید شد، طوری که بنابر اعلام پزشکی قانونی، قادر به تحمل حبس نبود. اما مجریان سیاست انتقام‌جویی و آزار زندانیان سیاسی و عقیدتی نظر پزشکی قانونی را به هیچ انگاشتند و هم‌چنان او را در زندان نگاه داشتند. بهنام در همه‌ ماه‌های حبس در راه و نیم‌راه بند و بهداری زندان بود و با عوارض بیماری و دشواری‌های تامیین دارو و بی‌دارویی دست و پنجه نرم می‌کرد و گرفتار سیستم پزشکی و درمان ناکارآمد و بی‌توجه زندان بود. سرانجام در نیمه شب …

Read more

نگاهی به زندگی سرشار از عشق و مردم دوستی اولین بانوی آوازه خوان ایران، قمرالملوک وزیری

نگاهی به زندگی سرشار از عشق و مردم دوستی

 اولین بانوی آوازه خوان ایران، قمرالملوک وزیری

قمرالملوک وزیری (تولد:۱۲۸۴ در قزوین ـ درگذشت: ۱۴مرداد ۱۳۳۸ در۵۴سالگی) اولین خواننده زن ایرانی بود که صدایش ضبط شد و بدون حجاب به روی صحنه رفت و معروفترین خواننده زن آوازهای سنتی ایران بود.

پدرش پیش از تولد او درگذشت و مادرش را نیز در ۱۸ماهگی ازدست داد و سرپرستی اش را مادر بزرگش خیرالنسا (افتخارالذاکرین) که روضه خوان حرم ناصرالدین شاه قاجار بود، به عهده گرفت. مادر بزرگ گاه او را با خود به روضه خوانی می برد. قمر از همان کودکی مرثیه های سوگواری را پیش خود واگویه می کرد و در تنهایی آنها را می خواند. از همان کودکی شوق خوانندگی در دلش شکفت و وقتی اندکی بزرگتر شد از مادربزرگش خواست که او را به یک معلم آواز بسپارد تا نزد او تمرین خوانندگی کند. مادر بزرگ ابتدا نپذیرفت زیرا در آن دوره خوانندگی زن رسم نبود و مردم این کار را  ناپسند می دانستند.

Read more

پراکندگی مجموعه‌های اقتصادی بورس تهران در خدمت متولان مرکز نشین

پراکندگی مجموعه‌های اقتصادی بورس تهران

در خدمت متولان مرکز نشین

عقب نگه داشتن اکثر استان‌های غیر فارس نشین در عرصه‌ی اقتصادی منجر به وجود آمدن مردمی خواهد شد که نه قدرت سیاسی و منزلت اجتماعی دارند و نه از ضروریات زندگی برخوردارند که در نهایت نیز به دشواری می‌توانند برای تامین حقوق اولیه‌شان چالشی برای حاکمان باشند. زیرا افزایش نابرابری به جای آنکه مستقیما به سیاستمداران فشار آورد تا راهی برای حل توزیع ناعادلانه درآمد پیدا کنند، به تقویت توان متمولان غالب می‌انجامد و بنابراین امکان بیشتری برای مقابله با خواست آنها می‌یابند.

بورس اوراق بهادار تهران – بورس و فرابورس_ از ۶۶۸ نماد، شامل ۳۸۳ مجموعه‌ی اقتصادی فعال و حدود ۲۸۵ نماد حق تقدم- سهام تازه حاصل از افزایش سرمایه شرکت‌ها که در اختیار سهامداران است، شکل گرفته است.

سهام شرکت‌های بورسی در قالب ۴۶ گروه مختلف که بانک‌ها و موسسات اعتباری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، پیمانکاری صنعتی، محصولات شیمیایی، مواد و محصولات دارو…

Read more

صنعت فرش تبریز حال و روز خوشی ندارد

صنعت فرش تبریز حال و روز خوشی ندارد

فرش دستبافت تبریز به عنوان یکی از گونه‌های شناخته شده فرش ایرانی در بازارهای جهانی، این روزها حال و روز خوشی ندارد و آمار تولیدکنندگان آن روز به روز در حال کاهش است.

فرش در آذربایجان شرقی دارای پیشینه کهن تاریخی است، به طوری که با تصویب شورای جهانی صنایع دستی در سال ۱۳۹۴، تبریز با در نظر گرفتن شاخص‌های مختلف به عنوان «شهر جهانی بافت فرش» انتخاب شد.

آذربایجان شرقی و به تبع آن تبریز به عنوان پایتخت فرش دستباف ایران شناخته شده و سهم به سزایی در تولید و صادرات فرش دستباف ایفا می کند، به طوری که به گفته کارشناسان امر ۳۵ درصد از صادرات فرش دستباف کشور را این استان تامین می کند.

به گزارش ایرنا، در زمان حاضر افزون بر ۵۰۰ هزار بافنده فرش در آذربایجان شرقی مشغول فعالیت هستند که سیر نزولی صادرات، افزایش شدید قیمت مواد اولیه و کاهش سهم استان از بیمه قالبیافان مشکل اصلی آنان در این هنر- صنعت ارزآور محسوب می شود…

Read more

واکاوی و دلایل خودکشی در استان های غربی کشور

واکاوی و دلایل خودکشی در استان های غربی کشور

فقر، بیکاری، افسردگی، ناامیدی و در یک سال اخیر هم بیماری کرونا باعث شده خشونت‌های خانوادگی افزایش یابد به طوری که این خشونت‌ها در بالا رفتن آمار خودکشی در استان‌های غربی و بویژه در بین دختران بروز و نمود نگران کننده ای داشته باشد.

در سال‌های گذشته تغییراتی را در گرایش به خودکشی‌ها شاهد هستیم که نشانه وخیم‌تر شدن این بحران و ناهنجاری اجتماعی شده است. دستگاه‌های مسئول اذعان دارند که در سال‌های گذشته با رشد نزدیک به 15 تا 20 درصدی آمار خودکشی در کشور مواجه بوده‌ایم. علاوه بر این یکی دیگر از مسائلی که پدیده خودکشی را حادتر کرده کاهش سن خودکشی است. کودکان و نوجوانان بر اثر پیش پا افتاده‌ترین مسائل و نامرادی های زندگی اقدام به خودکشی می‌کنند که متاسفانه خودکشی های موفقی هم داشته‌اند.

خالد توکلی جامعه شناس در گفت‌وگو با مریم بازوند خبرنگار ایلنا، ابتدا با اشاره به سابقه این پدیده ناگوار در برخی از استان‌های کشور اظهار داشت: خودکشی زنان…

Read more

بیانیه‌ی تشکل‌های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان پیرامون حداقل مزد سال ۱۴۰۰

بیانیه‌ی تشکل‌های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان

پیرامون حداقل مزد سال ۱۴۰۰

مزد کارگران در سال ۱۴۰۰ نباید از دوازده‌ و‌‌‌ نیم میلیون تومان کمتر باشد

سال‌هاست که نظام سرمایه‌داری و دولت‌های حامی آن، با استثمار هرچه شدیدتر و غیرانسانی‌ترِ کارگران آنان را به روز سیاه نشانده و از بسیاری از حقوق اجتماعی خود محروم کرده‌اند. تا جایی که طبقه‌ی کارگر ایران امروز در شرایط بسیار سخت و طاقت‌فرسایی زندگی می‌کند. براساس داده‌های آماری و تحقیقات برخی مراکز و موسسات اقتصادی، در شرایط کنونی بیش از ۴۰ درصد از مردم ایران که بخش قابل توجهی از آن را کارگران تشکیل می‌دهند در زیر خط فقرِ مطلق زندگی می‌کنند.

گرانی و تورم بیداد می‌کند و قیمت کالاها و مایحتاج روزمره و مورد نیاز مردم، هفتگی و گاه روزانه گران می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به قیمت خوراکی‌ها اشاره کرد که در کم‌تر از یک سال بنا به گفته مقامات رسمی بیش از …

Read more

میانگین هزینه سبد معیشت کارگران در تهران ۱۱ میلیون تومان!

میانگین هزینه سبد معیشت کارگران در تهران ۱۱ میلیون تومان!

رئیس اتحادیه کارگران قرادادی و پیمانی با اشاره به پیش بینی هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری گفت: هرگونه اعلام یا پیشنهاد در خصوص افزایش درصد حقوق کارگران باید پس از جمع بندی نهایی سبد هزینه زندگی کارگران در کمیته دستمزد شورای عالی کار صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، فتح اله بیات با اشاره به پیشنهاد کمیسیون اجتماعی مجلس برای افزایش ۳۵ درصدی حداقل مزد کارگران و توافق با وزارت کار برای دستمزد ۱۴۰۰ گفت: از کسانی که در مجلس به فکر کارگران هستند، دلسوزی می کنند و با دولت جلسه می گذارند تشکر می کنیم ولی توجه داشته باشیم که حقوق و دستمزد کارگران توسط شورای عالی کار و طبق ماده ۴۱ قانون کار تعیین می شود و نماینده کارگر، کارفرما و دولت سه ضلع اصلی و شرکای اجتماعی هستند که باید در خصوص سبد معیشت به جمع بندی برسند.

وی افزود: بدون تردید در بحث تعیین حداقل مزد باید بند یک و دو ماده ۴۱ که به نرخ تورم و هزینه سبد معیشت اشاره دارد…

Read more

در آذربایجان چه می گذرد؟

در آذربایجان چه می گذرد؟

ساختمانی که قرار بود تالار شهر گردد، پناهگاه معتادان شده است

 اولین ساختمان صدا و سیمای مراکز استانها ۵۱ سال پیش در شهر ارومیه ساخته شده که از ویژگی‌های آن می‌توان به تلفیق زیبای معماری مدرن با ویژگی‌های معماری ایرانی، منحصر به فردبودن طرح و استفاده از تکنولوژی بتن اشاره کرد.

این بنای منحصر به فرد نیم قرن پیش توسط معمار برجسته « دکتر جهانگیر درویش» طراحی و ساخته شده است، این مکان اکنون بدون هیچ کاربری به پناهگاه معتادان و آغل گوسفندان تبدیل شده است.

تعیین تکلیف در رابطه با تغییر کاربری قدیمی‌ترین ساختمان رسانه ملی در ارومیه از چند سال پیش در دستور کار جلسات کارگروه‌های شورای شهر قرار گرفت  اما هنوز پس از این همه جلسه و آمد و رفت‌ها هنوز که هنوز است اتفاق خاصی برای استفاده و بهره‌گیری از ظرفیت تاریخی این اثر معماری نیفتاده است.

 قرار بود این بنا با کاربری میزبانی سمینارها، همایش‌ها و کنفرانس‌های مختلف ملی، منطقه‌ای و بین‌الم…

Read more

ادعای خلاف واقع معاون وزارت آموزش و پرورش

ادعای خلاف واقع معاون وزارت آموزش و پرورش:

گسست بین مدرسه دلیل اصلی ترک تحصیل دانش آموزان است!

معاون وزیر آموزش و پرورش در مورد ارتباط «گسست بین مدرسه» و «ترک تحصیل دانش‌آموزان» ادعایی «گمراه‌کننده» و تلاشی در جهت انحراف افکار عمومی از مجموعه دلایلی است که هزاران دانش‌آموز در سراسر ایران را ناچار به ترک تحصیل کشانده است؛

رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش روز ۱۵ بهمن‌ماه در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، بیشترین علت ترک تحصیل دانش‌آموزان را «گسست بین مدرسه» دانست و گفت زمانی که ارتباط دانش آموزان «با مدرسه گسسته می‌شود، گروهی از آن‌ها به دوره تحصیلی بالاتر نمی‌روند و متأسفانه به علت گسست مدیریتی این دانش‌آموزان رصد نمی‌شوند».

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی مقام‌های رسمی و همچنین خبرگزاری‌ها در جمهوری اسلامی، علت اصلی ترک تحصیل در ایران فقر و مشکلات مالی است. حتی خود خانم حکیم‌زاده هم در اواخر دی‌ماه گذشته با ابراز نگرانی از ترک تحصیل کودکان در مناطق «کم‌برخوردار» …

Read more

اگر محمد حسین شهریار پزشک می شد؟

اگر محمد حسین شهریار پزشک می شد؟

 هوشنگ ابتهاج

خاطره ای از شهریار، مربوط به دوراني که دانشجوی پزشکی بود؛

در زمان دانشجویی مطبی در تهران دایر کرده بودم و مریض می‌دیدم.

روزی دختری به مطبم آمد

و گفت: "آقای دکتر دستم به دامنت پدرم دارد می‌میرد!"

می‌گفت سریع وسایل پزشکی‌ام را برداشتم و از در مطب بیرون زدم.

وقتی آنجا رسیدم دیدم خانه‌ی مخروبه‌ای است که کف آن معلوم بود که گلیمی یا زیلویی بوده که از نداری برده‌اند و فروخته‌اند. یک گوشه اتاق پیرمردی دراز کشیده بود و ناله می‌کرد.

پدر را معاینه کردم. و چند قلم دارو نوشتم و دست دخترک دادم و گفتم برو فلان جا از آشناهای من هست. این داروها را مجانی بگیر و بیاور.

 همه این کارها را کردم و نشستم بالای سر بیمار زار زار گریه کردن

می‌گفت صاحب مریض (همان دخترک) آمده بود بالای سرم دلداری‌ام می‌داد که : "عیب نداره آقای دکتر! خدا بزرگه، انشالله خوب می‌شه!"

می‌گفت خب من با این روحیه چطور می‌تونس…

Read more

یادبود حماسه سیاهکل

یادبود حماسه سیاهکل

علي پور صفر (کامران)

هموار کرد خواهی گیتی را؟              گیتی است کی پذیرد همواري

بهمن ماه سال جاری برابر با پنجاهمین سالگرد رویداد سیاهکل و اعلام موجودیت جنبش مسلحانه چریک‌های مبارز شهری ایران است. رویدادی که با تکانه شدید خود، سلطنت پهلوی را از یکسو به وحشت، و از سوی دیگر به توحش و بربریت حیوانی انداخت و تمام رذائل جاری در طبیعت آن رژیم را چنان بر انگیخت که جز نابودی سازندگان و اعضا و همراهان آن حرکت دلاورانه هدف دیگری نداشت و چون اینگونه بود، در زمانی اندک، نابودی خود را در صدر دستور کار جامعه ایران قرارداد.

جنبش مسلحانه، خود خواستار وقوع این رویداد معین نبود و زمان و مکان و مراتب و مراحل آن بر مبارزان تحمیل شد. با این همه، جنبش مسلحانه شهری، دیگر به‌راه افتاده بود و در زمانی اندک به ده‌ها حادثه چریکی در تعدادی از شهرهای بزرگ ایران فرا روئید و بزودی آشکار شد که مبارزه مسلحانه شهری را دو گروه چریکی فدائی خلق (کمونیست) و مجاهد خلق (مسلمان) پیش می‌برند. توسعه سریع مبارزه مسلحانه شهری و پژواک آن، چنان بود که بسیاری از میهن دوستان و آزادگان و عدالت خواهان آرزومند رهائی از وحشت رژیم پهلوی، امکان تحقق آرزوهای خود -و …

Read more

از مطالبات بازنشستگان حمایت کنیم و در کنارشان باشیم

 از مطالبات بازنشستگان حمایت کنیم و در کنارشان باشیم

در دوم دی ماه ۱۳۹۹ بازنشستگان، با صدها امضا، مطالبات خود را طی بیانیه‌ای اعلام داشته ودرپایان ،اظهار داشتند «چنانچه به این مطالبه‌های برحق بی‌توجهی شود، این حق و گذشتن از مرزهای رعایت پروتکل‌ها را با همه خطرات ناشی از آن به جان خریده و با استفاده از هر شیوه‌ی ممکن و مقدور، فریاد اعتراض خود را سر خواهیم داد

 این خواسته‌ها عبارت بودند از:

۱- نرخ سبد اعلام شده در اوایل سال از سوی شورای عالی کار حدود ۵ میلیون تومان برآورد شده بود  و این در حالیست که گرانی و تورم روز به روز افزایش می‌یابد و مستمری بازنشستگان پاسخگوی هزینه‌های معمول و جاری زندگی نیست. طبق برآوردهای جدید ،سبدمعیشت به ۹میلیون تومان رسیده است .ما خواهان افزایش مستمری بازنشستگان با لحاظ کردن نرخ واقعی تورم هستیم.

۲- با متناسب سازی!!! مستمری‌ها تنها بخش بالایی مستمری‌بگیرها مورد عنایت قرار گرفته است. ما خواهان اجرای متناسب سازی عادلانه مطابق با سبد معیشت خانوار …

Read more

«مزد توافقی» تیر خلاص به قانون کار و سازمان تامین اجتماعی

«مزد توافقی» تیر خلاص به قانون کار و سازمان تامین اجتماعی

تجاوز گام به گام نئولیبرال ها به حقوق زحمتک

سلب تحرک طبقاتی کارگران، در دهه‌های اخیر به شدت دنبال شده است؛ اما چند سالی‌ست که با استفاده از کلیدواژه‌هایی مانند «حمایت از کسب و کارها» یا «رفع موانع اشتغال» در پی سلب تتمه‌ی حقوق قانونی کارگران هستند؛ با اجرایی شدن این آیین‌نامه جدید، سال آینده تقریباً همه کارگران قرارداد موقت یعنی بالای ۹۰ درصد شاغلان امروز، حداقل‌بگیر خواهند شد؛ اگر امروز ۷۰ درصد شاغلان حداقل‌بگیر هستند، سال بعد این نرخ به بالای ۹۰ درصد خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مقررات‌زدایی در سطوح مختلف با سرعت بسیار ادامه دارد؛ در این ماه‌های پایانی سال که همه نگاه‌ها به مذاکرات مزدی ۱۴۰۰ و بررسی لایحه بودجه سال آینده معطوف شده است، نئولیبرال‌ها و آنهایی که به اصطلاح «حامیان کسب و کار» نامیده می‌شوند، توانسته‌اند نامه‌ای از معاونت حقوقی رئیس‌جمهور بگیرند که به راستی، صدور شناسنامه‌ی قانونی برای «مزد توافقی» است…

Read more

به یاد بزرگ مرد شریفی از تبار نیک مردان

 به یاد بزرگ مرد شریفی از تبار نیک مردان

اسدالله کشتمند

محمد مجلسی شاعر، نویسنده و مترجم چیره دست ایران بامداد یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ در زادگاهش اصفهان چشم از جهان فروبست.  

سال های دهه هفتاد میلادی قرن گذشته دراروپا به ویژه درفرانسه سالهای پرباراعتلای جنبش کارگری و کمونیستی بود. درچنین سالهایی این اقبال برای من دست داد که در فرانسه درس بخوانم و زندگی کنم.

اولین دیدارهایی که در فرانسه نصیب من شد دیدار با رفیق حسین نظری نماینده حزب توده ایران درپاریس بود. این دیدارتمام روال بعدی زندگی سیاسی مرا رقم زد. من به کمک رفیق نظری با عده زیادی ازمبارزان انقلابی ایران آشنایی نزدیک پیدا کردم ودر مبارزات درونی ارکان مختلف جنبش چپ ایران سهم گرفتم. در این سال ها، عضویت درحزب کمونیست فرانسه، فعالیت برای حزب توده ایران ومسئولیت حزب دمکراتیک خلق افغانستان پشتوانه سیاسی دلگرم کننده ای بود که تمام زندگی مرا برای همیشه رنگ و رو بخشید.

Read more